Donderdag 20 September 1917. No. 8930 0/8 yt 67e Jaargang. Oe Fransche Moeders komen in de BIOSCOOP DE AREND LEES VOORAL DE RBOOTE AFFICHES. Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortoche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUGAART. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag*rond. Abonnoment per j maanden/i.— franco per pootƒ1.15. Advertentie 1—6 regela 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, offideele- en ontelgenings- advertentlön per regel 15 cent. Roolamea 1—5 regela /i.S5 Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentifin van bulten de stad worden de Incaaseerkoaten In rekening gebracht. 1 BUREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. 9. Telefoon iq. KENNISGEVINGEN SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien art. 22 van het Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen In de provincie Utrecht d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 1 der Verordening op de wegen en water leidingen Doen te weten, dat de bij voormeld arti kel bedoelde najaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden wor den op Dinsdag den qen October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de beulingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, 19 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gelet op art. 8,3e lid der Distributiewet 1916, heeft goedgevonden te bepalen a. de aflevering en het daarmede ver band houdend vervoer van bessensap met een extractgehalte van minder dan 8 pet. is verboden b. voor bessensap met een extract gehalte van 8 pet. of meer worden vast gesteld de volgende maximumprijzen prijs van 1/1 llesch bessensap door den fabrikant franco laatste spoor of veer af te leveren aan den winkelier f 0.38idem van 1/2 llesch f 0.20. Pi ijs van 1/1 flesch voor den consument f 0.45 idem 1/2 flesch f 0.23. A's staangeld voor de flesch raag door den verkooper ten hoogste 8 cent worden berekend, welk bedrag bij franco teruggave moet worden gerestitueerd. De winkelier zal aan den consument geen kosten vau thuisbezorging in rekening mo gen brengen of hem den aankoop van an dere artikelen als voorwaarde opleggen. Amersfoort, 20 September 1917. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. Meer licht! Voor de tweede maal moeten wij aan. dringen op meer licht, al geldt dit mi niet de Langestraat en Utrechtsche straat, welke thans voldoende verlicht zijn, tot tijd en wijle de electriciteit het gas zal vervangen. Aanleiding tot deze vraag is een ongeluk, dat Dinsdagavond een inwoner van Amers foort het leven heeft gekost en waarvan we vreezen, dat 't door meerdere gevolgd zal worden, wanneer niet op de een of andere wijze een voorziening getroffen wordt. Woensdagmorgen is n.l. uit de Lange- gracht opgehaald het lijk van J. van Slooten' meer bekend onder den naam van >Doove Jantje van wien als zeker kan worden aangenomen, dat hij, door de duisternis mis leid, te water Is geloopen. Het lijk werd nl..in gebogen houding gevonden, vlakbij de brug naar de Krommestraat. Een der omwonenden had Dinsdagavond omstreeks half elf een plomp in het water gehoord, doch daar geen acht op geslagen, van meening zijnde, dat.JJals steeds, overtol lig vuil in de gracht werd gedeponeerd. Dat geen hulpgeroep gehoord werd, laat zich achteraf verklaren, omdat tDoove Jantje* doodstom wat. Dis noodgedwongen duisternis heeft dus haar eerste slachtoffer gemaakt. En, zooals we reeds opmerkten, we vreezen, dat meer deren zullen volgen, wanneer niet, zoolang de verlichting nog niet is geèlectrlficeerd, maatregelen worden getroffen. Langs de grachten toen heerscht, mede door de don kerte van het water, een duisternis, dieper dan ln welke straat dan ook wanneer men Iemand rakelings passeert, is 't niet mogelijk diens gezicht te onderscheiden zoodat de grachten, welke niet geheel en al door hekwerk zijn omgeven, een groot gevaar opleveren. Wie niet al te scherp ziet in 't donker, loopt groote kans Inplaata van op de brug, er naast terecht te komen. Met bijna zeker noodlottig gevolg. Want redding is zoo goed als uitgestoten, tenzij men kan zwemmen. Wanneer 't niet mogelijk Is bij elke brug een lantaarn te doen branden, dan zou wel licht in het euvel te voorzien zijn door de brugleuningen en het hekwerk ter zijde, zoo dat er ls, geheel en al wit te schilderen. Dit middel is misschien niet absoluut afdoen de, maar 't Is althans Iets. Witte leuningen zijn zichtbaar In 't donker. We verwijzen daarvoor naar de gewoonte om aan de inrij- laan van buitenplaatsen de twee voorste boomen van wit geschilderde banden te voorzien, teneinde des avonds verkeerd In rijden te voorkomen. Dikwijls dragen ook de eerstvolgende boomen zulk een ring. We bevelen- het gemeentebestuur navol ging van dit eenvoudige middel aan. Ter voorkoming van erger. Buitenlandsche Kroniek. Nu Kornilofs contra-revolutie mislukt en dus voorloopig een betrekkelijke rust in de Russische republiek is teruggekeerd, ver flauwt de belangstelling voor de ontwikke- keling daar en richt zij zich, niet tot de slagvelden, waarvan men de communlqué's nauwelijks de aandacht waard keurt, doch tot het politieke slagveld, en speciaal tot dat van de Centralen, van wie dezer dagen het officieele antwoord op 's Pausen nota wordt tegemoetgezlen. De <Kriegszeltung> ontleent aan het «N. Wiener Tagblatt», dat de antwoord-nota van de Oostenrijk-Hon- gaarsche regeering aan den Paus Zaterdag aan den pauselijken nuntius te Weenen zal worden overhandigd ter doorzending aan den Paus. De nota zal waarschijnlijk aanstaanden Zondag bekend gemaakt worden. Ook het Dultsche antwoord wordt dien dag verwacht. Om dit laatste antwoord groepeert zich thans de voornaamste belang stelling. Te meer omdat volgens Erzberger het antwoord reeds overhandigd is wat Inmiddels nog wordt tegengesproken en bijzonderheden zou bevatten omtrent de houding van Dultschland tegenover Belgie Uit de elkaar tegensprekende berichten kan worden opgemaakt, dat Du'*schland besloten zou hebben zijn aanspraken op een supprematle over Belgie te laten varen. De Al-Duitsche pers Is al ongerust. De «Köln. Volkszeitung», een van de bladen der annexionnisten, Is van meening, dat België na den oorlog niet te goeder trouw onzijdig kan blijven. Het zal in een toekomstigen oorlog Af ons opmarschgebled Af dat der vijanden' zijn. Zouden vijandelijke legers dan niet zonder oorlogsverklaring alsmede vijan delijke luchtsmaldeelen bij duizenden ons Rijnsch-Westfaalsch nijverheidsgebied bin nengevallen en wat ons in den oorlog levens ader is den eersten dag den beste door snijden Geen Dultsche regeering kan met het oog op dit feit verklaren, dat ze bij Belgie geen belang heeft. Belgie moge als zelfstandig staat aan Dultschland de gebieden verpacl en wel Vrijdag 21, Zaterdag 22, Zondag 23, Maandag 24, Dinsdag 25 en Woensdag 26 September ten, die het als steunpunten voor de vloot noodlg heeft, wij moeten afdoende waar borgen krijgen, dat het zijn vestingen, spoor lijnen en heel zijn krijgsmacht niet tegen ona kan gebruiken De Vorwlrts* Iaat een heel ander geluid hooren. Dit blad is warm voorstander van BelgiC's onhafhankelijkheid en, zegt dat Duitschland door zijn toestemming voor een duurzamen vrede, die door het volkenrecht verzekerd wordt en een alge- meene ontwapening mogelijk maakt, iets bieden kan, dat een tegendienst waard is. Een ataat van welken bet afhangt, ef Eu ropa ook na den oorlog zal leven in een tijdperk van nieuwe voorbereiding van den oorlog of In staat van. werkelljken vrede, verschijnt niet naakt en hulpeloos aan de groene tafel, ook niet zonder wa penen of een compensatiemiddel, hoe men dit ook wil noemen. De Engelsche pers Is min of meer gere serveerd. De «Pallmall-Gazette» Is van oor deel, dat Dultschland weer een poging doet om als vriend van den vrede te poseeren en op de geallieerden de schuld te werpen voor het voortduren van de slachting. Het is een beroep, dat zetfa In die lan den, die neutraal blijven, slechta succes kan hebben bij de kortzichtigen. Het zal het blad echter zeer verbazen. Indien het antwoord aan den Paus de voorwaarden nabij komt betreffende België, die alleen de geallieerden zullen kunnen ontalaan van de eereschuld tegenover dat land. Het moet niet alleen geheel In zijnonafhankelijkheid her steld worden, maar In militair opzicht bevei ligd tegen elke toekomstige aanvalspo- ging van tegenwoordige overweldigers. Het moet worden schadeloos gesteld voor het geschokte geloof, voor de verwoestingen, den roof en het lijden, waaraan het ten prooi was. Dat waarborgen door onderhandelingen verkregen worden acht de redactie een utopie. De Duitache maaaa'e zijn evenmin als de heerschende klasten bereid tot het sluiten van den eenigen waren vrede, een vrede, die gegrond zal zijn op de onmacht van de Dultsche regeoring, om hem te verbreken. De »Star« en de Daily News* zijn wat milder gestemd. Beide bladen spreken van een stap in de goede richting. De Dally News* acht Duitschland's hou ding ten opzichte van Belgie, de eerste atap tot den vrede Wat de >Star< beaamt, al wordt volgens haar het succes van de onderhandelingen er niet door verzekerd. Aangezien de bladen het stilzwijgen bewaren omtrent de toekomst van Elzas-Lotbarlngen, Trentino en Servië, zou het dwaas zijn, hooggespannen ver wachtingen te bouwen op een dergelijk aanbod betreffende Belgie, zelfs indien dit gedaan was. Doch er Is voor het eerst sedert den oor log een uitzicht, dat een weg voor onder handelingen gevonden wordt. Do nieuwe gelouterde gerst betreffende België kan een eerste aanwijzing zijn, dat hot hart van den keizer weck la geworden en «lat hij den wil tot vrede heeft. Aan den anderen kant kan het ook uitsluitend een vlieger zijn, die opgelaten ls, om de meening van de wereld te polsen. Wij zullen goed doon onze verwachtingen niet te hoog te spannen, voordat wij degelijke waarborgen voor de ontruiming van Belgie hebben. Hebben wl] deze, dan zullen wij een groeten en wolko men stap vordsr zijn In ae richting van het einde van den oorlog. Moge dit laatste nu werkelijk cons einde lijk het geval zijn. Dat de houding van Duitschland nu niet Is het peilon van de •Weltstimmung*, doch oen ernstig pogen om de komat van den vrede te bevorderen. Tegenover dezen zij 't dan ook heel lich ten vredeaklank, wordt de oorlogarommek gehoord in de Dinsdag door de Fransche regeering afgelegde verklaring. Bij monde van Painlevó verklaarde zij Indien Frank rijk dezen oorlog voortzet, doet het zulks niet om veroveringen te maken, of om zich te wreken, doch slechts om zijn vrijheid te verdedigen. De >desannexatie< van Elzos- Lotharingen, het herstel van de schade en de verwoestingen door den vijand veroor zaakt, het sluiten van oen rechtvaardigen vrede, waarbij geen enkel volk, machtig of zwak, wordt onderdrukt, een vrede, waarbij krachtige waarborgen de vereeniging van naties beschermen tegen eiken aanval van AAn van haar, dat zijn onze edolo oor logsdoeleinden. Zoolang deze niet zijn bereikt zal Frankrijk den strijd voortzetten. Alle wilskracht, alle matorieele krachten des lands moeten worden gericht op dit eenlge doelden oorlog. De nood In Belgie, Men schiijft aan het Handelsblad: Zeer teekenend voor den algemeenen noodtoestand, die In DcloiO heerscht. zijn de advertenties, welke in tie bladen atdaar verschijnen. Hier volgen er een paar, ovorgenotnen uit de F e u 111 e s d'Annonces van Ver- vlere: >Men zou gaarne voor persoonlijk ge bruik koffie tegen ham of spek ruilen. Prijs opgave gevraagd voor 10,15 K. G. Schrijven onder T. 81, bureaux, van het blad,* •Men wou voor persoonlijk gebruik aan knopen rijst en havergort of die ingewisseld krijgen voor kolen. Offerten bureaux van het blad onder H. 86.* Ik bied voor rijst een prachtig stuk weefsel voor msnscostuum. Schrijven aan S. 71, bureaux van het blad.* Breng uw oude sokken naar de. Rue du Gymnase, 31. ZIJ zullen hersteld worden met oude tricots. Zeer voordeulig systeem in oorlogstijd.* Te Anderlecht bij Brussel, wssr 70,000 Inwoners zijn, zijn op de prijeuitdeol'nf voor de kinaeren de prijzen vervangen door een atevigen maaltijd.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1