AIEESFOORTSGHE COURAE Dinsdag 16 ffjgi Juli 1918. No. 9054. 68e Jaargang BIJVOEGSEL Uitgave van rto Drukkerij „De Amernfoortsche Courant, tnorheen Firma A. H van Cleefï REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. B UREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Uiusdag-, Donderdag-'en Zaterdagavond. Abonuomeut per 3 maanden/1.— franco per post /1.15. Artvorteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigeninga- advertentiCn per regel 15 ceat. Roolamos 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Tolefooe 19. VALKESTRAAT 19. Bij dit nummer behoort e KKNNISQ KTINUEN De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezerGemecnte.dat het door den Directeur Juni 1918 (St.bl. No. 344), het vervoer van hooi is verboden. Dit verbod is niet van toepassing a. op het vervoer van hooi van lande rijen, die niet jaarlijks werden gepacht, voor Verschillend* Aardappelen. bestemd voor .je gemeenten, die /.elf opdoen en dan moet de Minister misschien aan de andere groote Steden een slechte qualiteit veenaarduppelcn toesturen, terwijl de kleine plattelandsgemeenten in de gelegenheid zijn geweest alle. goede aardappelen op te doen. Dan krijgt u in het land groote ontstemming. Dat is ook en ding waarover gesproken mag worden. Ik vind een bespreking :n .ten Raad daarom zoo uitermate goed, omdat de liecren een indruk krijgen van de moeilijkheden der distributie. Dan is "f nog een ander ding, waarop ik de aan dacht wil vestigen. Als nu gelegenheid gegeven wordt aan do tnenschen otn onder zekere waarborgen een zeker quantum to kunnen krijger., dan kan tuen het alleen doen aan tnenschen, die ze goed kunnen be waren. Dat geeft, dadelijk de moeilijkheid van een schifting te maken. Du anderen zullen echter zeggen, waarom mogen wij niet opslaan e.t zij wel Dan moeten wij zoggen, ja wij vertrouwen je niet, want het v. wei zijn, dat je den boel binnen te Korten tijd gebruikt. Welke moeilijkheden krijgen wij dan niet Als de mcti&chen in Januari alles hebben opge geten, dan zal men toch medelijden hebben en zeggen men kan ze niet honger laten lijden. Een ander zou zeggen, ik handel als de krekel, nietwaar mijnheer De Kemponaer? Op slot van zaken hebben die dan geen eten en moeten ze dan nok geen eten meer hebben Dan s'a je voor de moeilijkheid, dat de Ge meente niet meer krijgt, dat. een zeker quantum. Dat zij., allemaal moeilijkheden, die wij vooraf moeten be- kijkciU begrijpt, dat B. W. voor de uitvoering De heer llou ba er: M. de V., U verwijt mij, dat ik zoo snul en vlug van oordeel ben. maar ik zou tt toch een eenvoudige vraag willen stellen. Hoe voorzag Nederland zich roeger van aardappelen? Toen was er volop en wij konden co ontzaggelijk overschot uitvoeren naar België- en Duitschland. Waarom kan dat nu tiict gebeuren? 1« vertelen jaar de aardappelen oogst tegengevallen Wij hebben het gehei-ie jaar slecht? aardappelen gehad. Waardoor V l)oor Den Haag! Had men in Den Haag du zaak kalm zijn gang laten gaan, dan had m-n /ich als vroeger van aardappelen kunnen voorzien. Wanneer niet de boeren bang geworden waren, dat ze geen voer zonden verkrijg.'1 voor het vee en dat de aardappelen niet genoeg betaald zouden worden, dan hadden wij volop aardappelen gehad als vroeger, boor de maatregelen v.o: den Minister is echter alles verkeerd gegaan, Zooals de heer Kr es geo-gd heef':, do veeniiardappclen moeten naar de faorieken, maar nu zijn -r .,,k nog aardappelen, die bn ons hadden moeit- komen, naar du fabrieken ge bracht, dat is een bekend feit. Dit is dus een vraag, din ik u doe. waarom was er vroeger overvloed en De heer Ni CU wend ijk: M. dc V.. ik ben hut pens niet tien heef Kroes en met het laatste wat de heer Houbaer zegt. U verwijt ons we. eens, dat wij te Vfjt'l tic zaken va 1 hieruit bekijken, ik zou u echter kunnen verwijten, nu zaken to veel vanuit Den Haag te heoordeelcn. Vóór .ten oorlog heeft niemand veen- aardappelen behoeven te kauwen en nu wel. De pro ductie is vooruit gegaan en in tegenstelling daarmede moeten wij niet mindere qualiteit tevreden zijn. W. Verschillenden' Aardappelen schill-i: dat doen. wil het mij voorkomen, aardappelen kan hekomen. Er ii i- dit. dat particulieren moer o; onder gewone omstandigheden in lijke v'oedselnood. Als men, wa mud opsloeg nu .ja mud noeni udei •en gevu.i i-rbai.d 111 kuuiv te kort komt zijn, voorkomen. Een zeker l.tag quantum goede aardap pelen is voor iedereen beschikbaar. Wij zouden dus kunnen adviseeren uit de naaste omgeving te laten knopen. Wanneer ergens overschotten zijn, dar. zouden die kunnen gaan van iiet Noorden naar het Zuiden. Op die manier sparen wij kosten van vervoer dat in den winterdag zeer bezwaarlijk is, omdat hierbij de aardappelen kunnen bederven door vorst en anderszins. Wanneer meerdere gemeenten in dien geest adviseeren, dan vertrouw ik, dal er in dat er in Den Haag naar geluisterd zal worden. Bij mij staat niet vast. dal ze het in Den Haag altijd bij bet rechte eind hebben. De heer V a n N ij n a 11 e n M. de V., wij zijn nu al lang over die aardappelen bezig, maar het maakt op mij den indruk of .ie lieer Houbaer 4 jaar geslapen heeft. Hij spreekt van vóór den oorlog en vraagt waarom wij toen volop aardappelen hadden. Maar mijnheer Houbaer, hoe is het nu Wij leven toch in zeer abnormale tijden. Er is toch op het oogenblik aan alles gebrek. Weet u niet mijnheer Houbaer, nat wij op hei oogenbiik dubuel zooveel aardappelen eten als voor uen oorlog? Ik heb al hooren beweren, dat sommige maiischen drie keer per dag aardappelen eten. Dan moet u niet vergeten, dat wij al 3 i jaar een groot leger onderhouden, dat veel meer aardappelen eet, dan wanneer de soldaten in de burgermaatschappij zijn. M. de V., dan wordt hier gezegd, wij zouden advies uitbrengen van B. W., naar Den Haag. Ik sluit mij daar volkomen bij aan, hoewel ik met u overtuigd hen, dat het opzijöe wordt gelegd. Ik begrijp zger goed. dat wanneer e gemeente Amersfoort 20 keer grooter was, het misschien eenigen invloed zou uit oefenen. De groote quaeslic is in dezen, dat ik zou willen aandringen, dat wanneer wij overgaan tot het opslaan van een zeker quantum aardappelen, hut alleen maar mag geschieden zooals de heer Hofland al aan wijst voor een zekeren tijd. Want wal zien wij nu? Dat iedereen bang zat zijn. dat hij in Januari, Februari of Maart honger zal lijden en wie geld heeft zooveel mogelijk z..l o; slaan te.:'koste van degenen, die het niet kunnen doen. M. de V., ik ga volkomen accoord ineï wal door B. W., wordt voorgesteld, maar ik zou it: overweging willen geven, de distributie van dien voorraad niet voor den geheelen winter tc doen, maar voor 2 of 3 maanden iegelijk en zoo, dat voor elke:, bewoner van Amersfoort dat quantum wordt afgegeven of bewaard ten behoeve van den kleinen man, die geen plaats heeft of geen kapitaal om aard appelen op te slaan. Du heer Kroes: M. de V., nu begrijp ik het liiwlcnua! niet van den heer Van Nijnattun. Die wil vo .i' benaaldeti tijd aardappelen distribueeren. Gesteld la' het gedaan wordt voor een maand in alle klassen. Nu hebben wij ook weer de krekel en de miergeschiedtnis. W,unieer men een onbeduidend huishouden neemt, dat n''-r .ryt voor de to 'komst en de kwade tijden, dan eten ze het in 14 dagen op. Dat blijft precies hetzelfde. Dit incur aardappelen gegeten worden is bepaald een feil. Boonen krijg je niet, meel krijg je niet, rijst krijg ju niet. Ik krijg 's morgens aardappelen, 's middags aardappelen, 's avonds aardappelen en daar ga je mee naar bed. afgeloopen. Aardappelen zijn er ook niet genoeg, maar daar kunnen wij niets aan doen. Wanneer je een beetje op du hoogte bent en dut hen ik, van het aardappelen- bedrijf, dan kun je dat heter beoordeelen. Misschien is nooit iemand van u in «Ie venen geweest, maar ik kom daar herhaaldelijk. Ik heb «laar geloopen met de plan ken onder mijn voeten. Ik heb daar millioenen ILL. aardappelen zien verbouwen, maar denkt 11 dat een v.:i' de veenarbeiders een van die aardappelen eet? Niet een, die gaan naar de fabrieken. Er is een over- 5- •5-— 12. sring sver- if te nnen ir ter eren- it. lenst* Giro- 1918 g van :tober jzigln- l f 10; iragen ening- 2 wor- voegd n van paalde >p ver- Direc- t wor- rlaagd f 500. •ceren) ijn is 5 ct. voor bedragen tot en met f 2.000. 10 bovenf 2.000 t/m. f 4.000 I5 f4.ooo f 6.000 20 f6.000 f 8.000 25 f 8.000 f 10.000 en voor elke f 10.000 of gedeelte van f 10.000 daarboven 5 cent. Een herdruk van den Gids voor rekening houders is verschenen. De nieuwe tarieven en bepalingen zijn daarin opgenomen. Een exemplaar ervan wordt aan iederen rekeninghouder toegezonden. Een nieuwe uitgaaf van de alphabetlsche naamlijst der rekeninghouders is verschenen. Daarin zijn de rekeninghouders van No. 1 tot en met No. 9620 opgenomen. De prijs van deze lijst bedraagt Co cent. Voor mededeeling van fouten of onjuist heden of van noodige veranderingen in de lijst beveelt het Bestuur van den postcheque en girodienst zich aan. Aan verzoeken om op meer dan één plaats in de lijst te wor den vermeld, kan vooralsnog niet worden voldaan. Hieronder volgen cenige wenken voor het gebruik van den dienst. 1. Iedereen kan storten op eene post rekening. Zoowel op zijne eigen rekening, als op eens anders rekening. A te Amster dam kan dus storten op zijn eigen rekening aldaar, maar evengoed op de rekening van B. te Middelburg of elders. 2. Het is gemakkelijk eenige stortings- formulieren in voorraad te hebben. 3. Vult do stortingsformulieren steeds thuis in, en plakt er een postzegel op voor het rechtdit bespoedigt de afdoening op het postkantoor. 4. Het bsdrag voor stortingen en over schrijvingen is onbeperktvoor cheques geldt in het algemeen f 5000 als maximum, be houdens uitzonderingen. 5. Vult de stortings-, cheque-en girofor- mulieren steeds nauwkeurig, duidelijk en volledig, met inkt in, met inachtneming van de aanduidingen, welke in de alphabetischc lijst der rekeningshouders staan. Doorhalingen, overschrijvingen of ver anderingen mogen daarin niet voorkomen. 6. Men kan stortingsformulieren bedrukt met naam en nummer van den rekening houder bestellen. Nadere inlichtingen bij de postkantoren. 7. De bedragen van postcheques, van postwissels en van afrekeningen wegens quitanllën en wegens verrekenpakketten, kunnen op eene postrekening worden tegoed geschreven. Inlichtingen ten postkantori'. S. Rekeninghouders kunnen te verzenden postwissels onder omslag, vergezeld van een tot het bedrag dor wissels opgemaakt giro- biljet op de rekening van den postdirecteur aan het postkantoor ter behandeling toe zenden. g. Het bedrag van door tusschenkomst van de post in te vorderen quitanli6u en wissels kan, met Inachtneming van de daar voor geldende bepalingen, worden betaald door middel van oen girobiljet op de rekening vau den postdirecteur. 10. Bij verrekening van gelijktijdig ge vraagde te goeden afschrijvingen is het niet noodig, dat voor de bijschrijving een stor- tingsbiljet en voor de afschrijving een giro biljet wordt bijgevoegd. Voldoende is eene specificatie dor ver schillende posten en voorts een stortings- dan wel een girobiljet, al naar gelang er meer is bij- dan af te schrijven 11. Zorgt, dat Uwe girobiljetten en de adviezen wegens cheques uiterlijk 12 uur 's middags aan het postkantoor zijn, anders worden ze dien dag niet meer afgehandeld. 12. Zendt bij afgifte van een cheque hot advies dadelijk (of vooraf) aan het post kantoor, waar Uwe rekening berust. Anders kan de cheque op vertoon niet direct uit betaald worden. 13. Koint het advies van eane cheque te laat bij het postkantoor aan, dan stelt

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 13