1MSF00RTSCHE COÜRANT. Dinsdag I Juli 1919. Primula Producten No. 9199. 69e Jaargang- Uitgave van de Dmkkerjj „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR: F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden1.— BUREAUX: franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regei meer 10 cent. Bijregel- KORTE GRACHT 9 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en ontelgenlngs- advertentlên per regel 15 ceat. Reolames 1—5 regels /i.ss Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentlBn van buiten de stad worden de lncasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19 Eindelijk t maanden van beklemmende spanning zijn We dan nu eindelijk van den vrede verzekerd. Zaterdagmiddag ten 3,12 is in de Spiegelzaal te Versailles het vredesver drag met Duitsohland goteekend. Do Oorlog is ten einde! 28 Juni 1914 was het juist 5 jaren geleden, dat aartshertog Franz Ferdinand, de Oostenrijksch-Hongaarsclio troonop volger met zijn gemalin, tijdens oen be zoek aan Serajawo, de Bosnische hoofd stad, werd vermoord. De rovolverschoten van eenige ver dwaasde jongelieden werden de aan leiding tot het uitbarsten van dien gruwelijken wereldoorlog, die thans, gode zij dank, achter ons ligt. Op 23 Juli steldoOostenrijk het Ultima tum aan Servië,dat Kuslands ingrijpen uit lokte, en op 27 Juli reeds wordende vijan delijkheden tusschen Oostourijk-Hon- garije en het arme Servië geopend, den vol genden dag, 28 Juli, verklaarde het eerstgenoemde land aan het laatstge noemde den oorlog. Rusland zet zijn militaire maatregelen voort, geeft gton antwoord op het Duitsche Ultimatum van 31 Juli d.a.v., waarin de staking van de mobilisatie wordt geoischt en op 1 Augustus ver klaart Duitschland aan Rusland den oorlog.... en geen menschelijke macht kon nu het vreoselijke noodlot meer tegenhouden De wereldoorlog was begonnen, die thans, 5 jaar daarna, na bijna 8 maanden wapenstilstand formeel ten einde is gekomen, nu met den militairen en poiitieken leider der overwonnen oorlogvoerende partij de vrede is ge sloten. Dc vrede gesloten t Duitschland had nog weer opnieuw uitstel govraagd doch dat is geweigerd evenals hot inwilligen van z'n protesten en zoo is hot dan uit noodzaak besloten in alles toe te stemmen, wat de Entente mot Wilson verlangde. Trouwens, we hebben er geen oogenblik aan getwijfeld of Duitschland zou teekenen,en zich niet aan 'n voortzetting van den oorlog wagen. De Duitsche pers klaagt en jammert nog voortdurend over de harde voor waarden, maar in de politieke buiten wereld is men er van overtuigd, dat dit uiteraard zoo energieke volk z'n uiterste best zal doen om de hem opgelegde ver plichtingen 11a te komen om zich al heel spoedig als '11 goedgeslagen concurrent weèr op de Wereldmarkt te doen gelden, en geleidelijk in bloei en' weerstands vermogen toe te nemen. Een volk verloochent z'n aard even min als het persoonlijk individu z'n karakter. Hiermede houdt ook Clemenceau reke ning wanneer hij zich uitspreekt over Frankrijk'^ deinobilisatio. die hij voor- loopig ongewonscht acht. Do wereld kan er van verzekerd zijn, dat de ingeboren Duitsche wilskracht om wat te bereiken aan den dag zal treden en men niet bij do pakken gaat neerzitten, maar zich gaat weren met nieuwen moed. En dat zal ook geboden zijn! Hebben wij allen niet geledon onder dat ontzettende wereldconflict, wij, die er totaal onschuldig aan zijn en moeten ook wij niet trachten degevolgenderramp te boven te komen met zoovele andere menschen, die er eveneens buiten stonden? Ais het op klagen aankomt, dan hebben die buitenstaanders daartoe in de eerste plaats het recht. Te midden van de preliminairen der vrede8onderteekening wordt het volgende adres aan onze regeoring gericht: •Vervuld van dankbaarheid voor de •gastvrijheid, welke Nederland den •Duitschen Keizer verleent, verzoekt de •Duitsche Officiersbond, mode uitnaam »van millioenen Duitscliers, aan deregee- •ring der Nederlanden, de uitlevering •van den Keizer te weigeren. Wij kunnen «onzen voormalige» krijgsheer thans •niet meer met ons leven verdedigen, •maar verwachten van de edelmoedig heid der Nederlandsche regeoring, dat •ons deze laatste en meest vernederende •smaad gespaard zal blijven.< Het zal er van afhangen, welke gevol gen voor ons uit deze weigering kunnen voortspruiten, of als do Nedorlandsche regeering dat verzoek inwilligt, maar wij geloovon, dat voor een goede verstand houding met de Entente landen hot raad zamer is er buiten to blijven en geen vijandelijken vorst in bescherming to nomen. Die beloften kunnen ons koud laten, want we weten wat ons lot geweest zou zijn, indien Duitschland overwin naar ware. Boter doen we met een vredesfeest te organiseeren en elkaar op te wekken tot onpartijdigheid naar allo zijden. Vrede beteekent voor ons alleenherstol van den economischon toestand langs geleidelijken weg. zonder boslechten van veeten noch aan de eene. noch aan do andere zijde. Ook voor ons land is een nieuwe tijd aangebroken. Van welingelichte Nederlandsche krin gen verneemt de Londensche Corros- Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat met ingang van heden zijn ingetrokken: te. de bij besluit van 24 Juli 1917 aas W. H. Meursing, directeur van de Machi nale Fabrieken vso Gebak, alhier, verleende ontheffing van het bepaalde in artikel 3, ie lid der Verordening tot afacbaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen voor zooveel betreft het vervoer van brood naar Nijkerk, Woudenberg, Soest en Soeeterberg, met bepaling, dat bet vervoer alleen zal mogen geschieden in verzegelde kitten of karren; ze. de bij besluit van 26 October 1917 aan C. J. Prins verleende ontheffing van het bepaalde In artikel 2 der Verordening tot afschaffing van den nachtarbeid in brood bakkerijen, in dien zin, dat vanaf 4 uur des morgens arbeid in zijne broodbskkerij mag worden verricht; 3e. de bij besluit van 8 October 1918 aan W. H. Meursing, directeur van de Machinale Fabrieken van Gebak, alhier ver leende ontheffingen van het bepaalde in de artt. 2 en 4 dor Verordening tot af schaffing van den nachtarbeid in brood- bakkerijen, met dien verstande, dat door twee bakkers van het personeel zijner fabriek de werkzaamheden twee uren eerder mogen worden aangevangen, dan volgens de ge noemde verordening is geoorloofd. Vraagt in onze winkels PRIMULA PRODUCTEN GEWONE SOEPEN i. 10 cent per tablet; in pakken van 5 tabletten 50 cent. VERMICELLISOEP AARDAPPELSOEP - BOONENSOEP - BRUINE SOEP - ERWTENSOEP-ERWTENSOEP m. JULIENNE GROENTENSOEP HUISHOUDSOEP JULIENNESOIP - RIZ-JULIENNESOEP RIJSTSOEP RIZ-CRÉCYSOEP PIKANTE SOEPEN a 15 cent per tabletin pakken van 5 tabletten 75 cent. SCHILDPADSOEP - TOMATENSOEP - KIRRYSOEP - RIJSTSOEP m. KERRY Minzaam aanbevelend, N. V. rh. VAN GENT Co. pondent van het »HdbI,«, dat do Neder landsche regeering de volgende houding zou willen aannemen ten aanzien van den ex-keizer. Als de geallieerde regeeringen een voudig uitlevering vragen, zal Nederland weigeren. Maar als in naam van den Volkerenbond hot verzoek wordt gedaan, dat Nederland zal medewerken om den keizer te doen torechtataan voor een internationaal hof, zou Nederland niet weigeren om den ex-keizer te vorklaren, dat hij voor zulk een hof zou moeten verschijnen of anders het Nederlaudsch gebied zou moeten verlaten. Als hij weigerde om voor hot hof te komen en Nederland hem dus zou nopen het land te verlaten, zou men natuurlijk niet kunnen billijken, dat hij naar Duitschland terugkeert. In dat geval zouden de go allieerde regeeringen aan de Duitsche republiek zijn uitlevering vragen, krach tens de bepalingen van het vredesver drag. KENNISGEVINGEN. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag den 9en Jnli 1919, des namiddags ten drie ure, in het voormalig Werkhuis, aan den WeBtaingel, alhier, gelegenheid cal worden gegeven tot kosteloore inenting. Vestigen er voorla de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboorte bewijs of trouwboekje gewensoht is. Amsrsfoort, '28 Juni 1919. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire no. 5904/46/E 6, Rijks, bureau voor de Distributie van Graan en Meel, dd. 26 Juni 1919, maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel; Gelet op art. 2 zijner bekendmaking vaa 6 Mei 1919, no. 4716/6, Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, Staats courant no. 106, inhoudende de regelen, welke gevolgd zullen worden teu aanzien van de ontvangst van de producten van den oogst 1919, waarvoor garantie-prijzen zijn vaatgesteld: heeft goedgevonden het volgende te be palen: 1. QUALITEIT. De In art. 1 van genoemde bekendmaking vastgestelde prijzen, behalve die voor aard appelen, zullen slechts wordsu betaald voor producten van goede gezonde qualitelt, droog en marktschoon. Voor aardappelen zal een afzonderlijke regeling worden vastgesteld. Onverminderd het hier onder sub 2 be paalde omtrent kortingen voor afwijkend naturagewlcht, 11 'len afwijkende qualltelten saar verhouding lager getareerd worden. Koolzaadraapzaad, botercaad, drderzaad) wordt uitsluitend op qualitelt p-.laxs rd. 2. GEWICHT. Behalve de aub 1 gestelde eischen om trent qualitelt zullen de volgende kortingen voor lager natura-gewicht worden toegepast s. voor tarwe van 73 K.G. naturagewlcht of hooger wordt, Indien zij overigens aan de sub 1 genoemde eisohen voldoet, de volle prijs bstasld: Voor de eerste twee K.G. minder natuur- gewicht wordt voor elk verder K.G. of gedeelte daarvan 13 cent per 100 K.G. gekort, terwijl voor elk K.G. of gedeelte daarvan 30 eert wordt gekort, met dien verstande echter, dat een gewicht van 'U K.G. of minder als niets, en boven '/i K.G. als sen geheel K.G. wordt beschouwd; b. voor spelt van 43 K.G. naturagewlcht of hooger wordt, indien zij overigens aan de sub 1 gestelde elschen voldoet de volle prijs betaald; voor minder naturagewlcht wordt gekort als bij tarwe; e. voor rogge van 70 K.G. naturagewlcht of hooger welke overigens voldost aan de sub 1 gestelde elschen, wordt de volle prije betaald; voor minder naturagewlcht wordt gskort als bij tarwe; d. voor winter- en vlerijige zomergarst van 60 K.G. naturagewlcht of hooger wordt, li dien zij overigesz voldoet aan de sub 1 gestelde eischen, de volle prijs bataald; voor minder naturagewlcht wordt gekort als bij tarwe; e. voor tweerijige zomergarst van 63 K.G. naturagewlcht of hooger wordt, indien zij overigens aan de sub 1 gestelde eischen voldoet de volle prijs bstasld; voor minder naturagewlcht wordt gekort als bij tarwe; f. voor boekweit van 65 K.G. natura- gewicht of hooger, welke overigens aan de sub 1 gestelde eischen, wordt de volle prijs betaaldvoor elk K.G. minder of gedeelte daarvan wordt 30 cents per 100 K.G. gekort met dien verstande echter dat een gewicht van een 1/2 K.G. of minder ais niets en boven een half K.G. als een geheel K.G. wordt beschouwd. 3. LEVERING. De producten waarvoor bedoelde prijzen gelden, moeten geleverd worden, daar waar de Regeeringscommissaris belast mat de Rijksgraanverzsmeling zulks wenscht. Amsrsfoort, 27 Juni 1919. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat op de hierna genoemde dagen tusschen 9 uur v.m. en 12 i uur n.m. teu gemeentehuize (adi Onderwijs, Kamer No 8) gelegenheid bestaat tot aangifte van leerlingen voor de openbare lagere scholen (evenwel niet voor de O. L. School H. Leusderweg, hoofd de hear P. Keete en niet voor de school voor Voortgezet Lager Onderwijs, hoofd de heer C. J. F. Prins) en wel in de hieronder aangegeven volgorde: Woensdag s Juli a.s. voor de leerlingen wier familienamen beginnen met een der letters A. of B; Donderdag 3 Juli a.s. idem letters C, D, K of F; Vrijdag 4 Juli Zaterdag 3 Juli a.s. Maandag 7 Juli G of H; I. J of K; L. M of N; O.P.QofR; S of T; U of V; W.X.IJef Z. laudag is\g 8 Juli a.s. Woensdag 9 Juli a.8. Donderdag 10 Juli a.s. Vrijdag 11 Juli a.s. Hst z.g. «familie-boekje» der ouders moet worden medegebracht. Met de wenschcn der ouders totplaatsing van hnn hinderen op de school hunner keuze wordt zooveel mogelijk rekening ge houden. Amersfoort 26 Juni «919, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris K KAAN Jzn., L.-S. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeens kennis, dat binnen dezs gemeente een geval van mond- en klauwzeer is geconstateerd. e De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis, dat in de gemeenten Westbroek, Achttien hoven en Zeist gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amerafoort, 2' unl 1919. De burgemeester voornoemd, J. W. JORISSEN, Weth., L.-B.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1