ERDAL r gep administratie! ONDEROFFICIER net Burgermeisje Q.Pbilippo 1 AOb soorten UURWERKEN De klachten over op het postkantoor te Nijmegen behandelde brieven waren, zooals vanzelf spreekt, legio en alhoewel men ver denking tegen T. had reeds verleden jaar, bij het vinden van honderden geopende brieven in een privaat van hot postkantoor, heeft ten huize van den aangehoudene, een huiszoeking pl.ats gehad zonder dat men bewijzen tegen hem kon krijgen ging hij met een dusdanige sluwheid te werk, dat men er niet in kon slagen hem te be trappen. Totdat hij eindelijk in een nieuwen, hem gespannen valstrik geloopen is en zijn aanhoudiug kon geschieden. Uiteraard zijn er onder de honderden verduisterde brieven vele geweest van kleine luyden, die, alle waarschuwingen ten spijt, uog steeds doorgaan zilvarbons In brieven te sluiten en dan door een lak sluitinkje zich tegen diefstal denken te dekken, terwijl dit juist de aandacht op hunne brieven vestigt. Voor heel Nijmegen is de aanhouding van T. dan ook een opluchting, want er is bijna geen ingezetene of hij herinnert zich, dat één of meer van daar verzonden brieven hun bestemming niet bereikt hebben. De aangehoudene zal naar Arnhem wor den overgebracht ter beschikking van de justitie. Het graf van Dirk van Leeuwen. Enorm was gisteren de belangstelling der Amsterdammers voor de onthulling van een gedenkzuil op het graf van Dirk van Leeuwen reeds om 9 uur 's morgens hadden Amster- damsche en Watergraafsmeersche politie, versterkt met een detachement marechaussee, de handen vol om de paden op de Ooster begraafplaats af te zetten. Tegen elven waren duizenden op 't kerkhof aanwezig, waarvan slechts een klein gedeelte de plechtigheid geheel kon volgen. Toen de familie en een kinderkoor zich om het graf van den vermoorden knaap geschaard hadden, voerde de heer W. R. Berg, als vriend der familie v. Leeuwen, het woord. Vervolgens zong het kinderkoor »De jonge Proletaar* een lied »Bij het kindergraf* onder leiding van den heer J. Overhuis, welk gezang op de duizenden aauwezigeu diepen indruk maakte. Do ontroering werd velen te machtig. Eenigo meisje-s vielen snikkend op het grasveld r.ccr. Ook vielen tengevolge der enorme hiue eeniga kinderen flauw, die weggedragen moesten worden. Nadat het gezang geëindigd was, werd de gedenkzuil onthuld. In een afgeknotte, witmarmeren zuil zijn de volgende woorden gebeiteld »Hier rust onze geliefde jongste zoon en broeder Dirk van Leeuwen, geboren 24 Mei 1905, overleden. 10 Mei 1919, die door een vreeselijke misdaad van zijn ouders en broers is weggenomen.* Disp ontroerd dankte de vader van het slachtoffer voor de groota belangstelling en sympatic hier betoond, voor het belanglooze werk van cön steenhouwer, voor den kinder zang en voor alle vriendschap. Nadat ver volgens de heer Berg nog cenige woorden gesproken had, was de droeve plechtigheid geëindigd. Dure kersen. De berichten omtrent den stand der kersenboomgaarden luiden allesbehalve be moedigend. Uit Wijk bij-Duurstede meldt men, dat door hevige windvlagen veel schade aan de vruchtboomen is toegebracht door dat een groot aantal vruchten, die door de groote droogte al loslieten, zijn afgewaaid. De wereld op z'n kop.,.. Men schrijft aan de N. Crt. Teneinde rijwieldiefstallen te voorkomen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de commissarissen der Koningin aanbe volen bij de gemeentebesturen te bevorderen het uemen van maatregelen, opdat rijwielen, welke onbeheerd worden aangetroffen op de straat, kunnen worden medegenomen naar het politiebureau en tegen den bestuurder proces-verbaal kan worden opgemaakt. Naar wij vernemen is in bewerking een nieuwe aanschrijving, waarin wordt aanbe volen strafbaar te stellen: dat kantoorloopers gelden naar andere kantoren brengen, daar dit aanleiding tot beroovlng kan geven 2. dat wandelaars in bosschen wandelen, langs het strand of in de duinen daar hier soms aanranding het gevolg van is; 3. het hebben van een winkel, wijj dit tot winkeldiefstallen uitlokt 4. het trouwen, daar dit soms aanleiding tot echtbreuk enz. geeft 3. het slapen 's nachts, daar hierdoor dik wijls wordt ingebroken bij overigens nette menschon 6, het overlijden, daar als gevolg hiervan doodslag onder do erfgenamen verwacht kan worden Een aanklacht. De heer P. Moltmaker, voorzitter van de Nederlandsche Vereetiiging van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht, heeft bij den officier van justitie te Amsterdam een aanklacht ingediend tegen >Ons Blad* te Alkmaar en de »Atnstelbode« te Amsterdam, aanleiding van in deze bladen ver schenen mededeelingen, in welke de eer en den goedeu naam des heeren Moltmaker orden aangetast. »De Hel*. De uitgever van de Nederlandsche uitgave van Barbusse'a >De Hel* heeft dezer dagen bericht ontvangen uit Zaandam, Haarlemen Utrecht, dat aitiaar de inbesUggcnomen exemplaren van genoemd boekwerk door de politie bij de boekhandelaren zijn terug gebracht. Hieruit zou men opmaken, dat de inbeslagneming niet doorgaat. Is tocht schadelijk? Tocht is niet schadelijk, tenzij het lichaam verhit is door beweging, want dan veroor zaakt de tocht «ene éénzijdige afkoeling, die stoornis in den bloedsomloop en daardoor verkoudheid veroorzaken kan. Tocht is lucht, die in beweging is, en daarom in vele op zichten beter voor de gezondheid dan stil staande lucht, n.l. wanneer deze veel of weinig bedorven is. Wanneer de tocht aan iemand, die verhit is, te snel eene zekere hoeveelheid warmte ontneemt (dit geldt trouwens van koude, stilstaande lucht even zeer), dan wordt de warmte naar dat deel niet snel genoeg aangevuld uit andere licbaamsdeeletJ, zooals geschiedt bij langzame afkoeling. Merkwaardig genoeg wordt door zoodanige éénzijdige afkoeling niet alléén dat deel koud, maar het gehccle lichaam gaat huiveren, de bloedvaten aan de huid oppervlakte trekken zich tezamen, zoodat het bloed genoodzaakt is binnenwaarts, dot Is naar de edele organen, toe te stroomen meer dan iformaal of goed is. Dit proces en het gevolg daarvan noemt man ver koudheid. Eene gevoelige huid is natuurlijk voor dergelijke gebeurtenissen veel kleinzeeriger dm eene geharde, vat door tocht kou, ook in met-verhitten toestand. Daarom bewijst men zichzelf een grooten dienst, door de huid behoorlijk te verbarden, wat het beste geschiedt door dagelijks het geherde lichaam te wasschen, ie baden of ook door te zwemmen; voorts door z.g. luchtbaden, d. w. z. zich zoo goed als niet of in het geheel niet gekleed in de lucht te bewegen (kamer met open raam, doch buiten tocht), ook al bedraagt de temperatuur hoogstens 50 gr. F. Men make dan tevens kamer gymnastiek, blijvo althans voortdurend in beweging. Tocht is wel meestal onaangenaam, maar niet schadelijk voor iemand met eene be hoorlijke verharde, niet verhitte huid. SPORT. P o 1 o d a g U. Z. C. Het resultaat van de tocht van A. Z. P. C. I en II naar Utrecht was twee neder lagen én toch is het geen ontmoediging ge worden, Hot zde he»fc evenwel teleurge steld, het speelde het eerst tegen U. Z. C. 2. Dit had een overwinning behooren te worden, wat ook wel degelijk mogelijk was geweest. We domineerden eerst en bleven tot rust de meerderen, wisten echter ons overwicht slechts in één sober doeipuntje uit te drukken. Na rust viel het zevental geheel in elkaar. Ik zal er niet over uit weiden een paar spelers hielden het hoofd koel, de rest was geheel in do war en deed of ze voor 't eerst polo speelde en do ge» volgen blijven dan niet uit, U. Z. C. maakte sl gauw gelijk. Van Goor viel uit wsgsns krrtnp, dit kostte weer een doilpuut 2—1. U. Z. C. stond een invaller toe, sportief, want 't einde naderde. E. Wagenaar kwam als zoodanig het team cömpleteeren, maar wist niet welke plaats hem was toegedacht en zocht z'n troost als 4de in 'Ie voorhoede, waardoor De Haas, die al weinig safe was, alleen als back overbleef en de achterhoede tot een zeef maakte. Gevolg een 3e doel punt. Stand bij het einde 3 1 voor U. Z. C. 2. Ons eerste deed veel beterWe hadden een 4-tal invallers en toch heeft De Maas voor de 3—0 overwinning hard moeten werken. Do Listige heft heel wat op z'n geweten! Hij werd 2 maal al# toeschouwer aan den kant gezet, terwijl De Maas voor beide overtredingen een vrije worp vlakbij doel toegewezen kreeg. Beide keeren werd de bal langs Wink gekanjerd. Onze spelers hebben overigens goed gewerkt met Beb van Achterbergh als de beste. A. Klasser beproefde het 11a rust met ecu paar verre schoten, wat ine ontactisch leek tegenover een keeper als do Rotlerdamsche. Jammer dat de Listige zich zelf niet geheel be- heerschte. Tot de laatste seconde werd nog getracht de uer te redden, maar de verkregen kansen werden niet benut. Het einde bracht een 3—0 voor de Maas, wat wel wat ge flatteerd was. A. Coomans de Ruiter, lid der A. Z. P. C., behaalde Zondag op de nationale zwemwedstrijden te Wageningen den tsten prijs schoonzwemmen en den zden prijs 1500 M. snelzwemmen. C. Zegger (D. J. K.) was eerste. 6emeenteigk« Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag vso 8.30 tot 1ju van t tot 3 en van 6 tot 7»/2 unr Op Zaterdag alleen van 8.30 tot it.30. Op ia Juni 1919 waren Ingeschreven I. de volgende werkzoekenden 1 automoblelherst. 1 mach.-postscr 1 banketbakker 6 magazijnknechts 1 bankwerkers 2 metselaars 3 boekbinders t meubelmakers 4 boekdrukkers 1 meubelstoffeerder 1 brekhoudci 3 monteurs 2 broodbakkers 1 opzichter-tesken. 1 chauffeur 28 opperlieden 1 clgarillo-sorteerster 1 olieslager 1 colporteur 1 pianist 2 dagmeiden 1 poelier 3 electriciens 1 politoerder 1 Fabrieksmeisje 1 portier t fabrieksarbeider 2 reizigers r gas- en waterfltter 1 schilders 72 grondwerkers 16 schoenmakers 1 houtdraaier 2 schippers 2 hulpmonteurs 19 sigarenmakers 1 isoleerder 6 sigarensorteerders 7 kantoorb. (manu.) 10 slagera 2 kantoorb. (vr.) t steendrukker 1 kappersbedienden 2 steenhouwer» 2 kellners 3 stokers 8 kleermakers 4 etraatmskers 2 koetsiers 2 suikerwerkers 3 koks 1 tabakwerker 1 koperslager 10 timmerlieden 3 kruldeniersbed. 8 tuinlieden a loodgieter 9 voldatbeiders 3 loopknechts 7 voerlieden 1 lompensorteerder 3 werkvrouwen 147 losse arbeiders 3 winkelbel'snden 1 macbinale-houtb. 2 zadelmakers 2 mach.-bankwerkers 1 zager 1 huisknecht 1 metselaars 2 kantoorb. (vrouw.) 3 schilders 1 kookster t steenhouwer 3 letterzetters 1 schfldsr-behanger t loopknecht 1 typiste 1 magazijnjongen 2 werkvrouwen „Onder Onsjes" giet men het vocht er af en kan de stelen naar wensch toebereiden. Hot nat heeft een rose kleur. Men drinkt het met wat suiker en voegt er wat citroen zuur, of beter nog wat citroenspiritus aan toe om den smaak wat pittiger te krijgen. Aan al te zure rhabarber, die te veel suiker zou behoeven, voegt men een mes punt aangemengde dubbelkoolzure soda toe. Hoe versober de rhabarber is, des te minder wrang is ze en des te minder suiker heeft men noodig. ADVERTENTIEN. GEVRAAGD voor tijdelijk e voor bureel-werkzaamheden. Scbr. uanm. Bureel GARNIZOENS COMMANDANT, Amersfoort. Gestrafte Vrouwelijke ijdelheid. Een bekende schoonheid maakte voor eenigen tijd een huwelijksreis door Italië; zij be/ocht daarbij ook oen der talrijke zwavelbronnen. Plotseling werd haar gelaat tot ontzetting vati haren echtvriend zsvart gekleurd en hoewel zij zich volstrekt niet ongesteld gevoelde, werd onmiddellijk een arts geraadpleegd. Deze kwam na een inge steld onderzoek tot de ontdekking, dat de dame lood withoudend blanketsel had gebruikt, hetwelk zich door de zich uit de bron ont wikkelende zwaveiwaterstofdarapen in zwart zwavellood veranderd had. Dit onaangename intermezzo van de huwelijksreis had intu-> schen deze heilzame strekking dat geen lood houdende poeders meer gebezigd werden Spreekwoorden omtrent de vrouw. liet »ewig-weibliche« wordt bij de meeste volken weinig gunstig beoordeeld, als men tenminste de spreekwoorden geloovcn mag. Een Fransch blad citeert er enkele, terwij! het als kenmerkende Fransche uitingen geeft. Een achoone vrouw, een klein verstand. Vrouwen, de wind en het geluk veranderen steeds. De Italiaan beweert: Als men verdriet wil hebben, dan moet men een vrouw of een schip nemen. Ook de Schot is weinig galant. Het is treurig voor een vrouw, als zij geen tong heeft, maar gelukkig de man, die haar huwt. Vrouwen en gias zijn breekbare dingen. Beter half opgehangen, dan ongelukkig getrouwd, De Spanjaard maakt het nog erger. Er zijn goede vrouwen, maar zij liggen onder de aarde. Een gemeente-bioscoop voor kindere 11. Te Bergen (Noorwegen) hebben de stede lijke autoriteiten een gemeente-bioscoop op gericht, speciaal voor kinderen. Het mecren- deel der gewone bioscoopvoorstellingen, omvat hee! wat fiinfs, die voor de jeugd ongeschikt zijn. Om dit kwaad le verhelp ;n, hebben de Bergcnscho Vroede Vaderen in de openbare bibliotheek een zaal die ougc- veer 200 personen kan bevatten voor den bioscoop afgestaan. Het geheelo jaar door worden hier gratis-voorstellingen gegeven, uitgezonderd in do 4 zomermaanden. De toegangsbewijzen worden in de scholen uitgegeven. De films zijn in hoofdzaak natuuropnamen, dierenstudies en dergelijke- Voor het amusement geeft men bij ieder programma een paar komische nummei Rhabarber-limonads. Van rbabarberstelen kan men eerst limo nade maken, vóór ze tot moes, compote of jam worden verwerkt, Men wascht de stelen, maar schilt ze niet. Zo worden met kokend water overgoten en dan oen uurtje in de hooikist gezet. Daarna Wordt GEVRAAGD tegen 1 Augustus uitstekende Keukenmeid van de P. G., loon f300.— per jajr plus wascbgeld en verval, mot prima getuigen. Familie woont tot einde 1919 te Bilt- hoveu, daarna te Utrecht. Br. ond. lett, L itSo aan BEIJER'S Adv. Bur., Utrecht. GEVRAAGD voor direct een voor de linnenkamer. Salaris f 25 a f 30 per maand, plus kost en inwoning voor'tseizoen of voor vast. Hotel ITTMANN, Nunsyeet. Geen namaak, geen Ersatz. Gegarandeerd zuivere terpentijncrême. LET OP DEN ORANJEN PELIKAAN Amorsloort' Kortegricht 86, M. Postkantoor ATELIER VOOR REPARATIËN. Aurt oc VOORDEELEM VAM OM2E GEMAKKELIJKE AFBETALING. Het toelatiugs-examen 21I worden ge- boodenVrijdüg et Zaterdagü en 12 Juli el des ochtends te 8 uur in het schoolgebouw. Aangifte van candidaten wordt vóór 20 Juni verwacht bij den ondergeteekende, die op aanvrage gaarne formulieren voor de aangifte zendt. Met 2e Toolntings-exiimcii in September kan slechts in zeer bizondere gevallen plaats hebben. De Rector van het Gymnasium, PEYROT.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3