plm. 3I2SO DENNEN Getale Mw weiets Lipiflaiie, 20 gCt korting. JURGENS' Harde en losae TURVEN FIRMA L. VAN AOHTERBERGH L. G. PONNE TT«lefoonWll9*4 Amersfoort Idiini Hoofdprijs 135.000. g-evallen op serie 23308 no. 42, Eerstvolgende trekking I AUGUSTUS a.s. Soliede AGENTEN gevraagd. Het Paria-meisje. De NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ zal DINSDAG 22 JULI a.s. bq InichrjjYing VERKOOPEN in 7 pcrceclen, 4 comb, en in massa: diem, op borsthoogte plm. 6—26 c.M. (gemldd. plm. IP/a13 c.M.) Het hout hseft meer of tnlndsr door brandschade geleden, doch Is uitstekend geschikt voo- mijngorlef-en braudhout en staat zeer gunstig op stam nabii station DEN DOLDER, Geci. Zeist. Int.. voorw. bij de DIRECTIE te ARNHEM. Vtor tik nt silt, Celstaarbasn 3(6, Amsterdam. Mi'azijn nn KIMO-WERKEN. Ook kan de geheele voorraad tegen verminderden prijs In een koop worden gekocht, die eeu zaak beginnen will Te koop: Theater-, Reis-, en huis- of vereenlgings-bioscopen, Spaartransformatoren m. regelb. weerstand, Schakelborden, iilmterugwinders, Kinomotoren, Voorschakel regelb. weerstanden, weerstanden, Projectiebooglampen, Projectiedoeken, Projectiekolen, Projcctietafels, Buitenbooglampen, Opjectieven, ook mat houders, conden- sorlenzen ook met houders, filmspoelen, Water- en zuurstofgas, automaten en lampen enz. Hoezee t is nu weert oude doen i de PUANTfl 15 vru van rantsoen! WORDT VERWACHT: een greote partij le kwaliteit (DISTRIBUTIE-VRIJ) Bestellingen worden nu reeds aangenomen bij BestelkantoorArnhemschestraat la Tel. 155Magazijnen en kantoorKoesteeg 3-5 AMER8FOORTSCHE RIJ T UIG HI A AT S C H A P1» IJ Westsingel 88a Telefoon 43 Uniformen zoor Begrafsnissen Luie Rijtuigen en Livreien nor Gelegenh. Directeur W. F. V. D. ZWAAN. Licht en Kracht Installaties Levert tot billijkste noteering Elect romoloren alleen uit eerste klasse materialen gemonteerd 1) tt IJ F BIM M E N LICHT F. H. LOMANS Electro-Technisch Bureau 18 Hof - Telefoon 866 - AMERSFOORT Licht- en Krachtinstallatie Moderne Bliksembeveiliging voorts verschillende prijzen van f4500.-, flOOO.-, f450.--, f225.--, f115.-- enz. Prijzen dadelijk betaalbaar. TrekkingslQsten op aanvraag. a Ondergeteekendo geeft rechtstreeks uit of wel door tusschenkomst van hare bij kantoren en agenten door geheel Nederland 3 pCt. obligaties met premie-uitkoeringen (zonder nieten), waarvan de aandeelen Koninklijk zijn goedgekeurd, groot f 200.—,fioo. f50.— f 10.— ook in termijnbetalingen vanaf 12.20 per 2 maanden. Deze premie trekkingen geechieden zes maal per jaar in het openbaar ten overstaan van een Notaris. De Obligation kunnen tot 85 pCt. worden beleend. met den hoofdprijs van 1 70.O00--, Voorts bedragen de hoofdprijzon der overige trekkingen f55.000.f28.000.—, fu0.000.f45.000.en f35.000..Vraagt kosteloos volledige inlichtingen, MIDDENSTAND-VEREENIGING, hoofdadministratic WE8TEINDE 67, VOORBURG. FEUILLETON. 13). o— En nog jaren lang bleek zij niet in staat om met succès haar wil door te drijven tegenover de taaie volharding hrrer moeder. Het bieaf bij een enkelo schermutseling, waarbij zij de nederlaag moest lijden. Zij was toen juist achttieD jaar geworden, haar vader zond haar een eigen jaargeld, haar opvoeding heette voltooid en zij kreeg haar eigen kamers in huis, haar eigen be diening, een kameniertje. In overgedienstigen ijver noemde het Haagsche nufje haar «freule» voor en «freule» na. Het begon Leenie, juist weer eens in een Vetkaareen- stemming te vervelen en zij besloot er een einde aan te maken voor goed. Dit meisje, haar eigen bediende Immers, mocht zij zelf standig beveleu, wat zij de anderen als loon trekkende van har» moeder nooit had durven doen. Zij beval kortweg het meisje, van stonde af aan, haar .Juffrouw Vetkaars* te noemen, Eenige dagen ging het goed, zelfs be merkte Leonie dat de andere bedienden haar ook noemden bij haar nieuwen naam, ingelicht door het kamerniertje. >Dee te beter,» meende het meisje: »Zoo is mama voor een .fait accompli» gesteld.» Het duurde echter niet lang of mevrouw Swaenecroon kwam op de hoogte van de nieuwigheid in huis. In tegenwoordigheid van hare moeder noemde dc huisknecht Leonie «Juffrouw Vetkaars.» Mevrouw Swa enecroon wachtte tot de deur zich weer sloot achter den knecht en toen heel kortaf ,Heb-jij de bedienden gelast je bij dien bsepottelijken naam te noemen?» Leonie echte dochter harer moeder, kende geen terugwijken: >Ja mama, hot is de eenige naam dia mij rechtens toekomt!» Heel bedaard klonk het antwoord harer moeder: »Wie betwist je dit... In jou plaats zou ik echter van te voren bedacht hebben, dat onbeschaafde menschen, als knechten en meiden, gaarne in de keuken den draak steken met de onvolkomen heden hnnncr meesters. Misschien was het je onverschillig in je waarheidsliefde, ook je moeder tot doelwit te maken van hun grove grappen!» Én toen sprak mevrouw Swaenecroon over andere dingen; geen zweem boosheid waa er meer in haar stem. Een week later nam zij haar dochter mede naar Parlja om najaarstoiletten te kiezen. Toen zij thuis kwamen vond Leonie het geheele dienst personeel verwisseld. Men noemde haar weer >freule,< en Leonie schikte zich in het onvermijdelijke. Met evenveel overleg en taai geduld, waarmede zij haar dochter wist te onder werpen aan haar wil, heroverde Leonie's moeder haar oude plaats in haar arlstocra- tischen kring. Want niet dadelijk waren haar oude standgenooten geneigd te ver geten aan welk een beapettelijke «vernede- ring» zich eeu hunner schuldig had gemaakt. Met oneindige moeite, pas voor pas, over won zij den hardnekkige» clangeest.» Da aangeboren Swaenecroonsche hooghartig heid moest zich menig gevoelig stootje laten welgevallen, maar toch altijd weer, tot Leonie'» verwondering, was het haar be- leedigdc moeder, die de eerste schrede tot toenadering deed. Het was nog slechts enkele maanden geleden, dat de toongeefster der aristocratische wereld, Mevrouw van Heijmsien, eindelijk zich verwaardigde hare moeder een tegenbezoek te brengen. Leonie was in de kamer en zoodoende getuige van de hooghartige vriendelijkheid der barones en wat haar In haar kinderlijk gevoel be- leedigde, ook van de onderdanige dankbaar heid van hare moeder voor dit bezoek. Eindelijk stond Mevrouw van Heijmelen op: «Ma chérle,» zeide zij, »wat ia het een charme geweest, al die jeugdherinneringen met je op te halen. Kom eena gauw bij mij terug, maar kom dan voor twaalven, dan ben ik alléén, dan kunnen wij Intiemer praten samen!» Zoetsappig bleef de glimlach, waarmede Leonie's moeder de gewaardeerde gast de kamer uitliet, maar toen zij terugkeerde schrikte Leonie van den diepen rimpel tusschen de vertoornde oogen der beieedigde vrouw: »Bahi Voor twaalven intiem Zij schaamt zich me te ontvangen gelijk met hare andere gasten, voiii toutl» Zoo boos had Leonie haar moeder nooit gezien; hoe verwonderd was zij dus niet, toen, alsof er niets gebeurd was, haar moeder haar op een goeden dag mede nam op haar bezoek aan Mevrouw van Heijmelen voor twaalven. En de gegriefde vrouw toonde zich zoo groote dame, zoo In het minst niet bevlekt met eenig Vetkaarsensmetje, dat een uitnoodlging voor de »sauterie« van Mevrouw van Heijmelen, de boiooning werd van zulk verstandig en tactvol optreden. Deze invitatie van de toongeefster der groote wereld, waardoor voortaan geen enkele aristocratische huisdeur voor de vernederde vrouw zou gesloten blijven, was voor Mevrouw «Swaenecroon» de triomf, de zegekrans na een hardnekkigen strijd van tien jaren 1 Even tactvol zorgde haar moeder er voor dat ook Leonie een uitnoodlging ontving. En in gedachten zag Leonie zich weer in prettige opwinding heen rijden naar dat bal. Zij was jeng en mooi, dit was haar eerste feest, en met de illusies der jeugd schiep zij zich luchtkasteelen van hctgelnk dat zij er kon vinden In den tuin teekenden kleurige hyacinthen en tulpen schreeuwende plekken op hot gazon, zijdeachtig zacht streelden de rozeroodc bloesems van de wilde kera hare saamgevouwen handen, geurend omringden haar de witte lellekelkjes maar bij de gedachte aan dien avond, gleed een ker mende zucht over de lippen van het pein zende meisje. O, de désilluaie van dat eerste feest in haar jong leven! Weer zag zij er zich staan, alleen met haar moeder, terwijl al de andere meisjes, de «freules» omringd werden door dansen opschrijvende cavaliers. Tot haar kwam in den aanvang slechts één, van Velzen. Zij kende hem reeds, hij maakte trouw bezoeken bij hare moeder. In hasr kringen had hij den naam een «fatsoenlijke klaplooper» te zijn, omdat hij alleen bezoeken bracht bij families die feesten en diners gaven en altijd zocht weg te komen op een oogenblik dat knecht noch meid de voordeur openhield. En de «families» die hem kenden vroegen hem alleen als er een plaats open viel of er gebrek was aan cavaliers. «Ce» van Velzen was iemand voor wien men geen consideraties noodig achtte. In haar geïsoleerd leventje was nog nooit iets bepaalds slechts van Velzen tot Leonie doorgedrongen, toch haatte zij hem instinct matig. Telkens als hij zoo vlak bij haar kwam staan, en zij zijn glinsterende zwarte haren vastgeplakt boven zijn geel gezicht, zijn uitpuilende oogen, zijn roode lippen, zoo vau nabij zag, doorliep haar een rilling van afschuw, een niet te omschrijven gevoel maakte zich van haar meester, zoo iets als trapte zij op een slak. Later kwam mevrouw van Heijmelen met nog twee cavaliers, haar schoonzoon, een ouwelijk goedhartig heer, die zich klaar blijkelijk opofferd» voor de muurbloempjes van zijn schoonmoeder's feest, en nog een langen mageren man. Mevrouw van Heij melen stelde hem aan Leonie voor ala «Jhr. van Polsdijk.» Met de grootste zorg gekleed, een kale kruin, een krans van pikzwarte haren om het achterhoofd, een neerhangende snor van een even onnatuurlijke, al te don kere kleur als de haren, schatte Leonie haar nieuwen cavalier op een goede veertiger, die gaarne de illusie geven wil nog tien jaar jonger te zijn. Hij had een fletse vermoeido uitdrukking op zijn tanig gezicht en toen hij van onder zijn slappe oogleden voor het eerst zijn blik op Leonie vestigde, schoot het bloed haar eensklaps naar de wangen en ontvouwde zij met senuwachtlge haast haar roze veeren waaier voor haar gedecol- teerden hals, tot in de ziel gewond door dien cynlschen blik, waarmede hij zoo inpertinent haar schoonheid met kennersblik taxeerde. (Werdt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 4