BINNENLAND schuldigd van fi.— voor iederen brandwacht voor zoover en telkens wanneer de aanwezigheid van dien wacht vier of rqinder dan vier achtereenvolgende uren vallende vóór middernacht, vereischt is. Indien de bewaking langer dan vier achtereenvol gende uren wordt vereischt. is bovendien voor iederen brandwacht verschuldigd voor elk opvolgend aange vangen uur tot middernacht fo.25, na middernacht f 0.50. M a a t r e e 1 e n 1 brandgevaar. De Commissaris der Koningin in deze provincie vestigt in zijne voor U ter visie gelegde circulaire d.d. 25 October 1916 namens den Minister van Staat, Mi nister van Binnenlandsche Zaken, de aandacht op het nut van de vaststelling van bepalingen tot bestrijding van brandgevaar bij werkzaamheden aan gebouwen. De circulaire is vergezeld van een tweetal ontwerp verordeningen, welke als model zouden kunnen dienen. Met eene ontwerp strekt zich uit over alle gebouwen, het andere bepaalt zich uitsluitend tot die gebouwen, welke oudheidkundige waarde bezitten en hunne on middellijke belendingen en tot gebouwen, welke, hoe wel zij zelf geen monumenten zijn, toch wegens de daarin aanwezige voorwerpen en bescheiden eene bij zondere bescherming verdienen in het bijzonder raad huizen, hypotheekkantoren, archieven en musea. Met den Commandant van de Brandweer zijn wij van oordeel, dat het niet noodig is voorschriften als in het eerstgenoemde ontwerp bedoeld voor alle gebouwen in het leven te roepen, daar de bestaande bepaling van art. 7 der «Verordening houdende bepa lingen ter voorkoming van brandt in het algemeen voldoende waakt tegen brandgevaar als gevolg van het toepassen van het gebruik van vuur voor soldeer en overeenkomstige werkzaamheden, Met betrekking tot gebouwen van oudheidkundig belang en dergelijke, alsmede voor de onmiddellijke belendingen daarvan komt ons de vaststelling van eene afzonderlijke verordening overeenkomstig het laatst genoemde ontwerp zeer wenschelijk voor. Derhalve hebben wij de eer U voor te stellen 'aartoe te besluiten. Art. 2 van laatstbedoelde verordening luidt in ont werp aldus Art. 2. liet is verboden ten behoeve van werkzaamheden aan gebouwen a. een open of gesloten vuur aanwezig te hebben elders dan in de open lucht op den begancn grond buiten het gebouw; b. met lampen, gevuld met spiritus, benzine of andere vluchtige oliën, of met eenige open vlam, op toiens, daken, platten, goten of zalingen soldeerwerk te verrichten, de verflaag af te branden,of dergelijke lampen aldaar aanwezig te hebben; c. de voor de werkzaamheden vereischte vuurpotten of smeltinrichtingen anders dan op den beganen grond buiten het gebouw te gebruiken en anders dan in het bijzijn van een deskundig vakman. De soldeerbouten moeten op den began_eii__gKiad - buiten het gebouw verwarmd^ en- in-dUfiSile asbest- naar boven gebracht of gohrtcSo^WKSTDe gesmolten asphalt of andere bcc-[vloeibaar gemaakte dakbekleedingsstoffen moeten in gesloten ijzeren potten buiten het gebouw naar boven gebracht worden. En art. 3 Indien de in artikel 2 omschreven werkwijze niet uitvoerbaar is wegens de hoogte of den toestand van de gebouwen, zijn Burgemeester en Wethouders be voegd ontheffing te verleenen van het verbod om den vuurpot boven te gebruiken, mits met inachtneming der door hen voor te schrijven veiligheidsmaatregelen en op voorwaarde dat a. de werkzaamheden geschieden onder voortdurend toezicht van den opzichter van het gebouw, of, bij gebreke van dezen, van een daartoe aangewezen bouw kundige; b. geen soldeer-werkzaamheden geschieden bij harden wind c. nabij de plaa's, waar de bouten verwarmd wor den, twee met water gevulde emmers, elk van minstens 10 i.iter inhoud, en tijdens de uitvoering van mastik- werk steeds een hoeveelheid van tenminste 50 Liter zand en een zandschop aanwezig zijn d. de vuurpot geplaatst worde in een van onderen goed gesloten metalen bak. B ij dra ge aan de N'ederlandsche Brandweervereeniging, Het bestuur der Nederlandsche Brandweervereeni ging verzoekt ons in zijn hierbij overgelegd adres, deze Gemeente als begunstigster tot die vereeniging te doen toetreden, alsmede om het hoofd der Brandweer in de gelegenheid te stellen als gewoon lid toe te treden. Waar het streven dier vereeniging nader omschreven in de mede hierbij overgelegde toelichting, onze volle sympathie heeft, hebben wij de eer U, onder mede- deeling, dat de Commandant der Brandweer reeds sinds Augustus 1916 als gewoon lid is toegetreden, voor te t.ellen aan genoemde vereeniging tot wederopzeggens een jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 10.—. Centrale Keuken. Ons College is er in geslaagd van den beer Johan nes Bunnik, bouwondernemer, albier, een gedeelte van het fabrieksgebouw, staande aan den Soeaterweg, ka dastraal bekend, gemeente Amersfoort, Sectie D VT' ÉT tl"' ee" gedeelte van den daarbij behooren- **(len grohd^jkn en ander zooals op bijbehoorende tee- kening nadc* is aangegeven, in huur te verkrijgen voor de sonwan f 10c.per maand, met het doel, daarin en daarop de in voorbereiding zijnde Openbare Keuken te vestigen. Aangezien dc bedongen huurprijs ons niet te Hoog voorkomt, hebben wij de de eer U te verzoeken, ons machtiging tc verleenen tot het aangaan van deze huuïovertenltomst en voor de inrichting der bedoelde Keuken een crediet te verleenen van f 5000.— Distributie kaarsen. Naar aanleiding van hetgeen de heer Nieuwendijk in uwe vergadering van 28 Augustus 1.1. heeft opgemerkt over kaarsen, hebben wij de eer U mede te deelen, dat volgens circulaire d.d 9 Juli 1917 van de Toewijzingscommissie inderdaad ruimere distributie van kaarsen en schemerlichten kon plaats hebben en niet alleen voor licht- looze gezinnen |behoeft te worden gedistri bueerd. Wij hadden gemeend gelet op den be perkten voorraad die aanwezig was met een ruimere distributie te moeten wach ten tot de avonden 1 uur langer werden n.l. '5 September 1.1.; toen echter op dien da tum de hoeveelheid niet voldoende was heb ben wij van ons voornemen afgezien. Het kwam ons voor dat het niet in het algemeen belang kon zijn dat met een rui mere distributie werd aangevangen. Was dit geschied dan zou op 15 September geen kaars meer beschikbaar zijn geweest. Wat betreft het feit dat winkeliers en grossiers in Augustus met incourante mo dellen en restanten bleven zitten meenen wij te mogen opmerken dat dit geen be zwaar is, de kaarsen bederven niet en zoo dra de behoefte grooter wordt zullen ook voor die kaarsen wel afnemers zijn te vinden, Zoodra de October-zending in ons bezit is zullen waarschijnlijk de mildere bepalin gen voor de distributie van kaarsen kunnen worden toegepast. Aankoop eigendommen. De onderhandelingen met het Rijk ge voerd over de [aanwijzing van een terrein, waarop de nieuwe H. B. S. zal kunnen wor den gevestigd, zijn in zoo verre afgeloopen, dat de plaats waar de school zal komen is vastgesteld. Het is echter de bedoeling, dat bij de school ook een terrein aanwezig zal zijn voor de lichamelijke opvoeding. Over de indeeling bestaat thans geheele overeenstemming, alleen over den prijs van overdracht worden nog verdere onderhan delingen gevoerd. De gemeente heeft niet de beschikking over al den benoodigden grond, maar wij zijn er in geslaagd, daarop de band te leggen. Wij vertrouwen dat omtrent de overeen komst met het Rijk volledige overeenstem ming zal worden verkregen. Maar ook wanneer dit onverhoopt niet het gr,al mocht zijn, zal het aanbeveling verdienen het beoogde doel vast te houden en daar voor den te reserveeren. Dsr.rom |kunnen wij vrijheid vinden U nu reeds voor |te stellen tot aankoop van den grond te besluiten waarvoor de noodige concept-besluiten hierbij worden aangeboden. Voorgesteld wordt te besluiten tot aan koop van de erven Zandijk te Amsterdam, van een perceel grond, groot 5830 M'-„ ka dastraal bekend Sectie C 110. 2167, voorde som van f 9911. en van J. Hendriks c.s. en A. van Bemmel-Hendriks, van 2 huizen, kadastraal bekend Sectie C nrs. 2103 en 2104, groot resp. 68 en 62 M-. en een perceel bouwland, kadastraal bekend Sectie C no. 2105, groot 4800 M'-., voor de som van f 11000, en v'in dr. G. J. C. F. Cranen te Scheveningen, van een perceel grond, groot 1118 M-„ kad. bekend Sectie C no. 2071, voor f 3633.50. K KNNISGKVINUEN. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op VRIJDAG den 5 October aanstaande, des middags ten ZEVEN ure. Amersfoort, 3 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft vastgesteld de navolgende maximum prijzen voor Groolbandelprijs Zweedsche Lucifers f 17450 Hollandsche 162.— per kist inh. 10000 doosjes; T usschenhandelprijs Zweedsche Lucifers fo.19 Hollandsche -0.174 per pak inh. 10 doosjes; Kleinhandelprijs Zweedsche Luclfeis fo.22 Hollandsche 0.20 per pak, of 2 c- Per doosje inh. 55 stuks. De groothandelprijzen zijn te verstaan loco Amsterdam, Rotterdam af fabriek en de tusschenhandelprijzen af pakhuis grossier, Amersfoort, 3 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, heeft goedgevonden met handhaving zijner beschikking van 2 Juli x917, No. 42226, afdeeling Handel, 1. vast te stellen a. de navolgende maximum tusschen handelprijzen voor: aardappelmeel (onverpakt)f 34. (paknieel) -40.50 dextrine- 46. sago- 42.50 per 100 K.G. b. de navolgende maximum-kleinhandel- prijzen voor aardappelmeel (onverpakt) fo.19 dextrine-0.256 per 1/2 K.G. 2. te bepalen, dat de sun a genoemde maximum-tusschenhandelprijzen zijn te ver staan franco station van bestemming, spoor, of laatste veer. Amersfoort, 1 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag 10 October a.s. des namiddags ten drie ure in het voormalig Werkhuis aan den Westsingel albier, gele genheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebewijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort 1 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris. K. KAAN JZN., loco-secr. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend dat tot nader order het vervoer en de aflevering van gewone (blanke) Eigenheimers of Borgers en Industries is toegestaan alleen voor zoover het betreft de aflevering aan handelaren en militaire depots. In het vervoer en de aflevering aan con sumenten komt dus geen wijziging en mag alzoo niet meer dan 10 K.G. worden afge leverd; waardoor de gelegenheid tot vvinter- opslag is buitengesloten. Alle andere verbodsbepalingen blijven ongewijzigd. Amersfoort, 1 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Nog steeds blijft de aandacht van de geheele wereld gevestigd op de ontwikke ling van de toestanden in Rusland in de naaste toekomst, omdat daarvan zoo bui tengewoon veel kan afhangen ten opzichte van den verderen duur van den oorlog. De Tagl. Rundschau verneemt uit Stock holm, dat, te oordeelen naar wat de Rus sische pers schrijft, thans in Rusland de vredesvraag op den voorgrond staat. Belangrijke ook naar Petrograd door gedrongen geruchten over bemoeiingen van Engeland, ten einde nog voor het begin van den winter een gunstigen vrede te ver krijgen, hebben in politieke kringen te Petrograd een enorm opzien gewekt en sterke onrust teweeggebracht, die door steeds grooter wordende vrees over afval van Roemenie bestendig gevoed wordt. Volgens, de Nowoje Schisn en de Djelo Narodna zal daarom op de democratische conferentie het vredesvraagstuk op den voorgrond der be sprekingen staan bij de partijen der linker zijde; en vooral bij hen, die zich om Tscher- now groepeeren, is men van plan Kerensky ten val te brengen, waartoe de democrati sche conferentie gebruikt zal worden. In deze kringen koestert men de vaste hoop, dat de meerderheid der conferentie afwij zend zal staan tegenover de politiek van Kerensky. Aangezien mer. rekening houdt met de zekerheid, dat het Tsjernow en zij nen aanhangers gelukken zal, de macht tot zich te trekken, is door hem reeds het con cept eener nota uitgewerkt, die aan alle verbondenen en aan de Midden-Europeesche mogendheden zal worden gezonden en die een onmiddellijk sluiten van den vrede als voorstel inhoudt*. Men dient bij dit bericht in het oog te houden, dat 't afkomstig is van een Duitsch orgaan, van welke zijde men uit den aard niets nalaat om stemming te maken tegen Kerensky en de wanorde te vergrooten. Nu mogen de vredesplannen van Tsjer now nog niet zoo vergevorderd zijn, als de TSgl. Rundschau aangeeft, een feit is, dat de uiterste linksche partijen in Rusland daarheen streven, 't Is thans in Rusland een chaos als nimmer te voren. Kerensky doet alle pogingen om de orde te herstel len, maar mist den steun van leger en vloot, van welke laatste de bemanningen in Kroon stad t reeds de macht in handen genomen hebben en Kerensky een minder vriende lijke ontvangst toegezegd, wanneer hij wel licht persoonlijk wilde ingrijpen. De Russische dictator verliest gestadig aan invloed, het aantal zijner aanhangers neemt geregeld af. De Times-correspondent te Petrograd is van oordeel, dat Kerensky nieis anders rest dan heen te g^an, omdat hem van geen enkele zijde steun verleend wordt. Of ei na Kerensky een man zal opstaan, sterk genoeg om diens erfenis te aanvaarden? En dan met meer succes? Zoo niet, dan is een uit eenvallen van Rusland in meerdere kleine staten niet onmogelijk, zelfs zeer aanneme lijk. De gewoonlijk goed ingelichte Han delsblad-correspondent te Stockholm spreekt reeds van een uiteenvallen van Rusland in minstens 5 of 6 afzonderlijke landen. Een der ochtendbladen bracht van morgen een bericht, van het Petersb. Telegraafagent- schap, waarin deze veronderslelling daad werkelijk wordt bevestigd. Van strijd voeren naar buiten zal dan wel niet veel meer ko men. Wat beteekent een vijand voor Duitsch- land minder en dientengevolge verlenging van den oorlog. Tegenover dit laatste sombere vooruit zicht staat als een weer een sprankje hoop gevende tijding van de Gïornale d'Italia, dat de Paus in eene nota aan de Entente- mogendheden, waarbij hij bun den tekst van de antwoorden der Centrale mogendheden op zijn vredesnota toezendt, te kennen geelt dat deze antwoorden kunnen worden be schouwd als eene aanwijzing, dat Duitsch- land bereid is Belgiö en Noord-Frankrijk te ontruimen. Hij vraagt of hij Duitschland zal verzoeken de voorwaarden waaronder de ontruiming zal worden verricht, te pre ciseeren. De Paus doet hiermede een recht- streeksch aanbod tot bemiddeling. De inlichtingen, die den Paus in staat stellen aan de geallieerden te verzeke ren, dat Duitschland bereid is België en de Fransche provincies te ontrui men. werden aan den II. Stoel verstrekt door de rajjporten van de nuntius. Een dezer rapporten zet nauwkeurig de voorwaarden uiteen, wat betreft Bel gië, niet als absolute voorwaarden, maar als voorwaarden, die te bespreken zijn bij de achtereenvolgende diplomatieke beraad slagingen. De Tribuna geeft wel een tegenspraak op lit bericht, door te verklaren, dat de nota nog niet verzonden is, maar »dat 't niet onmogelijk is, dat de Paus een nieuwe nota aan de Entente zendt, al kan nog niet ge zegd worden wanneer,* doch deze tegen spraak zegt zoo weinig, dat dc mededeelin- gen van de Giornale d'Italia wel als be trouwbaar kunnen worden aangemerkt. Overigens zeggen ook nu de bereidver klaringen van Duitschland inzake P.elgie en den Elzas nog niet veel. 't Is de vraag of de geallieerden bereid zullen zijn te spre ken over voorwaarden, of zij niet vóór alles zullen eischen de dadelijke ontruiming van genoemde landen. Weigert Duitschland daarop in te gaan, dan zijn we voorloopig Van belang is in verband met de Pau selijke actie de verklaring, dezer dagen door den Oostenrijkschen minister van bui- tenlandsche zaken afgelegd omtrent het vredesdoel van O os t e n rij k - H o n gari 8. Sprekende over den po'.itieken toestand, zeide hij »Millioenen strijdenden, zoowel in de loop graven als in het achterland, willen weten waarom zij nog vechten en zij hebben het recht te vernemen, waarom de vrede, die de geheele wereld wenscht, nog niet is ge sloten. Toen ik op mijn post werd geplaatst I maakte ik van de eerste gelegenheid ge- bruik om te verklaren, dat wij geen annexa- I ties willen, maar ook geen annexaties zullen I dulden en dat wij bereid zijn op vredeson derhandelingen in te gaan, zoodra onze I tegenstanders het standpunt van een vrede i door overeenstemming willen innemen. I Hiermede geloof ik de vredesdoeleinden der Oostenrijksch-Hongaarsche morarchie, zij het ook in algemeene trekken, in ieder geval duidelijk te hebben uiteengezet.* Wanneer dit een zijdelingsche bereidver klaring inhoudt vin een afzonderlijken I vrede, dan zou dat voor Duitschland een ge weldigen tegenslag beteekenen. 't Schijnt, dat men in Duitschland te dezen opzichte 1 al iets weet. De Voss. Zeitung noemt ten 1 minste al den toestand in Oostenrijk-Hon- garije »een van volkomen aftakeling*. j Volgens een Wolff-bericht, ontstond in den nacht van 30 September in de vesting Duinkerken, ten gevolge van het werpen van bommen door Duitsche vliogera, een brand, die krachtig voedsel vond in de daar opgestapelde reusachtige voorraden. Na 24 uren constateerden vliegers, dat de brand niet alleen niet gebluscht was, maar zich zelfs had uitgebreid. Acht-en-veerti g uren later namen zij waar, dat het vuur zich had verspreid over een geheele wijk en hedennacht berichtten zij, dat geheel Duinkerken een prooi der vlammen is ge worden. Daarmede is de hoofdstapelplaats van het Belgisch-Engelsche leger, een dor grootste transito-havens voor het verkeer tussch n Engeland en Frankrijk, vernietigd. Naar het Handelsblad met zekerheid kan mededeelen. berust het bericht, dat de minister zou zijn overgegaan tot rantsoenee ring van aardappelen, omdat hij een ge deelte van den oogst wil doen vermalen tot broodmeel, op onvolledige inlichtingen. De rantsoeneering heeft uitsluitend ten doel om te voorkomen dat, tegenover groote inslagen eenerzijde, gebrek aan den anderen kant ontstaat en om bederf door onoordwl- kundig bezwaren van voorraden dor p:Jii- culieren te vermijden Intusschen is het wel de bedoeling (iet meel voor de broodbakkerij, evenals dat verleden jaar is geschied, te vermengen met aardappelmeel. Naar aanleiding echter van de vele klachten, verleden jaar over het brood tot uiting gekomen, streeft men er naar een betere soort van aardappelmeel tc winnen ter vermenging van broodmes J Men wil het zoogenaamde supra-meel uit het aardappelmeel verwijderen om het aard- J appelgries over te houden. Proeven, welke j daartoe gedaan worden, zijn evenwel nog J niet zóó ver gevorderd, dat er reeds nadere- mededeelingen over gedaan kunnen worden. Naar wij vernemen, schrijft de N.R.Ct., nemen de onderhandelingen welke met Duitschland over de leverantie van kolen gevoerd worden, zoodanigen loop, dat daar c door in geenen deele de positie van eenigen Nederlandsehen minister geschokt of recente uitlatingen van eenigen bewindsman gelo genstraft worden. Blijkt hieruit, welke geringe waarde aan zekere persgeruchten dient te worden 2C" schonken, tevens kan worden verzekerd, dat naar menschelijke berekening de voor bereiding der suppletoire bagrouting ter voorziening in de behoefte aan levensm' delen en artikelen voor dagelijksch gebruik, volstrekt niet tot een conflict In den minis- terraad zal leiden. Weliswaar heeft de J minister van Financien vooropgesteld, dat op zijn minst het overgrootc deel dezer crisis-uitgaven door belastingen behoort te worden gedekt, doch dienaangaande bestaat in het Kabinet niet het minste meenings- verschil. Er is weer nieuwe thee-aanvoer op lil.' liet te Batavia liggend stoomschip «Lombok*1 heeft verlof gekregen om tien-duizend kis- ten thee naar Nederland te brengen er wellicht zal aan het stoomschij) >Djemb r« hetzelfde worden toegestaan. De Haagsche correspondent van »11 Volk* deelt mede, dat de Arbeids-inspectie heeft nagegaan, hoeveel arbeiders er in de verschillende bedrijven werken oij honderd ton kolen. Gebleken is dat in het bedrijf dar suikerraffinaderijen bij 100 ton kolen 20 aï|- beiders werken; in de textielindustrie In Twenthe bij eenzelfde hoeveelheid kolen 190 a 200; in de ijzer- en machinefabrieken bij 100 ton kolen ongeveer 300 arbeiders; in dc Schiedatnsche alcoholstokerijen.... 16 arbeiders; in de textielindustrie in Brabant 170 arbeiders enz. De fabrieken, die niet voor volksvoeditp of voor oorlog werken, zullen ieder in <re« eigen branche, op een gelijk percentage w worden gerantsoeneerd, wanneer de normale behoefte van alle ondernemingen bekend is. Uit den aard der zaak is voor de meeste bedrijven het percentage, dat aan hen kan worden geleverd, nog niet vastgesteld. Wel staat reeds vast, dat de metaalnijverheid de beschikking zal krijgen over ten minste 75 pet. van haar normale brandstoffenverbrnik; - het is zéér waarschijnlijk dat voor den f scheepsbouw een zelfde percentage zal wor den vastgesteld. Er zijn zelfs ijzerfabrieken, waaraan 100 pet. van het brandstoffen ver bruik kan worden verstrekt. Verder deelt het blad mede, dat de Uli- '1 nister van Landbouw overweegt voc industrie een arbeidstijd week vast te stellen. Er is in den laatsten tijd een dlge vliegersactie boven Engeland ei BelgiG. Van deze laatste actie heeft dagavond ook Sluis haar deel gehaj avond half tien had een luchtaar Zeebrugge plaats, waaraan ee vliegmachinen deelnamen. Een i

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2