IRANI. er 1917. gemeenteraad amersfoort. STENOGRAPHIST VERSLAG. 67e Jaargang BINNENLAND J C .'EL Von de >Amersfoortsche Courante van Dinsdag n December 1917. VAN am R«.d der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Novemlier 19,7. des nsrrrtd. dags te zeven uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer mr. J. C. Graaf van Randwijck. Tegenwoordig de heeren A. Eysiok, J. NV. Jorissen, N. Veis Heijn en mr. dr. H. Th. A. Ver hoef, Wethouders; benepens de heeren J. Hofland M. Hon haw. A. H. -an Kalken. H. f. de Kom' Schoolvoeding. -Staat der Nederlanden nopens overdracht der Hoogere Burgerschool aan den Staat, wordt goedgekeurd, als mede voor zooveel noodig het Raadsbesluit dd. 30 October 1017 tot aanwijzing van een terrein aan de Barrhman Wuyticrslaan voor de stichting van een nieuw gebouw voor de Rijks Hoogere Burgerschool met gymnastieklokaal en conciërgewoning. Als voren. 640. Afschrift van het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd, 19 November 1917, 3e afdee- ling. no. 3213/2414, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 30 October 1917 tot aankoop van het Bestuu- van het St.-Pieter en Bloklands-Gasthuis van het noordelijk gedeelte van het perceel grond kadastraal bekend sectie D, no. 29S9, groot 32 aren 73 centiaren. Als voren. De Voorzitter Mijne heeren, dan gaan wij over tot putit 2 van de Agenda 641. Voorstel van Burgemoestor cti Wethouders tot verlenging van het ziekteverlof van W, van der Stadig en Verhoef. Onderwijzerssalarissen, Stadig en Verhoef. van bekwaamheid voor school- of huisonderwijs, ver meld in art. 2 van de wet op het lager onderwijs sub 2 dat zijn de akten, die door den heer Stadig bedoeld worden dan wordt voor elke akte f 50 meer ge geven dan in sub 1 dat zijn de hoofden en sub 2 dat zijn de onderwijzers bepaald, welk bedrag tot f 75 wordt verhoogd voor elk vak. waarin de titu laris les moet geven.* Hier wordt dus inderdaad onder scheid gemaakt bij de hoofden voor het toezicht houden en voor het geven van onderwijs. En waar wij dus hier een verordening hebben, die op initiatief van den inspecteur zelf. die lid is van den Raad <ler gemeente Roermond, is gemaakt, meenen B. St W. in heel goed gezelschap te zijn. In de gemeente Hilversum is precies hetzelfde bepaald. Daar wordt ook het geven van onderwijs hooger beloond, dan alleen het bezit van de akte, ook wat betreft het hoofd der school. In Hilver sum wordt gegeven 5 maal f 100 voor het geven van onderwijs in Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde en Handteekenen, maar het salaris van het hoofd der M. U. L. O.-school aan den Jonkerweg fs slechts f 300 hooger in minimum en f 400 in maximum. Ik geloof dus, dat men ten onrechte beweert, dat hei een onrecht zou zijn, om aan de hoofden van scholen dezelfde ver hooging, die den onderwijzers toekomt, te onthouden. Ik mo°t er nog op wijzen, dat het bij het M.U.L.O.- onderwijs ook gaat, gedeeltijk althans, in de richting van vakonderwijs. Onze M.U.LO.-school leidt eigenlijk ook op voor de middelbare handelsschool, die als onder bouw heeft een 3-jarigen cursus voor de hoogere burger school. Nu doet zich ook het feit voor, dat de onde'- wijzer, in wiens klasse Fransch, Duitsch en Engelsch wordt gegeven, alleen wordt belast met Fransch en Duitsch, terwijl een collega uit een andere klasse bij hem Engelsch geeft Anders zou het onderwijs voor hem te zwaar kunnen worden. Worden in één klasse die 3 vakken onderwezen, dan zou onderwijzer daarvoor ook niet 3 of of 4 maal f 150 genieten. In de tweede plaats kan ik mij er op beroepen, -lat wij ons bij deze regeling met andere plaatsen 111 zeer goed gezelschap bevinden. Ik geloof dus, dat er voor den Raad geen aanleiding kan bestaan met het voorstel van den heer Stadig mue te gaan. Dt haar Sta«lla: M. da V, volger» daWkMng. die ik heb ontvangen, zou liet bezit van die 4 «ten voor deze functie verplichtend zijn gesteld, indertijd. Ik heb althans mijn inlichtingen zoopgevat. -or 'k verder ga, zou ik willen vragen, of oit op een ver keerde voorstelling berust. Ik meen dit begrepen te hebben van den Wethouder, dat dit het geval was en ik zou er gaarne een speciaal antwoord van den et- houder op willen hoorei,, want mocht m„ inderdaad cc. onjuiste voorstelling zijn bijgebracht, dan zal tk mijn voorstel intrekken. Mijn vraag is dus of aan de tegenwoordige functionarissen het bezit dier akten al of niet verplichtend is gesteld, Da Wethouder V.rhoal: M. dc V., In.l.rrtjdI, a a gfsv: Onderwijzerssalarissen. schap aanvaard. Hij ging vooruit in salaris, maar dat neemt niet weg, dat in deze verordening bepaald is, dat, al bezit men de akte, men niet het recht heeft op dezelfde bclooning, als de onderwijzer geniet, die onder wijs in het vak geeft Men wordt beloond voor het bezit der akten, maar het hoofd der school krijgt f 100. Ik meen. dat er geen aanleiding bestaat, om alleen om het feit, dat de klasseondcrwijzer, die les geeft in hel vak, f 150 krijgt, de belooning voor het hoofd ook op dat bedrag te brengen. Ik vind voor deze meening steun in deze verordening, waar het zoo juist is gezegd. Elke onderwijzer, die aan een dergelijke M. U. L. O.- school verhonden ty krijgt een bedrag van f 75, ook het hoofd. Wie er onderwijs in geeft krijgt een toe slag van f25, dus f 100 in het geheel. Ik meen, dat het daarom gaat- De heer Stadig: M. de V., het blijkt toch inder daad, dat mijn voorstelling van zaken wel juist was. Als ik de zaak neem, zooals ze hier medegedeeld is, dan is inderdaad van den tegenwoordigen functionaris van school C wat school A betreft waagt de Wet houder het niet weer te geven, hoe het indertijd ge gaan is - het bezit van de akte geöischt, althans, dat hij hinnenkort in het bezit der akten zou komen. Nu heeft de Wethouder opgemerkt, dat het bezit der akte en liet onderwijs geven in het betrekkelijke vak ver schillend wordt gesalarieerd. Maar die tegenstelling gaat hier absoluut niet op, want dat bezit van de akte op zichzelf is bezit zonder dat het op eenigerlei wijze productief wordt gemaakt voor het onderwijs. In ieder geval gaat de bclooning; die daarvoor gegeven wordt, buiten ieder productief maken voor het onderwijs om. Bij de hoofden is het bezit echter wel degelijk pro ductief. want men vraagt juist het bezit van de akten om hen in staat te stellen als hoofd van de school te fungeeren. Zij hebben die akten noodig, om hun taak als hoofd der school te kunnen vervullen. Dat is hier de vorm. waarin die akten productief worden gemaakt, onmiddellijk productief voor het ouderwijs. Dus waar men in het eene geval, dat de akte productief wordt gemaakt, f 150 toekent, meen i*. dut iti hut andere geval, waar hetzelfde geschiedt, ,:1 is bet misschien in eenigszins anderen vorm, maar dan toch op voor het onderwijs even belangrijke wijze, er evenzeer alle reden is dezelfde vergoeding toe te kennen. Ik moet dus mijn voorstel handhaven, M. de V. De Wethouder Verhoef: M. de V., aan de M.U.LO. school zijn ook klassen, waarin het onderwijs niet gegeven wordt. De hoofden verdoelen hun werk zaamheden dus over de hoogere en lagere klassen en ik meen, dat er dus reden is, hun lager te bezoldigen, I: a de klasse-onderwijzers. Het verschil zou anders ook veel te groot worden, terwijl zij gelijksoortig •v.-rk verrichten. De hoofden van de M.U.L.O. scholen zouden daarmede één derde in salaris staan b 'ven de andere hoofden en rnen doet toch hetzelfde werk I De Voorzitter: lk ontvang van den heer Sta dig het volgende voorstelVoorstel om het minimum salaris van de hoofden van deschulen A en C te De heer Van Kalken: Jawel, M. de V. De Voorzitter: Het voorstel wordt niet vol doende ondersteund en komt derhalve niet verder in behandeling. Verlangt u nog hoofdelijke stemming uver het voorstel van B. W., mijnheer Stadig? De heer Stadig: Dank u, M. de V. H van Cleeff". BUREAUX l" KORTE GRACHT 9 1- Q en VALKESTRAAT 19. Postbus 9. Telefoon 19. sten van deze conservatieve staatsbeheer- schers, heeft de Dultsche politiek in de wereld al de mislukkingen en fouten geoogst, waar uit ten slotte een onmogelijke situatie ls ontstaan. Onder de heerschappij of door de diensten ran den conservatieven geest, van de een- :ijdlg-conservatieve wereldbeschouwing, wer- ien van Marokko en van het afwijken van het voorstel van Chamberlain van een bond genootschap tot aan de affafre-Luxburg, nieuwe vijanden geschapen en werd de gun- stige gelegenheid, die zich vaak voordeed, ongebruikt gelaten. Na zulke resultaten en ervaringen moet eindelijk een groot volk, dat met zijn leven en zijn goed moet betalen, een verandering aanbrengen, ook voor andere >dlenaren< den weg vrijmaken, gelijk recht voor alle eischen, om op deze wijze den staat met nieuwen, frisschen geest te vervullen.* In de Tweede Kamerzitting van gis teren is de interpellatie De Jong aan de orde geweest, inzake het geschil Treub- Posthuma. Minister Cort van der Linden verklaarde voor den aanvang van de interpellatie, dat het verschil van gevoelen over den uitvoer van verschillende artikelen tusschen de mi nisters van Landbouw en Financiën is op gelost op een wijze waarmede beide minis ters zich hebben kunnen vereenigen. Aan de exporteurs van genoemde artikelen zullen nieuwe verplichtingen worden opgelegd, terwijl zorg is gedragen, dat de finantieele belangen der Ned. Uitvocr-Maatschappij be hoorlijk zijn gewaarborgd. Een uitvoerige discussie volgde, waarin minister Treub zijn beleid verdedigde en de heer Van Beresteijn een scherpe rede hield tegen minister Posthuma. De heer Troelstra diende ten slotte d» volgende motie In: »De Kamer niet be vredigd door de verklaring van dsn minister van financiën gaat over tot de orde van den dag*. Een motie waarvan de aanneming minister Treub tot heengaan zou genoopt hebben. Zij werd echter verworpen met 35 tegen 8 stemmen. Alleen de Sociaal-demo craten stemden voor. Ter gelegenheid van de plechtige af kondiging van de Grondwetsherziening heeft de Sociaal-Democratische Kamerfractie gis ter aan den Minister-President een bloem- De afkondiging te Amsterdam werd door een dichte menigte bijgewoond, waaruit verschillende socialistische- en kies- rechtllederen weerklonken. De politie had de binnenplaats voor de raadszaal afgezet, Nadat ds gemeente-secretaris Mr. Falken- burg het K. B. had voorgelezen, riep het raadslid E. Polak, die voor een geopend venster stond Hoeral Leve het Alg. Kiesrecht 1 Voor waarts naar het Algemeen Vrouwenkies recht I* Ta 'i-Gravenhage heeft Mr. Troel stra nadat het Koninklijke besluit was voor gelezen, de plaats van den Gemeente-secre taris ingenomen en een korte toespraak gehouden, waarin hij de beteekenis van dien dag voor de arbeiders uiteenzette. Naar aanleiding van dit optreden wordt uit den Haag van bevoegde zijde bericht, dat, nadat burgemeester en secretaris zich, ten teeken dat de plechtigheid was afge- loopen, verwijderd hadden, het optreden van Mr. Troelstra geheel bij verrassing, dus buiten voorkennis van het bevoegd gezag, heeft p'aats gehad. j Te Zaandam was ten stadhuize de 1 Nederlandsche vlag met grooten rooden wimpel uitgestoken.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 17