PENSION gezocht ROOKT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden, die niets of bijna niet# va» een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze Fransch, Duitsch of Engelsch te leeren en dat tegen zulk een billijken prijs, dat niemand in zijn geldelijke omstandigheden een reden kan zien, hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van fo.50 per maand (en fo.io tijdelijke verhooging wegens buitensporige papierprij/en) ontvangt IJ wekelijks een blad, dat U geleidelijk maar zeker tot het doel voert, dat wij ons voor oogen gesteld hebben, n.l. U zoo ver te brengen, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezendat U in staat is. eenvoudige correspondentie In die taal te voeren. Het zal U misschien niet mogelijk zijn, U eene voorstelling te maken van de inrichting van dat weekblad en van' de wijze, waarop wij dit doel willen bereiken. Daarom raden wij U. vraagt eens proef nummers Zij liggen ter verzending gereed, (iratis en franco worden zij U toegezonden. I.aat niemand, die dit leest en die behoort onder de velen, die niets of weinig van vreemde talen kennen, verzuimen, dadelijk eeu proefnummer aan te vragen. Deze gele genheid moogt U niet laten passeeren. A. F. O. I.KIDKIUTZ, i). H. NCIIKNK, llool'd onderwijzers. Telefoon Zuid 4072. Wille de Wit list mat 23, Amsterdam. Teraardebestelling H. Bijleveld. Slechts een kleine vriendenschaar volgde gisterennamiddag op Eik en-Duinen het stof- felijk overschot van het oud-lid der Tweede Kamer, den heer H. Bijleveld grafwaarts. Ds. Rignalda voerde aan het graf het woord. Mr. Bijleveld, zoon van den ontslapene, dankte voor de bewijzen van liefde en belangstelling, die de familie in de laatste (lagen mocht ondervinden en voor de laatste eer zijn vader bewezen. (Corr.-Bureau). Nog meer thee. Te heiden is door de politie bij een winkelier in de Haarlemmerstraat in beslag genomen 100 pond thee. De winkelier bad de partij juist tegen f7.50 per pond ver kocht, en was bezig de thee afteleveren, toen de polite een inval deed. Mooier kon het zeker niet. Eeu verdacht rijtuig. Een actieve agent. Dinsdagavond, om q uur ongeveer, be merkte een politieagent van het bureau Warmoesstraat, op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam een rijtuig, dat langzaam rondreed en waarin zich eenige personen met doozen bevonden. De politieman, door wiens bijzondere activiteit men thans op het spoor is geraakt van een groote partij ge stolen manufacturen, volgde het voertuig door stegen en straten. Opeens zag hij, dat het stilhield en dat eenige mannen uitstapten. Ongemerkt wist hij te naderen en sommeer de den koetsier hem te volgen naar het bureau Warmoesatraat. Hier kwamen uit het vehikel een aantal cartonnen doozen te voorschijn, die bij nader onderzoek tule bleken te bevatten. De koetsier, die aan een verhoor onder worpen werd, kon niets anders omtrent het geval mededeelen, dan dat de partij dien avond van de hand zou worden gedaan. Inderdaad kwamen de inzittenden van bet rijtuig zich nog denzelfden avond aan het bureau vervoegt 11, alwaar zij verklaarde, dat de partij door hen van anderen, ver moedelijk Duitschers, gekocht was. Nog een partij aangehouden. Op dienzelfdcn avond werd door eeu agent van het bureau St. I'ietershal op den Dam een kruier aangehouden, die een grooteu koffer vervoerde. Op 't bureau bleken ook bier manufactu ren in te zitten en wel van de zelfde partij tule. En ook in dit geval vervoerde de man den koffer op last. Zijn lastgever wist hij niet nader aan te duiden. Het bleek de politie al heel spoedig, dat deze goederen afkomstig waren van eeu inbraak en wel bij de firma Lethein Brothers and Mellin, N.Z. Voorburgwal 52-54. Deze inbraak was gepleegd in den nacht van Maandag op Dinsdag, waar voor ongeveer f 5000 aan tule gestolen was. De inbrekers hadden zich toegang verschaft door een leegstand pand aan de Spuistraat. Zoodoende konden zij een ruit aan de achterzijde van de manufacturenmagazijnen indrukken en sleepten toen de goederen naar buiten. Men is de inbrekers reeds op 't spoor, Onbekeerde fietsen. Teneinde aan te toonen de groote zorge loosheid waarmede wielrijdend publiek fietsen onbeheerd laat staan heeft de hoofdcommis saris van politie te Utrecht dezer dagen aan een tiental agenten in burgerkleeding last gegeven alle fietsen die onbeheerd langs den weg stonden, als gevonden voor werp te beschouwen en naar het hoofdbureau te brengen. Ze vingen hun werk aan 's morgens 8 uur en bleven het doen tot 's middags 3 uur en hadden in dien tijd 84 rijwielen buitgemaakt. Aan het hoofd bureau konden de eigenaars hun karretjes weer terug ontvangen. Bij de meeste diefstallen liep de zaak van zelf, doch bij twee geyallen ia het tot eeu botsing gekomen 't Eerst des morgens te kwart ovei op de Oude Gracht. Een agent sprong op een fiets, die voor eeu sigarenwinkel stond. Doch juist op het/elfde moment kwamen de bezoekers van den winkel, o.w. de rijwiel- eigenaar, naar buiten. Ze hadden het snoode bedrijf van den pseudo-rïief in de gaten en bom de agent reed precies in 's mans armen. De laatste dacht natuurlijk een pracht- vangst te hebben gedaan, en pakte de agent in zijn kraag, die zich overeenkomstig zijn orders zonder verzet naar het hoofd bureau liet transporteeren. Daar de ontknoo- ping en het tableau! Een andere agent werd door den eigenaar gesnapt, toen hij aan de Vischmarkt op een rijwiel wegreed. «Houdt 'm, houdt 'm!« Een voorbijganger, die blijkbaar niet voor 'n kleintje vervaard was, gaf een schop tegen het rijwiel, zoodat dc pseudo-dief omver viel. »M'n arrestant» en de agent werd naar het hoofdbureau «gesleept», waar de zaak werd opgehelderd. Dat komt er van. Naar aanleiding van het optreden der ondersteunders te Amsterdam jegens de leden en dc ambtenaren van het Algemei Steun-comité heeft het comité besloten voorloopig dc uitbetalingen niet te doen doorgaan. De brandstoffen-voortien ing. Zooals men weet. tieedt met 1 April voor de brandstotfen voorziening het nieuwe distribuiiejaar in. Naar wij vernemen zal voor dat nieuwe jaar een ander systeem worden toegepast, waarbij het publiek zelf controleeren kan, wat het ontvangen heeft en het contact tusschen publiek en hande laar hersteld wordt. Voor die zelf-contr.Me zullen aan de brandstotfenkaarteu bons worden bevestigd, die het publiek in staat zullen stellen, zelf na te gaan wat het ont vangen heeft en waar het nog recht op heeft. Knoeier ij en met Broodkaarten. Telkenmale op den Iaatstcn dag eencr broodkaartperiode blijkt weer, dat het hui dige broodrantsoen voor de groote massa inderdaad te krap is, en op allerlei wijzen tracht men -- hoe dan ook brood mach tig te worden. Plunderen van broodwagens, terwijl de looper een trap naar een boven huis is opgegaan; meenemen van brood uit bakkerswinkels en het verschuldigd geld op de toonbank depoueerenintimideereu van jeugdig bakkerspersonecl ja van alles heeft men reeds geprobeerd, om de vragende maag tevreden te stellen. Opden laatsten dag van het 43e tijdvak, heeft men weer een nieuwe truc uitgehaald, die wij hier vermelden, teneinde de bakkers te waarschuwen en op hun hoede te doen zijn: Op oude broodbons van een reeds maan den geleden afgesloten broodperiode heeft men met zwarten inkt de letter W over trokken en het cijfer der periode in 43 ver anderd, zoodat de aldus vervalschte bons luidden W 43e week of W 43e week. 200 250 gram brood. Natuurlijk bemerkt de broodverkooper. die deze vervalschte bons in ontvangst neeint, niet dadelijk, dat al sinds lang het woord «week op de broodkaarten vervangen is door «tijdvak», zoadat de truc geslaagd is en de oneerlijke kooper op onrechtmatige wijze in het bezit gekomen is van een groo- ter quantum brood dan waarop hij, krach tens het broodrantsoen, recht had. «Tel.» raadt den bakkers aan, toch vooral goed toe te zien, opdat eerstens, zij zeiven uiet dc dupe worden (daar natuur lijk voor dergelijke valsche bons geen grondstof verstrekt wordt), maar ook vooral, opdat de schuldigen eens gesnapt kunnen worden en er eindelijk door toe passing eener strenge straf een voorbeeld gesteld moge worden. Het Kapport-Van Best. Omtrent bovenbedoeld rapport (Commissie van Onderzoek) lezen wij iu de Nieuwe Courant het volgende Wat het publiek verneemt, is de (belang rijke) conclusie waartoe de commissie een stemmig is gekomendat het Kamerlid Van Best zijn functies als regeeringscommissaris bij de zgu. „commissie-Fleskens", als voor zitter der commissie tot behartiging der be langen van Nederlanders in Belgie en als advocaat niet uit elkander heeft gehouden en daardoor er niet tegen heeft gewaakt „dat zij, die zich voor de behartiging hun ner belangen in Belgie tot hem als regee ringscommissaris wendden, in de meening konden komen, dat iedere bemoeienis van de zijde van mr, Van Best kosteloos plaats had". Door deze vermenging van functies heeft mr, Van Best naar het eenstemmig oordeel van de commissie incorrect gehandeld, Dit judicium parium maakt, in verband met het schrijven dat de minister van Land bouw Donderdag in de Kamer voorlas, den heer Vau Best als Kamerlid onmogelijk. De incorrectheid toch, waarvan hij over tuigd werd, betreft zijn gedrag als publiek persoon, als Kamerlid, dc qualiteit waarin, of althans waarom, hij tot regeeringscommis saris en commissie-voorzitter werd benoemd. Het staat aan de K.-K. parlij te beslissen of zij den heer Van Best hierna bij de ko mende algemeene verkiezingen als een barer candidaten zal erkennen en de gemak kelijke opvatting deelen, die blijkbaar bij de Brabantsche kiesvereenigingen heerscht, welke hem reeds voorloopig candidaat stelden. Voor openbaar critiek, ter voorlichting van de kiezers, slaat nu in elk geval, gelijk behoort, de gelegenheid open. Naar de Res. Bode meldt, heeft de ver gadering dezer dagen te Utrecht door de voorzitters en secretarissen der R.K. Kies kringen gehouden, geadviseerd, mr. Van Best af te voeren van de Kamer-candidaten- lijst. Inventarisatie der voorraden. Bij de Brandstoffencommissie Amsterdam is van de Rijkskclendistributie een schrijven ingekomen, waarbij haar wevd opgedragen te zorgen, vóór 25 Maart alle leveringen voor het loopeudc seizoen zijn afgeloopen. Dit moest geschieden met het oog op een inventarisatie vóór 1 April van alle voorraden, welke nog bij de braudstofienhandelaren in voorraad waren van aflevering der rantsoe nen 1917/T8. I.ooze geruchten. Daar geruchten de ronde doen, als zou den de verloven worden ingetrokken en militaire maatregelen aan de kust worden genomen, wordt het Hbl. van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn. VerhoogitigOoriogs winstbelasting. Op een der vragen van het soc. dem. Ka merlid J. v. d. Tempel aan denminister van Financiën, betreffende of de minister voor nemens is een verhooging der oorlogs- wir.stbelasting voor te stellen, antwoordde minister Treub 1 Hoewel dc ondergetcekende groote be zwaren ziet in een aanmerkelijke verhoo ging der Oorlogswinstbelasting, gelijk door hem in de Memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor het looper.de dienst jaar werd uiteengezet, is hij toch voornemens weldra de indiening van een voorstel tot verhooging dier belasting tot 50 pet. te bevorderen. De nood der schatkist S'ijgt zoo hoog, dat dc bedoelde bezwaren hoe ernstig zij ook mogen wezen - daarvoor mc wijken.» Gemeentelijke Arbeidsbeurs GEOPEXDelkcii werkdag van 8.30 tot 12.30 en des avonds van 2.00 lot 3.00. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 1 Op 21 Maart 1018 1. de volgende banketbakker. bankwerker. 1 bestek-zager. behanger-stoft', boekdrukker, boekbinders. breisters 4 broodbakker corresp. (man.) costuumnaaister. draaier (m.fabr.) dienstbode. 3 clectricieu. fabrieksarbeidst. fijnstrijkster. gas enwaterfitter. 20 grondwerkers. hulp a. d. huish. huisknecht kapersbed.(man) 7 kantoorbediende. kantoorbed. (vr.) 3 kelners. kinderjuffrouw. klerken (man.) 3 kleermakers. koffermaker. kruideniersbed. kuiper. 1 letterzetter. 2 loodgieters. loopjongens. 2 loopknecht. varen ingeschreven werkzoekenden 2 Meubelmakers. 10 losse arbeiders. 2 mach-houtbew. 1 machinisten. 1 metselaar. 3 opperlieden. 1 pakhuisknecht. 2 rijwielherstellers. suikerwerker. 2 schilder (huis). 5 schoenmakers. sigarensorteerder. 5 sigarenmaker. sjouwers. stopster». 2 straatmaker. 2 smeden. 3 slager. 1 steenhouwers. 1 stukadoor. 1 tweede-meisje. 12 timmerlieden. tuinlieden. 1 veldarbeiders. verstelnaaister. 4 voerman. 1 naaister waschvrouw 8 werkvrouwen. winkeljuffrouw, i Witter. zadelmaker, ijzerdraaiers. II. werden gevraagd de volgeude werk krachten 1 banketbakker, massepeinwerker. bankwekers. 11 meubelmakers. 1 behanger-stoff. 1 monteur. borstelmakers. machinisten. boekdrukker-zett.— naaister. 1 beeldhouwer. 6 metselaar, broodbakker. 1 pianist. chauffeur. plakker. chocoladewerker. roomconscrvat. colporteur. 2 rijbroekmakers. 3 dagmeiden. rijwielhersteller. dienstbode. fabrieksarbeider. draaier (m.fabr.) -- schilder (h.) leerl. 1 electricien. 1 sigarillomaker. 2 tabr.arbeidsters. assistent-restaurat. fotograaf. 1 schoenmaker, fabriekstimmerl. stukadoor fabricksjongens. sigarensorteerder. grondwerker. sigarenmakers. hulp in de huish. 2 sjouwers. 1 huisnaaster. 1 Stofboordmaker. inpakster. 2 tuinman. kantoorb, (vr.) monteur kleermaker. uniformwerker klompenm. schilder (rijt.) leerl. keukenmeid. 1 veldarboicler. kappursbcd.(man) vergulder. kuiper. t timmerlieden 2 losse arbeiders. wagenmaker. letterzetter. waschvrouw. 1 leerl.-behanger. 3 werkvrouw, loopjongens. ijzerdraaiers. mach.houtbew. 1 Zeepzieder. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te riebten tot de Arbeidsbeurs, iu het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- bof no. 2, telefoon 374. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, tg Maart 1918. Kippeneieren V. I'. N. f 11.15 a Eendeieren t 11.15 a f 11.75; Ganseieren 2S. Middenprijs V.P.N. f11.48 Aanvoer 232316. llandel vlug. ilijeeukomslüü Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek. Xieuwstraat 20. Oucheidk. museum Flehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. V'rijd. tot DonJ. Bioscoop De Arend». 21 Maart I.uierschekcrk, 8 u. I-ezing ds. Bakker, voor de C.J. V. I's. 11>, - n. 21 Maart 's avonds 8' uur. Vergaderzaal van de Middeiistands-Crcdietbank. I.angegracht 4. Vereen. Handel en Nijverheid. Alg. Verg, 22 Maart 's avonds 'i uur. Jaarvergadering Bestrijding Tuberculose. 24 Maart 'sav. 3'/-j uur. Café «de Kroon., Hof. Spreker. R. F. Waterberg, seer. Alg. Bond Ned. Post l el.- en Telef.-pers., aid. Amersfoort. Ond. Theorie en praktijk der neutraio combinatiën. ;S Maart Atnicitia. 7u. Hofstad-Toonecl «Phyllis.. Duitstc iteriehten. Washington. President Wilson heelt een proclamatie uitgevaardigd, waarhij door hem machtiging verleend wordt. Woensdagnacht alle Nederlandse lie sche pen. die zich ut Aiucrikiinnsclie havens bevinde:' iu beslag te nemen. Advertenti en Baronesse H. van Tuyll Coelhorst, Hoog land bij Amersfoort, vraagt met 1 Mei eene flinke linnenmeid voor heer en dame (echtpaar), in of bij Amersfooit. voor gerulmen tijd vanaf begin Mei a.s. Brieven onder no. 212 aan het bureau van dit blad. NEERI.ANDS GENIALE BOUWMEESTER Dr. iiijpers geurige S cents sigaar, uit het magazijn «DE NIJVERHEID» KROMMESTRA AT -.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 3