r 1917. 67e laargang BINNENLAND Verskhil lender Salarisherziening, van de gelden der muntgasmeters. Dit geld wordt hem afgedragen door de geldophalers, die dus onder hem staan en wanneer deze nu boven hem siaan in salaris, dan vind ik dat een ongewenschten toestand. Ieder zal het er mee eens zijn, dat een salaris van f 1000 op het oogcnblik niet schitterend is. Daarom hebben wij de eer u dit voorstel te doen toekomen. De Voorzitter: Ik krijg van den heer Ooster- vcen mede-onderteekend door de heercn Kroes en Leitiwèber, het volgende voorstel Ondergeteekenden stellen voor het salaris van den eersten klerk Maten te verhoogen tot f 1200 zonder verhoogingen c. Het is voldoende ondersteund en kan dus in behan deling komen. De heer O v e r e e m M. de V., Ik wil dat voorstel wel ondersteunen en trek dus het mijne in. De heer Kroes zegt, Overeem heeft daar rauwelings een voor stel ingediend De heer Hofland: Neen, neen, dat hoeft hij niet gezegd. De heer Overeem: Hij zei, dat ik het had inge diend, zonder eenige ruggespraak. Maar ik wist niet, dat van uw kant het voornemen bestond eenzelfde voorstel in te dienen. De heer Kroes: Ik heb er ook niets kwaads mee bedoeld. Integendeel, het is juist een eer voor u. Ik bedoelde alleen te zeggen, dat waar u dit voorstel zonder eenige ruggespraak heeft ingediend, daaruit blijkt, dat u dus geheel zelfstandig hetzelfde gevoelen had als wij. De heer Overeem: Ik had er echter wel over gesproken met enkele van uw partijgenootcn. De heer Kr s: Wij zijn het volkomen eens. De Voorzitter: Maar ik ben het er niet mede eens. dat hier iu den Raad het woord partijgenooten wordt gebruikt. Ik vind, dat dat hier niets mede te maken heeft. De heer Kroes: M. de V., mag ik even opmerk?" dat ook ik vind, dat dit met partijgenooten niets he- .c te maken. De heer Leinweber: M. de V., ik heb met ge noegen dit voorstel kunnen onderteekenen, omdat ik ook uitga van de gedachte, dat de kleine tractementen onder deze omstandigheden dienen te worden verhoogd en ik er niet voor voel de tractamenten van f3000.— f 4000 en f 4500. te verhoogen. Wij hebben des te meer vrijheid gevonden dit voorstel te doen omdat wij weten, dat deze materie reeds geruimen tijd geleden is behandeld en hij er al zeer lang werkzaam is. Deze man is verantwoordelijk voor gelden van de gasfabriek, en ik heb altijd gehoord, dat hij tot volle tevredenheid van zijn superieuren werkzaam is. De Voorzitter: Het is juist, dat MSten daar reeds laDgen tijd werkzaam is, maar wij moeten toch ook rekening houden met andere personen. Nu zouden B. W. kunnen meegaan met een voorstel otn hem f too.meer te geven, maar verder toch ook niet. De heer II o u b a e r Onder welk hoofd fungeert deze man Wij kunnen hem nergens vinden. De Voorzitter: Als klerk bij de Centrale boek houding. De heer Kroes: Het is niet om beslist aanmerking te maken, dat ik het woord vraag, maar die man is pas in dienst gesteld en er staat hier bestaande toe stand f 800 plus 4 maal f 50 is f 1000. Nu begrijp ik niet, dat voor den magazijnmeester in de bier voor gestelde regeling het aanvangsalaris op f 900 komt. Niet, dat ik er tegen zal stemmen, volstrekt niet. Maar alleen zou ik willen vragen, waarom dat wel is geschied met den magazijnmeester en niet met den havenmeester. Die is ook pas in dienst gesteld. Die heeft f 700 en blijft op f 700 'onller verhoogingen. De Voorzitter: Het motief is geweest, dat de magazijnmeester aan de gasfabriek ook f 100- omhoog is gegaan en wij meenden, dal deze hierbij niet moet ach'crstaan. Wenscbt u hoofdelijke stemming? De heer Kroes: Nee.-, dank u. Maar betreffer.de den havenmeester heb ik nog geen antwoord. De Voor zit er: Voor dezen is geen verheuging voorgesteld, omdat bij pa» in dienst is. De beer Kroes: En de magadjiimeester dan? Verschillenden. De heer Ho Salarisherziening. En daar staat f600.— De Voorzitter: Kijk, mijnheer Houbaer. dit ziet op de organisatie, l.ater, als dit wordt aangenomen, krijgt u een concept-verordening om de zaak formeel goed in orde te maken, maar hier is deze persoon wel bedoeld. De heer Houbaer: Onder die f600.-? Do Voorzitter: Hij heeft krachtens zijn vroegere functie al f 1000.— Maar gesteld, dat er een nieuwe kwam, die zou die f 000.krijgen. Het voorstel wordt hierop aangenomen met 10 tegen 6 stemmen en wel die van de heeren Tromp van Holst, Van der Wal, Eysink, Jorissen, Verhoef en Veis Heyn. Achtereenvolgens worden thans goedgekeurd de salarissen voor de boden, den verificateur, den gemeente ontvanger, den controleur en den eersten ambtenaar. In bespreking komt het salaris van den 2en ambtenaar. De heer Oostervee 11: Het is mij zoo opgevallen dal de 2e ambtenaar bij den gemeente-ontvanger In het geheel geen verhooging krijgt. Ik lees in het antwoord van B. W„ dat de 2e klerk ten kantore in den gemeente-ontvanger zijn werk tot tevreden heid van den ontvanger verricht, Ais wij uu dien man daar willen houden het is een persoon van 20 jaar dan moeten wij hem toch iu uitzicht geven, dat hij een kleiu beetje verhooging krijgt. Anders is het net zoo goed alsof er gezegd wordt, ga maar weg. Waar alle salarissen verhoogd worden, kan ik mij er niet mee verecnigen, dat hij geen verhooging krijgt en daarom stol ik voor hem 3 twce-jaarlijkscbe verhoogingen van 100.— te geven. De heer Kroes: Ik wer.sch inij volkomen aan te sluiten bij den heer Oostervecn. Dat aan een tijdelijk ambtenaar geen verhooging wordt toegekend, laat ik daar, maar waar het betreft ambtenaren, die feitelijk in dienst der gemeente zijn, zooals ook deze, dan ga ik volkomen accoord met het voorstel van den heer Oosterveen, om hem 3 twee-jaarlijksche verhoogingen van f 100.toe te kennen. De Voorzitter: B. W. hebben reeds schrif telijk hierop geantwoord, dat dit salaris in overeen stemming is met dat van soortgelijke functies, hetwelk f 500.bedraagt. Nu wordt voorgesteld dit te brengen op f 600. »In dezen rang worden aan geen der af- declingen periedieke verhooginpen genoten. Dit is rcigt noodig ook, omdat slechts een enkel jaar in deze functie wordt gewerkt. Eene verhooging van f 100 komt ons voor dit jaar voldoende voor. De werkzaamheden kunnen niet worden gelijk gesteld met die van klerk aan de secretarie, waarvoor reeds een zekere vakkennis wordt vereischt. Bij toekenning van 3 periodieke verhoogingen van f 100 zou de positie veel gunstiger zijn. dan die van klerk, wat toch stellig niet juist kan worden geacht." De klerk der gemeente-secretarie heeft moeilijker werk te verrichten. Bovendien worden thans voorge steld 2 periodieke verhoogingen van f 100, terwijl wij bijv. zien, dat de adjunct-boekhouder bij de Centrale Boekhouding een salaris van f 1000 geniet met.4 twee- jaarlijksche verhoogingen van slechts f 50. Wij moeten toch even in het oog houden de geheeic organisatie. Dit is toch belangrijker werk dan klerk op het kan toor van den ontvanger. Q?T i 'p De heer Kroes: M. de V., die krijgt 4 tweejaar- lijksche verhoogingen van f50 tot een maximum van f 1200 en deze komt maar op een maximum van f goo. De heer O ost e n Van f 600. Het is f 900 coiiclussie, dat na den oorlog de duurtetoeslag door B. W. voorgesteld, zal moeten worden omgezet in een loonsverhoogir.g. M. de V.. ik acht geen enkele reden aanwezig, om dat niet reeds nu te doen Er zijn ook nog andere gron den, M. de V.. ik erken, dal er werkelijk een stap is gedaan in de goede ricblirg en ik juich dat toe, maar m.i. zijn wij niet ver genoeg gegaan en ik zal o^k aantoonen, dat dit werkelijk Zoo is. Ik heb reeds gis teren kunnen zeggen, dat in het particuliere bedrijf s appen worden gedaan om den looi standaard aan merkelijk te verhoogen. Het kan kort of lang duren maar binnen fziei-U.rcn lijd zullen daartoe de noo- dige stappen worden ondernomen en dan komen wij voor du geval te staan, dut waar de loonen. zooals die nu worden voorgesteld, eenigs/ins overeenstemmen met de loonen in het particuliere heorijf, straks zal blijken, «lat de gemeente een belangrijk eind achterop is gekomen. Daaruit zal voorvloeien, «lat wij voor fi-iten komen te staan, zooals wij niet lang geleden al hebben ,i,.n L.,-beuren, n.l. dat bij h«-t leggen van electrischen i-.iw-l .1.- mensehen w igerden h«-t werk te aanvaarden. :sui H van Cleeff". BUREAUX KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. 'ostbue 9. Telefoon 19. ten van deze conservatieve staatabeheer- chers, heeft de Dultsche politiek in de wereld il de mislukkingen en fouten geoogst, waar- lit ten slotte een onmogelijke situatie ls lager aetaalde hn particuliere bedrijf gold. Wij hebben het gezien bij vers-li llende andere dingen. Noodgedwongen heb Onder de heerschappij of door de diensten /an den conservatieven geest, van de een- njdlg-conservatleve wereldbeschouwing, wer den van Marokko en van het afwijken van iet voorstel van Chamberlain van een bond genootschap tot aan de affaire-Luzburg, nieuwe vijanden geschapen en werd de gun- itige gelegenheid, die zich vaak voordeed, ongebruikt gelaten. Na zulke resultaten en ervaringen moet eindelijk een groot volk, dat met zijn leven en zijn goed moet betalen, een verandering aanbrengen, ook voor andere >dlenaren< den weg vrijmaken, gelijk recht voor alle eischen, om op deze wijze den sust met nieuwen, frisschen geest te vervullen.* In de Tweede Kamerzitting van gis teren is de interpellatie De Jong aan de orde geweest, inzake het geschil Treub- Posthuma. Minister Cort van der Linden verklaarde voor den aanvang van de Interpellatie, dat het verschil van gevoelen over den uitvoer van verschillende artikelen tusschen de mi nisters van Landbouw en Financiën Is op gelost op een wijze waarmede beide minis ters zich hebben kunnen verecnigeu. Aan de exporteurs van genoemde artikelen zullen nieuwe verplichtingen worden opgelegd, terwijl zorg is gedragen, dat de finantieels belangen der Ned. Uitvocr-Maatschappij be hoorlijk zijn gewaarborgd. Een uitvoerige discussie volgde, waarin minister Treub zijn beleid verdedigde en de heer Van Beresteijn een scherpe rede hield tegen minister Posthuma. De heer Troelstra diende ten slotte ds volgende motie in: »De Kamer niet be vredigd door de verklaring van dan minister van financiën gaat over tot de orde van den dag*. Een motie waarvan de aanneming minister Treub tot heengaan zou genoopt hebben. Zij werd echter verworpen met 33 tegen 8 stemmen. Alleen de Sociaal-demo craten stemden voor. Ter gelegenheid vsn de plechtige af kondiging van da Grondwetsherziening heeft de Sociaal-Democratische Kamerfractie gis ter aan den Minister-President een bloem stuk aangeboden, dat geplaatst werd In de werkkamer van Ministsrt Cort van der Linden, waar deze het aantrof toen hij op zijn Depar tement kwam. De afkondiging te Amsterdam werd door een dichte menigte bijgewoond, waaruit verschillende socialistische- en kies rechtliederen weerklonken. De politie had de binnenplaats voor de raadszaal afgezet. Nadat ds gemeente-secretaris Mr. Falken- burg het K. B. had voorgelezen, riep het raadslid E, Polak, die voor een geopend venster stond Hoera I Leve het Alg. Kiesrecht 1 Voor waarts naar het Algemeen Vrouwenkies recht Te 'i-Gravenhage heeft Mr. Troel- s'.ra nadat bet Koninklijke besluit was voor gelezen, de plaats van den Gemeente-secre taris ingenomen en een korte toespraak gehouden, waarin hij de beteekenis van dien dag voor de arbeiders uiteenzette. Naar aanleiding van dit optreden wordt uit den Haag van bevoegde zijde bericht, dat, nadat burgemeester en secretaris zich, ten teeken dat de plechtigheid was afge- loopen, verwijderd hadden, het optreden van Mr. Troelstra geheel bij verrassing, dus buiten voorkennis van het bevoegd gezag, heeft p'aats gehad. Te Zaandam waa ten atadhuize de j Nederlandsche vlag met grooten rooden wimpel uitgestoken.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 5