Zaterdag 15 ffflg Juni 1918 No. 9041. 68e Jaargang N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank - SAFE DEPOSIT. - REDACTEUR F. W. H. OU IJ ENS. AMERSFOORT. Uitgave van de Drnkkerjj ,,iie Amersfoortuche Courant, voorheen Firma A. H van Cleef!' Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- sn Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel ineer 10 cent. Bijregel abonuement reductie, waarvan tarief op aanvraag kostelous. Legale, officieele- en onteigeninga- advertentien per regel 15 ceat. Reclames 1 -5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentifin van bulten de stad worden de lncasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX; KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. 9. Telefoon De leiders der verkieriagen. II Mr. P. J. TROELSTRA. Mr. Pieter Jelles Troelstra is zeker een der weinige groote parlementaire figuren, die onze Tweede Kamer na de niet geringe slagen, welke zij in de laatste zittingsperiode heeft ontvangen, nog telt. Troelstra is eene figuur, en men moge al dan niet met zijne denkbeelden sympathiseereu, zijne strijdwijze de juiste achten, niet ontkend kan worden, dat hij in de Tweede Kamer behoort en tevens, dat hij er thuis is als weinigen. Troelstra behoorde tot de eerste sociaal-democraten, die in de Kamer een zetel innamen hij was er reeds in den tijd, dat men hem wel niet schuwde, gelijk men destijds IJomela Nieu wenhuis deed, maar dat zijne stem toch slechts er éétie was waaraan eerst weinig of geen invloed werd toegekend. Langzamer hand heeft hij naast zich zien komen een groot aantal jongeren, wier luiding hem in de Kamer is voorbehouden en die zich in het algemeen naar die leiding volkomen schikken. Troelstra is eene strijdbare figuur, Dat ziet men reeds aan zijn uiterlijk, dat van een echten Fries. Er is iets stugs in zijn gezicht, maar wanneer hij eene van die groote redevoeringen uitspreekt, waarin hij, in een stijl die voor ons Parlement volkomen geschikt is, do Idealen van zijne partij ont vouwt, komt er leven in dat gezicht, vonken zijne oogen cn gaat er van hem eene be zieling uit, die slechts weinige leiders ge geven is. Zoowel in als buiten de partij is Troelstra geen gemakkelijke tegenstander. Niet alleen, dat hij behoort onder de tnen- schen, die veel en goed weten, maar zijn redenaarstalent is niet gering en zijne han digheid van debatteeren. van schaakmat zetten zijner tegenstanders.is bekenden wordt slechts weinig gei;venaard. Strijdbaar is hij zoowel voor de positie, die hij inneemt als voor de idealen, die hij verdedigt. Hoevele malen Is niet in een minder of meerder groot gedeelte van de partij op niet al te vriendelijke wijze over zijne leiding ge sproken hoevele malen heeft men hem die leiding niet afhandig willen maken cn hoe is niet telkens een congres onder den invloed geraakt van zijne welsprekende woorden, van zijne doordachte tactiek cn hoe heeft men hem weer niet telkenmale in eere her steld! De politiek-parlementaire loopbaan van den heer Troelstra behoort tot de meest belangwekkende van ons vaderland, omdat zij alleen aantrekkelijk kan zijn voor een man, wien strijd eene behoefte is en wien het bereiken der gestelde idealen tot plicht is voorgehouden. Telkenmale gaat het op en neer met zijn invloed in de partijmenig maal, ook na de groote staking van 1903, scheen het als zou die leiding hem ontnomen worden. Doch telkens weer keerde hij terug en luisterde men naar zijn gezag, zoowel in de partij als in de fractie dier partij Iti de Kamer, lir gaat dan ook in hoogo mate iets overtuigends uit van het betoog van Troelstra er is iets pakkcuds In zijn be toogtrant en iets grootsch in zijne voorstel lingswijze. Hij laat den hoorder a.h.w. niet los, voordat hij geheel het beeld van zijn toekomstidealen heeft ontvouwd en voordat hij ten volle den tegenstander heeft gegeven de critiek, welke hij dezen wil geven. Er zijn er die zich minder vleiend over den heer Troelstra uitlaten, niet alleen buiten, maar ook binnen de partij. Kr zijn er vele die van zijtit eerzucht gewagenanderen, die van zijne slimheid den mond vol hebben. Het is een algemeen aangenomen gewoonte om te gelooven, dat een leven, in de politiek doorgebracht, het mensiLelijk karakter niet verfraait, den menschelijken smaak niet ver betert. Neemt men dit aan, dan zou ver moedelijk de Troellira, die nog niet in de Kamer was geweest, staan boven den I'roel- stra, die nu jaren lid van de Kamer is. Maar neemt men dit niet aan, dati is er geen enkele reden om den leider der sociaal democratische fractie te verdenken van meer eerzucht dan een andere leidergeen enkele reden om in zijne tractiek meer sl'mheid te zien dan in de tactiek van anderen. Wel moet worden erkend, dat Iroelstra een tacticus is van den eersten rangdat hij weet te grijpen het moment, dat voor hem geschikt is. Hoe menigmaal heeft men niet, zoowel nu als vroeger, bewonderd de svijze, waarop onder zijn leiding de tociaal-demo- cratische fractie zich uil moeilijke impasses wist te redden, en hoe juist heeft hij niet altijd, wanneer verantwoordelijkheid rustte op zijne tegenstanders, aan dezen de volle inaat daarvan toegemeten. Men weet dat wel in de Kamer en niemand ook dien men meer vreest dan hem. Misschien ook wel daarom, omdat Troelstra een der wein.gcn ie die althans geleden heeft voor zijne idealen. Men moge dan beweren dat hij de schitte rende advocatencarrière, die hem wachtte, geruild heeft met eene niet minder schitte rende parlementaire loopbaan, welke nu zekerder dan te voren een tninisterszetel in het vooruitzicht stelt men vergete toch niet, dat de heer Troelstra gewerkt heeft voor zijne partij als niet velen, gewerkt op elk gebied en naar elke richting. En men vergete vooral niet de beschuldiging van majcBteitsschenmiis en de gevangenisstraf ivclke hij ondergaan heeft, die slechts propa ganda i» geweest voor zijne partij. De heer Troelstra is de onbestreden leider der sociaal-democratische groep, en onmid dellijk, wanneer hij wegens de een of andere reden een lijd afwezig is, '-an men die af wezigheid gevoelen door het gemis aan tactiek, dat de groep ten toon spreidt. Het spreekt vanzelf, dat voor deze groep, die zoover van de politieke idealen van andere groepen verwijderd staat, die beginselen hoog houdt welke zich niet aan bet dagelijksch leven van thans aansluiten, het stelling nemen veol mori ijker is dan voor eenige andere partij. Maar somwijlen door zijn oritiek, somwijlen door een handige manoeuvre, die politiek-knap is. weet de heer Troelstra klippen te omzeilen die het vaartuig dreigen te pletter te stooten. Het sterkst is dit wel gebleken in de begrootingsdebatteii, die na de verkiezingen in 1913 plaats hadden en waarin de weigering der S. D. A. P. om ministerszetels te aanvaarden, eene niet ge ringe plaats innam. Welke moeilijke positie niet voor den leider der fractie, die zelf een dergenen was geweest, wien het aanvaarden van ministcrszctels niet onaangenaam zou zijn geweest eti die daarvoor op harde wijze had gewerktHij moest verdedigen de houding der partij, terwijl hij toch zelf anders dacht. Hoe knap heott hij niet hierin voor zien en al mogen wij ook meenet), dat aict glorierijk toen zijne fractie uit den strijd Is getreden, toch had men dit moeilijk kunnen verbeteren. Dat waren zeker wel da dagen, waarin de heer Troelstra iets moet hebben gevoeld van de voldoening, die maar weini gen onzer ten deel valt, de voldoening van tc bereiken wat men heeft voorgestaan. Die dagen was de sociaal-deinocratische groep machtig, kon zij mede beschikken over het lot van Nederlandzij, de partij, die nog geen tien jaar geleden slechts een viertal leden in de Kamer had. Zeker, dat is het werk van geheel dat corps propagandisten, waarover de S. D. A. I', beschikt, maar het is ook in ds booge mate geweest het werk van den leider, die den blik reeds heeft ge richt op de toekomst en daarin heil heeft gezocht. De redevoering van Mr. I'. J. Troelstra. vooral die uitgesproken bij de begrootings- debattcn, worden telkenmale opgemerkt. Zij zijn niet altijd in gelijke mate monumenten van welsprekendheid, maar wel getuigen zij telkenmale van groote overtuiging cn van groot politiek doorzicht. Telkenmale bijna neemt de heer Troelstra de gelegenheid te baal om nog eensopnieuw helX'ederlandscbc volk duidelijk te maken wat zijn idealen zijn en in welke richting zijne partij de belangen van het Nederlandsche volk voor staat telkenmale ook schildert hij ons de idealen der sociaal-democratie zoo schoon en zoo consequent voor als slechts hij schilderen kan. Maar men moet hem dan hooren bij deze debatten, waarin belangrijke aclueele politieke quacsties aan de orde zijn men moet dan die vinnige critiek, de scherp getrokken conclusies vernemen welke aan zijn# redevoering zoo groot relief schenken» Vroeger wist men te voren in welke rich ting do leider der sociaal-democraten zich zou bewegen thans in den regel luistert incn roet de grootste belangstelling naar zijne redevoeringen, omdat men telkenmale begrijpt dat achter hem staat eene aaneen gesloten fractie welker oordcel groot ge wicht In de schaal zal leggen. In en buiten het Parlement is Troelstra in het bijzonder de voorvechter der sociaal democratische idealen. In 100 tal van geval len heeft hij deze niet gediend, en op welke uiteenloopande wijze heeft hij ze niet verte genwoordigd. Troelstra verzuimde nooit die groote optochten te leiden, die indruk maakten; de kiesrechtdemongtraties te leiden, die nu nog van zich doen spreken. Men heeft hem menigmaal kunnen zien, geklom men in een lantaarnpaal, een stoet van duizenden ontbinden, maar ook van uit die lantaarnpaal klonk het woord vol enthou siasme, dat hem eigen is. Wie herinnert zich niet den gloed waarmede hij het con gres kon toespreken cn wie heelt ooit een storm van applaus zien ontketenen als zoo telkenmale van de zijde van het congres zijn deel was. Het is eigenaardig dat de heer Troelstra. sociaal-democratisch leider en spreker, een der invloedrijke leden van zijne partij, nog tijd vindt ont te zijn directeur van eene brandverzekeringsmaatschappij. Hij is het geworden als opvolger van zijn vader, die erop gesteld was, dat bij deze functie in de familie zou blijven houden. Als men van parlementaire figuur spreekt, laat men dan Troelstra uiet vergeten, want hij die binnen niet al te langen tijd daar een kwart eeuw zal hebben plaats genomen, behoort in de Kamer als de vertegenwoor diger bij uitstek van een der belangrijkste politieke stroomingen van ons volk. K K N N I 8 (i E Y I H tJ K N DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. De Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort, maken bekend, dat in de week van 17 Juni tot en metzz Juni 1918 zal worden gedistribueerd op bon No. 73 GROENE ERWTEN z ons per persoon. BRUINE BOONEN z KAAS zo-f (ind. voorr.) ij ons p. op kaasbon No. 3. van duurdere kaassoorten op gortbon No. 73, 100 Gram (indien veorradig). HARDE ZEEP 1 stuk of 1 ons per persoon op bon No. 72b. VLEESC ll.(ind.voorr.) 1 ons eenheidsworst. THEE. Van 15 Juni tot 15 Augustus 1918 wordt (eenmaal) 11 ons thee afgeleverd op bon No. ai, uitsluitend aan die ver bruikers, van welke het lichaam der oude kofliie- en theckaart is afgestempeld in gevolge inlevering van bon No. 19. KOFFIE. Van 16 tot en met 30 Juni 1918 op bon no, 31 eener koffie- en theekuart 011a koffie. AARDAPPELEN 2 K G. per persoon. GEDROOGD FRUIT oprijstbon No, 73. GOEDKOOPE MEI.K. Op bon No. 4 tot en met to en wel van lö Juni tot en met 22 Juni 1918. OLIE, op bon no. 67 (3 ons per persoon,) Amersfoort. 14 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris. v. RANDWIJCK A. R.VEENSTRA. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat, ingevolge art. 9 j° art. 1. ie sub b der Verordening op de win kelsluiting, hot sluitingsuur der winkels op 28 Juni a.s. zal zijn 10.30 uur 's avonds en dat tevens op dien datum tot ge noemd uur ontheffing wordt verleend van het bepaalde in art. 1, t° der verordening, houdende het verbod van het gebruik van gas uit de Gemeentelijke gasfabriek en vati electriciteit door middel van het gemeente lijk kabelnet op bepaalde plaatsen en be paalde tijdstippen. Amersfoort, 13 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, v. RANDWIJCK De Secretaris, A. R. VEENS TRA. Amersfoort, Scherpenzeol, Soest, Utrecht, Tel. intere. Stilt. Tel. ittlsre. '2. Tel. interc. ti. Tel. luiere 4tin Te 1® gram-adres „CHSDO". Nomen geldon ïi deposito op langen - 011 korten termijn De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 27731. afdceling Crisiszaken Bureau A.Z.,d.d. 13 Juni 191 s maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen 1. De leveranciers van kotfie aan detail listen zullen in het tijdvak van 27 Juni tut en met 24 Juli 1918 aan detaillisten mogen alle veren en wel op een hun door tien detaillist over te leggen; Bon 110. 30 eener thee- en kofiiekaart 0,05 K. G. koffie; bon no. 31 eener thee- cn kofiiekaart 0,05 K.G. koffie, geldende deze hoeveelheden als voorziening in tie behoefte van den detaillist voor do gchoele maand Juli. 2. Leveranciers van koffie aan detaillisten zullen vóór den aangegeven datum van 27 Juni 1918 geen koffie, bestenid voor die detaillisten, mogen afleveren uit het pand waar die koffie werd gebrand. 3. Gedurende het tydvak, aanvangende op 1 Juli en eindigende op 15 Juli 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 32 eener thee- en koffiekaart 0,05 K.G. kollie. 4. Gedurende het tijdvak, aanvangende op ió Juli cn eindigende op 31 Juli 1918. zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 33 eener thee- en koffiekaart 0,05 K.G. koffie. 5. Bons no. 52 en 33 door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen, mogen door den betreffenden detaillist des- gewcnscht dadelijk aan zijn leverancier wor den afgegeven nailer zal worden bekend gemaakt welke hoeveelheden de leverancier op deze bons, zal mogen afleveren aan den detaillist na 2Ó Juli 1918. Amersfoort. 13 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen citculaire No. 27732 afdeeling Crisis/aken BureauA./.. d.d. 12 Juni tg 1?. maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gelet opart. 8 der Distributie wet 1916: gezien zijn distributloregsling van Thee- en Koffie van 5 October 1917. afdeeling Crisiszaken, No. 808, Bureau A Z. gezien zijne thee- cn koffiesurrogaatrege- ling, van 19 Februari 1918. afdeeling Cri siszaken, No. 70, Bureau A.Z. heeft goedgevonden art. 16 van genoemde distributieregeling tc lezen als volgt Onverminderd de strafbedreiging van de Diatributiewet 1916, voor zoover "lie van toepassing is, zal overtreding van tie voor schriften ili-zer regeling, en koop of verkoop, het aanbieden ten verkoop, aflevering of in ontvangstneming van thee cn koffie in strijd met hetgeen in dezen regeling wordt bepaald of boven de gestelde maximumprijzen, als mede de koop of verkoop, aanbieding ten verkoop, aflevering oflnontvaiigstneiniiig van thee- of kofliesurroga.it in strijd met de thee- of koffiesurroga.itrcgeling van 1 1 Fe bruari 1918. tijdelijk of voor goed tot uit sluiting van de distributie van thee en koffie of intrekking der thee- cn koffiekaart kun nen leiden, Amersfoort, 13 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No, 350 >2 afdeeling Crlsis/akan Bureau Volksvoeding d.d. ij Juni .9>9 maakt bekend dat de Minister vati Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden; 1. voor dn na te noemen soorten en qualiteiten scheerwol i .t -, geschoren vo..r 1 Augustus 1918. vast te stellen do onder Staande maximum-gro .thaiidelprijzoi) i.ïlle prijzen per K.G.) Xoordholl. vette kleiwol i'exelsche weidewol Texi-lscke zandwul Wieringor vette kleiwol Zuidltoll. vette kleiwol Znitlholl. Ei landen wol Fries, lie vette kleiwol Fries, l,e vette Woud wol Groninger vette kleiwol Drentschö vette kleiwol Drentsrhe gewataeheu zand wol tverijsstdsche gewas- schen /andwol Ovcrijsselsche vette kleiwol ieldcrsche vette weidew. Geldersche vette zandw. Guldertcho ruggewua- schen wol Ut recht scha vette weidt-,v. Utrechtsche vette zandw. Utrechtsehe ruggewus- schen wol Zeeuwsche vette kleiwol Noordbrabantsclie vette kleiwol Xoordbrabantschc vette heidawol Noordbr.ibantsclae rugge- wasschen heidewol iburgschc volte Maas- fz.'K f2.4. wol inburgsche vet 2, te bepaloi ndw. prijze fldet! of la? 3. te bepalen, dat ver scheerwol schoren na 31 Juli tg 18 dc voren bed maximum-grot'thandelprijzeti wordot. lasgd met 25 pet. Amersfoort, 14 Juni lui - De Burgemeester voorin v. RANDWIJCK STADSNIEUWS. ZIJ op IJ11 ho week werd ii nieontc per bekkenslag bekend dat er eenheidsworst bij de slagei baar werd gesteld tegen Inlcv bon 110. 100. Alhoewel deze mcdr.loelir.g ineerendeel van hot publiek niet a! zal zijn opgevat, stellen wij et prijs op, tc verklaren dst, n i 1 inde offlc ach r kar lemcontcwege aan betrokken omroeper was opgedragen lijkt het ons daarom niet overbodig, aandacht van het publiek op te vont dat het er rekening mede dient te hou dat zoowel meiledeelingcn van part' Here zijde «Is van gemeen tewi per bekkenslag kan worden bekend gems

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1