Dinsdag 18 September 1917. No. 8929 67e Jaargang. Waar en wanneer komen de Fransche Moeders??? Uitgave van de Drukkerij „De AmerHfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUG A ART. AMERSFOORT. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentiön 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten en worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht- Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat de Min's,:er van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien de artikelen 6 en S der Distribu- tiewet 1916, gezien zijne beschikking van 4 Septem ber 1917, No. 66496, afdceling Handel, heaft goedgevonden te bepalen onder intrekking van zijne vorengenoemde beschikking, 1. het is verboden thee en koffie te verwerken tot thee-, resp. koffie-extract anders dan voor eigen huishoudelijk gebruik; 2. de aflevering van thee-extract en koffie-extract is verbodes; 3. de verbodsbepalingen van deze be schikking zijn niet van toepassing op café's, restaurants en dergelijke inrichtingen voor zoover het maken der genoemde extracten geschiedt in die inrichtingen zelve en de aflevering van thee, resp. koffie a's drank niet anders geschiedt dan per kop. Amerrfooit, 17 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de M.nister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien ar:. 8 der Distributiewet 1916; heeft: goedgevonden te bepalen: 1. De verkoop en aflevering van thee is verboden, behoudens vooraf verkregen toestemming van het Rijksdistributiekantoor voor koffie en thee en met inachtneming van de voorwaarden, bij die tcestemming door dat kantoor te stellen. 2. Het verbod onder 1 gesteld is niet van toepassing op verkoop en aileveiing van thee door pakkers en tusschen ha adelaren aan detaillisten en door detaillisten aan verbruikers, voor zoover deze verkoop en aflevering plaats vinden overeenkomstig hetgeen in de ter zake dienende beschik kingen is voorgeschreven. Amersfoort, 17 September 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers- fooi t, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne t: ah'kkingen van 11 Sep tember 1917, houdende verbod koffie en thee te vermengen met vreemde bestand- deelen Heeft goedgevonden te bepalen onder intrekkmg zijner vorengenoemde beschikking 1. Het is verbodcr. koffie en thea te vermengen met vreemde bestanddeelen. 2. Ds verkoop en aflevering van koffie en thee, vermengd met vreemde bestand deelen is verboden. 3. Van het ver'.jd, onder zgesield.kan onder daarbij te stellen voorwaarden ^af wijking worden toegestaan door het f.K.D, voor eenen verkoop en aflevering tot uiter lijk 15 October 1917. Voor zoover zoo danige afwijking is toegestaan wordt daarvan door het T.K.D. mededecling gedaan aan de besturen de gemeenten, waar die ver koop en aflevering tot uiterlijk 15 October 1917 zal zijn toegestaan. 4. Deze beschikking is niet van toepas sing op de vermenging met die vreemoa bestanddeelen suiker en melk met welke thee en koffie als drank plegen te worden vermengd. Amersfoort 17 Saptember 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der gemeente Amers- foou maakt bekend, dat de Minis er van Land bouw. Nijverheid en Handel, gezien a..ikel 8 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen 1. den prijs tegen welken thee in den tusschenhandel ten hoogste z: 1 mogen wor den verkocht dat is de prijs door pakkers en handelaren aan detaillisten in rekening te brengen voor gemengde thee of voor thee, niet veipakt in origineel fust te bepalen op f 1.10 per i K.G. los en >1.20 verpakt, in hoeveel heden van kwart K.G. of minder; 2. in vorenstaande maximumprijzen zijn begrep m kosten voor invoerrecht, emballage en vracht. Amersfoort, 17 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat de regeling voor zaai zaad voor belanghebbenden op het Levens middelenbureau, loket No. 10 ter inzage ligt. KAARSEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat zij, die voor hunne voertuigen, getrokken door die-en, kaarsen noodig hebben, hunne opgave kunnen ver strekken en toelichten aan het Levensmid delenkantoor Loket No. 10 en wel vóór 25 September a.s. Opgaven na dien tijd in gekomen worden nie; meer behandeld. Amersfoort, 18 September 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. Buitenlandsche Kroniek. Kornilof, de groote man van de sabel, die meende door een staatsgreep in Rusland te kunnen regeeren, als ware hij de Tsaar zelve, die verklaarde liever te willen ster ven, dan als opperbevelhebber af te treden, heeft tegen Kerensky een smadelijke neder laag geleden. Zijn rijk heeft uit,. Generaal Kornilof werd met zijn staf te Gatsjene door de regeeringstroepen belegerd. Door een list van het garnizoen dezer stad gelukte het den generaal van zijn hoofdmacht te scheiden. Dit had den generaal n.l. binnen de stad weten te krijgen en onmid dellijk daarop werd deze omsingeld, terwijl het een deputatie van het regeeringsleger gelukte zijn deputatie voor zich te winnen. En Kornilof gaf zich over, zich bereid ver klarend voor een rechtbank verantwoording te doen van zijn houding. De beslissing van Kerensky om vroegeren generallissimus, Alexeief, tot chef van den generalen staf te benoemen, heeft de oplossing van het conflict met Kornilof viij wat gemakkelijker gemaakt. Onmid dellijk werd laatstgenoemde hiervan tele grafisch in keunis gesteld en hem tevens gevraagd, zich over te geven. Hij ver klaarde zich hiertoe onder zekere voorwaar den bereid en voor een »revo!utionnaire< rechtbank rekenschap van zijn daden te zullen afleggen. Welke deze voorwaarden waren is niet bekend, maar de voorloopige regeering eischte onvoorwaardelijke onder werping. Inmiddels duurde de gisting onder Kor- nilof's troepen voort en tal van soldaten verklaarden de regeering te zullen steunen. Ook de soviels hebban een belangrijke rol gespeeld in de beëindiging van het con flict, terwijl ook de extremisten weer het hoofd opstaken en de invrijheidstelling eisch- ten van hen, die in Juli de wanordelijkheden veroorzaakt hadden. De socialisten wilden een kabinet, waarin de verschillende partijen niet vertegenwoor digd zouden zijn. Kornilof zal nu voor een militaire recht bank terechtstaan inmiddels heeft Kerenski gelast, dat al de bevelen door den generaal, de krijgsoperaties fcatre'fende. stipt zullen uitgevoerd worden, totdat Alexeief in het hoofdkwartier zal aangekomen zijn. Kerensky, die nu de absolute macht in handen heeft, heeft een manifest uitgevaar digd, waarin hij, constateerende dat de door generaal Kornilof verwekte opstand is on derdrukt, maar dat de wanorde in de gele deren en in het land zelf nog groot is, zoc- dat het vaderland en zijn vrijheid opnieuw door een groot gevaar worden bedreigd de noodzakelijkheid overwegende de poli.iek en het regime van het land nauwkeurig aan te duiden, den republikeinschen regeerings- vorm voor Rusland proclameert, waarbij de voorloopige regeering alle gezag in banden legt van 5 ministers. Oveituigd, dat allean concentratie van alle levende krachten der natie het vader land kan redden uit den moeilijken toestand, waarin het verkeert, zal de regeering er naar streven zich te volmaken door verte genwoordigers van alle klassen, die de eauwige en gemeenschappelijke belangen van het vaderland boven de toevallige, eigen belangen van partijen of klassen stellen, daarin op te nemen. Da conservatieve paz tij efccht de samen roeping van de Constituante alvorens over den defiuitieven regeeringsvorm wordt be slist. Kerenski, zich machtig wetend, heeft n.l. buiten de Constituante om een bes'issing genomen. Volgens welingelichte Russische bron te Londen kan er geen twijfel bestaan, dat. niettegenstaande het uitblijven van uitvoe rige, officieele rapporten, den toestand nog steeds ingewikkeld en duister doet zijn, de benoeming der generaa's Rocsky, Drago- mirif en Alexef de beste gebeurtenis is, welke kon worden gehoopt. Tot dusver is er geen wijziging of de jongste beweging den militairen toestand bij welke de geal lieerden hoofdzakelijk betrokken zijn, ernstig heeft aangetast. Indien de berichten waar zijn, dan is het vrijwel duidelijk dat Kerenski den volledi- gen steun van het land bezit en dat men vertrouwen in hem heeft, welke stappen hij ook neemt om den toestand liet hootd te bieden. Het schijnt evenwel z"ker dat tragisch misverstand aan de verhouding ichen Kerenski en Kornilof ten grondslag lag, hetgeen wellicht niet te verwonderen is in zulk een atmosfeer van overspanning, zenuwachtigheid en opwinding. De gebeur tenissen der afgeloopen weak schijnen echter den nationalen geest te hebban opgewekt en het gevaar eener extremistische propa ganda voor altijd afgewend. Een wijd-ver spreid euvel in deze crisis was het te-vecl- spreken; déze regeering heeft gehandeld en schijnt een geduchte macht te hebben ver kregen. Engeland kan dus voorloopig weer gerust zijn, temeer omdat, volgens de «Echo de Paris, Kerenski in de laatste dagen de for- meele verzekering heeft gegeven, den oorlog voort te zetten in overeenstemming melde geallieerden en zich nogmaals verbonden heeft geen afzonderlijken vrede te sluiten met de Centrale mogendheden. Voorloopig is dus de kans weer gekeerd voor de geallieerden. Hoe lang dat weer zai duren? Dat met den val van Kornilof 11st in Rusland teruggekeerd zou zijn en alle oppositie den kop ingedrukt, mag be twijfeld worden. Voorloopig zal de Russi sche republiek nog vc scheurd worden door onderlinge twisten en daardoor machteloos ten opzichte van den buitenlandschen vijand. Tenzij Kerenski nu plotseling krachtig ge noeg zou zijn om te worden de Napoleon, die Rusland redt uit de impasse, welke een noodwendig gevolg is van de revolutie. Den laatsten tijd deden berichten de ronde, volgens welke in de centrale landen een sterk verlangen naar vrede tot uiting zou komen. Dit naar aanleiding van de Pauselijke nota. In Weenen zou men al spreken van vrede dit jaar nog. Een cor respondent in Duitschland van >De Tijd» komt die hoopgevende tijdingen verdringen. Hij schrijft o.m.Sedert mijne laatste me- dedeelingen over de vredesstemming in Duitschland hebben de jongste gebeurte nissen niet gunstig op de ontwikkeling van deze stemmen gewerkt. Ook het antwoord der pauselijke vredesnota draagt hiervan de sporen. Oorspronkelijk opgevat in een zin van verregaande tegemoetkoming, is dit antwoord onder den indruk der verovering van Riga, de oneenigheid in Rusland, Wil son's nota, het binnenhalen van den ruimen veldoogst en de verzekering voor langen tijd van de voedingsbehoeften in Duitsch land minder gunstig uitgevallen dan de vredes-ij veraars hadden gewenscht en de Al-Duitschers gevreesd. Dat wil niet zeggen, dat het antwoord ongunstig is. Maar uit het practisch gebied van bepaalde tegemoetkomingen, b. v. Bel gië, het Oosten en den Balkan, is het greo- tendeels weer teruggebracht tot de benende theoretische vredesverzekering, het wel aan vaarden van de pauselijke nota als basis van onderhandelingen, ook. de bereidver klaring tot het instellen van instituten en het deelnemen aan overeenkomsten ter ver wijdering van toekomstige oorlogen, maar eau zóóver in bijzonderheden prijsgegeven van de zoogenaamde oorlogsdoeleinden, als aanvankelijk was ontworpen, is te elfder ure teruggenomen. Dit wil niet zeggen dat zij niet zullen volgen, indien wat in de antwoord-nota wordt verklaard de vij andelijke mogendheden oprecht blijk zullen geven, van haar vernietigiiigs wil af te zijn.» Straks krijgen we eenzelfde verklaring van de Entente, waardoor we al weer even ver zijn. En ondertusschen dondert het kanon, worden al meer duizenden menschenlevens opgeofferd en het menschdom, afgestompt door de ellende, wacht gelaten >tot het bittere cindc<. Amerika en de dienstplicht van de vreemdelingen. Naar gemeld is, heeft de Amerikaansche senaat de wcnschelijkheid uitgesproken, dat een vreemdelingen-leger zou worden opge richt. >Hieruit echter af te leiden, zegt het Hbl., dat de Nederlanders in de Ver, Staten ge dwongen zullen worden dienst te nemen, zou voorbarig zijn. In de eerste plaats is de wet, volgens welke dit zou moeten gebeuren, nog niet aangenomen in het Huis van Ver tegenwoordigers. En het is niet te verwacliten.dat neutrale landen

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1