Laatste Berichten Advertentiën. Boschwachter f «00.- 10 galden belooning Gem. Kamer. Keuken-Werkmeisje. Fransch. Sluit Donderdag 27 September, Danskiinstoiidern i js. De Centrale Raad van Beroep voor de ongevallen verzekering te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Utrecht, waar bij met gedeeltelijk vernietiging eener be slissing van de Bank die rente toekende naar een dagloon van f 1.56712 ad f 0,47 j per werkdag, aan U. A. L. Wed. A. B. te Amersfoort, eene rente is toegediend f 0.60 per werkdag naar een dagloon van f 2 ter zake van een ongeval met doodelijken afloop overkomen aan haar echtgenoot. De Centrale Raad vernietigde uitspraak en bankbeslissing en kende aan de Wed. B. van 20 December 1916 af eene rente toe van f 0.534 per werkdag naar een dagloon van f 1.7808. In het perceel Nieuwstraal 14 ontstond Zondagmorgen een begin van brand, op een zolderkamer, waar beigordijnen en pa pieren plafond vlam vatten. De bewoner wist zelf door alles tiaar beneden te tukken den brand te blusschen. Daarbij heeft hij brandwonden aan beide handen opgeloopen. Zondagmorgen on'stond brand in een schip met hooi gelegen, aan de Koppel. Ook hier wist men door eigen hulp uit breiding te voorkomen. Het bestuur van de classis Amers foort de Ned. Herv. Kerk, heeft, in ver band met de salarissen der predikanten, een circulaire gezonden aan de kerkvoogdijen der gemeenten in die classis. In die circulaire zegt het bestuur o.m. De Classicale Vergadering van Amersfoort heeft ons opnieuw verzocht bij u ter sprake te brengen de salarisregeling der predikanten. Immers, over het algemeen is het predi- kantstractement zeker te laag, zelfs in ge wone omstandigheden, en dus hoeveel meer is het dit, nu de tijden zoo moeilijk "zijn. Wij verzoeken u dringend, ook voor dit jaar een duurtetoeslag te geven aan uwen predikant, en te overwegen, of deze verhoo ging van verleden jaar voor hem en zijn gezin voldoende is. En indien niet, ze zoo mogelijk grooter te maken, en verder alles te doen, wat geschieden kan, om hem op den duur een salaris te verzekeren, uwer en zijner waardig. Bij den inspecteur der directe belastin gen hier ter stede is ontvangen van N. N. f 490 77, wegens te weinig betaalde inkom sten-belasting over 1915 16. De Amersfoortsche Bestuurdersbond heeft de volgende motie ter kennis gebracht van den Minister van I.indbouw. het Kijks- kolen-distributiebureau, en het Bestuur van het N.V.V. De Amersfoortsche Bestuurdersbond ver zoekt Uwe Ecxelentie zeer dringend, de prijzen der brandstoffen, voor den ko menden winter, zoodanig te willen bepalen, dat zij voor de arbeidende klasse bereikbaar zijn. De thans geldende prijzen zijn van dien aard, dat, wat nog gedistribueerd wordt, vele arbeidersgezinnen deze brandstoffen niet kunnen betrekken, daar geld voor zulke hooge uitgaven ontbreekt. Namens de A. B. B. (w.g.) J. W. POLDER. Voorzitter, (w.g.) J. DE MOTS, Secretaris. In de dezer dagen gehouden jaarverga dering van de afdeeling Amersfoort van de Vereeniging voor Facultatieve lijkverbran ding, bleek uit het jaarverslag, dat het aan tal leden gestegen is tot 25. Tot afgevaardigde naar de jaarvergade ring te Dordrecht op 22 Sept. werd aange wezen de secretaris, de heer T. C. R. Smit. Vrij Belgic meldt, dat de Belgische regeering een onderzoek naar den toestand van de Belgische geïnterneerden heeft ge last; er is een commissie aangesteld, die middelen ter verbetering zal aanwijzen. Het personeel van de schoenfabriek »De Eenhoorn» heeft volgens het A. D. aanzegging van ontslag gekregen tegen Zaterdag a.s. Dit stopzetten der fabriek moet niet zijn oorzaak vinden in de crisis-omstandigheden van den laatsten tijd, alhoewel het vroegere tachtig man sterk personeel tot dertig per sonen is teruggebracht. Naar wij vernemen moet de onmiddellijke oorzaak te zoeken zijn in de overdracht aan de Amsterdamsche Bank der zaken van mr. van Weideren baron Rengers, waaron der ook moet begrepen zijn diens aandeel in genoemde fabriek. De Amsterdamsche Bank heeft deze gel den thars opgevraagd. H. V. C. I Theole I 1—2. De eerste competitiewedstrijd door H. V.C. gespeeld, bracht den Amersfoorters tegen I aller verwachting een nederlaag. Onmiddellijk na den aftrap blijken be.de I partijen volkomen aan elkander gewaagd en beurtelings komen beide doelen in ge- vaar. De linkerwing van H. V. C.. d.e ve.reweg het beste deel der voorhoede is, brengt telkens verdienstelijk op en vooral de links- 1 buiten toont zich een uitstekend speler. Uit een aanval van dien vleugel, zet de links uiterst. goed voor en de bal wordt door den middenvoor onder luide toejuiching in het Tielsche doel gedeponeerd. Theole geeft echter den moed geenszins op en uit een tegenaanval weten de Tlele- naren gelijk te maken. In de backlinie van H. V. C. waarin «en nieuweling debuteerde, heerscht niet meer dat elkander begrijpen, waardoor deze linie zich de voriee seizoenen kenmerkte. Integen- deel er u orde wel vurig maar niet tactisch gespeeld. I Voor de rust moest de nieuwe H, V. C. back het veld wegens een voetverstuiting ver laten, waa-voor Theole zeer spoiiief een j invaller toestond. Rust ging in met 1 1. J Na de rust komt er een beslist overwicht van onze stadgenooten en op onbegrijpelijke wijze wee: Theole doelpunten te voorkomen, hoewel hulde moet gebracht worden aan de Tielsche backlinie en vooral aan hun doelman, die een vi'stekenden indruk maakte. Langzamerhand komt Tiel meer los en hunne aanvallen hoewel minder, talrijk zijn gevaarlijker dan die van H. V. C. omdat de verdediging van onze stadgenooten in deze periode niet op dreef wps. Als Tiel dan een hoekschop te nemen krijgt wordt deze door den rechtsbinnen ingezet (1—2). H. V. C. doet, luide aangemoedigd, nog al het mogelijke om op te halen, maar het mocht niet baten, einde komt met een Theole- overwinning en de twee kostbare puntjes gaan mede naar Tiel. Opening der Slaten-Generaal. De vereenigde zitting van de Staten-Gene- raal is hedenmiddag door een commissie uit den Ministerraad, gevormd door alle ministers, geopend. De tijdelijke voorzitter van den Ministerraad, mr. P. W. A. Cort van der Linden, las de volgende toespraak voor Mijne Heeren, De Koningin heeft ons opgedragen 1 laren naam de gewone Zitting der Staten- Generaal, te openen. In den korten tijd sedert Hare Majesteit persoonlijk in uw midden was, is geen be langrijke wijziging gekomen in den binnen- en buitenlandschen toestand. De vooruitzichten voor den komenden winter zijn weinig bevredigend. De pogingen van verschillende zijde on dernomen om aan de verschrikkelijke wor steling der volken een einde te maken, door ons volk met warme belangstelling begroet, hebben het beoogde doel nog bereikt. Wij zijn nog steeds verplicht," te midden van elkaar fel bestokende vijanden ons ge reed te houden tot afweer van mogelijke inbreuk op onze neutraliteit. De voorziening van ons volk met levens behoeften en grondstoffen voor onze nijver heid wordt voortdurend moeilijker. Maatregelen, om in den meest dringenden nood te voorzien, zullen u weldra worden voorgesteld. In afwachting van het rapport der Staatscommissie in zake de salarieering van de Rijksambtenaren zal een nieuwe regeling der duurtetoeslagen aan uwe goed keuring worden onderworpen. Het verkeer met de Koloniën is in toe nemende mate belemmerd. Voor den afvoer der voortbrengselen van den Indischeti bo dem ontbreekt de noodige scheepsruimte en aanvoer van hetgeen van elders moet worden ingevoerd kan niet in voldoende mate plaats vinden. Meer dan ooit is samenwerking van allen, zonder onderscheid van klasse of stand, onmisbaar om ons te midden van den stij genden nood der wereld staande te houden. De Regeering vertrouwt, Mijne heeren, met uwe voorlichting en medewerking de onvermijdelijke moeilijkheden te kunnen overwinnen. In naam van de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone Zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Ter waarschuwing. In de Baarnsche Courar t komt een inge zonden stuk voor, waarin gewaarschuwd wordt tegen het gevaar, verbonden aan het binnenshuis opslaan van hout. De schrijver vestigt de aandacht op het ongedierte, dat met het hout het huis inkomt. Hij zegt daar over o.m.: Hoewel het bekend is, dat in hout onge dierte huisvest, is de ernst hiervan toch niet voldoende doorgedrongen. Dezer dagen ben ik bij eenige kennissen op onderzoek uit gegaan. In een pand, w. ar plm. 1000 K.G. ongeschild dennenhout was geborgen, zijn door mij persoonlijk ongeveer 500 dennen- snuitkevers (hijlobius pini) gedood. Ditdier, plm. 1 cM. lang, is voor hout zeer schade lijk en tast zoowel woonhuis als meubelen aan. Het gelijkt eenigszins op de bij ons bekende «pissebed», doch behoort tot de familie der tetramera's. Eveneens werd door mij op dennenhout gevonden de houtdoktor (cerambijx heros), met voelhoorens van plm. 4 c.M., een dier, dat op eikenhout thuis be hoort en in een bosch aangetroffen de aan dacht waard is, doch in de etenskast alle lust tot eten ontneemt. Nog tal van andere dieren werden door mij op 't hout gevonden zooals spinnen, aardvlooien en niet te vergeten de letter zetter (Bostrichus typographus). een dier, dat in 't spint van 't hout halfronde sporen nalaat, die zich als letter voordoen. Met dennenaalden wordt meegevoerd de boschtuinier (Hylesinus pini perda), die de dennennaalden wegvreet, alsof de boomen kunstmatig gesmoeid zijn, Doch ter zake. Reeds tal van woonhuizen zijn opgeknapt met ongedierte, dat in een maand tijds het geheele huis van boven tot onder Is doorgewandeld. In een mij bekend gezin is de dienstbode uit wanhoop weggeloopen, mevrouw en mijnh.-er kunnen 's nachts niet slapen. Ik raad ieder, die eenigen voorraad heeft zijn koopje zoo spoedig mogelijk naar tuin of plaats te doen verhuizen, doch niet in kelders of zolder het gebroed te laten voort telen. Het komt mij wenschelijker voor, dezen winter bij den kouden kachel te zitten, dan warm in 't ongedierte. Algemeene Schrijf- en Studeerzaal. De heer Emanuel a jhrijft in de Arnhemsche Courant Reeds thans grijpt de noodzakelijke licht- besparing hevig in wat betreft de individu- eele werkkracht van de bevolking. Over eenige maanden zullen de niet of onvol doende verwarmde vertrekken beletten dat wij ons geestelijk werk voor ons zelf en voor anderen afdoen. Voor duizenden is het bovendien niet mogelijk intelieclueeien arbeid te verrichten in de huiskamer waar het familieleven de concentratie van ge dachten belet. Er dienen maatregelen genomen om zoo veel doenlijk het ontwikkelend lezen van eigen courant, boek en tijdschrift in een rustige harmonische omgeving mogelijk te maken. De bestuurderen van vak- en andere ver- eenigingen moeten hun werk kunnen voort zetten het correspondentieverkeer behoeft niet belemmerd te wordenstudeerenden moeten blijven doorwerken. Schrijver dezes voorziet in den komenden winter ernstige benadeeling van dezen hoogst gewichten arbeid. Hoe kunnen wij eener- zijds het kwaad voorkomen, anderzijds tot aanzienlijke besparing van licht en warmte komen Er worde opgericht een plaatselijke ver eeniging die zich ten doel stelt in eenige wijken der stad goedverlichte en verwarmde zalen te exploiteeren waar de burgerij kan lezen, schrijven en studeeren. De zalen worden eenvoudig, doch gezellig ingericht. Er heersche harmonie en rust. Deze fac toren zijn gebiedend noodzakelijk wijl men niet in iedere omgeving kan werken. De leden betalen tot bestrijding der kosten eene geringe contributie, welke kleiner is naar mate de deelname grooter. De gemeente steune het werk door het verkrijgen van vuur en licht te vergemakkelijken, door Io- caliteiten ter beschikking te stellen, door subsidie. (Mogen wij deze gedachte ook voor Amersfoort in overweging geven Red. A. Ct Het weekblad Economisch-Sta- tistische Berichten verklaart, hoe 't mogelijk is, dat factoren, die schijnbaar vermindering van de distributiekosten voor het rijk zouden kunnen brengen, inderdaad die kosten doen stijgen. De verlenging van den geldigheidsduur der broodkaart bij voorbeeld leidt zeker tot beperking van het broodverbruikmaar dat beteekent voor de bakkers verhooging van exploitatiekosten per eenheid brood, en overcompleet worden van personeel. Nu moet de broodprijs stijgen en een deel van het personeel worden ont slagen, óf de prijzen van het meel worden verlaagd. De regeering doet het laatste, en het nadeelige saldo tusschen inkoops- en leverantieprijs wordt zooveel grooter voor het rijk. Dit nadeelige saldo ontstaat door den regeerin"sbijslagbij regeerlngsmeel en rogge; alleen wittebrood wordt zonder finan- cieele rijkshulp gebakken. Maar juist het verbruik van bruin brood en roggebrood is door den inkrimpings-maatregel zeer toe genomen, omdat opnieuw een groot aantal aanvullingskaat ten moet uitgereikt worden, evenals trouwens bij de vorige inkrimping op het oogenblik kan ieder, die spierarbeid verricht, één of meer aanvullingskaarten ontvangen. Zoodoende Is én de prijs per hoeveelheid èn het aantal hoeveelhedenver- groot, wat de kosten der broodvoorziening ontzaggelijk vermeerdert. Het blad komt door een gedetailleerde berekening op 50 millioen per jaar. Te A.MKRSFOOUT gevraagd een in tijdelijken gemeente-dienst. Sollicitanten gelieven zich zoo spoedig aan te melden aan 't bureau van politie aldaar, des voorraiddagstusschen to en 12 uur. TER LEEN GEVRAAGD met borg, maandelijksche albetaling, billijke rente-vergoeding (liefst van particulier). Btieven franco no. 173. bureau van dit blad. voor eerlijken vinder van zwart Visite-boekje, inhoud Kaartjes Mevr. HAITSMA MU- LIER—BARCHMAN WUIJTIERS 4 muntbiljetten ii 10 gulden 1 a een gulden. Nabij of in Postkantoor. Nummers bekend. AdresKottinginnelaan 5. Br. fr. no. 174 bureau v. d. blad. WORDT GEVRAAGD 1 Nov. een net Loon f 180.Waschgeld f 30.en ver val, v, g. g. v. Adres Mevrouw ZOETHOUT, Amsteldijk 9, Amsterdam. a. Opleiding acte L. 0. b. Opleiding acte .H. 0. A. c. Opleiding l'rae'.ijk-diploma's. d. Steun, leerlingen H. II. S. en Gymn. e. Conversatielessen. B. HYLKEMA, Utrechtecheweg 217. Resultaten 1917Voor de acte L. 0. slaagden 8, voor M. 0. A. 1 leerl. Uwe Brand- en Inbraakver* zekeringen bij de Brand- Maatscbappij te Amster dam van 1790. Schuierend*te voorwaarden Langste premién G. J. P. van EDE, Kortegracht 15a, Amersfoort I. D. MEIJER, leeraar in het dansen, bericht, dat hij nog voor INSCHRIJ VING van leerlingen te spreken zal zijn op van 12-3 uur, in Hotel REICIIMANN. 1). VAN BEMMEL, Dansloeraar te UTRECHT, bericht dat hij medio OCTOBER weder wekelijks zijn danslessen zal geven te AMERSl-OORl in de hygiënisch ingerichte gymnastieklokaal BEUKENLAAN 4. De nieuwste dansen zullen worden onderwezen. Spreekuur BEUKENLAAN 4, Woensdag 19 en 26 September a.s. van 3—5 ure en aanmelding aldaar dagelijks.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3