F VAN DEN BERGH r 000.- Werk- en Brandhout Fransch. Schilder- en Stucadoorwerken Quaker Oats De bekende Pransche schrijver Jean Ri- chepln, heeft den strijd van de Fransche moeders in beeld gebracht. Hare heldhaf tige opoffering, haar heldenmoed, heelt hij willen uitbeelden in zijn werk. D« dichter, die zoo vaak de kleine, gewone menschen uitbeeldde, laat thans door het filmbeeld leven de angsten, de smarten en de bewonderens waardige geest van offervaardigheid der Fransche vrouwen gedurende den oorlog. Frankrijks meest bekende tooneelspelers Sarah Bernhardt en de heer Signoret heb ben de rollen der hoofdpersonen gespeeld. Er is dus subliem filmspel gegeven in een aan het onderwerp aanpassende omgeving. In de groote steden, speciaal Amsterdam, hadden de >Fransche moeders» steeds volle zalen. We mogen verwachten, dat de be langstelling ook hier groot zal zijn. Een zevental winkeliers, handelaars in kruidenierswaren en comestibles, doen per advertentie in dit nummer, een beroep op de medewerking van hun clientèle om het laten hooren voortaan slechts te doen geschieden op Maandag, Woensdag of Vrij dag. Wij brengen volgaarne dit verzoek onder de bijzondere aandacht onzer lezeressen, 't Zijn ook al weer de buitengewone tijds omstandigheden, welke de winkeliers hier toe geleid hebben. Het gestadig vroeger invallen van dc- duisternis, het gebrek aan verlichting, de banden-, kaarsen- en carbid- schaarschte, 't zijn alle factoren, die het doen hooren en bezorgen op denzelfden dag bezwaarlijk maken. Vooral voor de watVer afgelegen wijken, als de berg, bijv., geldt dit. 't Is reeds voorgekomen in een der lanen op den berg, tegen den avond, dat, terwijl de bediende het bestelde aan de keuken deur afgaf en zijn wagen dus onbeheerd stond, iemand een onderzoek naar den in houd ervan instelde. De terugkomst van den bediende voorkwam erger. Heeft de bezorging overdag plaats, wat mogelijk is bij de voorgestelde regeling, dan zal iets dergelijks niet licht gebeuren. We meenen te mogen veronderstellen, dat de huisvrouwen aan het verzoek van de winkeliers zullen gehoor geven. Het post- en telegraafkantoor hier ter stede zal, volgens besluit van den directeur generaal der posterijen en telegrafie voor taan des avonds van half acht af gesloten zijn voor telegrammen, verkoop van zegels en de aanbieding van postpakketten. Het kantoor blijft voor de overige aan gelegenheden tot 9 uur geopend. Het A. D. geeft een verbetering van haar bericht omtrent de schoenfabriek »De Eenhoorn». Het blad verneemt nader, dat de oorzaak van het stopzetten niet ligt aan de overname door de Amstwdamsche Bank maar aan den toestand der fabriek zelve, daar reeds lang met verlies gewerkt werd zoodat stopzetten onvermijdelijk was. We laten hier nog volgen de vertrek uren van de treinen uit Amersfoort v.v. op de nog niet vermelde trajecten. Naar U trecht5.40*, 6.40*, 7.17 (alléén Zaterdags), 8.05, 9.46*, 11.32, 12.04, 1.27, 2.59*> 6-—6-i°. 7-25 en 9.50. Van Utrecht: 7.06 (B.S.), 7.28, 8.37, 11.11, 2.30*, 4.20 (B. S.), 5.20 (B. S.), 6.07, 7.59* en 11.-. Naar Zwolle: S.05, 9.18, 11.49, 3.12* 4-55. 6.41. «1.35- Van Zwolle: 5.50, 9.25, 10.55, 4.-, 6.09 en 7.55. Naar Nijmegen: 8.25,9.18, 1.13.4,22* en 6.22. Van Nijmegen 6.20*, 7.59, 12.54,5.10 en 8.08. De met een gemerkte treinen loopen niet op Zon- en Feestdagen. De Oosterstoomtram heeft den dienst als volgt geregeld Naar Zeist: 7.55,9.35, 11.30, 1.30, 3.30, 5-30, 7-30. 10.30. Van Zeist: 7.00, 8.40, 10.30, 12.35,2.35, 4.40, 6.15, 9.06. De arrondissements-rechtbank te Utrecht heeft A. C. K., 30 jaar, spoorwegarbeider te Nijkerk, gedetineerd wegens diefstal van een rijwiel te nadeele van F.J. Willigen- borg alhier, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Bekl. ontkende. De eisch was 8 maanden. Bij de gisteren door het gemeente bestuur van Utrecht gehouden aanbesteding van het maken van schoolbanken ten be hoeve van de te bouwen Gemeentescholen en Reserveklassen aldaar, was de Fabriek van schoolmeubelen, laagste inschrijfster, voor de massa, voor f 6500. Te Soest is een vrachtwagen van hier aangehouden, waarmede, onder hout en hooi verborgen, 20 zak haver vervoerd werd. Uit het politierapport. De politie alhier heeft de hand ge legd op een rijwiel, dat te Utrecht ont vreemd is. De politie heeft hier ter stede een ver pleegde uit het krankzinnigen-gesticht te Den Dolder aangehouden. Den man is, ter eigen .veiligheid, verblijf op het politiebureau verleend en hedenmiddag naar de inrich ting teruggebracht. Nieuws uit den Omtrek. Hoogland. Bij het eikelschudden is het 9-jarig zoontje van den heer W. Eggen- kamp uit een boom gevallen. Met een ge broken been en ernstig gekneusd werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Amers foort overgebracht. Op den weg van den Ham naar Ceelhorst hadden Zondagnacht een paar tot nu toe onbekende personen op geringe hoogte boven den weg, twee ijzeren draden gespannen. Klaarblijkelijk met het doel on gelukken te veroorzaken of hun slachtoffers te berooven. Een onderzoek wordt ingesteld. Hoevelaken. Op de grens van deze gemeente en Hoogland heeft de politie dezer dagen een landbouwer uit Bunschoten aan gehouden, die een partij aardappelen trachtte te vervoeren. De partij werd in beslag ge nomen en proces-verbaal opgemaakt. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM 18 Sept. Eierveiling V.P.N. Kipeieren V. P. N. f8.80 f 10.50; eendeneieren idem f 10.95; kipeieren hande laren f5.90 f6.35. aanvoer 38589, Veel vraag naar versche 'eieren. Kolenschaarschfa eu hnistverk. Door den rector van het Gymnasium te Arnhem is aan de ouders van de leerlingen van die onderwijsinrichtingen een circulaire gezonden, waarin hij meedeelt, dat met het oog op het gebrek aan verlichting eu ver warming, dat gedurende den aanstaanden win ter in de huisgezinnen te verwachten is, en het gevaar, dat de leerlingen óf hunne oogen zullen bederven óf afgeleid zullen worden bij het maken van hun huiswerk, de volgende maatregel getroffen is. De schooluren zijn zooveel doenlijk samen gebracht in en beperkt tot den morgen schooltijd. De middagen zijn bestemd voor het huiswerk. Alleen op Dinsdag en Vrijdag wordt 's middags les gegevenop die dagen wordt het huiswerk tot het allernoodzakelijkste beperkt. Aan de ouders wordt dringend verzocht er voor te willen waken, dat de leerlingen de middagen voor hun huiswerk gebruiken en in den regel voor den maaltijd alles hebben gemaakt en geleerd. De b-leerlingen hebben 's. morgens gele genheid voor hun huiswerk. De enkele leerlingen, die a en b tegelijk volgen, heb ben deze gelegenheid niet. Zij zullen 's avonds moeten werken. Levert dit voor hen bezwaren op, dan verneemt de rector het gaarne, doch alle anderen behooren te zorgen, voorzoover zij niet beschikken over overvloed van licht en brandstof dat vóór den avond hun dagtaak voor school is afgedaan. Ter navolging aanbevolen Uit de oude doos. Als onze kin deren naderhand zulten vertellen van den Grooten Oorlog in het begin der XXste eeuw, dien ze nog mee hebben beleefd dan zullen onze nazaten 'n oogje knippen en denkenWat opsnijders, die oudjes I Stel u voor uw jongste, met een grijzen baard, bij een electrischen warmte-accumu- later gezeten, in een kring van toekomstige fin-de-siècle-rtjes, beschenen door den inten- sen glans van een q- of c-stralenlamp Parlando Neen, steenkolen waren er niet moei. Je kreeg wel bons, maar tegen den tijd, dat je ze noodig hadt, vondt je ze afge knipt. Hout? Dat zetten ze met een Bosch- wet vast; kon je dra ook al niet aankomen. Maar dat was 't ergste niet de Zon. Als je er veel last. van hadt, draaide je je zelf in papier of kroop in de hooikist. Lastiger was 't met het lichteleclriciteit vond je wel bier en daar, maar het nog niet algemeende menschen waren gewoon steenkolengas of petroleum te bran den. Gas wes er zoo goed als niet, petro leum ook niet, de XIXd'eeuwsche kaars was zeldzaam, de XVIIId'eenwsche olie was niet meer te ki ijgen. Ook dat was ten slotte nog uit te houdena's de zon 'n uurtje onder was, begon je vacantie tot den vol genden ochtend. Maar 't gekste was het eten Brood kreeg je net voldoedc om een kleinen jangen in het leven te houden Stil, bengel, onderbreek me niet; na tuurlijk kon je er aardappeleen bij eten, of rijst, of boonen, of gort Maar er waren geen rijst, geen gort, geen boonen en geen erwten. En die aardappelen gaar maken je kon ze toch niet rauw eten dat ging niet. «Spaarzaam mee brood; eet ander voedsel», waarschuwden onze regenten uit dien tijd. Nu, dat we spaarzaam moesten zijn niet brood, daarvoor zorgden ze zelf wel; maar ander voedsel konden ze je niet geven. En als je 't al wist machtig te worden wat deed je er mee Koken op stesnkolen Ging niet; dan moest je 's winters bevrie zen. Op petroleum? Kreeg je niet Op gas? Dan kwam je over je maximum (dat tus- schen twee haakjes 't miniem minimum was) en werd je leiding afgesneden. Op hout? Werd gedistribueerd. «Distributie* beteekende toenieder wat en een eigenlijk zoowat niks. Grootvader, ik begrijp niet, dat u nu nog leeft «Houd je mond, kwajongen. Dat is juist het groote wonder van den Grooten Oorlog geweestdat er nog neutralen in 't leven zijn gebleven!» (L.K.) Advertentiën. Vrouwenarts, is weder te consulteeren. Spreekuur 1—2. Tel. 51. Voor min- en onvermogenden Dinsdag 2!/2 uur in het ziekenhuis. Gem. Kamer. 174 bureau v. d. blad. Gemeentelijke Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 12.30 en des avonds van 6.00 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 12.30. TER LEEN GEVRAAGD met borg, maandelijksche afbetaling, billijke rente-vergoeding (liefst van particulier). 1 Brieven franco no. 173, bureau van dit 1 blad. TE HUUR GEVRAAGD tegen Febr. of eerder, een Op 20 Sept. 1917 1 ingeschreven I. de volgende werkzoekenden I broodbakker. loopknecht. bankwerker. 57 losse arbeiders. 2 behanger. magazijnknecht. bloemisten 1 machinist. boekdrukker. 1 meubelmaker. I boekbinders. 3 metselaars. breisters naaister. bronseur-galvanis. 6 opperman. I kappersbed. 2 pakhuisknecht. buffetjuffrouw. Pianist. chauffeur. 4 schilder. chocoladewerkers. 6 schoenmakers. congierge. sigarensorteerder corresp. (man.) sigarenmaker. costuumnaaister. sjouwers. dagmeisje. stopsters. dienstbode. steendrukker. electricien. 2 Straatmakers. fabrieksarbeider. 4 smeden. fijnstrijkster 2 slagers. fotograaf. 3 stukadoor. grasmaaier. tabaksbewerker. '7 grondwerkers. tapijtwever. 1 houtsnijder. telephonist. huisknecht 9 timmerlieden. 5 kantoorbediende tuinbouwers. kantoorbed. (vr.] 1 tuinlieden. 2 kelner. 2 veldarbeiders. kinderjuffrouw. 1 verstelnaaister. 1 klerken (man.) voerman. 1 koffermaker. voeger. kruideniersbed. "waschvrouw i Kuiper. 3 werkvrouwen. kleermakers 2 voerlieden. 1 letterzetters. 1 winkelbediend. linnennaaister. winkeljuffrouw. 1 loodgieters Zadelmaker. - Lithograaf zager. liefst omtrek station, den prijs van f 200. 1 f 250.— per jaar niet te boven gaande. I Brieven franco no. 175 Bureau van dit I blad. te koop aangeboden 12 sinks Eikeboomen. 18 sinks lepeboomen. 43 stnks PopnMoomen. 15 stnks Wiigeboomen. agentschap dagbl.— mach. bankw. badmeester. metselaar. bankwerker 17 meubelmaker. borstelmaker mecbanicien. breister'(macb.) - naaister. 1 beeldhouwer. opperman. chauffeur. 2 paksters. chocoladewerker.— plakker. colporteur. rietdekker. 1 dagmeiden rijwielhersteller. dienstbode. 12 -schilders. 3 electricien. schaver. fabrieksarbeider sigarenmakers. fruit- en sigarensorteerder groentenkwecker 1 smid. Grondwerker. 2 stripjongens. hulp in de huis- suikerwerker, houding. timmerman. instrumentmaker.— tuinman. kappersbediende. veldarbeider. 3 kleermaker. - vergulder. 1 keukenmeid. verstelnaaister. 1 loodgieter. verver. kuiper. vuurwerker. kruideniersbed. voeger. 2 letterzetter. wagenmaker. Uniformwerker waschvrouw. 1 loopjongens, werkvrouw. 3 los arbeider. winkelbediende. machinisten. zager magazijnknecht. zwikker. kantoorb. (vr,) *- Boekdrukker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op destads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof no. 2, telefoon 374. a. Opleiding acte L. O. b. Opleiding acte M. O. A. c. Opleiding l'ractijk-diploma'H. d. Steun, leerlingen H. 11. S. en tiyiun. o. Conversatielessen. HYLKE51A, ütreclrtacheweg 217. Kesultateu 1917Voor do aclo L. O. slaagden 8, voor M. O. A. 1 loerl. Ondergeteekenden verzoeken de mede werking hunner geachte clientèle om bet latei hooren der orders slechts te doen geschieden op Of De bezorging zal dan zoo mogelijk den- zelfden dag of don daarópvolgenden plaats vinden. PH. J. DU CHATTEL. J. H. ELFERINK. J. VAN GENDEREN. HOFLAND Co. C. J. DE KONING. M. R. N. OOSTERVEEN. H. STUURMAN. Prijsopgaaf gevraagd der Tapijtfabriek te Nijkerk. Inl. dag. b. d. uitvoerder. TE KOOI' per schip of spoor, ieder kwantum, Tevens TE KOOP GE V RA AG D alle soorten Brandhout. H. H. STEENHUIS, COEVOKDEN.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3