J. Oosterbroek, Zeist, Zilver konijn, nesten z. voedster J. Paschedag, Amersf, Havana, jonge voedster 4—6 mnd. J. Paschedag, Amersf Holl. Konijn, nesten m. voedster. G. Scheepers, Amersf. I.otharinger Reus. nesten z. voedst. J. v. d. Sluijs, Amersf. Havana, nesten z. voedster. H. Vleeschhouwer, Utrecht Vlaamsche Reus, jonge voedster. W. F. Vogei, Amersf. Zilver Konijn, voedster 4—6 mnd. L. J. Vonk, Amersf. Alaska, nesten met voedster. L. J. Vonk, Amersf. Vlsamsche Reus, oude voedst. geel. H. J. Wacht, Amersf. Vlaamsche Reus, ram 46 mnd. H. J. Wacht. Amerif. Vlaamsche Reus. voedst. 4 6 mnd. W. Wismeijer, Amersf. Vlaamsche Reus, jonge ram. Zeer eervolle veriueldiuR. W. Arlar, Amersf., Havanna, jonge ram. J. v. d. Berg, Amersf. Lotharinger Reus, jonge ram. G. v. d. Brug. Amersf. I-otharinger Reus, voedst. 4—6 mnd. A. C. Hanselasr, Utrecht, Belgian Hare, oude voedster. B. Kramer, Amersf. Zilver Konijn, nesten m. voedster. B. Kramer, Amersf. Poolsch Konijn, nesten z. voedst. J. C. Kuijlaars. Amersf. 1-otharlnger Reus, voedst. 4—6 mnd. J. Oosterbroek, Zeist Zilver Konijn, nesten z. voedster. E. H. van Te!legen, Zeist Blauwe Weener, jonge rem. R. Veeneudaal, Amersf. Vlaamsche Reus, jonge voedster. R. Veenendaal, Amersf. I.otharinger Reus. nesten m. voedst J. Verstay, Ameraf, Vlaamsche Reus. jonge voedster. W. F. Voges. Amerf. Holl. Konijn, jonge voedster. Eervolle veriiiehliug. P. Arlar, Amersf., Havanna, jonge ram. J. v. d. Berg, Amersf, Lotharinger Reus, jonge ram. A. Binnendijk. Amersf. Lotharing-r Reus, jonge voedst. G. v. d Brug, Amersf I.otharinger Reus, nesten m, voedst H. Elschot. Amersf -) Vlaamsche Reus. voedst. 4-6 mnd. J. W. Polman. Amersf. Vlaamsche Reus, oude ram, J W. Polman. Amersf Vlaamsche Reus. jonge voedst. ben. 0 mnd. A. J. Strik. Amersf. Pcr.sch Konijn, oude voedster. J. Verstay, Amersf. V.aamsche Reus. jonge voedster. W. F. Voges, Amersf. Vlaamsche Reus. jonge voedster. W. F. Voges Amersf. Vlaamsche Reus, jonge voedster. L. J. Vonk, Amersf., Alaska, oude ram. A. van Zurk, Utrecht Blauwe Weener, oude voedster. Kampioensprijs f 2.50 Eere-prijs fj,— Eerste prijs f 1.50; Tweede prijs f 1. Derde prijs .- He: was eer, goed geslaagde tentoon stelling, die de konijcer.f'.ick-rs-vereer.iging tot eere strekt. Ir-.mp var. Holst 10) bronzen med. na loting, kunstvoorwerp. i2j bronzen medaille. Overgeplaatst. Majoor J. Ci. Leverland, van het 15e Reg. Inf. zal worden overgeplaatst naar de leger plaats bij Harskamp sn wo'den ingedeeld bij het ie Regiment. De brandstichting op de Vlasakkers. Alhier is ln arrest gesteld de militair Heeres, verdacht van brandstichting In de bataljonsbarak, die da vorige week is afge brand. («Volk»). Luitenant J. v. d. Singel t Vrijdag j.l. overleed te dezer stede op 27 jarigen leeftijd, ten huize van zijn familie in de Scbimmelpenninckstraat na een kort stondige ziekte van slechte eenige dagen da ie Luit. van het ie Reg. Vest. Art. J. v. d. Singel. Longontsteking ten gevolgcder Spasnsche griep maakte een einde aan dit nog zooveel belovend leven. De standplaats van Luit. v. d. Singel was Woerden voorheen te Purmerend. Gisteren, Maandag, werd zijn stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof aan dr schoot der aarde toevertrouwd, een 4-tal kransen dekte de lijkbaar, terwijl aan de groeve het woord gevoerd werd door den heer Kroes, den overledene een goed katholiek noemende, die veel, op katholiek terrein vooral, gepresteerd heeft. Overigens was hij een humaan en bemind officier, dio nog veel voor de toekomst beloofde. Op verzoek van de familie had de begra fenis zonder militaire eerbewijzen plaats. Concertbureau Vernout Haarlem In «Amicitia» zal a.s. Vrijdagavond 8 uur een üederenavond gegeven worden door Mevrouw Johanna van Heusden-Aldag, Alt- zangeres. Arnhem, inet medewerking van den heer Willem Andriessen. Het samengestelde programma voor dezen avond, waarvoor wij naar de desbetreffende annonce in dit nummer verwijzen, alsmede het feit, dat deze begaafde zangeres voor Amersfoort zeker geen onbekende is, doet ons op 'n ruimschoots bezoek rekenen. Multatuli-nvond Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat tengevolge van het heerschen der Spaansche griep, de aange kondigde Multalull-avond, die 13 November a.s. zou plaats hebben tot nadere aankondi ging wordt uitgesteld. Handel en N ij verheid. Kondigden wij in een onzer vorige num mers aan, dat de middenstandsvereeniging Handel en Nijverheid a.s. Donderdag hare Algemeene Jaarlijksche Vergadering zal houden, thans vernemen wij. dat deze is uitgesteld tot Donderdag -I November 's avonds 8 uur. Zwem.Clubavond. Wij lezen in het Maandblaadje no. 12 van de Amersf. Zwem- en Polo-club »Xeptunus« het volgende 's Winters zwemmen. «Men» zegt, dat op 1 December de over dekte zweminrichting in Utrecht open gaat en diezelfde» menzegt, dat de Utrechtsche en de beide Amersfooriscbe Zwemcluhs d.m een gezamenlijke» clubavond krijgen. Schrij ver dezes hoopt in ons gemeenschappelijk belang, dat die »men« maar gelijk krijgt lat ons volgend blad definitieve berichten brengen kan.» Ook wij spreken dien wensch uit, want aarom zou het niet gaan? Red. A. Ct. Volksonderwijs. De afdeeling Amersfoort van de Ver- I eenigiiig «Volksonderwijs» behandelde Vrtj- 1 d.igmi.idag in een daartoe geh 'uden leden- vergadering o.m. den beschrijvingsbrief voor I de Alg. vergadering, die echter tot nader older is uitgesteld. Inmiddels werd tot af gevaardigde daarheen, gekozen de heer de Weerd. j Verder werd op voorstel van den heer 1 Du Pool in beginsel besloten een Si. Nico- 1 laas-feest te organiseeren waarvoor te zijner tijd mededeeiingen iti de plaatselijke pers zuilen verschijnen. i Gustaaf-Adolfvereeniging. De heer L. A. Baron van Ittersuin is door de Algemeene vergadering van du Ne :erl. Gustaaf-Adolfvereeniging henoemd tot Bestuurslid der afdeeling Amersfoort, ter voorziening in de vacature wijlen Mr. P. J. F. van Voorst Vader. Evang. I.uth. Gemeente. Zondagmorgen trad in het gebouw der Evang. I.uth. gemeente als voorganger op onze vroegere predikant Ds. <ie M»-ijere, t thans te Haarlem, en tijdons de vacature, I consulent voor Amersfoort, in verband met de bevestiging op dezen morgen van den nieuwen predikant Ds. dejongh. van Zierik- I zee, naar deze gemeente beroepen ter voor- zienitig in do vacature Toxopeüs. Ds. de Meijer e sprak zijn collega in hartelijke bewoordingen toe, liet als een voorrecht rekenende in zijn oude, nog altijd 1 geliefkoosde gemeente Amersfoort thans den nieuwen predikant te mogen bevestigen, een werk, dat bij gaarne en met dank aan- vsardt. I Uw schoonste aanbevelingsbrief, aldus Ds. de Meijere, is uw eigen streven, uw eigen persoonlijkheid in liefdevolle gods dienstige vroomheid. Moge dit dezen morgen bevestigd worden en bijdragen tol de goede zaak, die tegelijk is de zaak der gcheelo menschheidspr. heeft als tekstwoord voor deze gelegenheid gekozen Lukas V4, «Steek af naar de diepte.» Dat ia de gehoorzaamheid, die ook ons, medearbeiders, gegeven is. en wij willen dat doen in Vrijzinnigen geest. Groote mannen zijn ons voorgegaan, allereerst Jezus, die de meesterschap bezat van het hoogste, reinste loven. De gehoorzaamheid aan Gods wil en het geluk der menschheid had hij aan zijn zijde. «Geduld» opgesloten in Petrus woorden: »We hebben den ge- heelen nacht gevischt en niets gevangen», dat geduld hebben wij allen noodigen zeker niet het minst wij, leeraren; omdat het soms is alsof alles ons te vergeefs lijkt doch desnoods 1>9 maal de netten te ver geefs opgehaald, liever dan dat wij zoudcu versagen. «Daarom», aldus Spr., «steekt ook gij, waarde collega, op nieuw af in de diepte, het is uw grootsche taak zooveel mogelijk menschen te vaugen in uw godde lijke netten.» Des avonds half 7 deed Ds. de Jongh zijn intrede, en koos voor dezen avond lot INGEZONDEN MF.DEDF.FI.ING. 5: ALGSBHd E SI E E1K U O E. Voor ontwikkelde vaklieden, opzichters, patroons in hel Kleinbedrijf is kennis vim bovenge noemde vakken zeer pow-nselit. dikwijls broodnoodie. Wij ywltpen daarom hun imndnehl op het weekblad voor Algebra en Meetkunde. Werkblad voor /.'disunite, wiinnn heide vakken op eenvoudige, ptsclieelu» wijze worden behandeld. Van de v.lu onder werpen, die «I-, orde komen, noemen wij de tw. ede en derde iiinchUworielirekkii driehoeken, trapeziums, cirkel», drie- en meerzijdige piismuV, keg'- Proefnummers worden gratis en franco gezonden. Zij liggen ter vi dus aandachtig No. 1, dat li als proefnummer wordt toegnondc alionné opgeven, l'rijs f 0.(10 per maand, A. F. O. LKIDEIUTZ, j Iloofdondorwijze lf. II. SCHENK, T" qiuuiraleti, rceiitliueknn, linden», hoeken enz. enz. ling gei rod. Bestudeert gij zult li sponlig als Trlefoo tekst den brief van Paulus aan de Romeinen, waar we lezen in Rom. 1: 16 Want het Evangelie is een kracht gods, tot redding vaft een ieder, die gelooft». I11 het tweede gedeelte zijner rede, richt dc nieuwe predikant eenige woorden van dank, tot den bevestiger van hedenmorgen, Ds. de Meijere. Vervolgens wendt ZEerw. zich tot den grooten en kleinen kerkeraad, diakenen en ouderlingen, den organist, den koster en ten slotte tot de gemeente, de hoop uitsprekende en vertrouwend dat zijn gemeente geregeld de Zondagmorgen-bijeenkomsten zal blijven bezoeken. Het kerkgebouw biedt daartoe een veilig rustoord. Ten slotte worden nog enkele mede- dcelingen gedaan, betreffende hot huisbezoek en het gewone spreekuur van den nieuwen predikant, dat bepaald is op den Vrijdag avond, terwijl de volgende week dag en uur van het catechesatie-onderwijs nader zullen worden bekend gemaakt. Na liet uitspreken van den zegen werd den leeraaf door de gemeente toegezongen (fez: 275: 1 en 5. Zoowel des morgens als de» avonds was het kerkgebouw in de Langestraat druk ocht. I durlg lijden vergeten. Ten einde dezen over* gang van den huldigen toestand tot een i ernstig vreedzaam loven to vctzekcren, or- ganiseeren wij soldaten raden en een natio. i tionale garde, die da binnenlandscho rust zullen handhaven, opdat eindelijk do eeuwige vrede zijn heerschappij over ons /al gaan voeren." Tc Boedapest is dc toestand critiek. Bol- sjewiki en opstandige soldaten beheerScn-'u blijkbaar den toestand. Onlusten 1.11 plunde ringen duren voort. Do troepen hebben >'>-• wapens neergelegd. Men verwacht, dat binnen enkele weken de republiek in Hongarije zal worden uitgeroepen. )ok in Oostenrijk is een krachtige ropubllkolnaclx- beweging gaande. Friedrlch Adler, die graaf Suirghk te- rcchtsCDide, is uit de gevangenis nu-iugen en door den Oostenrijkschen soc. dom. par tijdag tot voorzitter gekozen. UIT DiiN OMTKKK. Ituitriiliimisrhe Krimi k. Tengevolge van den gesloten wapenstil- uid tusschen Italiö en de keizerlijke regee- ringen (Oostenrijk en Hongarije) zijn do 'ijandelijkheden daar gisteren, Maandag, («staakt. De wapenstilstand is slechts du officieele bekrachtiging van den ontstanen toestand, die een einde maakt aan het noo- tleloos bloedvergieten. Zoo is dus de laatste bondgenoot aan Duitschland ontvallen en staat dit Rijk nu alleen iu den strijd. Italic- is intusschen al grootendeels van de indringers bevrijd en de Italianen hebben op hun beurt zich over de grens begeven. Zij namen reeds Trente, vervolgens Fiume en nu is Triëst ook door hen in bezit genomen. De Oostenrijksch-Hongarische troepen hebben het Servische gebied zoo goed als dkuiricn ontruimd. De Serviërs hebben op November Belgrado weder bezet en heb ben daarmede dus huil hoofdstad terug, dio sedert 1915 in handen der vijanden ia ge weest. Dat was echter toen voor de tweeue maal, want toen de oorlog begon, had Oostcnrijk-Hongarije in den beginnu succes en wist zij Belgrado reeds op 2 December 1914 ic bezette. De Serviërs slaagden er korten tijd daarna in de Oostenrijksche legers lil hun opmarsch te stuiten en wisten op 14 December d.a.v. hun hoofdstad weder terug te nemen. Toen echter na dozen klap do Oostenrijkers in 1915 wederom een aanval op Servie deden, doch toen den steun kregen van Duitschers en Bulgaren, konden de Serviërs er niet tegen op en moesten zij terugtrekken met dat gevolg, dat zij 9 November 1915 Bel grado weder moesten overgeven. Nu scheen Servië voor goed verloren, doch de bond- genooten lieten dit beproefde Rijk niet aan zijn lot over en het waren in hoofdzaak de Franschen, die de Serviërs gelegenheid gaven zich op Korfoe te herstellen. Thans is eindelijk. na ontzettend lijden en vele bloedige offers Servië weder vrij en bevindt Belgrado zich wéér onder zijn hoede. De minister van oorlog van Hongarije heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd «Soldaten! Na een meer dan vierjarigen roemrijken strijd heeft de verantwoordelijke Hongaarsche regeering zich genoodzaakt gezien ten gevolge van den kritieken toe stand van Hongarije en op den grondslag van de nieuwe wereliibeschouwi-g, die de heerschappij van de willekeur onderwerpt en nsar een vreedzamon bond van volken streeft, den verderen strijd op alle oorlogs- tooneelen te staken. In aansluiting aan dit besluit van de Hongaarsche regceriug beb ik de daarvoor noodlge maatregelen ge troffen. Gij zijt geon overwonnenen. Gij volgt het bevel met opgeheven hoofd, met man nelijk zelfbewustzijn. Uw zware strijd is niet nutteloos geweest, want het heeft den schoonsten triomf der menschheid ten ge volge gehad. Door uw bloed, door uw vol harding hebt gij, Hongai ?n, uwe zonen en kleinzonen verlost van de bloedige gruwe len van een toekomstigen oorlog. Gij hebt den schoonsten droom der smachtende menschheid verwezenlijktden wereldvrede. De Hongaarsche regeering kont haren plicht. Zij zal er voor zorgen, dat arbeid, voeding cn kleeding u wachten, opdat na den oorlog ieder zijn vreedzaam, arbeidzaam loven zal kunnen voortzetten cn het lang- Apeldoorn. Hier cu In de omgeving woedt -'e Spaan- echo ziekte hevig. In veiachillei.de go/.ii-.i.en zijn drie en vier dooden te betreuren. L- Eerbeek moeeten twee papierfabrieken wor den stopgezet, daar het moereiide.l der arbeiders door de zickto is aangetast. In deze gemeente is opnieuw Ingebroken, thans in de villa «Jnsulindci in de Ksln.it>, bewoond door mevr. wed. van Linden Tol. Verscheidene voorwerpen van waarde v. er- den ontvreemd, welke echter door de po:i:ie zijn opgespoord. Heil der daders word reeds gearresteerd en is binnenkort de arrestatie te verwachten van drie anderen, Sn wier vureciiiging hij het feit plengde. H at tem Da Nederlaiidsche geneeskundige com missie heofi de Duitscho burgergevar.geiion onderzocht, die zich alhier In liet interuot- ringakamp en in de nabijheid van Ede, Zwolle en Kampen bevinden. Iu hel geheel werden 204 hurgergavangenoi) op grond van lichaamslijden voor repatrieering naar Duitschland voorgedragen. Dn bedoelde burgergeva-,genen zullen waarschijnlijk de volgende week over Gennep- Gogh naar Duitschland worden vervoerd. Hilversum. Het aantal ziektegevallen tengevolge van de Spaausche griep wordtin dezo gemeente geraamd op 5000 a 6000, dat is ongeveer een vijfde der bevolking-Fr deden zich roeda eenige sterfgevallen vont-, terwijl «He open bare scholen hier gesloten zijn. Nsardsn, 13. en W. hebben besloten dc sluiting der openbare schout to verlengen tot 11 Nov. Op de bijzondere scholen begint de ziekte nu ook zoodanig te heerschen, dat b<bestuur van do school niet den Bijbel ook gemeend heeft, deze inrichting voorloopig voor een week te sluiten. R h e n e n Nog een slachtoffer van het spoorweg ongeluk te Wcesp valt te betreuren. Dezer dagen is alhier de 22-jaiige juffr. Van Geisscl. die bij die gelegenheid ernstig aan het hoofd werd verwond, aan de bekomen kwetsuren overleden. Soesterberg. Nog een slachtoffer. Het vrceaJijk vliegerongeluk to So-ster- berg, heeft nog een slachtoffer gekost, liet 7-jnrlg zoontje van den heer Ducostcr, Bel gisch anlmoo/.euier, werd aangereden door de kampauto, die den vader van enn der slachtoffers naar het kamp vervoerde. Het jongetje is in de Emmakliniek aan de bekomen verwondingen overleden. De vier andere slachtoffers worden heden, Dinsdag, met militairo eer begraven. Do begrafenis van luitenant B. A. van Doorn heeft te Butsutn plaats, terwijl do teraarde bestelling van den hoer J. P, van Oosten zal geschieden to Utrecht. Ut cht. Na hot gebruik van garnalen is in een lunchroom te Amsterdam, onze s'adgenoote, mej. S„ onwel geworden. Haar toestand Heek van dien aard. dat zij direct moest worden opgenomen, terwijl haar familie in allerijl ontboden werd. IHiNNKNLAm De grenzen nog gesloten. Do grens is nog steeds gesloten, zoo meldt iien uit Eindlioyen, zoodat er geen enkele f

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2