Ti BINNENLAND Leger en Vloot. Stadsnieuws. die volgens hunne wetten d Amerikaanse he burgers in hun gebied niet tot dienstplichtdwin- gen, xlch zullen neerleggen bij een z oo da n i g e b es 1 i ssl n g, w a n- neer die mocht worden genomen. Het Is inderdaad te hopen, dat onze re geering zich tegen zulk een beslissing zou verzettendeze zou een der grofste rechts- en neutraliieitsschennlssen zijn en er zijn er vele! welke de tegenwoordige oorlogs woede te boeken bad. Met den kolen-aanvoer blijft 't nog misère. Den eenen morgen komt het bericht dat de aanvoer heropend wordt en in den avood van den zelfden dag'volgt de tegen spraak. Van do meest bevoegde zijde verneemt thans het Handelsblad, dat het bericht van de »WirtschaftlichePresseatelle«. - dat den aanvoer van kolen uit Duitschland we der een aanvang is gemaakt, onjuist is. Er komen nog geen Duitsche kolen. Niet onwaarschijnlijk, zoo schrijft het Handelsblad verder, hebben de berichten van de «Preasestelle» de bedoeling om hier, zij't ook ©enigszinslangs een omweg, propaganda te maken voor de aanvaarding van de onmogelijke voorwaarden waarop Duitschland ons weder kolen wil leveren. Is dat Inderdaad zoo, en 't valt moeilijk iets anders aan te nemen tegenover de verschillende onjuiste berichten over deze zaak uit die bron, dan zouden wij ten slotte toe moeten komen niet die waarde te hechten aan de berichten van de „Presse- stellec, welke wij meenden aan de berichten van een zich als «officieel» aankondigend bureau te mogen stellen, en dus die berich ten als waardeloos ter zijde te leggen. De reeds eerder gepubliceerde mededee lingen te dezer zake worden nu bevestigd door het volgende bericht van het Haagsche Corr.-bureau Ter plaatse waar men zulks stellig weten kan was gisteren nog niets bekend van het hervatten van den kolen- aanvoer uit Duitschland, zooals de «Wirt- schaftliche Pressestelle» had medegedeeld. Er zal nu wat meer werk gemaakt wor den voor aanvoer van Limburgsche kolen. Van heden af zullen op de vier eerste werk dagen der weck dagelijks speciale treinen rijden voor het vervoer van Limburgsche Steenkolen van de mijnen Emma, Laura. Vereeniging, Wllhelmina en Domlnialc Steenkolenmijnen van Nuth, Kerkrade-Rol- duc, Heerlen en Slmpelveld naar Rotterdam. In verband met de beperkte dienstre geling op de spoorwegen, ingaande 18 dezer, wegens den kolennood, onderhandelt de regeering met de spoorwegmaatschappijen om bet goederenvervoer, voor zoover mo gelijk, over te brengen van den spoor- naar den waterweg. Op sommige trajecten en voor bepaalde goederensoorten zou, naar men aan het Vad. mededeelt, het vervoer per spoor opgeheven en alleen te water toegestaan worden. Naar het Vaderland verneemt is het waarschijnlijk, dat het aanvangsuur der concerten le 's-Grnvenhage dezen winter zal worden vastgesteld op half 7. waardoor het orkest nog gelegenheid zal hebben, met den laatsten trein naar Amsterdam terug te keeren. Het Rijksbureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening verspreidt de volgende waarschuwing. In meer dan één blad heeft men kunnen lezen, dat de aardappelenoogst in de Gro ninger Veenkolonie is begonnen en over het algemeen reden geeft tot groote tevre denheid. Zelfs wordt de onvoldoende bemes ting in aanmerking genomen, de oogst bij zonder groot geheeten terwijl de qualiteit zeer geroemd wordt. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat de bedoelde aardappelen voor het grootste deel zijn wltvleezlge, die in de eerste plaats geschikt en bestemd zijn om tot aardappel meel te worden vermalen. Voor consumptie zijn zij niet het meest aangewezen, en als zoodanig bleken zij in het vorige seizoen ook niet zeer geschikt. Het blijkt nuttig hierop te wijzen, omdat het niet verstandig zou zijn zich door berichten, als bovenbe doeld, tot overdreven optimisme te laten verleiden. Omtrent den oogst der consumptie aardappelen is nog niets met zekerheid te zeggen; er is op dit oogenblik geen reden tot bezorgdheid, maar vast staat dat met "elk voedingsmiddel de grootst mogelijke zuinigheid zal moeten betracht worden om den moeilijken tjjd door te kunnen komen. Door de Rijkscommissie voor Bouw materialen (R.C.B.) is thans, ter vervanging der regeling van 5 Md d.j., de door haar vastgestelde regeling voor de distributie van cement bekend gemaakt, Deze regeling ia opgemaakt in aanslui ting aan het Ministerieel Besluit van 2 4 Juli 1917 (Staatscourant 171), waarbij de ver koop. de aflevering en het daarmee ver band houdend vervoer van cement in hoe veelheden boven 500 K.G. werd verboden, terwijl de R.C.B. de bevoegdheid verkreeg, ontheffing van dit verbod te verleenen. Deze ontheffing nu wordt uitsluitend ver leend voor cement, dat geleverd wordt door bemiddeling van, krachtens art. VIII van het Ministerieele Besluit erkende, importeurs en handelaren. De lijsten, waarop deze voor komen, zijn thans vastgesteld en openbaar gemarkt. Van het cement, dat bij deze firma's in voorraad is, of door hen wordt ingevoerd, mogen voortaan geen partijen boven 1000 K.G. worden afgeleverd, zonder machtiging van de R.C.B., terwijl voor elk vervoer van partijen boven 500 K.G. een door haar af gegeven vervoerbewijs vereischt is. Hiertoe zal door de R.C.B. eene lijst worden samengesteld van uit te voeren bouwwerken en fabi.eken, die cement als grondstof van hun product verwerken. Naar gelang der urgentie, worden deze in ver schillende groepen verdeeld. Maandelijks wordt de behoefte van elk der groepen nagegaan en, in verband met de aanwezige voorraden en den te verwachten invoer, vastgesteld, welke hoeveelheden aan elk werk kunnen worden toegewezen, Voor deze hoeveelheden worden alsdan door de R.CB. vergunningen tot ailevering afge geven. Na 1 October, waarop deze regeling in werking treedt, zal dus nog slechts cement kunnen worden afgeleverd, ten behoeve van werken, die op de lijst der R.C.B. zijn geplaatst, Om plaatsing op deze lijst te verkrijgen, moet door de verbu'kers bij de R.C.B. eene aanvraag worden ingediend, door tvrschenkomst van eenen erkenden impor teur of handelaa-. Hiervoor zijn formulieren vastgesteld, welke bij a'le erkende impor teurs en handelaren verkrijgbaar zijn. Door de R.C. B. is eene brochure uitge geven, waarin alle details der regeling zijn aangegeven en toegelicht. Deze brochure is in ruime mate verspreid en voor belang stellenden, op aanvraag, gratis verkrijgbaar ten kantore der Rijkscommissie voor Bouw materialen te Amsterdam Postbus 3*7 Tot de erkende handelaren behooren de heeren C. Ru'tenberg en H. Salomans, al- bier. De heer W. L. F. C. ridder van Rappard, Nederlansch gezant te Washington heeft aan Minister Lansing medegedeeld, dat bij ver plaatst is naar een gezantschapspost in Europa en hij vroeg of de Regeering der Vereenigde Staten bereid zou zijn der beer mr. f. H. van Royen, thans Neder- landsch gezant te Madrid, als zijn opvolger te aanvaarden. Het Nederl. Corresp. Bureau meldt hier omtrent nader In verband met het bericht uit Washing ton omtrent de oveiplaating van den Neder- landschen gezant aldaar, ridder van Rap pard, naar een Europeescben post, verluidt, dat de heer van Rappard bestemd is om den gezan'schapspost te Madrid te gaan be- kleeden. ter vervanging van mr, J. H, van Royen, die naar alle waarschijnlijkheid Nederlandsch gezant te Washington wordt. -— In aansluiting aan het bericht, dat bij het Nederlandsche gezantschap te Londen een militair attaché zal worden geplaatst vernemen wij nog, dat voor dien pest be stemd moet zijn de luitenant-kolonel J. C. C. Tonnet, van het ze reg. veld-artillerie. commandant van de 2e afdeeling van dat regiment. DE V. P. N. De onderafdeeling Barneveld van de V. P. N. heeft in haar jongste vergadering be sloten aan den Algemeenen Voorzitter der V.P.N.. den heer Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, te Tiel, een adres te zenden, be vattende tal van klachten over de hande lingen der V.PN. Onder meer zal biet in gewezen worden op het verschil in prijs der onlangs bier ontvangen door zeewater beschadigde tarwe. Deze werd n.l. door den heer Beaufoit aan geboden voor f 12 per H.L., terwijl bij ont vangst f 14 pïr mud betaald moet worden. Verder werd gevraagd de aflevering van oude kippen tegen betere prijzen te bevor deren, terwijl dringend verzocht werd, om tenminste voeder voor foktoomen beschik baar te willen stellen. Ten slotte werd op de wenschelijkheid gewezen, dat de belangen der pluimvee houders voortaan beter behartigd zullen worden dan tot nu toe het geve' geweest is. Een voorstel om zich af te scheiden, werd aangehouden tot de volgende vergadering. KEltK EN SCHOOL. Naar gemeld wordt, heeft Mgr. v. d. Wetering bepaald, dat met het oog op den kaarsennood, voorloopig tot 1 Maart 1918 in de R. K. kerken van het Aartsbisdom Utrecht geen offerkaarsen meer mogen branden voor de heiligenbeelden, doch alleen op de altaren. De Vereeniging van Laudstormplich- tigen in Nederland houdt in de week van 18 25 Sept., om aan haar adres, waarin zij de regeering verzoekt de jaarklassen 1910, 1909 en iqos te doen aflossen en de landstormplichtigen dier jaarklassen met klein verlof te zenden, kracht bij te zetten, een 15-tal groote openbare vergaderingen in verschillende garnizoensplaatsen van het land. SPORT. Van de Zondag gespeelde competitie wedstrijden, laten we van de voornaamste hier den uitslag volgen Westelijke afdeeling. ie klasse. A. Den Haag; H.B.S.V.O.C. x—3 Utrecht; U.V.V. Haarlem 1—4 Den Haag Quick—H.V.V. 0-4 Haarlem: H.F.C. Herculus o2 B. Schiedam Hermes Amstel 2—0 DelfzijlConcordia V.V.A. 2—2 Dordrecht; Dordrecht—'t Goot 12 Amsterdam Spartaan—S.V.V. 1—2 Rotterdam R.F.C.A.F.C. 0 4 Reserve ie klasse. Haarlem Haarlem III—U.V.V. II 2 1 Amsterdam A C.F. II - Blauw-wit II 1—2 Den Haag: H.V.V. II-Quick II 2-2 Oostelijke afdeeling. ie klasse. Arnhem; VitesseGo Ahead 3—2 Enschede: P.W. Enschede 2—0 Deventer U.D.Tubantia 2 1 Reserve te klasse. Deventer: Go Ahead II Vitesse II 5 2 Hengelo Tubantia IIU.D. II 0—3 ze klasse. Amersfoort; HV.C.—Theole 1—2 Wageningen Wageningen S.M.L. t2 Velp: V.V.O.—Hertog Hendrik 2—2 Almelo: Ileraklcs-A.G.O.V.V. 3-1 DE TROONREDE. Zoo hebben dan nu de beide Kamers officieel haar werkzaamheden aangevangen, ter afdoening van wat de hoofdschotel vormt in de komende èén-jarige zittingsperiode, de definitieve aanneming of verwerping van de in het voorjaar aangenomen voorstellen tot Grondwetsherziening. Waarvan de aanneming verzekerd is, na de iaat-zitten-wat-zit-politiek- van de jongste algemeene verkiezingen, die schijn-verkiezingen waren. Ditmaal heeft niet H. M. de Koningin in persoon de vereenigde zitting van de Staten- Generaal geopend, doch droeg Zij Haar taak over aan een commissie uit den Ministerraad, welks tijdelijke voorzitter, mr. P. W. A. Cort van der I.inden de openingstoespraak voorlas. Eene toespraak welke zich kenmerkt door kortheid en soberte. Zooals te verwachten was, staat de inhoud geheel in het teeken van den ernst der tij den. Er kl'nkt een sombere toon in door, zoo als in de vorige troonreden, sinds Augustus 1914, nog niet te beluisteren is geweest. De rede vangt aan met te constateeren, dat in den korten tijd sedew H. M de Koningin persoonlijk in het midden der Kamers was 28 Juni 1917 er geen belangrijke wijziging gekomen is in den binnen- en buitenlandschen toestand. De mededeeling, in de sluitingsrede van 2S Juni zy 17, gedaan, dat «onze betrekkingen tot alle buitenlandsche mogendheden gunstig (bleven)», ontbreekt ditmaal. Wat min of meer opmerkelijk is. Ten opzichte van het buitenland, wordt dan alleen nog maar aan gestipt, dat de pogingen van verschillende zijden ondernomen om aan de verschrikke lijke worsteling der volken een einde te maken, pogingen door ons volk met warme belangstelling begroet, het beoogde doel niet hebben bereikt. En waardoor we nog steeds verplicht zijn, te midden van elkaar fel bestokende vijanden ons gereed te hou den tot afweer van mogelijke inbreuk op onze neutraliteit. Voor het overige is de rede geheel ge wijd aan den ernstigen, groote zorg baren den economie chen toestand van ons land. Dientengevolge wordt de aankondiging van nieuwe wetsontwerpen, niet direct daarop betrekking hebbend, geheel gemist. Uitslui tend tot maatregelen, om in den meest drin genden nood te voorzien, waartoe zal be hooren een nieuwe regeling der duurte- toeslagen van de Rijksambtenaren dit in afwachting van het rapport der desbe treffende Staatscommissie - zal de arbeid der Kamers bepaald worden. Want de vooruitzichten vcor den komenden winter zijn weinig bevredigend, aldus drukt de rede 't zacht uit en de voorziening van ons volk met levensbehoeften en grond stoffen voor onze nijverheid wordt voortdu rend moeilijker. Bij dit alles komt nog, dat het verkeer met de koloniën in toenemende mate belem merd wordt. Voor den afvoer der voort brengselen van den Indischen bodem ont breekt de noodige scheepsruimte en aanvoer van hetgeen van elders moet worden inge voerd, kan niet in voldoende mate plaats vinden. Meer dan ooit is samenwerking van allen, zonder onderscheid van klasse oi stand, onmisbaar om ons te midden van den stij genden nood der wereld staande te houden, aldus besluit de rede. Men ziet. somber als de sombei te der tijden, is deze koninklijke boodschap, waar in geen spoor te ontdekken valt van uit drukkingen als «financieele toestand niet zorgwekkend» en »veel dat tot dankbaarheid stemt» in de sluitingsrede van 28 Juni. Zeker, ook daarin werd gewezen op den oorlogstoestand en de gevolgen van dien, maar niet die groote bezorgdheid, om wat komende is, was er in neergelegd als thans in het korte staatsstuk van heden tot uiting komt. «Meer dan ooit is samenwerking van allen onmisbaar», aldus roept onze Koningin Haar gansche volk op, om, door eendracht sterk, heen te worstelen door de steeds wassende golf van economische moeilijkheden. Zwaar zal de worsteling zijn, ontegenzeggelijk, veel zal gevraagd en gevergd worden van alle klassen der bevolking, en van de groote massa niet het minste. Mogt 11 ots volk, mede gesterkt door de wetenschap, dat wij nog niet gedompeld zijn in de zee van ellende, waarin meerdere volken door den waanzinnigen wereldkrijg dreigen ten onder te gaan, gehoorgevend aan den oproep van onze landsvrouwe, de krachten geschonken worden, om, in samen werking van allen .staande te blijven te midden van dan stijgenden nood der wereld. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort. Zaterdagavond vergaderde ten gemeente huize de Kamer van Koophandel en Fa brieken. onder voorzitterschap van den heer J. G. Kleber. Voorts waren aanwezig de heeren H. van Haselen, S. van Vollenhoven, A. Dros en de secretaris, de heer H. T. van Haselen. De notulen dec vorige vergadering wer den vastgesteld en de ingekomen periodie ken en overige gedrukte stukken voor ken nisgeving aangenomen. Tot de ingekomen stukken behoorde o.m. een missive van het gemeente-bestuur van Amersfoort, ter begeleiding van de goedgekeurde rekening der Kamer over 1016. Welke missive voor kennisgeving werd aangenomen, In antwoord op een door de Kamer ver zonden adres waaiin aangedrongen werd op verbetering van de intercommunale tele foonverbindingen, was van den minister van Waterstaat een missive ingekomen, hou dende mededeeling, dat de vertraging in de verbindingen met Den Haag veroorzaakt wordtdoorhet gebrek aan geleidingen.Een uit breiding van bet aantal geleidingen wordt overwogen en kan in het najaar van 1917 worden tegemoetgezien. Voorts een schrijven van de Kamer van Koophandel te Maastricht, houdende verzoek om opgave van de wijze, waarop bier ter stede de voedselvoorziening voor de paar den is geregeld. Op welke vraag de secre taris bereids geantwoord heeft. De behandeling van een adres door de Algemeene Vereeniging van In- en Ex porteurs in Nederland, inzake de crisis- bedrijven, gericht tot den minister van Landbouw, enz., werd aangehouden tot de volgende vergadering opdat de leden er inmiddels kennis van zullen kunnen nemen. De Kamer van Koophandel te Schiedam wenscht adhesie aan een door haar aan den minister van Waterstaat gezonden adres, waarin aangedrongen wordt op het treffen van voorzieningen in het wagengebrek voor steenkolenvervoer uit Limburg. Adressante oordeelt dat dit gebrek te ondervangen zou zijn door overlading in schepen te Maastricht, Venlo, Roermond en Nijmegen. De voorzitter stelde voor de ge vraagde adhesie te verleenen, waartoe werd besloten. De Algemeene Vracht-auto maatschappij te 's-Gravenhage, welke zich ten doel stelt in verschillende deelen van ons land auto diensten te exploiteeren voor personen- en vrachtvervoer, had een vragenlijst ingezon- met verzoek om Inlichtingen of hier stede behoefte bestaat aan een practisch snel vervoermiddel voor personen en goe deren door de stad en naar omliggende gemeenten. Voorts vraagt deze maatschappij adressen van groote fabrieken, voor welke snel vervoer van jarconeel buiten de stad woonachtig, van belang kan zijn. De heer Van Haselen was van oor deel, dat de aandacht van het gemeente bestuur op deze onderneming gevestigd moet worden. Amersfoort is een van de gemeenten, welke voor een dergelijk vervoeripii komen. De paardentram nog niet vergeten. Sprei bij reizigers een teleurst stateeren over het thans aan een verbinding van1 stad. Het gemis daamt-7 gevoelen en zal in de ui gevoeld worden. De tijdsomstandighedi aan verlichting, de kom den, met regen- en si daartoe mede. Spréke de waardigheid van een dat er geen goede vei het station en het cee Misschien ligt 't op den van Koophandel om» voorziening in een en al zamenlijke stalhouders a gevraagd kunnen word maken voor het geregq rijtuigen aan het station) zich wendt tot het gein» aandacht vestigt op die De voorzitter m< Haselen op, dat, toen d geheven te worden, de heeft tot het gemeenteb wezen, dat 't beneden i van de stad, dat er geel ding zou zijn tusscben h 't Heeft echter niet geq Voorts merkte de%d verzoek van de Maatscfa king heeft dan alleen i naar het station. Of naar de buitengemeer voor een autodienst, fi^ twijfelen. Hij had er gj het gemeente-bestuur U met de ontvangst vagj schrijven. Hiertoe werd beslo4Q De Kamer van KooJ dam had afschrift gezo haar aan den Minister richt uitgebreid adres i instelling van een hgnd# De heer Van Hasej de behoefte aan een baal dan ooit wordt gevoeldJ worden veel zaken goj landschen naam, doch,] kapitaal en wordt de met een zuivere Hollanl heeft. Een handelsregl mystificaties een einde 1 Spreker achtte 't gew het adres ter inzage-Ie» studeeren en 't dan in dering te behandelen. I Hiertoe werd besloteJ De behandeling vanj van den export-centralll ter van Landbouw, enz. f tegemoet ziet voor eind eveneens aangehouden t gadering. Bij de rondvraag ma Haselen enkele opmer de kiosk op het Sprekers grief tegen niet voldoende public!; bet feit. dat zij gelega eenige oogenblikken zot zondering te gaan. Ter* kenteeken verraadt, bestaat. Welke er tocfei Toen het vorig jaar ij werd ter plaatse een kt< spreker dat verheugd. D wezenlijkt, het plantsoe de kiosk verrees, doet. te leur. Er ziju in deki twee deuren, dat nienra dienen. Spreker heeft e steld waarbij hem geblf heden voor afzondering, maakt echter een peute er iets flinks had moet< meent, dat het gemeen en ander op de hoogt worden. De Kamer v,i stappen daartoe kunnes De Voorzitter dit op den weg ligt commissie of van VreB De heer Van Has« Reclame-commissie hi«t nen doen. De Voorzitter 't hier de kwestie gold product moest blijven, zou zijn en daardoor 0 gen van de Kamer. dat de Kamer deze 1» gemeente-bestuur zou^i van kennis nemen. De discussie werd W De Secretaris boekwerk «Wat Nedtf andere werken van des, aan Openbare Lees» Besloten werd bedoj doen circuleeren en nemen. Verder niets mee sloot de voorzitter d'

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2