Het weekWad voor UJ DE KRONIEK" 222 LEEST De Controleur, Onafhankelijk weekblad voor Nederlaud. Het bevat, behalve de vele scherpe critische beschouwingen, een uitste kende, beslist objectieve financieele rubriek, alsmede een revue der bui ten landsche caricaturen. Vraagt gratis toezending gedurende een maand en gij zult U abonneeren. ADMINISTRATIE 0. Z. Voorburgwal 19 te AMSTERDAM. Jorissen. Schoolvoeding. KERSTKRANSJES bestrooid met Amandelen.. Firma Wed. B. tan DOESBURG g Door het Bureau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws, Keizers gracht 153 te Amsterdam, wordt uitgegeven het weekblad een samenvatting van al hetgeen de voornaamste dagbladen en perio dieken aan wetenswaardigs'behel zen. »De Kroniek* tracht dus te geven «van alles het beste*, en voor hen, die tijd noch lust hebben, dagelijks ettelijke kolommen druks te doorworstelen, maar die toch »bij« willen blijven, is het weekblad deaal. Abonnement f 1.25 p. jaar. Vraagt gratis-proefnummer. IJZER] De Imporf Statlo Tel. 6300 en zij, die met de beginselen van dien ADRES te willen opgeven aan het SECP RICHTING VAN EENE AFDEELING VRIJE LIBERALEN, HENDRIK VAN V FEUILLETON. NELLY. Toen omspande hij met de vingers der geweerloop, stiet de kolf in het zand, ei leunde er op. Zóó sleepte bij zich hijgent en met inspanning van al zijn krachten het geweer als stok gebruikend, naar hem die daar zieltogend op den grond lag. Hi knielde naast hem en wendde hem om. D vrecselijke blik van de wijd geopende oogei des stervenden vervulde hem met ontzettin} Hij huiverde en wendde zich af Maar misschien was er nog iets aan t doen I Hij leefde toch nog Maarten scheen opeens zijne kracht t hebben weergevonden. Hij hing het ge we* opnieuw over den schouder en rende a een waanzinnige het pad op naar den gra heuvel. «Attmhofer schreeuwde hij met gewe dige stem »Attenhofer! Help! Help! Geen antwoord. Radeloos bleef Maarten staan. Toen li« hij als een gejaagd hert eerst een eind teri naar den gekwetste, en toen weer naar t heuveltje. «Attenhoferschreeuwde hij. >Attenh ferl* omstandigheden, waarin het kind het onderwijs niet kan volgen. Maar ik geloof, dat we in een maatschap pij leven, waarin voor die gevallen gezorgd kan wor den. Als er dan een beroep w«>rdt gedaan op de particuliere liefdadigheid, dan komt men evenver. Ik weet wel, dat de heer Holland zal zeggen, weg met liefdadigheid, liefdadigheid is uit den booze, maar voor mij zit daarin nog een andere kant. Het komt maar aan op de keuze der middelen. In bet voorstel van B. NV. wordt echter een middel gekozen, dal m.i. absoluut ontoelaatbaar is. Dat ik helaas, of laat ik dat heiaas weglaten, dat ik met mijn opvattingen in de lijn ben van liet oud. libcralisme kan waar zijn. Dan kunnen wij /eggen, dat het oud-liberalisme ook nog wel iets goeds had. Ik weet wel dat de oud-liberalen meer voelen voor het inriividueele en laat ik zeggen particuliere, dan ooit kan worden gevoeld door een vrij zinnig-democraat of een sociaal-democraat en in zooveric a| precieer ik hunne opvattingen en schaar ik mij, kan ik zeggen, geheel aan hunne zijde. M. de V., ik meende dit nog eens in Let midden te moeten brengen ter verdediging van het voorstel Kroes. De heer Jorissen. Wethouder voor Maatschappe lijk Werk .VI. de V., ik had niet gedacht, -lat ik bij dit punt van de agenda nog het woord zou voeren, maar nu de heer Stadig mij pertinent de vraag stelt, wat denk je ervan als rechts ik Wethouder, zou ik den heer Stadig op iets toevallig willen wijzen. Ik heb hier gekregen een programma, dat Maandag a s. in de kiesvereeniging zal worden behandeld. Het is ontworpen door een cotnnr-sie, waai van ons m-vielid Kroes voorzitter is. Onder Hoofdstuk 1, algeraeene be ginselen, staat «Alle burgers hebben recht op bescherming en steun, bijzonderlijk de maatschappelijk en geestelijk zwakkere.* Wanneer ik dat nu lees, dan volgt «jaar voor mij zoo helder als de dag uit, dat de gemeente de bevoegd heid heeft niet alleen, maar volgens dit programma zelf de plicht, om de maatschappelijk en geestelijk zwakkeren te steunen. Nu kan men zeggen, hoort daar schoolvceding toe? Ik zeg ja. Nu is de vraag zal men het niet in het huisgezin doen? Maar principieel staat dus vast, dat de gemeente betzij direct, hetzij indirect, de voeding der kinderen tnoet steunen. Nu kan men zeggen, men verbreekt het huisgezin. Och, ik geloof, dat ieder Raadslid wel zou willen, -lat alles kon gebeuren in het huisgezin en dat niet nomlig was de kinderen bijeen te brengen in een schoollokaal. Dat zouden wij allemaal wel wenschen, zoo goed ais wij zouden wenschen, dat de kinderen, die een heel.- reis moeten maken en in een melkinrichting bui. brood moeten eten, dichter bij «ie school woonden. Want dat is ook geen ideale toestand. Maar de toe standen zijn zoo. Nu kan men wel wenschen uiten, men kan zeggen, we zullen dat eten thuis laten bren gen, maar och, dan bereikt men toch niet. wat men bereiken wil nl. dat de kinderen degelijk gevoed worden. Wanneer in een huisgezin voor de 2 school gaande kinderen eten worot gebracht dan moet men mij niet wijs maken, dat bet jongere kind, «iat nog niet naar school gaat en een ouder, dat reeds op de fabriek is en die er evenzeer behoefte aan hebben, er niet van mee eten. Dat is ondenkbaar. Nu kan men dat allemal zoo mooi bepraten, maar principieel be weer ik, dat er niets tegen is, den kinderen school- voeding te geven en de omstandigheden maken «lal het niet anders kan, dan op de manier als hier wordt voorgesteld. Ik zal t-r verder niet op ingaan. Ik heb dit alleen willen zeggen, omdat de heer Stadig mij naar mijn opinie vroeg. Het andere meen ik te moeten overlaten aan den Wethouder van Ouderwijs. De heer Veis Heyti, Wethouder der Beiirijven Veis Heijn 1 Stadig. School voeding. De Voorzitter: Ja, dat hangt niet van mij af. De hamer laten vallen kan iedereen wel, maar dat is het hem niet. De heer Hofland: U zult toch niet kunnen zeg gen, dat de Raad niet heeft meegewerkt! De Voorzitter: Daar spreek ik niet over. Ik M. de V., ik had niet gedacht, dat ik hier hedenavond ter verantwoording geroepen zou worden, als lid van het college van B. W. en bij uitzondering wil ik «laar gevolg aan geven. Ik wil echter op den voorgrond stellen, «lat ik per slot van rekening mijn stem zal bepalen naar plicht en geweten. In iedere zaak wil ik mij, zonder dat ik mij gebonden gevoel aan een frac tie, het recht voorbehouden te handelen naar eigen geweten. Dat staat bij ons voorop en dat Is bij mij de grootste rechter in dezen. Nu kan Ik mij toch werkelijk niet begrijpen, M. de V., waarom dat eigenlijk moet gebeuren, want voor mij staat «ie zaak zoo, dal er eigenlijk heel weinig verschil komt bij wat er altijd geweest is. M. n brengt hier allerlei andere dingen in het spel. Het speekt wel van zelf. dat ik het ook graag zoo zou hebben, dat zelfs niet écu gezin In Amersfoort het noodig zou heb- hen, dat «Ie 1- vonsomstandighiMien en de zorg der ouders, hun gevoel van s-tamhoorigheid van het ge zin, zoo hoog stond, dat hier werkelijk geen sprake vatt kon wezen. Ik zou «Jat een zegen vinden en er voor danken als liet zoo was. Maar zoo is het niet, mijnheer Stadig. Wij leven onder gansch andere om- staudiglieden. Ik zou 11 kunnen aantoonen boe iemand, die f13.50 verdient, «laar maar f9.50 van thuisbrengt. Du kinderen worden daarvan «Ie dupe. Dat moest niet zoo wezen; nochtans is dal zoo. Wij hebben be- trc-ffen«l« deze zaak ons in het c«i!lege wel de vraag gesteld, of wij voor onszelven de /aak w-1 in bet rechte spoor leidden in verband met «Ie toestanden, waarin wij ons op het ongenblik bevinden. En dan vraag ik mij werkelijk af, wat is er veranderd? Er staat hier in het gedrukte stuk voor ons: «De geroemde commissie zal den 1 l)eceml»vr a.s. een aanvang maken met de schoolvocdiug, bij wijze van proef e<-r»t a «n school E (Comnclutraat) aan de door ons college- aan te wijzen kinderen en wel na school tijd. 11.I. op Maandag, Dinsdag, enz., enz.* Wat is «laarin nu veranderd Vroeger wezen do hoofiie» van scholen de kinderen a.m. Nu gebeurt dat door oen schoolarts in verband met «Ie hoofden. Dus «lie zijn niet uitgeschakeld. Daar is niets nieuws in gekomen. De eenige verandering, die er in gekomen is, is -lat anders de hooggeschatte vereenigiog Kin dervoeding de spijzen zelf verschafte uit het lokaal van de spijsuitdueliiig aan behoeftigc-n en nu komt het eten uit de Centrale Keuken. En nu wordt de zaak in eeris principieel zooveel anders? De gruotc vraag, waarom het gaat is de/.ezullen de kinderen het eten gebruiken in huis of wel op school. Nu zijn voor het een zoowel ais voor het ander argumenten voor en tegen aan te voeren, maar is het nu noodig het hecle instituut, iat m. i. niet veranderd is, omver te werpen? Wij hebb'-n nu eenmaal «Ie keuxen. Die is niet ont staan op initiatief van den Raad, want in gewone om standigheden wa» ook die keuken niet ontstaan. Wij leven nu eenmaal onder buitengewone tijdsomstandig heden en die voeren ons ook op den weg van hui- tengewoue maatregelen. Deze maatregel staat dan ook niet op zich zelf en de commissie zal kunnen voortgaan De heer Stadig: M. de V., ik zou een korte ver klaring willen geven naar aanleiding van h«-t gesprokene «loor Wethouder Veis Heijn, waar deze opmerkte, dat hij naar plicht en geweten zou stemmen en niet anders. M. de V„ dat geeft een eigenaardigen schijn aan mijn vraag, ti.gevolge waarvan «ie heer Veis Heijn ziju verklaring luw-ft afgelegd. Ik moet verklaren, dat ik meen, «lat in mijn woorden een dergelijke opvatting en b-n-ekenis niet liggen, als, naar hetgeen de heer Wis Heijn, zegt erin zou kunnen liggen, lk moet zeg gen; dat ik nok niet kan begrijpen, «Jat men een an dere opvatting daarin ziet. Er is geen quaestie van nat ik zou denken, dat «Je heeren Jorissen en Veis Heijn niet zouden stemmen naar plicht en geweten, lk heb De Voorzitter: Dan geloof ik te mogen con- cludceren, «lat met intrekking van het vorige besluit het gewenscht is Dinsdagavond a.s. de behandeling der Begro'iting voort te zetten. Wij zullen dan echter eerst de noodzakelijke dingen afdoen, omdat er een aantal punten zijn. die haast hebben en daarna kunnen wij dan de behandeling der Begrooting voortzetten. Kunnen de he roti «laarin meegaan Dan is aldus besloten en verdaag ik thans (te 10.11) de vergadering tot Dinsdag a.s. des avonds te 7 uur. 1)111 KK Kit 1.1 „AMKItSKtM xilllK Oil It i AMKItSl-nnivi.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 23