STADSNIEUWS. Feestviering in Zeeuwseli- Tiaan doren. Vrijdag 20 Juni a.s., morgen dus, zal Zeeuwsch-Vlaanderen feestvieren om het feit, dst bet aan Nederland verbonden blijft, Niet alleen verheugt zich Zeeuwsch-Vlaan deren omdat het blijft bij ons, doch wij verheugen ons. dat wij dit schoone landsdeel, evenais Limburg, behouden. Zeeuwsch- Vlaanderen, Limburg, Nederland hooren bijeen, vast, aaneengesloten, van elkander onvervreemdbaar. Mogen alle Nederlanders dit uiten door deel te nemen aan Zeeuwsch- Vlaanderens feestbetoon. Laat ons dit toonen door de vlaggen uit te steken en een cocarde te dragen in bet knoopsgat. Doch dan aan de linkerzijde, want de bedreigde gewesten gaan ons aan het hart! RIJST. De Directeur van het I.eveosiniddclen- bureau, maakt bekend, dat de verhoogde maximumprijzen van Rijst niet slaan op da Rijst, welke op bon nen wordt verkocht. De Rijst, welke van Gemeentewege wordt gedistribueerd, dus op bon wordt verkocht, blijft dus kosten 41 cent per kilogram. Amersfoort, 18 Juni 1919, De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat In de gemeente Eeinnes gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, t6 Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDW1JCK. Collecte Fonds Gewapende dienst. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter algemeene kennis, dat de gewone jaarlijkscbe collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den Gewapeuden Dienst in do Nederlanden langs de huizen der ingeze tenen zal plaats hebben op Maandag 23 Juni e.k. en zoo noodig de volgende dagen. Deze collecte wordt ten zeerste In de belangstelling der ingezetenen aanbevolen. Amersfoort, 18 juui 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, V. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Concert. Het stafmuziekcorps van het 5e Reg. In fanterie, directeur de heer G. Bikkers, zal heden. Donderdagavond, op het terras van «Amicitia* een concert uitvoeren. Gemeentelijke Ha ndeledagsckool Aan het eindexamen, waarvan dit jaar het schrif,elijke gedeelte, in het gymnastiek lokaal van school B; het mondeling in het schoolgebouw Koestraat wordt afgenomen, wordt door 27 candidaten deelgenomen. Voor het toelatingsexamen voorden cursus 1919/20, dat op 7, 8 en 9 Juli a.s. zal plaats hebben, hebben zich pl.in. 70 candidaten aangemeld. Kadaster. Bij Kon. Besl. is benoemd tot bewaarder vai de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te dezer stede, de beer H. P. de Haan, ti.ans ingenieur-verificateur van het kadaster te Leeuwarden. Burgerwacht. De statuten van de Amersfoortsche Bur gerwacht staan opgenomen in de St. Ct. no. 136. Bu.gerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelde in de gisteren ge houden Raadsvergadering mede, dat de heer Van Ittersum, Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, als zoodanig *ijn ontslag heeft aangevraagd. Paardensport. Op het gisteren te Wageningen gehouden concours-hippique verkreeg Ritmeester C. H. Labouchère alhier, in het nummer luxe rijpaarden, een 3e prijs met Wervelwinde. I11 bet nummer springconcours behaalde luit. A, Colenbtander alhier met «Syncs* den isten prijs en den 4e prijs met «Chan- tecler< de 5e prijs werd behaald door luit. G, P. de Kruijff te dezerstede met >Isolde«, terwijl nog aan ritmeester Labouchère den 8en prijs voor dit nummer werd toegewezen eveneens met «Wervelwind*. Neptunui. De hedenavond 6 uur door onze zwem- vereeniging »Neptunus« uit te voeren wed strijden zullen volgens het programma be staan uit: 1. loo Meter Vrije slag voor leden van Neptunus ie prijs Verzilverd bronzen medaille, se prijs Bronzen medaille, 3e prijs diploma. 2. 50 Meter Vrije slag voor de aspiranten van «Neptunus* 2 prijzendiploma's. 3. 50 Meter Vrije slag voor leden van Neptunus, die nog geen prijs hebben be haald 3 prijzen Diploma'e. 4. 50 Meter Vrije elag voor Dames ie prijs Verzilverd bronzen medaille, se prijs Bronzen medaille. 5. 30 Meter Rugzwemmen, vrije deel name boven 16 jaar ie prije Verguld bronzen medaille, 2 e prijs Diploma. 6. 25 Meter schoolslag voor aspiranten van Neptunus, die nog geen prijs hebben behaald 2 prijzen Diploma's. 7. 50 Meter zwemmen met Polobal. vrije deelname voor aspiranten 2 prijzen: Diploma's. 8. 50 Meter Vrije slag, vrije deelname boven 16 jaar ie prijs Verguld bronzen medaille, se prijs Bronzeu medaille, 3eprijs Diploma. 9. 50 Meter Rugzwemmen, vrije deel name voor aspiranten 2 prif zen: Diploma's. 10. Waterpolo «Neptunus* Amersfoort Ma&rasen. 11. Gymkhana-races prijzen: Kunst voorwerpen. 12. Schoonspringen, vrije deelname boven 16 jaar 2 verplichte sprongen /.wet/duik en Keizcrsprong2 vrije sprongen 2 prijzenDiploma's. 13. Schoonspringen, vrije deelname voor aspiranten Z.weefduik en 1 vrije sprong 2 prijzenDiploma's. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden orgen 7 uur 70 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemmer uitge reikt aan T. W. de Wilde. Arbeidscontract Bankbedrijf. In een dezer dagen gehouden vergadering van R. K. bankiers is, besloten tot instelling van een commissie, aan wie is opgedragen het ontwerpen van een collectief arbeids contract in het Bankbedrijf, geldig voor de kantoorbedienden. Tot leden dezer commissie werden be noemd de heeren Berkvens (directeur Coüp, Centralen Boerenleenbank te Eindhoven) H. L. A, Dullaert en Co. (Commanditaire Bankvereeniging II. L. A. Dullaert Co. tc Amersfoort), M. Verbsrk (directeur Han- zebank te den Bosch) en P. P. Wiegman l te Amsterdam). De juridische leiding berust hij het Bureau van de Algemeene R. K. Werkgevers-Vereeniging. Eemb. Bakkers-motie. De afd, Amersfoort van den Alg. Ned. Bond van arbch:iers(*ters) in het bskkors- chocolade en suikerbewerkingsbedrijf nam in ton dezer dagen gehouden ledenver gadering de volgende motie aan, die toe gezonden is aan het Bondsbeatuur De vergadering van bakkersgezellen, broodbezorgers en aanverwante vakgenooten, gehoord de bespreking over de nood zakelijkheid van een arbeidsovereenkomst met vsel verbetsrde loonen sn vardere arbeidsvoorwaarden van oordeel, dat bovendien naar groote landelijke gelijkvormigheid der arbeidsvoor waarden moet worden gestreefd, van oordeel tevens, dat de olscheu tijdig ter kennis van de werkgeversorganisaties dienen to worden gebracht en het Bonds beatuur daarvoor zijn maatrogelen neme, besluit een sterke actie te gaan ontwikkelen voor de invoeriDg van een overeenkomst waarin zal worden omschreven dat een minimumloon zal worden betaald van voor bakkersgezellen f26.voor magazijn en zolderspersoneel f24.— voor overige arbei ders en jeugdige personen naar rato en voor Mr. knecht of ovanist f3.— boven bet loon voor do bakkersgezellen, een arbeidsduur vau 45 uren par week, een vacantie van 6 dagen, een uitkeering bij ziekte ais thans, en gaat over tot de orde van den dag. R ij d e n zonder licht. Wij achten het niet overbodig er nog eens do aandacht op te vestigen dat de nood-toestand ten opzichte van het licht voor rijwielen, thans niet meer bestaat. Dat deze waarschuwing nog wel noodig is; blijkt uit het politie-rapport, waarin ge meld wordt, dat tegen vele persoaen te dezer stede proces-verbaal is opgemaakt, wegens het berijden van een rijwiel zonder licht. Een half uur na '/.onsondergang moet met licht worden gereden! Rechtszaken. Door de Utracbtsche rechtbank werden veroordeeld J. H. 44 jaar. zonder beroep, alhier wegen» strooperij met behulp van een vaartuig ten nadeele van J. G. A, M. tot 10 dagen gevangenisstraf en G. C. de V., 33 jaar, slager alhier wegens beieedlging van H. J. S. tot, f20 boete subs. 10 dagen hechtenis Uit het politic-rapport. Wederom is tegen een bakker proces verbaal opgemaakt wegens hel doen ver richten van nachtarbeid. Dinsdagmiddag werd op den Utrecht- ■chen weg oen bandwagen bijna stuk ge reden door een daar passeereud voertuig, bestuurd door een huzaar. Daar deze met zijn voertuig op do linkerzijde van den weg reed, is tegen hem te dezer zake proces verbaal opgemaakt. Dinsdag en Woensdag bad de politie wederom niet minder dan 7 transporten van minderjarigen naar verschillende richtingen te begeleiden o.a. Apeldoorn, Veenondaal, Aruhem enz. Dinsdagavond is togen een groenten- koopman proces-verbaal opgemaakt wegens het roekeloos rijden met paard en wagen in de Arnherasche straat. O uitenlandsche Kroniek. De Vredesvoorwaarden in tweeden termijn. In het antwoord aan Duitschland wordt verklaard, dat de door de geallieerdon voor gestelde vrede een volkomen rechtsvrede is en in overeenstemming is met de door beide partijen voor den wapenstilstand aan genomen beginselen. Verklaard wordt, dat aan de Oostgrens overal, waar de volkswil twijfelachtig is, volksstemmingen zulten worden gehouden. Danzig wordt als vrije stad van Duitsch land losgemaakt, ten einde Polen een vrijen toegang tot zee te geven, doch wordt geen onderdeel van Polen. Door een volksstemming zal worden uit gemaakt of Opper-Silezic Duitsch blijft dan wel Poolsch zal worden. De politieke bepalingen betreffende het Saargebied blijven onveranderd Het afstaan van Duitsch gebied aan Denemarken en aan België zal slechts het uitvloeisel zijn van vrije stemming der be woners. Andere wijzigingen van het vredesverdrag zullen niet plaats vinden; Duitschland zal dus zijn koloniën niet terugkrijgen. Aan het slot wordt verklaard: Deze nota en het bijgaande memorandum zijn het laatste woord der geallieerde en geass. mogendheden. Zij blijven vasiL-uden aan de grondslagen van het verdrag, hebben echter belangrijke concessies in de toepassing toegestaan. Dientengevolge verwachten we binnen vijf dagenvan de Duitsche delegatie de verklaring, dat deze bereid is bet vredes verdrag te onderteekencn, zooals het thans is opgesteld. Heeft dezo verklaring plaats, dan zal de onmiddellijke onderteelcening van den vrede te Versailles geschieden. Zoo niet, dan be- leekent deze mededeeling de opzegging van de wapenstilstand; de mogendheden zullen dan de maatregelen treffen welke zij noodig achten om haar voorwaarden op te leggen. Deze termjjn is inmiddels met 2 X 24 uren verlengd. RED. A. U. Over het antwoord der geallieerden. De Vorwarts» schrijftI-Iet antwoord der entente werkt als een nieuwe oorlogs verklaring. Hot gehcele geschrift ademt een geest van tien meest onverzoenlijken haat eu de meest aanmatigende eigengerechtig heid. Alles wat de Duitscbers hebben gedaan, wordt als misdadig voorgesteld; hetgeen aan de andere zijde is geschied of nog geschiedt, met inbegrip van de honger- blokkade, geldt als gerechtvaardigde tegen stand. Kenschetsend voor den geest van de nota van antwoord is de afwijzing vau den Duitschen wensch om aanstonds in den volkenbond te worden opgenomen. In de eerste plaats wordt slechts een volksstemming in Opper-Silezië toegestaan. Hetgeen voor bet overige aan wijzigingen wordt voorgesteld, is geenszins als concessie te beschouwen. Het zal wel de eerste maal in de geschiedenis zijn dat men een volk, waarmede men naar het heet vrede wil sluiten, op de meest ongehoorde wijze be- loedigt en beschimpt. De sociaal-democratische fractie kwam gisteren bijeen, de Nationale Vergadering Donderdag en Vrijdag. In de komende dagen zal de grootste beslissing in de wereldgeschiedenis vallen, welke echter, hoe zij ook uitvalt, geen definitieve zal zijn, want het Duitsche volk kan den strijd om het recht en het bestaan niet opgeven. Moge bet sterk genoeg blijken 0111 hem thans reeds krachtig voort te zetten, door de on vervulbare, onaannemelijke en ontcerende eischon van het entente-kapitaal met een krachtig «neon» tegemoet te treden. De Duitsche delegatie adviseert om niet te tcekenen. De Tel.-Corr. verneemt uit Wcimar: Heden vernam ik hier, dat de Duitsche vredesdelegatie een memorandum tol de regeering heeft gericht, waarin eenstemmig aan da regeering wordt aangeraden niet te onderteekenon. Ook de deskundige mede werkers moeten denzelfden raad gegeven hebben, daar naar hun meaning de gevolgen van onderteekenen voor Duitschland veel erger zijn dan die van niet-onderteekenen. Duitsche critlek op den ex-keizer. In zijn rede op den sociaal-democratischen partijdag te Weimar deed de voorzitter, Muller, een hevigen aanval op de Hohen- zollerns. Hij zeide o.a.: Wilhelm II heeft door zijn geklets het wantrouwen van de gebeele wereld gewekt. De historicus zal later den patholoog moeten raadplegen, want Wilhelm was geestelijk minderwaardig en slechts gevaarlijk, omdat hij toevallig 'op den troon zat, anders zou hij slechts nu en dan een familie-ruzie hebben verwekt. Het Duitsche volk is overtuigd, dat het den Hobenzollerns geen dank verschuldigd is. Geen meerderheid zal zich voor hun herstel op den troon uitspreken. Tel. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Da doodgraver van de algemeene begraaf plaats aan den Soerenschen weg glHg een kijkje "nemen naar een in aanbouw zijnde, grafkelder. Hij kwam te struikelen en we met bot hoofd naar beneden in den drlt meter diepen kelder. Hij bekwam ernstige hoofdwonden, terwijl zijn nek geheel verstijfd en beide polsen verstuikt werden. Hoe hij zich nog alleen uit den kelder bij de ladder naar boven heeft kunnen werken is een raadsel, daar hij zijn handen in 't geheel niet heeft kunnen gebruiken. Hij is nog onder behandeling. Wie eeti kuil graaftI Barneveld. Een reeds bejaarde dame van elders, die hier een dagje was overgekomen stelde het zeer op prijs om het middagmaal iu den tuin te gebruiken. Eensklaps echter hoorde de familie, bij wie zij gelogeerd was en die er een bijenstal op na houdt, haar luidkeels oin hulp roepen, eu toen men een onderzoek hiernaar instelde, bleek de dame door hon derden bijen omringd te zijn, die haar on genadig staken. Nadat de juffrouw van de gevaarlijke plek was weggehaald en wat tot kalmte was gekomen, vertelde zij van de vreesclijke ondankbaarheid dier snoode bijen. Zij tocb had nog wel de goedheid gehad om een aardappel in de opening van den korf (het uitvlieggat) te stoppen, ten einde de nijvere diertjes eens lekker te laten smullen (Historisch.) Bussun. De afd. Bussum van den Nederl. Protes tantenbond heeft in verband met de ver vulling der voorg augers-vacature, ontstaan door 't overlijden van ds. J. van Loenen Martinet, de volgende predikanten nitge- noodigd et ne .odsdienstoefeniiig te komen leidendr. J. C. A. Fetter vau Zutfen, Ds. R. A. de Jong te Helmond en Ds. M. Onnes, Doopsgez. pred. te den Helder. In één weck zijn alhier niet minder dan 14 auto- en motorrijwielbestuurders door de politie geverbaliseerd wegens woest rijden. Het verscherpte politietoezicht is ingesteld naar aanleiding van de opmerkingen van bet raadslid G. A. P. de Kort in de laatste raadszitting. Hattem. Het mond- er. klauwzeer breidt zich in den omtrek van Zwolle sterk uit. In de gemeente Zwollerkarspel zijn in één week 22 boerderijen, in totaal 71, aangetast. De ziekte blijkt kwaadaardig; bij een landbou wer in Mastenbroek stierven vijf runderen. Te Hattem waar de geheele Meenteweide de Hoenwaard is aangetast, komen ook sterfgevallen voor. Het gaat gepaard met een sterke vermindering van de melkop- brengst. W e e s p. In de vacature-Fijnvandraat, voor lid van den Raad alhier, werd door het Cautraal Stembureau voorzien door de benoeming van den heer B. Gerincraad, Een dezer nachten zijn bij den rijwiel handelaar Boersma vijt nieuwe fietsen ge stolen. Door uitsnijding van een ruit wisten de dieven het slot te bei eiken van de deur, die toegang tot de werkplaats gaf. Utrecht. In een onzer stegen zag een voorbij ganger. dat een ongeveer 40-jarig persoon zijn sigaar wilde aansteken met een bank- biljet van tieu gutden. Dit kwam hem in die mate vreemd voor, dat hij wel ver moedde hier te doen te hebben met iemand, die niet wel bij het hoofd was. Zonder moeite wist hij hem mede te nemen naar bet Hoofd bureau van Politie, waar men verder voor den man zorg droeg. BINNENLAND. V e r 1 o v n. Op 1 Augustus 1919 zullen, tenzij er door het niet-teekeuen van dan vrede een too- stand mocht ontstaan, die dit onraadzaam zou maken en behoudens andere onvoor ziene omstandigheden, met onbepaald (klein) verlof worden gezonden a. De dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1418 Januari 1918 zijn ingelijfd bij de regimenten infanterie (hieronder begrepen de grenadiers en jagers); b. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 14—18 Januari 1918 zijn ingelijfd bij het korps pontonniers; c. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 48 Maart 1918 zijn ingelijfd bij de regimenten vesting-artillerie; d. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 4—8 Maart 1918 zijn ingelijfd bij het korps pantserfort-artillerie; e. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 4—8 Maart iqtözijn ingelijfd bij het korps torpedisten. De dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 812 Apiil 1918 zijn ingelijfd bij de genie, alsmede de dienst plichtigen dier lichting, die In het tijdvak van 1—4 Mei 1918 zijn ingelijfd bij de re gimenten infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers) zullen, behoudens om standigheden als bovengenoemd, zeer waar schijnlijk op 1 October 1919 met onbepay'd (klein) verlof worden gezonden.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2