AMERSFOOBTSCHB ZBE-1RIVIER-VISCHBANDEL ZETTER Te koop aangeboden Openbare Vergadering Sir.: Ir. I1IE RIJERS. Asthmalijders, .ASTHMATIKAL" Woensdag: 24 April o UtrBCllISCllBStraat 40 - tfil. 92 BI1141. Buitonland,sche Kroniok. Volgens 'n Engelsen oorlogs correspondent schijnen de Duitsche officieren bezield te zijn met een fanatiek vertrouwen in de overwinning en doen zij alles om ook hun j manschappen daarvan te doordringen. Gene- raal-Majoor Hofer, bevelhebber van de aan- vullings-reserve, een man met één arm, i voerde in een stormgolf aan. Hij liep, een stok zwaaiende, voor zijn soldaten uit, die zeer verbaasd waren, daar zij nog nooit een hoofdofficier aan de spits hadden zien gaan. Hoe het er tegenwoordig bij het vechten aan het Westfront toegaat, kunnen we ook vernemen uit hetgeen de bekende oorlogs correspondent van bet Engelsche blad. de Daily Chronicle vertelt. »Gibbs« verhaalt, dat de Engelschen zoo vermoeid zijn van het wekenlange vechten, dat zij niet meer op hun beenen kunnen staan. Zij vechten bijna als slaapwandelaars en als er even een rustpoos is, leggen /.ij zich in sloten, onder heggen, op het open void onder het hevige vuur neder en slapen als duoden, tut zij weder gewekt worden. Tegen deze afge matte, doodmoede troepen, die loopen te slapen, en met starende blik voor zich uit zien, brengen de Duitschera steeds nieuwe troepen in het vuur in overstelpend aantal. Van ile Eng lsehe compagnieën zegt Gibbs, zijn nog maar kleine troepjes over, maar deze hebben liet: »Wij geven ons niet over», in de ziel. Indien /.ij zwichten, dan is het voor deu dood. Dat is de ver klaring van den voortdurende», zij het rok lang/amen, vooruitgang der Duitsche troepen. Maar dat verklaart ook nog weer eens te meer, hoe gruwelijk deze ontzaggelijke strijd is, die duizenden zonen, en de besten van geheels volken uitmoordt De Oorlogsberichtgever van de »Vur- w.irts», meldtDe geweldige bres. die zich dagelijks met vier K.M. uitbreidt, en het meest gevoelige spoorweg- en industrie centrum van deti vijand bedreigt, heeft het Engelsche leger tot den laatsu-n man, tot een verbitterden tegenstand opgejaagd. De moegestreden, nauwelijks weer aangevulde divisies uit den grooten slag, de mannen uit de recrutreritigsdcpöis en de vcrsch in Calais gelande reserves worden in deu strijd op het wankelende slagfront geworpen, op zich zelf staande groepen verdedigen zich met wanhoop. Het iBerliuer Tageblatt» beval 'n paar uittreksels uit de Parijsche bladen over den toestand. De »Echo de Paris» dringt er op aan, dat alle reserve» uit Engeland worden aan gevoerd, zelfs die, welke French uit onge- gronden angst voor een Duitsche landing in Engeland heeft achter gehouden. L'Heuze», zegt, dat er geen specifieke Fransche of Engelsche nederlaag meer kan plaats vinden. Engeland wordt door een bedreiging van Parijs evenzeer in gevaar gebracht als door een bedreiging van Londen. Daarom moeten alle Engelsche reserves worden ingezet. UIT DEN O-UT KEK. Apeldoorn. De recherche heeft alhier een wagen aan gehouden, afkomstig uit Deventer, die be stemd was voor den «koopman» Sanders in de Molenstraat, llij onderzoek bleek de inboud te bestaan uit 35 gestroopte katten, die reeds ingezouten waren, teneinde ze te laten consumeereu. Op verzoek van den kerkera.nl der Ned. Herv. Kerk alhier, zal met ingang van 1 Mei a.s. te dezer plaatse een vierde predikantsplaats worden gevestigd. Hilversum. Zondag werd alhier gespeeld 0111 den beker van den Neder). Biljartbond ilu">r «ie Amateurs biljartclub te Amsterdam en de Hilversumsche biljartclub. De Amateurs biljartclub won tu partijen met 2141punten tegen de Hilversumsche club 5 partijen niet 1732 punten. Utrecht. Zondagmiddag is alhier een spelend meisje op deu Abstederdijk gevallen en met het hoofd op'n trottoirband terechtgekomen. Het kind was bijna direct dood. Toen de ouders het bericht vernamen, schrok de moeder, die ziekelijk was, zóó hevig, dat haar toestand directe opname in het zieken huis noodig maakte. Gisterenmorgen sprong een jongen op een der treeplanken van de Zeisiertram, toen deze op de Bilstraat reed. Toen de knaap er afsprong, werd hij gegrepen door den goederenwagen, die achter deze tram gekoppeld was. De tram reed echter door, daar hel personeel niets merkte opmerk/aam gemaaktlater door het publiek stopte eindelijk de tram, en vond men Uien knaap vreeselijk verwond liggen, beide armen en beenen gebrokenhij was reeds geheel bewusteloos. Eenige doctoren, die onmiddellijk aanwezig waren, deden den jongen per auto naar de Klinieken vervoeren. Zijn toestand is hoogst ernstig. - Het is in een der hotels op Vreeburg alhier gebeurd, dat uit de jassen van heeren, die daar Ier vergadering waren, de brood kaarten z.ijti gehaald. Alle jaszakken bleken nagezocht ie zijn. Men zij dus op zijn hoede, met her hangen van jassen of mantels aan de kapstokken in hotels of cafe's. BINNENLAND. „Onder Onsjes" Brood. Er is 'n wijziging voor de Distributiewet bewerking, waarin bepalingen voorkomen tegen het hamsteren cn tot het instellen van sen goede inventarisatie van levensmiddelen. Volgens de »Tel.« zijn de bakproeven, lie door de Algerneeue Arbeiderscoóperalie •Voorwaarts» te Utrecht, voorde Regeering. ander toezicht van den Centrale» Gt-zoud- aeidsraad, zijn gedaan, met 'n andere samen stelling van het regeeringsbrood uitstekend geslaagd. Uit hel onderzoek moet gebleken dat de smaak van het nieuwe brood goed is, de voedzaamheid grooter dan van het tegenwoordige brood, en dat zich inde vngeveer honderd gezinnen, waarmede de proeven genomen werden, geen stoornissen in den gezondheidstoestand hebben voorge daan. Bij de reeds door den Minister aange geven wijziging van de nieuwe samenstel ling van hel brood zal dan nog een gering percentage lijokoekenmeel worden toege voegd. Opnieuw zullen bakproeven genomen worden met eene andere samenstelling. In aansluiting met ons vorig bericht, dat de duur der broodkaarten met ingang van 27 April a.s. op zeven dagen ia be paald, zullen de bona der broodkaaarten het dubbele gewicht der broodsoort vermelden, hetwelk op die bons kan worden gekocht. De waarde dus van iedere bon wordt tot op de helft teruggebracht. De lange duur van 14 dagen, die tot dien datum geldig is, werkt in de hand, dat liet publiek cis laatste dagen van het tijdvak zonder brood is, aangezien velen do hoe veelheid brood, welke op «ene kaart thans verkrijgbaar is, niet gelijkelijk over de dagen van het tijdvak verdeelen. Arme vrouw. Een ös-jarige vrouw, wonende Amstel- straat Amsterdam, was 's nachts van de tweede étage van de trappen gevallen. In het huis woonde nog '11 50-jarige commensaal die wellicht reeds slapende, niets van het ongeluk bemerkte, zoodat der arme vrouw geen hulp verleend werd. Toen i u in den morgen de hulp van den Geneeskundigen dienst werd ingeroepen, kon deze de deur niet openen, zoodat de Brand weer ter plaatse kwam. welke door middel van een ladder een raam kon binnen komen om de vrouw te helpen. De ongelukkige bleek toen echter reeds te zijn overleden, waarna het lijk naar het Binnengasthuis is vervoerd. Slagerahumor, Bij een slager In een onzer provincie steden staat voor de ramen een metalen varkentje, mot hel opscbrizt: >ilet Verleden». Daarnaast bevindt zich een kistje met bokking waarop: »Het Heden», terwijl een ledig kistje er eveneens naast prijkt met de woorden »De Toekomst». De arrestatie van L. de Visser. Naar men verneemt, moet de onmiddel lijke oorzaak van de aanhouding vau deu bekenden S. D. l\ propagandist L. de Visser gelegen zijn in hel feit. dal in manifesten, uitgaande van het Rev. Soc. Comité, van welk comité hij voorzitter is, opruiende zin sneden voorkomen. Eenige rechercheurs be gaven zich nu naar de woning van de Visser; de politie-beambten stelden hem er mede in konnis, dat, wanneer hij zich op den openbaren weg zou vertonnen, hij gearres teerd zou worden. De V. heeft zich tosti vrijwillig aangemeld bij de politie, waarna hij naar het Huis van bewaring is overgebracht. 'tVolgende telegram Is aan den Minister van Justitie verzonden Excellentie, hel bestuur van het Nationaal Arbeidssecretariaat, in pleno bijeen, vertegen woordigende ongeveer 30.000 arbeiders, pro testeert met kracht tegen de gevangenneming van L. de Visser, welke daad op geen enkc-len grond kan worden gerechtvaardigd, noch verschoond. 1 Iet eischt zijn onmiddellijke iu vrijheidstelling. De Haagsche Post» geeft de volgende nuttige wenken: Wanneer men worst voor het braden even in bloem rolt, zal ze niet barsten. Om den hik te verdrijven, neemt men een theelepeltje korrelige suiker, vermengd met een paar droppels azijn. Om schoenen, die in het vet zijn gezet, weder glimmend te poetsen, doet men in de schoensmeer een weinig suiker. Om doeken snel droog te krijgen, spreidt men ze 's avonds op het vloerkleed uit sis een bleekveld. Om zeemlappen te reinigen, zet men ze in water, waarin een weinig ammonia. Ze blij ven dan helder en zacht. Uien bewaart men het beste in een papie ren zakmen hangt ze daarna een poosje in den rook, om schimmelen en ontkiemen te voorkomen. Om ketelsteen te verwijderen, vult men den ketel met water en doet er drie lepels suiker in. Men laat dit zoo minstens een kwartier flink bard koken. Met den steel van een lepel stoot men daarna tegen den ketelsteen, die dan vanzelf loslaat. Om weervlekken uit watertwist gordijoen te verwijderen, wrijft men de vlekken in met een papje van groene zeep en keukenzout (van elk de helft.). Daarna legt men ze op de bleek, blootgesteld aan de felle zon. Na eenigen tijd is liet »weer« dan vsrdwenen. Het artikel aardappelmeel is verre van overvloedig, en wie dus aardappelen over heeft, doet esn weldaad door zelf de moeite te nemen om aardappelmeel te maken, waardoor bet meel uit den handel beschik baar blijft, voor wie aardappelen van de bons zelf noodig heeft, Goed schoongeborstelde aardappelen wor den met een grove rasp met schil en al geraspt. Het papje, dat men dan krijgt, doet men in een neteldoeksch of poreus doekje en haalt dit de noodigc malen flink heen en weer in een kom water. Daarna knijpt men de doek goed uit. Vervolgens laat men het water staan, zoodat het meel kan bezinken. Is dat gebeurd, dan wordt bet water afgegoten en het natte meel werdt bij de kachel of in den oven gedroogd tot bet een poeder is. 417e Staatsloterij. Derde klasse. Trekking van 22 April 1918. (500 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort, (Bree st ra at 26) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 9990. 9993. 11670 14358 en 14368. Te zamen 5 prijzen. Bijeenkomsten R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Nleuwatraat 20. Oudheidk. museum Flehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop »De Arend». 23 April 4e Abonnem. Concert »Amicltia« Amsterd. Strijkkwartet. 24 >Amicitia< Emiel Hullebroeck. 25 Economische Bond Openb. Verg. Amicitia, Spr. Mr. H. Reijnert. Advertentièn. Er biedt zich aan tegen 1 Mei of later een n BURGERMEISJE 2 kl. kan geplaatst worden bij »DeAmers- foortsche Courant» v. h. firma A. H. v. Cleeff. Gemeentelijke Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 12.30 en des avonds van 2.00 lot 3.00. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 12.30. Op 18 April 1918 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden 2 banketbakker. t Mach-bankw. 1 behanger-stoff. 3 mach-houtbew. 9 broodbakker 1 machinisten. 1 dienstbode. 1 metselaar. 3 electricien. 10 opperlieden. 19 grondwerkers. 2 rijwielherstellers. 2 hulp i. d. huish. 2 schoenmakers. 1 huisknecht 9 sigarenmaker. 2 kantoorbediende. 1 straatmaker. 2 kelners. 1 smeden. 2 kleermakers. 12 slager. 1 kruideniersbed. 1 steenhouwers. 1 kok 3 stukadoor. 2 loodgieters. 2 timmerlieden. 2 loopknecht. 4 voerman. 1 naaister 5 werkvrouwen. 63 losse arbeiders. II. werden gevraagd de volgende werk krachten: 1 banketbakker, 7 meubelmakers. 3 beeldhouwer. 1 monteur voorman. i dagmeiden. 1 sigarensorteerder. 1 electricien. 1 Zeepzieder. 1 appréteur. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woon achtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op destads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof No. 2, telephoon int. No. 374- HEEF. en DAME iragea Tweo Kamers mei Pension. Br. onder No. 224 aan het Bur. v. d. Blad. 2 Onder- en bovenhuizen op netten stand, waarvan één hovenhuls op 1 Mei a.s. onbewoond is. Alsmede esn klein Heerenhuis in oude stad. Te bevragen VVILHELM1NASTRAAT 46. ECONOMISCHE BOND. op Donderdag 25 April ten 8 nnr 's avonds In de Uroote Zaal ran >AX1C1T1A», TOEGANG VRIJ. Partijstrijd gestaakt! Naar éénheid gestresfd. "s Lands wsl Taart bovenal DE PROPAGAXDA-COMMISSIE. Correspondentie. Ons onderzoek, in zake de in beslagge nomen rijst, waarvan in ons vorig nummer sprake i» eischt nog nadere gegevens; voor heden kunnen wij er derhalve niet nader op ingaan. RED. Het eenige middel ter bestr'j ing vsn asthma is het wettig gedeponeerde ts AMERSFOORT verkrijgbaar bij A. v. d. WEG, Langestraat 23, P. DE ZWART. Langestraat 88, Firma J. HOOGLAND, Krommestr. 46. Te Utrecht bij J. J. C. DENKER, Burg. Reigerstr. «2 Firma J. C. WOORTMAN, Neude 3, VV. SCHEEPSTRA, Amst. straatw. 126, J. A. BEEKENKAMP, W.Vrouwenstr. 24 En bij den Generaal Ageat H. V. d. ME1DE 2e Schansstraat 42, ROTTERDAM, waar tevens gratis inlichtingen zijn te ver krijgen.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 3