BINNENLAND Leger en Vloot. Stadsnieuws. KENNISGEVING RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen. dat de Raad dezer Gemeente zal vergade ren op Dinsdag 4 September aanstaande, des namiddags ten 7 ure. Amersfoort, 1 September 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. MILITIE. Zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat de zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de milite, lichting 191S. dezer Gemeente zal plaats hebben te Utrecht, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, aan de Mariaplaats, op Woensdag 5 September 1917, des voormid dags te half 10. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent vrijstelling wegens 1. eigen vrij willigen dienst; 2. broederdienst; 3. aanwezigheid van in het zelfde jaar geboren broeders of halfbroeders De ingeschrevenen, die vermeenen aan spraak te hebben op vrijstelling wegens een van deze redenen, kunnen op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking vermeld, hun aanvrage toelichten of doen toelichten, De ingeschrevenen, die behonren tot in het zelfde jaar geboren broeders of halfbroeders en vermeenen aanspraak te hebben op vrij stelling, hetzij enkel op grond van deze omstandigheid, hetzij wegens broederdienst, kunnen bij onderlinge overeenkomst aan wijzen, wien van hen de vrijstelling zal ten deel vallen. Hebben zij deze overeenkomst niet vóór of op 31 Juli 1917 ter secretarie dezer gemeente schriftelijk aangegaan, dan moe ten zij daartoe op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking vermeld, in de zitting van den Militieraad verschijnen. Te vens moet. voor zooveel het minderjarigen geldt, hij of zij, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent, op genoemden tijd en plaats verschijnen tot het geven van de vereischte toestemming, tenzij deze reeds te voren schriftelijk is gegeven. Aan deze overeenkomst wordt echter slechts gevolg gegeven, indien de andere broeder of broeders dan die, welke volgens de overeenkomst zal of zullen worden vrij gesteld 1. niet om een andere reden, betzij voor goed, hetzij tijdelijk is of zijn vrijgesteld; 2. niet, betzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst is of zijn uitgesloten 3. voor den dienst geschikt is of zijn. Uitspraken. De uitspraken van den Militieraad worden in het openbaar gedaan. Bovendien worden zij door den Burgemeester schriftelijk me degedeeld aan hen, wien zij gelden, of aan hun vader, moeder, voogd of curator. Bezwaar tegen de uitspraken van den Militieraad. Tegen de omtrent vr ij stelling door den Militieraad gedane uitspraak kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaar worden ingebracht door den Militiecommissaris en 1. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2. door elk der overige voor de g eente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in bij den Burgemeester der Gemeente, waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor de militie ingeschreven is. Van de in levering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Verzoekschriften, niet ingeleverd op den tijd en de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg hebben. De uitspraak van Gedeputeerde Staten wordt door Burgemeester ter algemeene kennis gebracht en bovendien medegedeeld aan den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, er aan hem of haar, die de bezwaren inbracht. Amersfoort, 28 Augustus 1917, De Burgemeester voornoemd, X. VELS HEIJNT. l.B. Huitenlandsche Kroniek. Het antwoord van president Wilson op de nota van den Paus aan de oorlogvoe rende landen, is. zooals gemeld afwijzend, zij t dan al een vriendelijke afwijzing. De oorlog moet worden voongezet, zegt de president, om de komst van den vrede te bevorderen. Want geen vrede kan wor den gesloten met een mogendheid, in casu Duitachland, die zich niet houdt aan geslo ten verdragen. En daarom moeten er goede waarborgen zijn, die alleen kunnen worden verkregen, wanneer Duitschland op de knieën komt. Zoo zegt de president 't wel niet, maar dat bedoelt bij dan toch. De Macht zal vervangen moeten worden door het Recht, het recht voor alle volke ren, groot en klein, op vrijheid, veiligheid, zelfbestuur en deelname op billijke voorwaar den in de economische kansen der wereld het Duitsche volk natuurlijk inbegrepen, mits het gelijkheid wil en geen overheer- sching. De president doet daarom een beroep op de volken der Centralerijken zoodra deze volken toonen zelf hun belangen ter band te willen nemen, is de tijd voor vredes onderhandelingen gekomen. De president besluit met zijn wantrouwen te betuigen aan het woord der Duitsche regeering, tenzij het gesteund wordt door den uitdrukkelijken wil van het Duitsche volk, die tot uiting moet komen zoodanig, dat de andere volken het kunnen aanvaar den. Zonder zulke waarborgen zijn verdragen, schikkingen, regelingen onmogelijk. Eenig nieuw bewijs van de bedoelingeu der groote volken van de centrale rijken dient te wor den afgewacht. God geve, dat dit weldra moge worden verschaft en op zoodanige wijze, dat het vertrouwen van alle volkeren overal wordt hersteld in den goeden trouw der naties en de mogelijkheid van een bij verdrag verzekerden vrede! Of een zelfstandige actie van de centrale volken in de naaste toekomst te verwachten is? Er is grond voor de vrees, dat wanneer het wachten daarop is. de vrede nog in lange niet voor de deur staat. De conferentie te Moskou, waarvan we al een en ander hebben medegedeeld blijkt volgens de berichten, die via Londen en Parijs tot ons komen en dus vrij betrouw baar zijn, geen succes voor Kerensky, den Minister-president van de Russisceh republiek. Tseretelli, de voorzitter van den Raad van Arbeiders en Soldaten, heeft niet m-nder succes gehad als Kerensky. Dat beteekent een vermindering van het gezag van de regeering. De Peterburgsche Times- correspondent spreekt zijn afkeuring uit over de houding der arbeiders op dc con- Men voorspelt ook, dat een wijziging in de regeering het onmiddellijk gevolg zal zijn van de rijks-conferentie, al zal er voorloopig geen wijziging gebracht worden in de sa menstelling wat betreft het aantal burger lijke en socialistische staatsHeden.dat plaats neemt in de regeering. De economische crisis. Bij de vele distributie regelingen is nu ook gekomen die van koffie en thee, Het 'Bureau voor mededeelingen omtrent de voedselvoorziening meldt te dier zake Hoewel thee en koffie eigenlijk onder de genotmiddelen moeten worden gerekend, is het gebruik er van zóó algemeen, dat zij door de gewoonte bijna voedingsmiddelen zijn geworden Daarom lag het in het voor nemen der Regeering, nu de kans "p aan voer gering is, een regeling te treffen voor den verkoop der nog beschikbare voorraden thee en koflie. Terwijl deze regeling in over weging was, bleken echter velen reeds bezig te zijn zich van meer thee en koffie te voor zien dan voor dadelijk gebruik noodig zou zijn, zoodat de Regeering zich genoopt zag een voorloopige spoedvoorziening tot stand te brengen, die op 1 October of zooveel later als noodzakelijk zal blijken, door een definitieve regeling zal worden vervangen. De regeling is een dusdanige, dat tot en met morgen (2 September) iedere verkoop en aflevering van koffie verboden en in het tijdvak van 30 Augustus tot en met 12 Sep tember 'edere verkoop en aflevering van thee verboden is. De verkoop en aflevering van koffie aan consumenten is van 3 tot en met 12 Sep tember geoorloofd op voorwaarde o. m. dat per broodkaart (geen aanvullingskaart) ten hoogste -j 10 K.G. koffie zal worden afge leverd on in het tijdvak van 13 en 30 Sep tember is op overeenkomstige wijze de ver koop en aflevering geoorloofd van 005 K.G. koffie hetzij 0.05 K.G. thee. De verkoop en aflevering van thee eu koffie als drank in hotels, café's restaurants e. d. blijft toege staan, nochtans onder beperkende bepalingen. Naar de >N. de Venl. Crt.« uit goede bron verneemt, is door de Ncderlandsche regeering met de Duitsche rege 'ring een contract gesloten voor de levering van ge noegzame hoeveelheden steenkolen. Een goede tijding, welke gepaard gaat met een goed bericht uil Limburg. Van deskundige zijde verneemt n.l. dc Nieuwe Courant, dal het quantum aanwezige bruin kolen in Limburg ongeveer 6 millioen ton bedraagt. Ais men weet, dat in normalen tijd de aanvoer per maand uit Duitschland be draagt pl.m, 330.000 ton en de maandelijk- sche aflevering uit onze eigen Limburgsche mijnen pl.m. 200.000 ton, d.i. dus te zamen 550.000 ton, dan blijkt, dat bij stilstand van den aanvoer uit Duitschland, deze nieuwe brandstof ons vrij geruimen tijd (een kleine il/2 jaar) zal kunnen helpen. Veel zal in- tusschen afhangen van den uitslag der proef nemingen voor verschillend gebruik. Kunst en Wetenschap. Te s'Gravenhage is op 53 jarigen leeftijd overleden de Teekenaar Theo van Hoytema, wiens kalenders, uitgegeven door de firma Ferwerda en Tieman alom bekend zijn. Naar het U. D. meldt, zal het Utrectsch Stedelijk Orkest onder leiding van Jan van Gilse in het a.s. seizoen een historischen cyclus geven onder den titel »Van Bach tot Mahler". Daarbij zullen als solisten mede werken de dames Milly van Geuns (piano), Maria Gielen )piano), Minny de Jonge (zang), Louise Ohms (zang) en de heeren J. van Ëaale (viool), Johan Rasch (viool), Ed. Ferrée (violoncel), Barend Renden (piano), Cor Kwant (fluit), Johan Vink (hobo) en H. W. de (Beer (trompet). Op de hieronder aangegeven tijd stippen zullen de daarbij vermelde categoriën in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld: Op 15 September e.k.de onderofficieren van de lichting 1911 det onbereden korpsen, met uitzondering van de pantserfort-artillerie en torpedisten b. de onderofficieren van de lichting 1910 der pantserfort-artillerie en torpedisten. Op 28 September e.k.: a. de dienstplichtige korporaals en man schappen van de lichting 1910 der bereden korpsen b. de dienstplichtige korporaals en man. schappen van de lichting 1913 der pantser fort-artillerie c. de dienstplichtige korporaals en man- schappen van het tusschen ió en 20Januari I 1914 ingelijfde gedeelte der lichting 1914 van de genie. De opperbevelhebber heeft bepaald, dat door alle korpsen zoo spoedig mogelijk een opgave moet worden ingediend van alle dienstplichtigen, welke het beroep van spoor wegarbeider of spoorlegger uitoefenen. Dit personeel zal alsdan in aanmerking komen voor overplaatsing of detacheering bij de spoorwegafdeeling. 31 Augustus. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier Vrijdag, in alle stilte, zonder eenig feestbetoon herdacht. Behoudens dan de vlaggen van officieele en openbare gebou wen en van vele particuliere woningen, 't Zou trouwens ook geen dag voor een feest geweest zijn regen en storm en zoo nu en dan een lapje blauw, groot genoeg voor een matrozenbroekje en een erg waterig oranje zonnetje, dat deed alsof Overigens verliep de dag zelve als andere Aan den vooravond van den dag hadden wij met honderden anderen het voorrecht de plechtigheid in de Sr. Joriskerk bij te wonen.de Dank- en Gebedsure, waarin ds. K. den Hollander voorging en mevrouw Van Rijssen—baronesse van Boecop, zang en de heeren dr. F. A, F. Groneneman (vio loncel) en G. v. d. Burg (orgel) hun mede werking verleendon. Na den voorzang der gemeente Psalm 118:7 en 8, een wijdingswoord en lezing van Psalm 85 en nadat mevrouw Van Rijrsen zich had doen hooren in het bekend »0p bergen en dalen*, het in zijn eenvoud zoo mooie lied en zoo eenvoudig, en daardoor pakkend gezongen, ging ds. den Hollander voor in gebed. Mevrouw Rijrsen zong ver volgens nog »'t Js soet en winst te sterven* uit «de Swaen*. waarna ds. den Hollan der zijn toespraak breid, waarvoor hij tot tekst bad gekozen Psalm 85 2a en HGij zijt Uwen landen gunstig geweest, Ileere! Toon ons Uwe goedertierenheid, o Heerel en geef ons Uw Heil! Uitvoerig ?.v.ue spreker de groote betee- kenis van den 31 Augustus voor land en volk uiteen. Mij wees op de reden tot dankbaarheid aan God, die odzc Koningin weder gespaard heeft, en ons land een ei land in de kokende^zee, behoed om medege- sleept te worden in den oorlog. Dankbaarheid is er ook in het hart, dat ons volk geregeerd wordt door een lands vrouwe, die voorgaat op het pad, dat tot God voert. Ds. Hollander besloot zijn toespraak met Gods zegen te vragen voor de Koningin en haar Huis, voor dc raadslieden die haar bijstaan, voor ons land en ons volk. Deze toespraak, waarvan wij slechts een kort overzicht kunnen geven, omdat de in vallende duisternis ons het notecren onmoge lijk maakte, was den indruk makenden inzet van dat gedeelte van bet programma, 't welk dien avond tot een bijzonderen stempelde. Mevrouw Van Rijssen zong, op het orgel begeleid door den L?er Van den Burg, Valerius' «Geluckig is het Land". «Geluckig is het Land, dat God den Heer beschermt, Als deer met moord en brand de vijand rond om swermt. «End' dat men meen hij sal 't schier over winnen al, >Dat dan, dat dan. dat dan, hij selfskomt tot den val. >Gedanckt moet sijn de Heer. de God die eeuwig leeft «Dat hij ons 't sijn der eer, dees overvvin- ning geeft «Wat wonder heeft de kracht des Heeren al gewrocht? «O Heer! O Heer! O Heer! Hoe groot is uwe macht Een zoo wondermooi lied, door de zange res zoo vol wijding en stemming gezongen, dra gevolgd door «Jerusalem", aria uit Paulus van Mendelssohn. De groote stilte, waaronder dit lied werd aangehoord, wees uit, welken diepen indruk 't maakte op de henderden hoorders. En toen kwam 't hoogte-punt van den avond, toen menschenstem en orgel- en snarenspel zich in het «Plange Sion, muta vocem" enz. van Geertruida Vogel, ver- eenigden tot een harmonie van klanken waarnaar we niet anders dan met stille ont roering hebben kunnen luisteren. Dat was innig mooi. En in de stemming werden we gehouden door het zoo uitnemend door den heer Groneman voorgedragen Adagio van Bach, waarbij de heer van den Burg in zijn begeleiding zich een zoo fijn voelend orga nist toonde. Indrukwekkend ook was het slot, toen de zangeres het oude Wilhelmus inzette. Als één man rezen alle aanwezigen op. Staande werd dit al oude vaderlandsche lied aangehoord en staande ook zong men ten slotte de bede «Bescherm, o God! bewaak den grond, enz. 't Was een plechtige, wijdingsvolle ure Toen de Reclame-Commissie en het Bestuur van Vreemdelingen-Verkeer in de maand Juni de Gemeentenaren opwekten tot deelneming aan gevel- en balcon versiering, hebben velen daaraan gehoor gegeven, hoe wel de deelname grooier zou zijn geweest wanneer de tijdsomstandigheden gunstiger waren en de meeste bloemen niet waren uitverkocht. Toch was er reden om tevreden te zijn. De goede wil werd door velen getoond. Nadat de Jury uitspraak had gedaan, konden heden 5 prijzen worden ui'gekeerd. Jammer dat velen, die huu gevel versierd hadden, doch zich niet hadden opgegeven, buiten mededinging moesten blijven, hoewel daaronder waren, die zeer zeker in aanmer king zouden zijn gekomen. Ds. I. Hooykaas, predikant bij de Remonstrantsche Gemeente alhier zal mor gen, Zondag, afscheid nemen van zijn tegen woordige gemeente, De catechisaties worden door den consu.ent ds. I. Hooykaas hervat op Donderdag 6 September. Gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen Donderdag 6 September van 1 3 uuur in de catechisatiekamer der kerk. De heer T. Kan man, alhier, is te Leeuwarden geslaagd voor het hoofd-acte- De heer J. de Wilde, alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Boekhouden M.O. Naar wij vernemen, bestaat bij de bakkers hier ter stede het voornemen, in verband met den brandstoffennood, 1 dag in de week niet te bakken. In een Maandagavond te houden alge meene vergadering van de bakkerspatroons zal een definitief besluit genomen worden. We vestigen de aandacht op de adver tentie in dit nummer, betreffende de aan gifte van nieuwe leerlingen voor de Muziek school van de afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot Bevordering dar Toonkunst. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden gister verkocht 61.000 export-eiere.i voor f9.85 tot f 10.15. per honderd. Eenden-eieren f9.-. Slachtkippen f 1.39 - f 1.35 per K.G. In het geheel werden daar deze week verkocht 61.000 kipeieret). De lantaarns van rijwielen en auto's moeten volgende week uiterlijk 10 minuten voor hal' negen, die van de overige voertuigen uiterlijk 10 minuten voor negen uur zijn aangestoken. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer II. A. v. d.Bovenkamp, Utrechtschestraat 45a. Correspondentie. Wegens overvloed van copie moeten meer dere berichten en dc wekelijksche bijdrage van onzen tuinbouwmedewerker tot het vol gend nummer overstaan. Burgerlijke Stand ran Amersfoort, 24 tot 30 Augustus 1917. GEBOREN Berend, z. v. Benedictus Ike en Hilje Frederika Veldkamp. Emma Paulina, d. v. Paulus v. Sluijs en Johanna Coppoolse, Pieter. z. v. Jan v. Zalinge en Trijntje Wiedemeijer. Gerrit, z. v. Jan van Drie eu Nelletje Lijnsveld. Carel Everardus Johannes, z. v. Carel Gijsbertus Pronk en Johanna Everarda Arler. Maria Alijda, d. v. Teunis v. Drie en Aaltje Bouwman, Willem Frederik, z. v. Willem Frederik Eek en Beertje Staal. Izaiic, z. v. Barend Zwaaf en Blocme Roodveldt. Maria Al- phonsine, d, v. Désiré Arthur Hermans en Maria Eugénie Peeters. Hendrika, d. v. Herbert Holtman en Jannigjen van Dijk. August Michel, z. v. Joannes Petrus De- baedts en Irma Vloors. ONDERTROUWD Willem de Voogd en Gerritje Apeldoorn, Hendrik Jan 1 lerman Brussen en Sjoukje Hemminga. - Wilhelmus Antonius Hertog e Jannigje Adriana de Ruijter. GEHUWD Carel Johannes Marinus Modderman en Albertje Wesseling. Bartus. v. Plateringen en Cornelia Pijpers. Hendrik Willem Jacob ten Hoeve en Frederica Jacoba Ar- nout. Hendrik Jan v. d. Straat en Wil- helmina Catharina Maria Otto. Popko Herman nus Fledderus en Hilda Cornelia Annette Sintine de Weerd. OVERLEDEN Hendrikus Pot, 2 jr. Johan Georg Sulzle, 71 jr., weduwnaar v. Adriana Rouda Hagers. Alida Maria v. der Lee, 42 jr. ongehuwd. Cornelia Anthonius v. Blari- cum, «2 jr., weduwnaar v. Johanna Catha rina Maria Reuser. Hendrikus Johannes Maria Huurdeman, 3 mnd. Jetje Magnin, 50 jr.. wed v. Rutgerus Hendrik Troost. Cornelis Bosscbaart, 19 jr. ongehuwd. Hen drika Angenita v. Rossum, 3 jr. Maria Puttemar.s, 4 jr. l'aulus v. Minnen, 83 jr., weduwnaar van Fenna Uding. Een als levenloos aangegeven kind. I'tthOl K Mill RT EN. Zondag 2 September. Evang. Luthersche kerk. Voorm. lo'/a uur. ds. B. d'Auzon, van Zutphen. Doopsgezinde kerk. Voorm. io>/2 uur. ds. E. M. ten Cate, van Apeldoorn. Remonstrantsche kerk. Voorm. iouur, ds. Hooykaas. (Afscheid). Gereformeerde kerk (Langegracht) Voorm. 10 uur, ds Donner. Middag s'/o uur, ds. J. E. Goudappel, van Utrecht. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorn 10 uur, ds. Goudappel. Middag 5uur. ds. Donner. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, ds. Preek lezen. Avond 5>/2 uur. ds. Preek lezen. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9I/0 uur. Godsdienstoefening. Avond 5 uur. Godsdiensteefening. Hersteld Apostolische Gemeente. Voorm. 10 uur. godsdien.-'oefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 31 Augustus 1917. Appelen f4.— 4 f13.- Peren f5.— a f14.-. Kleiaardappelen io.a foo.— Zand- aardappelen f4.a f 4.50. Hoendereieren f 10.a f 10.50 per 100 stuks. Bruine eieren f 10.50af 10.80 p. loostuks.Grasboter f2.60 a f 2.60 per Kilo. Kippen f 0.75 a f 1.25 Kuikens f o.— a f o. Piepkuikens f 0.30 a fo.8o Ganzen fo.afo.Oude eenden fo.oo. a fo.oo. Jonge eenden fo.óo af 1.10 Hazen f o.a Wilde konijnen f o. k fo.Tamme konijnen fo.oo afo.ooper stuk. Duiven f 0.50 a f 0.60 per paar. Vette varkensfo.afo. - Magere varkensf 10. f20.—. Zeugen f 50.--4 f70.— Biggen f2.00 4 f 8.Kalveren f8.4 f 10. Aangevoerd waren ongeveer 80 heet. Appelen. 200 heet. Peren. heet. Kleiaard appelen 30 heet. Zaudaardappelcn40 000 stuks Hoendereieren- st. Eendeneieren 110 Kilo GrasboterVette Varkens 10 Magere Varkens; Varkens voor export- slagerijen 60 Biggen; 2 Zeugen; 3 kalveren.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2