AMEESFGORTSCHE COURAIi Dinsdag 15 f|fS| Januari 1918. °- °ö'y- 68e Jaargang Stadsnieuws. JJilitave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant,, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDAC1 hURVerschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maandenj 1.BUREAUX: franco per post/1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- „nBT1. rrt j. Corn. rug a art. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- GRACHT 9 utrnorn/snn. advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden in eD a M n. R 3 F oor 1. rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 0. Telefoon 19 K lü MSG i. V UiGKN De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 2742, afdeeling Crisiszakeu, Bureau Nijverheid maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald bon No. 7 der Rijkspetrolcumdistributie- kaart geldig zal zijn van tb Januari 1918 af tot en met 31 Januari 1918 voor eene hoeveelheid van 2 Liter. Amersfoort, 14Januari 1918. y^Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No 3348, afdeeling Criaiszaken Bureau A. Z. d.d. 8 Jan. 1918. maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen t. de verkoop en aflevering van molens en andere werktuigen bestemd voor, respec tievelijk geschikt tot. het vermolen van granen, zoomede van de onderdeelen van zoodanige molens en werktuigen is verboden. 2. van het verbod sub 1 gesteld kan ontheffing worden verleend door den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel. 3. het verbod sub 1 gesteld is niet van toepassing op den verkoop sn aflevering aan fabrikanteu en molenaars Amersfoort 14 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3323, afdeeling Crisis/aken Bureau Nijverheid d.d. 11 Jan. 1918. maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goetl gevonden: met aanvulling van de in deze beschik kingen gestelde-maximumprijzen voor zui vere gele bijen was, In den Groothandel f 5.per K.G. netto gewicht, betaling contaut zonder korting, exclusief fust (emballage door verkooper ie berekenen of i^oor kooper terug te zenden;, levering op wagon of aan boord naastbij- zijnd spoor station of schipper. In den Tusscbenhandel 5.50 per K. G. netto gewicht, netaling contaut zonder kor ting, exclusief fusl (emballage door ver kooper te bereki-nen of door kooper terug te zenden), levering op wagon of aan boord naasthijzijnd spoorstation of schipper. in den Kleinhandel f 6.50 onder voorbe hoed dat de verkoop geschiedt over den toonbank en tot een hoeveelheid van ten hoogste 1 K.G. Amersfoort, 14 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. Burgemei-ste van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3325/1, Afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid dd. 8 Januari 1918, maakt bekend dat de Minister var. Landbouw. Nijver heid en Handel. heeft goed gevonden, het sub 3 bepaalde te wijzigen als volgt: vast te steller, de volgende maximumprijzen per rooo K. G. geperst in balen, geleverd franco schip, aan de frabrick of wagon aan bet naaste spoor wegstation, ter keuze van den afnemer. Turfstrooisel f 16. Turfmuif 17. op basis van een gemiddeld watergehalte ten bedrage van 40 pCt. Het gehalte wordt per drie maanden voor iedere turfstrooisel- fabriek bepaald door de Turfstrooisel-Com- mtssie te Deventer. De vorengcstelde prij zen worden gekort met f 0.30 per 1000 K. G. voor ieder procent, dat het aldus vastgestelde gehalte hooger is dan 40 pCt. Deze kortingen worden gestort in dc kas der Turfstrooisel-Commissie ter bestrijding van hare uitgaven. Klachten betreffende te hoog watergehalte van geleverde partijen moeten gericht worden tot de Turfstrooisel- Commissie voornoemd. Amersfoort. 14 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3323. Afdeeling Crisiszaken (Bureau Nijverheid) dd. 8 Januari 19 iS maakt bekend, dat ile Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft goed gevonden te bepalen, dat sub 1 in voormelde beschikking gestelde ver bodsbepalingen niet van toepassing zijn op verkoop en aflevering van glauberzout, be stemd voor geneeskundige doeleinden, aan apothekers, drogisten, doktoren en veeartsen, voorzoo ver de verkoop en aflevering plaats vindt bij hoeveelheden van niet meer dan 5 K G. Amersfoort, 14 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat door iie Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht bij besluit van den 7en Jan. 1918 ie Afd. No. 781/18 aan het Gemeentebestuur van Amersfoort en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van een Centrale Keuken op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D. no. 3522. gelegen aan den Sces- terweg. hoek Nieuwe Hoofdweg alhier. Amersfoort, 12 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amerfoort gelezen de Staatscourant No. 10 d.d. 12 Januari 1918 maakt bekend, dat de Kunstmest-Com- missie een aanvang zal maken met de ver- declieg van de bestelde ammoniak super, ten behoeve van de bemesting voor den oogst 1917/18, en wel tot e«n hoeveelheid van 50 pet. van iedere door baar goedge keurde aanvrage, dat beschikbaar zal zijn ammoniak super 4 maai 11, waarvan de prijs, door bestellers te betalen, is vastge- gcsteld op f 20 per too K G. bruto voor netto, in zakken vrij uit schaal aan het pak huis der fabriek, waar de aflevering plaats vindt, dat tevens beschikbaar zullen zijn kleine partijtjes ammoniak super 7 maal 9. waarvan de prijs is vastgesteld op f 24 per 100 K.G. overigens dezelfde condities, dat deze prijzen slechts verhoogd mogen wor den met de werkelijke betaalde vervoer kosten, daar alle provinsies en vergoedingen daarin zijn begrepen. Dat hw. den handel of eenig tusschen- persoon aronder ook verstaan worden landbouw,- aankoop- of coöperatieve vereeni- g'ngen) niet geoorloofd zal zijn een extra toeslag van bestellers te vorderen voor z.g. levering onder A. H. V. dat alleen geooi loofd is een vergoeding voor renteverlies in rekening te brengen, op basis van 6 pet. per jaar aan bestellers, die niet hebben vol daan aan den eisch van betaling voor de levering is voorgeschreven, dat de monster neming zal-geschieden door de commissie aan de fabrieken voor of tijdens de afleve ring, terwijl de aldus genomen monsters zullen worden onderzocht door het Rijks- landbouwproefstation te Maastricht, dat een gehalte wordt gewaarborgd van 4 pet. stik stof en 11 pet. fosforzuur in ammoniak su per^ maal it en van 7 pet. stikstof en 9 pet. fosforzuur in ammoniak super 7 maal 9, dat de uitkomst van de analyse van het monster van een partij bindend zal zijn ten aanzien van het gehalte der daaruit aan de bestellers af te leveren hoeveelheden dat elke zak door de commissie zal worden voorzien van een blikplombe met de initi alen K. M. C. dat de commissie door middel van een briefkaart aan iederen besteller kennis zal geven van de beschikbaarstelling van de voor hem bestemde hoeveelheid, welke briefkaart voorzien is van een ontvangbe wijs, waarop door den besteller de ontvangst van de aan hem geleverde hoeveelheid aan de commissie moet worden bericht. Amersfoort 14 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. Wij lezen in de Toorts: Donderdag 3 Januari hield onze afdeeling een vervolgvergadering waar Hofland ver slag uitbracht van zijn werk in den Raad en zijn houding toelichtte, bij de begrooting ten opzichte van de gemeentewerklieden in genomen. De voorzitter bracht een woord van dank aan onze Raadsfractie voor den moeizamen arbeid in het belang van onze beweging verricht. Wijnen sprak namens de Gemeen tewerklieden en oefende scherpe critiek op de houding van Hofland, terwijl hij aan Overeem een woord van dank bracht, ora- omdat deze getracht had in den Raad aan de wenschen van de werklieden te voldoen, ofschoon door School betreurd werd dat Overeem zijn voorstel ten gunste van dat vao Hofland introk. Ook Polder en Van Mechelen vochten de houding van Hofland aan. Polder betreurde, dat Hofland te veel zijn eigen weg volgt en te weinig rekening houdt met de adviezen hem door de moder ne arbeidersbeweging ten opzichte van loon- voorstellen gegeven. Van Mechelen schreef een en ander toe aan de leiding in onze afdeeling, terwijl z. i. het socialistisch woord 1 te weinig in onze Raadszaal werd gehoord. Ook ditmaal kwamen we niet klaar met het verslag van onze Raadsfractie, zoodat we in een vervolgvergadering deze zaak zullen moeten voortzetten. Op het 2e abonnementsconcert van het Concertbureau Hans Augustin in Aml- citia, Woensdag 23 Januari (aanvang half achtzal de ook in Nederland zoo enorm ge vierde Hougaarsche violist Emil Telmanyi optreden, tezamen met den voortreffelijken Hongaarschen pianist Sandor Vas. De beide kunstenaars zullen bet volgende programma ten gehoore brengenvoor viool en pian Mozart, Sonate es gr. t., Schubert, Phanta- sie op. 159, Corelli, La Folia; verder zal Telmanyi spelen de Partita e gr. t. van Bach voor viool solo. De Aartsbisschop van Utrecht heeft aan de roomsch-katholieken alhier vrijstel ling verleend van de kerkelijke vasten- en onthoudingswet voor zoover het betreft bet gebruikmaken der spijzen van de Centrale Keuken Gemeld wordt, dat bier ter stede, buiten de inschijvingen op de Amsterdamsche Bank, voor f 1.600.000 op de jongste staats- leening is ingeschreven. Bij ministerieele beschikking is, met ingang van 1 Februari a.s. B. H. Rouf- faer, op zijn verzoek, eervol ontheven van de tijdelijke werkzaamsteiling als adjunct inspecteur der directe belastingen aan de inspectie Amersfoort. Het aantal sollicitanten naar de betrek king van godsdienstonderwijzer alhier (vac. Teeling) bedraagt 27. (Kerkb.) De ie luitenant H. J. Fruin, van het ie reg. huzaren, wordt gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Het Hoofdbestuur der Ver. van Leer aren bij het M. O. zond ons een manifest inzake de toestanden bij het Rijks Middel baar Onderwijs. Het volgende is er aaa ontleend Het Hoofdbestuur heeft een enquête in gesteld bij de directeuren der Rijks H. B. Scholen en geeft een zeer beknopte bloem lezing uit het vele, allerminst verheugende of opwekkende, wat daaruit is gebleken. Aan enkele scholen konden tengevolge van bestaande vacatures, na bet begin van den loopenden cursus, eerst ongeveer half October alle lessen geregeld worden ge geven; zelfs kwam het aan één school voor, dat in een vak tot bijna half November het onderwijs in de beide afdeelingen van één klasse stilstond en in de beide afdeelingen van een andere klasse tot op de helft moest worden ingekrompen. Voor wiskunde waren in het gehecle land geen voldoend aantal leeraren te vinden, die zich aan Rijksscholen, zelfs niet voor «vol ledige betrekkingen» wilden verbinden. Hier en daar werden die wiskunde-uren door andere bevoegde leeraren der betrok ken scholen op zich genomen, tegen de minimale vergoeding per lesuur, die daar voor wordt uitgekeerdvele leeraren werden daardoor overbelast met lessen, 30 tot 32 uren. Elders kon, na lang zoeken, nog iemand, zonder ervaring, worden opgediept"hem moest dadelijk een belangrijk aantal lesuren worden opgedragen. Hier viel een collega, reeds 5 jaar ge pensioneerd, weer in, om de zaken aan den gang te helpen houden; elders ging een leeraar niet »met pensioenomdat er zeker geen sollicitant zou opdagen om de vaca ture te vervullen, of bleef een juist gepen- sionee. ie leeraar nog weer in functie. Wij vinden onderwijzers met hoofdacts, die aae Rijks H. B. Scholen les geven in aardrijkskunde, geschiedenis, nederlandsch, rekenkunde of cosmografieeen scheikundig- ingenieur, die natuurlijke historie doceert; een clviel-iugenieur, die les geeft in schei- Verscheidene anderen werden aangesteld die nog niet de volledige bevoegdheid voor Middelbaar Onderwijs in het vak hunner keuze hebben verkregencandiaaten werden verlokt hun studie aaD de Universiteit te laten varen, omdat zij kans haddea te wor- dee aangesteld, waar andere sollicitanten ontbraken. Of er veel gesolliciteerd werd naar Gemeen telijke of andere inrichtingen van Middel baar Ouderwijs? was één der vragen door bet Hoofdbestur tot de Directeuren gericht. Ziehier enkele antwoorden. In het afgeloopen jaar solliciteerden van één school 4 leeraren naar een Gemeente lijke H. B. S., 1 t.aar een Bijzondere en 1 naar een Gymnasium. Wel 10 maal werd verleden jaar gesolliciteerd, schrijft een andere Directeur, meestai naar Gemeente scholen.Sedert 1912 werd 11 keer gesol liciteerd, meldt een derde, Elders solli citeerden 4 leeraren naar een Gem. H.B.S. Elders 3, nog elders 5, ergens anders 0, waarvan 3 tweemaal. Hier vertrokken sedert 1916 6 leeraren, daar solliciteerden er 8, alweer meestal naar Gemeentescholen. Aan één school heeft men sedert 1912/13 de 4e leeraar voor natuurkunde enz., enz. Begrijpelijk is de klacht over het tel kens verbreken van den geregelden gang van het onderwijs, als gevolg van deze tal rijke sollicitaties en niet minder over het feit, dat van het volgen van een vaste lijn in de methode van behandeling van som mige vakken geen sprake kan zijn. Het zijn de leerlingen, die daarvan, nu en later, de nadeelige gevolgen ondervinden. Geen wonder ook, dat in de antwoorden op de vragen van het Hoofdbestuur, door vele directeuren ernstige klachten wordeD

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1