Donderdag 27 September 1917. No. 8933 67e Jaargang. Oitgaye van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR J. CORN." RUG A ART. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per poat ƒ1.15. Ad verten tiën 16 regela 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentien per regel 15 cent. Reolamee 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus 9. Telefoon tg GEWISS EI, DE ST UKKEN. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad. Benoeming Directeur Reiniging s- en Ontsmettingsdienst. Ter benoeming van een Directeur van den gemeen telijken Keinigings- en Ontsmettingsdienst, hebben wij de eer Uwe Vergadering aan te bevelen de volgende heeren 1. H. Beenhakker te Velsen; 2. N. Voorbergen te Hoorn 3. S. van der Horst te Sneek. De betrekkelijke sollicitatie-stukken zijn voor U ter lezing nedergelegd. Personeel Burgeravondschool. Ter voorziening In de vacature van leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool, ontstaan door het aan den heer dr. P. G. Tiddens verleend eervol ontslag, hebben wij de eer U voor te stellen den heer E. Lindenhovlus, tijdelijk als zoodanig te benoemen voor éen lesuur per week, met ingang van 1 October a.s. De heer I.indenhovius heeft reeds een vaste aan stelling als leeraar in de wiskunde aan de Burger avondschool voor drie lesuren per week. De Inspecteur van het Middelbaar onderwijs kan zich, blijkens zijn voor U ter visie gelegd advies, met het vorenstaande vereenigen. Onderwijs Handelsavondcursus. Op de bcgrooting voor den loopenden dienst is on der volgtio. 202 een bedrag uitgetrokken van f 375 als subsidie aan de Vereeniging .Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken., voor den door die veree niging te openen handelsavondcursus. Ook de Pro vincie verleende voor dit doel een subsidie. Tegen de verwachting in, is de aanmelding van deelnemers voor dezen cursus zóó groot, dat splitsing onvermijdelijk is, tenzij dat een deel van de leerlingen die zich hebben aangemeld wordt afgewezen. Nu is gebleken, dat aan de gelegenheid om handels onderwijs in de avonduren te kunnen genieten, zoo groote behoefte bestaat, meenen wij, dat het te betreu ren zoude zijn, indien een deel der leerlingen moest worden afgewezen. Deze zouden dan waarschijnlijk het onderwijs aan de herhalingsschool gaan volgen, maar dit kan hun niet die kennis bijbrengen, welke zij blijkbaar voor hunne maatschappelijke opleiding wenscbelijk achten. De meerdere kosten, die de splitsing zal veroor zaken, worden geraamd op f 300, voor den dienst 1917. Het Bestuur van de Handelsschool verzoekt ook dit bedrag te verleenen, en wij vinden alle aanteidlng Uwe vergadering voor te stellen, daaraan te voldoen. Voor den dienst 1918 zal dan bij de Provincie en Gemeente een nieuwe aanvrage tijdig worden ingediend. Werkverschaffing. Onder wederaanbieding van het in Uwe vergadering van den 28 Augustus j.l. in onze handen gestelde adres van den Nederlandschen Bond voor werkverschaffing d.d. 3 Augustus j.l., houdende verzoek om over te gaan tot de vorming van eene commissie tot instelling van een onderzoek welke bijzondere werken vanwege de verschillende takken van gemeente-dienst in tijden van werkloosheid zouden kunnen worden uitgevoerd, hebben wij de eer Uwe Vergadering voor te stellen aan bedoelden bond te berichten, dat er geen reden Is voor inwilliging van het verzoek, op grond, dat in deze gemeente reeds op voldoende wijze in die richting wordt gewerkt. Toetreding der gemeente als donateur der Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens te Amsterdam. Blijkens zijn hierbij overgelegd schrijven, verzoekt bet Bestuur van de Afdeeling Amersfoort van de Na tionale Vereeniging tot steun aan miliciens deze ge meente toe te treden als donateur van die vereeniging door een som van f 200.— Ineens te storten. De Vereeniging stelt zich ten doel, zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienstplichtigen, tengevolge van de vervulling hunner verplichtingen als zoodanig, hunne betrekking verliezen en voorts hulp te verleenen aan hen, die, mede door hun gedrag, steun verdienen doch ten gevolge van de vervulling hunner dienstplichten hunne broodwinning verloren en na hun verblijf onder de wapenen in behoeftige omstandigheden verkceren. Zij wil, zoo eenlgszins mogelijk, verval tot armoede voorkomen. Wij zijn van oordeel dat het streven van be doelde Vereeniging alle medewerking verdient, wes halve wij de eer hebben Uwe Vergadering voor te stellen het verzoek In te willigen. KENNISGEVINGEN BELANGRIJK BERICHT. AARDAPPELENVERVOER (uittreksel). Het Is verboden aardappelen, onverschil lig van welke soort, te vervoeren of af te leveren. Het vervoer is echter vrij in do volgende gevallen a. van het veld naar de opslagplaats van den verbouwer tusschen 2 uur na zons opgang en zonsondergang, b. door een handelaar of grossier, die voor vervoer en verkoop binnen de ge meente gemachtigd is door den Burge meester cn daarvoor een Legitimatiebewijs van het Levensmiddelenbureau heeft ont vangen, c. boe veelheden van ten hoogste 10 K.G. die binnen de Gemeente vervoerd worden. Het is verboden om aan verbrui kers af te leveren bij grootete hoeveelheid dan voor direct ver bruik vereischt Is. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend op vele,bij den, Re- geeringscommissaris Ingekomen verzoeken van houders van paarden, andere dan land- bouwpaarden, of zij eigen geteelde haver enz. voor hunne dieren mochten behouden met inachtneming der gepubliceerde rant soenen, heb ik, krachtens de mij verstrekte opdracht, geantwoord, dat dit niet geoor loofd was, Thans heeft de Minister van Landbouw besloten dat onder .landbouw- paard. moet worden verstaan .paard van den verbouwer van het graan, onverschil lig of dit paard in het landbouwbedrijf werkt, dan wel in een nevenbedrijf van den landbouwer. De paardenhoudei moet echter ook reeds in den zomer 1916 voeder voor zijne paarden hebben geteeld. Ook mag hem van geen grootere oppervlakte grond dan hij in 1916 exploiteerde, paarden voeder teruggegeven (gelaten) worden. Amersfoort, 27 September 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de maximumprijs van gepasteuriseerde melk voor de Gemeente wordt vastgesteld op 15 cent per llterflesch (inhoud 0.95 liter) cn op 13 cent per 3/4 literflesch (inhoud 0.73 liter) aan buis bezorgd. Amersfoort 26 September 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden, onder intrekking van zijn beschikking van 4 September j.l. No. 72092, afdeeling Handel; 1. met Ingang van 1 October 1917 vast te stellen, ingevolge artikel 2 der Distribu- tiewet 1916 een maximum-kleinhandelprijs voor Regeeringseieren van 12 ets. per stuk 2. den gemeentebesturen in overweging te geven Regeeringseieren ter distributie te verstrekken aan grossiers tegen een prijs van fit per 100 stuks en aan kleinhande laren tegen een prijs van f 11.25 P®r 100 stuks. Amersfoort, 27 September 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weteD, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 1 Juni 1917 la vastgesteld en bij Koninklijk Besluit van den t September 1917, No. 19, is goedgekeurd de volgende verordening Verordening tot wijziging der verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Artikel 1. Art. 2 van de verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen wordt gelezen als volgt Het bedrag van de opbrengst dozer be lasting, dat echter de som van f350.000 niet mag overschrijden, wordt jaarlijks bij het vaststellen der begrooting door den Raad geraamd. Art. 2. Deze verordening treedt in werking met ingang van heden. En Is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26 September 1917. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester cn Wethouders van Amers foort, brengen tor openbare kennis, hun besluit van 25 September 1917, dat hij aan B. J. BLOEMENDAL, alhier en zijne rechtver krijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van eene slagerij en het plaatsen van een rookkast in hot perceel alhier gelegen aan de Utrechuche straat No. 19, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E No. 4229. Amersfoort, 26 .September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Buitcnlnmlsche Kroniek. 't Loont de moeite, kennis te nemen van den verwoeden strijd, welke in Dultschland de Duitsche Vadcrlandsche Partij thans voert tegen de vredesgezinde Rijksdag meerderheid cn de Sociaal-democraten, een strijd zoo hevig, dat hij te denken geeft. En een be trekkelijk heugelijk verschijnsel is omtrent de beteekenis van de actie der vredesgezinden in Dultschland. Want, had de Kijksdagmeerderheld cn de actie der Sociaal-democraten niets om het lijf, was wat neergelegd is in de ver klaring van Erzbcrger, niet een uiting tevens van wat er leeft in de harten van een groot deel van het Duitsche volk, de All-Duit- schera zouden 't niet noodig vinden met zooveel misbaar tegen hen, die zij de vijan den van Duitschland noemen, op te treden. De opgezweepte actie van reactionnalre zijde tegen wat snakt naar het einde van den oorlog, is de thermometer, waarop men het best de vredesgezindheid van het goed willende deel van het Duitsche volk kan aflezen. Naar mate die actie atijgt, in fel heid wint, wint ook de gedachte aan vrede in Duitschland aan beteekenis. /.ouden an ders de Von Tripltzen en anderen zich zoo druk maken De Vaderlandsche Partij dan, die »al wat echt-Duilich voelt in zich moet vereenigen", heeft te Berlijn haar eerste openbare verga dering gehouden. Eerste spreker was de secretaris-generaal Kapp, die in het licht stelde, dat de Vader landsche Partij een vaderlandsche blok wil vormen en een machtige factor zijn, waarop een sterke regeering kan steunen zij wil de kunstmatig neergedrukte stemming weer doen ontvlammen en bewijzen, dat de Duit sche kracht en het Duitsche zelfbewustzijn zich niet willekeurig aan de heerschappij van Erzberger en Ncheldemann willen on derwerpen. De vergadering nam een motie aan tegen de tyrannle van de tegenwoordige Rijks dagmeerderheid, de slappe houding der re- gecrlng en den «verzie hts*- en hongervrede. Hertog Johan Albrecht zelde, dat de te genwoordige leiders en vertegenwoordigers van bet publiek niet altijd togen bun taak zijn opgewassen. Ais het zoo doorgaat als au toe, zou het Duitsche volk daardoor vruchten van een sterken Duitschon vrede verliezen. De nieuwe partij wli aan sturen op een echt Duitscheu vrede. Laatste spreker waa admiraal Von Tirpltz, die zich heftig richtte tegen Engeland cn verklaarde, dat de onderzeeërs Engeland volstrekt zeker zullen overwinnen. De zege praal wenkt reeds. Een maand eerder of later komt er niet op aan. De vijand weet dit en tracht nu het Duitacbe vulk te ver slappen door oneenlgheld. Sprekonde over België zelde Von Tirpiti Den staat België is wegens zijn verhou ding recht geschied en geen onrecht. DU moot nu eens duidelijk worden gezegd. De oorlog moet asn alle volken het be wijs Isveren. dat Engeland Duitschland niet heeft overwonnen. Dit kan alleen geschie den, als Duitschland tijn machtspositie ba- houdt en die kan slechts gered worden door de juiste oploesing van de Belgische kwestie. België Is nooit neutrual geweest, het was altijd een bruggehoofd van Engeland op hel vaste land. Nu moet Dultschland, niet Engeland de beschermende macht van Bel gië worden*. Op deze verklaring volgde een daverend applaus. En de geheele vergadering vergat de woorden van Von Bethman Hollweg In het laatst van Augustus 1914, dnt België onrecht was geschied, maar dat dit land hersteld zou worden als een onafhankelijk land. Is 't wonder, dat de vorige rijkskanselier niet vermocht samen te werken met een man als Von Tirpltz en diens bondgenooten, die n waanzin den oorlog blijk goven in de drie jaren v nog niets geleerd te hebben I Do Sociaal-democratische partij heoft in een manifest reeds openlijk stelling geno men tegen deze oorlogsdrijvers. In dat manifest wordt er op gewezen, dat bet oorlogsdoel der Alldeutschers slechts kan luiden tot een eindelooze verlenging van den oorlog. Zij hebben alle mogelijke voorspellingen gedaan omtrent een spoedlgo nederlaag der vijanden, doch geen dier voorspellingen is bewaarheid. Verder spreekt hot manifest over den uard van het all-Duitsche 'patriotisme*, om ten slotte te betoogen dat het opvolgen van het all-Duitsche program gelijkstaat aan zelfmoord van de Europcasche bescha ving. Schrijvende over de actie tegen den Rijks dag, merkt de «Vorwiirta* op >Een door de metaalnijverheid gekocht Berlijnsch orgaan der All-Duitachers la op een nieuwen inval gekomen. Nadat het den Rijksdag voor een onwettig lichaam heeft uitgescholden, stelt het In tulen ernst voor oen Dultschen Volksdag te vormen. Tot dit doei moeten de «vaderlandsgezinde* afge vaardigden der minderheid onder protest uit den Rijksdag treden en den 'Volkidag* constitueeren. Deze moet dan worden aan- Sevuld door andere vertrouwensmannen van Ie kiesdistricten, die beden door de meer derheid zijn vertegenwoordigd*. Zoo Iets dus van een Russlschcn Arbclders- on Soldat onraad, doch dan in reactionnalren zin. 't Ia prachtig. Verwacht wordt, dat in de Kijkedagzittlng van heden, de meerderheid zal trachten van dj regeering een uitspraak ta krijgen om trent haar eigenlijks bedoelingen.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1