Dienstbode Sehrijll es A. Winter Winkelhuizen Ut van EINDELIJK VREDE! Harderwijk. Ook de raad dezer gemeente heeft in een harer laatste vergaderingen de geloofsbrieven der meuwgekozen raadsleden onderzochten tot toelating besloten. Ged. Staten van Gelderland gaan met dit besluit, dat ze strijdig met de Gemeentewet achten, niet accoord. Zij meenen dat dit moet goschieden <rlCer!!9 v/r8adering in September. Do raad handhaaft echter zijn besluit. D. bow van utaictaawnlogm hier met bekwamen spoed voortgezet. Thans heeft de raad weder een voorschot groot fi 63.925 verleend aan de vereeniging «Goed Wonen», die 31 woningen gaat bouwen. Utrecht. Naar het U. D. verneemt, zullen heden. Dinsdag.de melkh.mdeUren vergaderen om te overwegen den melkprijs op 19 of zo cent per liter te brengen. De quaeslie is deze: De boeren, die de melk leveren, beweren, dat het mond- en klauwzeer zóó zeer woedt, dat er betrekkelijk weinig melk te leveren is. Vandaar een geringere aanvoer. Gisterenmorgen waren er dan ook al malkinrichtingan die maar weinig melk aar. hun klanten konden verkoopen. De boeren eiachen nu van den melk handel een hoogeren prijs, t. w. 14 cent van af de boerderij en 15 cent franco stad. De melkhaudelaren zullen nu wel verplicht worden dien prija te geven, wat ten gevolge zal hebben, dat voor het publiek de melk prijs eveneens verhoogd wordt. De bandelaren en directies van groot# inrichtingen zullen hedenavond over daze quaeatie vergaderen. Men vreest dat de prijs nu zal oploopen tot 19 of 20 cent. Het uitzien is nu naar het ingrijpen van den minister. Het is te hopen, dat dit ingrijpen zal plaats vinden, want de toestand wordt voor het publiek inderdaad ondragelijk. W e e s p. In eene door bijna het geheele personeel van de firma van Houten te Weesp be zochte vergadering, werd ua eene uiteen zetting der houding vau de firuta, een motie aangenomen, waarin de meening wordt uit gesproken, dat het rechtvaardig gestelde verzoek, oin invoering van een collectief arbeidscontract in overleg met do vakorgani saties, moet worden gehandhaafd ala een eisch des tijde, die zoowel in het belang der werknemera, als in het belang van de firma moet worden geacht; dat de loonen der meisjes dringend be langrijke verbetering behoeven, en het on geschoold mannelijk personeel nog niet ten volle het door de organisaties gevraagde loon ontvangt. Er wordt bij de firma op aangedrongen, alsnog de Uoofdbeaturen In conferentie te ontvangen, ter bespreking van het outwerp- contract. De heer B. Germeraad, nieuw-benoemd lid van den gemeenteraad (Econ. Bond) is niet toegelaten op grond van art. 231 der gemeentewet; hij bekleedt nl. de betrekking van leereer aan de Handelaavondschool vau de Vereen. Handeldrijvende Middenstand te Weeap. BINNENLAND. Nieuwe broodkaarten. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat, behalve de in art. 2 van zijne beschik king betreffende de distributie van brood- bloem, meel en rogge van 25 Nov. >918, in omloop zullen worden gebracht brood kaarten van verschillende kleuren, voorzien van een aantal afacheurbare bona, vermel dende het gewicht van het brood, hetwelk daarop kan worden ontvangen, zonder aan duiding van de soort van brood en van het tijdvak. Nader zal worden bekend ge maakt voor welke broodsoort en voor welk tijdvak deze kaarten zullen gelden. (St. Ct) Dit jaar nog geen lintjes. Is het Corr. Bur. wel Ingelicht, dan zou het vooralsnog niet in da bedoeling der re geering liggen, reeds op 31 Augustus i-.s. de hervatting te bevorderen van de sedert het uitbreken van den oorlog opgeschorte verleening vau onderscheidingen in de Ne. derlandsche ridderorden op dien dat :m. Winkelsluiting. De Minister van Arbeid heeft in de Kamer medegedeeld, dat binnenkort te verwachten is een wotsontwerp tot regeling van de win kelsluiting voor het geheele land.. Schending van ambtsgeheim. Naar «Het Volk* verneemt is de telegra fist die te 's-Gravenhsge gearresteerd was als verdacht vau schending van ambtsgeheim uit zijn voorloapige hechtenis ontslagen. Burgemeestersbenoeming. Bij Kon. Beal. ia tot Burgemeester van Purraerend benoemd de heer D. Koolman, thans burgemeester van Wormer. Over den kop geslagen. Bij de opstijging met zijn machine heeft luitenant Bisschof eon ongeval te Zandvoort gehad. Hij wilde uitwijken voor een dame met een kinderwagen, die zich In de baan van de machine bevond. Daarbij geraakte hij boven zee, maar door de geringe hoogte, waarop gevlogen werd, schepte de machine water en sloeg over den kop. Dadelijk snelde men van alle kanten te hulp, de belde In zittenden werden dan ook gered. De machine ■s op het strand gesleept en zal door personeel van Soesterberg worden gede monteerd. De verdwenen wisscllooper terecht. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op het politiebureau aan de Groote Paauwensteag te Rotterdam gemeld de wisaellooper A. V., in dienst der Tweatsche Bank, aldaar. V. was Donderdagmorgen met zijn wissels van de Bank vertrokken, had een bedrag van f 11.971.66 ontvangen, en waa niet naar de Bank teruggekeerd. Hij geeft voor, dit bedrag verloren te hebben. Ontvlucht. Uit het Kotterdamsche huis van bewaring zijn dezer dagen 3 verdachten ontvlucht, vau Dam, van Dalen en Tiekatra. De heeren hebben een deur open gevonden, zijn door de open deur het gerechtsgebouw binnen gekomen, wisten zich toegang te verschaffen tot een der zittingzalen, om over de publieke tribune in de vrije lucht te geraken. Tiekatra, die preventief zat, verdacht van heling in de diefatalzaak van Heyneman en Ostwald op de Blaak, heeft bij het springen door een raam een been gebroken. Hij moest blijven liggen en is door de bewakers weer aangehouc en De twee anderen, beiden be ruchte recidivisten, zijn voortvluchtig. In verband met de ontsnapping van twee arrestanten uit het Huis van Bewaring is gearresteerd de publieke vrouw J. L., bijge naamd «Zwarte Jana«, uit de Kloversateeg, in wier woning de govangeniskleeren der uitbrekers werden gevonden. Zij wordt er van verdacht de mannen eenigen tijd ver borgen te hebben gehouden. Toen de politie in huis kwam, waren de vogels echter ret-da gevlogen. Een ac t u el e Preek. Een dorpspredikant, die, tengevolge van zijn minimum traktement en groot gezin, onder schuldenlast gebukt ging, nam, ten einde raad, zijn toevlucht tot een actufielo preek over Mattheus 28 vers 29: «Wees lankmoedig over mij, ik zal u alles betalen.» De lankmoedigheid zijner schuldeischers aati 't slot der predikatie inroepend, beloofde hij te gelegener tijd allen te zullen voldoen. De picek sloeg in eu nog denzelfdcn Zondag meldden zich verscheidene dier schuldeischers aan bij de pastorie om den minimum-lijder te verzekeren, dat zij hem niet meer zouden lastig vallen. Oneerlek» verpleegster. In een pension te Velp werden ria het* overlijden van een dame eeuige juweelen vermist. De verpleegster, die de overledene had verpleegd, beweerde do juweelen in een koffer te hebben gesloten en den sleutel aan een familielid tc hebben gegeven. Het bleek evenwel dat eeu gedeelte der juweelen verdwenen was. Na een uitgebreid onder zoek gelukte het de Velpsche politie de verpleegster te Oudewater aan te houden. Zij bleek zich de juweelen te hebben toe geëigend en die te Arnhem aan een juwelier te hebben verkocht. Na haar arrestatie is zij ter beschikking van de justitie gesteld. Door den hond gevat. Een uet gekleed heer, vertelt de »Rsb.« klom de trap op van een étagewoning aan de Charlotte de Bourbonstraat te 'a-Graven- bage en nam, na de deur, die niet gesloten v/as, geopend te hebben, uit de portiek een fiets weg, waarop een nieuwe cape lag, die bij ook medenam. De bewoners merkten den roof en zetten den dief na. Deze wierp de cape weg en ging er snel met bet ge stolen rijwiel van door. Nog «neller was de keeshond, dien de bewoner den rijwleldief had nagezonden. Hij baalde spoedig den dief in en beet in den band van het achter wiel, dien hij ondanks alle pogingen van den dief niet losliet. De dief waa genood zaakt, zijn gestolen fiets in den ateek te laten en te voet te vluchten. Het baatte hem echter weinig; op den Schcnkweg werd hij gegrepen cn ingerekend. Gouden feeat van het Neder 1. Gymnastiek Verbond. Het Nederlandsch Gymnastiek Verbond beeft, naar aanleiding van baar gouden feest op 19, ïo en 21 Juli a.s. personeele en ver- eenigingawedstrijden uitgeschreven in gym nastiek en lichte athletiek, In zwemmen, korf- en slingerbal en estafetteloop. Ia de deelneming aan deze wedstrijden zeer groot, de belangstelling welke de feestvierende bond van verschillende zijden ondervindt, doet daarvoor niet onder, hetgeen blijken kan uit de volgende opsomming der toe gezegde prijzen: H. M. de Koningin schonk eea gouden medaille en Z. K. H. Prins Hendrik een zilveren beker cn eveneens een groote zil veren medaille. De Amsterdamscke Turn bond en de heer L. C. v. d. Meulen stelden elk een gouden medaille beschikbaar, de gemeente Amsterdam en de heer W. Wes terman gaven elk 2 groote verguld zilveren medailles, voorts de Minister van Marine, de Commisaaris der Koningin in Neord- Holland, luit.-generaal J. Bulger, de heer A. B. van Hengel, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, C. J. L. A. Graaf van Limburg Styrum en F. W. baron van Tuyll van Serooskerken elk 1. Zilveren medailles zijn nog geschonken door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de generaals C. J. Snij ders, K. Eland en A. R. Ophorst, de haeren Joh. HeyneB, burgemeester Teilegen en W. Graafland. Het optreden van Rubini. In een gisteravond te Haarlem gehouden seance verklaard» de heer Rublnl, dat bij voortaan in Nederland niet meer de massa- suggestie zal toepassen, nadat in Haarlem zich eenige gevallen hebben voorgedaan van bezwijming, hetgeen ook in andere plaatsen is voorgevallen. De heer Rubinl schreef dat toe aan massa-psychose. Echter verzekerde de heer Rubini, dat hem ge bleken was in ve'e gevallen van zgn. be zwijming met simulatie te doen te hebben gehad. De Iiaagsche politie. •De Haagache Politie», orgaan van de afd. 'a-Gravt-nhage van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, bevat de on derstaande circulaire van den hoofdcom missaris vaa politie; *In den laatsten tijd bereikten mij eenige rapporten, waaruit duidelijk kan worden vastgesteld, dat sommige dienaren van politie niet doordrongen zijn van de verplichting om steeds met volle toewijding, nauwgezet de bevolen diensten te verrichten. Zoo worden bijv. in strijd met de voor schriften, posten veel te vroeg en zonder behoorlijke aflossing verlaten, met bet uit sluitend doel, dat vooral geen minuut te laat zou moeten worden ingerukt; vanuit de posthuizen worden du posten te laat be trokken controlepunten worden niet of niet op tijd aangedaan; er wordt onvoldoende gesurveilleerd en het handhaven der ver ordeningen laat veel te wenschen over. De wijze waarop het publiek wordt be jegend, kan dikwerf niet behoorlijk worden genoemd. Ieder politiedienaar moet steeds indachtig zijn, dat bij iu dienst is der ge meenschap en dat door ruwheid, onver schilligheid en laksheid hij beneden zijn taak blijft en hij niet de achting en waardeering erlangt, welke de politie beslist noodig heeft voor de richtige uitvoering harer taak. De niet te ontkennen onhebbelijkheid, waarmedesomroige burgers de politie meenen te mogen bejegenen, moet nimmer voor haar een reden zijn om op onwaardige wijze daarop te reageeren. De verantwoordingen der dienaren, die van tekortkomingen of plichtsverzuim worden overtuigd, zijn meestal niet aanneembaar en indruischend tegen elk begrip van rede lijke pliebtsop valling. Men zou geneigd zijn daarbij veeleer te denken, dat men te doen heeft met mannen, die zich niet bewust zijn dat zij moeten zijn ernstige (beSedigde) vertegenwoordigers van het openbaar gezag. Doorzichtige onjuistheden en zelfs onwaar heden worden gebezigd om zich voor cor rectie te vrijwaren. Terwijl ik de aandacht van het personeel vestig op de onafwijsbare noodzakelijkheid, dat ten deze spoedig ver betering intreedt, doe ik een ernstig beroep op allen, opdat het korps als geheel en ieder lid in het bijzonder zich verantwoord zal kunnen achten tot het met een gerust ge weten aanvaarden van do belangrijke ver beteriug in bezoldiging en dienstverband. Indien, naar ik vast vertrouw, spoedig verbetering zal kunnen worden geconsta teerd, zal daaruit tevens zijn af to leiden, dat bet onophoudelijk in woord eu geschrif ten gewagen van opheffen co op hooger peil brengen der politie inderdaad ernstig is gemtend en niet uitsluitend is bedoeld ter bevordering der materieele belangen». 1 letterzetter 2 timmerl. leer). 1 leemvormer 6 tuinlieden 2 loodgieter t uniformpettenm. 3 loopknechts 6 vtldarbeiders 153 losse arbeiders 6 voerlieden 2 mach.-houtbewerk- 1 werkvrouwen 1 mach.-poetser 4 winkelbedienden II. werden gevraagd de volgende werk krachten 1 kappersbediende 5 schilders 1 leerling-kopersl. 1 meubel-beitser 1 loopmeisje 7 timmerlieden 1 meubelmaker 1 werkvrouw Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aan- plakplaataen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, iu het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof No. 2, telephoon iet. No. 374. ADVERTENTIEN. Gemeenteiyko Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 12.311 vau 2 tot 3 on van ó'/.j tot ■}l/2 uur Op Zaterdag alleen vau 8.30 tot 12.30. Op 3 Juli 1919 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden 4 bankwerkers 1 machinist 1 bedr.-l. met.-iudus. 6 magazijnknechts 1 behanger f« meesterkn.stg.fabr. 1 behanger-stoff. 14 metselaars 3 boekbinders 2 monteur» 6 beekdrukkers 1 meubelstoffeerder 1 boekhouder 31 opperlieden 3 broodbakkers 1 opzichter-:eekenaar chauffeur 1 olieslager 1 dgariilo-sorteerster 1 polltoerder 6 electricleua 1 rijwielhersteller 1 gas- en waterfHier 1 reizigers 1 glasmaker 2 schilders 74 grondwerkers 2 schippers 1 handelsreiziger 11 schoenmaker» 1 hulpmonteurs 2 sigarenmakers 1 Isoleerder 5 sigarensorteerders 1 Inpakker 2 slagers 5 kantoorb. (mann.) 1 apiegaivergulder 1 kellnera 1 steendrukker 1 kindermeid 1 steenhouwer 4 kleermakers 2 stokers 1 koalaiers 3 straatmakets 2 koks suikerwerken 3 kruidenierahed. 3 timmerlieden Het is ons een genoegen, kennis tc geven van de GEBOORTE VAN ONS MEISJE WIEBINE. S. VELDMEIJER. S. E. VELDMEIJER. Voortiiuysen. TETERINGEN, 7 Juli 1919. Zandberglaan 31. In een eerste Klas Restaurant tc Utrecht zoo spoedig mogelijk een Hiiike heldere gevraagd. Hoog loon. Goede behandeling verzekerd. Brieveu onder no. 349 bureau d. blad. vvraagd door Daine. Brieven met prijsopg. onder no. 351, bureau van dit blad. TE HUUR of TE KOOP gevraagd. Brieven met opgaaf van bijzonderhedon onder No. 351, bureau van dit blad. 0[> Donderdag 10 Juli a.s. des avonds 8 uur, in de tuinzaal van het Hotel „De Zwaan" Spreker Prof. Dr. I. VAN REES. Toegang vrij. Geves t i to AMERSFOORT Uangestraat 96 Dierenarts - Spreekuur 8-9 en 1-2 is de titel van oen boelend verhaal, dat tegen zeer geringen prijs ge geven wordt als premie bij don Ueïllustreerden Christel ijken Scheurkalender voor 1920. Men teekene thans reads in bq zijn boek bandelaar, colporteur of bij den uitgever. Een ruime BIJVRRDIRXBTF. kan een leder zich verzekeren door vrienden en kennissen te bezoeken met een Intcckenlijat van boven- genoemden Scheurkalender (Jaargang 30), en hen tot inteekening te bewegen. Men vrage condities aan bij den L'ltgerer J. N. VOORHOlVK - Ben llaag

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3