Stadsnieuws. De heer Veis Heyn, Wethouder der Bedrijven: M. de V., in verband met het ingezonden stuk, waarop de heer Nieuwendijk heeft gedoeld, zou ik erop willen wijzen, dat zelfs het Rijkskolenbureau aan de electri- citeitsver bruikers eenige voorrechten geeft, waar het zelfs voornemens is voor de toekomst een rantsoenee ring in te stellen In een circulaire van het Bureau staat bijv. de volgende zinsnede «Alhoewel in verband met het feit dat de electrische centrales niet, zooals de gasfabrieken, behoeven te beschikken over een speciale kolensoort, de afgifte van electriciteit minder beperkt behoeft te worden, maakt de zorgwekkende toestand van de kolenyoorziening het toch noodzakelijk ook aan het electriciteits-verbruik een grens te stellen.» Het zal dus wel noodig wezen straks op aanstich ting van het Rijkskolenbureau een rantsoeneering in studie te nemen en nu geloof ik, dat wij althans voor deze maand met 5 M3 een heel billijke regeling hebben. Het Rijkskolenbureau stelt voor een gelijk aantal K. W.U. te geven als M3 gas en daarmede zal de elec- trisch-licht-verbruikcr altijd iets voor hebben. Want nemen we voor beide lichtsoorten de meest moderne lamp, voor het gaslicht de Graetzinlamp en voor het electrisch licht een Argus, dan brandt bij een gelijke lichtsterkte van 100 kaarsen de eerste van i M3 gas ii uren en de laatste van i K.W.U. 16 uur. Verder heeft de heer Nieuwendijk gevraagd, hoe de controle zal geschieden. Wij stellen ons voor om tel kens de meters te laten opnemen en de ervaring zal ons daarin, naar wij hopen, te hulp komen. Wij weten wel eenigszins bij welke verbruikers, aan welke adres sen laat ik mij heel voorzichtig uitdrukken wij kunnen verwachten, dat het gebruik wel wat gevaar loopt. Dus men moet dat volstrekt nog niet zoo opne men. dat de meters dadelijk opgenomen worden. Wij weten wel, waar zuinig gebruik is en waar het op het grensje af gaat. Wat betreft de strengere bepalingen, kan ik zeggen, dat wij zoo goed mogelijk en zoo streng mogelijk de bepalingen zullen handhaven, maar hebt u strengere bepalingen, dan geloof ik, dat B. W. die zullen afwachten. Wat de meteropneming aangaat is het vrijwel on mogelijk, dat altijd op denzelfden dag en hetzelfde uur te doen, maar bij eventueele verschillen, bij af snijdingen of straffen, zal daarmede zeker rekening worden gehouden. Wij zullen er ook naar streven de opnemingen zooveel mogelijk op denzelfden lijd te doen plaats hebben, maar juist in deze tijden is dat niet altijd mogelijk, omdat de opnemets vaak worden opgehouden, doordien de gasverbruikers gaarne op de hoogte gesteld willen worden van het aflezen op den meter enz. en wij ook ook in verband daarmede niet tnet ongeschoold nieuw pzrsoneal kunnen werken. Nu heeft de heer Stadig gesproken over de ge vraagde machtiging aan B. W. Mijnheer Stadig, de veranderingen gaan in deze tijdsomstandigheden vaak sneller dan u zich voor kunt stellen. Wij krijgen soms op een oogenbük een belangrijke stijging in de prijzen der grondstoffen, die een ongenblikkelijke ptijsverandeting ncodig kan maken. Inzonderheid slaat het bier echter op het tweede gedeelte, op het verkrijgen der grondstof voor het gas. Wanneer ons weer overkomt wat in Juli gebeurd is, n.l. dat in de helft der maand gezegd wordt, dat, wanneer aan den eisch van bezuiniging vóór het einde der maand niet voldaan is, wij geen kolen meer krijgen, dan dit voelt u wel mag de zaak geen dag en ook uiet maar een uur traineeren. Ik heb en dat is niet om u te bestrijden als zoo danig hier weer voor mij de regeling van het Rijkskolenbureau en daarin lezen wij Opgemerkt zij, dat deze rantsoencering is gebaseerd op een maande- lijkschen aanvoer uit het buitenland van 80.000 ton gaskolen.» Stel u nu eens voor, dat ook het Rijks kolenbureau daarin teleurgesteld wordt en dan genood zaakt is hals over kop bij de gemeentebesturen aan te kloppen en tc zeggen, dat èn dat moet gebeuren. Wanneer dan eerst weer een Raadsvergadering ge houden moet worden, zoo vrees ik, dat wij tijd te kort zouden komen. Dat zijn de overwegingen, waarom wij aan den Raad vragen, ons te machtigen, gehoord de commissie, met den meesten spoed te mogen werken onder deze tijdsomstandigheden. Anders zou een derge lijk voorstel niet bij ons opkomen om niet eerst den Raad te raadplegen en bij vroegere zaken heeft de Ra..d ook altijd ruimschoots de gelegeuhe.d gehad over de zaken van gedachten te verwisselen en daarin roede- zeggingscbap ie hebben. Dc heer mr. Stadig: M. de V., al is er voor het voorstel van B. W. in dezen veel te zeggen, zoo geloof ik toch, dat bet ie s te ver gaat. Wanneer de Raad een dergelijke machtiging geeft, is het een buiten gewone uitzondei .ngsmaatregcl. Daarover zal wel geen verschil bestaan. Voor dc Raad er echter toe overgaat een deel van zijn bevoegdheid uit handen te geven, moet de noodzakc'ijkheid duidelijk gebleken zijn, duide lijker althans dan mij uit de woorden van don Wet houder duidelijk geworden is. Ik herbaal, ik kan mij begrijpen, dat men in dezen tijd met een dergelijk voorstel komt, maar ik heb niet den indruk gekregtu, dat bet tijdverlies inderdaad zoo groot zou zijn, dat dc maatregelen, door het earst bijeenroej zn van den Raad, niet tijdig en met het noodige effect kunnen worden getroffen, Ik heb ook geen voorbeeld gehoord. De Wethouder zal misscb'en zeggen, als wij zoo lang wachten, dan is het te laat. maar ik geloof, dat we toch op een voor beeld moeten wachten, waa-bij het ondoenlijk is ge bleken. doordat eersteen Raadsvergadering moest wor den gehouden, om dc maa' -egelen inderdaad tijdig te nemen, 'k geloof, dat zelfs in deze moeilijke omstan digheden de Raad niet goed doet met dit exceptioneele, zeer exceptioneele voorstel mee te gaan. De Wethouder Veis H e ij nM. de V„ ik kan den Raad wel zeggen, dat het vols' ekt niet in de bedoeling ligt van B. VV. om den Raad niet te hooren, wan neer daarvoor wel de lijd aanwezig is. Zeer zeker zullen B. W. het vooral in dezen tijd, er prijs op stellen, als ook de Raad de verantwoordelijkheid draagt voor de vaak moeilijke besluiten, die in dezen tijd genomen moeten worden. Waar de heer Stadig vraagt naar een voorbeeld kan ik hem wijzen op Gedtuktc Verzameling 156, waarin Het Rijkskolenbureau heeft medegedeeld, dat in deze gemeente gedurende de maand Juli, een bespa ring in het verbruik van gas moet worden gevonden van 26.700 M3., op straffe dat anders geen kolen voor .September zullen worden geleverd». Dat is door B. W., gehoord de commissie, op dezelfde wijze behandeld en er is alleen mededeeling van gedaan aan den Raad. Dit mag ik wel noemen als een voorbeeld, wat u zooeven nader van mij ver langd had. De Voorzitter: Vraagt een van de heeren stemming over de punten afzonderlijk De heer mr. Stadig: M. de V., ik zou aanteeke- ning willen verzoeken, dat ik er tegen ben. De Voorzitter: De heer Stadig verzoekt der halve aanteekening dat bij niet meegaat met punt IV. Verlangt niemand overigens stemming Dan is dit punt goedgekeurd, 603. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot intrekking van het verbod om op het gedeelte van de Langestraat vanaf do Varkensniarkt tot den ingang van de Krankeledenstraat met motor rijtuigen met een grootere snelheid dan van 10 K M. er uur te rijden. (Gedr Verz. No. 157). Aangenomen z. d. of h. st. 604. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling van een verbod om in den handel unsters en z.g. familieschalen te gebruiken. Gedr. Verz. No. 158). De heer Nieuwendijk: M. de V., ik heb of geen toelichting gekregen of althans niet kunnen vinden, Ik ben wel benieuwd, waarop het voorstel steunt, om die unsters af te schaffen. Ik wil er ook op wijzen, dat met elke weegschaal geknoeid kan worden, maar er is nog een ander element. Die unsters worden gebruikt, ik zou haast zeggen door de kleine scharrelaars, die al blij zijn als ze voor een gulden of f 1.50 weeg-materiaal kunnen bekomen. Nu wilde ik u vragen, waarop steunt uw voorstel? Want wanneer die menscheti moeten aanschaffen een bascule, die zij moeten meenemen op een handkar, dan is die in een paar dagen defect en ook daarmede kan fraude voor komen. De heer Leinweber: M. de V., ik heb juist met genoegen dit voorstel van de Commissie voor de Wetgeving ontvangen. Ik heb juist op mijn kantoor tal van klachten gehoord van menschen, die bij het wegen met unsters hun gewicht niet hadden gekregen en waar de levensmiddelen toch al zoo duur zijn, dient er m. i. voor gezorgd te worden, dat de menschen het juiste gewicht ktijgen. De Voorzitter: Mijnheer Nieuwendijk, gelijk de heer Leinweber al gezegd heeft, steunt het voorstel vooral daarop, dat er tal vau klachten zijn ingekomen, speciaal bij de Consumentencommissie, dat de menschen hun gewicht niet kregen. In deze tijden dienen de maximumprijzen streng gehandhaafd te worden en daarom kan niet toege laten worden, dat die langs een achterdeurtje toch worden overtreden, n.l, door minder gewicht te geven voor denzelfden prijs. Ik geloof niet, dat de kosten zoo hoog zijn en dat wij in de eerste plaats de eerlijk heid moeten vooropstellen. Verlangt nog iemand anders het woord Niemand Hoofdelijke stemming Neen, dan is aldus besloten, 506. Rapport van den herschatter betreffende den aanslag in het vergunningsrecht van C. J. van Beek, W. Priem on G. Dijkman. Aangenomen z. d. of h st. 506. Voorstellen van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de verordeningen tot hef fing en invordering van de Rioolbelasting en tot heffing van de Straatbelasting. Aangenomen z. d. of h. st. 507. Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot goedkeuring van de Rekening 011 Verantwoor ding over 1916 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aangenomen z. d. of h. st. 608. Benoeming van de leden van oen commis sie tot onderzoek van een geschil voor de uitvoe ring van bestek no. 18 dienstjaar 1916, inzake verbetering Arnhemschawog. De Voorzitter: Het is den beeren bekend, dat hierover in de vorige Raadsvergadering uitvoerig ge sproken is. Mag ik de heeren Oosterveen en Hofland uitnoodigen mij nog eens bij te staan Uitgebracht zijn 14 stemmen op den beer Kroes, 10 op den heer Hofland, 7 op de heeren Stadig en l.einweber, 4 op den heer Tromp van Holst en 3 op den heer Van Nijnatten. Gekozen zijn dus de heeren Kroes en Hofland, ter wijl overigens een nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. De heer Leinweber: M. de V., mag ik de heeren verzoeken geen stem op mij uit te brengen, daar ik zit in de Commissie voor de Fabricage, waarin dat geschil al is behandeld. De heer Kroes is nu toch al gekozen en ik zou liever zien dat nog iemand buiten onze commissie word verkozen. Uitgebracht worden 15 stemmen, waarvan 2 op den heer Nieuwendijk, 10 op den heer Stadig, 2 op den heer Van Nijnatten en 1 op den heer Tromp van Holst. De Voorzitter: Gekozen is dus de heer Stadig. De commissie bestaat dus uit de heeren Kroes, Hof land en Stadig. 509. Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot het verleenen van afschrijving van inkomsten belasting wogens vertrek of overlijden, dienst 1917. Aangenomen z. d. of h. st. 610. 3e Suppletoir kohier der hondenbelasting, dienst 1917. Aangenomen z. d. of h. st. 611. 3e Suppletoire kohieren schoolgelden scho len B en D, dienst 1916-1917. Aangenomen z. d. of h. st. 612. De heer Eysink, Wethouder van Openbare Wer ken M. de V., in verband met de steeds grooter wordende werkloosheid komt het B. W. wenschc- lijk voor daarin zoo spoedig mogelijk te voorzien door het verschaffen van werk. Dit is er voldoende, n.l. In het verharden van het tweede gedeelte van den ouden Artillerieweg. Het plan hiervoor is reeds in de Commissie voor de Fabricage goedgekeurd. In verband met de steeds grooter wordende werke loosheid verzoeken B. W„ om hun nu al machtiging te verleenen om reeds met het grondwerk te beginnen, in afwachting van het definitieve plan, dat den Raad zoo spoedig mogelijk zal bereiken en dat begroot is op f41.000. De bedoeling is de breedte van den rij weg te brengen op 8 M. de boombermen op 3 M. en het voetpad eveneens op 3 M., zoodat de weg in totaal jo M. breed wordt, en dus ongeveer een weg zal worden als Laan 1914. De Voorzitter: Vraagt een van de heeren nadere inlichtingen Hoofdelijke stemming misschien Zoo niet, dan is aldus besloten. 613. Mijne heeren, het heeft verder de opmerkzaamheid van B. W. getrokken, dat in den laatsten tijd de ge mengde bevolking van onze stad er op belust is, zich hout toe te eigenen uit de bosschen. Zoolang dat bij sprokkelen bleef is daar niets tegen, maar het schijnt af en toe te ver te gaan. B. W. achten het daarom wenschelijk ten laste van het Grondbedrijf voor de be waking der terreinen, een crediet aan te vragen van f tooo. De heer Hofland: M. de V.. ik heb ook wel den indruk gekregen, dat het niet bij sprokkelen gebleven is, maar ik had de stille hoop, dat men, gelet op de tijdsomstandigheden wat door de vingers zou zien, wanner hel niet ontaarden zou in het bepaald vernielen van mooie gedeelten bijv. van Birkhoven. Nu stellen B. W. een speciaal toezicht voor, m. a.w., ze willen dat op elke wijze, waarop het geschiedt, tegen gaan, door te controleeren en misschien proces verbaal op te maken en de menschen voor den rechter te slepen. Nu weet ik wel, wij mogen dat niet goed keuren, maar de tijdsomstandigheden zullen, vrees ik, dezen winter sommige gezinnen, die geen of nauwe lijks een inkomen hebben, dwingen om tot dergelijke dingen hun toevlucht te nemen, omdat zij niet aan brandstof kunnen komen. Daarom hoor ik werkelijk et van op, dat B. W. maatregelen willen treffen, om dit zoo streng mogelijk tegen te gaan. Mag ik nu van u vernemen, of er op het oogenblik werkelijk sprake is van het vernielen van onze bosschen en zoo ja, of dan op het oogenblik de macht, die u heeft, als hoofd der politie om dat tegen te gaan en desnoods proces verbaal op te maken, niet voldoende is. De Voorzitter: Mijnheer Hofland, ik kan u zeggen, en dat is trouwens in den afgeloopen winter al gebeurd, dat sommige plekken wel degelijk zijn geschonden. Nu is het natuurlijk ongelukkig, dat de menschen, die hout noodig hebben, niet altijd vragen, waar kan het het beste worden gemist in betrekking tot het natuurschoon, maar waar kan ik het het ge makkelijkst krijgen, wat is het dichtst bij gelegen en wat is het gemakkelijkst te kappen Ik wijs slechts op de boschjes bij Vleutbergen. Het is zeer jammer, hoe daar mooie denneboomen absoluut zijn bedorven. Ons toezicht is op het oogenblik veel te weinig talrijk om dat te kunnen nagaan. Ons boschbezit is vrij uitgestrekt. Het is niet alleen Birkhoven, maar 00!: de bosschen, die we gekocht hebben onder Soest, de bosschen in de buurt van Vleutbergen, aan den Kalkweg. aan den Oud-Leus- derweg, het Langebosch en het Konijnenbosch. Dat is een geweldige uitgestrektheid, die een of twee man niet kunnen bewaken. Het is dus bepaald noodza kelijk, dat daar meer personen voor zijn. Nu geloof ik, dat het toezicht uatuurlijk rekening zal houden met de omstandigheden. De tijden zijn inderdaad ernstig: maar dat mag toch niet meebrengen, dat het zedelijk peil der menschen daalt. Het is heel hard, maar wij kunnen de vernieling van onze plantsoenen toch niet toelaten. Ik weet wel, dat pas in de Commissie voor de Plantsoenen heeft gecirculeerd een groote lijst betref fende het hout, dat in den aanstaanden winter kon worden geveld. Daarbij is dit jaar zeer ruim gekeken, en ik hoop, dat het hout, dat van gemeentewege wordt geveld, ook op een of andere wijze B. VV. heb ben daarover nog niet vergaderd zal kunnen wor den verdeeld onder de bevolking, die het het hoogst noodig heeft. Ik geloof, dat wij op die manier met geven en nemen zoover gaan als wenschelijk is. De heer Hofland: Dank je, M. de V. De Wethouder Veis II e ij nM. de V., als ik even het woord vraag, dan is dit niet in mijnt|ualiteit van Wethouder der Bedrijven, maar als Voorzitter van dc Brandstoffen Commissie. Het zij mij vergund nog even in het algemeen belang hier terug te komen op hetgeen de heer De Kempenaer in de vorige Raads zitting heeft gezegd, als zouden andere gemeente vol doende brandstoffen hebben en wij bier te kort komen. Als voorzitter der Commissie heb ik mij in verbin ding gesteld met de Brandstoffcnconitnissies van de steden, die de heer Dr Kempenaer genoemd heeft. Ik heb een antwoord ontvangen vatt Nijmegen dat luidt als volgt: «Naar aanleiding van Uw schrijven van 30 dezer hebben wij de eer U het volgende te berichten De brandstoffenkaarten van groep A (particulieren) zijn onlangs uitgezonden, Belanghebbenden kunnen thans bestellen hetzij 1 H.L. anthraciet, hetzij t H.L, anthraciet en too K.G.bruinkoolbriketten;hetzij 1 H.L. anthraciet en 800 (of 400) losse turven, hetzij 1 H.L. anthraciet en 400 (of 200) harde tut ven, derhalve 1, 2, of 1 '/2 brandstoffen-eenheid. Voor dien zijn slechts aan hen, die geen gas in huis hebben, ten hoogste twee brandstoften-eenheden verstrekt, welke v or klasse I en Jl niet, voor de ovetige klassen w el op hun rantsoen worden gekort (deze laatste natuurlijk slcch's dan, wanneer de Rijkskolen- distributie machtiging geeft aan de hoogere klassen meer dan 12 eenheden te verstrekken). Dat is hetzelfde, wat wij bier gedaan hebben. Nu komt er iets «De aanvoer vail betrekkelijk groote hoeveelheden gietcokes voor huisbrand heeft ons in staat ge Held par ticulieren, welke perceelen met centrale verwarming bewonen ruimschoots te voorzien van gietcokes, hoe wel slechts aan enkele vatt deze particulieren het quan tum is verstrekt, hetwelk de Com mirt Ie hen voor den winter heeft toegewezen». Men heeft daar dus ook ..et meer dan het gewone rantsoen verstrekt, maar alleen aan groep C gietcokes gegeven, die in Nijmegen wel met Rijnaken gebracht zullen zijn, wat daar gemakkelijk gaat. De Brandstoffen-commissie te Baarn schrijft, «dat zij per Augustus voor ieder houder eener brandstof- fenkaart beschikbaar heeft gesteld1 H.I.. anthac-et, 1 maal 33 K G. cokes en too zware turven». Dus dat is ook precies het zelfde rantsoen, wat wij verstrekt hebben. «Uwe vraag inzake de mogelijkheid voor particulieren om nu reeds voldoenden voor raad op [te slaan, is o, i. hiermede tevens beantwoord». De Brandstoffen-commissie te Deventer antwoordde «In verband met Uw schrijven d.d. 30 Augustus heeft de Brandstoffen-commis sie te Deventer de eer u mede te deelen, d door haar lot nu toe per gezin is gedis tribueerd 2 H.L. kolen, zoodat een klacht aan de gemeente Deventer, als zouden de ingezetenen reeds een grooter quantum heb ben ontvangen, geheel ongegrond is». M. de V., ik heb gemeend hier openbaar- beid te moéten geven aan de inlichtingen, die ik in die ge- meenten heb ingewonnen, om de bevolking, die groot belang heeft bij een billijke rantsoeneering van brand stoffen, te doen zien, dat wijdezerzijds alles doen, wat in ons vermogen is, om hetzelfde quantum te leveren, dat ook in andere gemeenten geleverd kan worden. Dank U, M. de V. De Voorzitter. Vraagt een van de heeren nog het; woord in het belang der Gemeente? Zoo niet, dan sluit ik de verga dering (te 8.10 uur). We ontvingen het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, over 1916. Het volgende is er aan ontleend De inlichtingen, voor zoover door de Kamer ontvangen, waren, den algemeenen toestand in aanmerking genomen, nogal niet ontmoedigend over het afgeloopen jaar. Voor de toekomst ziet 't echter minder rooskleurig uit door het dreigend gebrek aan steenkolen en diverse grondstoffen. In de bouwbedrijven was over 't algemeen nogal voldoende werk. De handel had nog meer dan in 1915 met de oorlogsbezwaren te kampen. Aan den staat van de in 1916 in gebruik zijnde stoommachines in deze gemeente met de daarbij vermelde bijzonderheden, omtrent den gang van het bedrijf, is het volgende ontleend De N.V. Phoenix Brouwerij deelt mede, dat de bier-aflevering zich gestadig uitbreidde. Over het grootste gedeelte van het jaar waren echter de verkoopprijzen uiet in verhouding tot de enorm dure grond stoffen. Eerst in bet laatst van het jaar konden die prijzen meer in overeenstemming daarmede verhoogd worden. De te lage verkoopprijzen hebben op de financieele re sultaten van het jaar een nadeeligen invloed gehad. De uitvoer naar overzeesche landen voor namelijk van bier in flerschen was belang rijk meer dan het voorgaande jaar, doch hierop drukken de buitengewoon hooge hooge prijzen van de grondstoffen en van de flesschen en de kisten. De tapijtfabriek der N.V. v/h Hamers en Van Beek produceerde door onvol doenden aanvoer van grondstoffen heduidend minder dan in normale omstandigheid. De directie van de Aniline Verf- stoffenfabriek was over het resultaat van het bedrijf in 1916 wel tevreden, al hoewel de laatste drie maanden van dat jaar eenige slapte intrad, waardoor zij ge noodzaakt was een groot gedeelte vatt de werklieden te ontslaan. De directie van Eysink's Rijwle- 1 e n-, Automobielen- en Machine fabriek bericht, dat er voldoende werk was. De moeilijkheden, bij het verkrijgen van half fabrikaten, werden steeds meer en meer, doch dit bezwaar werd minder door gedurende een groot gedcilte van het jaar deze artikelen zeff te maken. De afdeeling machinefabriek werd uitgebreid en de con structie en bouw van diverse kleinere en grootere werktuigmachines ter hand ge- In het laatst van het jaar werd het ge- heele bedrijf aangesloten aan het Gemeen telijk Elecirirch net en wordt de geheele fabriek electrisch gedreven. De pi ijzen der grondstoffen stegen voort durend. De uitvoer van motorrijwielen en automobielen naar de Nederlandsche Kolo niën en naar de neutrale landen ondervond in verband met het uitvoerverbod op deze artikelen zeer groote belemmering en ver traging en kon ook hierdoor niet altijd aan de nieuwe vraag voor levering worden voldaan. De vraag naar rijwielen, motor rijwielen en auto's uit Nederland gaf alle reden tot tevredenheid, a'hoewel voor Ne derland de bezwareu der hoogere pt ijzen van grondstoffen, zoomede van den moeie- lijken aanvoer der awikelen zich deden gevoelen. 1 De waterleiding der gemeente Amersfoort pompte in 1916 bijna 30 pet. meer water op dan in 1915, zoodat hetbe- drijf zich snel blijft ontwikkelen. I De R ij w i e 1- en Automobielen- fabriek van de firma L. A. A, van Ha- m e r s f e 1 d meldt, dat de algemeene be- 1 drijfstoestand goed is. I De Cacao-, Chocolade en S u ij- kerwerkfabriek «Walden» had, hoe wel het jaar 1916 zich bij het begin slecht

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2