Hotel „Bellevue" toren bedragende f 232,674.48 (v. j. f191.1 »o.j9,/J) laat 0.ra. toe: eene afschrijving op Gebouwen van f230.000.— (v. j. f150.000.—), eene toe voeging aan bet Reaervefonda van f 300.000,— (v. j. f300.000.—), 6%dividend f 360.000.— (v- j- 330.000), eene afachrijving der in bet afgeioopen boekjaar betaalde koaten van oprichting en overname van nieuwe kantoren f 246.283.3a'/j (v. j. f 226.686.09) en een reeerveering voor belaatingen van f 96.080.— (v.j.fi 1.943—). Sportdemoaatratle. Het programma van de aport-demonatratie der Chr. Jongel.-Ver. op Tweeden Pinkater- dag ia ala volgt samengeateld to uur, aamenkomst in het kerkgebouw der Remonstrantsche Gemeente, alleen toegankelijk voor de leden. t2 u«r, lunch in den tuin van den heer Otte. 11/a uur, awemwedatrijden in deLunterache Beek. 4 uur, Athletiek-wedstrijden ophetaport- terreln Birkhoven, 7'/2 uur. Prijaultreiking in bet Openlucht. theater «Birkhoven». Het la te hopen, dat het weder mede werkt, opdat alle wedstrijden een geregeld verloop hebben. Internationale echool voor wijsbegeerte. Het curatorium van de Internationale School voor Wijsbegeerte zal van 15 September— 13 December 1919 leergangnn doen houden over geschiedenis van wijsbegeerte, kennis leer en mystiek, onderscheidenlijk door de heeren dr. J. D, Blerens de Haan, dr. A. H. Haantjans en Ir. J. A. Blok. Een aanskrit-cursus. die negan maanden zal duren en Woensdag 17 September zal aanvangen, zal worden gegeven door dr. J. W. Boiasevaiu. Amerafoortache Bad- en Zweminrichting. De temperatuur vau het water waa heden- mergon 7 uur 60 graden Fahrenheit. Het diploma aan de zweminrichting voor refend zwemster werd uitgoreikt aan mej. Dogterom. Uit h«t polltlw-rapport. Donderdagmorgen werd ten nadeele van 'n officier van Gezondheid op de Lau- geatraat een rijwiel ontvreemd. Reeda in den middag van denzelfden dag werden dief en rijwiel te Utrecht aangehouden. Kamer van Koophandel. Verschenen la hei verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort over 1918. Omtrent ona marktwezen ontleenen wij aan dat verslag het volgende: De aanvoer op de paardenmarkten waa groot, da prljsen buitengewoon hoog, doch de handel voornamelijk door verboden uitvoer, betrekkelijk ra. tig. Aan de veemarkt werd niets aangevoerd. Aan de kalverenmarkt waa de aanvoer van nuchtere kalveren geringer dan in de .vorige jaren. Na September, toen tengevolge vaa mond- en klauwzeer In de provincie Utrecht het vervoer van herkauwendo dieren verboden werd waa de markt geheel afgeioopen. De handel in schapen en kalveren was In het begin van het jaar goed, niette genstaande de prijzen hoog waren. Toen in April, door de Regeering alles werd gevorderd en er een slacht-, vervoer en verkoopverbod kwam, lag de handel geheel stil en ia dit het geheele jaar zoo geblaven. Tengevolge van de maximum-prijzen waron dc aanvoeren klein en de omzet evenals de wlnat onbeduidend. Door gebrek aan voeder werden weinig varkens gefokt en kwamen daarvan zeer wainigen tar markt. Tageo 't einde van November kwam hierin eenige verandering, omdat er in vooruitzicht werd gesteld, er weder kracht voeder zou te krijgen zijn. In verband met de groote slachting van kippen in 1917 was de aanvoer gering, daarbij kwam het gebrek aan voeder, waar door de aanfok onmogelijk werd gemaakt. Aangezien dit artikel in deze streken van groote beteekenis is geweest, ligt het ver moeden voor de baud, dat bij esnigszina behoorlijken aanvoer van kippenvoer, de aanfok de onde levendigheid zal terug brengen. De eierenmarkt had, da tijdsomstandig heden in aanmerking nemende een geregeld verloop tot In de maand April, toen do maximumprijs ward ingesteld. Toen eerst op do markt, later op de buitenwegen de eieren In bealag warden genomen, kwamen geen eieren meer ter markt met het na tuurlijk gevolg, dat er een weelderige smok kelhandel ontstond. Op 27 September kwam de handel weer vrij en daardoor weer eenige aanvoer, echter tot fabelachtig hooge prijzen, Op 13 November 1918 betnalde melt (er markt 37 cent, later nog 38 cent per stuk. Het ia te verwachten dat de aanroer in bet voorjaar 1919 klein zal aijn, mede in verband met het streven ->m door broaierijen, de pluimveestapol zoo mogelijk te herstellen. Appele en peren waren door mislukking vaa den oogst en door ver voer verbod weinig aaagevoerd. Op de kaasmarkt waren slechte 2 wagens aa-gavoerd. De kaasvoorraad kwsm lange anderen weg in handen van particulieren, naar men denkt, tegen hooge prijzen. Na 19 April werd deor de toen ingetreden dis tributie van boter, geen boter aangevoerd. Naar verluidt, zal in 1919 te Barneveld pogingen gedaan worden om daar oen kaas markt te stichten; mocht die levensvatbaar heid krijgen, dan zal deze een concurrent meer voor Amersfoort zijn. De groeutenmarkt ging best. De kweekers hebben beate zaken gemaakt. Da gewone markt is niettegenstaande alle duurte en schaarachta der artikelon goed in stand gebleven. De hooge loont» maakten da raenschen koopkrachtig en kooplustig, terwijl de Belgen op het marktterrein veel van hun gading vonden. Buitenlandsche Kroniek. Vogel in Nederland. Hij meldt zich vrijwillig aan. De Duitache luitenant Vogel, die in ver band mot den moord op Rosa Luxemburg en Liebknecht veroordeeld is, en daarna wist te ontvluchten, heeft zich, naar thans gebiaken la, inderdaad onder een valschen naam naar Nederland begeven en wel naar Den Haag, waar hij zich Woensdagochtend vrijwillig heeft aangegeven bij den heer Hordijk, hoofd van het vreemdelingenbureau op het Imhofplein; hem ia thans op grond van art. 19 der vreemdelingenwet een be paald verblijf binnen het rijk aangewezen. Het Haagache Corr.-Bureau verneemt hier omtrent nog, dat, alvorens Vogelt vlucht bekend was en da bijzonderheden daarom trent in de binnen- en buitenlandsche pars openbaar waren gemaakt, zoodat ook nog niet bekend kou zijn, dat hij zich onder den valschen naam van Kurt Felsen ver wijderd had, de luitenant Vogel zich onder laatstbedoelde!) valschen naam had aange meld bij de centrale recherche der Haagsche politie. Daar zich bij dien tak van dienst dagelijks zoovele vreemdelingen komen melden, is aan dien vreemdeling niet meer dan de gewone aandacht gewijd, omdat men, zooala gezegd, onbekend was met de aan dien naam verbonden omstandigheden. Toen echter later de vlucht van Vogei onder den naam van Kurt Felsen bekend werd, herinnerde de recherche zich de aanmelding van iemand onder dien naam. Zij stelde nu ijlings een onderzoek in eu spuurde na, dat zich in het hotel >Da Zalm< in do Molen straatiemand vau dien naam zou bevindeD. Hier waa echter de vogel weder gevlogen. Andere nasporingen leidden tot geen resul taat, tot nu Vogel zich vrijwillig heeft aan gemeld. Lewlue gefusilleerd. Telegrammen uit München melden, dat de Spartacistenleider Lewine Donderdag middag om 12 uur in de gevangenis van Stadelheim gefusilleerd is. Üflicitel wordt medegedeeld, dat het geheele miuisterle na grondig onderzoek van alle bijkomende omstandigheden geen aanleiding tot bet verleenen van genade vond, daar Lewine do voornaamste schuldige aan deu burger» oorlog waa. Dat de snelle voltrekking van het vonnis politieko gevolgen zal hebben, «chijnt zeker, hoewel volgens oen officieel bericht uit München alles rustig is. Terugalag op de Berlijnache arbeiders zal in alle gevallen niet uitblijven, daar reeda na het bekend worden van het doodvonnis eau levendige agitatie begon. De arbeiders van Siomens eu 60.000 man van de A. E. G. hebben baaloten tot staking over te gaau, wanneer het vonnis zou worden voltrokken. Door do voltrekking van hot vonuia ia in ieder geval een zorgwekkende situatie geschapen, daar de opwinding door het bekend worden van do vlucht van luitenant Marlohe buitengewoon verhoogd was en door de onafhankelijken voor hun agitatie werd benut. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. In tegenwoordigheid van het College van B. en W., vele raadsleden en andere ge- noodigden werd Woensdagmiddag de ge- meentotramlijn Apeldoorn-Het Loo officieel in gebruik gonoman. Tot voor korten tijd werd de tram beheerd door een N.V., dech zij kon ruim een jaar niet rijden door gebrek aan benzine. Hilversum.. Eau bijzondere plechtigheid had plaats in het kerkgebouw der Nedcrd. Herv. Gemeente aan den Kerkbrink alhier waar hot huwelijk van het paar Ter Haar-Van Hengel werd ingezegend door da. J. Th. de Visser. Het feit dat onzo Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen niet slechts partijge noot is, doch ook als meer intieme vriend geldt van den heet Jan ter Haar, een der bekende figuren uit de Christelijk-Historische Amsterdamsche kringen, leverde het slellig ongewone schouwspel van een kerkelijke huwelijksvoltrekking, waarbij een Minister ala predikant in den dienst voorgaat. De rede van dr. Ds Visser had tot grond slag t Corinthe XIII. De huwelijksplechtigheid verwekte in deze gemeente een meer dan gewone belang stelling. Utrecht. De ter aardebestelling van het atoffelijk- overachot van Mr. dr. W. A. van Zijst, Wethouder zal alhier plaats hebben op Dins dag a.s. te half één op de oude Algemesne begraafplaats. Ds Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht heeft zich mot een adres tot de Tweede Kamsr gewend waarin zij hare teleuratslling uitapreekt over verschillende opmerkingen in het Voorloopig Verslag op het Wetsontwerp in zsks de geldleening ten behotve der stichting van vaste Jaar beursgebouwen tn Utrecht, en haar vertrouwen uitspreekt dat de Tweede Kamer alanog aan leiding moge vinden om in den gevraagden vorm haar steun te geven aan deze instel ling. De Minister van Onderwijl heeft een Sup pletoirs Begrooting ingediend, waarbij hij gelden aauvraagt o.a.voor een subsidie van f7000 aan het Utrechtach Stedelijk Orkest. BINNENLAND. Koninklijke steun. De Koningin-Moeder heeft aan het comité tot het verleenen van geldelijke hulp aan de slachtoffers der Kloet-ullbarsting een be drag van f 1000 geachonkec. Door Z. K. H. den Prina ia een bedrag van f 500 geschonken aan het Cemité tot het verleenen van geldelijke hulp aan de slachtoffers van de Kloot-uitbarsting. Nlo de Brahmaan f Woensdagmiddag is op hst station Rot terdam, Delftsche Poort overleden de be kende J. K. Veenstra, bijgenaamd Nlo de Brahmaan, de man die door zijn vele avon turen en zijn optreden als kwakzalver door heel Nederland bekend is. Men weet dat zijn laatste daad in ona land waa de ont vluchting nanr het Buitenland, daar hij door de politie gezocht werd als deserteur van den landstorm. Hij schijnt sedsrt dien tijd in BelgiC te zijn geweest, althans hij waa te Rotterdam teruggekomen van Antwerpen, Natuurlijk reisde hij onder valschen naam. Hij had papieren op naam van Jacobus Moltini bij zich. Nio de Brahmaan is In dsze stad evenals In Dsn Haag zóó bekend, dat hij reeda den eersten dag van ziju verblijf in Rotterdam door de politie gearresteerd waa. Hij werd nog denzelfden dag onder geleide van een korporaal van de mariniers naar Don Haag gezonden. Op het station Delftsche Poort zakte hij plotseling ineen. Onmiddellijk werd de op den Stationsweg wonende dr. Lammers gewaarschuwd. Veen stra vzas echter reeds, naar de geneesheer constateerde, door een hartverlamming over leden. Het lijk werd naar Crooawijk over gebracht. De winst der S. D. A. P. Het totaal aantal zetels, dat de S. D. A. P. bij de jongste raadsverkiezingen heeft bezet, bedraagt, naar Het Volk heeft uitgerekend 1126. Het blad teekent daarbij aau: Onze partij ging deze verkiezingen In met vertegenwoordigers in 133 van de 1122 gemeenten van ona land. Tezamen hadden wij in deze 135 gemeen ten 417 raadsleden. In September zal de S. D. A. P. vertegenwoordigd zijn in 398 gemeenten, zoodat wij nieuwe zetels ver- I overden in 233 gemeenten van ona land. Het totale aantal raadsleden dat nieuw ge kozen werd is 724, zoodat dc S. D. A. P. in de 398 gemeenten waar zij vertegenwoor digers heeft, 1126 raaöszetela bezet. In het geheel bedroeg het verlies slechts 15 zetels. Procentagewijze zijn wij het sterkst verte genwoordigd in de gemeenteraden der pro vincie Groningen, waar wij in 51 van de 57 gemeenten zijn doorgedrongen met 122 van de 543 zetels. Een onvoltallige gemeenteraad. De verkozen raadsleden van Vrijz., Chr. Hist, sn Chr. Soc. richting in Leeuwarde- radeel hebben aan B. en W. dier gemeente schriftelijk verklaard, dat zij hun verkiezing niet aannemen' Het doel van dat bedanken is, schrijft >do Tijd«, de in die gemeente aanwezige S.D. AP.- fractie wier candidatenlijst ongeldig verklaard is, alsnog in de gelegenheid te stellen het baar toekomende getal raadszetela dóór partij genooten te doen bezetten. Doordat de Katholieken geweigerd hebben aan bovenstaande medetewerken, is slechts één raadslid (R K.) ts Leeuwarderadoel ver kozen. Het zal dua noodig zijn wegens gebrek aan bepalingen In de Kieswet een noodwetje in het leven te roepen, om die gemeente alsnog een voltailigen Gemeente raad te geven. Ons »vuile geld» een Maatschappelijk gevaar. Dr. van Hamel Roos schrijft in het »Maandblad tegen de vervalschingen«. Waar het >slijk der aarde< in figuurlijken zin eon maatschappelijk gevaar genoemd mag worden, verdient het deze betiteling tegenwoordig in den letterlijken zin, in alle opzichten. Wie onze bevuilde papieren guldens en ook vele rijksdaalders in ontvangst neemt, zal goed doen onmiddellijk daarna terdege de handen tercinigen, want een microscopisch bacteriologisch onderzoek Is werkelijk over bodig om te constateeren, dat men met een onooglijk, uiterst amerig atukje papiei te doen heeft, In staat om ala bacillen-oyer- drager uitnemende diensten te bewijzen. Wij maken de bevoegde autoriteiten op merkzaam, dat hierin o.l. wel degelijk gron dige verbeteringen aan te brengen zijn, op eenvoudige en min koatbare wijze, door bet papier met een behoorlijke desinfectesrende, niet riekende en niet vergiftige atof (zooals b.v. boorzuur) te behandelen en (óf) het papier van een zeer dun, doch doelmatig vermia- laagje te voorzien, waardoor afwaiichlng of in ieder geval reiniging met een vochtigen doek mogelijk zoude zijn. Wij geven deze eenvoudige raadgevingen in overweging, tot dat door eeu welgeslaagd finantieel procédé, door Regeering en Natie bewerkstelligd, deze vuile, onhollandache en onhygiënische papiertjea in onze goede, oude zilveren munten geconverteerd worden. Er behoort toch eindelijk iet» gedaan te worden om in een dagelijks weerkeerend euvel een verbetering aan te brengen, die zeer beslist noodig geacht moet wordou in het belang der openbare gezondheid. Een oplichtster. Op verzoek van de Leidache politie is in Den Bosch gearresteerd en naar Leiden gevoerd mej. Hoach, geboren te Padang Pandjaag, die te Leiden en ook elders hotelhouders en winkeliers voor aanzienlijke bedragen heeft opgelicht. Zij deed zich voor echtgenoote te zijn van een Indisch officie» en geld wachtende te zijn. In Hotel Levedag maakte zij een rekening van honderd gulden, in Hotel Commerce, waar zij van 29 Maart tot 14 Mei logeerde, verteerde ze f250. De Belgische bontwinkel lichtte ie op voor f 450 en in een corsetten-winkel kocht zij voor f 60 enz. In Haarlem blijkt zij in een hotel eeu vertering van ruim f 600 te hebben gemaakt. Zij werd in Den Boich gearresteerd in het Hotel De Gouden Leeuw. Door de politie la zij ter beschikking van den officier van justitie gesteld. BurgeriQke Stand tm Amersfoort, van 39 Mei tot 3 Juni 1919. GEBOREN: Annn Catharina, d. v. Karei Chriatiaan Meulenbroek en Alberta Johanna Overeem Jacobus Albertus, 1. v. Jacobua Albertua Jagers en Berdina Johanna Dammingh Barbars Petronella, d. v. Arend v. Vnuren en Wilbelmina Petronella v. Rijn Joanna Annetta Josina Frederika, d. v. Jean Pierre Frangoia Tillamana en Antonla Geertrulda de Vries Jacob Willem, z. r. Jacob v. de Pol en Willemina v. den Brink Martha Maria, d. v. Arnoldus Theodorus Balk en Hendrlkje Jansen Petronella Catharina, d. v. Willem Broer en Willemiua Bctlera Klazlna Catharina, d. van Cornelis v. Empelen en Theodora Johanna v. 't Riet Wendelina Adriana Alberdina, d. v. Guillaume Leopold Walpot en Johanna Al berta Hebing Johaones Wilhelmus, z, v. Petrus de Roo en Margrietha Hendrika v. de Pol. ONDERTROUWD Arend Albertus Timmer en Elsje Floor Gerardus Schoonderbeek en Agatha Cor nelia Versteeg Jan ter Burg en Wil- lempje Hendrika v. Dijk Gerrit Wind en Willemina v. 't Klooster Petrus Augus- tlnus Knijnenburg en Aleida Florentina v. 't Klooster. GEHUWD: Heudricua v. Rijn en Margaretha Vennis Wouter Uittenbogaard en Bartje Floor. OVERLEDEN: Trijntje Tommt-1, 22 j., ongeh. Chris tina Geertruida Agr.es van Oscb, 78 j., wed. v. Pascalia Philippu» Franciscus Smolders Theodora Johanna Streithorst, 40 j., echtgen. v. Joaephua Schoenmakers Jo hanna Geaina Jekel, 80 j„ wed. v. Jan Hemmers. PBKBIKBKURTKN. Zondag 8 Juni 1919. ie Pinksterdag. Ntd. Herr. Gem. St. Joriakerk. Voorm. :o uur. Godsdienstoefening. 'tAvonda 6 uur, Godsdienstoefening. 2e Pinksterdag (9 Juni) voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. ie Pinksterdag. Remonstrantsche kerk. Voorns. 10I uur, Dr. R. Mledema. Bevestiging van lidmaten. Doopsgez. kerk. Voorm. toj uur. Da. E. M. ten Cate. Evang. Lutherache kerk. Voorm. 10 l/j uur, Ds. de Jongh. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 51/2 uur, Ds. Teerink, Pinkstercollecte. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds $*l2 uur, Ds. Donner. 2e Pinksterdag. Voorm. to uur, Ds. Verhoeff van Zeist. Chr. Gereformeerde kerk. ie Pinksterdag. Voerm. to uur, Ds. Beekamp. Bevestiging van lidmaten. 's Avonds 51/2 uur, Ds. Beekamp. ie Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds Beskamp. Vrije Geref. gemeente, ie Pinksterdag. Voorm. 9^2 uur, godsdienstoefening, 's Avonds s uur, godsdienstoefening. 2e Pinksterdag. Voorm, 9'/j uur, Godsdienstoefening. De overige niet genoemde hebben ae Pinksterdag geen dienst. 420« Staatsloterij. Trekking van 3 Juni. 3e klasse, 12a lijst. Hooge prijzen. No. 5303 7483 14128 18969 en 20918 ieder f 1000. No. 2400 en 4117 ieder f400. No. 442 1799 7521 en 13345 ieder f 200, No. 2311 6262 7910 8931 9234 11637 >3156 14009 14S66 14936 en 20714 ieder f 100. Bijeenkomsten Vrijdag tot Dinsdag, Bioicoop» de Arende. 6 12 Juni Bioscoop en Variété Langestr. 7 t/m. ti Juni 8 uur Circus Carré-voorstel- liugen. ADVERTENTIEN. Heden overleed, na een kort, maar hevig lijden, onze innig geliefde Echt genoot, Vader en Stiefvader Mr. Dr. WOUTER ADRIAAN VAN ZIJST, Wethouder der Gemeente Utrecht, Lid der Prov. Staten en Voorzitter van den Raad van Behaer der Nederlandsche Jaarbeurs, in den ouderdom van 46 jaar. Utrecht, G. J. J. VAN ZIJST—Schmidt en kinderen. Ginnekcn, M. W. VAN ZIJST, J. G. A. VAN ZIJST, H. F. VAN ZIJST, Utrecht, 5 Juni 1919, Maliebaan 108. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Be teraardebestelling zal plaats heb ben Dinsdag 10 dozer, cp de eerste Aigemaene Begraafplaats. Vertrek van het Sterfhuis te 12 uur. Eenige cu algemeene kennisgeving. Heden overleed te Utrecht na een kortstondig lijden mijn dierbare broeder Mr, I)r. WOUTER ADIUAAN r. ZIJST Wethouder der Gemeente Utrecht, Lid der Prov. Staten en Voorzitter van don Raad van Beheer der Neder landsche Jaarbeurs. in den ouderdom van 46 jaar. Mr. S. J. VAN ZIJST. Arnhem, 3 Juni 1919. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht Heden overleed, tot onze diepe droef heid, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder. Mevrouw A MALI A CHRISTINA VAN ESVKLD, geboren MEZGKR, in den ouderdom van 68 jaar. Amersfoort, H. W. VAN ESVELD. Leeuwarden, Dr. W. H. C. VAN ESVELD. W. J. F. VAN ESVELD-ROST. on Kleinkinderen. Amersfoort, 6 Juni 1919. Geen bezoeken. Gevraagd voor terstond of later een Keukenwerk meisje. P.G. voorzien van g.g. Mevr. VON ZIE- GENWEIDT, Haringvliet 80, Rotterdam. Agenten gevraagd. Een fabriek van WAGENSMEER vraagt tegen 20 pCt. provisie PLAATSELIJKE AGENTEN. Brieven onder letter A Z 1919 aan KRAATJENBRINK'S Advertentie-bureau, Woerden. Soorenschewsg APELDOORN vraagt voor direct eenige voor de bediening. Intern. Hoog loon Wasch vrij Aangsname werkkring.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2