BINNENLAND Tot commissaris der Koningin in Drente is benoemd mr. J. T. Linthorst Ho- raan, lid van de Provinciale Staten van Drente. De nieuwbenoemde is de zoon van den onlangs afgetreden commissaris der Konin gin In die provincie. Bij Kon. besluit van 15 dezer is jhr. P. A van Eys benoemd tot burgemeester «Ier gemeente Hoevelaken. De vredes-nota van den Paus heeft het lid der Tweede Kamer, den heer Dessel- huys, aanleiding gegeven, tot het richten van de volgende vragen aan den Minister van Buitenlandsche Zaken: 1, Heeft de Nederlandsche regeering ken nis gekregen van de door den Paus tot de oorlogvoerende regeeringen gerichte, en ver moedelijk aan onzijdige regeeringen mede gedeelde, nota ter bevordering van het tot stand komen van den vrede? 2. Zoo ja, welke stappen worden dan door de Nederlandsche regeering gedaan in het belang van deze hoogst gewichtige poging van den Heiligen Stoel, hetzij zelfstandig, heizij in samenwerking met andere onzijdige staten Minister Loudon heeft daarop den t8den dezer het volgende geantwoord 1. De Nederlandsche regeering heeft van de op 9 Augustus j.l. door den Paus tot de oorlogvoerende regeeringen gerichte nota kennis gekregen doordien op den t2den dier maand de kardinaal-staatssecretaris aan den Nederlandschen tijdelijken gezant bij den Panselijken Stoel mededeeling van die nota heeft gedaan. 2. De regeering heeft niet de overtuiging verkregen, dat het voor de bereiking van het beoogde doel dienstig is, harerzijds bij zondere stappen te doen ter ondersteuning van de poging van den Pauselijken stoel. De Parijsche correspondent van het Handelsblad bericht Volgens een telegram van den bericht gever van de Matinte New-York zoude heer Van Rappard, de Nederlandsche ge zant te Washington, zijn terugroeping hcbbcp verzocht, daar bij van meening is, dat zijn autoriteit geleden heeft. Zijn besluit zou het gevolg zijn van de overbrenging vau Duitsche telegrammen door de Zweedsche ge/anten in Argentinië en Mexico. Men gelooft, dat ook andere neutrale gezanten overplaatsing zullen vragen uit vrees van pro-Duitsche gevoelens verdacht en onder toezicht der politie gesteld te worden. De Amerlkaansche regeering ontkent dat dit de reden van het heengaan van Van Rappard zou zijn. De New-York-Times geeft bijzonder heden over den oogst van Amerika van September, welke sterk het onbillijke van het uitvoerverbod naar de neutralen illu- streeren. De oogst is van dien aard, dat men 48 millioen schepel graan zou kunnen uit voeren deze hoeveelheid zal kunnen worden vermeerd, dank zij de vermindering in het verbruik, welke door het beheer van Hoover bewerkstelligd is. Men rekent reeds op een uitvoer van 150 millioen schepelde overige 540 millioen zullen aan andere landen wor den gevraagd. Canada zal evenveel als de Vereenige Staten leverer. De New-York Times eindigt met de op merking, dat de gevolgen van het uitvoer verbod zich reeds doen gevoelen. Eertijds bedroeg de gemiddelde uitvoér over zes weken, vóór 15 Juli, acht mil'ioen schepel per week. Dit jaar viel het uitvoer cijfer over dezelfde periode tot op drie milioen. Australië, dat een te veel van 15 millioen schepel graan bezit en Argentinië kunnen groote hoeveelheden leveren. Den geallieer den zal het dus niet aan graan ontbreken.» Maar wel den neutralen, onder wie ook Nederland, die Amerika, ook al strijdend de vrijheid en rechten van alle landen, kalmjesweg laat verhongeren. Van vrienden gesproken De heer Van Oss leest in »De Haagsche Post», in een open brief aan Wilson, Amerika de les. Hij wijst er op, dat wanneer op de onmetelijke prairiën van Noord-Amerika overvloedig graan groeit, en wanneer zwaar bevrachte goederentreinen dezen rijken oogst naar de kust brengen, dit ook voor een ge deelte te danken is aan Nederlandsch kapi taal. Gedurende twee generaties hebben Nederla.iiLch-Amerikaansche hypotheekban ken voortdurend het geld van Hollandsche beleggers over den Oceaan gebracht, sinds menschenbeugenis vinden Amerikaansche spoorwegen vi illige koopers aan beurzen van Amsterdam en Rotterdam. Waar nu thans het Nederlandsche volk gevaar loopt te ver hongeren, weigert Amerika den uitvoer van koren, dat met Nederlandsch geld is ge kweekt. Ondankbaar en hardvochtig tegelijk. De Tel. heeft te bevoegder plaatse geïnformeerd hoe het staat met de spoorweg tarieven van de passagiers. Er liep n.l. een gerucht, dat de verhooging van 50°/0, welke was vastgesteld en door den minister van Waterstaat goedgekeurd voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 30 September, ook daarna zou worden gehandhaafd. Het blad kan mededeelen, dat dit gerucht onjuist is. De verhooging van de tarieven met 50% zal op 1 October weer worden teruggebracht op 20°/0. Wel zullen vermoede lijk na 1 October de kilometerboekjes en de buurtverkeerkaarten komen te vervallen. Speciaal dit laatste (het intrekken van de buurtverkeerkaarten) zal door het publiek met weinig instemming worden vernomen, aangezien het in vele gevallen toch weer een nieuwe verhooging der tarieven be- teekent. Alleen bij de Nederlandsche Cen traal Spoorwegmaatschappij schijnt het buurt verkeer gehandhaafd te zullen blijven. Naar men meldt, is er ernstig sprake van, dat binnenkort ook de meelfabrieken hier te lande tot concentratie zullen moeten overgaan. In verband hiermede zullen de meelagenten Zaterdag te Utrecht een ver gadering houden. Onze steenkolenvorziuning. De Haagsche redacteur van »Het Volk» heeft zich tot het Duitsche gezantschap ge wend met het verzoek om hem het stand punt der Duitsche regeeiing in zake de levering van kolen aan ons land mede te deelen. Uit het persgesprek blijkt, dat de leve ring verband houdt met economische schik kingen, waaromtrent nog geen overeenstem ming verkregen is. »Het Volk» levert op de Duitsche mcdedoe"ngen het volgend Afgaande op de mededeelingen van het Dui'sche gezantschap schijnt dus de alge- meene toestand te zijn als volgtDuitschLnd is zich bewust geworden, wat het land zelf de kolen waard zijn met betrekking tot de behoeften van het binnenland, van de bond- genooten en de neutralen; nu moet de Ne derlandsche regeering zich er van bewust worden, of het voor de Holland?che volks- hu'shouding (voor den huisbrand en de industrie) wenschclijk is, de kolen tegen valuta tot het vereischte bedrag te verkrij gen of dat het voor Nederland beter is van de Duitsche kolen af te zien en te trachten ze van andere zijde te verkrijgen. Het zijn deze vraagstukken van zuiver economisch karakter, die o.i. zonder politieke gevoelig heid en zonder dat wederzijds een druk wordt uitgeoefend, moeten worden behan deld en die, voor zoover wij ondericht zijn ook door de beide desbetreffende regeer in- gen in dezen geest worden behandeld. In dit verband is het, naar ons verder werd verklaard, niet zonder belang, er op te wijzen, dat de onderbreking van den kólenaanvoer in de vorige week niet het gevolg was van eenigerlei wensch, gedu rende de gevoerde onderhandelingen een pressie te oefenen. Het heeft hier zooals ons van bevoegde zijde wordt bevestigd, slechts een uit plaatselijke oorzaken voor spruitende stremming betroffen, die met de bier gevoerde onderhandelingen in geen verband stond. De stremming van het begin der vorige week wordt, naar men ons verzekerde, levendig betreurd, mede omdat ze samen viel met de nog steeds gevoerde onderhan delingen, waardoor men de verkeerde con clusie a'licht er uit had kunnen trekken, dat de bedoeling van het stopzetten een pressie-uitoefening w?s. De kolenu'tvoer kan dus in elk geval tegen den nu verhoogden prijs ieder oogen- blik weder worden voortgezethij is echter voor zoover wij welen nog niet weder voort gezet, daar de Nederlandsche regeering nog geen besluit in z?ke de prijverhooging heeft genomen. Het kan niet worden in twijfel getrokken, dat Duitscbland ook in verband met de-' toekomstige economische betrekkingen den wensch koestert, dat de warenruil tus- schen Nederland en Duitschland niet tot een minimum vermindert. Wanneer echter de Nederlandsche regeering de waarde der Duitsche kolen niet zoo hoog schat, als Duitschland het moet doen onder samen voeging van alle gezichtspunten, die voor dit Tand beslissend zijn, dan is daarmede niet zonder voorbehoud gezegd, dat dit voor Duitschland een groote teleurstelling zal beteekenen. Het is mogelijk, dat men dan gedurende e%n zekeren tijd aan geringer wederzijdsch economisch verkeer genoeg zal hebben en in gezindheid van goede buren het oogenblik zal afwachten waarin een sterkere opleving van den warenruil mogelijk schijnt. liet i iandelsblad meldt Naar wij vernemen, is er in de voor waarden, die Duitschland voor de kolen- levering stelt, weer eeuige wijziging ge komen. De ciscb van Duitschland, om boven den prijs der kolen nog voor het dubbele aan het Duitsche rijk crediet te geven, werd onaannemelijk geacht. Werd écn ton kolen voor f 38 gekocht, dan moest niet alleen f 38 betaald, doch nog f 76 crediet gegeven worden. Nu heeft Duitschland, zijn wij goed ingelicht, den eisch van'het crediet laten vallen doch den kolenprijs op f 90 per ton gebracht! En de prijs van de Engelsche kolen, na het betalen van vracht en assurantie, is nog hooger. Wij hoorden het cijfer f 135 per ton noemen. Landbouw en Veeteelt. De moeilijkheden van den landbouw. De Kamerleden Engels, Fleskens, Koo ien en Dc Wijkerslooth de Weerdesteyn hebben gisteren een onderhoud gehad met den minister van Landbouw, enz., over de moeilijkheden, waarin de landbouw ver keert. Het onderhoud ging over de beken de maatregelen. De minister verklaarde zich bereid voor den oogst 1917 alsnog een wijziging te brengen in den prijs der rogge en tarwe in dier voege, dat tot f 19 toe voor de allerbeste qualiteit zal kunnen worden be steed. De minister kon met het oog op de algemeene volksvoeding, waarvoor de zorg op zijn schouders drukt, niet toestaan, dat de boeren het door hen geteelde graan, ook niet voor eigen voeding, behouden, maar hij. zegde toe, dat de betaling van het opgevorderde graan liefst tegelijk met de aflevering zal geschieden; hij wees op reeds door hem genomen maatregelen, waarbij de prijs van het veevoeder is ver laagd en waardoor de schandelijke verval- sching daarvan wordt voorkomenwat betreft het slachtgewicht der varkens bleek dat in derdaad geleidelijk tot 50 K.g. zal moeten worden afgedaaldten aanzien van de com missies van advies bleek de minister reeds in die richting werkzaam te zijnbetreffende de boekweit zou de minister overwegen, of het mogelijk was den boer boekweit voor eigen gebruik te latenten opzichte van het vervoer van dat gedeelte van den oogst, dat aan de producenten zal worden gelaten voor zaaigraan en veevoeder, bleek de minister geneigd aan dc dienaangaande be staande wenschen tegemoet te komende opvordering van zaaigraan keurde hij af; ook» in het beslag nemen van pootaardap- pelen had niet zijn instemming; omtrent den aanstaanden veeuitvoer en het stop zetten van den kaasuitvoer deed de minister be langrijke mededeelingen; een spoedige op lossing dienaangaande is te wachten. RECHTZAKEN. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht is behandeld de strafzaak tegen den principiöeleu dienstweigeraar G. de Wit, oud 28 jaren geboren te 's-Gravenhage, landweeiplichtig-soldaat der Infanterie, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Utrecht, die bij het Hof in appèl was ge komen van het tegen hem door den Krijgs raad te 's-Hertogenbosch gewezen vonnis, waarbij hij is veroordeeld tot drie jaren militaire gevangenisstraf, met vervallen ver klaring van den millitairen stand wegens dienstweigering. Deadvcraat-fiscaal vond de straf te zwaar en concludeerde tot veroor deeling van beklaagde tot 11 j a a r militaire gevangenisstraf met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. Leger en Vloot. Binnen korten tijd is de standplaats verandering van verschillende depots der infanterie te verwachten, waardoor deze de pots in verband met de beperking van het treinvervoer meer in de onmiddellijke nabij heid van de woonplaatsen <jer daarbij inge deelde recruten komen te liggen. Volgens een bericht in de N. R. Ct. heeft in een te Leeuwarden gehouden ver gadering van landstormplichtigen de heer D. van Santen, voorzitter van de Nederl. Vereeniging van landstormplichtigen,gezegd, dat er een wetsvoorstel gereed ligt om de mannen tusschen 30 en 40 jaar bij den landstorm in te schrijven, om zoo den minis ter de gelegenheid te geven, ook over dezen de beschikking te krijgen. SPORT. Counses op Birkhoven. - Zondagmiddag werden op Bifkhoven wederom courses gehouden, georganiseerd door de Zeister Sportvereeniging. Het pu bliek was zeer talrijk opgekomen, terwijl ook het aantal paarden, dat thans meeliep vrij groot was. Het concours was dan ook- eerst te ruim 6 uur afgeloopen. De uitslagen zijn I. Duncanprijs. Prijzendraverij 4e klasse, afstand 700 M. [Prijzen f200, f75 en f25. ie prijs Doorlooper, eigen. Stal Verdegaal, 1725 M., in 2 min. 46 4/5 sec.; 2e pr. Edi- niza, eig. A. M. Hofstede, 1660 M., in 2 min. 52 4/5 sec.; 3e pr. Frederica B, eig- J. B. Bennink, 1770 M., in 2 min. 53 1/5 s- Nict geplaatstGardenia S 1660 M„ Dol- lie Wilkes 1685 M., Fini 1723 Duncan 1740 M. II. Doratheaprijs. Prijzendraverij 3e en 4e klasse. Afstand 2000 M. Prijzen f 250, f75 en f25. ie pr. Edelman, eig. Tj, de Vries, 2000 M. in 3 min. 11 1/5 sec;; 2e pr. Dumas, eig. N. Schermerhorn. 2090 M., in 3 min. 11 1/5 sec.; 3e pr. Gekko, eigen. Stal Dolec, 2000 M. in 3 min. 11 4/5 sec. Niet geplaatst Cecilia W, 2045 M., Dar ling, 2060 M„ Dalila 2075 M„ Dorathea, 2075 M. III. Dalilaprijs. Heatdraverij handicap open voor alle paarden. Afstand 1600 M. Prijzen f 350 en f 50 voor den tweeden aan komende in de beslissende heat. ie heat; 1. Cecilia W eig, J. Hiemstra 1650 M.in 2 min. 39 sec.2. Betty Brook, eig. Stal Verdegaal 1640 M. in 2 min. 40 1/5 sec. Niet geplaatstHartold B tóoo M. 2e heat: 1. Dalila eig. Stal Lansier, 1680 M. in 2 min. 38 1/5 sec.2 Ediniza eig. A. M. Hofstede, 1600 M. in 2 min. 38 1/5 sec. GedisqualificeerdCeciale W. 1650 M. Niet geplaatstDuncan 1630 M., Doilie Wilkes 1Ó30 U., en Auto 1690 M. 3e heat: 1. Betty Brook in 2 min. 35 2/5 sec.; 2. Ediniza in 2 min. 42sec. 3. Emile Carmen. GedisqualificeerdDalila. Besl issi n gs he a t1. Betty Brook in 2 min. 35 2/5 sec. 2. Ediniza in 2 min. 41 2/5 sec. Gedisq. Emile Carmen. IV. Draverij korte baan. Handicap open voor alle paarden. Maximum afstand 800 M. Aangespannen in series. Prijzen f 150, f75, f 50 en f 25. ie serie. 1. Etampes eig.Jac.Lammens 790 M.2. Emile .Carmen, eig. J. A. Schmidt, 740 M. 2e serie. 1Domlné, eig. P. Bolt, 710 M.2. Doilie Wilkes, eig. J. v. Vliet, 740 M. 3e serie. Betty Broek, eig. Stal Ver degaal, 750 M„ 2. Ella Ros9, eig. A. M. de Vries, 780 M. 4de serie. 1. Fini, dg. A. Witte 735 M. 2. Elias, eig. G. J. de Jongh 735 M. ie Halve beslissing. 1. Etampes, 2. Dominé. 2e Halve beslissing. 1. Eiias, 2 Fini. Beslissing: 1 Fini, 2. Elias, 3. Etam pes. 4, Dominé. Te ruim 6 uur waren de courses geëindigd. Stadsnieuws. Wie zich met 1 October a.s. op de Amersroartscbe Courant abonneert, ont vangt de tot dien datam verschijnende nummers gratis. Bij kon. besluit is de 2e luit.-kwar- tiermeester J. Bakker, van het 16e regiment infanterie benoemd tot ie luitenant-kwartier meester, De kapitein J. T. Heinz is over geplaatst bij het depot-bataillon der Ve Inf.-Brigade. Aan den adjudant-onderofficier H. Koopman, van het 5e regiment infanterie wordt morgen (Vrijdag) de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. De heer E. Kleijn, inspecteur der registratie en domeinen alhier, is in de jongste algemeene vergadering der Ver eeniging van ambtenaren der Registratie en Domeinen, benoemd tot secretaris-penning meester dier Vereeniging. De heer S. H. Polak, rijksklerk der belastingen te Schiedam, wordt overgeplaatst naar hier. De Schoolopziener in het arrondisse ment Amersfoort, de heer J. Stomperius, heeft na beëindigd verlof zijn werkzaam heden hervat. De hoer M. J. van Dugteren, leeraar aan de Middelbare Handelsdagschool alhier, is geplaatst op de voordracht ter benoeming van een tijdelijk leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de Burgeravondschool te Utrecht. In de Bioscoop >De Arend» gaat vanaf Vrijdagavond een film, waarop we volgaarne de aandacht vestigen, omdat we vooraf weten, dat daarmede iets bijzonders gegeven wordt, dat de belangstelling van velen waard is. Dien avond toch gaat hier de première van »Fransche moeders» (Mé- res Francaises), een oorlogsfilm, niet in dier voege, dat in het bijzonder de verschrikkin gen van het slagveld worden voor oogen gesteld, doch die een beeld geeft van den strijd, welke ver achter de fronten wordt gestreden, de strijd van hen, die achter bleven,^ de strijd van de moeders, welke niet minder zwaar is, dan die van hen in de loopgraven.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2