die achtervolgd werd door een kwam in de richting van Sluis, ongeveer kwart voor tienen toen ne zich boven Sluis bevond, waar mmen deed neervallen, frvoningen van E. Versluis aan de traat en J. Hermans, aan de Nieu- t, zijn vernietigd. Er zijn geen -nWfens te betreuren. De nationali- het vliegtuig of vliegtuigen is on- Volgens Het Volk is het nu zeker, In den a.s. winter de reizigerstreinen verwarmd zullen worden. Wel zullen afdeelingen voor het treinpersoneel in de LD en ED-voertuigen, zoowel in perso- - als in goederentreinen met stoom ver- rmd worden, voor zoover deze wagens middellijk achter de locomotief geplaatst n, of daarvan niet door personenrijtuigen —heiden zijn en treinpersoneel in die gens dienst doet. De bestelgoederentreinen len worden verwarmd voor zoover zulks "list noodzakelijk is. Naar de N. R. Ct. meldt, hebben de aren fabrikanten besloten den prijs der aren tot en met 8 cent met i cent per ik te verhoogen. Met ingang van t April 1918 zullen de tractementen der telegrafisten en telefo nisten gelijk worden gesteld, betgeen wil 1 dat het verschil in bezoldiging tus- n.elijke en vrouwelijke ambtena- j de posterijen, telegrafie en telefonie goed is verdwenen. Bij het bestuur van het Centraal Israël. zinnigengesticht te Apeldoorn is een an f 12000 ingekomen, waarvoor 3 H.A. aangekocht, om daar woningen voor opwonende verpleegden te stichten. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben tot lid van de Eerste Kamer geko zen den heer W. H. Vliegen, wethouder van Amsterdam. De gas- ele c i t e i t s- Ulijkens publics s in «Het Gas« van 1 October heeft -«stuur van de Vereeni- ging van Gasfabrikanten in Nederiand, het volgend adres aan den Minister van I-andb. enz, gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen het Bestuur van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, dat adressant zich niet kan vereenigen met de in Uwen naam door de Rijkskolen- distributie vastgestelde regeling, dato 1 September 1917. voor de rantsoeneering van gas- en eleclricileitsgebruik dat adressants bezwaien tweeledig zijn en in de eerste plaats gelden de onjuiste zienswijze, dat het koken op gas zoude moeten worden beperkt, maar in de tweede plaats ook betrekking hebben op de onge lijke behandeling van aangeslotenen aan de gasfabrieken en aan de electrische centrales; J dat adressant, wat bet eerstgenoemde f bezwaar betreft, het standpunt van de Rijks- I kolendlstributie, als zoude in normale tijden het overgroote deel van de gasverbruikers des winters niet op gas, doch op voorhuis- V verwarming dienende kachels koken, in strijd acht met de werkelijkheid dat adressant eene verschuiving van k wyjwandstofgebrek het eenlge mogelijke gevolg ncht van het door hein gewiaakte decreet en voorziet dat enne gerecht vaardigde onte- l vredenlieid onder het publiek zal ontstaan, zoowel ten get olge van het nog schaarscher «Mtrden van de beschikbare hoeveelheid cokes, als ten gevolge van het gedwongen worden tot aankoop van keukenfornuizen of voor koken bruikbare kamerkachels, welke stellig niet in voldoende mate verkrijgbaar IMUan zijn; dat adressant, wat het in de tweede plaats EÓemde bezwaar aangaat, het in de te- woordige omstandigheden niet toelaat- r acht dat, alleenlijk omdat de voor electrische centales benoodigde en bruikbare kolen minder moeilijk verkrijgbaar zijn dan de soort, die voor gasfabricage placht te worden gebruikt, de aan electriciteit gebrui kers opgelegde zuinigheid zoo belangrijk veel minder is dan die, welke van gasver bruikers moet worden geeischl dat adressant eene opvatting, volgens welke de niagerkolen, welke in electrische cen trales voornamelijk worden verstookt, niet door andere industrieën zouden kunnen worden gebn ikt, niet kan deelen,aangezien door rooM verandering zoo niet alle, dan toch vele Irijven wel magerfijnkolen kun nen toepassen voor de stoomproductie dat adressant mitsdien verspilling tenge volge van de zoo belangrijk ruimere rant soeneering van het electriciteitsgebruik in vergelijking tot degasrantsoenen beschouwt als een oorzaak voor het tot stilstand komen méér industrieele bedrijven dan strikt zakelijk ware; t ten slotte adressant de eer heeft, ter dere inlichting. U hiernevens een uit- er memorie over te leggen, welke door uvida, doch zonder gunstig gevolg, is den aan den heer Directeur van het lendistributie. 't Welk doende, enz. Nederland en Amerika, De correspondent van het Handelsblad seint In zake het contrabande-vraagstuk, waar- ovei de Nederlandsche commissie thans in Amerika besprekingen houdt, plaats Wash ington zich op het standpunt, dat Neder land niet mag verwachten dat het geholpen zal worden om Nederlandsch vee te voeden ten einde vet te produceeren voor Duitsch- land. De overeenkomst inet Duitschland is betreurenswaardig hard, maar omdat Neder land zich aan zulk een overeenkomst vast klemt om kolen en andere benoodigdheden van Duitsland te krijgen moet het dan ook maar met zijn eigen hulpbronnen wat le- vensmiddellen betreft zich vergenoegen. De Nederlandsche commissie te Washington zegt, dat men geen kolen kan krijgen van Duitschland en dus zal doodvriezen, tenzij aan de Duitsche voorwaarden wordt tege moet gekomende fabrieken zullen stil staan en duizenden zullen werkloos worden. Het verbod van levensmiddelenuitvoer uit Ameri ka is vooral ernstig, nu van Zuid-Amerika ook nauwelijks nog iets kan worden ver wacht. De Washlngtonsche correspondent van de «New-York Times», die hiervan mededeeling doet, wijst er op dat van Ame- rikaansche zijde wordt opgemerkt, dat Ne derland overvloed van vee heeft voor zijn eigen behoeften en dat de Vereenigde Sta ten liever zouden zien dat het vee geslacht werd en het vleesch naar Duitschland ge zonden dan te helpen bij de voeding van het vee, waardoor vet zou kunnen worden gezonden naar Duitschland. Nederland en de andere neutralen moeten een anderen grondslag nemen voor het handelsverkeer met Duitschland, zal het Amerikaatische uitvoerverbod worden opgeheven, hoe ern- stig de gevolgen ook mogen zijn, Een fraai standpunt voor het land, dat met Engeland gaat stsijden voor de vrijheid» van de kleine naties. En ter wille van die vrijheid laat men ons gemoedereerd dood vriezen en doodhongeren, zonder een hand uit te steken om ons te helpen, Per slot van rekening zijn toch al de regeeringen der grooten met één sop overgoten, Vrij heid voor henzelf, knechting van de kleinen en machtloozeii. Alles in naam van het recht en de vrijheid, 't Is fraai! De 2tste lijst van Bedrijvig Nederland bewijst, dat de animo om nieuwe zaken te stichten en oude uit te breiden, ondanks de steeds moeilijker geworden omstandig heden, nog levendig blijft. Leger en Vloot. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat aan de mobilisatie-vrijwilligers, die zich vooron- bepaalden tijd hebben verbonden, voor zoo ver deze langer dan twee jaren onder de wapenen zijn of zullen zijn, alsnog een premie van f 20 zal worden uitgekeerd voor elk jaar, dat hun verbintenis heeft voortgeduurd of zal hebben voortgeduurd. lioeken enz. Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheïd. In de September-aflevering bespreekt de heer Jhr. M. H. Smissaert het bekende rap port over «de ongevallenwet en de risico- overdracht» en releveert met voldoening, dat de Commissie zich zeer beslist uitspreekt ten gunste van de risico-overdracht aan on derlinge organisaties. Prof. J. G. C. Volmer zet zijn studies over het Taylor-stelsel voort en levert dit maal een critiek op het werk van den Ame rikaan Hoxte over «Scientific management and labor», Over de «electricïteitsvoorziening», welk onderweip in de jongste algemeene verga dering ter sprake kwam, worden nabetrach tingen gehouden door de heeren ir. J. N. Steffelaar en 'r. H. Dc-'jer. Uit een opstelletje over Normalisatie blijkt dat ook in Duitschland voor het normaliseeren propaganda wordt gemaakt. Het merkwaar dige is, dat de wijze waarop de normalisatie in Duitschland wordt ter hand genomen en wel op een tijdstip, ongeveer acht maan den later dan dat, waarop de Maatschappij van Nijverheid, de zaak aanvatte volko men overeenkomt met die, waarop in Hol land gewerkt wordt. Betreffende de nieuwe brandstof wordt medegedeeld, dat twee groote maatschap pijen thans met de exploitatie der bruinko- lenvelden bezig zijn. De schr. acht het mo gelijk dat nog dezen winter een groote hoeveelheid der nieuwe brandstof ter beschik king van de industrie kan worden gesteld, mits de spoorwegmaatschappijen voor goe derenwagens kunnen zorgen. Aangezien er reeds nu gebrek bestaat aan rollend mate rieel, bepleit de schr. «wagenrantsoeneering» waarbij goederen als steenkool, bruinkool, voedingsmiddelen, enz. voorrang zullen heb ben. De heer B. Knol schrijft over de resul taten van reclame. Verder wordt vermeld dat de premie van het Thiemefonds voor 1917 is toegewezen aan den heer J. R. Bonnet, leerling van de School voor Kunstnijverheid te Haarlem. Stadsnieuws. In de morgenavond te houden ver gadering van de gemeenteraad komt aan de orde een voorstel tot regeling der jaar wedden van de leeraren aan het Gymnasinm bier ter stede. Art. 1 van de ontwerp-verordening be paalt het volgende: De jaarwedde bedraagt: 1. van den rector f3600—; 2. van den conrector f 250.boven die, welke door hem als leeraar wordt genoten 3. van de leeraren, die minstens 20 en ten hoogste 22 uren per week les geven, f 2200.—voor elk wekelijksch les uur boven 22 wordt f 100.— verhooging gegeven; lesuren boven de 22 worden als tijdelijke gerekend; 4. van de overige leeraren: f 100.— per wekelijksch lesuur. Tijdelijke leeraren worden bezoldigd als de andere leeraren. De jaarwedde van den rector wordt, vol gens art. 2, na 3 en 6 jarer.'dienst als zoo danig in deze gemeente of elders hier te lande telkens verhoogd met f 200.— De jaarwedden van den conrector en de overige leeraren in artikel 1 sub 3 genoemd, worden na 3, 6, 9, 12 en 15 jaren dienst doorgebracht als leeraar aan een Gymnasium, Hoogere Burgerschool met 3 of 5-jarigen cursus of Middelbare Handelsdagschool, ver hoogd met 200.en de jaarwedden van de leeraren, in artikel 1 sub 4 genoemd, wor den na 3, 6, 9, 12 en 15 jaren dienst als hiervoor is omschreven, verhoogd met f 10,— per wekelijksch lesuur, met dien verstande, dat voor den leeraar in het Hebreeuwsch als dienstjaren niet medetellen die jaren, waarin hij in het geheel geen les aan Gymnasium heeft gegeven. Het bezit een doctoralen graad, behaald aan een Neder landsche Universiteit, bevoegdheid gevende voor het vak, waarin onderwijs wordt ge geven, wordt gelijk gesteld met drie dienst- Aan de leeraren in de natuurkunde, de scheikunde en aan die in de natuurlijke his torie wordt voor laboratorium-werkzaam heden eene vergoeding toegekend, van f too.per jaar, behalve wanneer het aan tal lesuren per week minder dan zes be draagt. De leeraren, die bij het in werking treden dezer regeling een hoogere jaarwedde ge nieten, dan waarop zij, volgens de verorde ning recht zouden hebban, blijven in het genot dier hoogere jaarwedden. De nieuwe verordening wordt, aange nomen, geacht in werking te zijn getreden 1 September 1917. De dames M. J. Odijk, M. J. C. Kuhne en G. C. de Poel, allen van hier, zijn te Utrecht geslaagd voor het acte-' examen vrije- en orde-oefeningen der gytn- Gisteren zijn geslaagd voor bedoeld examen de dames J. M. A. Vendrik, E. F.' Versteeg en W. M. Blom, van bier. De kiesvereeniging «Amersfoorts Gemeente-belang" houdt 11 October a.s. een buitengewone ledenvergadering, ter behan- ling o.m. van een voorstel van het hestuur om zich aan te sluiten bij den Vrijzinnig I Democratischen Bond. De R.K Verbruiksvereeniging Helpt Elkander» zal de afdeeling kruideniers-waren in de coöperatie opnemen. De winkel zal in den vervolge den geheelen dag worden open gesteld. Bepaald is, dat ook aan niet-lieden divi dend zal worden uitbetaald. Tot penningmeester is gekozen de heer J. van Empelen, Door den ambtenaar bij het Kanton gerecht alhier, is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van het Kanton- gerecht alhier, waaibij de broodbakker C_ J. Prins, van rechtsvervolging is ontslagen, wegens overtreding van de verordening op nachiarbeid in bakkerijen in deze gemeente. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening schrijft j De directeur eener groote sociëteit deelde mede, dat in een door hem beheerde inrich- ting, waar dagelijks 140 a 150 leden en ongeveer 20 man personeel eten, de aard appelen ongeschild worden gekookt, j hetgeen een groote besparing oplevert. De I aardappelen zijn veel smakelijker en de ver- i bruikers kunnen zelf het dunne schilletje er gemakkelijk afhalen. In dezen tijd, nu de grootste zuinigheid j met alle levensmiddelen plicht is, mag dit advies zeker ter overweging worden aange- Inderdaad levert deze wijze van bereiden slechts geringe moeilijkheden op, terwijl er veel voedingswaarde, die bij het koken van geschilde aardappelen verloren gaar, be houden blijft. Navolging van het hier gegeven voor- beeld zij daarom ten zeerste aanbevolen. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een hulp-brievenbesteller, verdacht van verduistering van hem ter bestelling toevertrouwde brieven en druk werken. Hij heep bekend een aantal brieven en poststukken verstopt te hebben in een rioolbuis of weggeworpen in een beek. Een deel der brieven is nog opgevischt kunnen worden. Ter waarschuwing. De Commissaris van Politie aihier ver zoekt ons opname van het volgende De Hoofd Commissaris van Politie te Utrecht deelt mede, dat in deze gemeente zoowel als in vele andere plaatsen aan de huizen kaarten worden aangeboden, waarop o.a. vermeld staat Nederlandsche Vereeniging «Humanitas», Directie S, C. van Nispen en E. Heinrich, administratie Vleutenscheweg 21 ibis, tele foon 3187. Zegelverkoop ten bate van het fonds tot opname van zwakke, tuberculose en scro- fulose kinderen in het Rustoord Humanitas te Zeist, van af 1 October 1917 enz. Aan deze kaarten zij- verbonden een aan- tai bonnen die men verzocht wordt te koo- pen tegen de somma van vijf cents. De Directeuren van deze vereeniging zijn Simon Christïaan van Nispen, direc teur van een nacht veiligheidsdienst en diens controleur, 'cde Duitscher Jobann Anton Eduard Heinrich, wonende Goedestraat 143 te Utrecht. Volgens de statuten dezer vereeniging ligt de leiding van de geheele onderneming uitsluitend in handen der beide directeuren E. Heinrich en S, C. van Nispen. Alvorens deze bonnen te koopen of gaven te verstrekken aan bovengenoemde vereeniging verzoekt de Hoofd Commissa ris van Politie voornoemd dringend zich eerst om inlichtingen tot hem te wenden. kinderjuffrouw. 1 klerken (man.) koffermaker. 1 kruidenierabed. Kuiper. 4 kleermakers keukenmeid noodh. linnennaaister. loodgieters Lompensorteerder verstelnaaister. voeger, waschvrouw werkvrouwen, voerlieden, winkelbediend, winkeljuffrouw. Zadelmaker, zager. Nieuws uit den Onttrek Hoogland. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd de begrooting van 1916 vastgesteld. Beslo ten werd de verordening op den H. O. wijzigen in dier voege, dat met ingang v 1 Januari 1918 een omslag tot een ma: rnum van f 9000 zal worden geheven. Voorts werd besloten tot hei aangaan van een geldleening groot f 4000, ter bestrijding van de onkosten der levensmiddelendistri- bulie. Mededeeling werd gedaan van het pro- ces-verbaal van opneming der-boeken en kas van den gemeenteontvanger op den 27 September j.l„ waaruit bleek, dat de ontvangsten bedragen f 16.937.62s, de uit gaven f 13.650.18, zoodat er volgens de boeken in kas was f 3287,51s, Inhekomen was een request van Bond van Ned. Onderwijzers, afdeeling Amersfoort, tot herziening van de salarissen van het onderwijzend personeel. Conform het voorstel van B. en B. werd op dit adres afwijzend geschikt. Besloten werd nog aan H. M, de Koningin eene verlenging van concessie te vei zoeken tot tolheffing op den weg Amersfoort Grootwede inet zijtakken. agentschap dagbl.mach. bankw. badmeester. 1 metselaar. bankwerker meubelmaker. borstelmaker mechanicien. breister (mach.) naaister. beeldhouwer. opperman. chauffeur. paksters. chocoladewerker.— plakker. colporteur. rietdekker. dagmeiden rijwielhersteller. dienstbode. 1 schilders. 1 electricien. schaver. fabrieksarbeider sigarenmakers, fruit- en sigarensorteerder groentenkweeker— smid. Grondwerker. stripjongens, hulp in de huis- suikerwerker houding. timmerman. instrumentmaker.— tuinman, koperslager. veldarbeider. kleermaker. - vergulder, houtmaker verstelnaaister. loodgieter. verver, kuiper. vuurwerker, kruideniersbed. voeger. letterzetter. wagenmaker. Uniformwerker waschvrouw. loopjongens, werkvrouw. los arbeider. winkelbediende. machinisten. zager magazijnknecht. zwikker. kantoorb. (vr.) Boekdrukker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof no, 2, telefoon 374. (Jeiueontelijke Arbeidsbeurs G EOPEN D eiken werkdag van 8.30 tot 12 en des avonds van 6.00 lot 7,30. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 12 Op 27 Sopt 1917 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden 2 broodbakker. loopknecht. bankwerker. 50 losse arbeiders. bebanger-stoff. magazijnknecht, bloemisten machinist. boekdrukker. meubelmaker. boekbinders. 1 metselaars. 2 breisters naaister. bronseur-galvanis. 2 opperman. 1 kappersbed. pakhuisknecht. buffetjuffrouw. Pianist. chauffeur. 3 schilder. chocoladewerkers. 3 schoenmakers. congierge. sigarensorteerder corresp. (man.) sigarenmaker. 1 costuumnaaister. sjouwers. dagmeisje. stopsters. dienstbode. steendrukker. electricien. t Siraatmakers. fabrieksarbeider. 2 smeden. fijnstrijkster slagers. fotograaf. stukadoor. grasmaaier. tabaksbewerker. 19 grondwerkers. tapijt wever. 1 houtgraveerder teleph mist. huisknecht 3 timmerlieden, 1 kantoorbediende. tuinbouwers. 1 kantoorbed. (vr.) tuinlieden. 2 kelner. veldarbeiders. Adve^ B1KDT ZICH AAN NET MEISJE. oud 23 jaar, bekend met linnen- en wollen naaien, reeds 3'/a jaar als zoodanig werk zaam geweest. Adres Mej. G. BITTER, Loolaan 37, Apeldoorn, Nog enkele raszuivere onverwante DUIVE' PAREN te> Aoop gevraagö. (Jonge, cog niet uitgevlogen dieren), Gevraagd 15 a 16 jaar, bekend met debiwerking van tabak. Br. franco aan K, VISSER, Heemskei k,

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3