GLORIA TRANSITA veel rielco en drukt op den verkoopsprijs. Deze euvelen te bestrijden door een cen trale inkoopsorganisatie, die haar waren ter distributie disponibel stelt aan detaillisten onder bepaalde voorwaarden, zooals reken- plicbtige verantwoordelijkheid voor de hoe veelheid en contante verkoop tegen vaste prijzen, zou zeer goed mogelijk zijn. Zoo ge zien beeft het verdeelen der voorraden, met de bevoorrading zelf niet te maken. Het systeem boven geschetst zou de on afhankelijke bedrijfsondernemers geheel af hankelijk maken van het gemeentebestuur. Het bestaande distributiestelsel dringt geheel in dezelfde richting. Het gemeentebestuur zou behalve de bovengenoemde waarborgen dat haar goederen ook de ingezetenen binnen baar grenzen bereiken ook voorwaarden hebben te stellen wat winkel en bergruimte betreft, zoo noodig, evenals dit in enkele gemeenten bestaat voor melk en vleesch- winkels, aangevuld met bepalingen omtrent het frisch en goed bewaren der artikelen. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft b.v. als controlemiddel op den verkoop van vrije- sn regeeringsvisch onlangs den vsrkonp op bepaalde plaatsen in de stad geconsen- tresrd met uitreiking van machtigingskaarten voor de verkoopers, en indeeling der stad in acht wijken voor de consumenten. Met dit stelsel is het onmogelijk dat een l.eus- derwegbewoner zich vandaag voorziet bij detaillist A. sn dit morgen doet bij R die voor het Soesterkwartier als verkooper is aangewezen. Het opbieden boven den maximum prijs om hiermede zich zelve te bevoorrechten boven anderen is dan uitgesloten, daarge laten dat men tie verkooper in verzoeking brengt de voorschriften te overtreden. Dit alles doelt niet op een tijdelijke, maar op een blijvende voorziening in de lie voor rading en regelmatige verdeeling, met uit schakeling vao rlsi' o's voor den detaillist, die evenals de ordelooze inkoop, den verkoops prijs drukken tot schade van den consument. Dat de meer kapitaalkrachtige inkooporga nisaties met hun filialennet hun bedrijfs plus hun k."aalwinsten zouden moeten missen, mag geen reden zijn als in't belang der consumenten deze maatregelen noodig zouden wezen het na te laten. Als tal van anderen, die om een of andere reden niet aan de eischen door het gemeentebestuur te stellen zouden kunnen voldoen moesten afvallen, het zou niet te betreuren zijn. Evenmin als een centrale verkoop plaats om verschillende redenen in 't belang der consumenten is, zouden teveel verkoopplaatsen voordeellg zijn voor de exploitatie. Het stelsel van geceutraliseerden inkoop vanwege de gemeente niet gedècentraliseerde vei koopplaatsen kan voor de gemeente en voor de gemeenschap vele voordeelen bieden. Kan ze zich, evenals de directeur, de heer Kaan zich dit voorstelt met den vischverkoop bierbij bedienen van bestaande verkoop plaatsen en geroutineerde arbeidskrachten dan is dit systeem te verkiezen boven het nu bestaande, waarbij de menschen op open plaatsen worden saamgedrongen en de ver koop niet altijd door goede krachten geschiedt. Een goede en snelle verdeeling der voorraden Is dikwijls ook in het belang van 't artikel, maar vooral ia dat van de neon sum ent welke niet is gebaat hij urenlang wachten. Men make zich geen illussiedat dit systeem zou leiden tot prijsdrukking, tenzij het go meentebestuur nu of later beneden den baar kostende» prijs, b.v. ter bevordering van op het peil der volkskracht,-zou verkoopon. Het commercieel heheeren van een bedrijf tot inkoop en verdeeling van eet- en drink waren verstaat zich slecht met verkoop tot gereduceerden prijs. De prijs op de goederen, markt te dwingen kan men echter niet, daarvoor is noodig de productie en het ver voer te monopoliseeren. zoolang zal de verkoopsprijs afhankelijk blijven van markt- schommelingen. Het geheel zou zich tijdens de oorlogs toestand ontwikkelde verhoudingen kunnen aansluiten in 't belang der exploitatie en de consumenten. H. STADSNIEUWS. De Pinkaterdrukte. Het prachtige, buitengewone zomerweer der beide Pinksterdagen lokte tot uitgaan, ook degenen, die anders altijd maar «thuis, plegen te zitten. Duizenden hebben gepro fiteerd, het krioelde in de omgeving van onze gemeente en het Gooi van fietsers en wandelaars, terwijl ook de treinen tjokvol zaten van dagjcsmenschen, die de stadshitte voor korten tijd ontvluchtten en verademing gingen zoeken Iti het Gooi, Zand voort, Bloemendaal of Muiderbsrg. Het was overal even vol, en de gelegen heden van ontspanning en verpoozing zullen ongetwijfeld dan ook goede zaken hebben gemaakt. Vaandrigsexamen. Bij hst vaandrigsexamen, Zaterdag alhier beëindigd, slaagden 52 sergeanten. Militie E, M. J. H. If. de Beaumont. H. Doeve, A. Ellema, H. Gorter, J. K. de Jong, B. Jongsma, Chr. v. Kleef, W. H. Kruiper, A. v. d. Laan. P. C. I.ugtcnhorg, H. W. Prins, M. H. A. Siebere. C. P. A. Schreurs, J. J Vegter. J. Velleman, J. P. J Veugen, L. J. J. VVatervoort, J. Ch. Win- terwerp. Reserve W. R, C Kuiper, E. Rups. Landstorm: R. Abels. J. C. J. Ammerlaaii, A. J. G. v. d. Berg. D. van Brussel. W. II. A. Burgwal. J. 1- Caubo, A. v. Eerden, D. de Fijter. S. Fontein, W, W. Gudde, P. J. I.. Koene, O. L. Kollmann, J. M, E. J va» Leeuwen, J. Loos, B. J. W. Ln», J. I'. R. Meijkamp, L. Molijn, IJ. de Moor. t H. J. Muller, J. Pols, H. F. du Pon, W, Reijenga, M. Rodriguea, O. M. Tolsma, P. Th. l'ulkens, H. V'eenstra, B. Visser, Th. J. v. Vliet, N". de Vries, A. Werkman. G. Th. Wilmink, K. L. IJssennagger. A. D. De ie luitenant der infanterie J, Visser, is belast met het bevel over een compagnie van hel depot-bataljon der Ve Inf.-brigade te Amersfoort. De tijdelijke reserve-officier van gezond heid 2» kl. A. G. van Seventer is overge plaatst bij het militair hospitaar te Amers foort. Afscheid D r. T o x o p e s. Velen waren Zondag tg Mei j. 1, ie Pinksterdag naar de Evang, Luth. Kerk opgegaan om het afscheid bij te wonen van den naar Zaandam vertrekkende» leeraar en predikant I)r. H. J. Toxopetls. De scheidende leeraar hield -ijn toespraak naar aanleiding van hel woord van den apostel Paulus in Handelingen zo 32 «En nu, ik beveel u Gode. Hij gaf allereerst eenige toelichting omtrent de afscheidsrede welke Paulus tol de oudsten, van de gemeente van Kfeze hield, waaraan dit woord is ontleend, om daarna over te gaan tot eenierugbük op de eigen werkzaam heid, gedurende zijn verblijf alhier. Z.Eerw. doet vooral uitkomen, dat hij zijn werk niet beperkt heeft tot de eigenlijke gemeente, maar zijn arbeidsveld zooveel mogelijk tiaar alle zijden heeft uitgebreid, enkel afgaande alweer iu navolging van den apostel op 't al of niet aanwezig zijn van bels n g- telling. fcn bij deze opvatting van zijne werk zaamheid heeft bij zich uitstekend bevonden, ile goede resultaten hebben hem in dit opzicht in 't gelijk gesteld.. Daarna spreekt hij over zijn geheel v r ij- willig heengaan, waarvoor hij enkele motieven aanvoert, vooral hierop wijzende, hoe de menscbelijke geest li ht traag wordt, spoedig inslaapt, gemakkelijk zich neerlegt bij een eenmaal verkregen inzicht Wij heb ben nu eenmaal allen af sn toe «ene ver andering, ecne opwekking, eene verfriasching noodig. I'och valt het afscheid nemen hem niet lichter is aan Amersfoort voor hem zoo veel goeds en liefs verbonden. Hoe eenzaam kwam hij hier, hos rijk gaat hij weg man en vader van twee kindertjes. Aan bet einde van zijn eigenlijks toespraak zegt hij dank voor het ontvangen hulde- b I ij k. door hsm zoo hoog gewaardeerd. Ook gewaagt hij met veel dank van de sympathie en waardeeiing van de zijde der catechisanten ondervonden. Vervolgens neemt hij afscheid in 't bizon- der van den kleinen kerkeraad, waarvan er eigenlijk maar één is, die onder alle wisse ling en verandering heeft stand gehouden, de ouderling J. W. van Achtenbergh, Daarna zich wederom richtende tot de geheele ge meente, maakt hij de woorden van deti apostel tot de zijne «En nu, ik beveel u Na het uitspreken van den zegen, werd den predikant gezang 275:1 en s toegezongen »U zeeg'ne God< enz. terwijl na afloop van den dienst den scheiden den leeraar in de vergadering van den Grooten Kerki-raad eene iraaie foto werd overhandigd van het kergebouw, ult-en in wendig, van de pastorie enz. alles in lijst. J. Stamperius. Onze arrondissements-schoolopziener, de heer J. Stainperius te Hilversum, mag op 1 Juni a.s, op een 40-jarige loopbaan in de schoolwereld terugzien. Hij werd April 18.58 te Wilhelminadorp bij Goes geboren, ontving aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn opleiding en trad op 1 Juni 187b te Aalsmeer als onderwijzer in functie. Vijf jaar later werd hij tot hoofd eener school te Amsterdam benoemd, welke betrekking bij 20 jaar lang bekleedde, toen hij om ge zondheidsredenen eervol ontslag nam. Ge lukkig herstelde hij spoedig en vestigde zich te Baarn. Niet lang daarna werd hij tol schoolopziener in het arrond. Rhenc-n be noemd, nl. in 1906 en drie jaar later in ons arrondissement, terwijl hij zich in 191b te Hilversum vestigde. Middenweg 12. Behalve als vooraanstaand onderwijsman en paeda- goog heeft de heer Stamperlus zich vooral hekend gemaakt als kinderschrijver, getuigen de vele boeken, die hij zelf schreef in zijn «Nieuwe Bibliotheek voor de Jeugd<; de meeste zijner werken zijn juweeltjes van kinderlectuur. Ook als schrijver van veel gebruikte schoolboeken heeft onze school opziener zich verdienstelijk gemaakt, Er heeft zich in ons .arrondissement een Commissie gevormd om hem op 1 Juni a.s. te huldigen, haar plan heeft alzijdige sym pathie ondervonden, want zoowel bij het openbaar als het bijzonder onderwijs staat de heer Stamperlus hoog aangeschreven. In de Schouwburgzaal «Amlcitia» zal In den namiddag van 1 Juni een oflicleele bijeenkomst plaats hebben, waartoe ook ge- noodigd worden alls autoriteiten, die op eenigerlei wijze met den heer Stamperius samenwerken. Uit bijdragen van alle bijzondere, zoowel als openbare onderwijzers is het Feestcomité er in geslaagd een st ffelijk huldeblijk te kunnen aanbieden, terwijl de heer Hazen- donk eenige welgekozen vocale muziek nummers ter afwisseling zal doen hooren. Waar zóó eendrachtig wordt saamgewerkt kan het niet anders of hst Feestcomité zal de voldoening mogen smaken dien dag voor den heer Stamperius tot sen onvergetelijke!) te maken. Commissie Nad. School film. Onze Wethouder van Onderwijs, de heer Mr, Dr. Th. A. Verhoef, maakt deel uit van de Ned. Schoolfilm-Commissic, op ver zoek van B. en W. van Leeuwarden samen gesteld uit vertegenwoordigers van verschil lende gemeente. Inbrekers. In dsn nacht van Vrijdag op Zaterdag word onze politie gewaarschuwd dat 'n groep als minder goed bekend staande jongelui ile Kleine Koppel waren uitgetrokken. Het mocht daarop der politie gelukken ben te verrassen bij 'n inbraak aan de lileekerij Speelbergen. Een hunner kon worden g> vat en is inmiddels aan de Justitie te Utrecht overgeleverd tegen de anderen ia proces-verbaal opgemaakt lit de daarop volgende nacht werd er ingebroken bij den heer IJ. K. aan tie Anna-Paulownalaan. De inbrekers hebben zich toegang verschaft tot het schuurtje, na het slot te hebben uitgesneden en maakten zich meester van 'tl aantal fiets lantaarns. 'n fietspomp sn eenig timmer gereedschap. Bioscoop „Do Arottil" Heden- en morgenavond beslist laatste voor stelling van Overweldigend succes; Zattg van het solisten quartet van het Cinema- I'alace te Amsterdam. Versterkt orkest van to man. Aanvang half S. Einde ongeveer half 10. V» LID AU a.s. Motten wij zwijgen? (Tweede dsel vervolg). Kampeeren. Op de beide Pinksterdagen hebben alhier, op een terrein nabij Birkhovsn een 1 oo-tal jongelui uit verschillende plaatsen van ons land gekampeerd. Het kamp was gelegen op de grens van het bosch Birkhoven. De heer Rekké, secretaris van de afdeeling Amersfoort tier S. I). I'., die mede heeft gekampeerd, schrijft ons Het was thans voor de 3e maal dat deze jongelui het initiatief namen om uit kampeeren te gaan. Met onze medewerking gelukte het hen in de nabijheid vat) Amersfoort een geschikt terrein daartoe te vinden. We heb ben het kamp een» medegemaakt en ons verwonderd over de ondernemingsgeest welke deze jongelui aan den dag wisten te leggen. Zaterdagavond aankomende begaven we ons al dadelijk naar de kampplaats waar het opslaan der tenten het werk was van een oogenblik. Des Zondags stond er een wan deltocht op het programma en om 7 uur waren we reed» op pad om een wandeling te maken in de omstreken van Amersfoort. Tegen 12 uur waren we weer in het kamp terug en gebruikten we het uitstekend klaar gemaakte middagmaal, 's Middags bleven we thuis en vermaakten ons met sport enz. Den volgenden morgen werd weder een wandeltocht ondernomen terwijl 's mid dags onder leiding van den heer Jacobs turnoefeningen plaats vonden op het «port terrein Birkhoven, welwillend hiervoor af gestaan door den heer Tromp van Holst. Met genoegen denken we aan deze dagen terug en ook de deelnemen keerden huis waarts met het vaste voornemen 't volgend jaar in deze schoonc omstreken vau Amers foort terug te keeren. Verkicziugameeting. Tweede Pinksterdag belegde het partij- geweat der S.D.A.P. alhier een openlucht meeting. bedoeld al» inzet van de verkte zingiactie. I)e meeting vond plaat» op het voetbalterrein der ll.V.C. aan de Konln- Circa 5 uur werd zij door den heer Rekke geopend, er op wijzende, dat het thans voor de eerste maal zal zijn, dal de verkiezingen zullen plaats hebben onder het algemeen maniienkiearecht en spreekt den wenaeh uit, dat de arbeidersklasse haar taak in de komende dagen zal weten te vervullen. Als eerste spreker trad op da heer R. üoomsma uit Utrecht, die In den breeds schetst het werk der socialistisch» Kamer leden, terwijl als tweede spreker het woord voerde de Utrecbtsch» wethouder dr. van Leeuwen, die de noodzakelijkheid uiteenzette om in de toekomende dagen ep te trekken voor de sociaal-democratie en behandelde verder meer in hst bijzonder het werk der socialisten in den Utrechtschen gemeente raad. Met 'n opwekking tot de arbeiders om op den 3 Juli rood te stemmen, eindigde spr. z'n betoog. Hierna zong de arbeiderszangvereeniging op zeer verdienstelijke wijze een drietal nummers, ouder leiding van den heer van Rbeenen. Als laatste spreekster trail op mevr. Mie- dema, die een kort woord tot de vrouwen richtte en ook hen opwekte met kracht aan de verkiezingen deel te nemen in het bij zonder dient dit thans te geschieden, nu niets onbeproefd mag worden gelaten, ook het Vrouwenkiesrecht te veroveren. In zijn slotwoord liet de heer Rekké niet na een woord vau dank te brengen aan de ■preker* en de Zangvereeniging «de Stem des Volks», voor hare welwillende mede werking, alsmede aan het bestuur van 11. V.C. voor het gratis beschikbaar stellen van het terrein. Met een opwekkend woord werd vervolgens deze meeting, die door ongeveer 500 personen was bezocht, gesloten. Zwemc 1 ub «Neptuniu». In verband met het 5 jarig bestaan vau oaze Zwem- en polo-club «Neptunua», op gericht 19 Juni 1913, ward door het ijverige bestuur dezer zwemclub, (Secretariaat Langeatraat 31 Amersfoort) dezer dagen het maandbericht no, 7 de wereld ingezonden, dat allereerst een overzicht beval van het lief en leed, dat in de bijna afgeloopen 5 jaren werd ondervonden en alhoewel tevreden over de in dat tijdperk reeds be haalde resultaten, is het bestuur toch blijkbaar nog lang niet voldaan, want. zon lezen wij aan het slot van het hier bedoelde artikeltje «Er ia in Amersfoort nog ontzaglijk veel te doen ter bevordering van de zwemaport in het algemeen belang We noemen hier dankbaar -ie aangename sa men werking met het bestuur der A. Z. en P. C. en den steun van directie en bad meester van de zwem-inriebting, maar wij voelen toch, dat er veel meer kon worden gedaan. Deze banden zijn veel te los en de zwemclubs moeten te veel krachten ver spillen aan de organisatie van wedstrijden. Er moet gewerkt worden om de zwemkunst te brengen tot het volk. Kr moet meer en beter gelegenheid komen om te zwemmen. Daarvoor is propaganda noodig, daarv.o: is noodig werk, geld en eteun. Gedachtig aan het «frappez, frappez toujour*» moeten we altijd wéér er op wijzen, dat er niet genoeg gezwommen word», en dat er in Amerefoort niet genoeg gelegen heid is om te zwemmen. Zoolang moet dit herhaald worden, tot ons Amertf. Gemeente bestuur ook op dat gewichtig* terrein het bekende voortvarende initiatie' neemt. En dan pat ia ons doel bereikt en kunnen we rueten op onze lauweren. Tot zoolang, werken en propageeren, krachtig en onop houdelijk, meer nog zelfa dan wedstrijden en feestvieren We behoeven hieraan niets meer toe te voegen, dan alleen dit: «Moge bij het 10. jarig bestaan het bestuur van Neptunus niet alleen tevreden, maar ook volkomen vol daan zijn». Llefdadigheida-tombola. De afdeeling Oorlogsweezen (Kamp bij Zeist heeft een groote liefdadigheidstombola op 'l getouw gezet, waaraan ten minste .500 prijzen zijn verbonden. De trekking zal plaats hebben op 30 Mei a.s. De hoofd prijzen dezer loterij, ten voordeele van de weezen van den Oorlog zijn eetzaal in eikenhout, Singer-naaimachine voor voet beweging, 'n dito voor handbeweging en volledig tafelservies. Frauduleus vervoer. Naar aan de Stichtsehe Courant wordt medegedeeld, werd dezer dagen 's nachts een varkentje naar de hei vervoord, tiaar stiekum geslacht, en in stukken gehakt en daarna per fiets of per as naar verschillende windstreken gedistribueerd zonder bon Naar verluidt, is de prijs van dit krulstsartvleesch f 1.60 a f2.25. Als <1* sjieurdera er een»op uittrokken zou men 's nachts wel een* meer dergelijke frauduleuze elagcrijen ontdekken De kruletaarten houden er nogal Van luide te jammeren, ale men ze een beetje hard- CENTRALE KEUKEN. Het Menu van de Central* Keuken veor de week van 27 Mei tot en met 1 Juni is als volgt samengesteld Maandag Rijstebrij, DinsdagBruineboonensoep. Woensdag: Havermouth. Donderdag: Stamppot van Appelen. Vrijdag; Julietiiiesoep. Zaterdag Rijstebrij. Voor Dinsdag in te leveren 2 ons bruine- boonen voor Woensdag ons havermout. Donderdag 1 K.G. aardappelen, voor Maan dag en Zaterdag elk 1 ons rijstvoor Vrijdag niats in te leveren. UOIFFEISE DUBBELE DA.HKWULON Maison Jacquos Bezaan LuiiuMtraat 71 Telephoon 47f» HAAKWASSCHEN - ELEC1RISCHE I' 0.0(1 DROGING EN ONDULATIE - Buitenlandsche Kroniek. Bijna iederen dag kan men in de pers de mededeeling lezen: van het slagveld valt niets bijzonders te melden, Indien we uit andere mededeeiingen niet beter wisten, zouden we bijna gaan meenen, dat men uitgevochten raakt. We weten echter, helaas, maar al te goed. dat zulk» niet het geval li. De huidige stilte zal hoogstwaarschijnlijk binnen enkele dagen wel niet anders blijken te zijn dan een stilte, welke den storm voorafgaat. Men maakt zich over en weer opnieuw gereed voor set; slachting, welke ons in de komende zomermaanden wacht. Inmiddels hebben bijna dagelijks kleine gevechten plaat», waarbij zich vooral de Fransrben door bun activiteit onderscheiden. Aan beide zijden zijn de oorlogvoerenden nog vol moed omtrent de overwinning. Zoo min de geallieerden als de centralen twijfe len ook maar een oogenblik aan het ten onder brengen van de tegenpartij. De speech, die de Duïisch* keizer in de vergaderzaal van den gemeenteraad Ie Aken heeft ge houden, en waarin hij luide verkondigde, dat de Duitsihera hun doel vast zullen bereiken, zou meer van belang geweest zijn indien de keizer er eens aan had toege voegd, hoeveel mensc henlevens daarvoor moeten worden geofferdmisschien had dan de keizerlijke speech de vroede vaderen van Aken en ook anderen tot nadenken gebracht. «Le Petit Parisien» geeft reeds belang rijke bijzonderheden over het ophanden zijnde krijgsbedrijf. De vijand heeft gelei delijk zijn aanvalsfront uitgebreid. Hij heeft er bijna al zijn beste troepen saamgetrok ken. Honderdveertig division, dat is twee derde van zijn gezamenlijke strijdkrachten, zijn geplaatst tusschen de zee en de Oise; vijf legers staan daar, terwijl twee en vijftig division staan in de gevechulinl» of als onmiddellijke steuntroepen. Verscheidene division zijn meer naar achter opgehoopt, met bestemming den grooten stormloop aan te vullen. De nieuwe aanval zal loskomen met 1.700.000 man. De vijand blijft dus bij zijne gedachte van een operatie op groote schaal, n.l. de tweeledige manumvre, die bestond in het bedreigen van Amiens en bet afsnijden van den spoorweg Amiens Clermont om daarbij te gelijkertijd den uit- springenden boog van Yperen te doen vallen. Hij wil ook, het koste wat het wil, de geallieerde strijdkrachten uit elkaar ruk ken. 1 let eerste doel der Duitschcrs, indien zij erin slaagden de ontruiming van het geheele Noorden van Frankrijk te verkrij gen, zou bestaan in het verkrijgen van esn nieuw front, van de monding van de Somme tot san Noyon over Montdidier, ter vervul ling van hun vurlgsten wensch het berei ken van het Kanaal. DIT DEN OMTREK. Apeldoorn, Zondagmorgen j. 1. ongeveer halt acht vond het 14-jarig knechtje van den alleen wonenden 47-jarigen landbouwer J. Iioutjen aan den Arnheniachenweg alhier, toen hij op het erf kwam, alles geslotsn. Aan den voorkant was echter een ruit verbrijzeld. De knaap baalde de buren, die den vorigen avond reeds een zwaar dubbel schot gehoord hadden. Door de verbrijzslde ruit zag men het lijk van den bewoner tusschen 'n paar stoelen liggen. Maandagmorgen arriveerde de justitie uit Zuipen dat 'n plaatselijk onder zoek instelde en photo's nam. Het lijk werd vervolgens naar het politic-bureau overge bracht, alwaar bleek, dat de man met een geweer Is gedood het hart en de longen waren doorboord. De verslagen» leefde heel zuinig, woonde op een boerderij ongeveer 300 M. van den straatweg gelegen en door dicht geboomte omringd Hij rat or warmpjes bij, doch had zijn bezittingen hoofdzakelijk in gronden gestoken, zoodat vermoedelijk weinig contant geld in buis aanwezig was. Aanwijzingen tot den dader zijn er tot dusver niet.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2