mM I I.T 11 Versterkend - Voedzaam - Gezond W WM R T T II I PHOENIX BROUWERIJ. Prima korte Turf Prima losse Turf J. C. v. d. LOGT mm mw mmi ALCOHOLVRIJ A Bekendmaking. aanbesteden: Avondvakschool Enplsclifl conyersatie les Maagpijnen, In de Maalstroom des Levens. Wonderzalf Waar is de grens? IIB JjX Afl \Mf VarkpfgkMP HQ wadei-VM-hoopers «mi <h 1MM JrjL SI 1 If De heer O u d ia zeer teleurgesteld, dat do mlniiter dit ontwerp, dat eerst een alge meen karakter had, thans heeft beperkt tot de gemeente Leeuwarderadeel. Dit is ver keerd. Wat zich in Leeuwarderadeel voor deed, kan elders ook gebeuren, en daar maakt men nu de oplossing onmogelijk. Spreker dient een amendement in, om de oude redactie van het ontwerp te herstellen zoodat het niet alleen zal slaan op Leeuwar deradeel, maar op alle gemeenten, waar iets dergelijks gebeuren kan. De heer Boma na merkt op dat het oorspronkelijk ontwerp veel te algemeen was gestold, zoodat men eigenlijk niet wist op welke concrete gevallen het doelde. Ais er nog andere gemeenten zijn die in het zelfde geval verkeeren als Leeuwarderadeel, zal de Kamer ook voor die gemeenten een specialen maatregel moeten treffen. In denzelfden geest spreekt de heer Beu nt er, die zegt, dat Leeuwarderadeel het eenige geval is dat bekend is geworden. De heer Kleerkoper meent, dat de heer Beumer de zaak veel te formalistisch opvat. Het oogmerk van het eerste ont werp was om in plaatsen, waar door een formaiititeit da wil der kiezers niet zuiver tot uitdrukking is gekomen, een middel te vinden om dien wil alsnog tot uitdrukking te brengen. In andere plaatsen zijn ook formeele fouten gemaakt en is men bezig daarover tc onderhandelen. Welnu, dan moet men ook voor die gemeente een oplossing mogelijk maken. Hierna wijzigt de heer Oud zijn amen dement in dazen zin, dat een nieuwe ver kiezing mogelijk wordt, wanneer ton minste twee derden van de gekozen raadsleden hun mandaat niet aanvaarden. Minister Ruys da Beerenbrouck gaat de geschiedenis van het ontwerp na In Leeuwarderadeel hadden van de 15 ge kozen raadsleden er 14 bedankt, en ook de plaatsvervangers bedankten. Er zou dus in September In die plaats geen gemeenteraad zijn, of liever een raad van 1 lid. Daarom was een voorziening noodig. Daartoe diendo het ontwerp, dat toen algemeen werd ge houden. Later bleek echter, dat een derge lijk geval zich alleen in Leeuwarderadeel had voorgedaan. Daarom heeft spr. het ont werp tot dio gemeente beperkt, omdat alleen voor die gemeente een noodwetje noodzake lijk bleek. Het zou buitengewoon gevaarlijk zijn om in deze omstandigheden aan het ontwerp een algemeen karakter te geven. Als hetzelfde ge' al zich in andere gemeen ten voordoet, zal spreker ook daarvoor met een noodwetje komen. Hij ontraadt het amendement. Na verder debat ontstaat er een geweldig kabaal wanneer alsnog de heeren Beumer en Kleerekoper het woord vragen. Zij voeren het woord orider verschrikkelijk rumoer. De gansche Kamer probeert hun het spreken onmogelijk te maken. De twee staatslieden maken ruzie met elkander, maar de heele Kamer lacht hen uit. Het amendement-Oud wordt met 4a tegen 35 stemmen verworpen. Voorde linkerzijde en de heeren A. P. Staalman en Van de Laar. Het ontwerp wordt aangenomen. Zilverbons van een gulden. Sommige winkeliers weigeren zilverbons van f 1 met de handteakening van minister Van Gifn in betaling aan te nemen. Deze weigering berust op eea misverstand. Alleen de zilverbons van f2.30 met handteekening van minister Van Gijn lijn van onwaarde verklaard, De haren afgeknipt. Te Terneuzen heeft een man wiens vrouw hem ontrouw is geworden, terwijl hij ge mobiliseerd was, haar, naar Belgisch voor beeld, de haren afgeknipt, Herst gaf zij te kennen zich wegens deze schande te zullen verdrinken, maar zij heeft zich later bedacht en bij een coiffeur nieuw haar besteld. Speciaal E. L. T, A,-nummer, Het ligt in het voornemen van den uit gever C. Harms 'Hepen, te Delft, ter ge legenheid van de Eerste Luchtvaart-Ten toonstelling te Amsterdam een speciaal E. L. T. A.-nummer van het «Militair Technisch Tijdschrift» in een kleurig omslag uit te geven. Van de interessante bijdragen door tal van fraais foto's geïllustreerd, welke dit nummer zal bevatten, vermelden wij alreeds een zeer belangwekkend artikel over «Fo tografie uit de lucht» door den eersten luitenant A. C. Perk, den ervaren ckefvan den foto-technische 1 dienst bij de Luchtvaart- afdeeling te Soesterberg, geschreven kort voor zijn tragischen dood op weg naar Scandinavië. De gemeentelijke commissaris bij het Concertgebouw. Naar het Hdbl. verneemt, zal het bestunr van het Co:,certgebonw binnenkort van B. en W. van Amsterdam de officieele made- deeling ontvangen van de benoeming van den heer F. M. Wibaut tot gsmeentel^k commissaris bij het Concertgebouw. Deze functie is, naar men weet, ingesteld in ver band met het enlangs verleende subsldio van f50,300. Ia het blad wél ingelicht, dan zal de heer Wibaut tengevolge van deze benoeming aftreden als lid van het Concertgebouw en zal in zijn vacature ver der niet worden voorzien. Volksbond teger. Drankmisbruik. Dezer dagen werd In bet «Casino» te 'a-Hertogenbosch de 45e Algemeene Ver gadering van den «Volksbond tegen Draak- misbruik» gehouden onder voorzitterschap van den heer Mr, Dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke. De Vergadering werd bezocht door 34 afdaellngen met 70 afgevaardigden. Gekozon werden tot leden van het hoofd bestuur in de vacature Prof. Dr. C. A. Pekelharing, die tot eerelid werd benoemd, Dr. N. M. Josephue Jitta te Utrecht, in de vacature van deu heer H. de Wilde, Dr. J. H. Schuurman» Stekhoven te Utrecht, en In de vacature van wijlen den heer P. W. J. van Hasselt, de heer J. H. Wentholt te Haarlem. Ia de vergadering werd geïnstalleerd de tot opvolger van den heer W. C. van Haeften benoemden Algemeen Secretaris- Penningmeester den heer G. C. Grefe te Ginneken. Het Centraal Bureau wordt met ingang van 1 Augustus gevestigd Stephensonstraat 30 te 'sHage. Een brutaal stukje. Vrijdagmiddag, op klaarlichten dag, ver schenen vóór een pakhuis in de Rusten burgerstraat te Amsterdam, waar een Duitsche firma een partij knoopen heeft opgeslagen, eenige mannen met paard en wagen. De mannen haalden uit 't pakhuis een hoeveel heid knoopen en laadden deze op den wagen. Daar alles zoo kalm in zijn werk ging, ver moedde niemand In de omgeving eenig kwaad, zoodat de wagen rustig kon ver trekken, Later bleek echter, dat de mannen niet het minsta recht op de kaoopen hadden. Men had hier te doen met een uiterst brutalen diefstal. Er wordt een waarde van f so.ooo aan knoopen vermist. De daders zijn nog niet gevonden. Slapen, Zooals do measchen bier slapen kunnen! Ach, wij kunnen alleen maar slapen op een goed bed. En zelfs daarvoor zijn wij dikwijls nog te dom en te onruatig. Maar mijn Arabische vrienden. Ze slapen op de hoeken van de straten. De knieën opgetrok ken. En het hoofd daartusschen gedoken. Of ze slapen, eenvoudig omdat ze geen huis hebben, in een hoekje van die atraat, die naar den klaagmuur gaat, gaborgen onder wat vale vodden. Of ze slapen des morgens in de zon In het vrije veld voorbij het Amerikaansche consulaat en het Blin- deniastituut. Maar het lekkerst slapen zij op dat halfhooge muurtje bij de Jaffapoort, Languit. Mei den blooten arm voor hoofd kussen. Gisteren lag daar een jongen. Maar zooals die jongen sliep. Zooals hij droomde in zijn slaap. Zooals hij glimlachte in zijn droom. Het luide leven dreef hem voorbij. De dragers, die schreeuwen als zij zwaar beladen gelijk beesten den Bazar ingaan. De veedrijvers. De koetsiers. De koekver- koopers. De limonadelieden, Hij hoort het niijt. Hij heeft zijn slaap, zijn drooui, zijn glimlach. Eu de zon dekt hem lekker toe met een deken van zonnezij. En wij dwazen, die ons een zachter bed wenschen dan een zonnigen muur buiten Jaffapoort. Wij, die meer kleeren begeeren dan een witte broek en een wollen trui. Wij, die zoo waarlijk denken, dat het leven beter te geven heeft dan slaap, en glimlach en droom. Wees wel gezegend, o, Arabische slaper, wiens naam ik niet eens weten zal. Hdbl. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 Juli 1919, Ned. Herv. tiem. St. Joriekerk. Voorin. 7i uur, Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening, 's Avonds 6 uur, I Remoastraatsche kerk. Voorm. ioj| uur, Dr. R. Miedcma. Doopsgez. kerk. Geen dienst. Evaug. Lutherscke ksrk. Voorm. io'/j uur, Ds. de Jongs Gereformeerd* kerk (Langegracbt). Voorm. 10 uur, Ds. Tssrink. 's Avonds s'/j uur> Dl' Donner. Catechismus 9e Zondag. Gsrsformeerde ksrk (Zuidslngal). Voorm. 10 uur, Ds. Donnar. 's Avonds 5*/j uur, Ds. Tserlnk. In alle diensten collecte Theologische School. Ckr. Gereformeerde kerk. Voerm. 10 uur, Ds. Beekamp. 's Avonds 51/2 uur, Ds. Beekamp. Vrije Geref. gemeente. Voorm. 9uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdienstoefening. Bsrgerlgk* Htasd ra* Amersfoort, van 4 Juli tot 12 Juli 1919. GEBOREN: Johannes, z. v. Barend v. Plateringen en Willemijntje Koene Ernst, z. v. Casper Johannes (ierardus Hastrich en Catharina Geertrulda Maria Kramer Willie Laurens, z. v. Hendrik Laurens Jeroe en Elisabeth de Bree Johannes Hendrikus, z. v. Gerrit Nicoiaas Arlar en Johanna Maria Bakker Chrlstiaan en Jan, zoons v. Marinun Gaasbeek en Christina Schouten Johannes Hendrik, z. v. Gerrit Simons en Johanna Aleida Quint Elisabeth Johanna, d, v. Matthijs Hamers en Johanna Wennekes Arnold, z. v. Johannes Hermanus Verhaar en Johanna Geertrulda Adriana v. Hulzen. ONDERTROUWD Wichman v. 't Hazeveld en Eymertje Gerritje v. Dijk Willem Reeders en Elisabeth Bijtelaar Hein v. Dijk en Hermijntje Heek Wilhelmus Johannes Ewaid en Petronella Sophia Brugraann, GEHUWD Willem Mets en Anthonia de Jager Jan Burbach en Petronella Gerrita Hendrik Teerink en Petronella Hendrika v. Zanten Cornells de Graaf en Elisabeth Früger. OVERLEDEN: Melis Nyboer, 20 jr., ongehuwd Hel- mert Krijt, 42 jr., echtgsn. v. Everdina v. de Gerde Evertje Doornekamp, 51 jr., ongeh. Aaltje Hermes, 63 jr., weduwe v. Jacobus Cornelia Vesnendasl Johannes Hsndrik Simons, 4 dagen. MARKTBERICHTEN. AMKRSFOORT.ii Juli 1919. Appelen f i fPeren f A f Zsndaardsppeleo (6. A f?. Hoenderelerea f 16.25 A f 17.50. Grasboter f3.— A f3.20. Kippen f 1.50 A f3.50. Piepkulkenef 0.4e A fi.25 Kuikens f i f Kenden fi.50 A f 1.60. Oude eenden f At Hazen f o.—A fo.—Wilde konijnen t o. a fo.Tamme konijnen f1.50 A f2.50 per stuk. Duiven f 1.40 A f 1.50 per paar. Vette varkens fo.— Af.-. Magere varkene f80 f130. Zeugen f200. A f300. Biggen f 30.— A f52.—. Kalveren f25.— A f26.— drachtige xeugen f 250. Af 400.— Aangevoerd waren ongeveer 00 heet. Appelen, o heet. Peren, 00heet. Klelaard- appalen; too heet. Zandaardappelen8000 stuke Hoendereieren at. Eendeneieren 150 Kilo grasboter; Vette Varkens,20 Magere Varkene; Varkens voor export- slagerijen; 200 Biggen, 30 Zeugen, 4 Kelveien ADVERTENTIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, maken bekend, dat alsnog voor hen, die zulks mochten hebben verzuimd, gelegenheid bestaat tot aangifte van leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen ter Secre tarie (Afd. Onderwijs). Het z.g. «familie boekje» der ouders moet worden medegebracht. Met de wenschen der ouders tot plaatsing van hun kinderen op ds school hunner keuze wordt zoovsel mogelijk rekening gehouden. Spoedige aangifte vereisehl. Amersfoort, 11 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. SCTjST De Directeur van Openbare werken te Amers foort zal DINSDAG 22 JULI 1010 in het openbaar Bestek No. 17, dienstjaar 1919: Bestek met inschrijvings biljet vanaf 12 JULI a.s. verkrijgbaar Bureau Open bare Werken tegen betaling van f 1.75 per post f 1.85. Daar nu definitief bekend ia geworden, dat de K0LENDISTRIBUT1E tot 1 APRIL 1920 zal voortduren en de TURF GEHEEL VRIJ in den handel ia, kan men zijn brandstoffen voorraad aanvullen met waarvan nu reeds BESTELLINGEN worden aangenomon, alsook voor FABRIBKSTURP ?oor industrieën per vagoniadiDg speciale tarieven BELEEFD AANBEVELEND, KHUISKAHP 28 - Branditoffenhandel - AMERSFOORT voor Ambachtslieden (5 j. cursus), [ter vsrvanging van Burgeravondschool en Avondtoekoncursus. 1 October 1919 tot 1 April 1920. Het onderwijs omvat: Vakteekenen, handteekenen, Ncd. tssl, wis kunde, natuurkunde, vaktheorie, materialen- kennis, enz.: voor timmerlieden, metselaars, meubel makers, smaden en bankwerkers, electricians, goud- en zilversmeden, stoffeerders, typo grafen, schoenmakers, schilders, e. a. Schoolgeld 2 tot 8 gulden. Oovertn. kosteloos. Toclatingseischen Voldoend lager onderwijs; leeftijd minstens ij jaar. Aangifte 14, 16, 16, 17 eu IS Juli a.s. run 7 tot V nar I» do Ambachtsschool. Ds Directeur, A. BAART. Zoo spoedig mogelijk, wordt gevraagd Iemand., om to geven tan twee meiajea te Baarn. Br. fr. onder letter L aan VAN DE VF.N'S Boek handel, Baarn. maagzuur, oprisping, geer. eetlust. Mijnhard!'* Mms-tabletten. Kokor 60 cents., 3 kokers f I.lV» Bb alle soeile Dreglstea. PROGRAMMA Heden 12 en Maandag 14 Juli doorloupende voorst, van 7 tot 11 uur (Aanvang ze voorstelling >j uur) Zondag 13 Juli a.s. doorloopond vin 6 tot to uur. Aauvang 20 voor stelling 8 uur. 1. EEN KORRELTJE ZOUT, drama in 1 bedrijf. 2. NOORDWOODS NOODLOT. comédlt. 3. EINDELIJK ALLEEN, klucht in één acte. 4, 3, 6 en 7 Ken liefdesgeschiedenis in VIER ACTEN In do hoofdrolde bekende Film-artiste AS'?A N I E I.N E N. ZOMBRPRIJZKN DE WALVISCH geneest Huidziekten, jeukingen, Puisten, Excoma's, open bcenou, jeu kende wonden, Baardschurfk Prijs f 1.-. N. V. Mg. 8 A NI TA 8, Koninklijk goedgekeurd. AMERSFOORT, f.ANGESTRAAT 10-' tusschon machtig0, dikke soop, dlo U don lust in hot vordore middag maal grootandools bonocint en finuwo, dunne ir p, dio U niot •mankt? Do guldon middenweg word door de PRIMUL A-fsbriekea to OVERSCIIIE gebaand. Zij brengen uooptablotton in don handel, die, slechts korten tijd met wator gekookt, krachtige, voedzamo en toch smakoliike, licht verteerbare soopon geven. Eon tablet voor 2 hordon soop kost slechts 10 of 15 cont, naar golang dor soort.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3