C0UR1IT. Donderdag 4 October 1917. No. 8936 67e Jaargang. Uitgave van do ftruklrnry „lie Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CloetT". HOOFD-REDACTEURVerschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden J 1. franco per post/1.15. Ad verten tifin 1—6 regels (o cent; elke regel meer to cent. Bijregel- J. Corn. RUG A ART. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofticieele- en onteigenings- advertentiSn per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels /t.25 Bewijsnummers naar bulten AMERSFOORT. worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus 0. Telefoon 19. GEWISSELDE STUKKEN. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad Salaris-regeling personeel Hooger en Middelbaar Onder w ij s. In het voor U ter lezing gelegd schrijven d.d. 16 Februari 1917, No. 2017 Afd. O worden door den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken eenige opmerkingen gemaakt, aangaande de Verorde ning, houdende regeling van de jaarwedden van den Rector, den conrector en de leeraren van het Gymna sium, vastgesteld in Uwe vergadering van 28 Novem ber 1916. Dientengevolge werd in overleg met het College van Curatoren van het Gymnasium een nieuwe ver ordening ontworpen, waarbij aan de bedenkingen van den Minister wordt tegemoet gekomen. Een minimum-jaarwedde van f 3600 voor den rec tor wordt mede in verband met de jaarwed Je-rege- ling voor den conrector, uoodzakelijk geoordeeld. De regeling bedoeld in artikel 1 sub 3 en 4 van liet ontwerp komt ons wenschelijker voor, dan hetgeen in de verordening d.d. 28 November 1916 ter zake is bepaald. In artikel 8 van het ontwerp is rekening gehouden met den wensch van de leeraren aangaande het geven van privaatlessen, waaromtrent door hen den 30 April 1917 een adres aan Uwe vergadering is gericht. De Minister schrijft in zijne voornoemde missive o.m.: Eindelijk meen ik er bij Uw College op te moeten •aandringen, dat art. 3 der regeling worde geschrapt. •Ter voorkoming van moeilijkheden acht ik het, nu •de Hoogere Burgerschool door het Rijk zal worden •overgenomen, ongewenscht een band te leggen tus- •schen de gemeentelijke salarisregeling voor de gym- nasia leeraren en de Rijkssalarisregeling voor de •leeraren der Hoogere Burgerschool». In het nieuwe ontwerp is ook aan deze bedenking tegemoet gekomen. Nu de overneming van de Hoogere Burgerschool door het Rijk op 1 September j.l. een feit is gewor den, komt het geraden voor deze nieuwe regeling met genoemden datum te doen ingaan. Teneinde evenwel niet te niet te doen de verwach tingen welke ten aanzien van een betere jaarwedden- regeling bij de leeraren van het Gymnasium gewekt zijn geworden door aanneming van de verordening van 28 Nov. 1916, komt het ons tevens raadzaam voor dat besluit te handhaven. Wordt de thans voorgestelde regeling goedgekeurd, dan vervalt vanzelf de voor gaande regeling en wel met ingang van den dag, waarop de H. B. S. aan het Rijk werd overgedragen. Personeel Gymnasium. In Uwe vergadering van 17 Juli 1917 werd de heer F. C. Unger benoemd tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium voor het tijdvak van 1 September 1917 tot 1 September 1918. Daar het met den nieuwen cursus noodzakelijk is gebleken den heer Unger 24 lesuren op te dragen, komt het ons, in verband met -het bepaalde in artikel 3 der jaarweddenregeling d.d. 27 Juni 1903 noodza kelijk voor hem als tijdelijk gewoon leeraar aan te stellen. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen in Uw besluit d.d. 17 Juli 19x7 te schrappen het woord „bui tengewoon". Handwerkonderwijs school B. Het onderwijs in de nuttige handwerken wordt aan de openbare lagere school B gegeven in de hoogste vier klassen en voor elke klasse gedurende twee uren per week. Tot nog toe waren voor dat onderwijs twee klassen gecombineerd en werd het door één leerkracht gegeven. Tot deze combinatie van klassen moest bij de open stelling der school voor meisjes in September 1913 voorloopig worden overgegaan, gmdat het aantal meis jes toen nog gering was en fh het geheel voor de hoogste vier klassen slechts 12 bedroeg. Thans be draagt dat aantal voor de vier handwerkklassen res pectievelijk 9, 6, 12 en 12 en zijn als gevolg van de combinatie niet meer die resultaten van het onderwijs te verkrijgen, die men mag eischen. Opheffing der combinatie van de hoogste twee klassen door uitbreiding van het aantal onderwijzeres sen in de nuttige handwerken met één, opdat elk van deze beide klassen afzonderlijk onderwijs kan ontvan gen, komt ons dus noodzakelijk voor, weshalve wij de eer hebben U voor te stellen daartoe te besluiten. Rantsoeneering van gas en electriciteit. Bij Uw besluit van 4 September 1.1. (Gedr. Verz. No. 172) werd een regeling vastgesteld omtrent de prijzen van gas en de hoeveelheden die mogen wor den verbruikt. In verband met de ter inzage overgelegde circu laire van het Rijkskolenbureau d.d. 1 September 1917, kan de toen vastgestelde regeling behoudens onvoorziene omstandigheden ook voor de komende maanden behouden blijven. Voor gebruikers van electriciteit, dient echter nog een nadere regeling te worden getroffen, omdat ook het gebruik van electriciteit voor licht gerantsoeneerd wordt. Verder kan de aftrek van 5 M*. gas voor gebruikers van electriciteit èn gas niet voor alle wintermaanden blijven gelden en moet het electriciteitsverbruik voor koken worden geregeld in verbind met het aantal personen. Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een ontwerp-besluit tot regeling van pen en ander, waarbij rekening is gehouden met de circulaire van het Rijks kolenbureau en verzoeken U dit besluit vast te stellen. Behalve het reeds in ons nummer van Zaterdag aan de Distributie-bode ontleende, houdt het ontwerp-besluit nog de volgende regeling in Bij koken op gis vervalt het kookrantsoen electri citeit en ontvangt de verbruiker het vastgestelde rant soen gas, echter na aftrek van een bepaald aantal M-1.; deze verbruikers mogen in hun huis uitsluitend elec- trisch licht branden. Het rantsoeu voor gas wordt in verband hiermede bepaald als volgt: In October, November, Februari en Maart. Aantal personen Gasprijs 10 Gasprijs 15 Gasprijs 25 op een dienst leiding of wo nend In één cent per M". cent per M'. cent per M>. van van perceel. x en 2 0-16 M». 16 *8 M®. 28-33 M®. 3 4 0-19 19-31 3'5® 5 tot en met 8 022 22—34 34—59 9 en meer 0-23 *5-37 3762 In December en Januari. 1 en 2 010 M®. 10 22 M'. 22—47 M®. 3 4 0-13 '3—«5 25—50 5 tot en met 8 0—16 16—28 2U-53 9 en meer 0-19 19-31 31-36 Voor de overschrijding der grenzen geldt hetzellde als voor de alléén gasverbruikers. Overschrijding van de tweede grens is voorts veroorloofd bij ernstige ziekte of andere huiselijke omstandigheden, welke dit noodzakelijk maken. De tweede grens mag door ge combineerde gezinnen en bediijven echter alléén wor den overschreden, indien dit be drijf» gas dient voor andere doeleinden dan voor ver lichting. III. Te bepalen dat in de regeling voor de leve ring van electriciteit voor licht en kracht volgens liet dubbel tarief van de bezette tijden dezelfde regeling geldt als boven omschreven onder I A voor de licht- verbruikers en in de vrije tijden evenals thans een prijs van 7 '/a ct. per K.W.U.; dat de rantsoeneering der electriciteit voor kracht, volgens welke niemand meer mag gebruiken zonder speciale vergunning van de Rijkskolendistributie dan 75 pCt. va., het overeenkomstig gebruik In de maand November van het jaar 1916 blijft gehandhaafd dal de prijs van electriciteit voor andere doeleinden dan licht en kracht blijft bepaald op 23 cents per K.W.U. Verharding van den Ouden Utrecht- schen weg van de Emmalaan tot de Daam Fockemalaan. In Uwe vergadering van 4 September II. werd ons College, in verband met de voorgenomen verharding van den Ouden Utrechtschen weg van af de Emma laan tot aan de Daam Fockemalaan, gemachtigd, reeds met het grondwerk een aanvang te doen nemen. Thans is het ons mogelijk U een definitief voorstel ter zake voor te leggen. In verband met het vergezicht op de »Stompert« en met het oog op de aansluitende wegen ter plaatse, wordt het raadzaam geacht, dat èen enkele rijweg wordt aangelegd en van zoodanige breedte, dat de be planting geen belemmering geeft voor dat gezicht. De aan te leggen weg zal dus tot de hoofdwegen be- hooren, zoodat het wenschelijk is, de totale breedte vast te stellen op 20 M. met üe volgende indeeling: 2 voetpaden van 3 M. breed, 2 boombermen ook van 3 M. breed, zoodanig beplant, dat de boomen geplaatst worden 75 c.M. uit de voetpaden en een rijweg ter breedte van 8 M. Behalve een oppervlakte van plm. 9812 M2.. thans in beheer bij het Grondbedrijf, zal ook nog een opper vlakte van tg A. 45 c.A. particulier eigendom, n.l. van »Onze Lieve Vrouwesticbting* in het plan be grepen zijn. (Zie op de teekening het gearceerde gedeelte tusschen de dwarsprofielen 1 en 2). Genoemde Stichting is, na eenige onderhandeling, genegen bedoelden grond voor de som van f 1750.50 aan de Gemeente af te staan, welk bedrag ons niet te hoog voorkomt. De Oude Utrechtsche weg staat kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie C Nos 980 en 2179. Van het eerste gedeelte is de Gemeente eigenares, doch het tweede is eigendom van den Staat en staat ten name van het Departement van Oorlog, zoo dat met dat Departement getracht moet worden over een te komen, dat het onderhoud en het beheer over dit gedeelte (Sectie C. No. 2179) aan de Gemeente wordt overgedragen. De kosten van de hier bedoelde werkzaamheden worden door ons geraamd op f41000 liet is dc bedoeling, dat het werk in eigen beheer wordt uitgevoerd. Kan Uwe Vergadering zich met bovenstaande ver- cenigen, dan hebben wij de eer haar voor te stellen ie. machtiging te vcrleenen tot uitvoering van bovengenoemde werken en daarvoor een crediet te verleenen van f41.000.- onder bepaling, dat het werk in eigen beheer door do Gemeente zal worden uitge voerd, je. te nemen het In ontwerp hierbij gevoegd be sluit tot aankoop van het perceel grond, groot 19 A. 45 c. A., kadastraal bekend Gemeente Amersfoort. Sectie C Nos. 96, 314. 315, 625 en 1384, van »Onze Lieve Vrouwestichtingi alhier, 3e. ons te machtigen a-n het Departement van Oorlog te verzoeken om het onderhoud en behoor over het gedeelte van den Ouden Utrechtschen weg kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie C No. 2179, nader aangeduid op bijbehoorende teekening. wegens de voorgenomen verharding van dien weg. aan de Gemeente over te dragen. Verkoop terrein a/d Anna Paulownalaan. De Raad der Gemeente Amersfoort; Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wet houders BESLUIT aan M. Klijnstra, architect, te Amersfoort, na kadastrale opmeting te verkoopen een terrein, gelegen aan dc Noordzijde van do Anna Paulownalaan, ter vergrooting van de perceelen Anna Pauwlownalaan nrs. 9 en it, na der aangeduid op de bij dit besluit hehooronde teeke- ning, groot ongeveer 1075 M'2 of zooveel meer of minder als bij kadastrale uitmeting zal blijken, voor den prijs van twee gulden vijftig cent (f 2,50) per M-, onder de navolgende voorwaarden en bepalingen 1. onder beding van de op heden op dien grond krachtens servituut rustende lasten; 2. de verkochte grond moet binnen drie maanden, nadat dc noodige goedkeuring op het besluit is ver kregen, door den kooper worden aanvaard 3. de aanvaarding geschiedt bij het passeeren der akte, waarbij ook de kooppenningen worden betaald 4. de kosten van overdracht on kadastrale opmc- ting komen voor rekening van den kooper; de notaris rnet het opmaken der akte belast, wordt door Hurgc- Wethouders aangewezen. Aankoop of overneming van grond. Met het oog op een voordeelige exploitatie der in het Soesterkwartier gelegen gemeente-terreinen zal het eerlang noodig zijn, dat aldaar enkele bestaande wegen worden verlengd of verbeterd en nieuwe wegen worden aangelegd. Teneinde hiertoe te kunnen geraken, is overneming of aankoop van de hierna aangeduide perceelen, noodzakelijk. Waar de daarvoor gestelde voorwaarden wel aan- neemlijk zijn, heblnn wij de eer U voor te stellen, tot overneming of aankoop der bedoelde gronden over te gaan. Voorgesteld wordt do gratis overname van H.H. Regenten van het St. Pieters- en Bloklnndsgasthuis te Amersfoort van oen gedeelte van het perceel Sectie D no. 2989, groot plm. 135 M8do overname onder nadere voorwaarden, van de Bouwcommissie der Ned. llerv. Gemeente, van het perceel Sectie D no. 3101, groot plm. 41 M-.van de H. IJ, S, M. in beheer en onderhoud, van een gedeelte van het perceel Sectie D 954- groot plm. 535 M2 en aankoop van den heer C. Boemlermakcr te Amsterdam, van een gedeelte van het perreel Sectie D no. 2464, groot plm. 10 M2. tegen f x per M2. Badhuis Volkshuisvesting II. In Uwe vergadering van 28 November 1916 werd het aan de stichting «Volkshuisvesting II». Ingevolge de Woningwet toegekende voorschot uit de gemeen tekas verhoogd met f 13.000, zulks ten behoeve van het bouwen van een badhuis met bovenwoning en een lokaal voor den toezichthoudenden beambte en aan die stichting cene jaariijksche bijdrage van ten hoogste f685 in de kosten van exploitatie van dat badhuis toegekend, mits uit 's Rijks kas ter zake aan de gemeente eene bijd 'age van de belft van hot uit te keeren bedrag zou worden gegeven. In verband hiermede werd ons coll -ge gemachtigd voor dat doel aan te vragen en te asnvaarden uit 's Rijks kas een voorschot van ten hoogste f 13.000, benevens een bijdra ge, als hierboven bedoeld. Bij Koninklijk besluit van 2 Juli j.l., no. 10, werd het gevraagde voorschot uit 's Rijks kas aan doz gemeente toegekend, noch het verzoek, wat d« bijdrage in de exploitatie aangaat, van de hand gewezen. Hoewel wij hot betreuren, dat hot Rijk niet geno gen is de bedoelde bijdrage te vcrleenen, meenen wij niettemin, met het oog op het groote belang voor deze gemeente van de stichting van een badhuisje te moeten voorstellen den voortgang van den onder- werpclljken bouw te bevorderen, door het eventueel tekort op de exploitatie geheel voor rekening van de gemeente te nemen. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen uw bealuit d.d. 28 November 1916, no. 393. in dien zin te wijzigen. Ziekenverpleging. Contract met het St. Elizabeth's Gast- of Ziekenhuis. Bij uw besluit van 27 Maart 1906 werden wij ge machtigd tot het aangaan van een contract met het Bestuur van het Sint-Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis omtrent opname van de stadspntl«nten in het zieken huis. Het Bestuur van het ziekenhuis verbond zich o.a. hierbij de stadspatiCnten in het ziekenhui» op te nemen voor rekening der Gemeente, tegen eene vergoeding van f 1.23 per dag en per patTént (genees- en ver bandmiddelen niet inbegrepen) of f 1.50 per dag en per patient (genees- en verbandmiddelen inbegrepen), zoomede 10 bedden voor dc gemeente ter beschikking te stellen. Den zg Juli 1907 werd ons door voormeld Bestuur bericht dat was besloten het tarief voor kinderen beneden 7 jaar in plaats van f 1.50, te «tellen op f 1.— per patiünt per dag. Thans wordt door hot Bestuur gevraagd deze tarie ven te rekenen met Ingang van 1 September 1917 tijdelijk te willen verhoogen per patient en per dag met f 0.35 voor kinderen beneden 7 jaar en met f 0.50 voor de overige verpleegden, zulks in verband met de hoogere verplcegkostcn alk gevolg van de tijdsomstan digheden. )ns komt dit verzoek alleszins billijk voor. waarom wij U voorstellen tc besluiten het bnstaando contract aan te vullen als volgt De Gemeente Amersfoort verplicht zin» «*-. rekenen vanaf x September 1917, In afwijking van het bepaaVle onder II van het contract van 30 April igoft, tijde lijk en zoolang de buitengewone tijdsom standigheden voortduren te betalen voor eiken opgenomen pallént in het Slnt-Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis, voor rekening der Gemeente, f z. per dag on per patient en f 1.33 voor ieder kind beneden zeven jaar (genees- en verbandmiddelen inbegrepen). Behandeling van atadipatiftnten in de polikliniek. In het hierbij overgelegd schrijven d.d. 14 Augustus j.l. van het bestuur der arisen-speclalisten-vereeniging alhier, wordt aan ons college verzocht te bevorderen dat voor de hehandolliig van stadapallenten, uitsluitend op advies der stadsgeneesbeeren, in dc door hen op gerichte polikliniek, een bedrag van f 1.— per maand en per patient wordt betaald. Ken gelijk bedrag ontvangt krachtens Uw besluit van 4 Juni 1912 No. 2 x 91de oogarts Wagtho voor de behandeling van armlastige ooglijders. In verband daarmede hebben wij de eer U voor te stellen ook aan genoemde vereenlglng de gevraagde vergoeding tot wederopzeggena uit te keeren en de nadere regeling hiervan voorloopig aan ona over te laten. Verordening tot heffing van een recht voor diensten door de gemeente lijke brandweer bewezen. Ingevolge de verordening betreffende openbare ver makelijkheden zijn, met het oog op de veiligheid voor het publiek, voor eenige Inrichtingen voorschriften vaatgesteld ton aanzien van de Inrichting, het gebruik enz. dier gebouwen. De behoefte wordt gevoeld aan geregeld toelicht op de naleving der gestelde voorwaarden. Daarom achten wij het zeer gewenarh', dat de heer Relnboud, chef der brandwacht, wordt aangesteld om toezicht tc houden op het nakomen der veiligheids maatregelen voorgeschreven bij het geven van open bare voorstellingen en In verband hiermede zijn sala ris v.ist te stellen op f 250. Wij vinden bet billijk, dat tot dokkli.g der daarvoor te maken kosten, van belanghebbenden een matig recht wordt gevorderd, waarom wij de oer hebben U hierbij ter vaststelling aan te bieden ontworpr vcrordonlngen tot heffing en invordering »an eon recht voor diensten door dc gemeentelijko biandweer bewezen on een ontwerp van een besluit tot aanvul ling van het Reglement voor de Brandweer d.d. 29 Juli 1913. Art. 1 van de ontwerp-verordening tot hcffiog van bovengemeld recht luidt als volgt De eigenaar, huurder of exploitant van een gebouw of Inrichting, waarin tijdens het houden eener open bare uitvoering, samenkomst of feestelijkheid, de in de tweede zinsnede van art. 15 van het reglemer t voor de brandweer, vastgesteld den 29 Juli 1913. ttedoelde diensten worden verricht, is daarvoor een r«cht ver-

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1