De 1lavas-correspondent seint nog Het fort Malmaison, het hoofddoel van het offensief, is niet alleen veroverd, maar wij hebben er ons definitief gehandhaafd. Terwijl wij voorbij deze stelling doordron gen, welke de sleutel is van de gcheele Chemin- de-Dames-ketenbeze'ten wij hoogte 179 in noordelijke richting en wonnen ver der terrein op de hellingen van den kam tot het Ailettedal. Talrijke onderkomens werden door onze zware projectielen vernield en d.e bezettingen onder de ruines bedolven. De slag was wellicht een der meest belang rijke worstelingen sinds 1914. De Duitschers zelf hadden bewezen, welk een gewicht zij hechtten aati deze stellingen, welke zij in een enkelen morgen verloren, door hun beste troepen hier tegen ons samen te trekken met een geweldig materieel. De strijd van den Chemin des Dames, zoo lang geduren de vele maanden voorbereid bij beide par- tijen, is de worsteling tusschen Frankrijken Duitscüland ,ie Duitschers op de hoogte van deze plannen, hebben de uitdaging aar- genomen en Duitschland is geslagen uit den strijd gekomen. lu bet oosten zetten de Duitschers hun opmarsch voott. Zij hebben kleine afdee- lingen geland op het vasteland van Lijfland, Waarschijnlijk zal nu Hapsal hun eerstvol gend doel zijn Met als gevolg een directe bedreiging van Reval. de Russische vloot- basis en de sleutel tot den toegang vé Finsche Golf, De val van Reval 11 goed als zeker. De vraag is nu of >rdt. ado bedreigd liroessilof verklaart in een kei in het te Moskou verschijnende blad «L'tro Russie*. dat men zich te Petrograd niet ongerust behoeft te maken. De vijand, zegt hij, heeft geen groote reserves, hij kan die r.iet hebben en bovendien zullen de modderige wegen in den herfst, de strenge koude in den winter, gevoegd bij den slech ten toestand van wegen en spoorlijnen en bij het gebrek aan voedsel een operatie, als het veroveren van Petrograd, tot een zeer gewaagde en hopelooze onderneming ken, de verzwakking van ons leger en vloot ten spijt. Het landen van troepen in Finland en van daaruit oprukken naar Petrograd 1 op technische gronden als nog gevaarlijker beschouwd worden. Dit behoort bij den buidigen stand van zaken vrijwel tot de onmogelijkheden. De commandant van de Zwarte Zee-vloot, admiraal Xemitie, is pessimistischer gestemd. Hij zegtIk koester niet den minsten twij fel aangaande het feit, dat het in bezit ne men van Riga en Üesel onderdeden zijn van een zorgvuldig berekend plan in zake een operatie tegen Petrograd, welks toe stand ik als hoogst ernstig beschouw Het eenige voordeel van onzen kant is Duitscbland's zwakte. Doen zich geen ern stige beletsels bij den Duitschen opmarsch. voor, dan is het zeer wel mogelijk, dat de vijand, wanneer hij eerst over de Golf Riga beschikt, troepen in Pernau of Hap sal zal landen. Is Reval genomen, dan kan bij tot Narva oprukken en dat ligt nog slechts drie dagmarschen van Petrograd verwijderd. Deze operatie zullen de Duitschers waar schijnlijk niet vóór de lente kunnen uit voeren maar het is toch vrijwel zeker, dat ze gedurende de wintermaanden Reval zul len veroveren*. En dan zijn verrassingen niet uilgesloten. Tenzij Rusland, gedwongen door den v hopigen binnenlandschen toestand, een afzonderlijken rede sluit. - De geheele buit. die den Duitschers bij de operatie tegen de eilanden voor de (iolf van Riga in handen viel, bedraagt 20,120 gevangenen, meer dan 100 kanonnen waaronder 47 zware scheepskanonnen, 150 machinegeweren en mijnwerpers. meer dan 1:00 vaartuigen, ongeveer 200 paarden. 30 automobielen, 10 vliegtuigen, 3 staatskassen, 1 groot oorlogs roebel voorraad verplegingsmiddelen 1 tuig. Rij den jongstcn luchtaanval op Lon den en andere Er-.geische plaatsen zijn. zoo ais een officieel bericht meedeelt, 34 men- scben ge-lood en 56 gewond. Ofiicicele Engelsche berichten mel den, dat een Hritsche torpodoboot gezonken is door aanvaring en dat de bijna 13000 tons metende hulpkruiser «Orania* getorpe deerd is. Van den torpedojager werden 2 officieren en 21 manschappen en van den hulpkruiser werd de geheele bemanning gered. Voortaan worden in Duitschland alle Eilzüge als Schnellzüge beschouwd. Roven en behalve den Schnellzügfahrprijs wordt een oorlogstoeslag geheven, die bijv. be draagt bij een vrachtprijs van 15 'ot 25 mark 20 mark, een vrachtprijs van 25 tot 35 mark 30 mark en verder met elke 10 mark vrachtprijs hooger 10 mark hoogeren toeslag. Reuter spreekt de bewering van Erzberger tegen, dat hij in Zwitserland ge legenheid had gehad met verantwoordelijke Engelschen over den vrede te spreken. Men meent, dat Duitschland nog altijd door bemiddeling van Mexico en Zuid- Amerikaansche republieken mail uit Ame rika ontvangt, die op Spaansche schepen naar Spanje wordt vervoerd en van daar per duikboot wordt afgehaald. Van Duitsche zijde schat men het verlies der vier zeppelins op 1.200.000 gul den, dat der Entente bij de vernietiging van bet convooi ten noorden van Schotland op 100 millloen gulden. BINNENLAND Knct'Iund eu Nederland. In de Tweede-Kamerzitting van Dinsdag heeft de Minister van Buitenlandschc Zaken, minister Loudon, beantwoordende de vragen van den heer van Hamel betreffende de quaesiie van het doorvoeren van grint van Duitschland naar RelgiC over Nederlandsch grondgebied, verklaard, van de Hritsche regeering geen voorstellen te hebben ont vangen om de gerezen geschilputen aan arbitrage te -nderwerpen. Aan de Rritsche regeering heeft onze re- gecring te kennen gegeven bereid te zijn ai de gegevens, die Engeland aanvoort ten bewijze dat het doorgevoerde voor oorlogs doeleinden gebruikt wordt, aan een uitge breid onderzoek te onderwerpen. Zoodanig bewijsmateriaal heeft de Nederlandsche Re- gcering tot nu toe niet bereikt. Onze gezant te Londen is met klem op gekomen, tot dusverre evenwel zonder uit werking, tegen de weinig welwillende po ging om druk uit te oefenen door den eisch van de Engelsche Regeering.dat de Neder lundsche Regeering het doorvoeren geheel zou stopzetten op straf van ontzegging aan den Nederlandschen handel van het gebruik der Rritsche kabels. De Nederlandsche Regeering zou het in strijd achten met haar waardigheid, in strijd ook met het beginsel waarvan zij in hare verhouding tot alle oorlogvoerende partijen onwrikbaar heeft vastgehouden en vasthou den zal, wanneer zij door eenigerlei pressie door een dier partijen zich liet afbrengen van haar plicht, die zij krachtens bestaande verdragen tegenover een andere partij te vervullen heelt. De Regeering vertrouwt dat deze, hare houding in overeenstemming is met den wil der volksvertegenwoordiging en van het geheele Nederlandsche volk. Deze verklaring, in stilte aangehoord, ont lokte ten sloite een warm applaus. Onze llijsf voorziening. Het Rureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt o.a. Een van de artikelen, waarvan de aanvoer aan onze Regeering de meeste zorg baart is de rijst. Ofschoon niet behoorende tot die voedings middelen, welke ons volk in zijn geheel als onmisbaar beschouwt, biedt de rijst tnch door haar groote voedingswaarde, verbonden met hare houdbaarheid eigenaardige voor- deelen. zoodat zij speciaal als reserveartikel in moeilijke dagen niet kan worden gemist. Haar beteekenis als zoodanig is, zoowel in 1916 als dit jaar gebleken in de dagen toen er een tekort aan aardappelen was. Het is begrijpelijk, dat onder deze om standigheden de regeering in de eerste plaats alle rijstvoorraden tot zich heeft ge nomen en buitendien tijdig alle maatregelen heeft getroflen voor verderen aanvoer. Een cn ander stelde haar in staat om van Juni 1916 tot October 1917 meer dan een half millioen balen rijst te distribueeren. Wat den rijstaanvoer betreft, werden van Augustus tot December 1916 nog ongeveer 175.000 balen via Londen aangevoerd. In- tusschen was echter de uitvoer uit Enge land verboden en mocht Nederland volgens de door de N. O. T. gesloten overeenkomst uitsluitend rijst uit Britsch IndiC betrekken. Dienovereenkomstig werden de stoomsche pen »Java,« »Deli«, »Ceylon« en «Timor* bevracht, waarvan de Java nog in Decem ber 1916 en de Ceylon in de eerste dagen Februari met te zameu 12H.000 balen rijst Nederland bereikten. Met do stoom schepen Deli en Timor, die tezamen 133.000 balen rijst aan boord hadden, liep het minder voorspoedig. Zij werden te Suez door den intusschen door Duitschland verklaarden j ■rscherpten duikhootenoorlog* verrast, terwijl zij niet de noodige bunkerkolen kon den verkrijgen om onder vermijding van j de Middellandsche Zee, via de Kaap of op andere wijze Nederland te bereiken. De ir had trouwens een dusdanige lange j niet meer kunnen doen daar zij een defect aan de ketels had, en dan ook te Colomba had moeten reparecrcn. Er bleeft niets anders over dan de lading te Suez zelf te lossen en te verknopen, ter- 1 wijl het stoomschip zelf slechts bunkers kon 1 rkrijgen onder de verplichting 6 maanden ior rekening der Rritsche Regeering te Hoewel alles in het werk werd gesteld om tenminste de lading van de Deli voor Nederland te redden, bleven deze pogingen vruchteloos, zoodat men, na te vergeefs 3 maanden op bunkerkolen te hebben gewacht, half Juni de lading rijst moest verknopen en het schip in timecharter aan de Rritsche regeering af staan. Met een lading van 177,000 balen rijst, waarmede het stoomschip Samarinda in Juni van Rutraah via het Panamakauaal is ver trokken, ging het niet veel beter. Het stoorn- schjp arriveerde half September in Norfolk om bunkerkolen in te nemen, doch tot op heden heeft Amerika geweigerd deze kolen te verstrekken. Even vruchteloos zijn verdere pogingen gebleven om in den rijstnood te voorzien. Zoo werd het stoomschip Riouw gechar terd om half October een lading rijst in Rurmah te laden, terwijl de stoomschepen Kanga en Ranka werden aangewezen om in November eu December eveneens in Rurmah rijst te gaan halen. Mot do Vcr- ceniging van Rijstpellcrs, die de zorg voor het verschepen dezer rijst op zich had ge nomen. waren door de N. O. T. de noodige invoercontracten afgesloten, in overeenstem ming met de tusschen de N O. T. en dc Rritsche Regeering inzake den aanvoer van rijst bestaande overeenkomsten. Niettemin werd .aan de Britsch-Indische Regeering de verscheping verboden. De Nederlandsche Regeering is dienten gevolge niet bij machte, zoolang de om standigheden zich niet ten onze gunste wijzigen, in het klimmend gebrek aan rijst hier te lande te voorzien, Het Rureau voor Mededeelingen in zake dc Voedselvoorziening meldt Het is van algeineene bekendheid, dat in dit jaargetijde weinig eieren worden gelegd. Daarbij komt thans nog de vermindering van den hocndorstapel door afslachting wel ke noodzakelijk is geworden wegens het gebrek aan voeder voor pluimvee. Zoodoen de is in den laatsten tijd de productie van eieren veel geringer geworden. Nochtans blijft eenige uitvoer van eieren noodig, om door de winst op de uitgevoerde eieren voor het binnenland tegen lagere prijzen 'eren beschikbaar te kunnen hebben. Nu echter tengevolge der verminderde productie ook het aantal uitgevoerde eieren is afge nomen, is ook dc binnenlandsclie distributie achteruit gegaan, zoodat aan de aanvragen van gemeenten om versche regeeringseieren niet geheel kan worden voldaan. Slechts een deel van het gevraagde aantal kan worden toegewezen. Binnenkort zal echter j kunnen worden overgegaan tot de distribu- tie van kalkeieren. welke in groot aantal door de bemoeiingen der Regeering zijn j ingekalkt. Gelijk hierboven is gezegd, onderging de j pluim veestapel door afslachting eenc belang- rijke vermindering, en te voorzien is, dat deze vermindering zal aanhouden, indien j althans in dit bestaande gebrek aan voeder niet tijdig kar. worden voorzien. Maatregelen zijn echter genomen om een deel va 11 den hoenderstapel in stand te houden door verstrekking van extra-voeder 1 aan foktoomen. Door alle drankbestrijdersvereenigin- j gen in ons land is het besluit genomen om gemeenschappelijk aan dc regeering te vra- gen de alcoholfabricage uit voedingsmidde len voor mensch cn dier en het kolen ver- 1 bruik voor de alcoholinduslie terug te bren gen tot den kleinst mogelijken omvang, hetzij door verbod van productie van alco- i hol voor mcnschelijk gebruik, hetzij door een strikt personeel stelsel van rantsocncc- ring van alcoholhoudende dranken. Tevens om een beroep te doen op het Nederlandsche volk om in deze tijden het gebruik van alcohol geheel na te laten. Volgens dc tusschen Oostenrijk-Hon garije en Nederland afgesloten handelsover eenkomst zal naar de Wiener Fulitische Rundschau* meldt, de monarchie hoofdzake lijk hout en smeerolie naar Nederland leve ren en daarentegen verscheidene levensmid delen van daar betrekken. Het door wissels op dc schatkist gedekte crediot, dat iu de Nederlandsch-Ooaton- rijksch-Hongaarsche overeenkomst aan de Oostenrijksch-ilongaarsche bankgroepen ge leend is, bedraagt, volgens een bericht uit Weenen f 24.000.000, waarvan maandelijks f 4.000.000 ter beschikking gesteld wordt. zoodanig te regelen dat van de zijde der regeering enkel de totale hoeveelheid melk per gemeente bepaald eu eventueel beschik baar gesteld wordt en de individucele of ge/.inrantsoeneering eventueel beperkt zal worden voor het gemeentelijk distributiebe drijf. Door het gebrek aan Arabische gom zal, naar »De Ncd.« verneemt, een proef worden genomen oiti de post-, frankeer- en plak- zegels te voorzien van pluntcnlijm. Het be zwaar van deze kleefstof moet gelegen zijn in het spoedig vocht opnemen, waardoor groote kans ontstaat, 'lat de zegels aan elkander gaan kleven, althans indien ze op elkander gelegd bewaard worden. De zegels zullen kenbaar zijn aan de geele tint aan de achterzijde. eger en Vloot Volgens het Handelsblad zal eerlang aan 23 rcsrrve-offidcren van gezondheid onbepaald (klein) verlof kunnen worden ver leen.I. /.ij zullen in hun dienst ter plaatse door burgerlijke geneesheeren worden ver- li Klik EN SCHOOL. Dinsdag is te 's-Gravenhage aange vangen het congres voor herdenking der kerkhervorming. De openingsplechtigheid word o.a. bijgc- gemwoemd door H. NI de Koningin, de Koningin-Moeder, den Commissaris der Ko ningin, baron S weena en den burgemeester den heer van Karnekeek. De zaal was stampvol. Dc oud-gouverneur-generaal van Ned.-IndiO, de heer Idenburg, sprak een inleidend woord, daarbij in groote lijnen schetsende dc kerkhervorming «Ier 16e eeuw in haar voorbereiding, totstandkoming en doorwerking als het werk van iods mach tige hand. De algemeene congres-voorzitter, prof, Pont, hield vervolgens oen openingsrede, waarbij de vorming van het Congres uiteen werd gezet. Hij schetste de beginselen der hervorming, die naar hij betoogde, geen afgesloten zaak is: was zij dit, dat; was haar ondergang nabij. IjKOHTZ VklvN. Voor de 11 refill se lie rechtbank. afzitt Naar »IIet Volk* meldt zal dc heer 1 Troelstra in een dezer dagen te houden vergadering van de federatie Amsterdam der S.D.A.P. een rede houden over «Stock- In de textiel-industrie te Tilburg is een conflict uitgebroken. Op een tweetal fabric- I ken hebben de arbeiders het werk neerge legd, welke staking de fabrikanten beant woordden met een uitsluiting. Pogingen tot bemiddeling zijn mislukt. Vandaag zijn bono I arbeiders op straal gekomen. De Minister van Landbouw is voor- 1 nemens ingevolge het advies van de ver gadering van vertegenwoordigers van de gemeentebesturen de melkrantsoeneering In hooger beroep is behandeld de zaak van C. J. P., Rakker alhier, die door het Kantongerecht was ontslagen van rechts vervolging inzake overtreding van de Ver ordening op den nachtarbeid in bakkerijen in deze gemeente. Van welk vonnis de ambtenaar van het O. M. hooger beroep had aangeteekend. Als getuige werd gehoord dc heer A. R. Veenstra gemeente-secretaris, die eenige inlichtingen gaf over de vraag, of dc Raad te dezer zake bevoegd was in te grijpen. Getuige meende van wel en hij hield zich daarbij aan de bestaande jurisprudentie, die de raad in deze volkomen competent acht, zoolang niet een hoogere macht een zaak geregeld heeft. Spreker wijst op het voor beeld van de vervroegde winkelsluiting, die ook gemeentelijk wordt geregeld. De raad dient tioor afschaffing van nachtarbeid iii bakkerijen volgens spr. zoowel een plaatse lijk als een sociaal en een algemeen be lang. Spr. wees nog op de aldus verkregen licht- en kolenbesparing. Dc zaak is dan ook geregeld geheel in overleg met de bak- De president vroeg of er ook brood fabrieken tc Amersfoort zijn, waarop get. be vestigend antwoordde. Zij gingen volkomen acconrd met deze maatrcgeln. Met NL had niet gedacht, dat er in 1917 nog ceti kantonrechter zou gevonden worden, die ontslag van rechtsvervolging zou uitspreken inzake eeti verordening als 'ie Atnersfoortsche verordening tot afschaf fing v.ni bak kers nachtarbeid. I11 1911 ware dit nog mogelijk geweest, maar na het bekende arrest van den 1 Ioogen Raad in zake (le vervroegde winkelsluiting is zulk'n vonnis uit den tijd. Ingevolge arti kel 135 der gemeentwet, is de gemeente raad iu deze volkomen bevoegd. Spr. zal dan ook veroordeeling vragen. Spr. wees iu deze nog op de Amsterdamsche verorde ning tot sluiting van kapperszaken. Ook deze is volkomen rechtsgeldig verklaard. Waar bekl. een beetje proefkonijn is ge weest, eischte spr. de minimum straf, zijnde 50 ets. boete of 1 dag hecht. Rekl. gaf nog op, dat hij wegens slechte brandstoffen wel vroeger moest beginnen, I lij moet dag en nacht stoken, anders krijgt hij het brood niet gaar. Hij werkt eiken nacht. Het personeel komt echter om even voor 5 uur. Dc president vroeg nog aan get. of de verordening dispensatie toelaat, waarop deze bevestigend antwoordde. Ook bekl. heeft later 1 uur dispensatie gekregen.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2