Advertentiën. Nationals ïypoMbai üe: OjH'iiing van «Ie .tlililsiiiT IB u is vlij tientwniiKt telling' i hij eveneens steeds Is ge. weest, is hem dank verschuldigd. Spr. meende in liet bijzender den jongeren van het per soneel E. als voorbeeld te mogen stellen, niet alleen in hun eigen belang doch ook in dat der maatschappij, daar Entrop, die als leerjongen hij de lirma in dienst is ge treden, tot werkmeester der fabriek is opge klommen, hetgeen hij geheel aan ijver en zelfstudie te danken heeft, aangezien het vakonderwijs van die dagen nog van geen beteekeuis was. Als herinnering aan zijn jubileum werd hem namens de directie een gouden horloge met inscriptie aangeboden Bij monde van den heer A. van Es werd Entrop daarna gehuldigd uit naam van het kantoor-, fabriekt- en magazijn person eel. Een gouden horlogeketting, een pendule met coupes en een barometer ontving do heer E. uit naam van het gehcele personeel. lJe ovatie die 11a deze huldiging volgde, was spontaan en getuigde van de waardee ring, die de jubilaris om zijn verdiensten en eigenschappen geniet. H e t I i c h t i n den «acht, Zaterdagavond werd lute ünsmaii's too- neelspcl in 5 bedrijven, «Het Licht in den Nacht», voor de vijfde maal in onze ge meente door de arbeiderstoeneelvereeniging «Kunst 11a arbeid» voor het voetlicht ge bracht. Ware het niet, dat ook thans deze opvoering, in de Keizerskroon, met '11 goed gevulde zaal beloond was, dan getuigt 'n 5e opvoering toch reeds voldoende, dat zulk een werk bij «Kunst na Arbeid» in goede handen berust, en bewijst dit maar al te zeer, welk een groote waarde moet worden gehecht aan hel feit, dat hier menschcn aan het woord zijn, die niet alleen de bedoeling van den schrijver volkomen begrijp-n, maar voor het grootste deel althans, ook de strek king van het stuk in haar geheel onder schrijven, want zonder dat kan van een goed spel moeilijk sprake zijn. Alhoewel dergelijke opvoering reeds aan een uitge breide bespreking onderwierpen, willen wij toch nog even naar voren brengen, hoe ook thans weder door deze dilettanten, behou dens enkele uitzondering dan, die ook hier den regel bevestigen, een spel werd te zien gegeven, dat in alle opzichten van de juiste opvatting van het stuk een weerkaat sing bleek. Urn echter niet in herhaling van de vorige bespreking te vervallen, willen wij ons tot hiertoe bepalen, doch alleen 11 oogenbllk stilstaan, mede in verband met een kleine wijziging van het vorige programma, wat betreft enkele rollen die zich dit maal in andere handen bevonden, bij de hoofdper sonen, d" dragers van dit actuecle werk, om dan allereerst een ceresaluut te brengen aan den blinden mandenmaker, den heer A. Maas, die zich den ganschen avond op 'n uitstekende wijze van zijn moeilijke taak heeft gekweten en die daarbij kranig ter zijde werd gestaan door zijn looneelvrouw Martha, welke rol dezen avond niet minder verdienstelijk vervuld werd door Mcj. Lttijn Flips. De beide zoons, Frits en Heinrich, de heeren P. Voskuilen en H. van Brons wijk, die zich ook thans in alle opzichten wisten te handhaven, willen wij mede op deze plaats niet onopgemerkt voorbijgaan, terwijl Greta en Elsje, de dames v. tl. Heuvel Heinz en G. Haarniatis eveneens w eder alle reden tot tevredenheid gaven. Hebben de overige dames en heeren al niet minder bijgedragen tot het welslagen van deze opvoering, dan toch hadden wij van buurvrouw Mensing, Mej. M. .Noorder wier meer spel verwacht, wat zij thans gaf, was inderdaad niet veel meer dan een stel selmatig opzeggen van haar rol. Dit slechts als een vriendelijke vingerwijzing. Heel wat minder zijn we te sproken over de gedragingen van dat gedeelte van het aanwezige publiek, dat blijkbaar met de beleefdheid ai op zeer gespannen voet slaat, en daardoor èn voor het overige publiek èn voor'de vertolkers zeer hinderlijk was. Deze categorie van bezoekers doet inder daad beter 'n onderling dansclubje <>p te richten, en daar hun vermaak te zoeken, dan een tooncelspel bij te wonen, als «Het licht in den nacht», want voor dezulken blijft de nacht toch duister tot in liet on eindige, en zijn zelfs woorden van den voor zitter der S.D.A.P., den heer Mebius, die hier zoo ad rem waren, paarlen voor de zwijnen. Waarschuwing. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van den heer Secretaris der Gezondheidscom missie voor de gemeente Amersfoort, plaat sing te verleenen aan het onderstaande. De Gezondheids commissie voor de ge meente Amersfoort, maakt ingevolge ver zoek van den Centralen Gezondheidsraad, de navolgende waarschuwing openbaar. Aan de bevolking van Nederland, De Centrale Gezondheidsraad gevoelt zich gedrongen, daartoe door den Minister van Binnenlandsche Zaken gemachtigd, de na volgende waarschuwing openbaar te maken Onder de gevaren, die in deze hachelijke tijden het Nederlandsche volk bedreigen, treedt de verspreiding van geslachtsziekten op den voorgrond en geelt aanleiding tot ernstige bezorgdheid. Het gevaar Is te grooter, omdat deze ziekten van veel meer beteekeuis zijn voor bet geheelc volk en dieper ingrijpen in het leven dan meestal wordt gemeend. Geslachtsziekten moeten steeds als hoog ernstig worden beschouwd, niet alleen wegens de gevolgen, die zij voor den gezondheids toestand van de lijders na zich kunnen slec- pen, maar ook omdat zij van groote be teekeuis voor de gemeenschap zijn. iedere zieke toch levert een niet te onderschatten bron van gevaar op voor zijn omgeving omdat besmetting van anderen in alle op zichten rmsi huldigen, b.v.httisgemtoten, geens zins uitgesloten is; voor zijn nageslacht: en dit geldt met name voor de lijders aan syphilis - omdat zijne kinderen, zelfs als zij jaren na de besmetting geboren wor den, de kiem der ziekte bij zich kunnen dragen. Nu kan als regel worden aangenomen, dat alleen zij. die uit eigen wil zich aan be smetting blootstellen inderdaad besmet kun nen worden. In het algemeen bestaat het gevaar daartoe, gelijk van zelf spreekt, niet voor hen, die zich van buitenechtelijke ge slachtsgemeenschap onthouden en deze waar schuwing geldt dan ook niet voor degenen, die, hetzij op grond van hunne ethische ge voelens. hei/ij om welke reden ook, de ver plichting aanvaarden om ver van de ver leiding te blijven. Wie 2ich echter niet onthoudt, heeft nu meer dan ooit gevaar met eene geslachts ziekte te worden besmet, waar ook in ons land de were ldoorlog tot nog toe onbekende toestanden heeft geschapen en vreemde elementen, waaronder vele ongewenschte, ons land zijn binnengekomen. Hoeft een maal besmetting plaats gehad, dan is het dringend noodig in liet belang van de zieken en in dat van hen met wie zij in aanraking konten, de gevolgen daarvan te j De genezing is in vele gevallen zeer goed j mogelijk en zooveel te meer waarschijnlijk j naarmate geneeskundige hulp vroegtijdiger 1 wordt ingeroepen. Zij die weten, dat zij besmet zijn. zijn tegenover zich zelf en tegenover de maat- 1 schappij, verplicht zich onder geneeskundige j behandeling te stellenzij die vreezcu aan- I aangetast te zijn dienen eveneens hun ge neesheer te raadplegen. Zoo zullen de zieken j niet alleen voor zich zelf. trtaar ook voor 1 hunne omgeving, alles doen wat in hun macht is om de gevaren, die het gevolg 1 zijn van hun toestand, zooveel mogelijk af te weren. Dan zal ook dit onheil voor do volksgezondheid, zoo niet gekeerd, dan toch beperkt worden. Moge ieder van de beteekenis dezer waar- schuwing doordrongen zijn. De Centrale Gezondheidsraad. Buitenlandse!)» Kroniek. De verovering van Armcntières, tot het laatst* oogenblik door een deei der Britsche bezetting verdedigd het Britsche rapport brengt hulde aan haar krijgsmansdeugden - heeft het aantal gevangenen in den vier- daagscheu slag zeer doen stijgen. Van grooter gewicht echter nog is de tijding, dat zoowel ten Noorden als ten Zuiden van Armentières de Dui; sellers blijven voort rukken met een spoed, die den snïlleu op- ntarsch gedurende de eerste dagui van het nieuwe offensief in de richting van Amiens evenaart, Z.-W. van Armetuières is Mer- ville .op 17 K.M. afstand in hunne handen gevallen. Noordwestelijk van de stad dron gen zij S K M. verder door, tot het dorp Neuve-Eglise, waarheen de Kngelschen, blij kens hun bericht van Vrijdagavond j.l, gedwongen werden hun stellingen te ver- leggen. Over het zuidelijke en het breedste van deze h*idc vakkeu, nu, marcheercn de Duitschers voort. De hevigste druk schijnt thans in noor delijke richting te worden uitgebracht, liet Engelschc telegram van dicn/elfdcn avond vermeldt zwaren strijd in de buurt van den spoorweg naar Baileul, tz K.M. Noordwestelijk van Armentières. Het eerste verdere doel van de vijandelijke operaties is blijkbaar de stad Hazebrouck. het station, waar verscheidene spoorwegen uit Belgisch Vlaanderen bij elkaar komen. Of dit hoogst belangrijke verkeerspunt voor de Engel- schen op dit oogenblik nog bereikbaar is moet twijfelachtig heetcn. Stellig liggen de spoorwegen in den omtrek onder bereik van het Duitsche geschut, de afstand tus- 1 lazebrouck en Mervllle bedraagt niet veel meer dan 10 K.M. Waarschijnlijk is de eenige veilige verbindingsweg niet het Noorden daarom, de spoorlijn langs de kust, over Fumes en Duinkerken. De lijn van Ypereu naar het Z. loopt over Hase- brouck. Tenzij, moet men besluiten, de krijgskunst zeer spoedig en zeer beslist ontkeert heeft de korte strijd op dit frontdeel de Engel- schen in *en hoogst gevaarlijken toestand gebracht. Zij worden bedreigd met da vol komen afsnijding van hun linkervleugel, de zaak der bondgenooten met het verlies van den geheelen noord-westhoek van Frank rijk, het overgebleven Belgisch grondge bied iecluis. Tot welke maatregelen het legerbstuur, onder geeeraal Focb, zal overgaan, is na tuurlijk nog niet te zeggen. Dat men de nog beschikbare, algemeene reserves zal gebruiken om het aangeduide gevaar te bezweren, is een mogelijkheid, die we niet voor waarschijnlijk houden. Daarvoor moet een ander, een nog grooter gevaar, de door braak bij Amiens, of verder zuidelijk, aan de Aisne, bij Soissons of Compiè-gne, nog te dringend worden geacht. AU hoe ernstig intusscheu het opperbevel den staat van zaken beschouwt, kan uit deze dagorder worden opgemaakt, door maarschalk llaig gericht tot de troepen onder zijn commando Aan de soldaten van alle rangen van het Britische leger in Frankrijk en Vlaan deren Thans drie weken geleden begon de vijand zijn vreeselijke aanvallen legen ons over een front van 50 mijlen. Zijn doel was. ons van de Franschen te scheiden, de Kanaal-havens te nemen en het Britsche leger te vernietigen. Niettegenstaande de vijand reeds 106 divisies in den slag heeft geworpen en enorme verliezen heeft ge bracht, heeft hij weinig vorderingen ge maakt. Dit is toe te schrijven aan de vast beradenheid en de opofferingsgezindheid onzer troepen. Ik kan de bewondering, die ik voor den heldhaftigeu tegenstand gevoel, welken alle rangen van hel leger geboden hebben, onder de moeilijkste omstandigheden niet onder woorden brengen. Velen van ons zijn thans vermoeid. Tot dezen vvensch ik te zeggen, dat de overwinning zal worden behaald door hem, die het 't langste vol houd. Het Fransche leger komt ot:s met groote versterkingen snel te hulp. Er blijft ons niets anders over dan den strijd uil te vccb- ren. Elke stelling moet door ons tot het laatst verdedigd worden, wij mogen niet terugtrekken. Met den rug tegen den muur, gcloovende in de rech v aardigheid van onze zaak, moet elk onzer tot het einde vechten. De veiligheid van ons land en de vrijheid der menschheid hangen van het gedrag van elk onzer af op dit kritieke moment». I.loyd George heeft de vorige week in het Lagerhuis ec-ti rede gehouden ter ver dediging van zijn wetsvoorsiel lot legeruit- I breiding. InpUats van mrt luid gejuich te worden begroet, was hij al binnen, voor De premier verklaarde, dat bet huidig stadium het meest erhieke van den ver- schrikkelijkcn oorlog was. Hij erkende het aanvankelijk succes der Duitschers, doch, dank zij den gercgelden terugtocht der Engelsche troepen, was aldus I.loyd George - de verbinding tusschen het Fran sche eu Engelsche leger spoedig weer her steld. waai door erger werd voorkomen. I Doch er dreigt nog altijd een zeer ernstig 1 gevaar en daarom moeten meer mannen naar het front. I 'e Britsche regeering heeft in verband hiermede een wetsvoorstel ingediend, ten einde de leeftijdsgrens voor dienstplichtigen tot en in sommige gevallen lot 55 jaar tc verlengen. Men ziet, Engeland doet in dit opzicht voor Oostenrijk niet onder. Voorts wenscht de regeering de dienstplicht ook tot Ierland uit te breiden. Dit laatste kan echter wel eens tot moeilijkheden aan leiding geven. De Ieren toch voelen er blijkbaar weinig voor om te gaan vechten en werden tot lieden van dei; verplichten- den dienst vrijgesteld. Nu is hun, indien ze zich als gehoorzame Britsche onderdanen gedragen, wel «zelf bestuur» toegezegd, maar wij gelooven niet. Uit de genomen maatrege'en blijkt niet dat zij zich met dit kluitje in het riet zullen laten sturen. onduidelijk, dat men aan de zijde der geallieerden voelt, hoe alle krachten moe ten worden ingespannen. Ock in Amerika haast men zich met het zenden van nog meer manschappen en nog meer kanonnen. In middels gaan de Duitschers voort hun tegenstanders gevoelige slagen toe te bren gen. Hun voortvarendheid vormt weer een ietwat scherp contrast met de laksheid der Engelschen. Een inbraak met goede ge volgen. Dezer dagen werd in een tijdelijk onbe woonde villa te Haarlem ingebroken. Toe vallig werd dit feit later door een politie ambtenaar ontdekt, wat op zichzelf natuur lijk niets bijzonders ie. Als gevolg van het hier genoemde feit werd evenwel een onder zoek in het gebouw ingesteld, om te kunnen konstateeren wat de «Inbrekers» hadden misdreven. Dienaangaande werd niets ont dekt, maar wel werd in bedoelde villa ais 't ware een magazijn, voorzien van allerlei levensmiddelen gevonden. Het gevolg van deze «inbrekcrij» is geweest, dat te., aan merkelijk kwantum levensmiddelen in beslag is genomen. bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Nieuwatraat 20. Oudbeidk. muieuir. Flehlte. Zaterdag Theosofische lees/aal. Vrijd tot Dond. Bioscoop »l)e Areud». 16 Liefdadighi-idsuit voering. 16 Middenstands Creüietbank. Alg. verg. Amcrsf. Sigarcnwink.ver. 17—20 Militaire Huisvlijttentooustelling. Opening tö April as. half twee n.m. in «Amicitia». Hl IS HOI HST EK. zegens omstandigheden wenschende te eratiduren. BIEDT zich als zoodanig aan. ioed kunnende koken en werken. Br. onder no. 221, bureau van dit blad. De VKMIFH'ATIK-YKltUA- DIKING in het faillissement van \V. l.ASTDKAGKK aannemer, te Helder, is bepaald op 5 Juni 1!I18, te 11 uur v.m.. in hel Gerechtsgebouw te Alkmaar. De vorderingen moeten Hij mij worden ingediend vóór 3 Mei 1410. MR. KRAAKMAN, Alkmaar. Curator. VOLGESTORT KAPITAAI. f 400 000.- WAARBORGKAPI TAAI. 4 000 000. De Bank verstrekt gelden op Ie Hypo theek op huizen, landerijen en boerenplaatsen tegen billijke en gemakkelijke voorwaarden. Inlichtingen te bekomen bij en aanvragen te richten tot haren Ageut. de firma F. van Lanschot's Bank MlTltHl 1ZKS 5 lo AMKHsmUlT. AtllClTlA - (Jvooto zaal Honderdan Is April a.s. des namiddags half twee. Het Strijkorkest tan Depót Vill zal zijn welwillende medewerking lerleenen. Entree: uiet-niil. 25 et, ondev-off. 10et, soldate5et. Eventtieele baten komen ten goede aan de Nat. Ver. tot Steun aan Miliciens. 1IET AMERSFOORTSCH COMI TÉ O.O. C. SANDT VAN NOOTEN, Luitenant-Kolonel. Eere-voorzitter. K. W, BOUWENSCH, Majoor, Voorzitter. P. WEFERS BETTINK, ie Luitenant Yice-Voc Jon. PENTERS, res. te Luitenant, Secretaris-Pennlngmeest Jhr. W. GEVAERTS van NULAND, te Luitenant. Lid. E. A. W. HOUBOLT, te Luitenant, Lid.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 3