„Dat itadpark Birkhoven, waarover roep gaat, ii toch ook niet veel," aldus de vreemdeling, die van Amersfoort naar Baarn gaat en niet den nieuwen (om)weg heeft ge nomen. Men heeft hem opgetogen gezegd: Je komt ook langs Birkhovenen zoodra hij den overweg van den Holl. Spaor is gepasseerd, staat zijn aandacht gespannen. Hij ziet het hotel met het duidelijk opschrift „Birkhoven," ha, hier moet het stadspark zijn! Maar hij ontwaart geen park, alleen maar een droge greppel en op den rand daarvan een schutting, de schutting, de af schuwelijke, onafzienbaar lange en onuit sprekelijk droeve, saaie, dooie schutting. Iets dergelijks, maar op kleiner schaal, had onze vreemdeling op zijn weg al opgemerkt: de muur van het Jodenkerkhof! Ingepakt is ons Birkhoven, winteren zomer, de schut ting is de emballage, de doos. waarin wij het stadspark voor het oog van den vreem deling hebben weggestopt. Wanneer zal men begrijpen, dat het ook een Amersfoortsch belang is. te laten zien het mooie, dat wij rijk zijn? Wij adverteeren en roepen over stad en land kiest uw woonplaats in de schoone omgeving van Amersfoort. Maar moet de aanblik der schoone natuur onze uitnoodi- ging dan niet bevestigen? En moet Birk hoven dan „ingepakt" blijven Gij kunt er gerust op zijn, geen enkele fietser of automo bilist, die den Rijksstraatweg bij Birkhoven passeert, zal ook maar één oogenblik denken hier zou ik wel willen wanen. Verleden jaar October lazen wij in de bladen, dat de Burgemeester de wedrennen op BirkhoveD had verboden, er werd aardig gegoktkom, laat men nu nog een stap verder gaan en die aartsleelijke schutting met renbaan en al verplaatsen naar Oud- Leusden b.v. waar wij onlangs die bosschen hebben aangekocht van het R.K. Armbestuur van Hamersveld, of, wat mij betreft, naar de Mooker-hei. Ais het ding ons mooie Birkhoven maar niet langer bederft. Welk lid van onzen gemeenteraad zorgt er voor, dat Birkhoven «ontmanteld» wordt, zoodra het ccrtitract hoe lang loopt het nog? met de Sportvereeniging is ge ëindigd. Het zou een buitenkansje zijn, als het reeds nu kon geschieden, de planken en palen brengen aan werkbout en brandhout thans wellicht meer op dan ze vroeger ge kost hebben. Wij hebben voor een paar jaar bosschen gekocht onder Soest. Deze liggen thans vrij geïsoleerd, zoodra echter de renbaan met zijn schutting Is opgeruimd, wordt ook dit gemeentelijk bezit een deel, en een mooi gedeelte, van dat heerlijk complex van beuken- en dennenbosschen, omzoomd met vriendelijke landhuizen, dat de roem van Amersfoort is. En de kas van het grond bedrijf zal er ook wel bij varen, wanneer de renbaan langs den straatweg voor villa- bouw geëxploiteerd wordt. Als belasting betalers zijn wij ook daarvoor niet geheel ongevoelig. Voor den nieuwen cursus der Am bachtsschool hebben zlcb 102 leerlingen doen inschrijven, verdeeld over de beroepen als volgt40 smeden-bankwerken, 24 electro- techniek en instrumentmaken, 19 timmeren, 14 meubelmaken en 5 voor 't schilderen. Donderdag 7 Maart a.s. zal de heer li. J. Brusse, de bekende redacteur van de N. R. Ct., voor het Nutsdepartement als spreker optreden, met het onderwerp: «De zwervende kranteman». De heer De JoDg te Arnhem heeft bedankt voor zijn benoeming tot godsdienst onderwijzer bij de Ned.-Herv. Gem. alhier. Het adres- en jaarboek 1918 voor de Stmeente Ameiafouit is thans compleet, et jaarboekje is in afzonderlijke uitgave verschenen. Een flink boekske, niet minder dan 95 bladzijden tellende en dat door zijn schat van gegevens, die lot het laatste zijn bijgewerkt, onmisbaar is voor al, wie op een of andere wijze met het openbare leven, in zijn verscheidene vormen, in aanraking komt. De heer R. Groenveld zorgde, als steeds, voor de samenstelling; druk en uitgave zijn van de firma A. W, H.Eymann, alhier. Bij dfe gisteren door notaris A. P. Schilder gehouden veiling, is het fabrieks gebouw in de Lavandelstraat, waarin ge vestigd was de atoomschoenfabriek «De Eenhoorn», verkocht voor f21.000,aan den heer H. Noorman. Uit het politierapport. Een agent van politie hield Zondagnacht 2 militairen aan, die buitengewoon dik ge kleed waren. Zij bleken een deken om hun lichaam gewikkeld te hebben en deze met een paar sokken uit de kazerne ontvreemd te hebben. Ze zijn gearresteerd en aan de militaire autoriteit overgeleverd. Tegen een groentenkoopman is proces verbaal opgemaakt, die een jeugdig persoon een vracht deed vervoeren, die zijn krachten te boven ging. Voorts is een landlooper aangehouden, dia uit Veenhuizen ontvlucht was. binnenland. De Minister van Buitenlandscbe Zaken heefl 27 dezer op zijn Departement eene commissie geïnsralloerd aan welke is ver zocht een onderzoek in te stellen naar de basis waarop onze economische betrekkingen met de Centrale Mogendheden dienen te worden geregeld wanneer op 31 Maart a.s. de beslaande schikking met Duitschland afloopt. Het ligt in de bedoeling dat in_ «ie toe komst het advies van deze commissie zal worden gevraagd over alle regelingen van economischer! aard. die met heï buitenland worden getroffen. Voorloopig zal zij zich evenwel niet bezighouden met de voorbe reiding der regeling met de geassocieerde regeeringen, aangezien dit onderwerp, gelijk in de bladen is bekend gemaakt, reeds eenigen lijd geleden door eene andere com missie is ter band genomen. Besprekingen lusschen vertegenwoor digers der Centrale mogendheden en be stuurders vat) de N.O.T. hebben tol het resultaat geleid, dat nu ook door Duitschland en Oostenrijk-Hongarije de N.O.I'. wordt erkend als de neutrale handelstiistelling. in staal te garandeeren, dat uit die landen hier geïmporteerde goederen in Nederland blijven. De zending machine-olie uit Oostenrijk, binnenkort hier te wachten, zal aan de N. O.T. worden geadresseerd. Ook met een aantal andere zendingen uit Duitschland en de Donaulanden zal dat 't geval zijn. zoodat het arbeidsveld dezer voor ons land zoo belangrijke maatschappij zich nu ook met de medewerking der autoriteiten tot de Centrale landen zal uitstrekken. De Residentie-bode verneemt, dat de heer Van Vlijmen niet meer in aanmerking wil kornet 1 voor het Kamerlidmaatschap. Thans zijn er dus reeds elf leden, dit: geen candidatuur meer wenschen te aan vaarden mr. Patijn, dr. Van I.eeuwen, mi. Meudels. mr. Duynstee, De Jong, mr. jat s sen, inr. de Beaufort, ds. Brummelkamp. Van Vliet, Van Vlijmen en mr. Van de Velde. In tic Tweede-Kamer heeft het Levens- middelen-debat een aanvang genomen. Jhr, Van Beresteyn was de eerste spreker, sic een middag en avond met zijn speech vulde. De belangstelling van de Kamerleden tv as miniem. De heer Van Beresteyn gaf een groot aantal berekeningen om aan te too- nen, dal het beleid van minister Posthuma alles te wenschen heeft overgelaten. Eenige beweging ontstond toen de spreker het v>' gende feit mededeelde De regeering heeft onlangs tot graai commissaris van Zeeland benoemd den heer Collut d'Eseury, eeu jongmensch van acht entwintig jaar. Deze heer is de zoon van den voorzitter van de F. N*. Z., tevens burge meester van een Zeeuwsche gemeente. De zoon viel verleden jaar in den landstorm- plicht, doch zijn vader benoemde hem tot directeur van eene kleine stoomtrammaat schappij en besliste toen, als burgemeester, dat zijn zoon, op grond van de wet, wegens spoorwegdiensten niet kon worden gemist, De heer Van Beresteyn deeldo mede, dat hij den minister van Oorlog van de zaak op de hoogte heeft gebracht. Het jonge- mensch zal nu worden opgevorderd voor den militairen dienst. Het slot van vie rede bracht niet, wat er van verwacht werd. Tot het doen van een bepaalde uitspraak ten aanzien van het stel sel of van den minister was tie heer Van Beresteijn niet te bewegen. Hij besloot met te verklaren, dat we vooruit moeten, «met of zonder welstandsgrcns». Op een som matie van den heer Duys om kleur te bekennen, ging de afgevaardigde voor Veen- dam niet in. In het Duitsche tijdschrift «Hilfe» publiceert inr. Th. Heemskerk een artikel, dat scherp gericht is legen de plannen ten opzichte van België, zooals die door Admi raal von Tirpitz en zijn aanhangers worden gepropageerd. Daarin zegt hij o.a.«Over de oorzaken van den oorlo,.over de groott- vragen wordt in Hollan-l trschillend geoor deeld. Er zijr. er veel, die meenen, dat de zaak zoo gecompliceerd is, dat men ln zijn oordeel voorzichtig moet zijn. ik wil zelfs aannemen, dat er eenigen, zij het ook niet zeer velen, zijn. die de meening zijn toege daan, dat Duitschland zóó door zijn vijanden in het gedrang gebracht was, dat hot bij het begin van den oorlog moest meenen, geen anderen uitweg te hebben, dan den doortocht door België. Dit staat echter vast, dat bijna zonder uitzoudering (er zijn enkele weinige uitzonderingen, die echter in deze kwestie niet den geringsten invloed op de openbare meening en op de politieke leiding hebben) wij Nederlanders overtuigd zijn, dat het volledig herstel van Betgie een eisch van het recht ia". De Vlaamsche kwestie, verklaart mr. Heemskerk, moei als een binucnlandsch Belgisch vraagstuk worden opgelost. Naar aanleiding van een vraag van don Minister vati Landbouw, Nijverheid en Han- I .lel aan den Voorzitter van het IJ, L. gericht, hei verzoek inhoudende de mede werking der veehouders in te roepen voor een geregelde afgifte van slachtvee, op grond van de overweging, dat de regeering natuur lijk niet dan ongaarne tot vordering van het vee zou willen overgaan, heeft het Dagehjkscb Bestuur van het U. L. G. het volgende ant woord aan /.Excellentie doen toekomen: Excellentie, De reeds vóór ontvangst van Uw tele gram van 22 dezer door den voorzitter van het U. L. G. telegrafisch bijeen geroepen Dag. Bestuursvergadering van heden, is. kennis nemende van den inhoud van Uw telegram voornoemd, van oordeel dat hei Utrechtsch Landbouwgenootschap, hoezeer gewillig zijn tusschenkomst te ver- leenen en hoezeer doordrongen vati den eisch der tijden en de-: ernst der omstandigheden, van oordeel is, dat in deze zijne tusschen komst ter elfder ure wordt ingeroepen en het zich vrijwel voor een voldongen feit ge plaatst ziet, dat naar zijn meaning de inbeslagname op de veemarkt te Rotterdam en de vast stelling van f 1.25 per K.G. slachtgewichl ceo fout is. die gedoemd is hare gevolgen met zich te slepen, dat het aanbreken van een vleeschuood- periode, van landbouw zijde ten overvloede vermeld, reed» maanden te voren te voor dat de regeering mitsdien alleu tijd heeft gehad het gevoelen der landbouworganisa ties over ectte geleidelijk verloopendc vleesch- voorziening iu te winnen en het N'ederlansch Landbouwcomitó zeer stellig bereid zou heb ben gevonden, in zijn geregeld plaats vinden de bijeenkomsten mei de Voorzitters van Provinciale Landbouworganisaties een rege ling in dezen voor te bereiden, dat thans het vertrouwen der veehouders dermate is geschokt, dat een voldoen zonder meer door het genootschap aan het verzoek in Uw telegram omschreven, het wantrou wen oer veehouders in de regeerlngsmaat- regele» nog zou uitbreiden met een wantrou wen in de bemoeiingen van het IJ. L. G„ hunne eigen organisatie. dat intusschen het bestuur voornoemd van oordeel is, dat het eenige, wat hier nog hulpen kan, hierin bestaat 1. dat regeeringsmaatregelen worden ge nomen, die den indruk vestigen, dat alle maatschappelijke groepen met gelijke maat toegemeten wordt, m.a.w, dat bij maatrege len op aandrang van de slagers genomen, ook daar worde toegepast, wat tegenover den landbouw steeds geschiedthet toeken nen vati niet meer dan .-en „matigen winst' hoven de exploitatiekosten, 2. dat, gezien de prijs van Fl, 1,25 per K,g. slachtgewicht, deze teil vorigen ja.o in dit gewest nog aanmerkelijk overschreden is en toen tot Fl. 1.30 toe besteed werd (voor namelijk bij de steeds oploopende vooijaars- markt) en dat deze prijs, gezien tie steeds duurdere tijden thans ten minste Fl. 1.00 per Kg behoort te zijn. Conciudeerende, is het Dag. Bestuur voor noemd van oordeel, dat bij toekenning van hehoorlijke prijzen voor de veehouders, van vleeschnood voorloopig nog geen sprak. behoeft te zijn en dat, zoo het hiertoe niet komen kan de schrik door het gebeurde te Rotterdam zijn nawerking za! doen gevoelen op alle veemarkten, speciaal op de L'trecht- Op heden, 28 Februari, is tot de Joden van Nederland het volgende manifest ge richt A a 11 de Jodea van Nederland. Dejoodsche Congresdemonstratie, Zondag 17 Februari te Amstcrd. gehouden heeft mui nagenoeg algemeeno stemmed de rnotiu aangenomen die wij haar hebben voorge legd. Zij heeft dit gedaan met een geweldig enthousiasme, dat een schoon getuigenis was van de solidariteit van de Ncderlandache Joden mm hunnen mede-Joden over heel de wereld, Het is deze solidariteit, die in dit tijds gewricht sterker blijkt dan alles wat ons Joden van elkander mag scheiden, die Joden van elke levensbeschouwing en elke groe peering elkander .loet vinden in één ge weldige élan, gelijk zij dit vermocht den ijtlen Februari in het Concertgebouw te Amsterdam. In de komende weken zal het werk, zoo schoon begonnen, worden voortgezet. De motie, ter Congresdemonstatle aangenomen, zal thans hare bekrachtiging moeten ontleenen aan de handteekeningen van in Nederland gevestigde Joden en Jodinnen. En zoo roepen wij dan U allen op om op den bodem der bereikte eenheid, allen mede te teekenen het Joodsche Volks- pettttonement aan de Nederlandsche Regee- rmg. Het is de daad, die gij in dezen tijd kunt, en naar onze overtuiging moet ver richten ter verzekering van een schoone toekomst voor heel de Jodenhaid, "Si1® *aal uil va" het comité ad hoe uit de Nederlandsche afdeelingen der Alli ance Israelite Universale en de Zionistische Vereenigmg. fteliik reeds bekende is. is tie Congres- J™ Amsterdam <>ok bedoeld JSSTJu rat J««W» wfltfo»- kra.-htut en indrukwekkend geweest. Up de P lodend.>m is tot stand gekomen, iïï moorden voorgebouwd .er berolklnR nu, een .ot I" alle oprichten veilingen derer itSS"» M» Amer* foort behoort, zijn coraltó's van actie ge vormd. tooneel. Voorstelling Militair Tooneel ver houden aan de afdeeling van het Algemeen Hoofdkwarttlcr 4Ont wikkeling en Ontspanning van de gemobiliseerde troepen." De commissie met de twee os. wie,onder de gemobiliseerde» kent haar ntv.t, en haar arbeid, zoo zegenrijk In t bijzonder in tie Ogolegon knntiinnom.udeii, waar law, tor.il- tn wintir-ivonden hit i,,ook der ellendige verveling uil alle hoeken ,e tegemoet grijnst. Dat spook» was er, iiideu eersten mobilisatie-winter, loon er nog zoo weinig gedaan werd tot ontspanning en ont wikkeling der .jongens», die zoo niet lil de steden waar afleiding genoeg Is.dati tocb in de dorpen en oati de grenzen dreigden onder naar lichaam en geest in een zee ding. Tot in Apeldoorn de koe bij enige soldaten nu wijlen kolonel id hat 1 ontspin van vervol de hoorns gevat wer vrienden, gesteund Land, .li" zijn soliiatt droeg als welhaast geen ander e ning-en ontwlkkolings-corniti' oprichtten, dat den soldaten uit het noorden veel moois en goeds gegeven licsft. Van "hel werk ir. Apeldoorn ging een roep uit tot ver daarbuiten, met gevolg, dat in Noord-Brabant op dezelfde wijze bet ontspanning- en ontwikkelingswerk werd ter hand genomen en een golf van enthou siasme ging door het land voor dezen zoo nuttigen, onmisbarett arbeid. De nfdccling «Ontwikkeling en Ontspanning» verbonden aan het hoofdkwartier, kwam tot stand, or ganiseerde het vcci-omvattende en sterk uitPenloopendc werk over geheel ons land. De tijd. dat we telkens lazen van optreden voor soldaten hier en cursussen daar. is voorbij. Wat er nog g.-.i ian wordt, treedt niet zoo sterk meer naar buiten als in den aanvang, maar er wordt niet stilgezeten. Dinsdagavond hebben wo In de Keizers kroon het resultaat van dien arbeid gezien, door het optreden van hel Militair Tooneel, verbonden aan de commissie voor O. en O. De leider van het blijk.-ns de prestaties kwieke troepje, sergeant H Vos. meende tegenover ons te moeten klagen over de weinige bekendheid, welke het Militair Tooneel geniet. Nu dit moge zoo zijn. dit gebrek aan bekendheid, bad althans hier geen gebrek aan belangstelling ten gevolge. De tooneelzaal was een en al «veld gr ijs», waarin het zwart van ons «colbertje» we waren de eenige civiel deed als een inktvlek op een grijs vlak. Deed de naam van het gezelschap een tooneel-avond verwachten, het gebodetic maakte er speel diteiten van. en wel van een genre, dat er zijn mag. Er was veel en velerlei, soli voor viool en piano, decla matie, zang, humoristische voordrachten, goochelen en telepatische experimenten, dan sen, enz., levensliedjes, een verscheidenheid, die een eik moot tevreden stellen. Of de optredenden succes hadden Maar natuurlijk. Een auditorium uitsluitend van gemobiliseerden is nu eenmaal een dank baar auditorium, dat gauw voldaan is en dankbaar klapt. Men kan dus goedkoop succes hebben. Doch bier was 't geen goed koop, maar een welverdiend succes, dat het Militair fooneel oogstte, in oen hartelijk applaus, telkens, wanneer een nummer ten einde was. 't Zou ons te ver voeren en past ook minder in het kader van dezen avond, eiken optredende afzonderlijk te besproken in wat hij gaf. Elk voor zich droeg door zijn zang, viool- of piano-spel, door decla matie van eeu ernstig of vroolijk lied, door de bijzonder de aandacht en be- en ver wonderingwekkende goocheltoeren en expe rimenten op het gebied van getlachtenlezen. door moderne en andere dansen, 't zijne bii om den soldaten een welkomcn en hoogst genoegclijken avond 10 geven, een avond, the, al moge hij volgens sommigen geen aanspraak maken op den naam van kunst avond, dan toch een goede en gezellige was, een, die den «jongens» na afloop van den dienst, wat anders en wat beters ge geven heeft dan de trieste verveling van den langen winter-avond. Het Militair Tooneel moge voordien hier btj velen onbekend geweest zijn, met deze voorstelling heeft 't zich een bekendheid verworven, die doet verlangen naar meer dere zulke avonden. Hel gezelschap kan

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2