918. 68e Jaargang '9 Verschillenden. Lichtverordenlng. De heer Holland: Hel is toch een verwarde boel, waar niemand uit wijs kan worden. De heer Kroes: M. de V„ ik geloof, dat wij goed op de hoogte gebracht moeten worden, want ik hoor fluisteren, dat een barbier geverbaliseerd is geworden, omdat hij tusschen 8 uur en half 9 nog licht had branden. Degene, die dat proces-verbaal heeft opge maakt, lijkt mij niet voor zijn taak berekend. Ik zou dus zeggen, geef den winkelier tot half 9 gelegenheid zijn klanten af te helpen. De heer Hofland: In het donker De heer Kroes: Niet ln het donker, volstrekt niet. Maar wanneer ik barbier was en er kwam om 8 uur een agent, terwijl ik nog drie menschen in mijn winkel had, dan deed ik de deur op slot en zou ze rietjes van hun sm rige gozicht afhelpen en me desnoods laten verbaliseeren. Als ik mijn klanten moet helpen, spreekt het van self, dat ik licht moet branden. Ik kan ze toch niet in het donker zetten Dan gappen ze me den winkel leeg. De heer Van Nijnatten Mooie klanten, die jij er op na houdt. De heer Kroes: Daar kun je niets aan doen. Maar hoe moet je ze helpen in het donker De heer Van N ij n a 11 e nOp het gevoel Ik ben het volkomen eens met 1 Nieuwendijk, het is ook mij De heer Kroes, de heeren Hofland 1 raadselachtig. De Voorzitter: Wat de heeren nu bespreken is een heel ander onderwerp en dat is niet besproken in de Commissie. Ik zou u dus willen verzoeken, laten wij dit eerst bespreken in de Commissie voor de Wet geving, maar ons nu houden aan het verzoek der Middenstands-organisaties. Ik geloof, dat hiertegen geen bezwaar was. De heer Houbaer: M. de V., ik zou u willen verzoeken, dat er in twijfelachtige gevallen geen pro ces-verbaal wordt opgemaakt. De Voorzitter: Ik zou het graag eerst in de Commissie voor de Wetgeving en met den Commissaris van Politie bespreken, maar stel u voor ons eerst aan dit prae advies te houden Heeft niemand daar bezwaar tegen Dan is het goedgekeurd. 112. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een nieuwe verordening voor de aanwijzing van stemlokalen. Goedgekeurd z. d. of h. st. 113. Vaststelling begrooting woningbedrijf 1918 en het inbrengen van eigendommen in dat bedrijf. Als voren. 114. Wijziging gemeentebegrooting met bedrijfs- begrootingeu dienst 1918. De Voorzitter: Mijne heeren, in verband met het zooeven gevallen besluit omtrent de jaarwedden der politie, vind ik het wenschelijk dit punt nog even aan te houden. U weet, het had betrekking op de verandering der Begrooting, nadat de Raa.l de trac- tementen bad goedgekeurd. Dus dan stel ik aan de orde stemming voor 4 leden van de Commissie Nieuwendijk. Gem. appelen-verkoop. van Bijstand voor het Lager Onderwijs. Mag ik de heeren Van Kalken en Tromp van Holst nogmaals vorzoeken met mij het stembureau uit te maken. Uitgebracht worden 16 stemmen, waarvan toopden heer Rant, 11 op den heer Stadig, 11 op den hoer Leitiweber, 2 op den heer Tromp van Holst, 11 op den heer Hofland, 4 op den heer Van Nijnatten, 5 op den heer Kroes, 2 op den heer De Kempcnaer, 2 op den heer Oosterveen en op de heeren Van Kalken, Koning, Houbaer en Overeem elk 1 stem. Gekozen zijn dus de heeren Rant, Stadig, Leinweber en Hofland. De Voorzitter: Dan is nu het woord aan den heer Nieuwendijk over de drie aangehouden inge komen stukken. De heer Nieuwe 11 d ij k: M. de V., ik heb met bijzondere aandacht gelezen het adres van de heeren groentehandelaren, met bijzondere aandacht, zeg ik, omdat de grieven, daarin genoemd, van a tot z zeer juist en zeer ter zake zijn. M. de V., wij hebben den laatsten tijd herhaaldelijk kunnen hooren, en kunnen lezen, dat algemeen de wensch wordt geuit, dat wij zullen kunnen terugkeeren tot de normale toestanden en inplaats van dat men nu verwacht, dat ieder zooveel mogelijk, wat dan nog tot de normale toe standen kan worden geacht, bestendigt, worden die normale toestanden met opzet tot abnormale ge maakt. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de meerderheid van den Raad te kennen gaf. niet gediend te zijn van het ontnemen van zaken aan particulieren, aan zakendoenden en dan wijs ik op het besluit betreffende de Distributiebodc. Niettegenstaande dat «aan de levensmiddelenvoorzieners hier ter stede toch door op dien weg. Maar wat nu gebeurd is. lijkt mij wel het toppunt Er is aangekocht vau gemeentewege één wagon of twee wagons met 10.000 K.G. appelen. Wanneer ik nu mag aannemen, dat die appelen zijn verkocht geworden ongeveer voor den prijs waarvoor ze zijn ingekocht plus misschien de kosten van vervoer - - en dat kan ik vrij gerust aannemen dan con stateer ik, dat, wanneer het restje is verkocht ver beneden dien prijs, dat een schade is, die vrij belangrijk is en die geheel onnoodig op de Gemeente drukt, Ik zeg onnoodig, omdat ik tot vandaag den dag voldoende appelen heb kunnen krijgen tegen lagen prijs, want iedere groentehandelaar of fruithandelaar, die de heste appelen verkoopt, heeft afval, dat tegen lagen prijs verkocht wordt. Ik heb er mij trouwens van overtuigd. Ik heb bij vrijwel icderen fruithandelaar goedkoope appelen kunnen krijgen en ook In voldoende hoeveelheid. Wanneer misschien straks, M de V,, de kleine be lastingbetaler niet meer zal kunnen bijdragen in de kosten der Gemeentehuishouding, wanneer daarbij stelselmatig de middenstand wordt verzwakt, dan kan het niet uitblijven of een zeer hooge belasting moet drukken op de draagkrachtigen, En wanneer die hooge In-lasting nog wordt vergroot door dingen, zooals nu gebeurd zijn, die geheel zijn onnoodig. dan lijkt het mij t'>ch gewenscht daarop de aandacht tc vestigen. In eon van de vorige vergaderingen heeft ons me delid, de heer Kroes, gevraagd of niet kon worden verplaatst rle gemeentelijke vischwinkel, die gezet was tegenover een vischhandelaar. M de V., is het nu werkelijk niet genoeg, wanneer tneu dien vischhande- laar zijn zaken ontneemt? Moet u daarbij nog voor zijti deur een gemeentewinkel opzetten, om te zeg gen zóó kunnen wij nu winkelen? Het is dunkt rttij al efv genoeg. En wat gebeurt er nu na die waarschu wing? Na dat vriendelijke verzoek worden opnieuw appelen aangekocht en weer wordt een kiosk geplaatst en maar liefst tegenover een groentehandelaar, Hate lijker, M. de V., kan het niet. H van Cltfeff' B UREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus 9. Telefoon 19. graag hij ook wil. En hij heeft gevraagd aan mij. wat zal ik daar nu verder aan moeten doen, om toch iets voor mijn moeder gedaan te krijgen Toen heb ik hem na veel over- en weer praten ten slotte gezegd, hoor eens, als je het dan toch ook niet meer kunt doen, neem dan het Burgelijk Armbestuur inden arm en probeer op die wijze eenigen onderstand voor je moeder te krijgen. En toen heb ik hem verwezen tot een voorloopige bespreking over die zaak naar deti Voorzitter van het Burgelijk Armbestuur. Die was niet thuis en er werd hem aangeraden, otn den zelfden avond een vergadering van het Burgerlijk Armbestuur te bezoeken om daar den heer Van Ittersum te spreken. I)at is ook inderdaad gelukt. Nu is die voorloopige bespreking met dien man. waar hij leuter kwam, alleen kwam voor de zorg voor zijn moeder, afgewezen, om dat die vrouw zich eerst zou hebben tc vervoegen bij een of andere kerkelijke diaconie. En die mededeeling berustte, volgens het inzicht van den Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, op de wet. Nu heb ik de wet daar eens op nagelezen en ik kan daarin niet het bepaalde voorschrift vinden, dat eerst om steun moet worden aangeklopt bij een kerkelijke diaconie en pas, wanneer die is afgewezen, het Burgerlijk Armbestuur te hulp zou komen, Ik vraag dat, nu zoo uitdrukkelijk, omdat het mij verkeerd lijkt, dat wanneer iemand, in dit geval dus de zoon van die vrouw, het niet wen- detaillisten aan vei bruikers mogen worden afgeleverd op bon No. 20 eener Thee- en Koffiekaart 0.1 K.G. Koffie. 3 gedurende het tijdvak, aanvangende 16 en eindigende 31 Maart 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon No. 22, 0.13 K.G. Koffie. 4. Bons 20 en 22 voor koffie, door detail listen van verbruikers in ontvangst genomen, mogen door den betreffenden detaillist des- gewenscht dadelijk aan zijn leverancier worden afgegeven nader zal worden be kend gemaakt, welke hoeveelheden de leverancier op deze bons na 31 Maart 1918 zal mogen afleveren aan den detaillist. Amersfoort, 2 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK De Burgemeester vnn Amersfoort, gelezen circulaire No. 12781 afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid dd. 28 Februari 1918, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft bepaald: papiei fabrieken, Van het verbod sub 1 gesteld kun ont heffing worden verleend door de afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid van zijn Departement. Amersfoort, 2 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. l)e Burgemeester vau Amersfoort gelezen circulaire No. 76 afdeeling Crisis- zaken Bureau Volksvoeding dd. 23 Feb 1918. tnaakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heett goedgevonden tc bepalen: de volgende maximum tusschenhandel prijzen voor glucose. Blanke siroop f o 80 per K.G. Masse >0.81 Amersfoort, 2 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No, 32124/46, afdeeling Rijksbureau voor distributie van graan en meel, d.d. 28 Februari 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, maakt bekend, dat is of wordt in bezit genomen alle inlandsch geel mosterdzaad van den oogst 1917 en van vroegere oogaten; dat in elke provincie de Regeerings- Commissaris voor de Rijkagraanverzamellng belast is met de inbezitneming en verzame ling van genoemd product; dat hij belanghebbenden met nadruk ar op wijst, dat het verbruik of de aflevering van dit product aan andere personen dan bedoelde Regeerings-Commiasarisaen, voor ben de meest ernstige gevolgen na zich zou kunnen sleepen en zij zich blootstellen aan strafrechtelijke vervolging. Amersfoort, 4 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 32124/45 Rijksbu reau voor de Distributie van Graan en Meel d.d, 28 Februari 1918, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw. Handel en Nijverheid heeft goedgevonden te bepalen Artikel 1. De aflevering en het vervoer van inlandsch geel mosterdzaad is verboden. Artikel 2. Het verbod gesteld in artikel 1 geldt niet a. voor partijen inlandsch geel mosterd zaad, geadresseerd aan een Regeerings- Commissarls bHaat met de Rijksgraanver- zatneling b. voor partijen inlandsch geel mosterd zaad, waarvan het vervoer is gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door een Regoerings-Commissaria belaat met de Rijks graaninzameling, Amersfoort, 2 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 78, afdeeling Crisis zaken Bureau A.Z. dd 23 Februari 191S, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft bepaald onder intrekking der voren genoemde beschikking Distributieregeling voor lebmagen van kalveren en stremsel. 1. a. De aflevering en het vet voer van onbewerkte lebmagen, afkomstig van bin- nenlandsche nuchtere en vette kalveren, zijn verboden. Dit verbod is niet van toepassing ten aan zien van onbewerkte lebmagen, bestemd voor of afgezonden door een der door de Rijkscommissie van Toezicht op de Ver- ccniglng van Stremselfabrikanten aange wezen of nadar aan te wijzen personen (lebdrogers). h. De aflevering en het vervoer van bin nen- en bultmlandsche gedroogde lebmagen van kalveren zijn verboden. Dit verbod is niet van toepassing t. Op het vervoer, dat gedekt is door een vervoerbewijs, afgegeven door de Ver- eeniging van Stremselfabrikaiiten. 2. Ten aanzien van binnenlandacha ge- droogde lebmagen, bestemd voor een der onder a bedoelde personen (lebdrogers). c. De allevering en het vervoer van stremsel zijn verboden. Dit verbod is niet van toepassing 1. Ten aanzien van stremsel, waarvan de verpakking voorzien is van dc controle- strook van het Rijkelandbouwpioefatation te Goes. 1. Ten aanzien van onder rabbinaal toe zicht bereid en als zoodanig gekenmerkt stremsel. 3. Op het vervoer, dat gedekt is door een vervoerbewijs, afgegeven door de Ver- eenigitig van Stremselfabrikanten. Ieder belanghebbende, aan wien de afgifte

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 15