[BAST. r 1917. gemeenteraad amersfoort. stenographisch verslag. 67e Jaargang BINNENLAND HIJXOEGSEL vin de «Amersfonrlsche Courante van Dinsdag n December 1917. VAX Ojienbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op IKnsdag 27 November 1917. des namid. dags te zeven uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer mr. J. C. Graaf van Randwijck. Tegenwoordig de heeren A. Eysink. J. \V. Jorissen, N. Veis Heijn en mr. dr. H. Th. A. Ver hoef. Wethouders; bere.-ens de hocrei J. Hofland. F M Houh»Hr. A. H. van Kalkeu. 11. I. de Kern- Kroes. Schoolvoeding. Staat der Nederlanden nopens overdracht der Hocgere Burgerschool aan den Staar, wordt goedgekeurd, als mede voor zooveel noodig het Raadsbesluit dd. 30 October to 17 tot aanwijzing van een terrein aan de Barchinan Wuytierslaan voor de stichting vatr een ttieuw gebouw voor de Rijks Hoogere Burgerschool met gymnastieklokaal en conciërgewoning. Als voren. 640. Afschrift van het besluit van Gedeputeerde Staten vatr Utrecht dd. tg November 1917, 3e afdee- ling. no. 3213/2414, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 30 October 1917 tot aankoop van het Bestuur van het St.-Pieter en Bloklands-Gasthuis van het noordelijk gedeelte van hot perceel grond kadastraal bekend sectie D, no. 2989, groot 52 aren 73 centiaren. Als voren. De Voorzitter Mijne heeren, dan gaan wij over tot punt 2 van de Agenda 641. Voorstel van Burgemeester en WethoudorB tot verlenging van het ziekteverlof van W. van der Verschillenden. Salarisherziening- I Verschillenden, loon, omdat zij het werk van elkander kunnen over nemen. Ik meende deze opmerking te moeten maken, in verband met wat de beide vorige spekers hebben gezegd. De heer lloubaer: M. de V., ik wilde nog even opmerken, dat mij verzekerd is, dat het werk der smeden door de fitters wel gedaan kan worden en omgekeerd. En dus wenschen zij ook hetzelfde loon. Wanneer wij nu wachten tot die commissie over een maand of 3 klaar is, dan derven die menschen in den tusschentijd loon, wat hun misschien door de commis sie toegekend zal worden. Wanneer er nu termen voor te vinden zijn, zou ik nu reeds willen beslissen, dat die twee categoriCn op de zelfde wijze betaald worden. Anders hebben die menschen misschien een belangrijk nadeel. De Voorzitter: Ik zou er even op willen wijzen dat de organisaties wel gehoord zijti, maar dat deze klacht noch B. VV„ noch do Commissie ter oore is gekomen. De heer H o u b a e rNeen, dat geef ik u direct toe. Het is pas vandaag ook te onzer kennis gebracht. Ik heb toen gevraagd of het werkelijk zoo was, dat ik er in den Raa i over kon spreken en toen is mij verzeke-id, dat dit werkelijk het geval is. En nu kom ik maar hierop neer, dat, evenmin ais een ambtenaar benadeeld mag worden, deze smid benadeeld mag worden. De Voorzitter: Mijnheer lloubaer, als lid van de betrokken commissie heeft u alles meegemaakt. Er is alle mogelijke gelegenheid geweest om liet daar lo bespreken. Alle voorstellen zijn daar in behandeling geweest. De organisaties zijn gehoord Hierover had ook de directeur gehoord kunnen worden. Gisteren verneemt u hier iets van en zonder dat de Wethouder gelegenheid heeft gehad, den directeur ie hoortn, wordt dit nu in den Raad gegooid. Zoo kunnen wij toch geen zaken dooi,De Raad wordt zoo opge houden door zaken, waarover wij feitelijk geen oordeel kunnen vellen. En we moeten ons, dunkt inij, thans wel houden aan het voorstel van B. W„ de com missie geho -vd Ik zou u dus willen voorstellen, leg u naar bij neer en maak als lid var. de commissie van bijstand gebruik van uw recht van Initiatief en breng daar de zaak in behandeling. Kunnen de heeren zich hier verder bij reet leggen De beer Houbaer: Jawel, M. de V. Aan de orde is dan het hoofdstuk Maatschappelijk Vastgesteld worden z. <1- of b. st. de salarissen van den directeur, inspecteur, klerk teekenaar en ambtenaar ie en 20 klasse. De Voorzitter: Ala nu is aan de orde het hoofdstek Keuringsdienst. Vastgesteld wordt s. d. of b. het salaris van den directeur, waarna aan de orde ia het salarta van keurmeester-monsternemer. De heer Hofland: M. de V„ ik heb hij oen andere «tegenheid al gespreken over dien lancrtonarl.. Ik heh toen gevraagd, welke capaciteiten zijn er -digs—XSZSÜ Wat voor soort monsters moet 1,:: .,„0 Salarisherziening. monsters krenten, rijst of gort te putten, neen. hij is ook keurmeester, wat m. a. w. wil zeggen, wij hebben je aangesteld, maar denk erom, dat je geen domme dingen doet, dat je niet te hooi en te gras monsters gort gaat putten, waarvan je zelf de overtuiging hebt, dat ze goed is. Denk erom, je bent wel monsternemer, maar tegelijkertijd keurmeester. Dat wil dus zeggen, dat hij algemecne ontwikkeling en warenkennis heeft en laat ik er ook maar bijvoegen menschenkeniiis. Zoo iemand moet met allerlei menschen omgaan en het is niet de bedoeling, dat hij de menschen, bij wie een monster genomen moet worden en waar gekeurd moet worden, tegen zich in het harnas jaagt. Nu zou ik willen vragen, betaal je zoo iemand wel voldoende met f 700.Geen quaestie van. Voor f 700.krijg je per geluk eens iemand, dia voor een dergelijke functie geschikt is, maar in doorsnee genomen zul je niet iemand krijgen niet de capaciteiten, die daarvoor noodig zijn. En daarom, u moogt nu zeggen, dal is alweer rauwelingsch, maar het geldt hier nu eens een heel hijzonder geval en ik vind vrijheid voor te stellen, dien man f f 900.— te geven. De heer Oo ster veen M, do V., ik zou het voorstel van den heer Hofland willen ondersteunen. Bij dezen tak van dienst wordt de directeur ver hoogd en daarin gaan we mee. Maar «leze ambtenaar wordt op het oude salaris gelaten en dal is voor deze betrekking niet voldoende. Wij dietien bet tenminste op 1 900.— te stellen. Dank u, M. de V. De hoer J oris sen, Wethouder voor Maatschappelijk werk M. de V., wanneer de hoeren even willen na kijken, zullen zij zien, flat deze ambtenaar f 900, heeft. Op het oogenblik heeft echter «lie f 700.—, welke hier staan, wel ceuige beteekenis- De ambtenaar, dien het aangaat, is in zijn geheel maar 3 maanden in .i-.ceui ii:•■■si gew.test, daarna is hij gemobiliseerd en nog uitijii dienstplichtig. Wij "zitten eigenlijk zonder een vasten ambtenaar, en pas wanneer hij terug is, zal een goede regeling ge troffen kunnen worden. Degene, die er op het cioaer.- hlik mei Ie belast is, heeft een salaris van 1 900. Komt onze ambtenaar Jacobs terug, dan is de tij-i «.aar, dat deze zaak definitief geregeld kan worden. Op het oogenblik kan dat niet, want dan zou iemand, dien we tijdelijk maar moeten nemen, en mogelijk minder ge schikt is, hetzelfde hooge salaris moeten hebben. Daarom vind ik het beter net thans ntaar te laten op t 700, plus f 200, dat is f 900. De heer Hofland: M. de V.. Ik was al bezig aan een ontwerp-voorst el, maar nu wordt eigenlijk weer een heel andere voorstelling gegeven van <ie feilen. Wanneer zoo pas het een en ander werd gezegd over een voorstel, d.iu werd er beweerd, ja, den eigenlijken functionaris moeten wij niet in debat brengen, wij hebben het er nu maar over, wal wij gaan vaststellen als salarisrcgeling. Nu zeg ik, ongeacht wie het Is, of hij onder dienst is of «iat een ander zijn plaats ver vult, als je er prijs op stelt, iemand In dienst te krij gen voor zoon belangrijken tak van dienst ais de keuringsdienst is, dan kun je niet vorderen, dat iemand het zal doen voor f 700, tenzij hel iemand is, die niet de capaciteiten he« ft. die hij moet hebben. Daarom ligt mijn voorstel geheel In «ie lijn, die de Voorzitter ontwikkeld heeft, n.l. dat degene, die de functie be kleedt, moet worden uitgeschakeld en we slechts heb- ban te vragen, wat eischt die functie? En dan zeg ik, -lie eischt f 900. Als de functionaris dat nu al heeft, maar die ambtenaar toevallig onder dienst is, dan is het waarschijnlijk iemand, die goed is voor die betrekking, maar dan maakt het ook geen verschil voor de gemeentekas. Maar daarover spreek ik niet. Ik zeg f 900 moet voor 'lie functie worden betaald. H van Cleeff". BUREAUX KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. 'ostbus 9. Telefoon 19. .ten van deze conservatieve staatsbeheer- ichors, heefi de Duitsche politiek in de wereld il de mislukkingen en fouten geoogst, waar- rit ten slotte een onmogelijke situatie Is rntstaan. Onder de heerschappij of door de diensten ran den conservatieven geest, van de een- iijdlg-conservalleve wereldbeschouwing, wer- len van Marokko en van het afwijken van iet voorstel van Chamberlain van een bond genootschap tot aan de affaire-Luxburg, aieuwe vijanden geschapen en werd de gun- jiige gelegenheid, die zich vaak voordeed, ongebruikt gelaten. Na zulke resultaten en ervaringen moet eindelijk een groot volk, dat met zijn leven en zijn goed moet betalen, een verandering aanbrengen, ook voor andere «dienaren» den weg vrijmaken, gelijk recht voor alle eischen, om op deze wijze den staat met nieuwen, frlsschen geest te vervullen.» lo de Tweede Kamerzitting van gis teren is de interpellatie De Jong aan de orde geweest, Inzake het geschil Treub- Posthuma. Minister Cort van der Linden verklaarde voor den aanvang van de interpellatie, dat het verschil van gevoelen over den uitvoer an verschillende artikelen tusscben de ml- 'ilsters van Landbouw en Financiën is op gelost op een wijze waarmede beide minis ters zich hebben kunnen vereenigeu. Aan «ie exporteurs van genoemde artikelen zullen nieuwe verplichtingen worden opgelegd, terwijl zorg is gedragen, dat de finantieelo belangen der Ned. Uitvoer-Maatschappij be hoorlijk zijn gewaarborgd. Een uitvoerige discussie volgde, waarin minister Treub zijn beleid verdedigde en de heer Van Beresteijn een scherpe rede hield tegen minister Posthuma. De beer Troelstra diende ten slotte ds volgende motie in: «De Kamer niet be vredigd door de verklaring van dsn minister van financien gaat over tot de orde vau den dag». Een motie waarvan de aanneming minister Treub tot heengaan zou genoopt hebben. Zij werd echter verworpen met 35 tegen 8 stemmen. Alleen de Srêlaal-demo- craten stemden voor. Ter gelegenheid van de plechtige af kondiging van ds Grondwetsherziening heeft de Sociaal-Democratische Kamerfractie gis ter aan den Minister-President een bloem stuk aangeboden, dat geplaatst werd in de werkkamer van Miniatert Cort van der I.lnden, waar deze het aantrof toen hij op zijn Depar tement kwam. De afkondiging te Amsterdam werd door een dichte menigte bijgewoond, waaruit verschillende socialistische- en kiea- rechtllederen weerklonken. De politie had de binnenplaats voor de raadszaal afgezet. Nadat ds gemeente-Becretaris Mr. Falken- burg het K. B. had voorgelezen, riep het raadslid E. Polak, die voor een geopend venster stond «Hoeral Leve het Alg. Kiesrecht I Voor waarts naar het Algemeen Vrouwenkies- is, recht!» de Te 's-G ravenhage heeft Mr. Troel- Ier I stra nadat het Koninklijke besluit was voor- en I gelezen, de plaats van den Gcmeente-secre- lat taris ingenomen en een korte toespraak zin j gehouden, waarin hij de beteekenis van dien dag voor de arbeiders uiteenzette, is? Naar aanleiding van dit optreden wordt sns I uit den Haag van bevoegde zijde bericht, aat j dat, nadat burgemeester en secretaris zich, nd ten teeken dat de plechtigheid was afge- en lnopen, verwijderd hadden, het optreden van ijn, 1 Mr. Troelstra geheel bij verrassing, dus buiten ren voorkennis van het bevoegd gezag, heeft ijnt j p'aats gehad. Te Zaandam was ten atadhuize de ter- Nederlandsche vlag met grooten rooden en- wimpel uitgestoken.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 15