KENNISGEVINGEN HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers- foort, brengen ter openbaro kennis, dat bij hun besluit van 19 April 1918. aan L. G.PONN'E en zijn rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning Is verleend tot het uitbreiden van «en electro-technisch bureau en machine fabriek, door het bijplaatsen van 2 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 3 P. K., In het perceel alhier, gelegen achter den Vlasakkerweg no. 46, kadastraal bekend Gemeente Amersfooort, Sectie C no. 1589. Amersfoort, 20 April 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. D# Burgemeester der gemeente Amers foort, gelezen de circulaire uit de Staatscoura t No. 90, afdtellng Crisiszaken Bureau Volks voeding d.d. 17 April 1918, maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Haadel, heeft goedgevonden dat De Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeniging en Pluimveevereeniging, welke, ingevolge de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, van 8 April 1918 No. 2533O, afd. Crissis- zsken, houdende verbod tot vervoer en af levering van hennen en hanen, ontheffing van dat verbod kan verleenen voor zoover betreft hanen, maakt bekend, dat vervoer 1 en atlevcring kan plaats hebben zonder dat een bewijs van vergunning daarvoor behoeft te worden aangevraagd van a. levende hanen; b. geslachte banen, mits de kop, poolen en sporen van de te vervoeren en af te leveren dieren niet zijn verwijderd. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. RAPPORT. Maatschappij N ij verhei cl Departement Amersfoort. Onderstaand rapport, dat door het Departe ment Amersfoort van de Maatschappij Nij verbis i n gezonden aan de Com in. voor Ver- ruiming Werkgelegenheid uit den Ned. Werkloosheidsraad, als antwoord op de door deze Commissie gestelde vragen, brengen wij gaarne, op verzoek, onder de aandacht van onze lezers: Mijne Heeren. Het Bestuur van het Departement Amers foort der Maatschappij van Nijverheid heeft gemeend de antwoorden op Uw vragenlijst in een rapport te moeten neer leggen, omdat het naar zijn oordeel, U daardoor een ge makkelijk overzicht en duidelijk beeld kan geven van den toestand in de diverse industriön in zijn ressort. Van de 10 Burgemeesters der Gemeenten, ressorteerende onder het Departement Amersfoort, hebben slechts vier hel belang dezer enquête ingezien. Het Bestuur meent dit hier te moeten releveeren, omdat daar uit blijkt, dat de medewerking van die zijde niet groot geweest is, anders had het onder zoek zéér waarschijnlijk nog meer diepgaand kunnen zijn. Van de 40 uitgezonden vragenlijsten zijn er 25 ingevuld teruggekomen. De indus trieën kunnen als volgt ondergebracht worden 6 weverijen, 3 drukkerijen, 2 chemische fabrieken, 1 brouwerij, 1 broodfabriek (bis cuits en gebak), 1 fabriek van verwarmings apparaten (centrale verwarming), 1 hout- distillatie, 1 houtbewerking, 1 macaroni- en vermiccllifabriek, 1 olicfabrick, 1 orgolfabrick, 1 rijwielfabriek, 1 rijwiel- en automobiel fabriek, 1 tabak- en sigarenfabriek, 1 tapijt- fabriek, 1 wasscherij en de wagenwerkplaats der H. IJ. S. M. De 15 niet terug gezonden lijsten kunnen worden verdeeld over de volgende inuus trieen 4 sigarenfabrieken, 2 timmerfabrieken, 2 wassclierijen, 2 weverijen, 1 boterfabriek, 1 drukkerij, 1 oliefabriek, 1 rijwielreparatie- Inrichting, 1 fabriek van suikerwerken. Van de 6 Weverijen hebben 2 zich niet uitgebreid, terwijl de 4 overige dit wél gedaan hebben, door zich toe te leggen op de fabrikatie van papierweefsels, papieren garens of artikelen van betere kwaliteit. Na 1 Aug. 1914 zijn geen nieuwe indus trieën in deze branche opgericht. Bij het inzenden der vragenlijsten, lijden 5 fabrieken aan gebrek aan grondstoffen, terwijl 1 fabriek op het punt staat gèbrek aan grondstoffen te krijgen. De grondstoffen, die aangevoerd moeten worden, zijn: Katoenen- en wollen weefgarens, katoenen breigarens uit Engeland en Zuid-Amerika, verfstoffen, chemicalieën, steenkolen, jute, oils, soda, machinerieën en ruwe olie uit Zuld-Amerlka. Voor 5 fabrieken moeten de grondstoffen uit het buitenland worden Ingevoerd, terwijl voor 1 fabriek deze gedeeltelijk in Neder land vervaardigd worden. K<:n fabriek meent, dat door aanvoer van ruwe katoen, de berioodigde garens in Twente gesponnen kunnen worden. Op geen der fc^iriekcn worden buiten- landsche werkkrachten gebruikt. Een fabriek van buillaken heeft haar industrie moeten beperken, omdat de zee- visscherij stilstaat. Vijf fabrieken geven niet op, welke hoe veelheid zij direct na den oorlog behoeven, één fabriek heeft onmiddellijk 60.000 K.(i. garens noodig en verder wekelijks 20.000 K.G. In alle industrieën Is spoedige aanvoer van grondstoffen noodzakelijk. (Wordt vervolgd) STADSNIEUWS. Rantsoeneering van Vetten. In den loop der volgende maand treedt in werking eene rantsoeneering van vetten. Voor ieder ingezetene boven den leeftijd van één jaar zijn deze vetten verkrijgbaar. Aangezien vier soorten worden verkrijg baar gesteld en ieder, de soort welke hij wenschl, kan verkrijgen, geve men onver wijld, in elk geval vóór 27 April a.s. op door invulling van het desbetreffend formu lier, dat aan de inwoners is of wordt loege zonden 1. De grootte van 't gezin. 2. Welke soort kaarten men wensclit benevens den naam van den winkelier door wiens tusschcnkomst men gewoon is be doelde vetten te betrekken. Er komen vier soorten vet, n.l. 1. Margarine, De prijs zal vermoedelijk zijn 50 cent per 1/2 K.G. 2. Melange A, welke vermoedelijk zal kosten 75 cent per 1/2 K.G. 3. Melange B, welke vermoedelijk zal kosten f 1.10 per 1/2 K.G. 4. Boter, welke vermoedelijk zal kosten f 1.00 per 113 K.G. Vonrloopig vuile ieder het biljet ten spoedigste ill en zende dit, voorzien van l.egitimatienummer en duidelijke ondertec- kening. in enveloppe, waarop geschreven >Vetdistributiec vóór 27 April a,s. aan het Levensmiddelen-bureau Valkestraat alhier. Gesticht de Poth. Volgens de Kerkb. is tot regent van hel geslicht »De armen de Poth« benoemd de heer W. Kleher, ter voorziening in de va cature van Mr. P. J. F. van Voost Vader (overlijden). Lezing Vrijz. Dem. Naar wij vernemen zal Jhr. Mr. Dr. van Beresteijn, lid der 2e Kamer, op 2 Mei a.s. alhier, optreden in een openbare vergadering voor de Vrijz. Deni. Kiesvereeniging «Amers- foorlscb (iemeontebelangt. De candldaten der Vrije Liberale Partij. I11 de 20 dezer alhier gehouden vergade- dering der vertrouwensmannen der Vrij Liberale Partij en het hoofdbestuur is hesloten. overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur een algemeeue lijst van tien candidaten in het geheele land in te dienen en bijzondere lijsten in die kieskrin gen, welke dit mochten wenschen. Op de algemeeue lijst werden geplaatst in volgorde van veorkeur, ais candidaten de heere.i 1 nu. II. C. Drcsselhuys. 2 prof. mr. A. C. Visser v. IJzcndoorn, 3. B, Nierstrasz, 4. F. J. W. Drion, 5. J. W. Nienieijer, 6. mr. J. H. W. ti. ter Spill, 7. F. M. Knobel, 8. mr, A. G. A. Ridder v. Rappard, 9. Wal- rave Boissevain, 10. jhr. mr. F. v. Fbrcest, Tot reserve-randiuaten, voor het geval enkelen van deze candidaten, zich niet met de plaatsing op de lijst vereenigen kunnen, werden benoemd Douairière gravin F. v, I Jeerdt tot F.vmberg, (Juarles v. UfTord en dr, F. G. Waller. De bijzondere kieskringlijsten zullen nader worden vastgesteld en gepubliceerd. Tot algemeen gemachtigde voor dc ver bindingen der lijsten werd benoemd de alge- mein secretaris, de heer F. J. W. Drion en tot plaatsvervanger.de voorzitter mr. II. C. Dresselhuys. Zee- en Riviervischhandel. Morgen, Woensdag, wordt door onzen stadgenoot, den heer A. Smeitink, varkens slager in de Langestraat, een nieuwe zaak geopend in perceel Utrechtscliestraat 40 te dezer stede. (Mer. zie de desbetreffende annonce in dit nummer.) De moeilijke omstandigheden van dezen tijd doen zich ook bijzonder iu het slagers- bedrijf gevoelen, en wie in den maalstroom niet wil ten ondergaan, heeft dus te zorgen, dat andere maatregelen hein zooveel moge lijk waarborgen. De heer Smeitink, een man met onder nemingsgeest, zat dan ook niet stil, en heeft gemeend, waar een vischhandel in onze gemeente ongetwijfeld in een noodige be hoefte zal voorzien, een dergelijke zaak thans te moeten oprichten, teneinde met zijn slagersaffaire, tot één resultaat te komen, 'n resultaat, dat, naar wij hopen, het beoogde doel zeker niet zal missen. Wij twijfelen dan ook piet, den ernstige» wil des heeren Smeitink staat ons hiervoor borg, of de Vischhandel in de Utiechische- straat, zal in alle opzichten voldoen aan de eischen, die men er mag van verwachten, alhoewel ook hier de tijdsomstandigheden hun invloed op de vischprij/.cn niet achter wege zullen laten. Wij wenschen daarom gaarne den heer Smeitink in zijn nieuwe zsak veel succes. V r ij z i n tl i g Hervormden. Het gebouw van de Doopsgezinde kerk, alhier, waarin ds. v.d. Scheer, van Tiel, Zon dagmorgen j.l. «Is voorganger optrad voor de Vrijzinnig Hervormden en dat door het Doopsgezinde kerkbestuur voor deze gele genheid welwillend was afgestaan, was dicht bezet. Dc predikant sprak naar aanleiding van Lucas 10 42 «Eén ding is noodig» n.l. geloof. Na afloop van den dienst had een collecte plaats ter bestrijding van de onkosten. Niet gelukt. Door activiteit van den bewaker van den onderlingon bewakingsdienst alhier, ontdekte deze in den nacht van Zondag op Maandag twee individuen in den tuin achter de wo ning aan den Utrechtschen weg 114, die hier blijkbaar geen goede bedoeling hadden, althans bij den komst van den bewaker gingen zij aan den haal, en wisten te ont komen. Men slaagde er ook niet in hen te achter volgen. De zwervende Maagd. De aangekondigde voorstelling van «de /.wervende Maagddie in Amieitiu opge voerd zou worden door het kluchtspel- Ensemble. heeft gisterenavond niet plaats kunnen vinden, wegens ontbinding van bet gezelschap, welke reeds de vorige week heeft plaats gehad. De desbetreffende biljetten, die men hier en daar verspreid bad. waren da» ook weder, althans voor 'n groot ge deelte. ingenomen, zoodat voor velen het niet-doorgaan geen plotselinge teleurstelling zal hebben opgeleverd. Economische Bond. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer, zal a.s. Donderdagavond in Ainicitia, van wege den Economische» Bond, een openbare vergadering plaats hebben, met vrijen toegang, waarin als spreker zal optreden mr. lletirie Reyners. Examens. Bij het te Utrecht gehouden examc-n voor onderwijzeres O. L. O., slaagde» o.m, do dames J. M. van Doorn, E. A. deGróoten M. Th. v. Houten, allen alhier. Protest-V ergadering. Namens de S.D.A.I'. afd. Amersfoort en Amersf. B. B. had gisterenavond in de «Keizerskroon» een Openbare vergadering plaats als protest tegen de reactionaire strooming van de Middenstandsbonden inzake de gasprijsregeling. De eerste spreker, de heer J. Hofland, lid van den Raad, richt zich in zijn betoog in hoofdzaak tegen het adres van den Mid denstandsbond «Handel en Nijverheid» al hier, ingezonden door dit lichaam aan den Raad, waarin aangedrongen wordt de thans geldende gasregeling te her/ien, omdat do Middenstanders thans onbillijk getr-tfe» worden en vele winkeliers door verheuging van de gasprijzen, op ondragelijke wijzede exploitatiekosten van hun bedrijf zien ver hoogd. Spr. weiischt ernstig tegen dat on billijke en ondragelijke te protesteeren, wart. dat drukken van dien Middenstand, zooals bedoeld adres aangeeft, staat voor spr. geenszins vast nist alleen, maar de cijfers uit dc Statistieken van de gemeente na gaande. geven bovendien duidelijk aan. dat dc Middenstanders niet achteruitgingen, insar, volgens het Verslag der gemeente 1916, zelfs vooruitgegaan zijn. In 1913 bracht "t kook-en kraebtgasverbruik. industriegas dus, f8459 winst op, terwijl dat bedrag der muntgasverbruikers, dal zijn dus de arbeiders, beliep f 18404. -, j» |VM waren deze bedragen reap.: 13700.-011 f 14640.- 111 1015. resp. f 4391.- en f 20745.—. I'i 1916, kook- en krachtgas- verlies f 2220. -; in 1916 muntgas winst f 7°27-— I" die 4 jaren is aan muntgas, door de arbeiders verbruikt 2 896.090 M'.! door de bedrijfsmenschen, de middenstanders' aan kook- en krachtgas 3.107.859 M deze laatste categorie heeft dus bijna300.000 M-'; meer gas verbruikt in dat tijdperk, maar in de winst, die het bedrijf opbracht f46000.— minder bijgedragenechler tpr. sprak ook over den vooruitgang der middenstanders, wat spr. aantoont met feiten, die bewijzen! dat in 1911 het aantal middenstanders be droeg J02 met een inkomen van fzioo - f5000.-. terwijl in 1916 dit aantal was gestegen tot 403, een toename dus van 33 pCt.met een inkomen van f 5100.- tot f 10,000. (ook middenstanders, zegt spr,), was in 1911 hun aantal 74 en in 19(6 94, een toename dus van pl.m. 30 pCt. Waar blijft nu de achteruitgang van dien middenstand, vraagt spr.!- Nijverheid geelt geen anderen maatregel aan, dan drang uitoefenen op d.111 Raad dat reeds alleen doet denken aan de onmacht dezer yereeni- ging. zege spr. Is toch niet onbillijk, dat de gemeen 10 tol verhooging van den gasprijs overging, waar zelfs de regeering haar ar tikelen eveneens met joo a 300 pCt. ver hoogde Spr. is steeds opgekomen tegen een winst uit een gemeentebedrijf aan de kas der gemeente, want 't is een verkapte verbruiksbelasting; maar dat nu wenschen ds heeren thans eens naar voreu te brengen, doch zij vergeten dat vóór den oorlog, het de arbeiders waren, die reed» naar verhou ding het meeste hadden bij te dragen. Nu de gem, financiën eenmaal vastzitten aan de bedrijven en de arbeiders beueden den kostprijs betalen, is dat nu onbillijk tegen over den middenstand De gasfabriek is er om in de maatschappelijke behoefte van de burgsrs te voorzien, terwijl het uitgangs punt van de piogressievc gasregeling hierop berust, dat bet voor de arbeiders bereikbaar zal zijn. Handel en Nijv. is bekrompen ge noeg te mcencn, nu zij een paar centen uit haar portemonnale moet bijdragen, dat haar stand daardoor wordt gedrukt, Als 'n fabrikant, f4000 niesr aan gas moet betalen, moet hij en zou hij dan niet de calculatie zijner prijzen herzien? Zij zullen h. uscn. als goed koopman hunne verhoogde exploitatie v.el op hun afnemers verbalen, maakt u daarover maar niet ongerust, aldus spr. Een andere regeling te treffen, zegt spr., was in den bestaande» toestand niet moge lijk. In 1917 was de fin. toestand van de gemeente van dien aard, dat de bewuste f75000 uil het gasbedrijf aan de gemeente kas moest ten goede komen, want dc begrooting voor 1918 vroeg reeds f 113.000 meer dan in 1917; had men nu die ƒ75.000 ook nog aan de gemeentekas onttrokken, dan had dit bedrag f 188.000 gewoiden.cn dan waren door 'n hoogere belasting-heffing de arbeiders de dupe geworden. Spr. eindigt zijn re-Ie, met de hoop uit te spreken, dat het adres van H. «11 N. geen succes in den Raad zal ondervinden, want zegt spr.. de progressie is tioodig om de volkskracht intact te houden en het is 'u sociale maatregel van groot belang, dat men het gas beneden den kostprijs voor de aibeiders beschikbaar blijft stellen. De beer Mebius. thans aan bet woord komende, begint er op te wijzen, dat de S.D.A.P. de monopolies aan de gemeente wenscht, omdat het particulier monopolie de afnemers beschouwt als winstobjecteu, en gaat dan na, wat het program van de S.D.A.P, daaromtrent aangeeft. Hij wijst er dan vervolgens op, hoe de Imperial-gas- fabriek, een particuliere onderneming destijds te Amsterdam, 9 cent berekende per M3 zonder zich iets aan te trekken van munt gas voor ds arbeidersmi t die 9 cent kou den de aandeelhouders voldoende winst behalen en daarom was het hen alleen te doengeueel anders werd de toestand echter, toen dit bedrijf in gemeentehauden overging. Spr. komt dan vervolgens tut de progiessie van thans, welke wij in dezen tijd gaarne aanvaarden, zegt spr.; van alles dient een billijke rantsoeneering te zijn, waarom dus niet van gas, wij eischen zelfs, zegt spr.. dat alle artikelen van de vrije markt zullen worden gerantsoeneerd, mits dan ook de beter gesitueerden niet meer kunnen bekomen dan de arbeiders, in ieder geval gelijkstelling naar de grootte van bet gezin óf dat men woont in '11 steeg óf wel in 'n villa op den Berg. Wal ile progressie, betreft zou spr. de sprong van hen, met 'n inkomen van f 2000 fiioou, die 173 cent betalen, dus bijna den kostprijs, in tweeën willen splitsen en wel van f 2000 f 4000. en van f 4000 f 6000 deze laatsten meer laten betalen dan tbans en de nog hoogere inkomens eveneens meer om desnoods hen, met de laagste inkomens nog iets te ontlasten. Ook deze spr. concludeert, de eischen, 111 liet adres van de middenstanders van Handel eu Nijverheid gesteld, niet te doen inwilligen, omdat zij nog wel andere wegen te hunner beschikking hebben, dan juist deze, waarvan de arbeiders alleen de dupe zouden worden. Wij moeten ons met het oog op de plaats ruimte zeer bekorten en bepalen ons dus er toe alleen nog aan te halen,'dat de heer v. d. Donker in debat kwam, en o.m. be toogde, dat de progressieve belasting niet geldt voor de industrie, en ook de hoogere kosten niet op de consumenten kunnen worden verhaald met het oog op de con currentie. Debater werd uitvoerig en onder instem ming der vergadering, door den heer I lof- land beantwoord, die het standpunt, dat deze debater inneemt, een verouderd stand punt noemt. Nadat ook de heer Coppejan zich voor debat had aangemeld, in hoofdzaak in ver- n bet gesprokene des heeren Mebius en beantwoording door beide spr. was geschied, had sluiting der vergadering plaats.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2