Ml m Ik kreeg dan een op gastvrijheid 1 verjaagd. De laag moest de be- desnoods met ge inden, als hij weer En daarna werd uiteengezet, dat t zal worden her- alistische aanvallen Ifden gekeerd met teenzetting van den dat de wederinvoe- in het leger nog zijn hervormings- linatie is nog zoo Ifs nog vier regi- ge officieren door Siberisch regi- de omwenteling verliet het Riga -de bedreiging van rorden neergescho- irug te gaan. De den toestand aan lechthij wees op en zeide, dat de :en van Rusland zijn plicht niet bij Petersburg voor aarzelen zal het voerden nog het ten economischen eringen klonk de te inspanning van i kunnen behoeden ïg. Hoe 't bij de warring mogelijk t te zetten tot de :a' de naaste toe bracht de laatste i van beteekenis, t oosten noch aan Onderheden over de istingen. door het gepleegd, welke d aan verklarin- che krijgsgevange zijn dan vroeger, geen grootere. Er zal een bittere wrok'zijn in het;hart van;dc indivi duen, die geleden hebben of wier vrienden hebben geleden. De laatste drie jaren zijn er dingen gebeurd, te verschrikkelijk om gemakkelijk te worden vergeten. Maar wij zullen niet wei-overwogen haat zaaien. Als wij vrede hebben gesloten zullen wij trach ten, er een werkelijken vrede van te maken.. Maar als wij en onze bondgenooten eerst de halve wereld in bezit nemen en dan trachten Duitschland door tariefbepalingen buiten onze bezittingen te houden, dan zou Duitschland den oorlog opnieuw doen ont branden, en het zou gelijk hebben Na dezen oorlog willen wij vrede, willen wij vrijheid, willen wij eenige toenadering lot verbroe dering. En niemand, die in deze drie begin selen gelooft, kan de beschermende rechten bepleiten.» lichting» in voorbereiding de oprichting van een National-Economische partij die beoogt »in het algemeen gesproken, de effectieve behartiging van de algemeene belangen van geestelijken en stoffelijken aard van het Nederlandsche volk, in tegenstelling met de bijzondere partij-belangen, die bij de oude politieke partijen op den voorgrond treden.» Voorts wordt verklaard dat de N. E. P. beoogt te zijn een partij met in het bijzon der een economische en sociale strekking, die haar nationaal doel wenscht te bereiken voornamelijk door het organiseerend ingrij pen van den Staat; zij zal haar grond vin den in een syntethisch streven, het streven naar organisatie, uitgaande van de bestaan de economische sociale toestanden. BINNENLAND i tóe i het 117e te St. Quentin ge- .pril en Mei 1917 'visie de stad bin- ...jando organiseerde •4 en methode. Aller 'deren gereserveerd Wto's, pendules, schll- [)eze zijn door hun R geëxpedieerd, londerotficieren wer- iV, toen zij de brand- 'yDe plundering is toehappen, die order ufe de Chambrai» een n van de voorwerpen ;i de stad waren, en twhocde werden ge- van zulke opslag Ut. De manschappen drgedeeld, dat zij kon- in wat hun leek. Zij te* profiteeren en colli ,(De verlofgangers it 1 zij «gerequisition- t 'kostbaarste. In den li» 6 aan huis zijn geld- soldaat van het 116e "ft hij 30.000 francs &uis naast de Place niet cr niets in de itiu zijn overgebleven •Jn voorwerpen zon- l.lua het voorstel van •n, zijn dalende, lor 1 op de pauselijke neest hoffelijke ter- dit er geen grondslag cV besprekingen over [ÓBschers hunne voor- (glmaakt hebben. "■Lal volgen? Lx 'te oorlog. [li.r.ay verklaart zich hs 3terk tegenstander kR uiting van Duitsch- cronderstel, zegt hij, :el democratiseert, ng krijgt met een ...rdeiheid. Dan is geëffend. Duitsch- "den bond der volke- ge en de verminde- ilet brengt al zijn sgerecht van den t-rste taak zal zijn dden ciflbet weder- ichte maatschappij, geen sprake zijn haat, van een be- 1, van een boycot 1 den oorlog.» Er 1 male slagboomen De bommenwerpers van Goeree, Renesse, zijn bekend. De Minister van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Duitsche regeering door tusschenkomst van haar gezant ter kennis van de Nederland sche regeering heeft gebracht, dat blijkens een door den militairen attaché van het ge zantschap alhier aan den chef van den Duit- schen generalen staf uitgebracht rapport, de twee Duitsche. vliegtuigen No. 1055 en No. 1059, die na hun tocht over Nederland ten slotte genoodzaakt waren respectievelijk bij Beerta'en bij Blijham te landen, opdenbe- wusten dag, te ongeveer 12 uur, een negen tal bommen hebben laten vallen op Goeree en op Rennesse of Zierikzee. Bedoelde vliegeniers verkeerden n.l. tij dens hun tocht boven de wolken in de meening nog boven zee te zijn toen zij zich inderdaad reeds boven de Nederlandsche kust bevonden.» De Duitsche gezant heeft uit naam van zijn regeering en van den opperbevelhebber van het Duitsche leger zijn oprecht leed wezen over dit betreurenswaardig voorval, dat gelukkig geen slachtoffers heeft geeischt, uitgesproken onder mededeeling. dat de Duitsche regeering bereid is voor de rnate- rieele schade een volledige vergoeding te geven. De tusschen aanhalingsteekens geplaatste zinsnede is kostelijk. De vliegers meenden boven de zee te zijn en hadden hun gevaar lijk vrachtje maar gelost. Maar zoo hoog waren ze toch niet, of de bewoners van Renesse konden hen bloote oog waarnemen, De heeren daar boven moeten toch geweten hebben, dat ze niet boven vijandelijk gebied waren. En er kan toch niet verondersteld worden, dat ze zich boven Belgisch gebied waanden e bommen zouden strooien op eigen soldaten Enfin, het protest was er en nu de veront schuldiging. Voor de toekomst lijkt 't ons beste zoo veel mogelijk neerschieten, zooals 't in Beerta, door sergeant Lok. Dan komt er een beetje de schrik onder de vliegende neutraliteits-schenners. Volgens de Nieuwe Courant, zal waar schijnlijk reeds a.s. Maandag de samenstel ling van de bloem voor wittebrood een wijziging ondergaan Het staat thans vast, dat de roggebloem zal worden vervangen door wittebloem De kleur van het witte brood zal nagenoeg dezelfde blijven. Naar gemeld wordt, zal 15 September eene algemeens inventarisatie plaats hebben van onzen aardappelenoogst. 30 millioen H.I.. zou de Regeering be schikbaar willen houden voor de voeding, terwijl het restant tot meel vermalen zal worden. Naar de »Ned.» verneemt, beslaat bij den minister van Landbouw het voornemen om, onafhankelijk van het lot van de Ex port-Centrale eene algeheele wijziging te brengen in de organisatie van de regeerings- bemoeiïngen met de volksvoeding. Bij deze nieuwe organisatie, die haar beslag reeds heeft gekregen, wordt, onder leiding der commissie van bijstand, waarvan de heeren Krölier, Reitsma en Schim van der I.oeff leden zijn, ook een afdeeling «Crisis-aange legenheden» gevormd, met een splitsing in driëen, een afdeeling voor Landbouw, een voor Handel, en een voor Nijverheid, elk onder leiding van een Hoofdambtenaar, waarvoor eerste krachten aangewezen zijn. Ten behoeve van dezen nieuwen dienst wordt in den tuin achter het perceel Kneu terdijk 8, waarin die commissie van bijstand is gevestigd, een geheel nieuw groot kan toorgebouw van hout opgetrokken, waar mede de aannemersfirma Boersma den groot sten spoed maakt. De verschillende commissies van toezicht zzilen allen komen te vervallen, zegt het blad. Te Bussum zullen op last van de brandstoffen-commissie de twintig plaatse lijke bakkerijen geconcentreerd worden in acht bakkerijen. Te Amsterdam is gisternacht uit een perceel aan de Heerengracht, waarin de gemeente-arbeidsbeurs gevestigd is, een brandkast gestolen, inhoudende ruim f 12.000 aan geld en een cheque van f 10.000 op de Nederlandsche Handels Maatschappij. De dieven hebben de brandkast gemaks halve medegenomen. Leger en. Vloot. In het tijdvak van 2226 October 1917 zullen van de militie-lichting igtS worden ingelijfd 1. 'de dienstplichtigen, toegewezen aan de 2de f de 4de compagnie van het eerste bataljon van elk der regimenten grenadiers en jagers en de overige regimenten infan terie, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het art. 70 der Militiewet be doelde bewijs van voorgeoefendheidlaatst- bedoelden zullen twee maanden later worden ingelijfd 2. het thans nog overschietende deel van de dienstplichtigen, die zijn toegewezen aan de eerste bataljons dier regimenten, met bestemming voor den dienst bij de admini stratietroepen, Dienstplichtigen van eene vorige lichting, die uitstel of verlenging van uitstel van eerste-oefening hebben tot het tijdvak, waarin de dienstplichtigen der lichting van rgt8, toegewezen aan de iste bataljons (ol aan de 1 4 compagnieën van de ïste bataljons) van de regimenten infanterie (grenadiers en jagers hieronder begrepen) worden ingelijfd en wier uitstel niet is of wordt verlengd, moeten in het tijdvak van 22—26 October e.k. onder de wapenen komende voorgeoefenden echter twee maanden later. Behoudens onvoorziene omstandigheden 1 zullen Vuil de tnilitielichling tgtb de overige dienstplichtigen, bestemd voor de regimenten infanterie (grenadiers en jagers hieronder begr pen), vermoedelijk als volgt worden ingelijfd I a. zij, die zijn toegewezen aa bataljon van een der regiment< omstreeks 10 Januari 1918; de den twee maanden later zij, die zijn toegewezen a bataljon van een der regimenten infanterie, omstreeks 10 April 1918; de voorgeoefen- !ti twee maanden later. De mogelijkheid bestaat, dat het voor- imen omtrent den tijd van inlijving voor deze groepen nog verandering ondergaat. groep a is de kans op verandering dien tijd echter zeer gering. Wordt groep b niet in April 1918 ingelijfd, dan larschijnlijk niet vroeger, maar later. Zoodra het tijdvak van inlijving voor een dezer groepen voorgoed is vastgesteld, zal nadere bekendmaking geschieden. men voor dames was mej. T. Stocker, van hier, tweede. Tijd 1 m. 24 sec. In de estaffette-race, 4 X 40 M. nationaal, plaatste de A. Z. P. C. ploeg zich no. 1. Tijd 1 m. 52 2/5 sec. »Neptunus« werd derde. Tijd 2 m. 10 sec. Van morgen ge werd ons de teleurstel lende mededeeling, dat wegens te lage temperatuur van het water, de 2 K. M. zwemwedstrijd op morgen (Vrijdag) niet kan doorgaan. Het uitstel beteeken beteekent nog geen afstel. Tijdig zal bekend gemaakt worden, wanneer dit zwemfeest alnog zal gehouden worden. Het II. D. deelt ir.ede dat B. en W. van L'trecht last hebben gegeven den gas- toevoer af te snijden bij een tiental ingeze tenen, die het hun gestelde maximum voor gasverbruik verre hebben overschreden.'lot die tien behooren een café, verschillende winkelzaken (een vischhatidelaar, een slager, enz.), een stalhouder, een dokter en nog eenig anderen. Zij allen waren herhaalde lijk gewaarschuwd, maar desondanks bleven ze met hun verbruik ver boven het hun gestelde kwantum. B, en W. zijn van oor deel, dat daaraan een einde moet komen en hebben daarom tot deze afsluiting van tien ingezetenen order gegeven. De afsluiting zal 8 a 14 dagen duren. 't Wordt waarschijnlijk geacht, dat de extra-verhooging op de spoorweg tarieven en de andere bijzondere maatrege len, welke tot beperking van het reizigers verkeer zijn genomen, ook na den oorspron kelijk vastgesteldon termijn van kracht zullen blijven. Onderhandelingen hieromtrent worden met de Regeering gevoerd, maar waarschijnlijk zullen de uitkomsten van het reizigersvervoer gedurende de zomermaan den worden afgewacht aleer een definitieve beslissing zal worden genomen. - Te Utrecht is. blijkens een in druk i verschenen Beginselverklaring met Toe- Op 28 Augustus werd te Haarlem in de zaal van de Kroon de 43e Algemeene Vergadering van den Volksbond gehouden onder Voorzitterschap van den heer Mr. Dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke. De vergadering werd bezocht door 102 afge vaardigden van 78 Afdeelingen. De Com missaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland woonde een deel van de namiddag vergadering, de Burgemeester van Heemste een deel der ochtend- en middag vergadering bij. De Burgemeester van Haar lem had den vorigen avond Hoofdbestuur en Afgevaardigden op 't Stadhuis te Haar lem ontvangen. De Algemeene Vergadering benoemde het afgetreden lid van het Hoofdbestuur Dr. W. P. Ruisch, die zich jegens den Bond bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, tot Eere lid. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen Mevrouw M. E. Leliman-Bosch uit Baarn en den heer B. Brutel de la Rivière uit Lochem en herkozen Mr. Snijder v. Wissen kerke. Belangrijke besprekingen werden gewijd aan de verschillende rapporten en voorstel len, welke zeker aan den arbeid van den Bond in de e.v. toekomst zullen ïn goede komen. - In de jongste algemeene vergadering van de Broederschap van candidaat-notaris- sen in Nederland en zijne koloniön, is het vraagstuk besproken of de vrouw benoem baar is tot notaris. Na uitvoerige discussies werd deze vraag I met bijna algemeene stemmen ontkennend j beantwoord. De meerderheid verklaarde zich voor 1 wetswijziging. n het tweede 11 infanterie, roorgeoefen- 1 het derde Sl'ORT. Naar de Tel uit goede bron verneemt de kans zeer groot, dat het N. V. B -be- _.jur niet accoord gaat met het op 11 Aug. 1.1, te Amersfoort uitgewerkte voorstel in zake de Westelijke Indeeling, omdat dat voorstel lijnrecht in strijd is met de opdrachten der algemeene vergadering. Stadsnieuws. In den laatsten tijd ondervonden bewoners in Leusden, die vruchtboomen in hun tuin hebben, veel last van appeldieven. De Rijks- veldwacht is 't nu gelukt een zestal jon gens uit Amersfoort te betrappen, terwijl zij hun slag sloegen in den boomgaard van de buitenplaats »Lockhorst". Proces-verbaal is opgemaakt met al de gevolgen van dien. De schrik zal er nu wel een beetje inge komen zijn. Naar aanleiding van de vele klachten in den laatsten tijd van diefstal van dekens en schoenen uit het kamp aan de Vlasak kers, oefende de Rijks-politie een verscherpt toezicht uit. Het is haar nu gisteren mogen gelukken op den Soesterweg 2 soldaten aan te houden, die ieder onder hun jas een deken, uit het kamp afkomstig, verborgen hadden. Men hoopt met deze aanhouding op het spoor te zijn van de overigen diefstallen, Uit het politie-rapport. lie politie heeft twee mannen aangehou den, die nog een oude rekening niet de politie te vereffenen hadden. Zij zijn naar Utrecht overgebracht. Proces-verbaal is opgemaakt tegen 2 ver lofhouders alhier die, zonder verlof van den burgemeester, vrouwelijk personeel in hun inrichtingen dienst lieten doen. Voorts is proces-verbaal opgemaakt tegen een groente-handelaar wegens overtreding van de peulvruchten-verordening. Bij meerdere winkeliers heeft de politie koperen gewichten in beslag genomen, die met voldeden aan de voorschriften van de ijkwet. Niet altijd is de liefde bestendig van duur, Een inwoner van Nijkerk vond 't noodig op de Groenmarkt alhier zijn gewezen meisje met een paraplui af te rossen, zoodanig, dat de paraplui brak. De politie heeft tegen den heetgebakerden minnaar proces-verbaai opgemaakt. Hoogland. Hoe groot de voedernood is wordt gedemonstreerd op een boerderij hi Daar heeft een zeug 13 biggen ge worpen. Daar er geen voer is, slaat de boer eiken dag 1 big dood en zet die z'n hond De liefde is een groote kunstenareszij De heerm W. Cornel en J. Boerman, schept vormen voor het onzichtbare, gelijk beiden van hier, slaagden te Rotterdam voor I denkbeelden legt in het stoffelijke. het examen teekenen M. O. akte M.b. RECHTZAKEN. De rechtbank te Rotterdam heeft met ge sloten deuren behandeld de zaak tegen den 25-jarigen journalist I.. J. te Rotterdam, gewezen reserve-luitenant te Utrecht, ge detineerd, die terechtstond ter zake van het opzettelijk bescheiden, berichten of inlich tingen, omtrent eenige zaak, waarvan hij weet, dat de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, aan een buitenlandsche mogendheid mededcelen of in handen spelen. Beklaagde bekende. Het O. M. eischte drie jaar gevangenis straf. Mr. J. van Duijvendijk pleitte op juridi sche gronden vrijspraak. Het Hoog Militaire Gerechtshof te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van C. R oud 23 jaren, geboren te Enk huizen, landstormplichtig-soldaat. door de Krijgsraad te Arnhem veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf ter zake van te Amers foort op 17 Maart 1917 voor de tweede maal weigeren de militaire kleeding aan te trekken. Deze straf werd door het Hof verminderd tot zes maanden, terwijl bekl. tevens voor vijf jaren het recht werd ontzegd om hij de gewapende macht te dienen. Ger- lings was wederom raadsman in deze zaak. Het bestuur der R. K. Spaarbank alhier heeft besloten met ingang van 1 October 1917 de rente te bepalen op 36 pCt„ in plaats van op 4 pCt. Gistermiddag heeft een uitslaande brand gewoed op de bovenverdieping van het parceel Arnhemscheweg 1074, bewoond door den heer E. 11. F. l'assicr. Toen de politie ter plaatse verscheen, stonden de bovenkamers in lichte laaie. Kort daarna kwam dc brandweer, die het vuur met veel materiaal aanpakte en er in slaagde den brand tot de bovenverdieping te heperken. Deze brandde echter geheel uitde benedenverdieping en het behen- dende perceel bekwamen veel waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is vermoede lijk het spelen met lucifers door dc kinneren. aeld dient, dat de politie krachtda dige hulp kreeg van een afdeeling militairen. Bij de te Apeldoorn verleden weck ge houden nationale zwemwedstrijden was de heer T. J. Schutte, lid van de A. Z P. C, no. t in de afdeeling 80 M borst- of zijde zwemmen. Tijd 1 m. 4/3 sec. Waar mede de heer Schutte in deze afdeeling het kampioenschap van den U. I'. Z. B. verwierf. In de afdeeling 80 M. borst- of zijdezwem- Advertentièn. Getrouwd: P. C. SCHMEINK 30 Augustus 1917, die hierbij, mede namens hun wederzijdsche familie, ilntik zeggen voor de blijken van belangstelling bij bun huwelijk ondervonden. VETTER Co. Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Vrouwo-kerkhof, AMERSFOORT. Bij den ondergeteekende verschijnt iedereo Woensdag De Hollandsche Lelie, (3^ Weekblad 0$ onder Hoofdredactie van 1 M. C. KOOIJ-Van Zeggelen De Hollandsche Lelie is het eenige 0$ Weekblad in Nederland voor dames uit de hoogste en beschaafdste krin- r$v gen. Let hierop voor uwe advertentie. Prijs p. jaarg. ff». fr. p-p. f6.75. proefnummer gratis. j Amsterdam. L. J. VEEN. j

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3