Augustus 1917. No 8916 67e Jaargang. Beheeren en administreeren particuliere vermogens Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A, H van Clceff" HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUGAART. A M ERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement -per 3 maanden yi.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elk.e regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiên per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. VALKESTRAAT 1 Postbus g. KENNISGEVINGEN. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat in de week van 20 Augustus tot en met 26 Augustus 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld: op bon No. 40 GORT, BAK- en BRAADVET, VARKENSVI.EESCH, ZEEP, HON DEN BROOD voor zoover voorradig. KAARSEN 50 cent per 300 gram, SCHEMERLICHTEN a 50 cent per doos plus 10 cent per glaasje. Voor lichtlooze gezinnen op een bewijs, dat aan de gasfabriek kan worden afge haald, bovendien op een geneeskundige verklaring in hoogst noodzakelijke gevallen. Laatstgenoemde verklaring moet op het Levensmiddelenbureau worden afgestempeld en ingevuld. Rijst wordt deze week niet verstrekt. Amersfoort, 16 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS HEIJN, i. B. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. UITREIKING BROODKAARTEN. De Directie van het Levensmiddelenbureau maakt bekend, dat de uitreiking van brood kaarten voor de 25e, 26e, 27e en 28e week zal plaats hebben op vertoon van de legitimatiekaart en wel: ie aan het Levensmiddelenbureau. Op kaart No. 1 tot en met 1000 Maandag 20 Aug. van 9—4 uur. Op kaart No 1001 tot en met 2000 Dins dag 21 Aug. van 9—4 uur. Op kaart No. 2001 tot en met 3000 Woensdag 22 Aug. van 94 uur. Op kaart No. 3001 tot en met 4000 Donderdag 23 Aug. van 9—4 uur. 2e aan de Arbeidsbeurs fDavidshof). Op kaart No. 4001 tot en met 4750 Maandag 20 Aug. van 9 —4 uur. Op kaart No. 4751 tot en met 5500 Dins dag 21 Aug. van 9—4 uur. Op kaart No. 5501 en hooger doch be neden toooo Woensdag 22 Aug. vang 4 3e aan het gemeentehuis (Ingang Militie). Op kaart No, toooo tot en met 10500 Maandag 20 Aug. van 94 uur. Op kaart No. 10501 tol en met 11000 Dinsdag 21 Aug. van 94 uur. Op kaart No. noot en hooger Woens dag 22 Aug. van 9—4 uur. Deze courant bewaren opdat men kan nazien welken dag men de kaarten moet afhalen. IEDER wordt dringend ver zocht op den daarvoor aangegeven dag zich aan een der kantoren bovengenoemd te vervoegen, bij later aanmelden onder vindt afgifte bezwaar en wordt een gere gelde gang van zaken bemoeilijkt. .Men gelieve zich ook te overtuigen dat het juiste aantal afgegeven wordt, en de verdeeling der broodkaar ten goed is, daar later geen recla mes meer aangenomen worden. Verandering in de verdeeling der broodkaarten voor een vol gende periode kan alleen ge schieden gedurende veertien dagen na eene uitreikig. DE DIRECTIE. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, hun besluit van 14 Augustus 1917, waarbij aan S. W. MELCHIOR en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van eene drukkerij door het plaatsen van 5 electeo-motoren respectieve lijk drie van 2 P.K. een van 4 P.K. en een van 2.8 P.K., in het perceel alhier ge legen aan de Breestraat No. 18, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E, No. 2159; en een besluit van 14 Augus tus 1917, waarbij aan J. WARNAAR Voor- zittr - der Coöperatieve Slagerij en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergun ning is verleend tot het uitbreiden van eene slachtplaats door het plaaten van een electro motor van 1 P.K. en een koelplaats voor het bewaren van vleesch, in het perceel alhier gelegen aan de Hellestraat, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. Amersfoort, 15 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. HINDERWET. 1 Wethouder* Burgemeester gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, bremzen ter kennis van het publiek, lat een door Gebr. Ph. en S. DE LIEVER, ingediend verzoek, met bijlagen, oin vergunning tol het oprichten van een lotnpeubewiu<rplaalR in het perceelalbier gelegen aan de Kamp No. 51, bij het Kadaster bekend onder Sectie E No. 1406 op deSecre'arie der Gemeente ter visie ligt, en dal op Donderdag 30 Augustus MauHtaande, des voormiddag» ie half elf uren, gelegenm-id ten Rtadhuizs wordt gegeven om, ten over staan van hel Gemeentebestuur of van éen of meer tgner leden, bezwaren teg-n het oprich ten van dd inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld iu art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkom-tig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten e.nde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 16 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS HEIJN, l. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Commanditair, A DULLAERT CO Langegraeht 30 - Telefoon 363. ankvoreeniging I AMERSFOORT SOEST - Van Woede-straat 2(H) - Telefoon 6. SCHERPENZEKL - Kjjks-straatneg - Telefoon 2. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort, brengen ter openbare kennis, dat de Wethouder mr. dr. H. T. A. Verhoef, benoemd in de raadsvergadering van 3 Augustus jl., in het bijzonder zal zijn belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffen de het Onderwijs, en omtrent die zaken voor het publiek ten gemeentehuize te spre ken is des Woensdags van iedere week, des namiddags om twee uur. Amersfoort, 15 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS HEIJN. 1. B De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat de distributieregeling van Ijzer en Staal voor belanghebbenden ter inzage ligt aan het Levensmiddelen bureau, Valkestraat (laatste loket). Afscheid. Nu onze opvolger, de heer Rugaart, officieel onze taak overneemt, waar nu ook mijn vrouw, die sinds 10 Mei alleen de redactie van dit blad voerde, deze thans neerlegt; nu acht ik het oogenblik gekomen om onder woorden te brengen, wat er op dien Mei-Donderdagmiddag van mijn vertrek in mij omging, toen een van Amersfoorts beste en meest gewaardeerde inwoners me aan bet station de hand kwam drukkenen, even ontroerd als ik zelf was, een paar woorden tot me zeide, welke me hoe langer zoo meer tot weemoedige herinnering stem den, ai naarmate de trein me verder voerde van de stad, met wier lief en leed ik me j zoo lange jaren één voelde. Toen ik de hoofd-redactie van de Amers foortsche Courant* aanvaardde, heb ik. zoo- I als dat te doen gebruikelijk is. in groote lijnen - bet plan ontvouwd volgens hetwelk ik meende j de courant te moeten redigeeren en daarin den nadruk er op gelegd, dat ik haar in hoofdzaak beschouwde als zuiver plaatse lijk blad, dat zou worden gelezen naast een Handelsblad, Rotterdammer, dan wel kerkelijk groot-blad. Al aanstonds beseite ik hoe zeer moeilijk het is, zulk een zuiver plaatselijke courant te schrijven waarin »elck wal wils* zou vinden, zonder iemand te hinderen in zijn kerkelijke dan we! politieke overtuiging, zon der ooit gewag te maken van «scandal* of zaken, welke niet behooren te komen onder de oogen van de balfbegrijpende jeugd. De belangstelling, welke men in die dagen koesterde voor wat men »de publieke zaak* pleegt te noemen, was uiterst gering. Met een paar regels achtte de toenmalige plaatse lijke pers het behandelde in vergaderingen van Gemeenteraad en vereenigingen genoeg zaam tot het publiek gebracht, dat ook niet andera scheen te wenschen. Ook in mijn werkkring aan het Dagblad van Zuid-Holland en 'sGravenhage had ik ge leerd, dat het behoorde tot den eersten plicht van de pers om de belangstelling van het publiek op te wekken en gaande te houden, inzonderheid vooral, wat in eigen stad werd en moest gedaan voor Laar ge- stagen vooruitgang. Ik begreep, dat het voornaamste middel daartoe was om de rubriek stadsnieuws het volle pond te geven en daarvan het leeuwendeel toe te kennen aan verslagen van raad en vereenigingen. Van de algemeene landswetten gaf ik slechts den korten inhoud, zoo, dat wie zich daar toe aangetrokken gevoelde, op nader onder zoek kon uitgaan; de hoofdzaak was de rubriek «Stadsnieuws* en daarvan de veelal zeer uitgebreide verslagen. Vooral 't laatste bleek niet gemakkelijk? Ik, de vreemde eend in de bijt, kreeg in den beginne vaak te hooren, als ik me tot dezen of genen autoriteit wendde om inlich tingen, dat men geen publiciteit wenschte en dat men niets met die nieuwigheid op had. Langzamerhand echter kreeg men ver trouwen in mijn pogen en nadat ik het «is tie dat?*, onder welks gemompel ik mei mijn vrouw 'n paar weken na ons huwelijk mijn entree in de Amersfoortsche «Society* 'n nutslezing van prof dr. Jan ten BrinK maakte, welnu nadat ik het «is tie dat?* zag veranderen in het aaumoedigend «dat iz tie*, was het pleit gewonnen en begon men mijn streven te waardeeren. 'n Andere prikkel had ik niet noodig om de mijzelf gestelde tazk met steeds grooter liefde en zorg te vervullen, ook omdat ik me steeds enger verbonden voelde met de stad en baar bevolking. In den loop der jaren werden als een onvermijdelijk gevolg van de evolutie-be grippen, die heel de maatschappij doortrilden, voortdurend hoogere eischen aan elketi arbeid, vooral aan dien van den journalist- verslaggever gesteld en juist in die rich ting bewoog ik mij destijds 't liefst. Met geheel mijn kunnen en willen ging ik op in mijn arbeid, en ik duif openlijk ver klaren, dat zoowel mijn vrouw, de trouwste collega, die een journalist zich wenschen kan, als ik, ons werk schonken, ai wat we slechts vermochten te geven aan toe wijding en energie. Voor ons zijn ai die jaren één !ange werkdag geweest, met al het lief en het leed daaraan onvermij lelijk verbonden, met al zijn licht en zijn schaduw. De groote, misschien wel de eenige scha duw was het technische deel en al wat daar mee 200 nauw samenhangt. Een ieder, die ons maar eenigszins van nabij kent, wist. dat hij ons drukte, ons zoo heel veel ont- het dat we in ons werk en in het leven locb, on- danks al, wat ons obsedeerde, bleven voelen. Wie onzer, die een wolk om zich heen voelt verdichten, en achter die wolk toch het licht ziet gloren en lokken, wie onzer zal niet trachten het naderbij te komen, al weet hij, dat hij ook veel. wat hem lief en dierbaar werd, moet offeren Zoo ook wij I En toen ik mij, begin Mei, de gelegen heid zag geopend om mijn werkkring hier. waarin het technische deel nu eenmaal niet uit te lichten viel, te verwisselen met een in Den Haag, mijn geboorteplaats, toen aarzelde ik niet te lang het uitsluitend verantwoordelijk-zijn voor eigen plichts vervulling, waarmee verwezenlijkt stond te worden een hartewensch, zoo heel lang door ons gecajoleerd, bezat daarvoor te groote aantrekkingskracht. En nu ik een drietal maanden reeds als redacteur-Buitenland aan het Haagsche dag blad «de Avondpost» verbonden ben, nu moet ik eerlijk bekennen, dat zoowel het afgebakende werken hier, als het geheel ont heven zijn van technische bemoeienissen met al den aankleve van dien, me zulk een

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1