Donderdag 6 H H September 1917. No. 8924 67e Jaargang. HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUGAART. AMERSFOORT. Uitgave van de Drukkerjj „l)e Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". Verschijnt Dlnsdng-, Donderdag- en Znterdngiivond. Abonnement per 3 maanden j i.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en onteigening»- advertentiön per regel 15 cent. Roolames 5 regels /1.25 Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiön van buiten je ata(j worden de incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX) KORTE GRACHT 9 en VALKESTRAAT 19. 1 Telefoon 19 GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT. STENOGRAPHISCH VERSLAG. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 4 September 1917, des namiddags te zeven uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer mr. J. C. Graaf van Randwijck. Tegenwoordig de heeren A. Eysink, J. W. Jorissen, N. Veis Heijn en mr. dr. H. Th. A. Verhoef, Wethouders; benevens de heeren J. Hofland, F. M. Houbaer, A. H. van Ralken, H. Koning, A. C. R. O. Leinweber, Th. H. J. Nieuwendijk, M. R. N. Oos terveen, J. Overeem, mr. L. Stadig, A. M. Tromp van Holst en J. v. cl. Wal Kzn., benevens de secre taris, de heer A. R. Veenstra. Afwezig met kennisgeving de heer H. J. de Kem- penaer en zonder kennisgeving de heeren H. Kroes, A. van Nijnatten en J. A. Rant. De Voorzitter: Mijne heeren, ik open de ver gadering en stel aan de orde: Installatie van do gekozen raadsleden do heeren A. Eysink, J. Hofland, H. Koning, F. M Houbaer, A. M. Tromp van Holst en Mr. L. Stadig. De heeren leggen de gebruikelijke eeden of belof ten af. De Voorzitter: Mijne heeren, het is onder ernstige omstandigheden, dat gij tot Raadslid zijt her kozen. Ik hoop dan ook, dat in het bijzonder u de kracht geschonken zal worden, daarin gesterkt door het vertrouwen uwer medeburgers, om dit jaar met voldoening werkzaam te zijn in het belang der Ge meente. Er is bericht van afwezigheid ingekomen van den heer De Kempenaer. De notulen der vorige vergade ring hebben ter visie gelegen. Verlangt oen van de heeren er het woord over? Of hoofdelijke stemming? Zoo niet, dan zijn ze goedgekeurd. Dan geef ik het woord aan den Secretaris tot het doen van de ge bruikelijke mededeelingen. De Secretaris: Ingekomen zijn de volgende 486. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 27 Augustus 1917, 30 afd. No. 2373/1834, hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit d.d. 26 Juni j 1. strekkende tot aankoop van het Bestuur der Ne- derlandsch Hervormde gemeente te Amersfoort van het perceel grond, genaamd het Lieve Vrouwe Kerkhof*. Aangenomen voor kennisgeving. 487. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 27 Augustus 1917, 3e afd. No. 2454/1828, hou dende ongegrond verklaring van het door A. van Neerbos te Amersfoort ingestelde beroep tegen het Raadsbesluit d.d. 1 Juni 1917, waarbij afwijzend werd beschikt op zijn aan den Raad ingediend bezwaar schrift tegen zijn a .nslag in de plaatselijke inkomsten belasting over het jaar 1916. Als voren. 488. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 27 Augustus 1917, 3e afd. No. 2883/1849, waarbij wordt verdaagd het Raadsbesluit d.d. 31 Juli 1917, tot het aangaan eener geldleening ter voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld, groot ten hoogste f 500.000.— Als voren. 489. Rekening en verantwoording van den proeftuin van de Tuinbouwvereeniging «Amersfoort*, over het dienstjaar 1916. Als voren. 490. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 20 Augustus_i9i7, 3e afd. No. 2369/1772, hou dende toezending van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 2 Augustus 1917 No. 9, waarbij wordt goedgekeurd de verordening tot wijziging van de verordening tot heffing van schoolgeld voor het genot van Openbaar Lager Onderwijs aan de rcholen E, F en G en van het herhalingsonderwijs, vastgesteld in de Raadsvergadering d.d. 27 Maart 1917. Als voren. 491. Brief van den Minister van Binncnlandsche Zaken d.d. 29 Augustus 1917, No. 11127, afd. A. V., houdende toezending van het Koninklijk Besluit, d.d. 7 Augustus 1917, No. 88, waarbij aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas wordt verleend van ten hoogste f 50.000,— teneinde de gemeontc in staat te stellen over te gaan tot den aankoop van gronden en perceelen in het belang der volkshuisvesting. Als voren. 493. Verzoek d.d. 27 Augustus 1917, van het Depar tement Amersfooit der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, om een subsidie van f 1000.— ten behoeve van de Nuts-fröbelschool. Gerenvoyeerd aan B. A W. voor advies. 493. Verzoek, d.d. 30 Augustus 1917, van de afdeeling Amersfoort der Sociaal Democratische Arbeiderspartij en van den Amersfoortschcn Bestuurdcrsbond om te willen benoemen een commissie uit de arbeidersbe weging voor de distributie van schoeisel, klompen en sajet. Als voren. 494 Rrlef van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 27 Augustus 1917, 3e afd. No. 2281/1S06, houdende bericht van ontvangst van de bij raadsbesluit d.d. 31 Juli 1917 vastgestelde verordening op de winkelsluiting. Aangenomen voor kennisgeving. 495. Benoeming van twee Wethouders wogen» Scriodioko aftreding als zoodanig van dn heeren W. Jorissen en Mr. Dr. II. '1. A. Vorhoef en een Wethouder tengovolgo van do aftreding als raadslid van den huor A. Eysink. De Voorzitter: Mag ik de heeren Hofland en Ooslervecn verzoeken met mij het stembureau te vormen De stemming heeft den volgenden uitslag Vacature J. W. Jorissen. Uitgebracht 16 stemmen door 15 raadsleden. Waarvan 12 op den heer Jorissen, 1 op den heer Van der Wal, 2 blanco en 1 van onwaarde. De Voorzitter: Benoemd is de heer Jorissen. liet uitbrengen van de 16 stemmen heeft dus geen invloed gehad op den uitslag. Mijnheer Jorirsen, is u bereid de benoeming te aan vaarden De heer Jorissen: M. de V„ ik zeg dank voor de op mij uitgebrachte stemmen en hoop weder in het belang van de Gemeente werkzaam te kunnen zijn. Vacature mr. dr, Verhoef. Uitgebracht worden 15 stem men, waarvan 14 op den heer Verhoef en 1 stemblanco, De Voorzitter: Gekozen is dus mr. dr. Verhoef. Mag ik vragen of de heer Verhoef de benoeming aan neemt? De heer Vorhoef: Zeer gaarne, M. de V. Ik zog dank voor het in mij gestelde vertrouwen en zal gaarne de benoeming aanvaarden. Vacature Eysink. Uitgebracht worden 15 stemmen, waarvan 13 op den heer Eysink, 1 op den heer V. d. Wal en 1 stem blanco, De Voorzitter: Do heer Eysink dus gekozen. Mag ik vragen of de heer Eysink de benoeming aan vaardt? De heer Eysink: Zeer gaarne, M. de V„ en Ik zeg dank aan de heeren dio hun slem op mij hebben uitgenracht. 496.^ Samenstelling van do afdeolingnn van don Gekozon worden in de te afdeeling: tot voorzitter de heer Jorissen, tot plaatsvervangend voorzitter de heer Eysink en tot lid do hoeren Overeem, Nieuwen dijk, De Kempenaer, Rant, Van Kalken, Koning, V. d. Wal en mr. Stadig, In de je afdeeling worden gekozen als voorzitter mr. dr. Verhoef als plaa'svei vangend voorzitterde heer Veis Heyn en als lid de heeren Houbaer, Leinweber, Tromp van Holst, Oostorveen, Kroes, Van Nijnatten en Hofland, De Voorzitter: Ik dank de heeren Hofland en Oosterveen voor de genomen moeite. 497. Voorstol van Burgemeester 011 Wotliouders om aan den hoor B. Hylkomn, ovoreonkontstig vorzoek, eervol ontslag to verleonen als onder wijzer aan school B. (Gedr. Verz. No. 174). De heer Leinweber: M. de V., in het voorstel van B. W. staatachten wij het gewenscht het gevraagde eervol ontslag mot Ingang van don datum, waarop zijn opvolger In functie zal treden, te verleenen, doch dan tevens te bepalen, dat aan den heer Hylkcma tot dien datum verlof wordt verleend op de uren, gedurende welke hij onderwijs moet geven aan de Middelbare Handelsschool.* Nu zou ik graag van R. A W. vernemen, welke uren dat zijn en of dat verlof verleend wordt met behoud van tractcment. De heer mr. dr. Verhoef, Wethouder van Onder- wijsM. de V„ naar aanleiding van hetgeen de heer Leinweber vraagt, kan ik mcedcclcn, dat de heer Hylkemu op do Middelbare Handelsschool belast zal zijn mot 4 lesuren por week, Die uren worden de lessen waargenomen door het hoofd der school. De heer Hylkcma behoudt zijn gewone tractcment. De hoer Leinweber: Dank u zeer. De Voorzitter: Verlangt nog een van de heeren het woord? Hoofdelijke stommlng? Neen, dan Is aldus besloten. 498. Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot hot vorleonon van ziek to verlof aan don hoor T. Bovorloo, ondorwilzor aan school C. Aangenomen z. d. of h. st. 499. Voorstel van Burgoinoostor 011 Wethouders tot hot vorloouon van ziekteverlof aan den heer It. .1. Wadorsma, ondorwijzor aan school F. Aangenomen z. d. of h. st. BOO. Voorstel van Hurgoinooster en Wethouders om de schoolgeld-regeling voor do scholen A opnieuw vast to stellen (Gedr. Verz. No. 175). Aangenomen z. d, of h. at. 801. Voorstel van Burgemeester on Wothoudors om oon crodiet too to staan voor do uitbreiding van school II (Godr. Vorz. No, 177). De heer mr. Stadig: M. de V., Ik zou naar aan leiding van dit voorstel graag eenige Inlichtingen willen hebben, /.onals ik het voorstol lees. is hot orom be gonnen tijdelijk te voorzien In het nijpende gohrek aan ruimte aan do school H. Ik lees dst eruit In ver band met hetgeen ik vind o.a. In de ade alinea van de toelichting, n.t. dat eigenlijk het idea is op het terrein-Van Boctzelaer een school te bouwen en waar dat nu binnen afzienbaren tijd niet klaar kan zijn, men zich voorloopig behelpen moet. Gaarne zou ik eerst vernemen, of dit juist gelezen Is, en of dit het eenige plan Is, dut uw ooilogo overwogen heeft, in welk ge val Ik nog eenige opmerkingen wilde maken. De Wethouder Verhoef: M. de V., do bedoeling van dit voorstel is, om in de eerste plaats nan do school H een gymnastieklokaal te verschaffen. De wet schrijft voor het geven van onderwijs in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek en de distrlcts-achoolop- zlener is niet voornemen» daarvan langer vrijstelling te geven. Nu was aanvankelijk het plan, om bij deze school con nieuwe 6-kla»»lgc te bouwen en hot zou dus worden eon school met 12 lokalen voor 12 Klas- afcn. Nu zijn B, A W. van meening geworden, dat h*.. wenschclijk Is een nieuwe 6-klarslge school te bouwen op een terrein, niet zoover gelogen van do woningen der kinderen, dio de school moeten bezoeken en die liggen aan do Achterborgbstruat. Maar wol wordt oen nu tijdelijke voorziening noodlg geacht. De eerste klarse van school H bijv. telt 38 leer- lingen en daarom dient 100 spoedig mogelijk te wor den voorzien in de behoeft» aan schoolruimte. Werd nu direct do nieuwe school gebouwd en werd dus geen uitbreiding gegeven aan school H, dan sou men eerst gereed kunnen zijn op 1 October 1918. Met deze kleine uitbreiding kan men echter gereed zijn op 1 Maart 1918. Wij zijn daardoor in de gelegenheid, om do nieuwe leerlingen van den cursus, die 1 Maart 1918 aanvangt, behoorlijk onder te brongon. Dan komt lokaal 6 vrij, doordat de leerlingen der hoogste klasse du school verlaten. Daar wordt con afdeeling geplaatst en een afdeeling komt In hot reserveloltaal. Wij sullen dan tijdelijk vrijstelling vragen en we hebben ons roods ervan overtuigd, dat die zal worden gegeven van de verplichting om les te geven In do vrije- en orde-oefeningen, zoodat het gymnastlok- lokaal gebruikt kan worden voor 2 klitten. Daarmede krijgen wij tijdiger con vrij behoorlijke regeling, Waar dus een gymnastieklokaal toch noodlg zou zijn en een gymnastieklokaal zeer gewenscht is, hebben B. A W. aan deze oplossing de voorkeur gegeven. Het voorstol wordt hierna z. h. st, goedgekeurd. Boa. Voorstel va» Burgomoestor en Wothoudor» tot vaststelling van een regeling van het gasver bruik in don aanituunden winter (Oodr. Vort. No. 171). De heer N I e u w e n d IJ k M. do V„ Ik kan u zeggen, dat da regeling mij tamelijk billijk voorkomt, muur ik zou toch graag een paar inlichtingen van u hebben. Uw college staat op het standpunt om leder con gelijke hoeveelheid vun het gas toe te bcdeolen. Maar nu heb Ik In een der plaatselijke bladen een stukje gelezen van Wolier, wuurin deze aantoont, dat het onbillijk zou zijn, degenen, die electrisch licht hebben alecht» .1 M'. gas te korten, Ik zou willen vragen of de aandacht van B. A W. op dat stuk gevestigd ie geworden. Dan schrijvon B. A W, in do toelichting«Er zal streng worden gecontroleerd, door wie de eerste en door wie de tweede grens Is overschreden*. Ik zou grimg van u vernomen, hoe dut zal gebeuren. Zal op een gegeven oogenbllk bij een particulier worden ge bold, of «al een politieagent binnenstappen, om mis schien te constuteercn, dat men heel gezellig bij een kaarsje zit t Dan lees ik: dut de rechtmatige overschrijding van do eerste en tweed» grenzen zal worden beoor deeld door B. A W. Zou het geen aanbeveling ver dienen, ilat artikel scherper te redlgecron Ik veron derstel al hoop Ik van niet dat In de komende maanden leder het zal probucrcn en dan krijgen B. A W. do handen vol werk. Ik geef dit slecht» In overweging. M. de V. Dan wil Ik erop wijzen, lat twee opeenvolgende meteropnemlngcn niet altijd op denzelfden dag der maand plaats hebben. Hoe wordt die zaak dan bere kend? Dunk u, M. de V. De heer mr. Stadig: M. de V„ Ik .ees sub 1V„ dat B. A W. voorstellen hun te machtigen om al» daartoe aanleiding Is, do toegestane hoeveelheid en de daarvoor verschuldigde prijzen te wijzigen. Nu herin- punt bij eenzelfde voorstel van B. A is, dat oen voorstel van dergelijken ver strekkenden aard niet noodlg was, omdat er ook In spoedclschendo gevallen wel een Raadsvergadering kon wordon uit geschreven. Ik geloof ook, dat do practljk inderdaad beeft aangetoond, dat de heeren wel bij elkaar te krijgen zijn. Destijds is dan ook besloten, om da gevraagde machtiging niet to vorleonon. Waar hier nu hetzelfde wordt voorgostold, kan Ik natuurlijk niet aannamen, dat In uw College gebrek aan deferentie voor den Raad zou bestaan, maar moet Ik veronderstellendat hlorvoor thans bijzondere motieven bestaan, die ik gaarne zou willen vernemen.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1