nog en zal nog veel te kampen hebben tegen de velen, die nu eenmaal gewend zijn alles door een politieleen bril te zien. Hij heeft echter bij zijn werkzaamheid op dat terrein het voordeel onbevooroordeeld te zijn, daar hij geen politiek verleden heeft. 3. I)e middelen. Waar blijkens het voorgaande de E. B. in opzet en wezen een sterk uitgesproken idealistisch karakter heeft, geeft hij bij de uitwerking van 2ijn plannen blijk van een gezonden, practischen zin. Doen, niet praten, is de leus. De bezem moet door Parlement en De partementen. Er moet gewerkt, alsof het Staatsbeheer een p;» lculiere onderneming was. In 't eigen belang van den Staat goede bezoldiging en rechtszekerheid voor tien ambtenaar, maar ook breken met sleur en verouderde werkwijze. De krachten van allen, dus ook van de vrouw, beschikbaar voor hel algemeen, dus ook actief vrouwenkiesrecht. Goede arbeiders, dus goed vakonderwijs, behoorlijke bescherming van den arbeitl, werkeloosheidsver/ekerlng, zorg bij invali diteit en ziekte en voor den ouden dag, bloeiende vakorganisaties, maar ook arbeids contract bindend voor beide partijen. Belasting naar draagkracht, sterkere pro gressie, maar ook verbetering van het ver keerswezen en van onze handels wetgeving, bevordering landbouw- en nijverheidsbe langen, Kamers van Koophandel, nijverheid, landbouw en visscherij met uitgebreide be voegdheden. Ruim baan voor het particulier initiatief, maar zoo noodig in "t algemeen belang, exploitatie van overheidswege. Op alle gebieden zelfwerkzaamheid van onder op, langs de, met bet oog op de be langen van de ge h e e 1 e bevolking, van staatsweg aangegeven lijnen. Een eendrachtige samenwerking op staat kundig terrein met terzijdestelling van aller lei politieke haarkloverijen, een snel en zooveel mogelijk geluidloos werken van de staatsmachine, een gezonde economische ontwikkeling van het g e h e e 1 e Neder- landsche volk in democratische banen. Dit is in het kort de weg, die leidt tot een vrij en gelukkig volksbestaan. Die weg is het, dien de E. B. ons wijst. STADSNIEUWS. Openbare Vergadering. In de benedenzaal van »de Keizerskroon» alhier, had gisterenavond een 0Penbare vergadering plaats, belegd door de afdeeling Amersfoort van het Revolutionair Socialis tisch Vrouwencomité, waarin als sprekers optraden Mevr, Koomans-Timmer van Rijs wijk en de heer D.J. Wijnkoop van Amster dam de spreekster had tot onderwerp »de plicht der vrouw in dezen tijd», terwijl de heer Wijnkoop het onderwerp behandelde >Hoe in Nederland de honger kunstmatig verwekt wordt». De vergadering was druk bezocht, zoo wel door mannen als door vrouwen. Nadat do voorzitster van deze vergadering een welkom had toegeroepen, en medege deeld, had dat aan de vergadering straks een motie zal worden voorgelegd, welke morgei), Dinsdag aan den burgemeester zal worden overhandigd, verleende zij het woord aan de eerste spreekster Mevr. Koomans- Timmer. De spr. juichte het toe, dat, gelijk men haar heeft medegedeeld, hier zooveel politie in de zaal aanwezig is, want, zegt spr. in dien er één categorie moet weten, wat wij hier vanavond zullen behandelen, en hoe de arbeiders in dezen tijd worden uitgebuit, dan is bet zeker wel de poli'ie. Verder wijst spr. er op, hoe er thans een gebrek in ons land is aan de m'-est noodige levensmiddelen, allereerst het brood, waardoor het proletariaat gedoemd is honger te lijden in den waren zin des woords, terwijl de mannen naar hun werk gaan. alsof er geen vuiltje aan de lucht is, doch het brood meenemende zonder zich te bekommeren, of vrouw en kinderen, die achter blijven zich wel kunnen redden, zoodat de vrouw, vooral in dezen tijd van ellende en ontbering het meeste getroffen wordt, en haar kinderen, die haar om brood vragen, eveneens, ja, in nog erger mate, de dupe zijn, omdat zij nog niot begrijpen, met welke zorgen moeder geteisterd wordt, Is het dus wonder, vraagt spr., dat de vrouwen vooral in verzet komen en de straat opgaan om uiting te geven aan datgene, wat haar knelt En inplaats dat men haar brood geeft, krijgt zij lood, dat hebben we gezien, vervolgt spr., verleden week te Amsterdam, toen de Rev. Soc. Vrouwenbond de vrou wen had opgeroepen, om op het Beurspleiu te demonstreeren, en zoodoende de bour geoisie en het gemeentebestuur van Amster dam te toonen, hoe er, in 't bijzonder in de groote steden, Amsterdam, Rotterdam, den Haag enz, honger geleden wordt. En wat deden de Arasterdamsche politie en de aan gerukte militairen? Onder de verantwoor delijkheid vau hen, die daartoe last gaven, werd met gummistok, blanke sabel of stij ge rende huzarenpaarden op weerlooze vrouwen en kinderen ingeslagen, moest er bloed vloeien inplaats, dat er gezorgd werd voor een voldoenden voorraad brood. Een jonge vrouw met een kind op den arm, zegt spr. de wanhoop nabij, stak haar kind uit vooi het paard, dat al stijgerende bet volk uil elkaar deed spatten, en zei, «hier neemt ook mijn kind. en dood het, want ook kind heeft honger». Ziet, zegt spr.. zoover is het thans reeds in ons land gekomen. Toen verleden weck de Koningin en Prinses Juliaantje een he/.oek kwamen brengen aan de Centrale Keuken, toen trachtten de vrouwen het Koninklijke rijtuig te achter volgen, en deden kreten hoorei) van »w< hebben honger». En wat deed het bestuur van de Centrale Keuken Zij begaf zich naar een persbureau, met de bedoeling de toestand, zooals deze inderdaad is. nog zoo veel mogelijk te verbloemen, want we heb ben immers een socialistisch gemeentebe stuur, doch dat die op deze wijze, zijn eigen kameraden verraadt I Voortgaande noemt spr. eenige voorbeel den van de zege-teekenen, die de oorlog ook in ons land gebracht heeft, en herinnert aan de velerlei geslachtszieken, die de laatste maanden vielen te constatceren, tengevolge van de vele vreemdelingen, die tijdens dezen oorlog ons land zijn binnengekomen. Wij weten, zegt spr., hoe tegen deze ziekten wordt gewaarschuwd van medische zijde, om toch vooral de noodige reinheid in acht te nemen: Reinheid, herhaalt spr., is het geen bespotting over reinheid te durven spreken, waar er zeep reeds In geen tijdci niec-r is te bekomen En komt ge tegen dit alles in verzet dan vindt ge de huzaren gereed, de zonen ons eigen volk, om u en uw vrouwei kinderen, op last vau de regeering neder te schicteii, of neer te sabelen, want kapitalisme, dat u uitbuit, gevoelt nie wil het niet gevoelen, wat het /.eggen wil, als uw kinderen vragen om brood, en ge kunt hen dit niet geven, omdat men hel ook u onthoudt. Gij voelt den druk der tijden, ge ziel niet anders dan ellende en werkeloosheid, Zult ge dit nog langer dulden voelt ge dan niet, dat het uur van verzet is gekomen om niet ten koste van uw kinderen, bij de pakken te blijven neerzitten. Welnu, vrouwen, breng dan een offer aan de mensch- heid, en dus wauneer wij u oproepen ten strijde, tegen de uitbuiting van kapitalisme, zoudt gij dan een oogenblik aarzelen, zelfs uw eigen leven te offeren en wij zeggen tegen de militairen tegen de politie, schaamt gij u niet op treden als dienaars van dat kapitalisme, dat uw eigen volk gebruikt om ook de uwen neer te sabelen? Begrijpt ge dan niet, dat ge maar één plicht hebt, de wapens neer te donderen en den dienst te weigeren cn niet te ge hoorzamen aan de krankzinnige bevelen die aan uw zonen en broeders wordei opgedragen Tegen morgen Dinsdag roepen wij u op om te betoogen hier naar het Stadhuis, maar laat dat tevens het sein zijn tot massale werkstaking, want alleen daardoor is dalgene te verkrijgen, waarop gij recht hebt. Laat u dus niet langer het alïemoo- digste onthouden, doch toont, door uw openbaar verzet dat het uw ernst is met den toestand, waarvan gij thans de dupe zijt (Applaus). De heer Wijnkoop, thans het woord ne mende, zegt, dat de ramp waarin wij ver- keereri geen natuurverschijnsel is, maar een ramp is, die door menscbou is in het leven geroepen, en daarom is het onze plicht critiek uit te oefenen, en moeten wij de levensmiddelenelleiide trachten op te heffen het is veel slechter geworden, dan wij, Revo lutionairen, u ooit hebben kunnen voor houden. Er zal geen honger geleden worden, heeft 'J'reub of Troelstra eens gezegd, maar zij hebben ons intusicben met bcwusten opzet in den honger gebracht en zij zullen ons ook met dienzelfdcn opzet in tien oorlog brengen, mits gij niet langer wacht, U tegen deze misdadigheid te verzetten. De politiek die hier steeds gevolgd is, is tie uitvoerpolitiek. Is ons land niet altijd geweest een land van melk en honing? Het wordt toch geproduceerd. Welnu, waar is het dan gebleven De wer kelijkheid is, zegt spr., dat het niet naar Engeland, maar naar Duitschland is ver voerd geworden inplaats van hel hier te houden, beeft die bende, dat zijn de regeer ders van ons land, al ons heerlijke voedsel over de Duitschc grenzen gebracht. >nze aardappelen zijn gegaan naar de soldaten, die aan de voorste fronten staan, cn naar hen, die de munitie fabriceeren, naar de fabrieken van Krupp, en dit alles gaf aan leiding tot de aardappelrelleijes, die toen in Amsterdam ontstonden, omdat de vrouwen van de arbeiders hier onze aardappelen ont beerden. Ja, onze aardappe'en hebben ge diend tot kanounenvoedse. i Nooit hebben wij baibaarscher tijden gekend, dan thans, omdat het Duitsche imperialisme zijn 1 woekerwinsten wenscht binnen te halen. Een vader, een moeder, die zijn kinderen laat verhongeren, worden gelukkig m ons land nog voor den rechter gebracht, Welnu, waarom laat ge dan di Ministers los loo- pen. sleept ze dan toch voor de rechterstoel vau het Nederlandsche volk' Nog steeds gaan treinen vol met boter en kaas, onze eieren, ons vleesch de grenzen over. docll de winst glijdt in de zakken van de financiers cn van een Kr-'.ller. I'ostbuma zei verleden jaar, dat er ao.ooo koeien te veel waren in ons land en daarom moesten ze dus maar naar Duitschland. Maar kreeg de Neder landse!» arbeider daartegenover een behoor lijk stukje vleesch? Is het wonder, dat. wat er al die jaren geschied is, nu in ons land niets meer te krijgen is; daarom ook is deze politiek een welbewuste politiek te Kr moest uitgevoerd worden, aldus de herren, omdat er anders geen invoer kon zijn. Maar is er invoer gekomen, immers neen, de heeren hebben ons voorgelogen.: |)e arbeider» echter slikken dit alles met het grootste plezier, doch als ge dan toch niet te eten hebt. waarom werkt ge dan neg? Niet waar. als een professor of een andere bourgeois niets te eten heeft gehad, wat denkt ge dan, dat deze professor naar zijn werk gaat? Geen kwestie van. Welnu, waai'oin blijft gij, arbeiders, dan wal aan uw werk Waarom laat gij u dan toch uit buiten? Spr. kent alleen de leer van het verzet tegen de onmens- .Lelijke ellen-Ie, en derhalve geen eten. geen werk, welnu legt dan massaal den arbeid neer. Wekenlange redevoeringen zijn in de Tweede Kamer bij het lcvensmiddclendebat gehouden, de heeren hebben zelfs recordspee- chen geouden, en wat w as het resultaat van al dat geleuter Dat uw broodkaart van 11 dagen tot 14 dagen verlengd is geworden, een toestand, die ontstaan is door de ver keerde politiek van den minister. Spr. toont met cijfer» aan, dat een toe stand, die thans ontstaan is. niet noodig had geweest, indien slechts de minister niet misdadig was te werk gee-aan. of hij is i.iet misdadig te werk gegaan, maar dan is hot een gemsenc stommiteit, en wordt het hoog tijd hij naar huis gezonden wordt, omdat hij geloond heeft, niet voor zijn mi- nisterbaantjo berekend te zijn. Gelukkig begint het te leven onder de massa, trots «Het Volk», dat smerige blaadje van do S, I). A P.. dal alle» doet, om dat leven onder de massa te smoren. Massaal stak au is het wapen tegen deze regeering om het haar volkomen onmoge lijk te maken. Spr. wijst in dit verhand op het artikel in de Telegraaf, getiteld »S. DA. (P)oslhuma». Had Troelstra er niet geweest, dun was Posthuma al lang niet meer aan het bewind geweest, doch juist hij is het, die dezen minister heeft welen te hand haven. Vriendendienst wordt bewezen aan Duitschland. zoowel actief als passiefmen heeft gejankt over Amerika, doch heeft men dat ook gedaan over Duitschland. vraagt spr., toon het onze schepen in den grond boorde en zoovele Hollanders naar den kelder bracht Tegen Engeland hebt ge indertijd me: die Transvaalkwestie geprotesteerd, welnu, waarotn protesteert gij nu ook niotwant tleze wockerpolitiek van Duitschland, het is de zelfde politiek, die ons brengen moet en zal in den oorlog. Deze toch is nog lang niet uit, dat wil spr. nu wel reed» beweren. Daarom roept spr, de arbeiders op, 0111 door middel van het staken, te geraken tot een maatschappij van vrede en welvaart voor allen. Aan het slot gekomen van spr. rede. stelt hij de volgende motie der vergadering voor. waaraan een der aanwezigen wenscht te zien toegevoegd, dat de banketbakkers nog steeds voortgaan met allerlei te lukken. N'a dit te hebben ontraden, wordt -Ie motie met op één na algemeens stemmen aange nomen en za! deze morgenochtend den burgemeester van Amersfoort worden over handigd. Spr. roept de aanwezige vrouwen on mannen op, oin half tien op 't Hof tegenwoordig te zijn om dan ge/ameiulijk op te trekken. Bedoelde motie luidt a's volgt «De Groote Openbare Vergadering van de Revolutionair Socialistische Vrouwen vereniging. gehouden te Amersfoort, in de Keizerskroon op 15 April, gehouord hoe in Nederland de honger kunstmatig Is verwekt, cn wat du plicht van vrouwen en mannen ton opzichte daarvan is is van van oordeel, dat het de plicht van de gemeente in deze is. om er Gij de regeering met de meeste klem op aan te dringen, niet alleen dat de uitvoer van levensmiddelen onmiddellijk wordt stop gezet, naar tevens dat de invoer wordt gewaarborgd door een levensmiddelen- overeenkomst met Amerika, spreekt uit. dat zij in dozen strijd niet zal rusten vóór de heerscliers op deze wijze volkomen met den nood van het volk zullen hebben rekening gehouden». Voor debat meldde zich aan de heer Huls man. die het van den spreker onvsrantwoor delijk vond in dezen tijd. nu «ie gemoederen zoo licht ontvlambaar zijn, aan te dringen op «ie massale werkstaking. Daarbij komt nog, dat bij zulk n staking, liet geheele raderwerk zou stilstaan, «Ie gas fabrieken zouden stilliggen, de bakkerijen evenei'ns, niets zou meer l» bereiken zijn noch hier, noch van buiten, zoodat dan toch zeker eerst van ellende in den ruimitenzin des w-.ords zon kunnen worden gesproken. Nadat debater door spr. beantwoord 1», werd de vergadering met een opwekkend woord door -Ie voorzitster, Mej. Knap, gesloten. Demonstratie. In aansluiting rnet de afspraak.dlegisteren- avond in -Ie gehouden vergadering plaats had, waren hedenmorgen een clubje vrouwen en enkele mannen op '1 Hof te samen ge komen. om mot het bestuur van het Rw. Social, t.'omité te dezer stede cn de spreek ster van gisterenavond, Mevrouw Koomans- Timmer gezamenlijk uptctrekkon naar den burgemeester tor overhandiging van de hier boven bedoeld® motie. Successievelijk was het clubje aangegroeid, en sprak Mevrouw Kooniaus hier de menigte toe, aanmanende rustig en kalm te betoogen en te zorgen dat geen wanklanken zouden worden vernomen. Bedenk «lat het gaat om het noodige voedsel te veroveren! Den weg, die wij volgen za! zijn door tie straten van het proletariaat, om mede namens hen, bij «len burgemeester lot het nemen van de zou noodige maat regelen aan te dringen. Dat zal de inzet zijn van onzen strijd. Hoog de solidariteit! Een groep metselaars, zegt spr. heeft het werk van morgen neergeleg-1 om met ons te demonstreeren. Zoo moet het gaan, be sluit spreekster. Op ten strijde! 1)« weg die thans onder het zingen, wan neer wij het althans zingen m-igen noemen, van enkele strijdliederen-coupletten, gevolgd werd. ging langs de l.avendelstraat. Bloemen- «ialschestraat. leut. Coninckstraat, Kamp, l.angestraat en Westsingel, waar de stoet kalm aan het stadhuis arriveerde, terwijl de politie sterk vertegenwoordigd was, en op uitnemende wijze de orde wist te handhaven. Hier werd het terrein afgezet, en alvorens de deputatie, bestaande uit de dames Koo- inans- Timmer, Kt kkcr. Knap en Schuin het stadhuis binnen ging, maande Mevr. Koo- maus haar troepje .«an nu «ie leiding in banden is van ons. vrouwen, iu leder geval kalm te blijven. Ook «Ie politie heeft ons beloofd kalm te zullen optreden, en «lus vertrouwen wij. dat IJ rustig het antwoord van den burgemeester zult afwachten. Na afloop van het onderhoud bij den burgemeester, begaf Mevr. Koomans zich met haar navolgers naar zVohter Davidshof, waar zij vanaf een sleeperskur liet resultaat van het onderhoud kenbaar maakte. G a s p r ij z e 11. Als protest tegen de reactionaire stroomin- gen van de Middenstandsbonden inzake de gasprijsregcling, zullen S.D.A.l'. en A.B.B. Maandag ;a April in de «Keizerskroon» een openbare vergadering houden met als sprekers dj heeren Holland en Mebiu». De rootle kaart. Op verzoek van de Vcreoniging «Handel en Nijverheid» deelcn wij mede, dat de «roode kaart» voor «Ie leden wederom verzonden is. Snoepers, lint blijkt herhaaldelijk, dat de winkeliers de dupe worden van jeugdige snoepers, <Ii<\ vo irzien van slechts '11 paar centen, een winkel binnentreden en dan, eenige- oogen- blikken alleen gelaten, van de gelegenheid gebruik maken, zich toe te eigenen, wat in hun onmiddellijk hereik ligt. In hoofdzaak blijken zij al in 1 bijzonder hunne operaties uit te voeren bij onze pasteibakkers. Zoo wist de winkelier K., Westsingel alhier, de vorige week een jongen twee maal op heeterdaad te betrappen, toen -leze eenige K watta-reepen in zijn zak deed ver- dwijnen.Ook een pasteibakker in de Stations- Siraat werd met zulk '11 bezoek vereerd; hier stel.Ie echter Zuo'n knaapje zich niet tevre den nu t een paar reepen, doch wist hij de gelegenheid te vinden, de halve doos mede 1 *ok verkoopplaatsen van sigaretten blijken vo'-r de baldadige jeugd een geliefkoosd terr. iu te zijn. Wij geven on/e winkeliers derhalve in overweging wel op hun hoede te zijn. 'n 25 jarig jubileum. liet was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer W. Entrop den dag herdacht, waarop hij 111 dienst trad hij de Eysink fabrieken. )p dezen dag is de jubilaris door directie en personeel der fabriek feestelijk gehuldigd Hes morgens werd de heer Entrop met familie per auto naar de fabriek gereden, waar hem 111 de feestelijk versierde werk plaatsen een hartelijke ontvangst werd bereid. Namens de directie voerde de heer A fcysmk het woord, die E. dank zegde voor de bewezen diensten e„ de hoop uitsprak, 'lat hij nog vele jaren voor de fabriek mocht werkaam blijven. Ook het personeel, wiens

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2