Van Nijnatten. Verlof-Van Mechelen, geval is, zou al indirect door den Raad geen verlof kunnen worden gegeven. Maar zou hij bet ambt beb. ben aanvaard zonder toestemming van Gedeputeerde Staten, dan zou ontslag moeten volgen, Dat hoop ik niet dat het geval zal zijn, daar gaat bet niet om. Wil Ik dus mijn vragen u nog even preciseeren en dat is dit aan den Wethouder van het onderwijs Kan hij mij de verzekering geven, dat door het wegnemen van een vaste leerkracht en het daarvoor in de plaats stellen van een tijdelijke leerkracht ons openbaar onderwijs of het ouderwijs in het alge meen niet in het minst wordt geschaad, Zoo dit moge lijk is of kan zijn, dan sluit ik mij volkomen aan bij hetgeen door mijn medelid De Kempeiiaor is gezegd, om mede de vraag te stellen of het secretariaat niet zou kun nen worden waargenomen door iemand, die buiten het onderwijs staat. Maar aan die enkele vraag, M. de V lijkt hei mij veroorloofd een andere toe te voegen, die tenminste verband houdt met deze voordracht en dan lijkt het misschien wel dwaas, maar ik acht mij toch verplicht ze te stellen, In een van de vorige ver gaderingen heb ik gevraagd om bij het samenstellen van die commissie voor het oprichten van de centrale keuken rekening te willen houden met alle rangen en standen. En nu, M. de V., heb ik de eer om ook in die commissie te zijn opgenomen en nu heb ik daar verschillende menschen van verschillende rangen en standen ontmoet. En, M. de V.. wat mij zoo gek voorkomt, is dit waar aan verschillende organisaties klaarblijkelijk invi taties zijn gezonden om een vertegenwoordiger van hun organisatie in de commissie te doen plaatsnemen, heeft Het mij verwonderd, dat de organisatie, waar ik bijv. lid van ben, ik bedoel de afdeeling Amersfoort van den Vrijzinnig-Deinocratischen Bond, geen verzoek heelt gehad, om een vertegenwoordiger aan te wijzen in die commissie. Misschien is dat een vraag die vrij gek klinkt. Ik hoop dat het antwoord in dezen mij ten volle zal tevreden stellen, M. de V., en dan wil ik het hierbij laten. De heer l.einweber M. de V.. ik vind het voorstel van B. W. ook een beetje sober toegelicht. Ik zie hier staan, dat het is buiten bezwaar van de gemeentekas. Maar ik stel mij voor, dal de heer Van Mechelen zijn gewone tracientent als onderwijzer zal uitbetaald krijgen. Er staat verder, dat voor rekening der gemeente een tijdelijke leerkracht zal worden inge steld. Die zal er dus bijkomen en moet uitbetaald worden, terwijl ik heb vernomen, dat de heer Van Mechelen iedere week een gulden extra krijgt. De heer mr, dr. Verhoef, Wethouder van Onder wijs M. de V,, gaarne zal ik de vragen, die door don heer Van Nijnatten en anderen gesteld zijn, voor zoover ze mijn afdeeling raken, beantwoorden. Ook ik heb mij. toen dit voorstel in de vergadering van B, W, door den Wethouder van Sociale Werken gedaan werd, die zelfde vraag gesteld Zal het onder wijs daarvan geen schade lijden? En heb ik mij direct In verbinding gesteld, ook met het Hoofd van de school, waaraan de heer Van Mechelen werkzaam is en ook deze was aanvankelijk en is ook nog natuur lijk van meening, dat het zeer wenschelijk is, dal een vaste leerkracht zooveel mogelijk aan de school ver bonden blijft. Maar aan den anderen kant meende hij ook, dat wanneer de heer Van Mechelen het secreta riaat van de commissie waarneemt, benevens de functie van onderwijzer, dat dan natuurlijk eun van beide betrekkingen er onder moet lijden. In elk geval, M. tie V., is op een wijze in de vaca ture voorzien door do aanstelling van een tijdelijke leerkracht, die reeds eerder aan die schoi >1 was, zoodat werkelijke grooto schade of althans waarneembare schade voor het onderwijs zal kunnen worden voor komen. 35 Verhoef en Jorissen. Verlof-Van Mechelen. De heer Van Mechelen Is benoemd tot secretaris in de Levensmiddelencommissie en de commissie voor de centrale keuken, en waar ook In de vorige Raads vergadering door den heer Jorissen is opgemerkt, dat alles gedaan moet worden om dozo zaak te bevorderen, dat die geen schipbreuk meer mag lijden, daar heb ook ik gemeend miju stem aan dit voorstel te moeten geven. Wat bet zwaarste is moet in dezen ook het zwaarste wegen en ik heb reeds opgomerkt, er Is in de vacature op voldoende wijze voorzien. Nu wordt nog de vraag gesteld, of hier niet gehandeld wordt iu strijd met art. 38 van de wet op het I.agor On derwijs, M. de V., ik beb gelegenheid gehad dit artikel nog even na te zien en ik meen, dat dit artikel uitsluitend slaat op vaste functies, die nevens de betrekking van onderwijzer worden waargenomen. Maar dat Is hier juist voorkomen. Er is hier gezorgd, dat de heer Van Mechelen gedurende den lijd, dut bij de betrekking van secretaris der centrale keuken waarneemt, niet iu functie zal zijn als onderwijzer eu ik moot er toch op wijzen, dat liet herhaaldelijk Is voorgekomen, dat een onderwijzer of een leeraur verlof heeft gekregen, ook in andere gemeenten, om een andere functie tijde lijk waar te nemen en waarbij hem verlof verleend is buiten bezwaar van do gemeentekas. Maar dat dit artikel daurop zou slaan, kan ik niet aannemen. Juist krijgt de heer Van Mechelen verlof om die betrekking waar te nemen, omdat zo anders natuurlijk schade zou doen aan zijn betrekking van onderwijzer. Nu Wordt ook nog du vraag gesteld door den heer l.einweber of het verlof verleend is buiten bezwaar van dn gemeentekas. Het is verleend niet stilstand van wedde. Dus het .salaris zal niet betaald worden uit het hoofdstuk, op het onderwijs bctrokklng hebbende en de tijdelijke leerkracht wordt natuurlijk uit dat hoofdstuk betaald. Do heer J orissen, Wethouder voor Sociale Wer ken M. dn V., ik kan boei kort zijn. De heer Van Nijnatten hoeft gevraagd, waarom is niet de vereeni- ging, waarvan Ik Secretaris ben, de Vrijzinnig-Demo cratische Bond, uitgenoodigd. Maar ik heb reeds in tie eerste vergadering van de coinmlsale, en dc heer Van Nijnatten, die zelf lid is van deze commissie, zal zich dit herinneren gezegd, dat er geen enkel oogonblilc politiek in het spel mocht zijn. Wij hebben dan ooit geen enkele politieke vereeniging uitgenoodigd. Wij hebben de vakvereenigingen uitgenoodigd en san deze gevraagd, zendt als U wilt, een vei togen woordiger. Maar geen enkele politieke voreenigiiig is als zondanig uitgenoodigd. Wij hebben noch den Vrijzinnig-Domo- cr. lischen Bond, noch de Anti-Revolutionaire Kies- vereeniging, noch de Roomsch Katholieke Klesver- eeniging een uitnoodiging gestuurd. Wei aan hot Bestuur van Patrimonium en aan den Cbristolijk-Xu- tionalen Werkmansbond, aan den Roomsch-Katholie ken Volksbond en den Amorfoortsehcn Bestuurders- bond. Maar niet omdat duurln zitten b.v. sociaal-domo- eralen en anti revolutionairen, maar eenvoudig omdat het viikvcrooiiigingen zijn. De heer Da Kompenuer boeft gevraagd, kun je er niet een under voor nemen. Nu kun ik den heer De Kom penaer dit mededeelon, zeker wij hadden kunnen be ginnen met .-mand aan te wijzen en dan een commissie iu benoemen. Maar ik heb beter gevonden, eerst de commissie te benoemen en dat de/e zelf een secre taris aanwees, zooals ook gubuurd is. De heer Vun Mechelen Is in die commissie benoemd met 13 van de tb stemmen. Dus de Commissie heeft zelf huur secre taris aangewezen en ik incendo, dat dit ook meur wus naar den geest van do commissie. De hoor I)e Kompenaer: M. de V., de Wet houder voor Onderwijs hooft gezogd, dat de benoeming

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 9