AMERSFOOETSCHE COURAIl Dinsdag 16 Juli 1918. No. 9054. 68e Jaargang BIJVOEGSEL Uitgave yan <ie Drukkerij „De AmerHfoortache Courant, foorheen Firma A. JU van Cleeff" REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Uiusdiuc-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonuemeut per 3 maandenj 1.— BUREAUX: franco per post 1,15. Advortentiën 16 regels 60 centelke regel tneor 10 cent. Bij regel- KORTE GRACHT 9 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieels- en onteigenings- advertenttën per regel 15 ceat. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in en rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incassoerkosten ln rekening gebracht. Postbus 9. Tolefooa 1 Bij dit r O v erzlotit Buitenland. Een nieuw Duitsch offensief. - Cijfers betreffende de leefwijze in Oostenrijk-Hongarije. Binnenland. De z.g. Spaansche ziekte breidt zich in ernstige mate ln ons land uit. vooral onder militairen. Mededeelingen postcheque- en girodienst. Kabinets formatie. Drie dames verdronken. het bijvoegsel. v datnatuur- ar ik kan den heer raagd heb aan den mijnheer Eysink, Vervolg va Do heer Kroes: M. de V., ik lijk gaarne aan B. k W. toe, int Eysink zeggen, dat ik precies get Wethouder van Openbare werke wilt u zoo goed zijn om aen den directeur van de be drijven mededeeling te doen, dat a.s. Zaterdag een Zondag voor ons katholieken is. dus ik hoop, dat de zaak in orde komt, want in den laatsten tijd schijnt daaromtrent misverstand te hebben plaats gehad. Wanneer u dat iiiet wilt doen, zoo zei Ik. als u daar tegen op ziet, dan zal ik in het openbaar die vraag stellen. Tcu overvloede heb ik na beëindiging der Raadszitting in tegenwoordigheid van den heer Nieuwendijk nogmaah gevraag'!, mijnheer de Wethouder, wilt u zoo goed zijn daarvoor te zorgen en toen heeft de Wethouder van Openbare werken gezegd, ja, ja, ja zeker, u kunt er gerust op aan ik zal daarvoor zorgen. Ik wrijf niemand iets aan, ik vraag alleen maar Inlichtingen. Daarom doe ik het ook in vragenden vorm. Heeft een abuis plaats gehad? Is de weg niet goed gevolgd door onzen Voorzitter van de Commissie van Fabricage Moest dat voorstel niet ingebracht worden in het college van B. W. Dan vraag ik ook, waarom dat ongeveer anderhalf jaar heeft geduurd. Want het is toch eigenaardig, dat wij allen èil de heer Tromp van Holst èn de beer Leinweber en de heer Van Kalken èn de heer Voorzitter en ik het volkomen eens waren. Dat voorstel is met algemecne stemmen aangenomen, ik vertrouw er dus op, dat Ik bij de eerstvolgende gelegenheid antwoord op die vragen mag hebben. De Wethouder Eysink: M. de V., ik stel er prijs op nog even te antwoorden. Ik moet er uitdrukkelijk tegen opkomen, dat de heer Kroes het mij in dier voege heelt gezegd. De zaak is ln de fabricage-com- missio besproken, maar ik geloof, dat de heer Kroes zich vergist. Wij kunnen daar met algemeens stemmen besluiten nemen om B. W. in een of andere rich ting te adviseeren. maar niet een bindend besluit. De hser Kroes: Waarom is dat dan niet gebeurd? De Wethouder Eysink: U zegt, dat dat niet ge beurd is maar ik heb het wel degelijk voorgelegd aan het College. Het besluit van de fabricage-commissie is medegedeeld aau de betrokken hoofden van dienst. De heer Kroes: Waarom niet aan den Raad? De heer Do Kempenaar: M. de V., ik zou den heer Kroes willen vragen of onder de vrije dagen voor de katholieke werklieden ook berekend zijn de katholieke feestdagen, die half erkend worden. De heer Kroes: Neen die niet. De Voorzitter Mijnheer De Kempenacr, wij zullen in de volgende vergadering omtrent deze zaak antwoorden. De heer Hofland: Dan vraag ik voor den eersten Mel, M. de V. De Voorzitter: Op het oogenbllk behoeven wij niet vooruit te lopen op de besprekingen van de volgende vergadering. De heer II o u b a e r Eén Mei is geen christelijke feestdag De heer Hofland: Daar heb ik het niet over. Dat is voor mij even belangrijk als voor jou een katholieke Zondag, De Voorzitter Verlangt thans nog een van de heeren het woord in het belang van de Gemeente Zoo niet dan sluit ik nu de vergadering (te 4.40 uur). KKKW1HBKTINMEW De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezerGemeente.dat het door den Directeur van '8 Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoir verklaard kohier Nos. 5 en 6 van de PersoiK'ple Deinst i ng over het dienstjaar igiS aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaal den voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 13 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis «e. dat bij hen is ingediend een ver zoekschrift om verlof tot verkoop van alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop door Johannes BRAKENHOFF, koek en banketbakker, wonende te Amersfoort, voor do salon achter den winkel van het perceel Lange- gracht No. 14. alhier; en door Jan LAMBRECHTS, koopman, wonende te Amersfoort, in de beneden voorlocaliteit van het perceel Havik No. 47, alhier zo. dat binnen twee weken, na deze be kendmaking een ieder tegen het verto nen van het verlof, schriftelijke bezwaren bij ons college kan inbrengen. Amersfoort, 12 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders, voornoemd. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Da Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 25618 afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid dd. 11 Juni 1918 maakt bekend dat de minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden vast te stellen, met ingang van 15 Juli tg 18, de volgeude maximumprijzen voor naaigaren. Naaigaren, dikte Grooth.pr. Tusscbh.pr. 24/28 3 draad» £88.— f98.— 36 3 -75-— -»5-- 40 3 -70.— -80. 28 2 -50.- -56.- alles per gros, 00 yards klossen of spoelen. Naaigaren, dikte Kleinh.pr. 24/2S 3 draads 80 cent 36 3 70 cent 40 3 67 cent 28 2 47 cent per klos of spoel van 500 yards. Allo leveringen te geschieden op gebrui kelijk leveringscondities. Amersfoort. 13 Juli 1918. De Burgemeoster voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 15097, afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid, dd. 11 Juli iqi8 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen, 1dat met ingang van den datum waarop deze beschikking ln werking treedt, wordt ingetrokken het sub 4 bepaalde van de beschikking No. 12094; 1, dat overeenkomstig de wet van 3 Juni 1918 (St.bl. No. 344), het vervoer van hooi is verboden. Dit verbod is niet van toepassing a. op bet vervoer van hooi van lande rijen, die niet jaarlijks werden gepacht, voor zoover dit vervoer geschiedt langs de kor sten weg van het land naar de opslagplaats van den verbouwer; b. op het vervoer van hooi voorzien van een vervoerbewijs, afgegeven door een provinciaal booiburean 3. dat dit verbod in werking treedt op 27 Juli 1918. Amersfoort, 13 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Dlstributieprijzen voor veevoederartikelen, welke in de maand Juli worden toegewezen. De Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel maakt bekend, dat veevocderartikelen, welke in de maand Juli worden toegewezen tegen de navolgende prijzen door do Regee- ring zullen worden afgeleverd. p. 100 K.G. Haver f22.— Lijnzaadkoeken f 35. Koolzaadkoeken f 35. Blauwmaan/aadkoeken f 35. Geel mosterdzaadkoeken f35. - Kanariezaad f 26. V osrboonen f26. Voererwten f26.— Erwtenpikscl f 26.— Boonenpiksel f26,— Maia 122.— Deze artikelen moeten door de Regeeringa- comraissarissen worden geleverd vrij boord, voor de opslagplaats, exclusief zak. Zemelen, grind, gries zoowel gemengd als ongemengd Haverafval Gerstafval Regeeringsvoermeel Schilfers van lijnzaad- koolzaad- blauwraaanzaad- en mosterdzaadk. Deze artikelen moeten worden geleverd boord- of spoorvrij plaats van aflevering netto gewicht, gezakt, onder kooperaver- plichting, tegelijkertijd voor eiken af te leveren zak een leegen zak ongeschonden van goede hoedanigheid en van voldoendo grootte om 50 K.G. afvalproducten te kunnen bevatten, af te geven, een en ander ter uitsluitende beoordeeling van den atlevercn- der. regeerings-commissaris of fabrikant. Amersfoort, 13 Juli 1918. «5— f«5— f35- ïlededeelIneen Postcheque en Girodienst. Nr. 5 Juli 1918. Wijziging van het Giro- besluit Tariefverlagingwenken. Bij Koninklijk besluit van 28 Juni 1918 (Staatsblad No. 436) zijn met ingang van 12 Juli d.a.v. in het Girobesluit (vau 1 October 1917, Stbl. No. 594) de volgende wijzigin gen gebracht i°. De waarborgsom is verminderd tot fio; 2°. Behalve de postwissel-, quitantie- en verrekenbedragen, welke de postadmini stratie aan den rekeninghouder heeft uit te betalen, kunnen voortaan ook de bedragen van postcheques op verzoek van den rekening houder kosteloos op zijne postrekening wor den bijgeschreven. 3'. De Minister van Waterstaat is bevoegd regelen te stellen voor het gebruiken van cheques hooger dan f5.000.—. In bepaalde gevallen kunnen zoodanige cheques op ver zoek van rekeninghouders door den Direc teur van den postcheque en girodienst wor den toegelaten. 4® He» recht voor cheques is verlaagd tot 5 cent per f 500 of gedeelte van f 500. 5°. Het recht voor overschrijven (glreeren) als er 2 kantoren bij betrokken zijn is teruggebracht tot: 5 c». voor bedragen tot en met f 2.1100. o boven i 2.00c t/m. f 4.0 5 f4.000 f 6.0 f6.000 f 8.0 f8.0 en voor elke f io.coo of gedeelie van f 10.000 daarboven 5 cent. Een herdruk van den Gids voor rekening houders is verschenen. l)e nieuwe tarieven en bepalingen zijn daarin opgenomen. Een exemplaar ervan wordt aan lederen rekeninghouder toegezonden. Een nieuwe uitgaaf van de alphabetischo naamlijst der rekeninghouders is verschenen. Daarin zijn de rekeninghouders van No. 1 tot en met No. 9620 opgenomen. De prijs van deze lijst bedraagt Co cent. Voor mededeeling van fouten of onjuist heden of van noodigc veranderingen in de lijst beveelt het Bestuur van den postcheque en girodienst zich aan. Aan verzoeken om op meer dan één plaats in de lijst te wor den vermeld, Kan vooralsnog niet worden voldaan. Hieronder volgen cenige wenken voor het gebruik van den dienst. 1. Iedereen kan storten op ecue post rekening. Zoowel op zijne eigen rekening, als op eens anders rekening. A te Amster dam kan dus storten op zijn eigen rekening aldaar, maar evengoed op de rekening van B. te Middelburg of elders. 2. Het is gemakkelijk eenigo stortings- formulieren in voorraad te hebben. 3. Vult 'la stortingsformulieren steeds thuis In, en plakt er een postzegel op voor bel rechtdit besp< >edigt de afdoening op het postkantoor. 4. Het bedrag voor stortingen en over schrij vingen is onbeperktvoor clie. pies geldt in het algemeen f 5000 als maximum, be houdens uitzonderingen. 5. Vult de stortings-, cheque- en girofor- muiieren steeds nauwkeurig, duidelijk en volledig, met inkt in, met inachtneming van de aanduidingen, welke in de alphabetischo lijst der rekeuiiigshouders staan. Doorhalingen, overschrijvingen of ver anderingen mogen daarin niet voorkomen. 6. Men kan atortingsfurmulieren bedrukt met naam en nummer van dun rekening houder bestellen. Nadere inlichtingen bij de postkantoren. 7. De bedragen vau postcheques, van postwissels en van afrekeningen wegens qukanliCn eu wegens verrekenpakketten, kunnen op eene postrekening worden tegoed geschreven. Inlichtingen ten postkantorc. 8. Rekeninghouders kunnen te verzenden postwissels onder omslag, vergezeld v an een lot het bedrag der wissels opgemaakt giro- biljet op de rekening van den postdirecteur aan bet postkantoor ter behandeling toe zenden. 9. Het bedrag van door tusscheukorast van de post in te vorderen quitautién en wissels kan, met Inachtneming van de daar voor geldende bepalingen, worden betaald door middel van een girobiljet >p do rekening vau den postdirecteur. to. Dij verrekening van gelijktijdig ge vraagde te goeden afsckrij vingen is bet niet noodig, dal voor de bijschrijving een stor tingsbiljet en voor de afschrijving een giro biljet wordt bijgevoegd. Voldoende is eene specificatie dor ver schillende posten en voorts een stortings- dan wel een girobiljet, al naar gelang er meer is bij- dan af te schrijven 11. Zorgt, dat Uwe girobiljetten en de adviezen wegens cheques uiterlijk 12 uur 's middags aan hot postkantoor zijn, anders worden ze dien dag niet meer afgehandeld. 12. Zendt bij afgifte van een cheque het advies dadelijk {of vooraf) aan het post kantoor, waar Uwe rekening berust. Anders kan de cheque op vertoon niet direct uit betaald worden. 13. Komt het advies van eene cheque te iaat bij bet postkantoor aan. dan stelt

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1