AMEESFOORTSGEE COURANT. Donderdag 30 ffiqg Augustus 1917. No. 8921 'aar9an9- Uitgave van de Drukkery „We Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HGOFD-REDACTEURVerschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden1.— BUREAU- franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- J. Corn. RU GA ART abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- VALKESTRAAT 19 advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten AMERSFOORT. wordjn in r.k.nlng gtbncht n ko.t.o evinik .fiooderlljk. nummen, ,o cent. Telefoon in Bij advertentiën van buiten de stad worden de mcasseerkosten in rekening gebracht. v GEWISSELDE STUKKEN. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad: Eervol ontslag onderwijzer. Hylkema zich bij adres dd. 4 Augustus j.l. tot uwe vergadering gewend met het verzoek hem met ingang van 1 September a s. eervol ontslag te willen verleenen uit de betrekking van onderwijzer aan school B. Mede met het oog op art. 14, laatste zinsnede, van het Reglement voor het openbaar lager onderwijs, waarbij is bepaald, dat de onderwijzers hunne betrek king niet eerder dan twee maanden na de schriftelijke aanvrage om ontslag verlaten, achten wij het gewenscht het gevraagde eervol ontslag met ingang van den datum, waarop zijn opvolger in functie zal treden, te verleenen, doch dan tevens te bepalen, dat aan den heer Hylkema tot dien datum verlof wordt verleend op de uren, gedurende welke hij onderwijs moet geven aan de Middelbare Handelsschool. De heer Hylkema heeft nader verklaard zich hier mede te kunnen vereenigen. Wij hebben de eer U voor te stellen dienover eenkomstig te besluiten. Gasverbruik. Bij no. 139 van de gedrukte verzameling deelden wij U reeds mede, welke maatregelen wij gedwongen werden te nemen, teneinde te kunnen voldoen aan den eisch, welken het Rijkskolenbureau ons stelde, ten aan zien van het gasverbruik. Diezelfde omstandigheden maken liet noodzakelijk, dat ook voor het vervolg een strengere rantsoeneering moet worden vastgesteld. Het standpunt, telkens door ons ingenomeneen ge lijke hoeveelheid voor allen, als noodzakelijk levens onderhoud, en daarom tegen lagen prijs, is zoo doel treffend gebleken, dat wij ook thans van dit principe wenschen uit te gaan. Met deze afwijking echter, dat getracht is te voldoen aan den wenscb. uitgedrukt in het voorstel van de hceren Kroes c.s., ingediend in de vergadering van 31 Juli 1.1, Wij zijn er nu reeds van overtuigd, dat velen de thans voorgestelde regeling ook onbillijk zullen vinden, en wij beamen dat ten volle. Maar wie ook maar eenigszins op de hoogte is van de verschillende wijzen waarop gas wordt aangewend en de groote ongelijk heid van gebruik in gezinnen van gelijke samenstelling, beseft dan ook, dat een nog strenger doorgevoerde rantsoeneering nog meer onbillijkheden zal doen zien. Ook met het oog op de groote ^kosten, welke de administratie vraagt, zijn wij zoo ver mogelijk gegaan. Het Rijkskolenbureau levert thans een hoeveelheid kolen voldoende voor 32 M3 gas per aansluiting (niet per gasmeter, maar per aansluiting). Nu zijn er tal van aansluitingen, waar minder wordt gebruikt, en daardoor is het dan ook mogelijk nog een hooger kwantum in sommige gevallen te kunnen toestaan. Maar het principe 32 M8 voor gezinnen van normale grootte, moet dan ook streng worden vastgehouden en kunnen slechts kleine afwijkingen worden toegestaan. Er zullen evenwel tal van inwoners zijn, die door allerlei omstandigheden bezwaarlijk met het laagste cijfer kunnen volstaan kamerverhuurders, gezinnen met kinderen, welke moeten studeeren, enz., enz. Wanneer door allen, zooveel mogelijk wordt bezui nigd en niemand gas gebruikt, anders dan wanneer het beslist noodzakelijk is, bestaat er kans, dat ook aan deze behoefte kan worden voldaan, waarom de tweede grens werd gesteld. Voor dit verbruik wordt een hooger tarief gesteld en wel 15 cent per M3. Dit is noodig om het verbruik zooveel mogelijk tegen te gaan, en wenschelijk, omdat daardoor de noodzake lijke behoefte (eerste grens) tegen een laag tarief, zelfs beneden den kostenden prijs kan worden geleverd. De derde grens is gesteld om te kunnen voldoen aan de behoefte aan gas in perceelen, waar, behalve het huisgezin, ook een winkel of ander bedrijf wordt uitgeoefend. De prijs van dit gas wordt gesteld op 25 cent. Nu heeft de practijk aangetoond, dat er zich telkens gevallen voordoen, dat het beslist noodzakelijk is, dat een extra-rantsoen wordt toegekend: bij ernstige en langdurige ziekte of andere huiselijke omstandigheden. Wij zouden willen trachten het publiek zelf te laten beslissen, wanneer zulke gevallen aanwezig zijn en toestaan tot1 de derde grèns te gaan, eveneens tegen betaling van 25 cent per M3. Maar wij kunnen deze milde bepaling alben handhaven, indien ons het mid del wordt gegeven noodeloos gebruik daarvan met kracht te bestrijden. Er zal streng worden gecontroleerd, door wie de eerste en door wie de tweede grens is overschreden, en zoo ons blijkt, dat de noodige zuinigheid niet wordt betracht, zal bij wijze van straf een lager rantsoen worden vastgesteld en zoo noodig de toevoer worden afgesneden. Het mag niet voorkomen, dat de gansche burgerij de dupe wordt van sommigen, die hun plichten tegen over de gemeenschap niet willen begrijpen. Het groote voordeel, dat de aangeboden regeling biedt, komt neer op haar groote elasticiteit, maar deze kan alleen dan worden toegestaan, wanneer alien hun volle medewerking verleenen. De bepaling omtrent gas voor verwarming kwam in de vorige regelingen niet voor. Zooals bekend wordt voor het gebruiken van een gaskachel 6 H.L. kolen door de brandstoffen-commissie van het rantsoen afgetrokken. De bepaling omtrent het gasverbruik door twee gezinnen op één aansluiting komt, nu met het aantal personen rekening wordt gehouden, te vervallen. De reeds door ons volgens de bpstaande regeling verleende toestemmingen tot overschrijding van het maximum zullen kunnen worden gehandhaafd. Het ontwerp-besluit luidt I. in te trekken zijn besluit van 17 Juli 1917, 110 403, voorzooveel betreft de daarin vervatte regeling van den prijs voor het gas (sub. II en III), II. met ingang van den dag, waarop de meterop neming over Augustus 1917 is geschied, den prijs van het gas uit de Gemeentelijke gasfabriek en de hoeveel heid die mag worden gebruikt te bepalen en te regelen als volgt ie. de prijzen en hoeveelheden bedragen Voor licht-, kook- en muntgas. Aam; Casprijs Gasprijs 15 cents 25 cents per M3. per M3. ,0-31 1 i 0-35 0-37 55—69 het verbruik ti 35—57 j 57 72 j volgende meiert 37-50 50-75 I"'n, Voor gas voor verwarming van een vertrek per kachel 30 M3. tegen 15 cent. 2e. bij aanwezigheid van electrischen stroom, geleverd door middel van het Gemeentelijk electrisch bedrijf, worden dc toegestane hoeveelheden licht-, kook- en muntgas met 5 M3. verminderd. 3e. de eerste hoeveelheid wordt als norm aange nomen voor huiselijk gebruik, bij toepassing van de grootst mogelijke zuinigheid en mag dan ook alleen worden overschreden, wanneer in de allernoodzakelijkste levensbehoeften nog niet is voorzien. Overschrijding van de tweede grens is alleen toe gestaan voor gecombineerde woning en bedrijf of war neer ernstige ziekte of iets dergelijks zulks Geslist nood zakelijk maakt. Overschrijding van het maximum kan slechts op schriftelijk ingediend verzoek door Bur gemeester en Wethouders worden toegestaan en alleen ten behoeve van bedrijven. 4. De rechtmatigheid eener overschrijding van de eerste en tweede grenzen, wordt beoordeeld door Burgemeester en Wethouders. In verband daarmede zijn zij bevoegd de onder I genoemde hoeveelheden voor elk verbruiker afzonderlijk in een bepaalde maand te verlagen en bij herhaalde overschrijding den toevoer van gas af te snijden. III. Voor grootverbruikers, waaronder worden ver staan zij, die meer dan 4000 M* gas per jaar gebruiken, alsmede voor industrie en krachtgas, wordt bij een verbruik van 75 pet. van het verbruik in «ie overeen komstige maand in 1916, de prijs van het gas, met ingang van den dag, waarop de meteropneniing over Augustus 1917 is geschied, 12 1/2 cent per M3. en daarboven 25 cent per M3, IV. Burgemeester en Wethouders te machtigen, wanneer de door bet Rijkskolenbureau toegestane hoeveelheden kolen of de stijging van de prijzen der grondstoffen daartoe noodzaken, of bij aldien de onder II genoemde hoeveelheden te groot blijken te zijn, de toegestane hoeveelheden en de daarvoor verscnuldigde prijzen te wijzigen, mits te voren de Commissie van bijstand voor de Bedrijven daar over zal zijn gehoord. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort, brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente- Secretarie np Vrij dag 31 Augustus a.s. bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, gesloten zullen zijn. Amersfoort, 29 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Dc- Burgemeester, X. VMS HKIJN, I. IJ. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, maken bekend, dat het bureau van den Burgerlijken Stand op Vrijdag 31 Januari 1917 (Koninginnedag) voor het publiek geo pend zal zijn des voortniddags van half ne gen tot 9 uur, uitsluitend tot bet doen van geboorte of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet ge schieden aan het gemeentehuis mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen S uur en kwart over H des voormiddags van dien dag. Amersfoort, ;>8 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, N. VELS HEIJN, 1.11. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. GASBESPARING. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort, maken bekend, dat met ingang van Zaterdag i September a s. de afsluiting van den gastoevoer tusschen 3 en 9 uur zal worden opgeheven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat hiermede geen ruimer verbruik wordt toe gestaan en dat alleen dan verdere maatre gelen achterwege kunnen blijven, wanneer een ieder de grootst mogelijke zuinigheid blijft betrachten. Amersfoort, 29 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, N. VELS HKIJN, I.B. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der Gemeente \mers- foort, maakt bekend, dat de bakker 1. II. Man- hei m, Krom mest raat 34, door het Centraal Broodkantoor is uitgesloten voor den tijd van vier broodkaartweken, zulks naar leiding van door genoemden I. H. Manhcim gepleegde overtredingen van de broodkaar- tenregeling. Amersfoort, 28 A igustus 1917. De Burgemeester voornoemd, X. VELS HEIJV l.B. De Burgemeester der gemeente Amers foort iraakt bekend dat de Toewijzings-Com- missie voor Veevoeder te 's Gravenhage hem heeft verzocht publiciteit te willen ge ven aan de volgende uitsluiting. De Toewijzings-Commissie voor Veevoe der te 's Gravenhage heeft de zich noemende Federatieve voederaankoop der V. P. N. te Amersfoort, beheerder -de heer II. B. Beaufort, gelet op art. 7 bis a van de Mi- nisterifele besluiten betreffende de beschik baarstelling van veevoeder, uitgesloten van de bevoegdheid aanvragen voor veevoeder in te dienen of zijne bemiddeling daartoe te verleenen, in de maanden Septem ber 1917 tot en met Februari 1918. Deze organisatie mag derhalve in de ge noemde maanden geen zoodanige aanvragen teekenen of indienen. Hestellingen van veehouders, voorkomende op aanvragen van deze organisatie worden terzijde gelegd. 's Gravenhage, 28 Augustus 1917. Du Toewijzings-Commissie voor Veevoeder, Mr. H. B. RINK, Voorzitter. De Burgemeester voornoemd, N. VELS HEIJN, (l.B.) bureau, loket no. 10 voor belanghebbenden ten inzage ligt. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat dc Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. ft der Distrihuliewet 1916, heeft goedgevonden te bepalen de aflevering van brood, ten gebruike bij warme en koude schotels in gelegenheden, bestemd tut het verstrekken van maaltijden aan het publick, is verboden, ook wanneer daarvoor afzonderlijk wordt betaald. Amersfoort, 30 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, N. VELS HEIJN, 1. B. Atners- HINDEItWKT. burgemeester on Wethouder foort, gelet op nrtl. 0 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van In t publiek, dut een duor -I. Amerongen, nlh>er ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tul bet plaatsen van olnclro-raotor van li I'.K., ter veivnnging vun den gasmotor, in het perceel alhier gelegen aan de Van Persy tisl raat No. 13, hij het Kadaster bekend onder Sectie D No. 3033 op do Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag dett 13e 11 September aanslaande, des voormiddag* to half elf uren, gelegenheid ten Rundhuizn wordt gegeven of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tut bet beroep, bedoeld in art. bi, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zy gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 «Ier Hinderwet voor bet Gemeentebe stuur of éen of m«er zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te Amersfoort, 29 Augustus 1917. burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, N. VKI.S HEIJN, I. II. A. R. VEENSTRA. 31 Augustus. Morgen, Koninginnc-dag, zal weer het nationale dundoek wapperen van vele tran sen en veler borst zal versierd zijn met het oranje. Maar weer zal 't niet zijn een Koningin nedag, zooals vroeger, toen hel Nederiandsche volk telkenmale, wanneer de Koningin ver jaarde, aan zijn medeleven met dit heuge lijke feit, uiting kon geven in blij vreugde betoon. Drie jaar reeds hangt de oorlogs wolk boven ons land en 't is die wolk welke een donkere schaduw werpt op dezen dag. Ook thans. In zoo menig hart is ongetwijfeld verle den jaar de wensch levend geworden, dat nu de 31 Augustus herdacht zou kunnen worden in bet blije zonnelicht van den vrede, dat er nu vreugde zou kunnen zijn alom, dubbele vreugde, omdat er vrede was en wij onder het wijs bestier van onze Vorstin den oorlogsfakkel aan ons buis hadden zien voorbijgaan.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1