AMEESFQORISCEE COURANT. Donderdag 5 Juni 1919. Zaterdag a.s. opening No. 9189. 69e Jaargang BIJVOEG SEL BEIectriscIs leubelmikeri] G. KEUNEKE, Langestraat 105 üitgave van de Dmkkerg „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden1.BUREAUX: franco per post /T.13, Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- KORTE GRACHT 9 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- eQ advertentlfin per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden In vatk-sctbaat iq rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. valtvüoJ.K-AAI t». Bij advertentiön van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 1 Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. Tegen do Joden-pogroms Politieke staking in Frankrijk De Kloet.uitbarsting (3100 slachtoffers.) Hst lijk van Rosa Luxemburg. Binnenland. Rede Eerste Kamer over de Kloet-uit- barsting. Vragen van Kamerleden Brandstoffen uit Duitschland. KENNISGEVINGEN. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders *an Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun bealult van 30 Mei «919, aan de N. V. POLAKS FRUTAL WORKS, en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning ib verleend tot het uitbreiden cener fabriek, door het daarin plaatsen van vier motoren en verschillende apparaten voor het vervaardigen van reukstoffen, es sences, enz. in het perceel alhier gelegen aan de Nijverheidstraat, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D no. 3448. Amersfoort, 3 Juni 1919. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, - Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door het Gemeentebestuur van Amers foort bij de Gedeputeerde Staten van Utrecht ingediend verzoek met bijlagec, om ver gunning tot het oprichten van een ontsmet tingsinrichting op het perceel alhier gelegen nabij de rivier de Eem bij het kadaster bekend onder Sectie D, No. 89 op de Secre tarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag, den r 8 Juni aanstaande, des voor middags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de Inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande- jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be- bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 4 Juni 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 13642, 6de Afd. B. dd. 3 Juni 1919, maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden, met ingang van heden, in te trekken de laatstelijk bij zyne beschikking van 23 Januari 1919, no. 67300, afd. Crisiszaken, bureau Volksvoeding vastgestelde maximumprijzen voor honig. Amersfoort, 4 Juni 1919. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 13970, 6de Afd. B. dd. 3 Juni 1919, maakt bekend, dat do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden, in te trekken de beschikking van zijn ambtsvoorganger vau 11 Juli 1918, afd. Crisiszaken, No. 15511, bureau Landbouw, betreffende het vervoer van frambozen. Amersfoort, 4 Juni 1919- De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. BEVOLKING. Opgave van vertrokken personen van 12 17 Mei 1919. J. Vos, Pr. Mariel. 8 naar Rijswijk Mej. W. v. d. Wart, Pr. Mariel. 8 naar Rijswijk Mej. M. Boland, G. v. Stell.w.str. 18 naar Roosendaal D.v.Dijk, Kinderzorg naar Waver veen Mej. M. Dekens, P. Bothl. 44 naar Gasselte J. Bakker, Verhoevonstr. 31 naar Woerden H. Lensing, Zuidsingel 70 naar Meijel A. Overwater. Langestr. 98 naar Loosduinen Mej. C. Driessen, Hof 7 naar Ede J. Houwink, Pr. Julianl. 5 naar Arnhem J. Jansen, Krommestr. 16 naar Hilversum H. v. Dommelen, H. v. Viandenstr. 15 naar Amsterdam Mej. J. Damsteek, Puntenb.l. 32 naar den Haag Mej. M. Wuifsen, Westsingel 33 naar Putten Mej. C. v. d. Berg, Muurh. 100 naar Amsterdam K. v. d. Mandele, Kamperbinnenprt. 1 naar Tilburg Mej. G. v. d. Lagemaat, B. Wuijt.l. 156 naar Utrecht Mej. H. Oudenaller, Bergstr. 35 naar Hilversum H. Zijdenbos, Soesterw. 16912 naar Haarlem Dr. S. de Jong, Langestr. 102 naar Utrecht Mej. G. Thedinga, KI. Nachteg.st. 1 naar Water graafsmeer Mej. A. Volbeda, Arnh.str. 19 naar Nederhemert J. Harderman, Dorrest.st. 25 naar Hilversum A. v. Zomeren, Appelmarkt 5 naar Deventer A. v. 't Ltndenhout, H. v. Viandenstr. 1 naar Amsterdam Mej.' W. Goerhoff. Soouckuertl. 1 naar Hilversum C.Hennip- man, Utr.weg 201 naar Amsterdam J. Wlelard, Stat.str. 17 naar Aalsmeer Mej. H. Vennis, Helligenb.w. 68 naar Soest J. Vacano, Hoogeweg 23 naar Amsterdam Mej. B. Muller. Zandbergen naar Arnhem W. Schimmel, Liend.weg 7 naar Leusdon A. Hibma, Brouwersstr. 1 naar Utrecht G. Jochem, Scheltusstr. 16 naar Wasse- KECLAME. M. M. Jk. AA -S. -A. 'jtk. A. H. v. NIEIIWKERK M M L. Beekstr. U,Tel.317a, Amersfoort M IN AMEUBLEMENTEN EN M KANTOOKMEUBE LEN M Mej. G. Bitter, Koninginnel. 12 naar Hoeve laken F. Pieters, Schimraelp.str. 49 naar Bussum A. v. Rijnberk. Schimmelp.str. 49 naar Bussum Mej. T. v. Zanten, Langestr. 85 naar Utrecht M. Fontein, Utr.weg 133 naar Brussel Mej. A. Wieg man, Puntenb.l. 13 naar Hilversum J. Mulder, Langestr. 113 naar Oosterbeek. R A ADSO VERZICHT. Vergadering van Diusdag 3 Juni 1919. Do Raad, die op één lid na, de heer Houbaer, voltallig was, had weer zijn praat middag. Of er dan zooveel bijzonders te behandelen viel? Heelemaa! niet, noch de lange reeke van ingekomen stukkon, noch dc tamelijk zwaar beladen agenda gaven er aanleiding toe. Er waren slechts een paar punten waarover het woord is gevoerd, doch daarbij waren dc heeran zóó lang van stof, dal dc geheele middag er mede ge moeid was. Het stenografisch verslag zal er van getuigen! Van de ingekomen stukken, die in handen van B. eu W. gesteld werden ter fine va" prae-advies noemen wij o.m. a. een schrijven van de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Christ. Ambtenaarsbond, be- van het MAGAZIJN in LEDERWAREN als: DAMESTASCHJES, PORTEFEUILLES, SIGAREN KOKERS, PORTEMONNAIES, HONDENHALS BANDEN EN ZWEEPEN, CITY-B AGS,SUlTE-CaSE KOFFERS EN VERDERE AANVERWANTE ARTIKELEN BELEEFD AANBEVELEND. naar Maj. W. Jochem, Scheltusstr. 16 naar Barneveld H. Hendriks, K. Wilh.str. 42 naar Breda Mej. M. v. Nijkerk, Helligenb.w. 36 naar Broek op Langendijk A. Bos, Muurh. 1 naar Maassluis Mej. J. Theunissen, Snouckaertl. 3 naar dsn Haag Mej. E. v. Beek, Nisuwewsg t naar Bergen op Zoom Wed. A. Schaap, v. Campenstr. 9' naar Utrecht Mej. J. Kerkmeijer, Regentessel. 5 naar Apeldoorn J. Knijper, Puntenburgerl. 3 naar Eind hoven Mej. W. Werner, Puntenburgerl. 3 naar Eindhoven C. Punt.Utr.atr. 19 naar Arnhem J. Oversteeg, Utr.str. 19 naar Arnhem J. v. Putten, Kamp 3 2 naar Rijssen Mej. J. v. d. Brink, Leusderweg 34 naar Utrecht Mej. W.Stompborst, A. Pauiownal, 1 naar Barneveld Mej. M, v. d. Tweel. O. Soeaterw. 14 naar Nijkerk Maj. G. Salomons, Arnh.str. 7 naar Indiö Mej. J. v. Veenechoten, Kamp 33 naar Beekbergen D. Kroneman, Westoratr. 11 naar Kampen Mej. F. Derks, Baekenst.l 23 naar Teterlngen Mej. R. de Kruijff, Woeet.w. 103 naar den Haag I. Cornet, Utr.atr. x8 naar Leiden Mej, J. Jansen, Stat.str. 9 naar Utrecht G. v. Altena, W. v. Mechelen- ■traat 26 naar Buisum E. v. Dijk, Langestr. 116 naar Venlo J. Kroesa Scheltusstraat 17 naar Zaandam Mej. G. Davelaar. K. Wilhelm.atr. 5b naarBunnlk J. Bouw- Dievenwog 19 naar Deventer treffende het verzoek om aan het gehuwde gemeentopersoneel, hangende de salarisrege- iing, alsnog een kindertoeslag toetekennen van f 50 per kind beneden do i3 jaar, be nevens een tegemoetkoming in do huishuur van f 200 voor de gehuwden die den leef tijd van 24 jaar hebben bereikt; b. een schrijven van de afd. Amersfoort van den Ned. R. K. Bond van Handels- en Winkel bedienden St. Franciscus van Assisie om de gemeentelijke verordening op de Winkel sluiting zoodanig te wijzigen dat de sluiting van winkels op 's avonds 7 uu» wordt be paald (dit adres wordt gesteld in handen van de Commissie van de strafverorde ningen.) c. Schrijven van de afd. Amersfoort van den Ned. R.K. Bond van personeel in dienst van Openbare lichamen en bedrijven >St. Paulus* om den toeslag op het loon van het gemsentepersoneel van 20 pCt. te verhoogen tot 40 pCt. vanaf 1 Januari 1919. Da heer Hofland had den Voorzitter ver zocht in verband ook met dit schrijven, bij de rondvraag met een nader voorstel te mogen komen, terwijl ook de heer Ruiten berg, die het woord vroeg, toen zijn mond hield en ook bij de rondvraag met een voorstel op de proppen zou komen; d. een schrijven van F. van Terwisga e.a. allen tijde lijk verbonden aan het Levensmiddelen-bu reau, behelzende om aan de ontslagen crieis- ambteusren alsnog enkele maanden salaris of wachtgeld uittekeeren, ging ook eerst naar B. en W., terwijl een schrijven van de be woners der Bloemeadalsche r'raat om ten •poedigste over te gaan te? oen bouw van een brug bij de Bloemem ische poort be handeld werd bij het desbetreffende punt 17 van de agenda. Nadat we de heeren v. Daal, Herschel, de Kadt en van Wessum hadden herbe noemd tot leden van de Schattingscommissie ▼oor de Rijksinkomstenbelasting en de beer de Groot, de deurwaarder der plaatselijke belastingen, hadden aangewezen als de-kun dige in zake eenige aanslagen in het ver gunningsrecht, gingen we de salaris» vau de leeraren van 't Gymnasium vast-" -Hen, zeer tegen den zin van den heer Leinweber die meende dat deie heeren nog wei een dag en een nacht konden wachtenhet andere gemeente-pereoneel wachtte al zoo lang, zei hij, waarom zouden we nu met de heeren leeraren van 't Gymnaelum een uitzondering maken. 't Ia het belang van het Onderwijs, riep do Wethouder, de heer Verhoef. Wat wil je nu Dan hoofdelijke stemming, zet meneer Leinweber en hij stemdo tegen, de 17 andere Randsteden vóór. Alsnu kregen we een heele ernstige zaak, een adres n.l. van den heer Juffer, om vergoeding van geleden schade bij de levering en het onderhouden van gemeente- rijwielen. B. en W. dachten er niet over, want, aldus de voorzitter dat contract met dien meneer Juffer is een heele lijdens geschiedenis geweestbovendien we hebben lang genoeg geduld gebruikt en moeten voorzichtig zijn, dat we geen precedenten scheppen. Maar de heer Stadig bleef pleiten als brugmantot dat bij ten «lotte den beer Kroos aan zijn zijde kreeg. >'t Ie niet, zei de heer Kroes, om B. en W. ten achter te stellen heelemaa! niet, maar laten we... een raadscommissie benoemen mis schien Maar de Raad wilde er niets van weten, en het idee van meneer Kroes Kelderde en o. i. zeer terecht. De heer Juffer krijgt dus nul op zijn •«quest. Poen de quaestle van de Bloemendalsche brug, dat al zooveel voeten in du asrde heeft gehad. Wethouder Eijsink heeft getracht zoo spoedig mogelijk een oplossing te vindeu, en kwam thans mededeelen, dat de brug voorloopig nog wel wat hersteld kan worden In afwachting van den bouw van een nieuwe brug. Prachtig, zegt de beer Nieuwendijk maar wanneer begint U met dat herstellen? Zoo spoedig mogelijk, zegt de Wethouder. »Neen,« roept de heer Kroes, >morgen al direct er mee beginneu, en dan een commissie van deskundigen benoemen of de lichte tentwagentjes er niet over heen kunnen rijden, want de neringdoenden hebben al lang genoeg gewacht, >Maak toch niet zoo'n reclame voor je.« toornt Wethouder Jorisson, en toen zou het mis geworden zijn, als zijn collega Eijsink maar niet spoedig er in had toegestemd, dat morgen, dat was dus gisteren, zou werden nagegaan of de tentwagentjes, inclusief de kinderwagens, mits niet zwaarder dan 1000 K.G. er a.e. Vrijdag reeds over kunnen passeeren. Het volgende punt, dat de heeren ook zoo maar niet konden slikken, was bet voorhiel tot het verleenen van een voorschot aan de Stichting St. Ansfridus voor het bouwen van tio arbeiderswoningen en 2 winkel huizen, maar het werd ten slotte toch geslikt, trots de principieels bezwaren van den heer Hofland, die beter vond, d?) ie gemeente zelf bouwde, hoe sympathi'. hem overigens dat voorstel ook was. Voor 'iet breedvoerig debat verwijzen we liever maar naar het Stenografisch Verelag; de heer Stadig be greep niets vau de redeteering van zijn collega Hofland. Zoo'n peroratie, zei hij, hoort in Den Haag thuis. Maar ik zit helaas niet in den Haag, antwoordde de heer Hofland. Als ik er op rekenen kan, dat ook niet-Katholieken in de woningen kui.nen j wonen en Wethouder Jorissen mij k m r.- en, voor wie dat kapitaal zal zijn, daizalgm rmd worden, voor de huurders of voor <k -an-

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1