Adverientien. Te huur gevraagd een Woning; plaatsing op kantoor, ZETTER GROOT BAL-MASQUÉ. AMERSFOORTSCHERIJTUItiMAATSCHAPPIJ L. G PONNE Amersfoort. «CE- ADVERTEERT IN DIT BLAD landschappen nog steeds, zij het in langzaam tempo, ondergaan. Een groot deel van het boek ontstond op Amersfoortschen bodemniet alleen omdat een der schrijvers Amersfoorter is; meer nog omdat het landschap van onze omgeving in de eerste plaats de stof leverde voor zijn studie. En het is niet moeilijk, de genegen heid te ontdekken, waarmede de schrijver deze streken heeft doorkruist en doorzocht, de zand- en grindprofielen heeft bewonderd en geteekend, de gesteenten heeft bijeen gegaard voor zijn belangrijke verzameling. Van beide, leekeningen en gesteenten, krij gen wij er verscheidene in keurige repro ductie te zien. De opstellen over het „Oude Zandbankengebied" en „het Ijs als I.and- schapshervormer" e.a. verkrijgen in deze met zorg geteekende doorsneden en schetsen een zeer te waardeeren toelichting. Onder de mooie teekeningen noem ik die van de stuw- profielen bij Amersfoort, van de krijtlagen bij de Geul, den terrassenbouw bij Dussel- dorf en het riviertype in het leisteengebied; onder de prachtig geslaagde foto's die van den regenbeek bij Amersfoort, den Dinkel in het Lutterzand, de klappersteenbank bij Denckamp en de duidelijke weergave van verweringsserie's en windkeien. Het komt mij voor, dat de eenheid van het boek wel eenigszins werd tegengewerkt door het feit,dat de arbeid vau twee schrijvers moest worden samengevoegd. Intusschen is het begrijpelijk, dat het voor een alleen te wijd was. De schrijvers hebben aan het publiek eeh inleidende studie willen gevenhet was ook juist hieraan, dat behoefte bestond. Zij richten zich dan ook meermalen tot de „amateur-geologen" en beginners. Hier en daar is dit, geloof ik, wel eens uit het oog verloren. Trouwens, in een voorwoord wordt aangekondigd, dat men ook hen. die wat dieper op de zaak willen ingaan, niet onbe vredigd wil wegzenden. Zoo werd een moeilijkheid geschapen, die maar niet dade lijk tot 'oplossing was gebracht. De verlei ding was, meen ik, soms wel wat groot om van dien „steviger kost" wat meer te geven, dan door degenen, die mede als consumen ten worden gedacht, zal worden verteerd. Voor beginners zal het althans gewenscht ziji', dat zij tevoren een eenvoudig boekje als Heimans' „Geologie-boekjo" hebben ge lezen. Hiermede wil ik niet zeggen, dat de schrijvers hun doel, om ook „op allerlei leekenvragen" antwoord te geven, niet zou den hebben bereikt. Integendeel vrienden van het buitenleven zullen hier een menigte inlichtingen vinden over fossielen, gesteen ten, landschapsvormen en de methoden van onderzoek omtrent deze onderwerpen. De schrijvers hebben hierbij niet verzuimd er meer meermalen op te wijzen, hoe onvol ledig de kennis op vele punten is en hoe moeilijk het geven van een positief antwoord op „llerlei vragen. Dit geeft aan de lezers eenige waarschuwing voor te snelle conclu- sie's; meer nog dan bij andere gepopulari seerde wetenschap mag daarvoor wellicht bij deze onderwerpen gewaarschuwd worden. Het is niet wel doenlijk van den aard der hoofdstukken hier veel mee te deelendie over Graniet en Porfier geven een mooi overzicht over de velerlei variatie's van be paalde hier te vinden gesteente-typen. Aan beginnende liefhebbers worden hierin op duidelijke wijze de eerste herkenningstee- keuen van enkele veel verspreide gesteen ten medegedeeld, terwijl tevens eenige al- gemeeoe begrippen omtrent overgangstoe standen worden bijgebracht. Het hoofdstuk „Onze kalkrotsen" is een zeer geslaagde schets van de geologische merkwaardigheden in ons Z. I.imburgsch landschap, m.i. een der beste van het boek. In het hoofdstuk over Geldersch Sieenzout is gelegenheid gevonden een zeker aan velen welkome uiteenzetting tè"geven van de wijze, waarop men door boringen - tot de kennis der diepere aardlagen komt. De hoofdstukken, welke door den beer Van der Lijn bewerkt zijn, werden geregeld van een literatuur-overzicht voorzien, wat de waarde niet weinig verhoogen zal voor wie zich tot nadere studie gedrongen mocht ge voelen. Ik wil deze aankondiging besluiten met den wensch, dat de schrijvers van hun werk genoegen zullen beleven en dat de onder- zoekingslust der natuurliefhebbers er door zal worden vergroot, hun vreugde vermeerderd. A. C. H. G. Tuinbouw. I. a t h y r u s odoratui. (Vervolg). We waren den vorigen keer gekomen aan het uitplanten der zaailingen, uit de kistjes, in den vollen grond. Met behulp van een mes licht men de jonge plantjes uit het kweekkistje, zonder ze ook maar eenigzins te beschadigen. Men maakt nu op de plaats van bestemming op ouderlingen afstand van 25 k 30 c.M. vrij breede gaten, waarin de wortels goed wor den uitgespreid, dus vooral niet op een kluwen er in geduwd. Men zet 2 plantjes bij elkaar, voor 't geval er één dood mocht gaan, blijven ze beide leven dan wordt later de minst krachtige verwijderd. Het plantgat wordt nu met fijngemaakte aarde aangevuld en stevig aangedrukt. Zoodoende komen alle wortels goed met de aarde in aanraking en gaat de groei dadelijk door. De jonge plant jes zijn echter nog zeer teer en het gevaar, ze door vogels of slakken worden op gegeten, is groot. Tegen de eersten spant men over de jonge planten zwarte draden (witte helpen niet), terwijl de slakken met succes bestreden worden door tusschen de planten wet of kalk te strooien, goed droog, poedervorm. Men heeft nu verder aan de planten niets te doen als een enkelen keer afdwalende ranken in de goede richting te helpen. Juni begint de bloei en hiermede het bloemen snijden, want niets bevordert een rijke bloei der pronkerwten zóó, als het voortdurend voorkomen van zaadvorming, wat de planten noodeloos uitput en ten slotte doet sterven. Ook deze laatste eigenschap stempelt de Lathyrus tot een ideaal plant. Men kan de Sweet Peas op verschillende manieren in den tuin aanwenden, vooral op de twee volgende wijzen gebruikt, voldoen ze zeer goed. Ten eerste voor het vormen van heggen. Hiertoe spant men kippengaas, of plaatst men erwtenrijs ter hoogte van minstens 2 meter, waartegen de planten van zelf zullen opklimmen, en zoodoende een prachtige levende heining vormen. Kippen gaas en rijs worden geplaatst voor het uitplanten der zaailingen. Een tweede manier, waarop de pronkerwt uitnemend voldoet, is ze te laten opklimmen tegen kokers van kippengaas, welke men vormt door drie stokken in een driehoek in den grond te steken en hierom het gaas aan te brengen. In een border of in het gazon geplaatst, maken deze bloemenzuilen een prachtig effect. Men plante bij eiken koker slecht één variCteit. Ook voor 't omranken van bogen of poortjes of voor het bekleeden van prieeltjes leent de Lathyrus zich uitmuntend. We zullen dit artikeltje eindigen meteen paar der meest aanbevelenswaardige variS- Doroihy Eckford (wit). Lady Grimsel Hamilton (lavendel blauw), Lord Nelson (donker blauw), Mrs. Wolter Wright (lila), Countess Spencer (helder rose). Queen Alexandra (scharlaken), King Edward VII (karmgzijnrood), Frank Dolby (zacht blauw,) Gladys Unwin (rose), Helen Lewis (oranje rose), Prima Donna (rose), Nora Unwin (wit), Asia Ohn (lavendel blauw). Breadinore. (roomkleurig, rose gerand), Mand Holmes (donkerrood), Arthur Green(kav-anj cpurper). O. REUllTZARE Voor tie Utreehlsche rechtbank. Strafzitting. Een kantoorbediende, T. G. T., eigenlijk genaamd L. J. A. Shad zich bij den heer v. H., armverzorger alhier, vervoegd om reisgelegenheid tiaar Arnhem. De heer v. H. verschafte T. een bon voor een spoor kaartje. doch deze vervalschte dezen en maakte er een bon van voor ondergoed en sokken. Toen hij deze voorwerpen op den vervalschteu bon gemakkelijk kreeg, kwam hij op 't idéé zelf zoo'n bon tevervaardigen, waarop hij een blauw monteurspak, een borstrok enz. kreeg. Het O. M. eischte 1 jaar gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Hogenbrug, vond de straf wel wat zwaar; wellicht konden termen gevonden worden voor clementie. Vonnissen. Uitspraak werd gedaan inzake J. v. d. T., óo jaar, schaapsherder te Hoog Buurlo, ge meente zVpeldoorn, tegen wien 21 Febr. jl. opnieuw negen maanden gevangenisstraf was geëischt, tot welke straf hij bij verstek reeds was veroordeeld, wegens brandstich ting in een hei onder Barneveld, ten na- deele van den Staat. De rechtbank vernietigde het vonnis bij verstek gewezen en sprak bekl. vrij. SPORT. Korfbal. Amersfoort 1Olympia (Weesp) 12. Zondag speelden onze stadgenooten een interessanten wedstrijd tegen Olympia uit Weesp en verloren, ofschoon ze in 't veld zeer zeker de meerderen waren. Op een zeer enkele uitzondering na verstaat echter geen van ben de kunst van doelen en dit is per slot van rekening het eenige middel om de meerderheid uit te drukken. Van den wedstrijd het volgende Amersfoort stelde op met 2 invalsters terwijl eindelijk mej. Vielecrs ook weer in de gelederen was. Reeds na ruim een half uur was de stand 2—0 voor Olympia, dat de leiding op een zeer gelukkige wijze ge nomen had. Rust brak aan met onveran- derden stand. Na half-time zond de blauw witte verdediging alles terüg en hadden de Weespenaren geen schijn van kans. Vooral de aanvoerder Van Achterbergh viel op door subliem spel. In het middenvak weerde mej. Otto zich geducht. Na ongeveer een half uur verkleint Holmer den achterstand (21). Ondanks het harde werken gelukte het Amersfoort niet meer te scoren, zoodat het einde kwam met een geflatteerde overwinning voor Olympia. Van de Amersfoortsche dames dient het spel van mej. Veldmeijer nog ver meld. LEGER EN VLOOT. Officieel. Behoudens onvoorziene om standigheden zullen in het genot van on beperkt (klein) verlof worden gesteld in het tijdvak van 8—13 April 1918 de dienst plichtige korporaals en manschappen van de militielichting 1915 der infanterie, die in het tijdvak van 15—17 December 1914 zijn ingelijfd; op 1 Juni 191S de dienstplichtige korporaals en manschappen van de militie lichting 1915 der pontonniers, die in het tijdvak van 18—19 Januari 1915 zijn inge lijfd. Bijeenkomsten Zaterdag Vrijd. tot 9 Maart 10 Maart 11 Maart 10 Maart Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek. Nieuwstraat 20. Oudheidk. museum Flehite. Theosofische leeszaal. Dond. Bioscoop »I)e Arend.. Loge-gebouw, Van Persijnstraat, 10—4 u. Kunstbeschouwing. Idem. Idem. >Amicitia<, 7 uur. 4e opv. «Het Licht in den Nachtdoor «Kunst na Arbeid ZOO SPOEDIG MOGELIJK voor klein gezin. Br. onder no. 209, bur. van dit blad. „ETNA" vuurmakers bran den minstens 10 minuten, - - fl.00 per 100 stuks -- verkrijgbaar bij Firma L. van Achterbergh. Brandstoffenhandel Arnhemschestraat ia. Geen beter adres voor alle soorten koekjes dan bij I. MANHEIM, kampstraat U, - - TELEFOON 114 - - Specialiteit in GEMBERBOLUSSEN,WEE- NERPUNTEN. MOKKAPUNTEN en ZANDKOEKJES. Steeds dagelijks verkrijgbaar de alom bekende Z'HJTE KRAKELING FN. De door den Edel Achtbaren Heer Rechter Commissaris goedgekeurde eenige uitdeelingslijsl in het faillissement vau 1ZAK JOHANNES KlcKl'i'KLlUU. vau beroep Steenhouwer, wonende te Amersfoort, is gedeponeerd ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Utrecht, en van het Kantongerecht te Amersfoort, om aldaar gedurende tien dagen te liggen ter kostelooze inzage van de schuldeischers. De Curator, Mr. H. J. M. VAN DEN BERGH. Amersfoort, 6 Maart 1918. Een jonge dame, in het bezit van Diploma Boekhouden (Ver. van Leeraren) en eenigs- zins met de praktijk bekend, zoekt liefst in Amersfoort. Br. lett. A Boekhandel D. VERSLOOT Cz. Zwammerdam. Rij de Drukkerij «DE MKROLUIL te j Hil ersum is plaats voor een eersfe ol' tweede klas ZETTER. Vrijdag 8 en Maandag 10 Maart a.s. door), v^n 7 tot 11(2e voorst. 9 uurj. w Zaterdag; 9 Maart wegens verbintenis slechts 11 e voorstelling, aanvang half acht. doorl. Znndae 10 Maart (2e voorst. 8 uur.) Drama uit het sportieve leven, in VIJF AFDEE- HNGEN. in scène gezet, door de H o 11 a n d i a - Filmfabriek te Haarlem. Bijzonder spannende scè nes en fraaie opnamen van wedrennen te Duindigt. Mode-show. Mannequins. Prachtige kiekjes van Am sterdam, Haarlem, Dt-n Haag en omgeving. Hoofdvertoikers Annie Bos en Jan tan Dommelen, •v Zaterdag 9 Maart des avonds half elf uur. Einde 3 uur. WESTSIN WEL 3S - TELEFOON 45 Moderne rijtuigen en livreien voor gelegenheden. Uniformen voor begrnfenisseu Licht ©11 Kracht Installaties Levert tot billijkste noteering Eleetrnmotoren alleen uit eerste klasse materialen gemonteerd D R IJ F R I K .H E N - L IC H T

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 3