I x am ai. De heer L. G. M. Base Reeking slaagde dezer dagen te Utrecht met lof voor het Doctoraal-cxamen plant- en dierkunde. Onze stadgenoot». Mej. G. Douma, ter beschikking gc.-teld van den Gouveneur- Generaal van Ned.-Indle, om aldaar te lande te worden benoemd tot onderwij teres je klasse bij het Openbaar Europoesch lager ouderwijs, terwijl onze stadgenoot, de beur F. H. Sardemann ter beschikking van den Gouv. Gen. in Ned. Indie is gesteld om voor den tijd van 3 jaar te worden benoemd tot veearts bij den burgerlijken veeartsenijkun- digen dienst. Brandstoffen. De Brandstoffen-Commissie doet In een annonce in dit nummer belangrijke mede- deelingen omtrent de groen gestreepte bon nen voor de meerderhaardsteden, die mot ingang van a.s. Maandag geldig wor den verklaard voor een eenheid haurdbrand- turf, alsook omtrent de rantsoeneerlngs- mnatregclon ten opzichte van kantoren, winkels, café'», pensions enz. Raad van Arbeid. Het bureau van den Raad van Arbeid in deze gemeente (Tel. 137) is gevestigd in het perceel Utrechtscheweg 133. Jaarvergaderingen. In de op Woensdag 1 Juli a.s. in hotel Birkhuveu te houden jaarlijksche vergade ring van het onderwijzend personeel uit het arrondissement Amersfoort zal de heer P. van der Lijn, hoofd der school aan het Rijksopvoedingsgesticht alhier een voor dracht houden over geologie. Het Kon, Nedcrl, Genootschap voor Munt en Penningkunde heeft In zijn dezer dagen te Dordrecht gehouden aigemecne vergade ring besloten dc volgende jaarvergadering (in 1920) te dezer stede te doen plaats vinden. Geen oorlogsbier meer. Van bevoegde zijde deelde men aan bet A.D. mede, dat het z.g. oorlogsbier binnen kort zal verdwijnen en dat In Augustus het bier weer van hetzelfde gehalte zal zijn sla voor den oorlog. Ook zal de prijs goed koop» worden. Espera nto. Begunstigd door prachtig zomerweer hielden de Esperantiatou Zondag j.l. in onze gemeente hun landdag. De huishoudelijke vergadering werd ruim elf uur In do Keizerskroon door don voor zitter, den heer Dr. Baart de la Faille geopend. Aanwezig was eon vijftigtal leden, waar- ondor afgavaardigden van zovon plaatselijke bij iLa Estonto Eotao Nla" aangesloten groepan. Ook do beide eoreloden, do pioniers der Esperanto-boweglng in Nederland, de herren Romeijn on Droves Uitterdijk waren aanwezig, terwijl Mij. v. Griensvcn do •Nederland# Katoliko vertegenwoordigde. De heor ten Cato, voorzitter der Amers- foorticho Esp. Ver. «Flehito» heetts de sanwezlgeu wolkom in Amersfoort. Uit het jaarvorslsg wordt ontieond dat ook deze vsreoniging de crisis doorleefde; het orgaan kon, alhoewel minder vaak, worden uitgegovon, terwijl er geregeld vergaderd word. Toen het bekend werd, dat do regeering van plan waa in ona parlement een nieuwe onderwijswet 1» behandelen, zond het hoofd bestuur herhaaldelijk verzoeken tot den betroffonden Minister voor invoering van Esperanto op de openbare scholen. Evenals Let bestuur der «British Espe ranto Asoclo» zond het hoofdbestuur der »L. E. E. N.« een schrijven aan de Vredes conferentie te Parijs, verzoekende de In voering van Esperanto op de scholen in die Staten waar de Conferentie invloed heeft. In het bestuur kwamen geen noemens waardige veranderingen. De hser Lutter werd als secretaris vervangen door den boor Sterkenburgh, Zutphen. De vereer.iging telt 364 leden, waarvan 300 aangesloten bij 15 plaatselijke grospen. Vervolgens brachten ook de gedelegeerden der groepen hunne verslagen uit. Door bet bedanken van den heer Baart de la Faille moest een tuaachentijdache be stuursverkiezing worden gehouden De beer Isbrücker werd als eenigst candidaat tot voorzitter gekozen, terwijl In diens plaats ais peoniiigmeetter werd gekozen do beer Rutgers vsn Haarlem. Over eonlge voorstellen kon men het niet eens worden, terwijl de tijd drong, zoodat ze werden aangehouden tot de volgende vergadering die te Amsterdam zal plaats hebben op oen uader to bepalen datum. Na sluiting dor vergadering ging men over tot bet feestelijk gedeelte van den dag, waaronder ook een wandeling naar »den Bcrg« en Oud-Leuadcn en terug over den Doodenweg. Bij het Belgisch monument hield dc beer v Sevcnhuijzcn uit Haarlem oen rede in het Esperanto (riict in bet Ncdcrlandsch, omdat het niet-Esperantistenpubliek te kluin was,) terwijl tevene gelegenheid werd gegeven het gezelschap te »kleken«. liet diuer, de voordrachten en de muziek hielden de stemming er in, waarna later op den avond nog een wandeling plaats hsd door Oud-Amersfoort. De Esperantisten kunnen met voldoening op hun eersten Vrcdoslanddag tsrugzien. Amersfoortscho bad- en Zweminrichting. De temperatuur van hot water was heden morgen 7 uur 66 graden Fahrenheit. Kaasmarkt Amersfoort. 16 Juni 1919. Aanvoer 13 wagens Z375 kilo. Prijs f67.— It f70.— per 50 kilo. Handel vlug. LIJST VAN Onbestelbare Brieven en Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, Terugontvangen inde ie helft van Juni 1919. Postkantoor Amersfoort. Brieven Binnenland. Bas, Utrecht J. Bsrgsma, Dokkum J. F. Bonnekamp, Tilburg G.J. Eikendal, A'fuort - F, de Hoogh, Alkmaar M. A. J. Sark, A'foort H. Schoenmakers, Maastricht F. W. Lss Bennekom, A'darn Mej. M. Voight, Hilversum. Brieven Buitenland CastelijA Beige Molle, Rheinberg. Briefkaarten Binnenland. Hofkamp, A'dam C. Krutzer, Scheve- ningen A. Prins, den Haag. Brie/kaarten Buitenland. Bochem, Lobberich Brocker, Cleve. In arrest gesteld. Door de politie werden verschillende per sonen in arrest gesteld, die zich in dronken schap tegen de politie verzetten. Zoo was het Zondagmorgen en gisteren avond noodig, dat in Bloemendal en in de Langestraat, wegen» verzet, van de politie- wapenen moest worden gebruik gemaakt. Uit het polltie-rapport. Tegen 'n a-tal personen werd proces verbaal opgemaakt wegens het gtbruikmaksn vau ongeijkte gewichten. Aangifte van diefstal werd gedaan van een 2-tal rijwielen. Tegen een koopman is proces-verbaal opgemaakt wegens het uitstallen van goe deren op zijn trottoir zonder toestemming van het Gemeentebestuur. Een 8-tal minderjarigen werd de laatste paar dagen weder door de zorgen der politie naar het ouderlijk en wettig ge zag teruggebracht. Aangifte van diefstal is geschied van een konijn en eenlg timmergereedschap. Buitenlandsche Kroniek. Do Vredos-voorstellen. Dat men in bepaalde kringen in Berlijn weinig hoop schijnt te hebben op aanneme lijke voorstellen der Entente, in verband met de Duitsche tegenvoorstellen is op te maken, uit de navolgende inlichting «van goed ingelichte zijdeMen meent er op te kunnen rekenen, dat het antwoord van de Entente op de Duitsche tegenvoorstellen Maandag (gisteren) zal inkomen. Men is er op voorbereid, dat, Indien het antwoord der Entente niet de door Duitachland geêischte voornaamste veranderingen bevat, de voor stellen der Entente zullen worden afgewezen. «De door Duitschland verstrekte tegen voorstellen zijn reeds tot aan de uiterste grens van het ook maar «enigszins vervul bare gegaan. Do Duitsche regeering heelt deze voorstellen na rijpelijke overweging pas gedaan, nadat zij zich ervan overtuigd had, dat de Duitsche volkekracht deze ge weldige krachtsinspanning zou kunnen uit houden. Zij was uiet in staat meer te boioven, omdat zij aan dat meerdere niet zou kunnen voldoen.» Luitenant Vogel. Naar de Berlijnschc correspondent van het Hdbl. meedeelt acht de Duitsche regee ring geen termen aanwezig om de uitlevering te vragen van dee naar Nederland ont vluchten luitenant Vogel. De onderwijzers staken. Italië is op het oogenblik het dorado vcor de schooljeugdvrijwel in het geheele land •takeu de onderwijzers! Te Milaan hebben 70.000 leerlingen vacantie, alle 1800 ge meenteonderwijzers staken. Het onderwijzend personeel heeft genoeg van de woorden en beloften van de regeering, welke toch niet worden nagekomen; het wil eerst daden zien, voor men weer voor de klas gaat staan. De andere stakingen duren voort. In alle groote steden zijn de café's en restaurants gesloten. Te Genua is het geheele handelaleven stop gezet als protest tegen de economische politiek van de regeering. Sinds vijf dagen Is Genua een ville mcrto. Een W. B, uit Bern meldt nog, dat de algemeeno ontevredenheid in Italië, welke voornamelijk het gevolg Is van het gebrek aan levensmiddelen, toeneemt. Te Genua zijn bij boteingen dooden en gewonden ge vallen. Ernstige onlusten worden uit Spezzia en alle Liguriiche industriesteden gemeld, waar sympathiebetoogingen voor de Sovjets worden gehouden. De onderhandelingen tusschen de regecring en het post- en tele graafpersoneel zijn afgebroken. Alle be ambten van het departement van justitie hebben hun ontslag genomen. Over den Atlantischen Oceaan. Vickera tflompheert! De tocht in 16 uur volbracht. De tocht over den Atlantischen Oceaan is gelukkig volbracht: de «Daily Mail» prijs van 10.000 pond is gewonnen door capt. Alcock, die met zijn Vickers-vliegtuig in Ierland is aangekomen. Na do telegrammen, die men over zijn vertrek uit St. John» ontving, kwam nog het volgende Reuter-bericlit De Vickere-machioe was ua zeven minuten reeds uit hut gezicht verdwenen. Voor zijn vertrek had de aviateur gezegd, dat hij verwachtte met omstreeks 140 mijlen per uur te kunnen vliegen, omdat hij den wind mee had. Hij hoopte na 18 uren de Ierache kust te bereiken, Drie uren na zijn vertrek was nog geen draadloos bericht ontvaugen. De binnenkomende stoomboot «Digby» seinde, dat zij in zwaren mist gevaren had. Daar aan boord had men niets gezien of gehoord van de vliegmachine, ondanks het feit, dat zoo scherp mogelijk wa9 uitgekeken en voortdurend gepoogd was, draadloos verbinding te krijgen. Daarna waa het maar wachten en nog eens wachten. Totdat Reuter de tijding bracht: Vickers' aeroplane van New-Foundlatid landde te Clifden in Ierland 9.40 's morgens Britsche zomertijd. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. De pseudo-Engelsche Kapitein-valsche munter is met zijn vader en moeder ter beschikking van den Officier van Justitie te Zutfen gesteld. Zijn meisje is op vrije voeten gesteld on over de grens van Duitschland gebracht. Barneveld. In deze gemeente heeft het in den nacht van Zaterdag op Zondag sterk gevroren, waardoor vooral de boekweit op tal van plaatseH veel geleden heeft, terwijl ook aan boonen en aardappelen groote echade ia toegebracht. Naarden, Zondagmiddag omstreeks 5 uur werd de 18-jarige E. Abraharason uit Amsterdam op den Laarderweg bij Naarden door een automobiel aangereden. In bewusteloozen toestand werd hij naar het militair hospitaal vervoerd, waar de geneesheer oen ernstige hersenschudding constateerde. Men vreest voor zijn leven. W e e s p. De heer J. A. Fijnvandraat, die in den nieuwen Raad zitting had voor den Econo- mischen Bond, heeft voor het lidmaatschap bedankt. Zeist. Dc Kerkvoogden #der Ned. Herv. Ge meente alhier hebben de tracteraenten der predikanten met een bedrag van f500 ver hoogd, ingaande 1 Januari j,i.. Bovendien wordt over dit jaar een duurt«to«9lag toe gekend van f400 met f50 voor leder kind beneden de 18 jaar. Openlucht-Samenkomst van V r ij z i n n i g - H e r v 0 r m d e n. De Vrijzinnig-Hervormden uit den omtrek van Amersfoort- Utrecht hielden Zondag «en Openlucht-Samenkomst, niet, zooals voorheen aan het Huis ter Heide op Zandbergen, doch dit jaar In de bosachen van Vollenhoven vrijwillig voor dit doel afgestaan door Mevrouw Knuppel. Het was hier in de bosschen, rechts van den Amersfoortschen straatweg, wat men noemt fijn en huiselijk I >Alle verandering is geen verbetering» is bier geenszins van toepassing. Voor een openlucht-samenkomst toch ia een heuvelachtig terrein heel wat geschikter dan de effen grond van '11 laan, hoe mooi die laan ook moge zijn. De keuzo te dien opzichte van het Comité dezer Openlucht-Samenkomst mag dan ook een gelukkige keuze genoemd worden. Jammer, dat he t publiek, dat deze samen komst bezocht niet wat bete» door middel b.v. van een bord of handwijzer, werd Ingelicht omtrent de plaats waar dasamen. komst gehouden werd, Immere nu kwamen er heel wat menschen uit do richting Huis ter Heide tot aau den straatweg Utrecht- Zeist geloopen, die toen eerst tot de ont dekking moesten komen dat zij de plaats van samenkomst reeds lang voorbij waren, anderen weer vonden eerst het bewuste terrein na lang dralen en vragen, zoodat door het gemis van de noodige aanwijzingen, er te veel »gezocht« moeet worden. Wat echter de Openlucht-Samenkomst zelf betreft, het was een heerlijke, stichtende middag die niet naliet den bezoekers volle bevrediging te schenken. Het woord werd gevor rd door den Remon- strautschen predikant Dr. R. Miedema van Amersfoort, over het onderwerp «Natuur en Waarheid». De heer Zertilcke, hoofd eener openbare school te Amsterdam sprak over «Zacht moedigheid», terwijl Ds. Dijkema, Doops gezind predikant van Amsterdam de vraag behandelde >Wat is do waarde van het Geloof?» Een dubbel-mannenkwartet onder leiding van den heer Joh. van Merkesteijn uit Utrecht verleende zijn zeer te waardeeren medewerking door het zingen van eenige liederen en van weikeu zang groote bekoring uitging. Ook werd bij afwisseling meermalen gemeenschappelijk gezongen, waarvan als slot het bekende gezang »Nu klink', o Heer ons aller Amen!» Dr. Oort, Remonstrantsch predikant te Utrecht sprak een slotwoord. Het bezoek, alhoewel bevredigend, was dit jaar niet zoo groot aladat dit vorige jaren bij deze Openlucht-Samenkomsten het geval pleegde te zijn. BINNENLAND. De belangen der winkelbedienden. Aan de Tweede Kamer is door den Alg. Ned. Bood van Handels- en Kantoorbe dienden een adres gezonden waarin de bond te kennen geeft, dat zeer tot zijn leedwezen in het ontwerp- Arbeidswot met de belangen der winkel bedienden weinig rekening is gehouden, dat de arbeid van deze groep van arbei ders een zeer zware is en bescherming tegen den overmatigen arbeid zeer noodig, dat deze groep bij verschillende wettelijke maatregelen steeds achteraf is gesteld, dat het daarom hoogstnoodzakelijk ia, dat thans mat de belangen der winkelbedienden afdoende wordt rekening gehouden, redenen waarom bij verzoekt, alsnog de volgende wijzigingen in dit ontwerp aan te brengen te. dat de bedienden rechtstreeks in de Wet worden opgenomen, en hun arbeids- en rusttijden niet worden vastgesteld bij algemeenen maatregel van bestuur (Artikel 45) 2e. dat voor de winkelbedienden alsnog wordt opgenomen de maximale arbeidsdag van S uur en de maximale werkweek van 45 uur (Artikel 45c); 3e. dat de onafgebroken rusttijd van 11 uur wordt uitgebreid tot 13 uur (Artikel 47b); 4e. dat het verbod van Zondagsarbeid ook voor de volwassen personen wordt vast gesteld (Artikel 75); 5e. dat bij handhaving van den Zondags- arbeid de wckelijksche rusttijd van 32 uur in elk geval wordt uitgebreid tot 37 uur (Artikel 47a); 6e. dat de overwerkvergunningen belang rijk worden beperkt; 7e. dat de bepalingen dor wet ook van toepassing zullen zijn op filiaalhouders, win kelchefs, e.d. (Artikel id); 8e. dat de bepalingen der wet ook van toepassing zullen 2ijn op bloed- en aanver wanten cn pupillen (schrapping van Art. 44); ge. dat ten slotte alsnog wordt opgenomen een bepaling betreffende de sluiting van alle winkels des namiddags ten 7 ure; toe, dat hij zich overigens aansluit bij het adres door het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aan de Kamer gezonden. De handelsreizigers. In een tweede adre» geeft de bond te kennen, dat hij met belangstelling kennis nam van hetgeen ten aanzien der handels reizigers is bepaald en verzoekt ten aanzien dezer arbeiders in de wet vast te leggen: ie. verbod van arbeid na des avonds 6 uur; ie, verbod van arbeid op Zaterdag en Zondag; 3e. een jaarlijksche vakantie van 12 ach tereenvolgende werkdagen 4e. dat deze voorwaarden gulden voor allen, die gedurende mlnutens drie dagen per week als reiziger arbeid verrichten. Verduistering van honderden brieven. Te Nijmegen ia een brievenbesteller aan gehouden die na een langdurig verhoor bekend heeft sedert 1916 honderden brieven te hebben verduisterd. Het is de 30-jarige T., gehuwd en vader van één kind. Hij maakte misbruik van sterken drank. T. had veel nachtdienst en verkeerde dus in do gelegenheid om onopgemerkt zijn praktijken uit te oefenen. Alle brieven, welke eenigs- zins dik aanvoelden, werden bij hetsorteeren door hem op handige wijze achtergehouden en later geopend. Geen post of er was wat bij van zijn gading, meest zilverbons, maar ook postzegels en soms papieren van waarde, Alle bijljehoorende correspondentie word natuurlijk vernietigd. Het bedrag, dat T. In de laatste drie jaren op die wijze heeft bijeongestolen. ia niet to schatten.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2