COURAIT. Donderdag 28 Februari 1918. No. 8998. 68e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „De Ainergtbortncbe Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". H oOFD-REDACTEUR J. Corn. RUGAART. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/1.— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiSn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. B UREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 1 Telefoon ig KKNNISUKVINOKX De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 83 afdeeling Crisis zaken Bureau Volksvoeding dd. 25 Feb. igiS. maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel: heeft goedgevonden, in te trekken den bij zijne beschikking van 13 Februari igt8. No. 54 afdeeling Crisiszakeu, Bureau Volksvoeding, voor nier en slacht vet vastgcstelden maximumprijs van f 1.40 per K.G. Amersfoort, 27 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 64, afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid dd. ig Februari 1918. maakt bekend, dat de Minister van Land- I bouw, Handel en Nijverheid, heeft bepaald dat onder manufacturen in deze beschik king niet wordt geacht te vallen het artikel lompen. Amersfoort. 26 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 77 afdeeling Crisis- zaken Bureau Volksvoeding ad. 25 Feo 1918. maakt bekend, dat de Minister van {.and- bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen 1. dat van bedoeld verbod, voor wat lijnolie betreft, ontheffing zal kunnen wor den verleend door den Directeur van het vetdistributiebureau 2. dat aanvragen om ontheffing van bovenbedoeld verbod, voor wat lijnolie be treft, als tot nog toe zullen moeten worden ingezonden bij de commissie van advies in zake het gebruik van eetbare vetten voor technische doeleinden, van Speykstraat 4, te 's-Gravenbage. Amersfoort, 27 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 22 Februari 1918, aan P. J. GOEDHAI.S en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van eene smederij in het per ceel alhier gelegen aan de St. Jorisstraat, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E, No. 34. Amersfoort. 23 Februari 1918. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. De oogenschijnlijk onbelangrijke agenda heeft aanleiding gegeven tot een langdurige, verwarde en soms vrij heftige discussie, voornamelijk hel beleid van B. en W. be treffende inzake de distributiemaatregelen. Deze discussie, voortspruitende uit de in gekomen adressen inzake den gemeentelijken fruitverkoop, waaromtrent B. en W. advi seerden tot bet bekende >voor kennisneming» kregen we, ten gevolge van een verzoek van den heer Nieuwendijk, na afhandeling der agenda. De ingekomen stukken gingen overigens conform het advies van B. en W. onder den hamer des voorzitters door. Volgden benoeming van mej. G. J. van Haselen, tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school G, van stembureaux voor de ver kiezing van leden voor de Tweede Kamer en van den heer J. Visser, tot ambtenaar van den Burgelijken Stand, vacature-Eijsink. De vervulling van de vacature-Van Kalken werd aangehouden. De eerste brcede discussie ontspsn zich over het afwijzend advies van B. en W. op het verzoek van de heeren Beyer en Buitenbos om aangesteld te worden als makelaar in onroerende goederen. De heer Kroes was er voor althans ten opzichte van den heer Beyer het verzoek in te willigen Hij vond 't noodzakelijk met het oog op de voortdurende uitbreiding van de stad. welke uitbreiding van bet aantal makelaars z.i. noodzakelijk maakt. Z.i. Is er alles voor te zeggen en niets of weinig er tegen. De heer Beyer is een respectabel man. die hier lang woont. Den heer Buitenbos achtte de heer Kroes minder geschikt omdat die tot voor kort in dienst der H. S. M. geweest is en dus geen verstand van onroerende- goederen heeft. Of de heer Beyer zijn weten schap ontleent aan zijn lang bier wonen, werd niet erg duidelijk. Evenmin als 't hel der werd. waarom de heer Kroes den een wel en de ander niet wilde. De heeren Van Nijnatten en Hofland waren tegen een aan stelling. De eerste omdat hij geen voldoende argumenten voor een benoeming gehoord had en onaangenaamheden met het notariaat vreesde. Voorts was hij er tegen omdat volgens de bestaande juris-pritd-ntie het Wetboek van Koophandel geen makelaars in onroerende goederen kent. Da heer Hof land zag met het oog op dit laatste de voor- deelen van een officieele aanstelling niet in. De voorzitter meende, dat nu de discus sies een principieel karakter droegen,'t goed zou zijn terug te komen op het besluit van November 1917, waarbij beslist werd, dat tot aanstelling van nieuwe makelaars kan worden overgegaan, elke aanvraag ter be oordeeling van den Raad. De voorzitter was van oordeel.dat nu de Raad anders van samen stelling was dan toen het November.besluit viel, nu een nieuwe uitspraak kon worden uitgelokt. Hij wees voorts t:og op bet wet telijk bezwaar, dat bij B. en W. den door slag geeft. Niet geheel ten onrechte verzette zich de beer Stadig tegen de opvatting van den voorzitter, om. nu de Raad anders van samenstelling was dan in November 1917. terug te komen op een paar maanden oud besluit. Bij een dergelijk systeem is alle continuitei' zoek. Hij was er daarom voor hel besluit te handhaven. De oogenblikke- lijke meerderheid van den Raad oordeelde er echter anders over, met 9 tegen 7 stem men. werd besloten terug te komen op het November-besluit en daardoor het besluit van 1906 in eere hersteld. Tegen de aan stelling van nieuwe makelaars stemden de heeren Hofland, Jorissen, Leinweber Van Nijnatten, Overeem, Rant, Tromp van Holst, Vela Heijn en Verhoef. De Novessber- beslissing om terug te komen op het besluit van 1906 werd aangenomen met 10 tegen 7 stemmen die van de heeren Verhoef. De Kempenaar, Jorissen, Leinweber, Hofland. Eysink en V. d. Wal. De heeren Tromp van Holst en Van Nijnatten waren toen niet aanwezig. Nu ontbraken de heeren Eysink en V. d. Wal. Minder gelukkig waren B. W. met hun afwijzend advies op het adres van de Amersfoortsche politie-vereeniging inzake regeling der periodieke verhoogingen hunner salarissen. Na bestrijding door den heer Hofland werd het prae-advies verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Koning. Leinweber, Nieuwendijk, Van Nijnatten, Oosterveen Overeem, Rant, Hofland, Houbaer en Van Kalken. De overige voorstellen werden conform zonder of na ampele discussie aangenomen. Ingesteld werd een commissie van bijstand van het lager onderwijs, waarvan tot lid benoemd werden de heeren J. A. Rant. mr. L. Stadig, A. C. R. O. Leinweber en J. Hofland Mevrouw Eysink-Daamen kreeg verlof als onderwijzeres van school A. de heer A. J. de Wilde, inspecteur in alge- meenen dienst, zag zijp salaris nader gere geld, kreeg bovendien zijn wedde van 17 October 1917 tot 1 Januari 191! ais gratifi- Een vroolijk oogenblik had de Raad, toen het advies op de adressen van de Amersfoortsche Bakkerspatroons en «Handel en Nijverheid» en van belanghebbenden bij inrichtingen met verlof of vergunning inzake de verlichting der etalages en van bedoelde inrichtingen na 9 uur aan de orde kwam. Er heerschte, doordat 't over het licht ging een Egyptische duisternis in het brein van meerdere raadsleden. De puzzle was deze Mag een barbier, die om acht uur een klant onder bet mes heeft, dien bij kunstlicht, voor half negen van zijn «smerig gezicht» (de heer Kroes) afhelpen, of moet hij den ongelukkige, in 't donker al inzeepende «omzeep» (de heer Nieuwendijk) brengen. Een definitieve oplossing kregen we niet, al werd dan ook het voorstel van de Com missie van wetgeving aangenomen. Wat beteekent, dat na afkondiging der wijziging gas of electriciteii gebruikt kan worden voor etalage-verlichting, behoudens wanneer zij uitsluitend voor reclame-doeleinden dient. En de café-houders kunnen dan na 9 uur 's avonds hun inrichtingen met gas of elec- triciteit verlichten. Naar het beruchte half uurtje, waarin de winkelier zijn klanten mag afhelpen, dit volgens 'ie verordening op de winkelsluiting, maar geen gas of electriciteit mag bezigen, volgens de licht- verordening hij kan dus in 't donker werken - zal de voorzitter een onderzoek instellen. Een verzoek van den heer Houbaer om hangende dat onderzoek geen processen- verbaal te doen opmaken, kon de voorzitter vooralsnog niet in willigen. Een scherp debat ontspon zich naar aan leiding van de adressen der fruithandelaren. De heer Nieuwendijk opende den aanval op Ef. en W. Hij vond de grieven van adres santen zeer juist en zakelijk. Er zijn 10.000 K. G. appelen aangekocht, niettegenstaande er, volgens spreker, voldoen le appelen tegen niet te hoogen prijs in den vrijen handel verkrijgbaar zijn. Bovendien heeft de Raad zich destijds met de Distributie-bode uitge sproken tegen een onnoodige inmenging van gemeente-wege in het particuliere be drijf. De heer Nieuwendijk gaf toe. dat de bijzondere omstandigheden bijzondere maat regelen noodig kunnen maken, doch daarbij moet voorop staan, dat ieder zooveel moge lijk ia zijn bedrijf wordt vrijgelaten en dus onnoodig ingrijpen wordt vermeden. Z.i. is bij den appelaankoop deze zienswijze niet gevolgd. Spreker klaagde ook over de visch- distributie. Er heeft zich een geval voorge daan, dat voor 3 pon i betaald werd en later bleek, dat er 1 ons tekort was. Er werd gereclameerd en 5 cent terugbetaald. Dit tekort aan gewicht is geen vergissing, doch systeem. De beambten verklaren dat zij zoo moeten handelen, omdat ze moeten uitkomen met 't gewicht. Hebben ze daartoe werkelijk opdracht, dan staat dit, volgens den heer Nieuwendijk gelijk met de opdrachtje moet het publiek bestelen. Spreker zeide gaarne te willen weten, wie in deze de lakens uit deelt. Wie onrechtvaardig, onwaar en in strijd met ministerieele voorschriftea han delt. De heer Nieuwendijk besloot met de in diening van de volgende motie: De Raad. in openbare vergadering bijeen, gehoord de discussie omtrent de levensmiddelen voor ziening in deze gemeente, protesteert tegen de wijze waarop telkens de tusschenbandel wor uitgeschakeld en benadeeld en gaat over tot de orde van den dag. De heer Kroes, die met den heer Houbaer deze motie ondersteunde, kwam eveneens met onthullingen. Des sprekers echtgenoote had na inkoop van vleesch aan een kiosk een gulden te veel betaald, en kwam, toen zij later het te veel betaalde terugvroeg, tot de ontdekking, dat een ander ook al te veel was afgehouden. Is dat een vergissing, vroeg spreker. De appelen inkoop achtte hij met den heer Nieuwendijk onnoodig. De heeren Overeem en Van Nijnatten verzetten zich tegen deze motie, die een af keuring inhoudt van alle gemeente-maat regelen. De heer Van Nijnatten juichte den appelen-aankoop toe. Er werden ook hier reeds te hooge prijzen betaald, o.m. 20 cent per pond, terwijl de gemeente 15 cent vroeg. In 't algemeen belang achtte de heer Van Nijnatten ingrijpen van de overheid nood zakelijk. We leven nu eenmaal in een tijd, dat vele handelaars, wanneer de gemeente niet ingrijpt, de prijzen opjagen, of trachten de affaire te bedriegen. Wat weer protest uitlokte van den heer Kroes, die beweerde, dat er ook nog eerlijke winkeliers zijn wat de heer Van Nijnattjn loyaal toegaf en den heer Nieuwendijk er toebracht te herinneren aan Utrecht, Rotterdam sn IJmuiden. waar door personeel bij de distri butie knapjes geknoeid is. De heer Hofland zou gaarne de gronden weten, waarop tot aankoop is besloten, daar B. W. tot voor kort er niet voor waren. De voorzitter stelde in het licht, dal het verschil in prijs te Utrecht, waar men distribueert en hier, aanleiding had gegeven tot aankoop. Verkoop door middel van de fruithandelaren meenden B. W., wijs ge worden door de ervaring met andere /.aken opgedaan, niet te kunnen invoeren. Het gevaar was dan niet uitgesloten, dat h"t beste verdwijnt en het slechte blijft. Con trole is bovendien moeilijk. Spreker gaf overigens de verzekening, dat B. W. niet voor hun plezier handelen, zooals ze doen. Ook zij ondervinden de groote moeilijkheden. Toch in 't bijzonder in dezen tijd moet 't algemeen belang gaan boven het bijzon dere, al is dat, helaas, ten nadeele van en kelen. Wat de motie aanging. B. W. hadden geen bezwaar die over le nemen. De heer Nieuwendijk keek vreemd, de Raad keek vieemd. Er bleek echter een misverstand te bestaan omtrent den tekst. Deze werd, na een dispuut tusschen den voorzitter en den voorsteller aldus gewijzigd, dat er geprotesteerd werd tegen de wijze, waarop «telkens in deze gemeente de tusschenhandel onnoodig wordt uit geschakeld». Alsnu nam de voorzitter, de motie niet over, welke dan ten slotte ver worpen werd met 11 tegen 5 stemmen, die van de heeren Houbaer, Van Kalken, Koning, Kroes en Nieuwendijk. Een voorstel van den heer Hof and, B. en W. uitnoodigend hun gronden voor den aankoop mede te deelen, werd aangeno- De voorzitter zeide een onderzoek toe in zake de onthuIlingen-Nieuwendijk-Kroes. Bij de rondvraag vertelde de heer Hof land van een onvermogend man, die om zijn moeder te kunnen onderhouden, zich gewend had om onderstand tot het Burger lijk Armbestuur. Dit bad de aanvraag af gewezen, voorgevende, dat, volgens de wet, de vrouw zich eerst had te wenden tot een diaconie. Weigerde die, dan eerst zou het Burg. Armbestuur kunnen helpen. De heer Hofland vond dat niet in den haak. Hij verklaarde gaarne van den voor zitter te zullen vernemen, of de wet dit voorschrijft. Is dat niet 't geval, wat hij voorloopig aannam, dan beeft z.i. het Bur gerlijk armbestuur niet het recht aldus te handelen. Daarvoor wordt de gemeente-suo- sidie niet gegeven. De voorzitter zeide toe, dat B. en W. inlichtingen zullen inwinnen. In de Eembode levert Van L. een pleidooi voor wegneming van de schutting rondom de renbaan van Birkboven. We ontleeuen er het volgende aan Birkhoven is onze glorie, en onze vreugde, wij zouden een loflied willen zingen op ons heerlijk stadspark.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1