r Berglucht Kortegracht 26, b.b. Postkantoor Alle soorten UURWERKEN AMERSFOORTSCH Vrij willIge nadieners. Aan militairen, dia thans onder da wapenen zijn en zich op 31 Juli a.s. vrijwillig nog onder de wapenen bevinden, zal, wanneer zij ook na dien datum hun verblijf ondor de wapenen vrijwillig voortzetten, een bij zondere toelage bij hun vertrek worden uit gekeerd, indien voldaan wordt aan de vol gende voorwaarden: ie. dat hun vrijwillig verblijf onder da wapenen door de betrokkan militaire auto riteiten in het belang van den dienst nood zakelijk wordt geacht en duurt tot een door die autoriteiten te bepalen datum in het tijdvak 1 Augustus31 December 1919: ze. dat zij behooren tot een der katego- rie6n militairen, voor wie de steunregelingen gelden, nopens militairen, die tuaschen 1 Aug. 1918 en 31 Jul: 1919 zijn vertrokken of vertrekken. Het bedrag der bijzondere toelage is ten minste zoo hoog ais het bedrag, dat de vrijwillig nadienende militair of zijn verwan ten zouden hebben kunnen ontvangen krach tens genoemde steunregelingen, zoo hij ge bruik gemaakt had van zijn recht ora tusschen t Augustus 1918 en 31 Juli 1919 huiswaarts te keeren. Op grond van dezen maatregel zullen o.a. militaire buiteugewone komraiezen en militaire hulp-gevangenenbewaarders, dio ook na 31 Juli a.s. vrijwillig blijven nadienen, voor deze bijzondere toelage in aanmerking kunnen komen. De verplaatsing van de iZeeiandt. De Minister van Waterstaat heeft in de Twesde Kamer gisteren verklaard, dat bij de verplaatsing van de «Zeeland» sulke groote nationale en provinciale belangen betrokken zijn, dat medewerking daartoe van de regaering niet is te verwachten. Ambtelijke vorm en stijl. De Minister van Bintionlandsche Zaken heeft aan de commissarissen der Koningin bericht, dat meermalen de aandacht wordt gevestigd op den ingewikkelden vorm en stijl, dien ambtelijke openbare mededeelingon en kennisgevingen in vele gevallen ver krijgen tengovolgc van daarin opgenomen aanhalingen en verwijzingen. Terwijl zulke stukken voor publieke kennisneming bestemd zijn, gaat aldus hunne strekking voor den niet ingewijden lezer to loor. Het wil den Minister gewenscht voorkomen, dat aan publication als hier bedoeld, en in het alge meen aan ambtelijke stukken, een vorm gegeven worde, die duidelijk en op een voor ieder verstaanbare wijze de strikking vertolkt. De Minister heeft genoemde autoriteiten verzocht voor zooveel van hen afhangt, mede te werken, dat dit oogmerk meer dan tot dusver verwezenlijkt worde. De gewezen Duitsche Keizer. Da Hdbl. correspondent te Parijs meldt: Er is geen twijfel aan, dat, zoodra het vredesverdrag geteekeud is, de geallieerde mogendheden aan Nederland de uitlevering zuilen vragen van den Keizer, om hem volgens de vredesvoorwaarden voor het gerecht te brengen. De likwidatie. Uit Goes deelt men aan het >N. v. d, D.c mede dd. gisteren: Do minister van Landbouw heeft op de Landbouw vergadering te Goes medegedeeld, dat van heden af de handel in oude aard appelen vrij is. Besmettel ij ke Ziekte (Febris typheïdea). De Burgemeester van Amsterdam, gelet op een inededeeiing van den directeur van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst, naar aanleiding van het in die gemeente voor komen van do besmettelijke ziekte Febris typhoidea, ten gevolge van Au; gebruik van besmette melk, meent metVmdraug de vroeger aan de ingezetenen gegeven waarschuwing te moeten herhalen, om in geen geval gebruik te maken van ongekookts melk. Valsche ontrée-kaarten. Men zal zich herinneren, dat voor den voetbalwedstrijd Holland-Zweden to A'dam een aantal valsche toegangsbewijzen in om loop waren gebracht. Naar het «Nieuws v. d. D.« meldt, is het der politie gelukt eeti drie tal in deze zaak betrokken personen te arres- tceren. Gebleken is, dat de kaarten gedrukt werden bij een zekeren K. in de Rapen burgerstraat, berucht wegens het vervalschen van allerhande distributiebons, voor welk feit de eigenaar van de zaak zich dan ook reeds in hechtenis bevindt. Zijn zoon deelde de politie mede, van een tweetal personen opdracht te hebbes ontvangeu 150 van dergelijke kaarten te drukken. Een jongen, die de valsche entreebiljetten in tegenwoordigheid van dan heer Wijnmalen, wien de kaarttoewijzing voor het Stadion was opgedragen, in een sigarenwinkel te koop bood, bleek de zwager van dendruk- kerszoon te zijn. Hij bevindt zich reeds in verzekerde bewarlug. Ook een der last gevers, een berucht bonknoaier, die wegens vervalsching van brandstof kaarten was aan gehouden en bij fouilleering een aantal valsche Stadion-kaarten bleek te bezitten, werd achter slot en grendel gszet. Thans wordeu nog pogingsn aangewend om ook den tweeden lastgever te vinden. Deventer in geldnood. Bij het Deventersch raadsdebat over het ten slotte aangenomen voorstel van B. en W. tot geleidelijke vermindering van de reductie op den gasprijs hebben da burge meester en da weihouder van financien van Deventer betoogd, dat zij aan Gedeputeer den den hoogst zorgwekkenden toestand der gemesnte-fiiiancien hebben blootgelegd. Indien voortgegaan wordt met de verstrek king van artikelen beneden den kostprijs, dan volgt een dóbücle. De soc.-dem. hoer Hakaboom riep toen uit: «Laat de débacle dan maar komen. De arbeiders dienen te worden geholpen!» Slordige boekhouding. Een koopman had een vordering op eea van zijn klanten, groot ruim f 1600, waar van hij in der minne, naar hij beweerde, geen betaling kon bekomen. Hij sprak den klant in rechten aan, maar de rechter wees zijn vordering af. De eischer had n.l. zijn bestel- en verkoopboeken overgelegd en het Gerechtshof te Arnhem, dat in deze zaak oordeelde, constateerde, dat in de boeken verschillende leemten voorkwamen verschillen in genoteerde prijzen, in het geheel niet ingevulde bedragen en vergis singen in do data. Het Hof oordeelde op grond daarvan, dat bij zulk een slordige wijze van boekhouden niet kon gesproken worden van richtig gehouden koopmans boeken, waaraan de rechter eenig bewijs kon outleenen. Vandaar dat de vordering werd ontzegd en de eischer in da kosten vau het proces veroordeeld. Er a 1. etig auto-o Twee motorrijwielen, de eerste bestuurd door een heer, de tweede door een heer, die een dame als passagier met zich voerde, kwamen Maandag van e-*n zijweg te De Moern bij Utrecht op don hoofdweg naar laatstgenoemde stad, juist op het oogmiblik, dat op den hoofdweg uit Harmolen een auto naderde, eveneens bestemd voor Utrecht. De motorfiets, waarop de dame en de heer zaten, reed met een flinke vaart onder de auto. De auto vloog tegen een booin. De bestuurder van de motorfiets kon slechts met de grootste moeite onder de auto vau- daan wordeu gehaald, daar het motorrijwiel geheel in de auto verward zat. Men telefoneerde den Gem. Geneeskun digen Dienst uit Utrecht en spoedig waren eenige doktoren met een auto op de plaats van het ongeval aanwezig. De dame had drie beenfrakturen, de be stuurder van het motorrijwiel ernstige ver wondingen aan hoofd, handen en bekken. Zij werden naar het Diakonessenhuia te Utrecht vorvoerd. Hun toestand was 's na middags naar omstaudigheaen redelijk. lJe auto was deerlijk gehavend. De in zittenden kwamen met den schrik vrij. Voor bijgeloovige menscheni Nauwelijks had te Dreumel Dinsdag een pasgetrouwd paar, na het verlaten van het raadhuis, op een karretje plaats genomen, of het paard sloeg op hol. De jonggetrouw den redden zich door uit de kar tc springen, waarbij da man zich ernstig aan de hand bezeerde. Ajax in Zwedon. De Hollanders winnen met 2o. Dinsdagavond had de wedstrijd Tigrana—- Ajax plaats. Met de rust was de stand 1 - o 111 het voordeel van het Hotlandsche elftal. Dit doelpunt werd gemaakt bij een strafschop, De eindstand is 2—0. Het is Zweden dus niet gelukt een doel punt te maken. Ais scheids:echter trad op Knut Nelsson. ingezonden Stukken. buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, at dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Witueusjes. Kunstenaars zijn dikwijls profeten. Toen de eerste pogingen werden gedaan om de kinderen uit de groota steden voor uitput ting te behoeden, door het prachtige plan van Dr. Dokker, was wijlen Albert Hahn een der eersten die daaraan meewerkte. De Centrale Commissie tot uitzending van Nederlatidsche Kinderen naar Buiten kwam tot stand en Hahn teekende zijn aangrijpend cliché. Links: twee verschrompelde stads kinderen met zorggezichtjes staande voor het donkera slop der armosdwoning. Rechts hetzelfde kinderpaar, buiten, onder wijde zonnehemel hun veldbloemen dragende zoo 1 geplukt, met lacheude blijde kinder- oogen uit blozende kinderkopjes. Ên nu? Het verslag der Handelingen over het tijdvak 7 Mei—31 Dec. 1918 Is verschenen. Een monumentaal verslag waaruit in woord en beeld dit heerlijke feit spreekt: de liefde voor het kind leeft nog in ons land. Er ia met toewijding, hard en snel gewerkt Hoe ook onderscheiden in levensrichting, de handen werden Ineengeslagen ten behoeve van het kind. Provinciale en Plaatselijke Comité's werk ten met de Centrale Commissie eendrachtig sumen, waarbij krachtig bijstand werd onder vonden van tal van instellingen in den lande, die do verzorging van het kind op meer of minder uitgebreide schaal seds practisch ter hand genomen hadden. In gezinnen eu ook in koleniohuizen werden zij verzorgd op uitnemende wijze. Dat ons volk zich gelukkig nog te geven weet, blijkt wel uit het feit, dat voor de kinderen, die daar buiten in gezinnen werden opgenomen, voor het overgroote deel geen vergoeding werd verlangd. Bijna 4000 kinderen (3965) werden op deze wijze voor inzinking behoed. Hoe schitterend dit voorloopig ook gegaan toch ia het nog lang niet oldo n d e. Want vele duizenden kinderen hebben hulp noodg die helaas niet verstrekt kan wordec. Om tweefiriei redeneu. Gebrek aan geld en gebrek ain plaats, Dit geldgebrek dreigt erger te worden. Het Nat. Steuncomité dat f 1 i n k a t e u n d e wordt opgeheven. Voor 1919 zal wellicht nog iets, doch voor 1920 stellig niets meer van dien kant gegeven worden. Door de sympathieke medewerking van ons volk kon tot heden de Penningmeester van de Centrale Commissie, met de bijdragen die hij ontving méér doen ten behoeve van bet kind, dan welke andere stichting ook. Het gold dat voor dit doel gegeven wordt geeft dus rjjke vruchten. Zie slechts op pag. 29 van het verslag hoe Hahn's profetie bewaarheid werd. Het groepje kinderen, Vóór hot ver trek en Bij hun terug k oer, doet U zien hoe heilzaam de zending naar Buiten werkt; hoe heerlijk het jonge volkje in krachten toenam. Wat daarom met vrijmoedigheid aan heel Nederland gevraagd mag worden is, Geld uit de steden Plaats op het laud 1 Kindervrienden in de steden! geeft uw geld in ruime mate, ten behoeve van de jeugdlevens, die andets langzaam dorren! Kindervrienden op het Land! geeft Uw onschatbare medewerking, door de witneu3- jes in Uw familiekring gastvrijheid te ver- leenen! Bedenkt, dat de crisiseltende nog hevig nawoedt «11 alle krachten bijeengevoegd moeten worden oin het kinderlijden te vcr- miudercn en grootere rampen te voorkomen Geeft ons daarom Uwe medewerking Helpt krachtdadig, helpt snel! Hat bureau der Commissie ie gevestigd, Frankenslag 83, den Haag. Jan A. van ZUTPHEN, Lid der Centr. Commissie tot uitzending van Neilerlandschc kinderen naar Buiten. Bijeenkomsten Vrijdag tot Dinsdag, Bioscoop» de Arend», so 2Ó Juni Bioscoop en Variété Langestr. ADVERTENTIEN. behoort bij iedere uitrusting; vlug; spaarzaam; glans houdend in regen. spoedige radicale genezing ook verouderde gevallen door de bekende URIEPILLEN no. 2. Prijs f 2.50, 6 flacons f13.50. „N. V. SANITAS". Kon. goedgekeurd. Amersfoort Langestraat 102. Ouze prijscourant van Patent Geneesmid delen enz. wordt U franco gezonden tegen inzending van 10 ct. postzegels aan ons Hoofdkantoor Mij. 3ANITAS, Post Box 302, den Hsag. G. Philippo AmorsloorfJ ATELIER VOOR REPARATION. Begin SEPTEMBER aanvang den opleidingscursus voor huishoudkundige, don kookcursus voor dames en dienstboden. Aanmelding bij de Directrice vóór 15 JULI a.s, HET BESTUUR. Wordt GEVRAAGD tegen 1 Augustus uitstekende Keukenmeid van do P. G., loon f300.— per jaar plus waschgeld en verval, mot prima getuigen. Familie woont tot einde 1919 te Bllt- hoven, daarna te Utrecht. Br. oud. lett, L 1180 aan BEIJER'S Adv. Bur„ Utrecht. Neem weer proef MET ...IJNE ALOUDS BEKENDE Gemberbolussen en gevulde boterkoeken. Aanbevelend, J. MANHE1M, Kmnpstr. 14 BS0SC00P- en VARIÉTÉTHEATER Langestraot PIlOUItAMlU VAN 20 TOT N MET 20 JUNI 11113 Komisch Drama Als Hoofdnummer: een Blijspel in 4 afdeelingen waarin de hoofdrol zal vervuld worden door de beroemde Duitsche Filin- artiste Frl. BENNY PORTEN ROLVERDEELING De Vorstin vau Solmsdorp, Henny Porten De Hertog van Iscnburg, Max Laurence. Frederik, zijn zoon, Paul Hartman. Van Ooievaar, een kamerdienaar, R. Schünzel. Hofmaarschalk von Melhiu, Luper Piek. Latnmermeijer, een boer, Rudolf Biebracbt. Dramatisch - Komisch Daarna een Pracht-drama in 3 afdeelingen, getlleld: ten Martelares Een greep uit het kunstenaarsleven. Dan nog vanaf MAANDAG als Prachtig spoorweg-drama. Prijzen der plaatsenloge 90 ct. lsto raug 75 ct., 2de rang 45 ct. 3do rang 80 ct. DE DIRECTIE

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3