BINNENLAND Stadsnieuws. Buitrnlaudsche Kroniek. Een belangrijk bericht uit Rusland. Vol gens de Russische Raad der Volkscommis sarissen de voorloopige regecring hebben geallieerden volgens ontvangen berichten principieel hunne toestemmming ge geven tot het openen van onderhandelingen over een wapenstilstand, waarbij niet alleen met het Russische front, doch ook met de andere fronten rekening wordt gehouden zij hebben daarbij de voorwaarde gesteld, dat de Russen geen werst zullen terug gaan, en aan de Duitsche troepen geen levensmiddelen zullen leveren.* Erg duidelijk is dat bericht overigens niet, al zou er de couclussie uit te trekken zijn, dat de geallieerden er thans toe over gegaan zijn bon mine de mauvais jeu om de huidige Russische regeering te erkennen. Ingezien als zij wellicht hebben dat absolute uitschakeling van Rusland hun niet anders dan nadeel kan berokkenen. Volhouden van de tot nu gevolgde taktiek zou wellicht op een afzonderlijken vrede uitloopen met alle militaire gevolgen van dien. De groote vraag is nu maar, waartoe dient deze inmenging in de onderhandelingen. Be oogt zij inderdaad op een spoedige alge- meenen vrede aan te stevenen, overeen komstig hetgeen de wensch der Russen is, of is de bedoeling om de ouderhandelingen over een wapenstilstand, door deze algemeen te maken, tot mislukking te brengen, en de laatstelijk door Churchill en Asquith be pleitte voortzetting van den algemeenen strijd te verkrijgen De Vorwürts, deze onraeuging bespre kende, merkt op: „De Regeeringen der Entente hebben, als de Russische medcdeeling bevestigd wordt, een diplomatiek spel begonnen, waar van zij zelf niet weten, hoe het zal eindigen. Voor hen was de vredesgedachte tot nog toe de duivel, van wien het spreekwoord zegt, dat men hem niet de pink moet geven. En naar die opvatting hebben zij tot dus ver ook gehandeld. »Ats zij nu. volgens het Russische be richt, zich «principieel* bereid vtrkaren om over dtn wapenstilstand te onderhandelen, dan doen zij die klaarblijkelijk met het plan, tijd te winnen, om de Russisch-Duitsche onderhandelingen te doorkruisen. Een ge heel andere vraag is het echter, hoe die prir.cipieele toestemming* op de volken tal werken, en of deze, als men hen ook maar uit de verte de mogelijkheid van vrede toont, daarvan weder afstand zullen doen. »De hoop is niet geheel ongegrond, dat de doelbewuste energie, die bij de Russen aanwezig is. en die bij de Duitsche regee ring aanwezig kan zijn, de dingen een ge heel ander verloop kan doen nemen, dan de regeeringen te Londen en Parijs weti- schen. Het doel toch moet blijven: «Als het mogelijk is, vrede met allen; is dit niet mogelijk dan alleen met Rus- laad*. Inmiddels zijn nu ook Engeland, de Duit sche voorwaarden bekend geworden. Voi- gens een bericht uit Petrograde aan de Daily Chronicle hebben de Duitschers aan de atgevaardigden van de bolzjewiki de vol gende voorwaarden voor een wapenstilstand voorgesteld i°. ontruiming van St. Petersburg door de Russen, tot een algemeene vrede ge sloten zal zijn, zonder dat bepaald wordt of de stad middelerwijl al of niet door de Duitschers bezet zal worden. z°. waarborg, dat de Oostzeevloot niet tegen de Duitschers gebruikt zal worden. Deze waarborg zal den concreten vorm aan nemen van het demonteeren van de kanon nen van de vloot; 3°. afstand, nog voor de werkelijke vre desonderhandelingen beginnen, van de ge- heele Oekraïne aan Oostenrijk-Hongarije, met inbegrip van den Noordelijken oever van de Zwarte Zee. Hangende de onderhandelingen is 't in Rusland een janboel, wordt er op meerdere plaatsen tusschen Leninisten en aanhangers van Kaledin stevig gevochten. De telegrafische verbinding tusschen Rost' r en Kief is verbroken. Volgens de Petrograder Avondpost bezetten Roode (iarden de havenwerken van Rostof. Van Sebastopol worden vliegtuigen verwacht. Een draadloos telegram uit Rostof behelst, dat Kaleridin die stad belegert. Bij Xachitsjewan, uit de richting van Nowo Tsjerkask, gaat de strijd voort. De maxi- malistiscbe troepen hebben steun in kanon nen van een afdeeling der Zwarte Zeevloot. Te Petrograde is de Constitueerende vergadering bijeen geweest in het Taurus- paleis. De zitting had een vrij kalm en on- ketcekenend verloop; wel werd zij gestoord door een commissaris die ter zitting ver scheen en eischte dat de zittingen slechts in zijn tegenwoordigheid zouden plaats hebben. Hoewel er "soldaten bij gehaald werden wenschten de leden hem niet te gehoorzamen en tenslotte werden de bespre kingen weer ongestoord voortgezet Verschillende leden spraken de volks massa's, die voor het paleis saamgekomen waren, toe, wat herhaaldelijk tot geestdrift uitingen aanleiding gaf. De dag verstreek rustig. Van de fronten in het westen en op den Balkan is oogenblikkelijk weinig nieuws. Blij kens de berichten uit Engeland verwacht men op deze oorlogsterreinen van Duitsche zijde krachtige actie. Een actie, die in Frank rijk is ingezet met een aanval bij Bulle- court, direct succes had deze aanval nog niet, de vraag is echter, - waarop de eerst volgende dagen het antwoord zullen geven, of die actie beschouwd moet worden als inleiding van een krachtig offensief. In Enge land is men, blijkens de uitingen in het Lagerhuis, niet erg gerust. En niet alleen over het Westen bestaat bezorgdheid ook over Mesopotamia is men niet gerust. De Engelsche regeering heeft rapporten ont vangen, dat de Duitschers een onderneming tegen Saloniki voorbereiden. Wanneer zij over voldoende troepen beschikken kunnen, is ook een optreden aan het Macedonisch front begrijpelijk want wanneer het zou gelukken generaal Sarrail's leger te ver slaan, is de toestand voor de Centralen ten opzichte van Griekenland veel veiliger. In Engelsche Regeeringskringen is men, zoo zeide Cnurchill. niet onvoorbereid op een aanval legen Saloniki. Maar generaal Sar- rail heeft tot dusverre weinig kunnen doen met de hem ter beschikking gestelde troe pen en wanneer de Centralen inderdaad het plan hebben een groot opgezet offensief tegen Saloniki te ondernemen, dan zullen zij wel moeten zorgen, dat ze een overmacht van troepen hebben. Of daartegen het leger van generaal Sarrail opgewassen zal wezen Steeds meer geld. De Engelsche minister van financien Bonar Law heeft bij het Lagerhuis een nieu w ere- diet-ontwerp ingediend van 550 millioen pond sterling, terwijl het vorige ontwerp 500 millioen bedroeg. Dit crediet werd 30 October toegestaan en zal de uitgaven t«t de eerste week van Januari dekken. Het nieuwe crediet zal het gehecle bedrag, dat voor een jaar is toegestaan, op 2450 mil lioen brengen. De gemiddelde dageiijksche uitgaven over de 63 dagen, die aan den eersten December vooraf ginger, hebben de raming met 350.000 p. st. overschreden door de toename der legerkosten, die veroor zaakt is door de uiibreiding van den vlieg- dienst, door het groote aantal Indische troe pen in Mesopotamiü en de hooge onder houdskosten van de legers in Frankrijk en Palestina. De geraamde voorschotten aan de zelfbesturende gewesten zijn niet over schreden. Voorts gaf de minister bemoedi gende uiteenzettingen betreffende de ge ruchten der anuleering van 11de Russische staatsschuld. Hij achtte het bijna zeker, dat vroeg of laat iu Rusland een duurzame re geering zal komen en deze zou den finan- cieelen bijstand, dien zij zal noodig hebben, niet kunnen verkrijgen, wanneer zij oude schulden niet erkent. In de Tweede Kamerzitting van gis teren heeft de Minister van Marine naar aanleiding ven een amendement Bichon van IJssclmonde, dat tot strekking had geen gelden toe te staan voor dc ontworpen school voor adspirant-adelb irsicn te Dord recht. gezegd, dat hij bij aanneming van dit amendement de verantwoordelijkheid niet langer kon dragen. Bij stemming stemden 15 leden voor en 22 tegen het amendement. Het quorum was dus niet aanwezig. De vergadeiing werd daarop verdaagd tot Dinsdag. In het Engelsche Lagerhuis vroeg dezer dagen de afgevaardigde King of dc gealli eerden bleven bij hun plan om noch ge durende noch na den oorlog inbreuk te maken op de territoriale integriteit, de rivierrechten of-de koloniale bezittingen van Nederland. Lord Cecil antwoordde: Het is mijn plan niet en het is nooit mijn plan geweest op welke wijze ook te raken aan de integriteit van Nederland of zijn bezittingen. In de Eerste-Kamer-zitting van Don derdag herinnerde minister Treub aan de telegrammen uit Rusland, volgens welke htt bericht, dat de nieuwe Russische regee ring de buitc-nlandsche leeningen zou hebben geannuleerd, onjuist is. De hoer Van Nierop deelde daarop bij interruptie mede, dat hem bekend was. dat de rente van dc Rusische leeningen niette min niet worden uitbetaald. Degisterente Rotterdam gehouden stem ming voor een lid van de Tweede Kamer, vacature Spiekman, had het resultaat, dat werden uitgebracht 9254 geldige stemmen Waarvan op de heeren D. de Klerk (Unie- lib.) 2035. IJr. W. van Ravesteyu Jr. (S.DI'.j 150, J. Schouten (A.-R.) 3441 en A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.) 3628 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Schouten en Dc De bloemenhulde aan den Minister van Binnenlaiulsche zaken ter gelegenheid van de afkondiging van dc nieuwe Grondwet, is volgens het Haags hc Correspondentie- bureau een spontane daad van twee of drie S. D. A. P.-Kamerleden, die, zonder de fractie-vergadering daarin tc kennen, tot deze manifestatie besloten. De manifestanten lieten de bloemenmand naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer brengen en op de ministertafel plaatsen. De voorzitter, die men van dit huldeblijk niet in kennis gesteld had. liet dc bloenion ver wijderen en naar het kabinet van den minister van Binnenlandsche Zaken brengen. In de sociaal-democratische Kamerfractie heeft liet gebeurde nogal beroering verwekt. Verscheidene leden hebben reeds bij den voorzitter der fractie tegen deze manifestatie geprotesteerd. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Bij voortduring wordt van verschillende zijden er op aangedrongen, geen graan meer te verstrekken aan branderijen. Ook bier brouwerijen worden in dit verband nu en dan genoemd. Deze ontvangen echter sinds het vorig jaar reeds geen graan meer, ter wijl de branderijen gerantsoeneerd zijn tot 'n zoodanig percentage hunner normale pro ductie als overeenkomt met de behoefte aan gist. Intnsschen is steeds .-fe vraag onder het oog gezien, of en op welke wijze de ver strekking van graan aan de branderijen ge heel zou kunnen worden gestaakt. Op dit oogenblik is een plan in overweging om binnen korten tijd daartoe te kunnen ge raken. Op 28 Nov. publico r !e het Handels blad een verklaring van den uit het kamp van Z'ist ontvluchten Fr.inschco aviateur Paillard aan het I'arijschc bi. d »L- Journal», met eenige mededeelingen daaromtrent van een barer correspondenten. Daarin stond ".n., dat Paillard een verklaring had getcekend, dat hij geen poging zou doen otn te ont vluchten, zoolang hij in het kamp verblijf zou houden, noch tijdens de vvand'-li gin daarbuiten, die hem zouden worden toege staan. Van de zijde der Fransehe legatie wor.lt opgemerkt, dat de Fransehe aviateur zulk 'n verklaring niet kon afleggen. Immers, blij kens een aanschrijving van de Fianschc regeering aan den Franschen gezant, die ook aan de Nederlandsche regeering zou zijn bekend gemaakt, is het Fransehe mili tairen verboden, wanneer zij gevangen He nomen of geïnterneerd worden, zulk een verklaring af te leggen, aangezien zij ver plicht zijn te trachten zich weder bij huil corps te vorgen. Paillard zou dan ooi- oen dergelijke '-erkiaring niet hebbt-n afgelegd, behalve voor wandelingen buiten bet kamp aan den olfirier met de bewaking belast. Hij zou uit het kamp zelf ontvlucht zijn. De Amersfoortsche correspondent van het Handelsblad, die trachtte hieromtrent na dere inlichtingen in te winnen,schrijft thans, dat de quaestie of autoriteiten den ont vluchten aviateur een bindende verklaring hadden kunnen doen afleggen, thans een punt van bespreking uitmaakt tusschen do Nederlandsche en Fransehe auioriteitcit. Hij houdt intusschen vol", dat Paillard een ver klaring als in don aanhef bedoeld. - welke hij volgens het schrijven van de Fransehe regeering niet kon afleggen, desniette min heeft afgelegd. Het Marine-gevaar voor Veert. Iu de Memorie van Antwoord betreffende de Marincbegrooting (die 1111 lil behandeling is), zegt de Minister, dat er een «vliegkamp* te Veere bestaat, dat het juist daar ter plaatse werd geoordeeld en dat verplaatsing niet mogelijkt is Het Handelsblad, heeft zich. daar zij een en ander met eenige verrassing had gele zen, terstond na het verschijnen der Memo rie van Antwoord nog eens om inlichtin gen gewend tot een zeer betrouwbaar inge zetene van Veere. Uit zijn antwoord blijkt 1. cr bestaat nog niets vaneen «vlieg kamp* te Veere. Fir is nog niets dan dc vlicgloods, die wij in dit najaar in aanhouw zagen, en die nu voltooid is Fir is dus niet dan die cenc loods te verplaatsen om het dreigende gevaar voor Veere af te wenden. 2. de afstand van dat aantrekkingspunt voor bommen tot de bebouwde kom der gemeente is, zoo zegt de briefschrijver, «nauwelijks 50 meter*. De afstand tot de Oude Kerk is nog geen 200 meter en die tol het stadhuis (waarin een archief van 1402 af) is misschien 200 mett-r. Heel Veere, met zijn inwoners, zijn oudheden en zijn mooie oude bouwwerken, ligt straks, door een «vergissing* van een vreemden vlieger, die deze vliegloods aanziet voor een niet- Hollandschen, wellicht uit elkaar. Maar de Marine heeft het zoo besloten en zoo zal het gchouren. En dan noemt de briefschrijver het «een gruwel, ja 'zeis een kran/innigheid* het commando zal worden uitgevoerd. De Ka mer zal dc opmerking uit het voorloopig Verslag wel niet omzetten in een amende ment. Alleen als er eens bommen op Veere kotnen te vallen, dan zal men in zak en nssche zitten. Als het te laat is. O, ware er nog een De Stuers in de Kamer! Leger en Vloot. - Hel is den minister van oorlog gebleken, .dat or twijfel bestaat, of de dienstplichtigen der lichting 1918, wien vrijstelling is ver leend wegens broederöicnst, aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders of kostwinnerschap, ill aniimci- kiug komen voor inschrijving voor en landslui in op 1 December 1917. Hol komt den Minister voor, dat-er eerst sprake kun zijn van hun inschrijving voor den landstorm, nadat dc hun verleende vrij stelling is ingegaan. Kunst en Wetenschap. Mevrouw Enny Vrede moet een rust kuur doormaken in het Diacouessenhuis te Utrecht, tengevolge waarvan zij zeker ge durende de eerste 6 weken niet bij de Koninklijke Ver. Het Nederlai dsch Tooneel zal kunnen optreden. It K N SI S ti li VING K N' DISTRIBU ITE LEVENSMIDDELEN. Burgemeester'en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat in dc week van 17 December tot en met 22 December 1917 zal Worden verkrijgbaar gesteld: op bon No, 47 GROENE ERWTEN t ons per persoon, BRITNK BOONENt BAK-en BRAADVET 1 ZEEP1 VARKENSVLKKSCH 2 AARDAPPELEN. 5 K.G. Dit wil dus zeggen dat zij, die in het bezit zijn vaneen b inbockje voor meerdere persotie". zooveel 111 ial b ivenstaunile hoe veelheden kunnen bekomen, als hun boekje aangeeft, de getalsterkte van liet gezin s aai tn'-t een groot cijfer op e'l bon ver meld, uitgenomen op tie bom van varkens- vlcpsch. Vervolgens is goedkoope MELK verkrijg baar (voor hen die daarvoor in de termen vallen) op bun No. 2 tot en met No. 8. Amersfoort, 12 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RAXDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der Gemeente Amers foort gelezen de circulaire No. 5265 afdeeling Crisis/aken Bureau Nijverheid, dd. 10 De cember 1917, maakt bekend dal de Minister van Land bouw, Nijverheid en llanacl heeft goedgevonden: de volgende maximumprijzen vast te stel len voor vetkaarsen («roothandclprijs f2.per K.G, Tusschenliantlelprijs -*-'5 Kleinhandelprijs -2.30 Amerstoori, 12 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort mak-'n bekend,,dat W. Boog, melkslijtcr, Soesterweg no. 226 alhier, voor den tijd van een week, is uitgesloten van den mclk- toeslag wegens overtreding der voorschriften betreffende verkoop van melk aan zieken, zwakken en personen beneden 16 jaar. Amersfoort. 12 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der gemeente Amers foort maakt bekend dat van dc lijst dergenen, welke gerechtigd zijn tot het verknopen van Goedkoope Klom pen, zijn afgevoerd W. J. Gerritsen, Appelmarkt nr. 17, G. J. Schimmel, Vijver iy, zulke naar aanleiding van het feit, dat bel den de voorschriften, welke op der. verkoop betrekking hebben, niet hebben opgevolgd. Amersfoort, 12 December 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJK. Voorschriften voor kleinhandelaren in Calcium Carbid, als zoodanig erkend door den Voorzitter ,dcr Toewijzlngscommlsde voor Kaarsen, Schemerlichten en dergelijke in verband met de beschikking van Z. K. den Minister van l.andbouw, Nijverheid cii Haudel, No. 1866, van 9 November ic/ij. 1. de verkbop, aflevering en het vervoer van hoeveelheden van niet meer dan 1 K G. voor zopver de verkoop en de aflevering geschiedt door kleinhandelaren, is geoorloofd aan kleinhandelaren in Carbid, die als zoo danig erkend zijn door den Voorzitter der Toewijzingscommlssie van Kaarsen, Sche merlichten en dergelijke, eu die het bewijs van zoodanige erkenning kunnen toonen. 2. de verkoop, aflevering en het vervoer mogen slechts plaats hebben binnen de ge meente, waar de kleinhandelaar is gevestigd. 3. Hoeveelheden Carbid mogen slechts worden afgegeven op verklaring of bons, waarop vermeld staat dat de belanghebbende geen kaarsen voor voertuig of rijwiel ge bruikt. leder, die Carbid wenscht te koopen, moet dus eerst bij den Burgemeester of het Distributie Bureau ter plaatse een zoo danig verklaring of bon afhalen Deze ver klaringen of bons zullen voor rijwielen slecht eens per maand en voor voertuigen hoogstens tweemaal per maand voor het be treffende rijwiel ot voertuig mogen worden aangeboden. 4. Hoeveelheden Calcium Carbid voor Dokters-Noodvoorziening mogen slechts wor den afgegeven op vertoon van een kaart voor Dokters carbid. De aan deze kaarten bevestigde bonnetjes moeten bij elke levering worden afgeknipt en tegelijk met de na te noemen lijsten aan de RijCsdistrihuiie van Calcium Carbid worden opgezonden. I.ossc botts zijn ongeldig. 5. Er mag slechts voor t K.G. tegelijk worden afgeleverd. Elke verkochte hoeveel heid moet worden geboekt op bijgaande lijsten en wel afzonderlijk voor a. rijwielen (inbegrepen motorrijwielen), b. voertuigen (inbegrepen automobielen). De verklaringen of bons van den Burge meester moeten door de kleinhandelaren worden genummerd. 6. De maximumprijs, waarvoor dc klein handelaar carbid mag verknopen, behaagt f 1.35 per K G. rel to en f 1.15 voor d hoe veelheid carbid in de z g. «bruto blij van 1 K.G - De bus kan eventueel extra in rekening worden gebracht, doch daarvoor mogen geen abt ormaal hooge prijzen in verband met den inkoopsprijs uoiden bere kend. 7. Bovenstaande lijsten zullen voor den 5dcn van iedere tnaand ingevuld u t en met den laatstee dag der afgeloopcn maand aan het Bureau van Calcium Carhid, Park straat 103 worden ingezonden. 8. De bij dc kleinhandelaren aan zige voorraad Carbid kan alleen voor eigen ge bruik worden aangewend met toestemming van den Voorzitter, nadat een desbetreffende vragenlijst is ingevuld en daarna gunstig op de aanvrage is beschikt. Amersfoort, 10 December 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, naar aanleiding van de publicatie van 8 December j.l.. dat het slui tingsuur voor de winkels op de daarin ge noemde dagen is 10 1/2 uur 's avonds. Amersfoort, 14 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Nicuwjaurs-aiinoiiccs. Wij stellen de gelegenheid open 111 het nummer van ons blad, «lat Maandag 31 Dcc. (Oudejaarsavond) verschijnt, ter vervanging van bet omslachtige kaartjes-zenden, NI EUVVJ AA RS-A N.NONCES te plaatsen tegen 25 CENTS per annonce. De Administratie. Het Be 1 g i5che monument op den Derg. Het Belgische monument op den Amers- foortschcii Berg, bedoeld als een gedenk- toeken van Belgische dankbantheid aan de Nederlandsche natie voor de gastvrijheid in ons land ondervonden, is thans voltooid en voor het publiek opengesteld. Het monument is ontworpen door den Belgischen architect Hoste, de uitvoering is geheel het werk van geïnterneerden. Het is opgetrokken in mistkleurigen baksteen in waal vorm en maakt een zeer massieven indruk. Het bestaat uit twee dcelcn, liet hoofdwerk, dc 14 M. hooge uitzichttoren 4

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2