daelhouders dan zal lk een* gaRti overwegen of ik mijn «tem er aan kan geven of niet. En toen de voorzitter ook nog eeas ver klaarde, dat noch bestuur, noch aandeel houders er eeu voordeeltje aan hadden, maar alle* ten goede komt aan do Volkshui*, vesting, toen werd hot voorstel direct zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De rest ging er door als koek. Nu de agenda goed en wel was afgoloopen, kregen we nog de rondvraag. Naar huie gingen we nog lang niet, want in behandeling kwam toen een voorstel Hofland, Overeem en Nieuwendijk om aan het gemeentepersoneel van af i Juni 50 °/0 uit te keeren van het bestaande standaardloon. De heer Stadig verwonderde zich bijzon, der over dit voorstel, waarbij alle even redigheid verloren gaat. Ik heb hier een voorstel, zei hij, daar profiteeren allen van, laten wij den toeslag over de eerste f 1000 verhoogen tot 40 °/o in te gaan op x Juni j.l. en den maximum bijslag brengen van f 450 op f 650. Neen, zelden de heeron Ruitenberg, Van Nijnatten en Lelnweber, dan hebben wij nog een beter vooratel. Wij willen to van de eerste f 1000 geven boven de reeds toegekende *0 °/0 van af 1 Januari 'ig en het maximum verhoogen van f 450 op f 350. Enfin, de heeren praatten er nog wat over met het resultaat, dat de becren Stadig c.s. en Hofland c.s. hun voorstellen introkken en het voorstel Ruiten berg met algemeens stemmen werd aan genomen. De heer Stadig protesteerde nog tegen de opzettelijk onjuiste voorlichting die door den Voorzitter van den Gemeentewerklieden- bond aan zijn organisatie was gegeven, waardoor een motie is aangenomen, wier inhoud niet door den beugel kan. Door der gelijke onjuiste voorstellingen wordt do ontevredenheid gevoed. «Volkomen waar,< zegt de beer Kroes, we hebben de motie dan ook naast ons neergelegd, omdat de inhoud ons te min was.» Tot slot de quaestie Hofland Bur gerlijk Armbestuur. De heer Van Kalken leest een brief voor van den heer Van Ittersum, Voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur, waarin de juiste toedracht wordt uiteengezet, en hierop neerkomt, dat de heer Hofland zich niet op de hoogte heeft gesteld van de verdiensten van den be- wusten pleegzoon, die niet f 8 bedragen, doch f 18 en op dien grond had het B. A. gemeend, aan dit gezin van 2 personen geen bedesiing te verleenen. De heer Hofland antwoordde dat de heer v. Kalken zich geen beeld kan vormen van het leven in arbeiderskrlngeu. Onze kinderen betalen kostgeld en moeten bovendien sparen voor hun huwelijk. Anders is dat bijv, bij den heer Kroes, die zijn kinderen een bruid schat medegeeft van misschien wel f20000; De heer Kroes lachte eens! De heer Ruitenberg maakte er een einde aan en wee* op het plan van het Departe ment Nijverheid, om hier een Zweminrich ting te stichten. Als het departement om ■teun komt, dan hoopt hij dat de gemeente zich niet onbetuigd zal laten. Einde Circus Carré. Door het enorm bezoek, dat bet circus Carré bij zijn voorstellingen te Haarlem en Bussum heeft mogeu ondervinden, heeft het verblijf in die gemesntcn langer geduurd 1 dan aauvaukelijk het plan was. Hierdoor is het bezoek aan Amersfoort een paar dagen uitgesteld en kan nu de eerste voor. ■telling alhier eeret a.s, Zaterdag plaats hebben. Men zie verder de annonce in dit STADSNIEUWS. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Amsrsfoort maken bekend, dat, ingevolge art. g, j° artikel 1 Bub b der Verordening op de Winkelsluiting, het sluitingsuur der winkels op 18 JUNI a.s. zsl zijn io'/juur'g avonds en dat tevens op dien datum tot genoemd uur ontheffing wordt verleend van de verbods bepalingen dor Verordening, houdende het verbod van het gebruik van gas uit de gemeentelijke gasfabriek en van electrlcltelt door middel van het Gemeentelijk kabelnet op bepaalde plaatsen en bepaalde tijdstippen. Amerefoort, 30 Mei igxg. Burgemeester en Wethouders voornoomd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R, VEBNSTRA. Examen M. U. L. O. Op 10 en 11 Juni a.s. zal voor 34 can- didaten uit Amersfoort en omstreken in «de Arend» alhier het schriftelijk examen ge houden worden voor het diploma M. U. L, O. In de commissie voor het mondeling exa men hebben o.a. zitting de heerenG. A. L. Spelberg voor Geschiedenis, A. Pot voor Engelschen K. A. Groenhuizen voor Han delskennis. De heer P. Bergsma. adjunct-commies ter secretarie alhier, is bij het laatstgehou den examen geslaagd voor candidaat Ge meente-Secretaris. Diploma aan de Zweminrichting uitgereikt aan Chelly de Pool. Voordracht. Op de voordracht van leeraar in de talen aan de Middelbare Technische School te Haarlem komt voor als no. 1, de heer Job. Kal Jr., leeraar M. O. te Rotterdam en als no. a onze atadgenoot, de heer A. Pot, leeraar M. O. aan de school M. U. L. O. «Neptunus». In de étalage van het sportbureau-Vierdag zijn tentoongesteld de beide eereprijzen, uit geloofd door den voorzitter van «Neptunus» en door do firma Kramer, benevens do diploma's, die dit seizoen door «Neptunus» zullen worden uitgereikt. Sport-demonstratie. De spoit-demonstratie op Tweeden Pink sterdag van de Christelijke Jongelingsveree- nigingen in dit gewest belooft een groot succes te zullen worden. Reeds zijn ruim 200 deelnemers inge schreven met meer dau 400 inschrijvingen. Medewerken de afdeelingenAmersfoort, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Leusden, Scherpenzeel, Soesterberg, Utrecht en Wou denberg. Gemeentel ij ke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand Mei. Afdeeling voor mannenAanvragen van werkgevers 304; aanbiedingen van werk zoekenden 863; aantal plaatsingen 175, (Over de maand Mei van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 178. 419 en 95.) Afdeeling voor vrouwen Aanvragen van werkgevers 24; aanbiedingen van werk zoekenden 21; aantal plaatsingen 3; (over de maand Mei van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 26, 60 en 6). Geen p o 1 i 11 e k e za k e n beep r 0 k en. Naar de Tel. verneemt, heeft mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeonen dienst, in opdracht van ODze regeering, het onderhoud te Amersfoort tueschen den ex- kroouprinB on zijn moeder bijgewoond, ter voorkoming, dat politieks zaken zouden worden besproken. In het gesprek werden uitsluitend familie aangelegenheden behandeld. Vrijzinnig Hervormden. Men verzoekt ons opname van het vol- In het begin van de vorige maand werd door het Bestuur der afdeeling Amersfoort van de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier een verzoek gericht, om op den 2e Pinksterdag a.s. de beschikking te mogen hebben over het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente da »St. Joriac ten einde in de Godsdienstoefening van dien dag de beurt af te staau aan een Ned Herv. predikant van Vrijzinnige richting,, verzoek, dat zeker alleszins billijk mag geacht worden, omdat de Vrijzinnig Her vormden te dezer stede, krachtens hun lid maatschap dezer gemeente, evenzeer hun rechten op het Kerkgebouw kunnen doen geldeu, ais de lidmaten van de orthodoxe richting. Het blijkt echter, dat de Kerkeraad, waarin geen enkele vertegenwoordiger van de Vrijzinnige richting zitting heeft, een minder verdraagzame meening is toegedaan. Waar de Vrijzlunige lidmaten aan hunne verplichtingen voldoen, in den vorm o. a. tot het betalen bunuer Kerkelijke belasting, wordt met de rechten dezer leden (een predikant hunner richting in het Kerkgebouw te doen optreden) door genoemden Kerke raad gceu rekening gehouden, althans dit moge blijken uit het onderstaand antwoord dat het bestuur der Vrijzinnig Hervormden dezer afdeeling dezer dagen op zijn voor meld verzoek mocht ontvangen: Amersfoort, 2 Juni 1919. Aan de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden Afdeeling Amersfoort alhier. De Bijzondere Kerkeraad der Ned, Her vormde Gemeento te Amersfoort heeft de eer U te berichten, lu antwoord op Uw schrijven van 6 Mei 1.1.. dat de leiding der godsdienstoefeningen aan de predikanten is opgedragen en dat bij hem de beslissing niet berust omtrent den persoon, die in den dienst zal voorgaan. Het is den Kerkeraad tevens bekend, dat de tegenwoordige predikanten U schriftelijk hebben verklaard, geen beurten aan Voor gangers van Vrijzinnige richting te kunnen afstaan en dat zij in deze van meening niet zijn veranderd. De Bijzondere Kerkeraad voornoemd in zijn naam de Scriba (w.g.) W. J. MEINERS. Gereformeerde Gemeente. De heer D. G. A. Brouwer alhier, cand. der gereformeerde gemeente, heeft een be roep ontvangen naar Heinenoord. Kaasmarkt. Kaasmarkt Amersfoort 2 Juni 1919. Aanvoer 2 wagens 320 kilo. Prijs f65.50—f70.— per 50 kilo. Handel vlug. Amersfoortache Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 58 graden Fahrenheit. Uit hst polltls-rapport. Ten nadeele van een bewoner van de Hellestraat zijn een schop en een bijl ont vreemd, welke voorwerpen alsmede do dader door onze recherche zijn opgespoord. In verband met du ontvreemding van zeenilcereu lappen ten nadeele van een winkelier op 't Zand zijn door de politie 2 militairen aangehouden, welke na onder zoek bleken hiervan de daders te zijn. De gestolen voorwerpen z^n in beslag genomen. Door de Amsterdamsche politie is een minderjarig meisje aangebracht, dat uit de stichting te Zetten was weggeloopon. Zij is door de zorgen van de Amerefoortsche politie derwaaria getransporteerd. Door de politie is een koopman van den Leusderweg bekeurd wegens het der politie met opzet beletten controle uitte» oefenen op do behoorlijke naleving der Hinderwet. Een bakker word verbaliseerd tor zake van het vervovren van brood vóór des morgens 10 uur. Bekeurd is iemand wegens het onbe heerd laten slaan van zijn rijwiel, terwijl nog tegen 2 personen proces-verbaal is opgemaakt eveneens wegens overtreding der politie-verordening. Gevonden voorwerpen. Een oud heerenrijwiel, merk Helm, een ougemerkt damesrijwiel, een damesrijwiel merk Lewensteio en een ongemerkt jongens rijwiel. Al deze rijwielen, die gevonden werden, 3 op den openbaren weg en een in het bosch op Donderdag en Vrijdag j en 6 Juni des nam. tusschen 7 en 9 uur zijn aan hot bureau van politie alhier ter herkenning te bezichtigen. Buitenlandsche Kroniek. Tegen de Jodenpogroms. Naar aanleiding van de ontstellende be richten, welke zijn ontvangen omtrent vree- selijke Jodenpogroms in Polen en Galicié, heeft de opperrabbijn van Amsterdam, de heer A. S. Onderwijzer, zich telegrafisch gewend tot Clemenceau. Lloyd George, Jhr. Loudon, Orlando en President Wilson te Parijs, met de smeekbede onmiddellijk afdoende maatregelen te willen treffen, om aan deze menschonteerende schanddaden voor goed een einde te maken. Tevens seinde de heer Onderwijzer aan do Roth schilds te Parijs en Londen, Jacob Schiff New-York on Lord Sweathling te Londen 1 mede deze intervenjie ten behoeve zijner geloofsgenooten bij do Entente te steunen. Politieke staking in Frankrijk. De «Tel. Union» meldt uit Versailles: Maandagnacht, is eeu vergadering gchou- n van transportarbeiders, ten einde te beslissen over de algemeens staking voor geheel Frankrijk. Nadat bet garnizoen van Parijs op 1 Mei met de demonstranten vaak gemeene zaak heeft gemaakt, heeft de regeering voor haar meer betrouwbare troepen naar Parijs ge dirigeerd. Deze moeten thans do stad geheel omsingelen. De staking heeft in den loop van Maan dag en Dinsdag een ernstig karakter aan genomen. De tramdienst, ondergrond- en omnibusdienst zijn stop gezet. In waren huizen, telefooncentrale, gummi-, automobiel en telefoonfabrieken wordt gestaakt, evenals in de kledingmagazijnen, parfumerie- en cartonnagebedrij ven. De telefonische verbinding tusschen Ver sailles en Parijs is gestoord, doordat de stakers de dradon doorsneden. Geheel Parijs is zonder licht. Aanvankelijk droeg de beweging een zuiver ekonomisch karakter. Thans neemt zij echter een politiek karakter aan. Er wordt o.m. geüischt: Direkte beëindiging van do vijandelijkheden tegen het bolsjewistische Rusland en Hongarije, waarborg voor een rectitsvrede voor Duitschland eii Oostenrijk, opheffing van de blokkade, directe vrijlating der krijgsgevangenen. De Kloot-uitbarsting. Vijfduizend slachtoffers. Blijkens een bij het Departement van Koloniën van den gouverneur-generaal uit Kedivl ontvangen telegram, is het aantal slachtoffers gelukkig geringer dan oorspron kelijk geraamd was. Thans wordt het aantal geschat op 5100. De heer De Man is niet omgekomenwel echter h%t klud De Nijs. Het lijk van Rosa Luxemburg. Betreffende het vinden van het lijk van Rosa Luxemburg kunnen nog de volgende bijzonderheden worden medegedeeld In den nacht van Zaterdag op Zondag was door de militaire wacht een lijk in het Landwehr-kanaal gevonden. Men deelde dit aan de «moordcommissie» mede, welke op onderzoek uittoog. Daar de waarschijnlijk heid groot was, dat men hier met het lijk van Rosa Luxemburg te doen had, werd de Berlijnsche Polizeipriisident gewaarschuwd, welke onmiddellijk ter plaatse verscheen en overbrenging van bet lijk naar bet buis van de lijkschouwing gelaste. In den loop van Zaterdag is echter het ljjk door den militairen commandant uit het scbouwlokaal verwijderd en naar Zossen overgebracht. In het schouwlokeal was nt. een luitenant verschenen, voorzien van een door Nosko onderteekend schrijven, die af gifte van het lijk verlangde, om dit naar het garnizoenslazaret te Zussen te brengen. Eerst in den loop van den Zondagmiddag was aan don rechter van instructie. Ehr- hardt, die in plaats van rechter Jörns hst onderzoek inzake Vogel leidde, door den PolizeiprSsident medeciueling van de vondst gedaan. Ebrhardt gaf zijn bevreemding te kannen, dat hij niet onmiddellijk das nachts liaarvan in kennis was gesteld, daar hij als de rechter, die het onderzoek leidde, alleen gerechtigd w?s de inbeslagneming van bot lijk en de overbrenging naar het scnouw- lokaal te gelasten. Hij begaf zich vervolgens naar minister Noske, waar hem door diens adjudant, majoor v. Gilsa, werd msdege- deeld, dat het lijk naar Zossen was gebracht om politieks betoogingen te vooikomen. Ehrhardt protesteerde onmiddellijk op de scherpste wijze tegen deze Inbreuk van den Relchswehr minister op de bevoegdheden van den rechter. Het bevreemdde hem buiten gewoon, zelde hij, dat men hem zelfs niet had medegedeeld, wie de vinders wareu. Maandagmorgen gelukte het Ehrhardt een conferentie met Noske te vei krijgen, waarbij deze hem mededeelde, dat hij, in overleg met den minister van Justitie, gelast had het lijk naar Zossen over te brengen, omdat bij de op het oogenblik geprikkelde stemming te Berlijn politieke demonstraties te ver wachten waren. UIT DEN OMTREK. bankmunter» te Apeldoorn deelt de «Tel.» mede dat reeds in 1916 de Deveuter politie een onderzoek instelde. Een onbekende dame had zich, onder verschillende valscne namen, bij een aantal bankinstellingen te Deveuter vervoegd tot inwisseling vau valsche Engel- sche bankbiljetten. Bij het verhoor van de bedienden, die haar hielpen, verklaarde zekere J. W. van de Ballandsche Bank, haar bij confronteering te zullen herkennon. Eenigc tijd later bewerkte de politie in een hotel te Apeldoorn esn ontmoeting tusschen dezen bediende en de dame, die verdacht werd de daderes ta zijn. J. W. zei echter haar niet te herkennen. Op deze verklaring stuitte het politieonderzoek toon af. Bussum. Alhier is Dinsdagmorgen door onbekende oorzaak brand ontstaan in de etoelenfabriek van den heer H. G. van der Voort, nabij den Brediusweg. Een groote stapel hout, ter waarde van f16000 is. benevens het kantoor, geheel uitgebrand. Du brandweer wist het vuur tot de fabriek te beperken. Verzekering dekt gedeeltelijk Hilversum. Dieven hebben zich toegang verschaft tot de tapperij van P. K. in de Kerkstraat alhier. Een bedrag van ougeveer f1200 wordt vermist. De bekende villa Corvin alhier die nlen van uit bet Suzannapark, zoo mooi op de hoogte van Boomberg kan zien liggen, en van wier terras men zulk eeu mooi uitzicht heeft, is sedert enkele dagen in het hotel Coivin heischapen, royaal en flink Ingericht. Mui den. Een 1 o-jarig ventje werd Zaterdag door een ouderen jongen zóó geplaagd, dat hij een mes uit zijn zak haalde on ziju plaag geest daarmee eeuige wonden in de rechter borst toebracht. Deze moest onder genees kundige behandeling worden gesteld. U tracht. In de Emmakllniek te Utrecht is hedenmorgen overleden mr. dr.W. van Zijst, wethouder van de Bedrijven en voorzitter van den Raad vati Beheer tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland. De heer Van Zijst bereikte den leeftijd van 46 jaar. Zeist. Alhier is de eerete staking uitgebroken onder de arbeiders, aangeslolen bij den Alg. Ned. Timmcriiedenbond, den R. K. Bouw vakarbeidersbond en den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders. De staking omvat ruim 350 man. Hoofdeisch is een uurloon voor timmerlieden en metselaars van 55 cent, voor opperlieden 52 ceut, terwijl door de afd. Zeist van den Ned. Aannemersbond is aangeboden 46 cent voor de eersten en 42 cent voor de iaatsten. BINNENLAND. Uitbarsting van den Kloet. De Voorzitter der Eerste Kamer hield de volgende redo Mijne ileeren. Als een donderslag uit een heideren hemel overviel ons de tijding van de verschrikkelijke ramp, walke tallooze inwoners vati ons Indie trof. D« Kloet welke reeds zoo herhaalde malen Oost-Java teisterde, vroeg ook thans weer duizenden menschenlevens. Hij vernietigde tevens de middelen van bestaan vau zooveel andera duizenden ongeiukkigon die daardoor vooreerst op de liefdadigheid zijn aange-

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2