IMSFOORTSCHE COURANT. Dinsdag 5 Maart 1918. No. 9000. 68e Jaargang BIJVOEGSEL Uitgave van de Drukkerij „De Aiuersfoortscbe Courant, voorheen Firma A. H van Cleefl' HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUGAART. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. B UREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus q. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort als het Stenographisch Raadsverslag (Vervolg en slot van het bijvoegsel.) De Voorzitter: Dan blijft nog aan de orde hel voorstel van dei) heer Hofland. Heeft iemand daartegen bezwaar Neen Dan is aldus besloten. Wij zullen dan nu even overgaan tot een vergadering met gesloten deuren (te 9,01 uur). De Voorzitter: Mijne heeren, ik heropen de vergadering (te 9.52 uur). Verlangt nog iemand het woord De heer Kroes: M. de V. Ik zou uw hulp willen inroepen voor den verkeersweg naar het station, die al maanden en maanden afgesloten is voor rijtuigen, terwijl er niets aan wordt gedaan. Nu vraag ik, moet de gemeente Amersfoort nog langer de dupe worden van de lakschheid der H.IJ.S.M.. die, naar ik meen, het werk daar onder handen heeft? De heer Oosterveen: De weg is alweer vrij. De heer Kroes: Sinds wanneer? De heer Oosterveen: Nu, vandaag ben ik er niet miju fiets over gereden. De heer Kroes: Vandaag? Nu gisteren kwam ik er langs en toen was de weg afgesloten. Ik merk dus, dat ik er te laat mee ben, maar bet is dan nu in orde. De Voorzitter: Ik vind niet, dat u te laat is U heeft volkomen gelijk en R d W. hadden ook reeds alle aandacht aan de zaak geschonken. De aan nemer heeft echter tegenspoed gehad met het weer. Voor ons is het een dure les geweest, om in dit sei zoen nooit meer vergunning te geven voor dergelijk werk en in zooverre is het beelemaal niet te laat. De heer Stadig: M. de V., indertijds. heeft de Raad bij de vaststelling der tarieven voor gas en electriciteit aan B. W. de bevoegdheid gegeven afwijkingen van die tarieven toe te staan. Daarbij is echter bepaald, dat zij hiervan mededeeling zouden doen aan den Raad. Nu is het mij opgevallen, dut tot dusverre nog geen zoodanige mededeeling heeft plaats gehad, terwijl ik meen te weten, dat er wel afwijkingen van de tarieven zijn toegestaan. Voorzoo- verre dit onjuist mocht zijn, zult u m\j daarop wel willen wijzen en anders zou ik u willen verzoeken de afwijking der tarieven aan den Raad mede te deelen. Ik bedoel natuurlijk niet in deze zitting, maar in den vorm van een mededeeling aan den Raad op de gebruikelijke manier. De Voorzitter: Mijnheer Stadig, wij zullen aan uw verzoek voldoen, bij aldien wij verbeten mochten hebben aan onze toezegging gevolg te geven. De heer Hofland: M. de V.. ik svilde eens een inlichting vragen en dat is dezeEen man, een vader van een ge/in. heeft jarenlang voor een niet gering gedeelte bijgedragen aan het onderhoud van zijn vader en moeder. Zijn vader is gestorven, zijn moeder is nog overgebleven en die man zelf verkeert nu in om standigheden, dat hij dat niet meer kan doen, hoe graag hij ook wil. E11 hij heeft gevraagd aan mij, wat zal ik daar nu verder aan moeten doen, om toch iets voor mijn moeder gedaan te krijgen Toen heb ik hem na veel over- en weer praten ten slotte gezegd, hoor eens, als je het dan toch ook niet meer kunt doen, neem dan het Burgelijk Armbestuur inden arm en probeer op die wijze eenigen onderstand voor je moeder te krijgen. En toen heb ik hem verwezen tot een voorloopige bespreking over die zaak naar den Voorzitter van het Burgelijk Armbestuur. Die was niet thuis en er werd hem aangeraden, om denzelfden avond een vergadering van het Burgerlijk Armbestuur te bezoeken om daar den heer Van litersura te spreken. Dat is ook inderdaad gelukt. Nu is die voorloopige bespreking met dien man, waar hij louter kwam, alleen kwam voor de zorg voor zijn moeder, afgewezen, om dat die vrouw zich eerst zou hebben te vervoegen bij een of andere kerkelijke diaconie. En die mededeeling berustte, volgens het inzicht van den Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, op de wet. Nu heb ik de wet daar eens op nagelezen en ik kan daarin niet het bepaalde voorschrift vinden, dat eerst om steun moet worden aangeklopt bij een kerkelijke diaconie en pas, wanneer die is afgewezen, het Burgerlijk Armbestuur te hulp zou komen. Ik vraag dat, nu zoo uitdrukkelijk, omdat het mij verkeerd lijkt, dat wanneer iemand, in dit geval dus de zoon van die vrouw, het niet wen- schelijk acht, dat zijn moeder vraagt aan de kerkelijke diaconie om onderstand, die dan wordt afgewezen, omdat bij dat niet wenscht te doen en dan ten slotte niets krijgt. Ik dring erop aan, dat zeer nadrukkelijk wordt uitgesproken van de tafel van B. W„ dat daarvoor de subsidie van gemeen tewege niet wordt verstrekt. Ik meen, dat zoodra iemand meent, dat het niet op zijn weg ligt om van anderen dan het Burger lijk Armbestuur onderstand te willen ge nieten, dan het Burgerlijk Armbestuur niet het recht heeft dezen aan zoo iemani te weigeren. Ik vind het hard, ik vind het ot\- menschelijk, ik vind het ook niet goed in het algemeen belang. De Voorzitter: Mijnheer Hofland, B. W. zullen over deze zaak inlichtingen inwinnen. Wij kunnen op het oogenblik niet direct inlichtingen geven. Verlangt nog ;iemand het woerd? Zoo niet, dan sluit ik de vergadering (te 9.59 uur). KENNISGEVINGEN Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter algemeene kennis, dat tot leden der in de openbare Raads vergadering van 26 Februari 1918 inge- gestelde Com missie van bijstand voor het Onderwijs» zijn benoemd de heeren Mr. L. Stadig. J. A. Rant, J. Hofland en A. C. R. O. Leinweber. Amersfoort, 28 Februari 1918. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der gemeente Amers foort gelezen circulaire No, So afdeeling Crisis- zaken Bureau A Z. d.d. 23 Februari 1918 maakt bekend, dal de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen 1. De leveranciers van koffie aan detail listen zullen in het tijdvak van 1 tot en mei 27 Maart 1918 aan detaillisten mogen af leveren en wel op een bun door een detail list over te leggen. bon No. 16 eene Thee- en Koffiekaart 0.1 K G. Koffie, bon No. 18 eener Thee- en Koffiekaart 0.15 K G. koffie. geldende de/e hoeveelheden als voorziening in de behoeften van den detaillist voor de geheele maand. 2. gedurentle het tijdvak aanvangende 1 en eindigende 15 Maart 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon No. 20 eener Thee- en Koffiekaart 0.1 K.G. Koffie. 3 gedurende bet tijdvak, aanvangende 16 en eindigebde 31 Maart 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon No. 22, 0.15 K.G. Koffie. 4. Bons 20 en 22 voor koffie, door delail- listen van verbruikers in ontvangst genomen, mogen door den bctreffemlen detaillist des- gewenscht dadelijk aan zijn leverancier worden afgegeven nader zal worden be kend gemaakt, welke hoeveelheden de leverancier op deze bons na 31 Maart 191s zal mogen afleveren aan den detaillist. Amersfoort, 2 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 127S1 afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid dd. 28 Februari IQlS, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft bepaald: dat tusschen 6 en 31 Maart 1918 op de Rijkspctroleumdistribuiiekaart kan worden verstrekt eene hoeveelheid van 2 Liter petroleum, tegen inlevering van de kaart met de daaraan nog gehechte bons Nos. 10, 11 en 12. Amersfoort, 2 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3204, Afdeeling Crisiszaken Bureau Landbouw, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Haudel, voor belanghebbenden ter kennis brengt, dat althans in de eerste maanden geen uitvoer van versche eieren zal plaats hebben. Amersfoort, 2 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 12407. afdeeling Cri siszaken, Bureau Nijverheid dd. 21 Februari 1918 I maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Hardel en Nijverheid, heeft bepaald de volgende maximumprijzen voor zeep poeder Groothandclprijs f 16 per too pak van 250 gram netto; Tusschenhandelprijs f 18.50 per 100 pak van 250 gram netto. Beide franco siatiou van bestemming, spoor, boot of plaats van bet veer, inclusief verpakking, betaling a contant, zonder korting. Kleinhandelprijs f 0.22 per pakje van 250 gram netto. Amersfoort, 4 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 12611, afdeeSing Crisiszaken, Bureau Nijverheid dd. 28 Februari 1918. maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, beeft goedgevonden te bepalen 1. dat de verkoop en aflevering van magnesium sulfaat (bitterzout) verboden is 2. dat hst verbod sub 1 gesteld niet van toepassing is op verkoop en afleve ring van glauberzout, bestemd voor ge neeskundige doeleinden aan apotheken, drogisten, doctoren en veeartsen, voor zoo ver de verkoop en aflevering plaats vindt bij hoeveelheden van niet meer dan 5 K.G. Het verbod sub t gesteld is niet van toepassing op rechtstreeksche levering door importeurs en fabrikanten aan textiel- en papierfabrieken. Van het verhod sub 1 gesteld kan ont heffing worden verleend door de afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid van zijn Departement. Amersfoort, 2 Maart 1918. De 'Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 76 afdeeling Crisis zaken Bureau Volksvoeding dd. 23 Feb 1918. maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heelt goedgevonden te bepalen: de volgende maximum tusschenhandel prijzen voor glucose. Blanke siroop f0 80 per K.G. Masse >0.81 Amersfoort, 2 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 32124/46, afdeeling Rijksbureau voor distributie van graan meel, d.d. 28 Februari 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, maakt bekend, dat is of wordt in bezit genomen alle inlandsch geel mosterdzaad van den oogst 1917 en van vroegere oogsten; dat in elke provincie de Regeerings- Commissaris voor de Rijksgraanverzameling belast is met de inbezitneming en verzame ling van genoemd product; dat hij belanghebbenden met nadruk er op wijst, dat het verbruik of de aflevering van dit product aan andere personen dan bedoelde Regeerings-Commissarissen, voor hen de meest ernstige gevolgen na zich zou kunnen sleepen en zij zich blootstellen aan strafrechtelijke vervolging. Amersfoort, 4 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 32124/45 Rijksbu reau voor de Distributie van Graan en Meel d.d. 28 Februari 1918, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid heeft goedgevouden te bepalen Artikel 1. De aflevering en het vervoer van inlandsch geel mosterdzaad is verboden. Artikel 2. Het verbod gesteld in artikel 1 geldt niet a. voor partijen inlandsch geel mosterd zaad. geadresseerd aan éen Regoerings- Commissaris belast met de Rijksgraanver zameling b. voor partijen inlandsch geel mosterd zaad, waarvan het vervoer is gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door een Regeerings-Commissaris belast niet de Rijks- graaninzameling. Amersfoort, 2 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 78, afdeeling Crisis zaken Bureau A.Z. dd 23 Februari 1918, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft bepaald onder intrekking der voren genoemde beschikking Distributieregeling voor lebmagen van kalveren en stremsel. 1. a. De aflevering en het vervoer van onbewerkte lebmagen, afkomstig van bin- nenlandsche nuchtere en vette kalveren, zijn verboden. Dit verbod is niet van toepassing ten aan zien van onbewerkte lebmagen, bestemd voor of afgezonden door een der door de Rijkscommissie van Toezicht op de Ver- eeniging van Stremselfabrikantcn aange wezen of tiader aan te wijzen personen (lebdrogers). b. De aflevering en het vervoer van bin nen- en buitenlandsche gedroogde lebmagen van kalveren zijn verboden. Dit verbod is niet van toepassing j. Op het vervoer, dat gedekt is door een vervoerbewijs, afgegeven door de Ver- eeniging van Streinselfabrikanten. 2. Ten aanzien van binnenlandsche ge droogde lebmagen, bestemd voor een der onder a bedoelde personen (lebdrogers). c. De aflevering en het vervoer van stremsel zijn verboden. Dit verbod is niet van toepassing 1. Ten aanzien van stremsel, waarvan de verpakking voorzien is van de conirole- strook van het Rijkslandbouwproefstation te Goes. 2. Ten aanzien van onder rabbinaal toe zicht bereid en als zoodanig gekenmerkt stremsel. 3. Op het vervoer, dat gedekt is door een vervoerbewijs, afgegeven door de Ver- eeniging van Stremselfabrikanten. Ieder belanghebbende, aan wien de afgifte

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1